PDA

View Full Version : Eκανα Test Ride το Tiger 1050



AFTER
24/11/2007, 15:10
...και μαντεψτε παρακαλω χρωμα
Ναι ναι, στο νεο κοκκινοπορτοκαλι το οποιο του παει παραπολυ 8)

Εχουμε και λεμε λοιπον
Με αυτο το χρωμα αναδεικνυονται οι καμπυλες του, οι οποιες παραμενουν κρυφες στο μαυρο ή μπλε χρωμα
Η ομορφια ειαι αντικειμενικη παντως, οποτε παμε στις οδηγικες εντυπωσεις

Το μηχανακι μολις το καβαλησεις, εξαφανιζεται το βαρος του, γενικα νιωθεις ενα λιγο πιο φαρδυ versys
H σελα ειναι αρχοντικη, και γενικα οσο πατας κατω με το Ζ, πατας και με αυτο, λιιιιιγο πιο ψηλη ειναι
Φρενα ΦΡΕΝΑΡΕΣ
Κανουν το πιρουνι να φαινεται μαλακο, που ειναι ισως λιγο, αλλα δεχεται ρυθμισεις
Γενικα τα φρενα τα βαζω στην ιδια κατηγορια δυναμης με του Ζ1000 '07 που εχω
Αν και με χαλια λαστιχο(απο μαμα) ειχε καλο γκριπ στους γλυστερους δρομους, και σε αυτο οφειλεται ο τρικυλινδρος κινητηρας ο οποιος δινει χρονο στο λαστιχο να πιασει κατω(ισχυει και για τους δικυλινδρους αυτο)
Ο κινητηρας αποδιδει παντου, χωρις ξεσπασματα, αλλα και χωρις πτωση ισχυος προς τα κοκκινα
Απολυτα γραμμικος, εκμεταλευσιμος, και σημαντικο που δεν χανει δυναμη ψηλα
Οπως πρεπει να δουλευει δηλαδη ενας τρικυλινδρος, μπραβο στην Triumph
Η προστασια απο τον αερα ειναι κορυφαια, και δεν καταλαβαινεις τα χιλιομετρα που πιανεις
Σε ενα ανοιγμα τριτης, επιασα 150, και νομιζα οτι πηγαινα με 110 το πολυ
Ο κινητηρας απο δυναμη τωρα
Θα πω οτι εφτασα στο σημειο να συγκρινω την δυναμη με το Ζ1000 και πιστευω αυτο τα λεει ολα
Σαν να εχεις παρει την καμπυλη ιπποδυναμης, και να την εχεις κατεβασει ενα κλικ πιο κατω
Με διαφορα το πιο γρηγορο ΟΝ-οff* που εχω οδηγησει, και τα εχω οδηγησει ολα, εκτος απο καποια εξωτικα benelli κ.α.

*Το καλο τωρα της υποθεσης
Το μηχανακι ΔΕΝ ειναι ενα αλλο ακομα ΒΑΡΥ On-off
Ειναι ενα ΨΗΛΟ STREET, το οποιο σε γεμιζει διαθεση να το παρεις και να παιξεις σε στριφτερες διαδρομες
Το φωναζει αμεσως μολις το καβαλησεις
Η θεση οδηγησης θυμιζει γυμνο μηχανακι, και αν του βαλεις και ενα αλλο μικρο τιμονι(το μαμα ειναι τεραστιο), θα νομιζεις οτι οδηγας καποιο γυμνο με bikini fairing

Το μονο που με χαλασε ειναι τα οργανα, γιατι το κοντερ το εχουν φυτεψει μεσα στο στροφομετρο, και καμια φορα αντι να κοιταξω το κοντερ, κοιταζα την θερμοκρασια κινητηρα
Επισης πιστευω οτι δεν ταιριαζουν με τον χαρακτηρα της μηχανης(ειναι τα ιδια με του speed triple), και αφηνουν μεγαλο κενο αριστερα-δεξια

Η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στην κατηγορια του, που βασικα εχει ελαχιστους(και ακριβους) ανταγωνιστες
11900 κοστιζει με abs, και τα αξιζει
Μπορει να γινει απο ταξιδευτης μεχρι ενα βαρυ motard




Oσοι παρουν το tiger παντως, προτεινω αλλαγη ελαστικων ''με την μια'' με καποια πιο sport, και τοποθετηση των πανεμορφων τελικων της remus, που βγαινουν αριστερα-δεξια


112937

makis206
24/11/2007, 15:50
Ωραίος Γιώργη !

:beer: :beer:

el_hymador
24/11/2007, 15:59
Συμφωνω με ολα οσα εγραψες. Και εγω οταν το οδηγησα τα ιδια ακριβως ειχα διαπιστωσει μονο που στην περιγραφη μου ημουν λιιιιιγο πιο εμφατικος.

Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....

AFTER
24/11/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Συμφωνω με ολα οσα εγραψες. Και εγω οταν το οδηγησα τα ιδια ακριβως ειχα διαπιστωσει μονο που στην περιγραφη μου ημουν λιιιιιγο πιο εμφατικος.

Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....


Δωσε λινκ :wave2:

makis206
24/11/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....

Στα Χανιά πάει πάρα πολύ καλά πάντως, απ'τις πρώτες μέρες που λανσαρίστηκε το μοντέλο εμφανίστηκαν αρκετά στους δρόμους παρόλο που η after sales εξυπηρέτηση δεν έχει και την καλύτερη φήμη στον νομό τουλάχιστον.

Είναι ωραίο μηχανάκι όμως.

:beer:

AFTER
24/11/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Είναι ωραίο μηχανάκι όμως.

