PDA

View Full Version : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ Xtx660r



gkforce
25/11/2007, 19:18
Καλησπερα. θΑ ηθελα να ρωτησω αν καποιος φιλος ειχε η εχει ΧΤ 660 motard να μου πει αν ειχε προβληματα ειδικα εχω ακουσει για καποιο προβλημα στης χαμηλες στροφες σε αυτα που δεν εχουν αισθητηρα Λ. Εχω βρει να αγορασω ενα τετοιο ειναι 2005 μοντελο με 20000 χλμ .Θα το χρησιμοποιω μεσα στην Αθηνα και λιγο πιστα. Και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το ειναι δεκτη .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

αιγαιοπλόος
27/11/2007, 10:49
Θα σου απαντήσω εγώ που έχω το Yamaha XT 660 R μοντ. 2005, το οποίο αγόρασα καινούριο.
Πράγματι τα ΧΤ 660 είχαν εξαρχής (και πιθανώς έχουν και τα τωρινά) μία ευαισθησία στη λειτουργία του ψεκασμού στις πολύ χαμηλές στροφές, όπου το μηχανάκι κόμπιαζε ελαφρώς και σε ορισμένες περιπτώσεις έσβηνε. Είχε συμβεί και στο δικό μου.
Η Λύση:
Πήγα το μηχανάκι σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο της Yamaha (ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν είναι όλα τα εξουσιοδοτημένα καλά). Εγώ πήγα σε επίσημο servive της Μοτοδυναμικής στην Αθήνα, στην περιοχή Κατεχάκη, και συγκεκριμένα στην κάθετη οδό της Κατεχάκη που λέγεται Καραθεοδωρή. Εκεί στην Καραθεοδωρή 30 βρίσκεται το συνεργείο που έκανε πολύ σωστά τη δουλειά του.
Συγκεκριμένα μου άλλαξε το TPS (αισθητήρας θέσης γκαζιού) και μου έκανε νέα ρύθμιση του ψεκασμού πατώντας τα κουμπιά στο κοντέρ (που λειτουργεί και ως διαγνωστικό εργαλείο) και ρυθμίζοντας με όργανο τη σωστή γωνία του νέου TPS (προσοχή, γιατί αυτή τη γωνία λίγοι την πετυχαίνουν. Θέλει γνώσεις). Εννοείται ότι δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ.
Εχει περάσει ένας χρόνος από τότε και έχω γράψει αρκετά χιλιομετρα με το μηχανάκι. Δεν έχει πλέον κανένα πρόβλημα. Υπόψιν ότι το καλοκαίρι πήγα εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη και τη Μαύρη Θάλασσα. Ουδέν πρόβλημα. Μάλιστα το μηχανάκι (για το R μιλάω βέβαια, διότι για το Χ δεν έχω άποψη) ήταν ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ. Ταξίδευε πολύ άνετα, με καλές μέσες ωριαίες ταχύτητες και έχοντας δύναμη και ροπή σε μεγάλο εύρος. Ηταν και πολύ οικονομικό. Το μόνο που του πρόσθεσα για να ταξιδεύει άνετα ήταν μια μεγαλύτερη ζελατίνα της Givi. Είναι τίμιο μηχανάκι το ΧΤ, μην το φοβάσαι. Αρκεί βέβαια ο προκάτοχός του να το συντηρούσε σωστά.

