PDA

View Full Version : Στρώσιμο...Γνώμη?



petridist
03/11/2004, 14:37
Λοιπόν εγω κάποια στιγμή θα πάρω το Fazer 600... κοντευω βέβαια να το ξεχάσω έτσι όπως πάει με την ελλειψη που υπάρχει αλλά θα δείξει..

λοιπόν διαβάζοντας γνώμες γυρω γύρω είδα οτι για στρώσιμο κοιτάμε πόσα χμ λέει ο κατασκευαστής και μετά το καλύτερο που εχουμε να κάνουμε έιναι χαλάρα όχι πολύ γκάζι ούτε και σαν κότες όμως...

να δουλεύουν όλες οι σχέσεις άρα όχι μόνο εθνική Πάτρα-Αθήνα-Πάτρα..

σκέφτηκα λοιπόν και θέλω τη γνώμη σας για τη διαδρομή Αντίρριο-Ιτέα-Αντίρριο...

νομίζω είναι μία διαδρομή που η μοτο μπορεί να κάνει τα πάντα (χρήση όλων των σχέσεων δηλ..)

η διαδρομή αυτή είναι 200χμ οπότε σε 5 μέρες νατα τα 1000 που θέλει...

βέβαια σίγουρα και κάποια λίγα χμ στην πόλη εννοείται λόγω της σχολής...

πώς σας φαίνεται?? γενικά δεν έχω στρώσει άλλη μηχανή. είναι η πρώτη καινούρια που θα αγοράσω..

:beer: :wave2:

xxxristos
03/11/2004, 16:46
Για να κάνεις 200 χλμ σε συνθήκες στρωσίματος θα κάνεις 1.30 με 2.00 ώρες, κάτι που δεν είναι σωστό καθώς η μηχανή πρέπει να σβήνεις τη μηχανή κάθε 10λεπτο περίπου, ειδικά στα πρώτα 50-100 χλμ και να την αφήνεις να κρυώνει ΤΕΛΕΙΩΣ. Γενικά οι μακρυνές διαδρομές δε συνιστόνται για στρώσιμο. Καλύτερα να κάνεις τα πρώτα χλμ μέσα στην πόλη, ειδικά τα πρώτα 300-500. Πχ. φεύγεις από το σπίτι, πας σχολή. Την σβήνεις, πας μάθημα, κρυώνει. Τελειώνεις, την παίρνεις, πας για καφέ. Την σβήνεις, πίνεις καφέ, κρυώνει. Ειδικά στις μηχανές με κουζινέτα στις μπιέλες και στο στρόφαλο είναι πολύ σημαντικές οι πρώτες-πρώτες ώρες λειτουργίας. Μόλις την πάρεις βάλε μπροστά, άστη ρελαντί ένα 5λεπτο, σβήσε να κρυώσει εντελώς, βάλε μπρος για κανά 10λεπτο, σβήσε να κρυώσει τελείως πάλι και μετά ωάλε μπρός, ζέστανέ τη και φύγε. Ίσως φανείς λίγο καραγκιόζης με όλα αυτά αλλά τα κουζινέτα θα σε ευγνομονούν και θα σε ενταμοίψουν με πολλά πολλά χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας...

kosdros
03/11/2004, 16:53
Για να μην σκας με το πώς θα κάνεις το στρώσιμο, μου την δίνεις εμένα και θα στην γυρίσω όταν την στρώσω!

THEOD
03/11/2004, 18:34
Μην αγχώνεσαι...

Πάρε το μηχανάκι με το καλό και οδήγα κανονικά όπως οδηγείς κάθε μέρα.

Μην κοκκινιάζεις τις στροφές και μην κρατάς τέρμα ή πολύ ανοικτό το γκάζι. Εξ'άλλου το μηχανάκι έχει αρκετή δύναμη και ακόμα με το 1/3 του γκαζιού θα κινείσαι πολύ γρήγορα.

Στα 1000 αλλαγή λαδιού-φίλτρου και απο εκεί και πέρα προοδευτικό άνοιγμα.

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες περισσότερο για να γίνεται κουβέντα.

hornet
04/11/2004, 15:58
Οδηγα οπως λεει ο theod.
Ολα τα υπολοιπα εινει υπερβολες.εγω εστρωσα δυο καινουρια σε τρεις μερες το καθενα.
Μην το λυσσας μην κανεις αποτομα ανοιγματα του γκαζιου και μην τεμπελιαζεις τον κινητηρα (μην τον κρεμας)
Ναι το manual λεει μεχρι τοσες στροφες αλλα τον κινητηρα τον σκιζουμε αμα ανεβαινουμε ανηφοριες με 6η και 3000 στροφες!
Επισης στο καινουριο στρωνουν ολα και οχι μονο ο κινητηρας
Προσοχη σε φρενα-αναρτησεις,ακομα και αν κανεις ταξιδια μια σταση για τσιγαρακι και νερακι στα 100 χλμ καλα ειναι.
Το δουλεμα του κιβωτιου ειναι πρεπον.Στη πολη θα στρωσεις ευκολοτερα τα φρενα σου,στο ταξιδι δεν φρεναρεις οσο στη πολη.
Τα πρωτα 100 χλμ δεν θα τα κανεις σε ταξιδι αλλα μεσα στη πολη τα φρενα σου και τα λαστιχα σου ειναι στο 50%
Αυτα

idi
04/11/2004, 16:36
στη πολη θα στρωσεις καλυτερα τα φρενα, το κιβωτιο, τις αναρτησεις κτλ αλλα οχι τα λαστιχα και με μεγαλες θερμοκρασιες (πολυ κακο...)

στις εθνικες τιποτα!

στους επαρχιακους δρομους με πολλες στροφες ολα με το καλυτερο τροπο.

μεγεια το εργαλειο, καλοςηρθες στο κοσμο της ΑΝΤΙ-Honda :lol: :lol:

wolfman13
07/11/2004, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosdros
Για να μην σκας με το πώς θα κάνεις το στρώσιμο, μου την δίνεις εμένα και θα στην γυρίσω όταν την στρώσω!

κωστακι τη κανεις ρε καλα??αν σου δωσει εσενα το μηχανηκι να το στρωσει το πολυ να του φερεις πισω κανα τιμονι!!:rotflmao: :rotflmao:

α!!!και που εισαι σε περασα σε τουμπες εσπασα το ρεκορ σου!!!!:rotflmao: :rotflmao:

kosdros
07/11/2004, 21:43
Δεν νομίζω! :nono: :nono:

Βελτιώνομαι συνέχεια! Ειδικεύομαι σε καινούργια ρεκόρ!
Πως γίνεται με τις λιγότερες πτώσεις, οι περισσότερες ζημιές!
:blush:

petridist
09/11/2004, 14:22
παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..

απλά θα καθυστερήσει λίγο η αγορά λόγω 1700ευρώ ζημιάς που προκλήθηκε στο τρανσαλπάκι ματά αποπτώση δέντρου λόγω αέρα...

Τί γκαντεμιά ειν'αυτή ρε πστη μου...!!

Ελπίζω σύντομα να είναι οκ για να μπορέσω να τη δώσω και να πάρω την άλλη...

ευτυχώς δεν πήρε πλαίσιο, κινητήρα κλπ τίποτα... πάλι καλά..

τα λέμε παίδες..