:beer:

Δυστυχως δεν εχω φωτο απο το κοκκινοπορτοκαλι
Το εκανε πολυ πιο νεανικο

makis206
24/11/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δυστυχως δεν εχω φωτο απο το κοκκινοπορτοκαλι
Το εκανε πολυ πιο νεανικο

Αυτό πρέπει να λες :beer:


112941

makis206
24/11/2007, 16:19
Να πω κάτι που με χαλάει λίγο στην εμφάνιση, θα ήθελα τον πωπό λίγο πιο χαμηλό ρε γαμώτο, σηκώνεται λίγο άτσαλα εκεί πίσω και κόβεται ξυράφι ! Το δεύτερο δεν με χαλάει αλλά μου φαίνεται πως αυτό το απότομο σήκωμα της ουράς ξεφεύγει απ'τη γραμμή του υπόλοιπου σχεδίου.

Παρατηρήστε το κομμάτι της σέλας που κάθεται ο συνεπιβάτης και μετά το κάτω μέρος της ουράς, μετά το κωλοφάναρο και για το τέλος δείτε ξανά συνολικά όλη την εικόνα του μηχανακιού, δεν μου κάθεται ρε γαμώτο.

Θα τό'παιρνα άνετα πάντως :beer:

MikeG
24/11/2007, 16:26
Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off. Επίσης δε καταλαβαίνω ποια η χρησιμότητα τέτοιου στυλ μηχανακίων, όπως πχ & το TDM. Σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι το μηχανάκι δεν είναι καλό.
Δεν έχω άποψη σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως που λέω είναι ότι το μηχανάκι είναι μπασταρδεξ. Πείτε μου ένα λόγο να το αγοράσει κάποιος. Αμφιβάλλω αν μπορείς να πας ένα μεγάλο ταξίδι 2κάβαλος με μπαγκαζιέρες & τα σχετικά. & από την άλλη αν θες γρήγορη και σπορ μετακίνηση γιατί να μη πάρεις ένα καθαρό street.
Τέλος πάντων.. Το μόνο που έχω να πω είναι κρίμα που η Triumph εξέλιξε έτσι το Τίγρη και όχι on-off όπως ήταν.

:wave2:

kalant
24/11/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
...και μαντεψτε παρακαλω χρωμα
Ναι ναι, στο νεο κοκκινοπορτοκαλι το οποιο του παει παραπολυ 8)

Εχουμε και λεμε λοιπον
Με αυτο το χρωμα αναδεικνυονται οι καμπυλες του, οι οποιες παραμενουν κρυφες στο μαυρο ή μπλε χρωμα
Η ομορφια ειαι αντικειμενικη παντως, οποτε παμε στις οδηγικες εντυπωσεις

Το μηχανακι μολις το καβαλησεις, εξαφανιζεται το βαρος του, γενικα νιωθεις ενα λιγο πιο φαρδυ versys
H σελα ειναι αρχοντικη, και γενικα οσο πατας κατω με το Ζ, πατας και με αυτο, λιιιιιγο πιο ψηλη ειναι
Φρενα ΦΡΕΝΑΡΕΣ
Κανουν το πιρουνι να φαινεται μαλακο, που ειναι ισως λιγο, αλλα δεχεται ρυθμισεις
Γενικα τα φρενα τα βαζω στην ιδια κατηγορια δυναμης με του Ζ1000 '07 που εχω
Αν και με χαλια λαστιχο(απο μαμα) ειχε καλο γκριπ στους γλυστερους δρομους, και σε αυτο οφειλεται ο τρικυλινδρος κινητηρας ο οποιος δινει χρονο στο λαστιχο να πιασει κατω(ισχυει και για τους δικυλινδρους αυτο)
Ο κινητηρας αποδιδει παντου, χωρις ξεσπασματα, αλλα και χωρις πτωση ισχυος προς τα κοκκινα
Απολυτα γραμμικος, εκμεταλευσιμος, και σημαντικο που δεν χανει δυναμη ψηλα
Οπως πρεπει να δουλευει δηλαδη ενας τρικυλινδρος, μπραβο στην Triumph
Η προστασια απο τον αερα ειναι κορυφαια, και δεν καταλαβαινεις τα χιλιομετρα που πιανεις
Σε ενα ανοιγμα τριτης, επιασα 150, και νομιζα οτι πηγαινα με 110 το πολυ
Ο κινητηρας απο δυναμη τωρα
Θα πω οτι εφτασα στο σημειο να συγκρινω την δυναμη με το Ζ1000 και πιστευω αυτο τα λεει ολα
Σαν να εχεις παρει την καμπυλη ιπποδυναμης, και να την εχεις κατεβασει ενα κλικ πιο κατω
Με διαφορα το πιο γρηγορο ΟΝ-οff* που εχω οδηγησει, και τα εχω οδηγησει ολα, εκτος απο καποια εξωτικα benelli κ.α.

*Το καλο τωρα της υποθεσης
Το μηχανακι ΔΕΝ ειναι ενα αλλο ακομα ΒΑΡΥ On-off
Ειναι ενα ΨΗΛΟ STREET, το οποιο σε γεμιζει διαθεση να το παρεις και να παιξεις σε στριφτερες διαδρομες
Το φωναζει αμεσως μολις το καβαλησεις
Η θεση οδηγησης θυμιζει γυμνο μηχανακι, και αν του βαλεις και ενα αλλο μικρο τιμονι(το μαμα ειναι τεραστιο), θα νομιζεις οτι οδηγας καποιο γυμνο με bikini fairing

Το μονο που με χαλασε ειναι τα οργανα, γιατι το κοντερ το εχουν φυτεψει μεσα στο στροφομετρο, και καμια φορα αντι να κοιταξω το κοντερ, κοιταζα την θερμοκρασια κινητηρα
Επισης πιστευω οτι δεν ταιριαζουν με τον χαρακτηρα της μηχανης(ειναι τα ιδια με του speed triple), και αφηνουν μεγαλο κενο αριστερα-δεξια

Η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στην κατηγορια του, που βασικα εχει ελαχιστους(και ακριβους) ανταγωνιστες
11900 κοστιζει με abs, και τα αξιζει
Μπορει να γινει απο ταξιδευτης μεχρι ενα βαρυ motard




Oσοι παρουν το tiger παντως, προτεινω αλλαγη ελαστικων ''με την μια'' με καποια πιο sport, και τοποθετηση των πανεμορφων τελικων της remus, που βγαινουν αριστερα-δεξια

αυτο με τα οργανα που λες δεν μου φανηκε καθολου...

μια χαρα τα βρηκα οταν το πηρα βολτα...

εγω με τριτη καμια 120αρα επιασα και μονιζα οτι πηγαινα με 90...

:beer:

el_hymador
24/11/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δωσε λινκ :wave2:

Παρε link :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35217&highlight=tiger

stefanos
24/11/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off.

:wave2:

Αν πάρεις το off (road) κυριολεκτικά δεν υπάρχουν και πολλά μηχανάκια πάνω απο 600 που να χαρακτηρίζονται ετσι (έως κανένα)

AFTER
24/11/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off. Επίσης δε καταλαβαίνω ποια η χρησιμότητα τέτοιου στυλ μηχανακίων, όπως πχ & το TDM. Σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι το μηχανάκι δεν είναι καλό.
Δεν έχω άποψη σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως που λέω είναι ότι το μηχανάκι είναι μπασταρδεξ. Πείτε μου ένα λόγο να το αγοράσει κάποιος. Αμφιβάλλω αν μπορείς να πας ένα μεγάλο ταξίδι 2κάβαλος με μπαγκαζιέρες & τα σχετικά. & από την άλλη αν θες γρήγορη και σπορ μετακίνηση γιατί να μη πάρεις ένα καθαρό street.
Τέλος πάντων.. Το μόνο που έχω να πω είναι κρίμα που η Triumph εξέλιξε έτσι το Τίγρη και όχι on-off όπως ήταν.

:wave2:


E οχι και δεν εχει χρησιμοτητα
Ενα street μηχανακι με υπερανετες θεσεις οδηγου/συνεπιβατη, με προστασια απο τον αερα
Οχι απλως ταξιδι κανεις, αλλα ΤΑΞΙΔΑΡΑ
Δηλαδη τι καλυτερο βρισκεις(εκτος χωματος) στο F800GS που μου αρεσει επισης πολυ?
Σορρυ αλλα ειναι τελειως ακυρο αυτο που λες
Οκ καλο ΚΑΙ για χωμα το GS, αλλα αν ειναι να μην πατησω ποτε, εννοειται το tiger θα επαιρνα

Μακη απο κοντα η ουρα ειναι πολυ ωραια
Δεν ειναι καθολου ασχημο οπως σηκωνεται, και εχει και μια σελαρα....

AFTER
24/11/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παρε link :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35217&highlight=tiger


Α μαλιστα, ειχα απαντηση κιολας και δεν θυμομουν τιποτα :lol:

AFTER
24/11/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό πρέπει να λες :beer:

Μαλλον αυτο ειναι, αλλα στην φωτο φαινεται πολυ μπορντω, ενω ειναι πιο πορτοκαλι
Ειναι γενικα ενα χρωμα το οποιο δεν αποτυπωνεται στο χαρτι, σαν το κοκκινοπορτοκαλι Z750S που ειχα

MikeG
24/11/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
E οχι και δεν εχει χρησιμοτητα
Ενα street μηχανακι με υπερανετες θεσεις οδηγου/συνεπιβατη, με προστασια απο τον αερα
Οχι απλως ταξιδι κανεις, αλλα ΤΑΞΙΔΑΡΑ
Δηλαδη τι καλυτερο βρισκεις(εκτος χωματος) στο F800GS που μου αρεσει επισης πολυ?
Σορρυ αλλα ειναι τελειως ακυρο αυτο που λες
Οκ καλο ΚΑΙ για χωμα το GS, αλλα αν ειναι να μην πατησω ποτε, εννοειται το tiger θα επαιρνα

Μακη απο κοντα η ουρα ειναι πολυ ωραια
Δεν ειναι καθολου ασχημο οπως σηκωνεται, και εχει και μια σελαρα....

Αρχικά δε το σύγκρινα με το GS, όπου αναφέρεσαι τόσο. Κατά δεύτερον δε θεωρώ άνετη τη σέλα, ειδικά για το συνοδηγό. Εμένα δε μου βγάζει ότι το μηχανάκι μπορεί να σε πάει άνετα για ένα ταξίδι. Δε το έχω οδηγήσει, έχω κάτσει όμως στη σέλα. Θα έλεγα απλά ότι είναι σε δική του κατηγορία, όπως συνηθίζουν τελευταία οι εταιρείες να βγάζουν μπασταρδεμένα μηχανάκια. Δε μπορείς να το συγκρίνεις με κανένα On-Off (BMW R1200GS, KTM 990 adv, Vstrom, Transalp, ακόμα και το καινούριο Tenere). & αναφέρομαι σε καινούρια μηχανάκια, & όχι σε Άφρικα πχ.
Τώρα όσον αφορά το πόσο μπορείς να το φορτώσεις, επέτρεψε μου πάλι να έχω τους ενδοιασμούς μου.
Κατά την άποψη μου είναι ένα μηχανάκι πόλης & για κοντινά ταξιδάκια. Αλλά αυτά τα κάνουν σχεδόν όλα τα μηχανάκια αν εξαιρέσεις τα ss & τα παπάκια.

:wave2:

AFTER
24/11/2007, 17:37
Οκ καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα σε πληροφορω οτι ταξιδαρες κανει, οχι απλως ταξιδακια
Ειναι ενα ψηλο street, οπως το versys, δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο για οποιον δεν τον ενδιαφερει να πατησει χωμα
Μια χαρα φορτωνεται, απλα εννοειται θελει μια σχαρα
Αλλα ποιο μηχανακι το φορτωνεις χωρις σχαρα?
Το οτι μερικα την εχουν απο την μανα τους δεν μου λεει τιποτα, σιγα το κοστος
Ή σιγα μην δεν αγορασω ενα μηχανακι επειδη δεν εχει σχαρα απο την μανα του ή καποιο αλλο που εχει

Δηλαδη δεν κανεις ταξιδι ετσι?
Τοτε να παρω το αμαξι :lol:


112945

Ζεύκας
24/11/2007, 18:36
Αν και triumph εγώ θα το θάψω...

Ναι οκ έχει αρχοντική θέση,έχει φοβερό,ροπάτο και γραμμικό μοτέρ σπορτίβ αναρτήσεις αλλά...

1.η σέλα του οδηγού παραείναι φαρδιά.
2.το πηρούνι παραείναι μαλακό και στις απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις βυθίζεται πολύ το εμπρός μέρος.
3.φρένα κορυφαία σε απόδοση αλλά όχι και σε αίσθηση...το μπροστά μου φάνηκε σκληρό και το πίσω αρκετά μαλακό(εν συγκρίσει με το μπροστινό)
4.λεβιές ταχυτήτων ασαφέστατος!ειδικά για να βρώ τη νεκρά δυσκολεύτηκα πολύ...έφτασα σε σημείο στα φανάρια να έχω πατημένο τον συμπλέκτη παρά να κάθομαι να βρίσκω τη νεκρά...

Δεν ξέρω γιατί όλοι το εκθειάζουν αλλά εγώ απογοητεύτηκα... :sad:

Normaden
24/11/2007, 22:53
αυτο ειναι τρελα!!!:a32:


112981

GATOYLHS
25/11/2007, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
...και μαντεψτε παρακαλω χρωμα
Ναι ναι, στο νεο κοκκινοπορτοκαλι το οποιο του παει παραπολυ 8)

Εχουμε και λεμε λοιπον
Με αυτο το χρωμα αναδεικνυονται οι καμπυλες του, οι οποιες παραμενουν κρυφες στο μαυρο ή μπλε χρωμα
Η ομορφια ειαι αντικειμενικη παντως, οποτε παμε στις οδηγικες εντυπωσεις

Το μηχανακι μολις το καβαλησεις, εξαφανιζεται το βαρος του, γενικα νιωθεις ενα λιγο πιο φαρδυ versys
H σελα ειναι αρχοντικη, και γενικα οσο πατας κατω με το Ζ, πατας και με αυτο, λιιιιιγο πιο ψηλη ειναι
Φρενα ΦΡΕΝΑΡΕΣ
Κανουν το πιρουνι να φαινεται μαλακο, που ειναι ισως λιγο, αλλα δεχεται ρυθμισεις
Γενικα τα φρενα τα βαζω στην ιδια κατηγορια δυναμης με του Ζ1000 '07 που εχω
Αν και με χαλια λαστιχο(απο μαμα) ειχε καλο γκριπ στους γλυστερους δρομους, και σε αυτο οφειλεται ο τρικυλινδρος κινητηρας ο οποιος δινει χρονο στο λαστιχο να πιασει κατω(ισχυει και για τους δικυλινδρους αυτο)
Ο κινητηρας αποδιδει παντου, χωρις ξεσπασματα, αλλα και χωρις πτωση ισχυος προς τα κοκκινα
Απολυτα γραμμικος, εκμεταλευσιμος, και σημαντικο που δεν χανει δυναμη ψηλα
Οπως πρεπει να δουλευει δηλαδη ενας τρικυλινδρος, μπραβο στην Triumph
Η προστασια απο τον αερα ειναι κορυφαια, και δεν καταλαβαινεις τα χιλιομετρα που πιανεις
Σε ενα ανοιγμα τριτης, επιασα 150, και νομιζα οτι πηγαινα με 110 το πολυ
Ο κινητηρας απο δυναμη τωρα
Θα πω οτι εφτασα στο σημειο να συγκρινω την δυναμη με το Ζ1000 και πιστευω αυτο τα λεει ολα
Σαν να εχεις παρει την καμπυλη ιπποδυναμης, και να την εχεις κατεβασει ενα κλικ πιο κατω
Με διαφορα το πιο γρηγορο ΟΝ-οff* που εχω οδηγησει, και τα εχω οδηγησει ολα, εκτος απο καποια εξωτικα benelli κ.α.