Τώρα: πώς θα καταλάβεις αν το ΧΤ που θέλεις να αγοράσεις έχει "λυμένο" το παραπάνω θέμα. Θα σκύψεις από τη δεξιά μερια του κινητήρα και θα ψάξεις να βρείς το εξάρτημα του TPS. Βρίσκεται πίσω από τον κύλινδρο, πάνω και δεξιά από το δοχειάκι των υγρών του πίσω φρένου και έχει το μέγεθος περίπου του νομίσματος των 2 ευρώ. Είναι βιδωμένο πανω στο σώμα του ψεκασμού με δύο (χρυσές) βιδούλες. Πάνω του έχει έναν κωδικό "χτυπημένο" με κίτρινα γράμματα. Εάν αυτός ο κωδικός αρχίζει από "4", είναι το νέο (αλλαγμένο) TPS. Αν αρχίζει από "3", είναι το παλιό και συνεπώς θέλει άλλαγμα. Το δικό μου (το καινούριο) έχει κωδικό 465Υ17.
Εφόσον η μηχανή που σε ενδιαφέρει έχει το νέο TPS, είναι εντάξει από αυτήν την άποψη. Τσέκαρε και τα υπόλοιπα (γρανάζια, αλυσίδα, τυχόν σκουριές, κατάσταση τροχών, πιρούνι, αμορτισέρ κλπ) και λάβε την απόφασή σου, αφού προηγουμένως την κάνεις μια βόλτα για να δείς και πώς πηγαίνει (ευστάθεια στο τιμόνι, γλυκός θόρυβος από τον κινητήρα). Τσέκαρε ιδίως πώς συμπεριφέρεται στις χαμηλες στροφες, δηλ. ρολάροντας με λίγα χλμ μέσα στην κίνηση. Εαν το TPS είναι το καινούριο (και σωστά ρυθμισμένο), δεν πρέπει να σου εμφανίζονται κομπιάσματα ή δισταγμοί. Επίσης, απαίτησε από τον ιδιοκτήτη να σου δώσει και το βιβλιαράκι συντήρησης της μηχανής, για να ξέρεις αν έκανε τα προβλεπόμενα σέρβις.
Εχε τέλος υπόψιν σου ότι η Μοτοδυναμική δίνει καινούριο το ΧΤ 660 του 05 και του 06 που έχει στις αποθήκες της σε τιμή κάτω από 6000 ευρώ. Συγκεκριμένα δίνει το XT 660 R του 05 καινούριο 5.780 ευρώ. Νομίζω ότι είναι συμφέρουσα τιμή, και αν δε θέλεις σώνει και καλά το Χ (motard), είναι μια πολύ καλή αγορά. Μέσα στην πόλη ειναι πολύ ευκολοοδήγητο, δε χαμπαριάζει από λακούβες και μπαλώματα (και είναι πολύ σημαντικό αυτό) και γενικά είναι αριστο. Για τις εκδρομές σου έγραψε παραπάνω. Καλή επιλογή.


113142

TOURIST
28/11/2007, 09:21
Τον ιούλιο του 07 αγόρασα το χτ660r μοντέλο του 2005(χρώμα μπλέ,σε προσφορά μόνο αυτό υπάρχει)απο τις προσφορές της μοτοδυναμικής σε μοντέλα του 2005(μοντελο του 06 δεν υπήρξε ποτέ,όπως αναφέρθηκε παραπάνω)σε τιμή 5600Ευρω.Μετά απο ψάξιμο όσο αναφορά το γα@μ@ενο TPS υπειρξα κολόφαρδος!Το εργαλείο έχει αλαγμένο το TPS( απο τη μοτοδυναμική λογικά)και έχει κωδικό 466Υ17 (μετα απο κατασκοπεία σε μοντέλο του 07 εχουν τον ίδιο κωδικό!!!!!)επίσης δεν έχει αισθητήρα λάμδα και πιο βαρίες εξατμίσεις.το μηχανάκι είναι φοβερό και δουλεύει τέλεια οσο αναφόρα το TPS.Το μόνο θέμα είναι τα λάστιχα που είναι κατασκευασμένα το 04 και είναι MICHELIN SIRAC A KAI θέλουν προσοχή!Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ.ΠΡΟΛΑΒΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!αν υπαρχουν ακόμα.

Desperado
29/11/2007, 09:06
Και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του XT660R εδώ και ένα χρόνο τώρα. Με απασχόλησε και εμένα το γνωστό πρόβλημα με το TPS, το οποίο και αλλάχτηκε...ΑΛΛΑ ,όπως σωστά σου είπε ο φίλος αιγαιοπλόος παραπάνω δεν είναι όλα τα εξουσιοδοτημένα ίδια, με αποτέλεσμα να συνεχίσει να μου σβήνει....μετά από συσταση συνεργείου στον Πειραιά από συνφορουμίστα (trigger σε ευχαριστώ!!:beer: ) το πρόβλημα διευθετήθηκε μια χαρά,το TPS ρυθμίστηκε όπως έπρεπε κ δεν σβήνει πλέον, δεν κομπιάζει ...άλλη μηχανή!!
Επίσης να σου πω ότι, εάν το μηχανάκι που έχεις βρει για να αγοράσεις δεν έχει αλλαγμένο TPS και είναι επίσημης αντιπροσωπείας και εκτός εγγύησης να είναι στο αλλάζουν ακόμα και τωρα δωρεάν γιατί έγινε επίσημη ανάκληση από την Μοτοδυναμική για αυτό το θέμα ( η ανάκληση αφορούσε το TPS και σε άλλα μοντέλα εκτος του ΧΤ όπως το fazer κλπ) εάν είναι παραεισαγωγής το πληρώνεις από την τσέπη σου. :wave2: