PDA

View Full Version : Ζέσταμα



edrimon
26/11/2007, 18:55
Καλησπέρα παιδιά

θέλω να ρωτήσω για ζέσταμα στη μηχανή, έψαξα καταρχήν αλλά δεν βρήκα άλλο ποστ με αυτό το θέμα.

Χρειάζεται να ζεσταίνουμε τη μηχανή και αν ναι πόση ώρα περίπου; Έχει σχέση χειμώνας-καλοκαίρι; Γράφει κάτι το manual γι´αυτό;
Έχω παρατηρήσει ότι όταν δεν είναι ζεστή και πας ελαφρά να ανοίξεις το γκάζι "κολλάει", μετά από λίγο αφού ζεσταθεί δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ

alex-vstrom
26/11/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
Καλησπέρα παιδιά

θέλω να ρωτήσω για ζέσταμα στη μηχανή, έψαξα καταρχήν αλλά δεν βρήκα άλλο ποστ με αυτό το θέμα.

Χρειάζεται να ζεσταίνουμε τη μηχανή και αν ναι πόση ώρα περίπου; Έχει σχέση χειμώνας-καλοκαίρι; Γράφει κάτι το manual γι´αυτό;
Έχω παρατηρήσει ότι όταν δεν είναι ζεστή και πας ελαφρά να ανοίξεις το γκάζι "κολλάει", μετά από λίγο αφού ζεσταθεί δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ

ΕΓΩ ΤΗΝ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΥΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΡΓΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Ε…….
:a55:

Vezouvios
26/11/2007, 19:31
εγω το μονο που κανω ειναι να περιμενω να πεσει το ρελαντι σε normal στροφες!!!
Και ξεκιναω απλα σε χαμηλους ρυθμους!

tamar
26/11/2007, 19:34
Όταν βιάζομαι και το καλοκαίρι κάνω αυτό που κάνει και ο Vezouvios, αλλιώς μέχρι να εμφανιστεί η πρώτη παύλα.

Respect
26/11/2007, 20:08
Εγώ χειμώνα - καλοκαίρι 3-4 λεπτά ζεσταματάκι τουλάχιστον.

Και αφού ανάψει 1, καμιά φορά και 2 παύλες, οπλίζω και ξεκινώ σε χαλαρούς ρυθμούς μέχρι να θεωρήσω πως το μοτέρ έχει ανεβάσει τη σωστή θερμοκρασία.

rspanos
26/11/2007, 20:18
4 εώς 5 λεπτά για να κυκλοφορήσουν και να ζεσταθούν τα λάδια και στην συνέχεια ξεκίνημα σε χαλαρούς ρυθμούς μέχρι να φτάσει θερμοκρασία λειτουργίας το μοτόρι.

siakattackj
26/11/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από rspanos
4 εώς 5 λεπτά για να κυκλοφορήσουν και να ζεσταθούν τα λάδια και στην συνέχεια ξεκίνημα σε χαλαρούς ρυθμούς μέχρι να φτάσει θερμοκρασία λειτουργίας το μοτόρι.



SOSTOSSSS,,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,..............


+1.234.567.890

stavrouliasp
26/11/2007, 21:12
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την άποψή μου είναι να βρείς το manual κάπου εδώ μέσα και να δεις εκεί τι προτείνει ο κατασκευαστής. Σε εμένα για παράδειγμα (BMW 1100 GS) λέει να μη τη ζεσταίνω ακίνητη πάνω από μισό λεπτό...

argi6argi
26/11/2007, 21:24
Τη ζεσταίνω μέχρι να δείξει 72 βαθμούς και μετά ξεκινάω...

WWW
26/11/2007, 21:50
3 - 4 λεπτάκια μέχρι να ζεσταθεί.

Μετά πάτα κανα 2 - 3 συμπλεξαρισιές χωρίς ταχύτητα για να λειτουργήσουν λιγάκι οι δίσκοι και μετά


βρρρρρρρρρρρροοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυμμμμμ

DPF
26/11/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
Καλησπέρα παιδιά

θέλω να ρωτήσω για ζέσταμα στη μηχανή, έψαξα καταρχήν αλλά δεν βρήκα άλλο ποστ με αυτό το θέμα.

Χρειάζεται να ζεσταίνουμε τη μηχανή και αν ναι πόση ώρα περίπου; Έχει σχέση χειμώνας-καλοκαίρι; Γράφει κάτι το manual γι´αυτό;
Έχω παρατηρήσει ότι όταν δεν είναι ζεστή και πας ελαφρά να ανοίξεις το γκάζι "κολλάει", μετά από λίγο αφού ζεσταθεί δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ

ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΥΛΑ.-

:beer: :beer:

snatch
27/11/2007, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ χειμώνα - καλοκαίρι 3-4 λεπτά ζεσταματάκι τουλάχιστον.

Και αφού ανάψει 1, καμιά φορά και 2 παύλες, οπλίζω και ξεκινώ σε χαλαρούς ρυθμούς μέχρι να θεωρήσω πως το μοτέρ έχει ανεβάσει τη σωστή θερμοκρασία.

+1000

Μια απο τα ίδια κι εγώ!
Το πιο σημαντικο είναι να πηγαίνεις πολύ χαλαρα όταν πρωτοξεκινας μέχρι ο κινητηρας να φτάσει στην σωστη θερμοκρασια λειτουργίας(3 παυλες)!

Μετά δώσε!:winka:

Respect
27/11/2007, 20:30
Αυτή η διαφορά ανάμεσα στο 1000 και το 650 αλήθεια γιατί να υπάρχει;

Όταν είναι ok η θερμοκρασία στο 650 βρίσκεται στις 3 παύλες ενώ τα 1000 στις 2.

Μήπως βοηθά να μένει στις 2 παύλες το 1000 το επιπλέον δοχείο νερού που υπάρχει; :confused:

athandim
28/11/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την άποψή μου είναι να βρείς το manual κάπου εδώ μέσα και να δεις εκεί τι προτείνει ο κατασκευαστής. Σε εμένα για παράδειγμα (BMW 1100 GS) λέει να μη τη ζεσταίνω ακίνητη πάνω από μισό λεπτό...
Oι κατασκευστές δεν προτείνουν πλέον προθέρμανση για λόγους προστασίας του περιβάλλοντος . Οικολογικό μεν αλλά όχι και ό,τι καλύτερο για τον κινητήρα....

Προσωπικά περιμένω μέχρι να ανάψει η πρώτη παύλα (συνήθως 1-3 λεπτά) και ξεκινάω χαλαρά μέχρι να ανάψουν και οι τρεις παύλες...

Ακόμα και όταν είναι ήδη ζεστή περιμένω 20 δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσω (δεν ξέρω γιατί, έτσι μου είπαν .. :lol: )

nickmavros
28/11/2007, 13:18
Εμένα πάντως μου είπανε από συνεργείο ότι δεν χρειάζεται ζέσταμα αν πηγαίνεις πολύ χαλαρά στην αρχή (π.χ. κάτω από 3000 στροφές).

Κ εγώ αυτό κάνω μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας.

costas81
28/11/2007, 14:40
Ούτε το να ξεκινάς αμέσως είναι καλό ούτε το να το αφήνεις να φτάσει 100 βαθμούς!

Καλο είναι να αφήνουμε να πέσει το ρελαντί και να μετά να ξεκινάμε δουλεύοντας τον κινητήρα σε μικρό ευρος στροφών.

Ειδικά τις κρύες μέρες τα λάδια δεν ρέουν σωστά με αποτέλεσμα να μην λιπάινουν σωστά τον κινητήρα και δυσκολεύοντας τα κινούμενα μέρη να περιστραφούν με την ευκολία που χρειάζεται. Γι αυτό δεν πρέπει να βαράμε κόφτες όταν ειναι κρύο το μηχανάκι.

Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να τον αφήνουμε να δουλεύει κανα τέταρτο στο ρελαντί για να ζεσταθεί. Τα λάδια μιας και ειναι κρύα δεν ρέουν όπως πρέπει για να λιπάνουν τον κινητήρα! Έτσι η τρόμπα λαδιού δουλεύοντας σε λίγες στροφες δεν καταφερνει να κυκλοφορήσει σωστά το λάδι μέσα στο κινητήρα το οποίο με την σειρά του δεν ρεει καλα για να λιπάνει σωστά όλα τα μέρη. Άρα πρέπει να ανεβούνε λίγο οι στροφές του κινητήρα για να γίνει το έργο αυτό πιο έυκολο.


Άρα αφήνουμε να κάτσει το ρελαντί του δίνουμε και λίγες στροφές στο κινητήρα να ανεβάσει λαδάκια η τρόμπα πατάμε και κανα δυο φορές συμπλέκτη να ζεσταθούν τα δισκάκια και ξεκινάμε οδηγώντας σε μικρό εύρος στροφών (πχ εγω στο vstrom μέχρι 3500-4000) και σταδιακά ανεβάζουμε!



:wave2:

MARKOS-V
28/11/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
εγω το μονο που κανω ειναι να περιμενω να πεσει το ρελαντι σε normal στροφες!!!
Και ξεκιναω απλα σε χαμηλους ρυθμους!

ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