*Το καλο τωρα της υποθεσης
Το μηχανακι ΔΕΝ ειναι ενα αλλο ακομα ΒΑΡΥ On-off
Ειναι ενα ΨΗΛΟ STREET, το οποιο σε γεμιζει διαθεση να το παρεις και να παιξεις σε στριφτερες διαδρομες
Το φωναζει αμεσως μολις το καβαλησεις
Η θεση οδηγησης θυμιζει γυμνο μηχανακι, και αν του βαλεις και ενα αλλο μικρο τιμονι(το μαμα ειναι τεραστιο), θα νομιζεις οτι οδηγας καποιο γυμνο με bikini fairing

Το μονο που με χαλασε ειναι τα οργανα, γιατι το κοντερ το εχουν φυτεψει μεσα στο στροφομετρο, και καμια φορα αντι να κοιταξω το κοντερ, κοιταζα την θερμοκρασια κινητηρα
Επισης πιστευω οτι δεν ταιριαζουν με τον χαρακτηρα της μηχανης(ειναι τα ιδια με του speed triple), και αφηνουν μεγαλο κενο αριστερα-δεξια

Η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στην κατηγορια του, που βασικα εχει ελαχιστους(και ακριβους) ανταγωνιστες
11900 κοστιζει με abs, και τα αξιζει
Μπορει να γινει απο ταξιδευτης μεχρι ενα βαρυ motard




Oσοι παρουν το tiger παντως, προτεινω αλλαγη ελαστικων ''με την μια'' με καποια πιο sport, και τοποθετηση των πανεμορφων τελικων της remus, που βγαινουν αριστερα-δεξια



:a18:

dio650gs
25/11/2007, 09:02
Πολυ ωραίο το Τiger ,

αρκεί να μη χρειαστείς τιποτα ανταλλακτικά, φερινγκ ,κλπ....

Τουλαχιστον 2 μήνες αναμονη, αφου η μαμα Τριουμφ δεν εχει ετοιμοπαραδοτα και παραγγελνει απο Αγγλια... :( :( :mad:

mixalakis
25/11/2007, 11:40
Και εγώ με test ride την πάτησα!

Από τη στιγμή που το οδήγησα κατάλαβα ότι θα το αγόραζα, αν και πριν δεν τρελαινόμουν τόσο.

Η μηχανή είναι στο στυλ του TDM, μόνο που, λόγω και του ότι είναι πιο καινούργια, είναι 100 φορές καλύτερη!:D Δεν πουλάει τόσο γιατί είναι ακριβότερη και γιατί η αντιπροσωπεία δεν έχει τόσο καλό όνομα, ενώ ταυτόχρονα η πρόσφατη ιστορία της Triumph στο θέμα της αξιοπιστίας δεν ήταν και η καλύτερη.
Η αρνητική κριτική που γίνεται δεν βλέπω να έχει ουσιαστικά επιχειρήματα. Τα σημεία που επισημαίνει ο zefkas είναι εν γένη σωστά, αλλά δεν είναι σημαντικά ούτε επηρεάζουν την συνολική εικόνα της μοτό. Για την χρησιμότητα τέτοιου είδους μηχανών, εγώ θα έλεγα ότι πρακτικά αυτές οι μηχανές χρειάζονται! Ταξιδεύουν άνετα, γρήγορα και απολαυστικά. Στρίβουν σαν SS, φρενάρουν με ασφάλεια, έχουν δύναμη ψηλά και επιδόσεις ενώ παράλληλα έχουν ροπή στις χαμηλές. Επιπλέον, δεν είναι σαν θηρία (π.χ. varadero), άρα μπορείς να κινηθείς στην πόλη σχετικά αξιοπρεπώς. Τέλος αν βρεθείς σε ένα πατημένο χωματόδρομο θα μπεις χωρίς φόβο, αφού είναι πιο ψηλό και μαλακό σε σχέση με τα καθαρόαιμα street.
Ίσως να μην είναι τέλειες σε κάτι συνδυάζουν όμως με τον καλύτερο τρόπο όλα όσα ζητάει ένας αναβάτης και προσωπικά για αυτό την επέλεξα.

Αν μπορούσα να ζητήσω κάτι, αυτό θα ήταν να είχε λίγο πιο off χαρακτήρα. Με λίγο μεγαλύτερες ζάντες, πιο on-off λάστιχα, ποδιά αντί για καρίνα και λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις θα γινόταν on-off 80-20% χωρίς να χάσει κάτι από τον street εαυτό της.

mouse
27/11/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Αν και triumph εγώ θα το θάψω...

Ναι οκ έχει αρχοντική θέση,έχει φοβερό,ροπάτο και γραμμικό μοτέρ σπορτίβ αναρτήσεις αλλά...

1.η σέλα του οδηγού παραείναι φαρδιά.

γουστα είναι αυτά

2.το πηρούνι παραείναι μαλακό και στις απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις βυθίζεται πολύ το εμπρός μέρος.

ρυθμιζεται

3.φρένα κορυφαία σε απόδοση αλλά όχι και σε αίσθηση...το μπροστά μου φάνηκε σκληρό και το πίσω αρκετά μαλακό(εν συγκρίσει με το μπροστινό)

επισης μπορεί να αλλάξει

4.λεβιές ταχυτήτων ασαφέστατος!ειδικά για να βρώ τη νεκρά δυσκολεύτηκα πολύ...έφτασα σε σημείο στα φανάρια να έχω πατημένο τον συμπλέκτη παρά να κάθομαι να βρίσκω τη νεκρά...

αυτό οντως ισχυει

Δεν ξέρω γιατί όλοι το εκθειάζουν αλλά εγώ απογοητεύτηκα... :sad:

Εγω έχω ακουσει τα καλυτερα για το μηχανακι.
Αν δεν σε ικανοποιουν καποια μικροπραγματακια πανω του άλλαξέ τα, εάν και πάλι δεν έχεις την όρεξη να το κάνεις καλύτερα να το πουλήσεις τώρα,
για να μην χασεις πολλά χρηματα.

