PDA

View Full Version : hayabusa -ερωτήσεις



tdb
25/11/2007, 09:27
Ρε παίδες
Έχω κάποιες απορίες
1. Το μηχανάκι (busa) ΄χει φτάσει αισιώς τα 27500 χλμ έχει κανείς ιδέα το πλήρες service
που κυμαίνεται €€€€€(πλήρες εννοώ βαλβίδες και όλα τα συναφή)

2. Απο αναρτήσεις έχει ψαχτεί κανείς? και τι εννοώ με αυτό με τισ μαμά ποιές ρυθμίσεις
μου προτείνει κάποιος για ψιλοσβέλτη οδήγηση?μέχρις ότου μαζεψω τίποτα και πάρω aftermarket.
3. Αν γνωρίζει κανείς κοστολόγιο για aftermarket αναρτήσεις? WP ohlins...
4. 4 σε 1 ή απλά αλλαγή 2 τελικών. και τι κερδίζω άραγες??μαζί με φίλτρο?προτεινόμενες μάρκες θα σας ήμουν ευγνόμων


ευχαριστώ παίδες

DimST
26/11/2007, 10:00
1. Για βαλβίδες, σώματα, tps, καθάρισμα μπέκ που ίσως χρειαστείς +λάδια, φίλτρο, μπουζί. Υπολόγισε 250 εργατικά + ανταλλακτικά, άρα μιλάμε για ένα σύνολο περίπου στα 350Ε +


2. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με τις αναρτήσεις σου ακόμα ξεκίνα διαβάζοντας τα διάφορα τεχνικά που παίζουν στο forum για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται και για να αρχίζεις να παίζεις με τις διάφορες ρυθμίσεις... όλ'αυτά εννοείτε πρίν βάλεις το χέρι στη τσέπη για κάτι after.

3. 1000+ Ε για πίσω 120Ε για ελατήρια μπροστά + λάδια

4. 4 σε 1 ή απλά αλλαγή 2 τελικών. και τι κερδίζω άραγες??μαζί με φίλτρο?προτεινόμενες μάρκες θα σας ήμουν ευγνόμων


Με εξάτμιση απο λαιμούς κερδίζεις (με σειρά σημαντικότητας):

α. βάρος με σημαντική βελτίωση στην οδική συμπεριφορά
β. κέρδος απόδοσης σε όλο το εύρος, βελτίωση ευστροφίας
γ. ηχητικό κέρδος
δ. οπτικό κέρδος

Στα αρνητικά το μεγάλο συνολικά κόστος, δεδομένου οτι πρέπει να αγοραστεί και power commander και να φτιαχτεί χάρτης για το μηχανάκι.

Με τελικά έχεις:

α. Οπτικό κέρδος
β. ηχητικό κέρδος
γ. κάποιο κέρδος σε βάρος
δ. κάποιο κέρδος σε απόδοση

Στα αρνητικά η υψηλή τιμή των δύο τελικών και το μάλλον αδιάφορο αποτέλεσμα (αν και αυτά είναι περι ορέξεως)

Μάρκες... διάλεξε μια επώνυμη , κατα προτίμηση full τιτάνιο για μέγιστο κέρδος σε βάρος και προχώρα. Φίλτρο πάντα σε συνδιασμό με full εξάτμιση.

:beer: :beer: :wave2:

BUSA MAKIS
26/11/2007, 13:08
27.500 χιλιόμετρα οι βαλβίδες δεν θα θέλουν τίποτα.

Μετά τις 40.000 πας για ρύθμισμα και πάλι θα είναι top.

tdb
30/11/2007, 20:51
παιδιά ευχαριστώ πολύ
για την ευγένεια να απαντήσετε