και για την ιστορια, κοιταξτε στο τέλος του αρθρου

http://www.triumph.co.uk/usa/3603_5014.aspx

Cpt. Haddock
27/11/2007, 12:09
Δε ξέρω τι λέτε εσείς (το πορτοκαλοκόκκινο γ@μεί σα χρώμα όντως), πάντως εγω δεν το αλλάζω αυτό:

:D


113153

Tpap
27/11/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Αν και triumph εγώ θα το θάψω...

Ναι οκ έχει αρχοντική θέση,έχει φοβερό,ροπάτο και γραμμικό μοτέρ σπορτίβ αναρτήσεις αλλά...

1.η σέλα του οδηγού παραείναι φαρδιά.
2.το πηρούνι παραείναι μαλακό και στις απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις βυθίζεται πολύ το εμπρός μέρος.
3.φρένα κορυφαία σε απόδοση αλλά όχι και σε αίσθηση...το μπροστά μου φάνηκε σκληρό και το πίσω αρκετά μαλακό(εν συγκρίσει με το μπροστινό)
4.λεβιές ταχυτήτων ασαφέστατος!ειδικά για να βρώ τη νεκρά δυσκολεύτηκα πολύ...έφτασα σε σημείο στα φανάρια να έχω πατημένο τον συμπλέκτη παρά να κάθομαι να βρίσκω τη νεκρά...

Δεν ξέρω γιατί όλοι το εκθειάζουν αλλά εγώ απογοητεύτηκα... :sad:


Για τα 1/2/3 ειναι προσωπικες σου εκτιμησεις, αν κ δεν τις βρισκω ανυποστατες δεν θα σταθω.
για την 4 παρατηρηση σου θα σου πω το εξης:
Συμβαινει να ειναι σκληρο το κιβωτιο --ειναι η αληθεια--πρεπει να σου πω οτι αλλαζει συμπεριφορα σιγα σιγα.
Το δικο μου στα 15000χλμ ΔΕΝ εχει καμια σχεση με καινουργιο.
Δεν ειναι πλεον χοντα αλλα εγινε πολυ μαλακο κ βρισκεις νεκρα πολυ ευκολα.
Πολυ δε περισσοτερο αν πειραματιστεις κ με κανενα λαδακι.

σημ 1:
Ειναι πολυ βασικο να απομονωνει καλα ο συμπλεκτης.

σημ 2:
σε λευκο δεν παιζεται.

OldMan
27/11/2007, 13:56
:eyepop: :look: :uplate:
Εσείς όλοι δεν "φτύνατε" τα Varadero ρε κορίτσια ..??? :confused:

kalant
27/11/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
Πολυ ωραίο το Τiger ,

αρκεί να μη χρειαστείς τιποτα ανταλλακτικά, φερινγκ ,κλπ....

Τουλαχιστον 2 μήνες αναμονη, αφου η μαμα Τριουμφ δεν εχει ετοιμοπαραδοτα και παραγγελνει απο Αγγλια... :( :( :mad:

τωρα γιατι μου το κανεις αυτο?

πανω που καταληγει ο αλλος του γ@@@τε την ψυχολογια...

:smokin:

Cpt. Haddock
27/11/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τωρα γιατι μου το κανεις αυτο?

πανω που καταληγει ο αλλος του γ@@@τε την ψυχολογια...

:smokin:

bmwδάκιας είναι, μην τον ακούς

:smokin:

costas81
27/11/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Εγω έχω ακουσει τα καλυτερα για το μηχανακι.
Αν δεν σε ικανοποιουν καποια μικροπραγματακια πανω του άλλαξέ τα, εάν και πάλι δεν έχεις την όρεξη να το κάνεις καλύτερα να το πουλήσεις τώρα,
για να μην χασεις πολλά χρηματα.

και για την ιστορια, κοιταξτε στο τέλος του αρθρου

http://www.triumph.co.uk/usa/3603_5014.aspx


εντάξει όλες οι εταιρίες στο site τους τα καλύτερα γράφουν!!

dio650gs
27/11/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τωρα γιατι μου το κανεις αυτο?

πανω που καταληγει ο αλλος του γ@@@τε την ψυχολογια...

:smokin:

:rolleyes:

Γιατι ο ξάδερφός μου που είχε μια πτώση με τον τιγρη το καλοκαίρι....
το εφτιαξε την περασμένη εβδομάδα, αφού δεν υπήρχαν ανταλλακτικά και τα περίμενε να έρθουν.... :bigcry: :bigcry:

Πάντως είναι πολύ καλό...go for it... και να προσεχεις να μην πεσεις.. :lol:

:beer:

kalant
27/11/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
:rolleyes:

Γιατι ο ξάδερφός μου που είχε μια πτώση με τον τιγρη το καλοκαίρι....
το εφτιαξε την περασμένη εβδομάδα, αφού δεν υπήρχαν ανταλλακτικά και τα περίμενε να έρθουν.... :bigcry: :bigcry:

Πάντως είναι πολύ καλό...go for it... και να προσεχεις να μην πεσεις.. :lol:

:beer:

να πεσω ειναι λιγο δυσκολο, μη με ριξουν ειναι το θεμα...

δεν βαριεσαι, ας περιμενουμε λιγο παραπανω, απο το να παρω κατι που δεν μου αρεσει αλλα να εχει ευκολα ανταλλακτικα, προτιμοτερο δεν ειναι να παρω αυτο που "με φτιαχνει"?

dio650gs
27/11/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
να πεσω ειναι λιγο δυσκολο, μη με ριξουν ειναι το θεμα...

δεν βαριεσαι, ας περιμενουμε λιγο παραπανω, απο το να παρω κατι που δεν μου αρεσει αλλα να εχει ευκολα ανταλλακτικα, προτιμοτερο δεν ειναι να παρω αυτο που "με φτιαχνει"?

Αν "σε φτιάχνει" τοσο παρ'το και απόλαυσέ το.

:beer: :beer: :beer:

Πάντα όρθιος :wave2:

Ζεύκας
27/11/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Εγω έχω ακουσει τα καλυτερα για το μηχανακι.
Αν δεν σε ικανοποιουν καποια μικροπραγματακια πανω του άλλαξέ τα, εάν και πάλι δεν έχεις την όρεξη να το κάνεις καλύτερα να το πουλήσεις τώρα,
για να μην χασεις πολλά χρηματα.

και για την ιστορια, κοιταξτε στο τέλος του αρθρου

http://www.triumph.co.uk/usa/3603_5014.aspx

αδερφέ είπα ότι έχω triumph όχι όμως το tiger.... :D

το tiger το πήρα test ride με ότι αυτό συνεπάγεται για την κατάσταση της μηχανής αλλά συμπεράσματα μπορώ να βγάλω...

-setup ανάρτησης μπορώ να αλλάξω (αν ήτο δικό μου)
-την δυσανάλογη αίσθηση των φρένων πως μπορώ να την αλλάξω?

Ζεύκας
27/11/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Για τα 1/2/3 ειναι προσωπικες σου εκτιμησεις, αν κ δεν τις βρισκω ανυποστατες δεν θα σταθω.
για την 4 παρατηρηση σου θα σου πω το εξης:
Συμβαινει να ειναι σκληρο το κιβωτιο --ειναι η αληθεια--πρεπει να σου πω οτι αλλαζει συμπεριφορα σιγα σιγα.
Το δικο μου στα 15000χλμ ΔΕΝ εχει καμια σχεση με καινουργιο.
Δεν ειναι πλεον χοντα αλλα εγινε πολυ μαλακο κ βρισκεις νεκρα πολυ ευκολα.
Πολυ δε περισσοτερο αν πειραματιστεις κ με κανενα λαδακι.

σημ 1:
Ειναι πολυ βασικο να απομονωνει καλα ο συμπλεκτης.

σημ 2:
σε λευκο δεν παιζεται.

για να καταλάβω,έχεις το νέο tiger και διαπίστωσες αλλαγή στην αίσθηση του κιβωτίου?

Tpap
27/11/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
για να καταλάβω,έχεις το νέο tiger και διαπίστωσες αλλαγή στην αίσθηση του κιβωτίου?

μοιραζονται το ιδιο κιβωτιο με το 955 που εχω.

mouse
27/11/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
αδερφέ είπα ότι έχω triumph όχι όμως το tiger.... :D

το tiger το πήρα test ride με ότι αυτό συνεπάγεται για την κατάσταση της μηχανής αλλά συμπεράσματα μπορώ να βγάλω...

-setup ανάρτησης μπορώ να αλλάξω (αν ήτο δικό μου)
-την δυσανάλογη αίσθηση των φρένων πως μπορώ να την αλλάξω?

ΟΚ αδερφε... σορυ...:smilea:

Μπορεις να αλλάξεις την αισθηση των φρενων αλλάζοντας τακακια, να δοκιμασεις ένα πιο σκληρο ή πιο μαλακό (εξαρτάται και από την ποιότητα πάντα).
Αν όπως λες το μπροστά σου φαίνεται πιο σκληρό (ποιο απότομο απ'ότι καταλαβαίνω) θα μπορούσες να βάλεις μια μικρότερη τρόμπα
ή το αντίστροφο για να αλλάξεις το πίσω.
Και να μην ξεχναμε και τα σωληνάκια υψηλής!

Υπάρχουν πολλοί τροποι, όρεξη και χρήμα να έχεις!

ΥΓ : είμαι γένους θηλυκού (για το αδερφέ αναφέρομαι):)

Tpap
27/11/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
ΟΚ αδερφε... σορυ...:smilea:

Μπορεις να αλλάξεις την αισθηση των φρενων αλλάζοντας τακακια, να δοκιμασεις ένα πιο σκληρο ή πιο μαλακό (εξαρτάται και από την ποιότητα πάντα).
Αν όπως λες το μπροστά σου φαίνεται πιο σκληρό (ποιο απότομο απ'ότι καταλαβαίνω) θα μπορούσες να βάλεις μια μικρότερη τρόμπα
ή το αντίστροφο για να αλλάξεις το πίσω.
Και να μην ξεχναμε και τα σωληνάκια υψηλής!

Υπάρχουν πολλοί τροποι, όρεξη και χρήμα να έχεις!

ΥΓ : είμαι γένους θηλυκού (για το αδερφέ αναφέρομαι):)

αδελφε, ζεφκα
παρε μια πολυ καλη απαντηση και οχι απο ''αδελφο'' οπως νομιζες..

σημ:
οτι σου ανεφερε τα θεωρω απολυτως βασιμα κ σωστα.....

Ζεύκας
28/11/2007, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
ΟΚ αδερφε... σορυ...:smilea:

Μπορεις να αλλάξεις την αισθηση των φρενων αλλάζοντας τακακια, να δοκιμασεις ένα πιο σκληρο ή πιο μαλακό (εξαρτάται και από την ποιότητα πάντα).
Αν όπως λες το μπροστά σου φαίνεται πιο σκληρό (ποιο απότομο απ'ότι καταλαβαίνω) θα μπορούσες να βάλεις μια μικρότερη τρόμπα
ή το αντίστροφο για να αλλάξεις το πίσω.
Και να μην ξεχναμε και τα σωληνάκια υψηλής!

Υπάρχουν πολλοί τροποι, όρεξη και χρήμα να έχεις!

ΥΓ : είμαι γένους θηλυκού (για το αδερφέ αναφέρομαι):)

Σας ευχαριστώ πολύ κυρία Ποντικούλα για την απάντηση! :)



Άσχετο...κοπέλα πράμα συνομήλική μου και έχεις cbr1000rr????

δηλαδή στα 21 τι είχες??? :confused:

Ζεύκας
28/11/2007, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
μοιραζονται το ιδιο κιβωτιο με το 955 που εχω.

οκ :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αδελφε, ζεφκα
παρε μια πολυ καλη απαντηση και οχι απο ''αδελφο'' οπως νομιζες..

σημ:
οτι σου ανεφερε τα θεωρω απολυτως βασιμα κ σωστα.....

ζεΥκας παρακαλώ στα ελληνικά.

:beer: :beer:



(στη mouse δεν κερναω μπύρες γιατί είναι μικρό κορίτσι και δεν κάνει. :lol: )

Tpap
28/11/2007, 22:01
συν-αδελφε Ζευκα, λοιπον...διορθωνω.

Ζεύκας
29/11/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
συν-αδελφε Ζευκα

και σκέτο φίλε ή Μπάμπη αρκεί...

:beer: :beer:

sogokou
30/12/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αρχικά δε το σύγκρινα με το GS, όπου αναφέρεσαι τόσο. Κατά δεύτερον δε θεωρώ άνετη τη σέλα, ειδικά για το συνοδηγό. Εμένα δε μου βγάζει ότι το μηχανάκι μπορεί να σε πάει άνετα για ένα ταξίδι. Δε το έχω οδηγήσει, έχω κάτσει όμως στη σέλα. Θα έλεγα απλά ότι είναι σε δική του κατηγορία, όπως συνηθίζουν τελευταία οι εταιρείες να βγάζουν μπασταρδεμένα μηχανάκια. Δε μπορείς να το συγκρίνεις με κανένα On-Off (BMW R1200GS, KTM 990 adv, Vstrom, Transalp, ακόμα και το καινούριο Tenere). & αναφέρομαι σε καινούρια μηχανάκια, & όχι σε Άφρικα πχ.
Τώρα όσον αφορά το πόσο μπορείς να το φορτώσεις, επέτρεψε μου πάλι να έχω τους ενδοιασμούς μου.
Κατά την άποψη μου είναι ένα μηχανάκι πόλης & για κοντινά ταξιδάκια. Αλλά αυτά τα κάνουν σχεδόν όλα τα μηχανάκια αν εξαιρέσεις τα ss & τα παπάκια.

:wave2: file pisteuo oti exeis adiko giati ekana taxidi a8ina alexandroupoli kai ekana treis staseis oi dio gia venzini mporei na se xegelaei to sxima alla einai poli kalo kai xekourasto kai epipleon vazeis mia 6 kai den xreiazetai na kaneis sxedon kanena katevasma exontas ropi kai me 6

sogokou
30/12/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Και εγώ με test ride την πάτησα!

Από τη στιγμή που το οδήγησα κατάλαβα ότι θα το αγόραζα, αν και πριν δεν τρελαινόμουν τόσο.

Η μηχανή είναι στο στυλ του TDM, μόνο που, λόγω και του ότι είναι πιο καινούργια, είναι 100 φορές καλύτερη!:D Δεν πουλάει τόσο γιατί είναι ακριβότερη και γιατί η αντιπροσωπεία δεν έχει τόσο καλό όνομα, ενώ ταυτόχρονα η πρόσφατη ιστορία της Triumph στο θέμα της αξιοπιστίας δεν ήταν και η καλύτερη.
Η αρνητική κριτική που γίνεται δεν βλέπω να έχει ουσιαστικά επιχειρήματα. Τα σημεία που επισημαίνει ο zefkas είναι εν γένη σωστά, αλλά δεν είναι σημαντικά ούτε επηρεάζουν την συνολική εικόνα της μοτό. Για την χρησιμότητα τέτοιου είδους μηχανών, εγώ θα έλεγα ότι πρακτικά αυτές οι μηχανές χρειάζονται! Ταξιδεύουν άνετα, γρήγορα και απολαυστικά. Στρίβουν σαν SS, φρενάρουν με ασφάλεια, έχουν δύναμη ψηλά και επιδόσεις ενώ παράλληλα έχουν ροπή στις χαμηλές. Επιπλέον, δεν είναι σαν θηρία (π.χ. varadero), άρα μπορείς να κινηθείς στην πόλη σχετικά αξιοπρεπώς. Τέλος αν βρεθείς σε ένα πατημένο χωματόδρομο θα μπεις χωρίς φόβο, αφού είναι πιο ψηλό και μαλακό σε σχέση με τα καθαρόαιμα street.
Ίσως να μην είναι τέλειες σε κάτι συνδυάζουν όμως με τον καλύτερο τρόπο όλα όσα ζητάει ένας αναβάτης και προσωπικά για αυτό την επέλεξα.

Αν μπορούσα να ζητήσω κάτι, αυτό θα ήταν να είχε λίγο πιο off χαρακτήρα. Με λίγο μεγαλύτερες ζάντες, πιο on-off λάστιχα, ποδιά αντί για καρίνα και λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις θα γινόταν on-off 80-20% χωρίς να χάσει κάτι από τον street εαυτό της. :beer: :wave2: