PDA

View Full Version : Xt500e Πληροφοριες



p@nos
27/11/2007, 11:38
Θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για την συγκεκριμενη μηχανη...
Χαρακτηριστηκα τοπυ κινητηρα και γενικα τα χαρακτηριστηκα της γιατι ψαχνω στο νετ αλλα δεν βρησκω τιποτα...
Πχ ποσες βαλβιδες εχει η κεφαλη...

Ευχαριστω


:beer: :beer: :beer:

kaps
27/11/2007, 13:03
4 valves 1 εκκεντροφόρος , 1 μπουζί , σύμπλεξη υγρός πολύδισκος , αλλαγή λαδιών στα 3000χμ ρύθμιση βαλβίδων 20.000 χμ και γενικά είναι μαι αξιόπιστη μηχανή ... Αν την πάρεις ελέγχεις για τα ρουλεμάν τροχών , σφίγγεις το παξιμάδι της καμπάνας , γρασσάρεις τα ρουλεμάντιμονιού και έφυγες για βόλτες .

p@nos
28/11/2007, 13:11
Ησουν κατοχος της συγκεκριμενης?
Εχω κλεισει απο ενα μαγαζι ενα το οποιο ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα οπως το ακουσα ακουγοταν ενα κουδουνισμα ελαφρη και πρεπει μαλλον να ηταν απ'την καμπανα...

kaps
28/11/2007, 21:07
Εσύ τι χρονιάς μοντέλο έχεις βρει; Αν ακούγεται πολύ κουδούνισμα ίσως να είναι και η καμπάνα ή βαλβίδες πάντως καλού κακού δες τα πραγματικά χιλιόμετρα της μηχανής . Το πως είναι απλό . Τσέκαρε αλυσογράναζα , λάστιχα , ρουλεμάν τιμονιού . Πάντως αν έχεις κανένα φίλο που να έχει το ίδιο ή το 600 πάρτον μαζί σου να το δει και αυτός .Εγώ είχα το ΧΤ600Ε . Διαφορά μόνο στα κυβικά .. Τι τιμή στη δίνει;

p@nos
29/11/2007, 14:21
Αυτο που βρηκα ειναι μοντελο '03 με 20800χλμ και το δινει στα 2800Ε.
Το κουδουνισμα ακουγεται αλλα δεν ειναι πολυ δυνατο.
Βαλβιδες τωρα δεν ξερω αν εχουν ρυθμιστει τα 20000χλμ αλλα ελπιζω πως ναι.
Λαστιχα εχει καινουρια και η εξωτερρικη του εμφανιση ειναι αριστη,με εξαιρεση κατι μικρογρατζουνιες και μια στραβη μανετα.

apav
29/11/2007, 15:10
21.000 χλμ! :bigcry: :rotflmao:

Τυπικό νούμερα χοντρέμπορα, άντε το πολύ να πάει 23.000.

ΥΓ1 20.000 χλμ δεν θα έπρεπες να ακούς το παραμικρό.

ΥΓ2 Μεταχειρισμένο μηχανάκι = service (φίλτρα-λάδια-μπουζί-νερά-κλπ-κλπ-μέχρι και καδένα αναλόγως σε τι χλμ θέλει αλλαγή) αμέσως γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο παλιός.

ΥΓ3 Βάλε και τα αλυσιδογράναζα-λάστιχα που θα χρειαστεί μετά από λίγο.

kaps
29/11/2007, 22:22
Το είχε στη ντούλάπα και το έβγαζε μόνο την άνοιξη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τουλάχιστον πέστου να χαμηλώσει τη τιμή και να σου αλλάξει λάδια φίλτρα και μανέτα ...Και πρώτα πήγαινε το σε ένα μάστορα πριντο αγοράσεις μην έχει κανένα ρουλεμάν στροφάλου και κοπανάει. Το λιγότερο θα είναι τεντωτήρας καδένας .

Eloundar
30/11/2007, 22:50
Προσωπικά, επειδή πήρα πρόσφατα ΧΤ πανω κατω τα ίδια με εσενα...απλως να ξέρεις ότι γενικότερα στα σερβις θα ρίξεις μερικά λεφτα για να αλλάξεις πραγματακια που ίσως να χρειαστεί σε αυτα τα χμ.
..ρουλεμαν τροχού,αλυσιδογραναζα κτλ 'οπως είπαν και πιο πάνω.!

..κατα τα άλλα απλως ελπίζεις το ΧΤ να σου βγεί σκυλι και να μην είναι η εξαίρεση στον κανόνα..πιστευω.!

Ερώτηση...επειγή γίνεται κουβέντα περι κουδουνίσματος..έχω την αίσθηση ότι στο ζέσταμα πριν ξεκινήσω διακρίνω ένα διακριτικό μεν αλλα υπαρκτό δε ήχο...κάπως μεταλλιτα εκό αλλα όχι πολυ όξυ.!

(τα είπα όλα ε..):p

..σκεφτόμουνα να ανοίξω ένα τοπικ αλλα μιας και έγινε η κουβέντα και ενδιαφέρει και το παιδι εδω...είπα να το αναφέρω εδώ μπας και κατέβει καμια ιδεα.!

..σκεφτόμουνα και εγώ τις βαλβίδες...λετε ο προκάτοχος να μην έχει κανει την προβλεπόμενη συντήρηση η κάτι τέτοιο??

...ένα είναι το σίγουρο...μολις ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα πάντως...σε βάθμο που σκέφτομαι μήπως έιναι 'ιδεα΄μου και έιναι λογικο να κουγεται κατι διαδορετικο όταν είναι κρύο..

σορρυ αν είναι offtopic...:rolleyes:

apav
01/12/2007, 10:42
Αφού δεν είσαι σίγουρος τι έχει κάνει ο προηγούμενος, πχ βαλβίδες, καλό είναι να του ρίξεις ένα προσεκτικό κοίταγμα στον μάστορα.

Κρύο μοτέρ, φασαρία, ζεστό, ησυχία, μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις καδένα; :wave2:

jpag
02/12/2007, 11:52
παντως αυτο με το θορυβο το κανει και το δικο μου (xt500e 2000) αλλα αμα ζεσταθει λιγο στρωνει και δεν ακουγεται τιποτα.στο μηχανικο μου που ρωτησα ειπε πως ετσι κανουν ολα οταν ειναι κρυα.

Eloundar
03/12/2007, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
παντως αυτο με το θορυβο το κανει και το δικο μου (xt500e 2000) αλλα αμα ζεσταθει λιγο στρωνει και δεν ακουγεται τιποτα.στο μηχανικο μου που ρωτησα ειπε πως ετσι κανουν ολα οταν ειναι κρυα.


.αυτο ακριβώς..:) ..οταν ζεσταθεί δεν ακούγεται τιποτα.!!
Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη: Το ζεσταίνεις μεχρι να μην ακούγεται και μετά ξεκινάς ή απλώς στην αρχή το πηγαίνεις χαλαρά για 1-2χμ??

jpag
03/12/2007, 18:50
μολις γυρισα απο τη δουλεια και περασα και απο το μαστορα για μια καλησπερα καθοτι και φιλος.
του εθεσα παλι το θεμα του τροκανισματος στα παγωμενα και η απαντηση ηταν και παλι η ιδια
ρε ψηλε* του λεω κοιτα ρε μη βγει καμια μπιελα και μας πει τα καλαντα σου δινω λεφτα και δεν τα θελεις?η σιωπη του προς απαντηση μου και ΕΚΕΙΝΟΣ συνεχισε να ρουφαει τον 2πλο ελληνικο
αγκαλια με μια τετραδα mikouni.........


* ο ψηλος ειναι ο μαστορας 50 χρονων και εκτος απο φιλος ειναι η εγγυηση μου
για 16 χρονια απροβληματιστα χλμ με ολα μου τα μηχανακια διχρονα και τετραχρονα

jpag
03/12/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
.αυτο ακριβώς..:) ..οταν ζεσταθεί δεν ακούγεται τιποτα.!!
Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη: Το ζεσταίνεις μεχρι να μην ακούγεται και μετά ξεκινάς ή απλώς στην αρχή το πηγαίνεις χαλαρά για 1-2χμ??


το ζεσταινεις 2-3 λεπτα και ξεκiνας χαλαρα μεχρι να ζεσταθει ρολαριστα στο δρομο

kaps
03/12/2007, 22:57
Αν λέτε για αυτό το θόρυβο που κάνει το πρωί παγωμένο από τη νύχτα τότε είναι καδένα που δεν σημαίνει τίποτα διότι ο τεντωτήρας αναλαμβάνει α το διορθώσει . Στη τελική πάς στο τεντωτήρα τον ανοίγεις και αν δεις τελειωμένα τα δοντάκια για άλλο μάζεμα πάς και αλλάζεις καδένα ...σιγά τα ωά .:smilea:

kaps
03/12/2007, 22:58
ΑΑΑΑ τα μονοκύλινδρα ειδικά το χειμώνα 2-3 λεπτά ζέσταμα καλό κάνει ....για να ανέβουν και τα λάδια ντε .:smilea:

babis italo
20/12/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Αν λέτε για αυτό το θόρυβο που κάνει το πρωί παγωμένο από τη νύχτα τότε είναι καδένα που δεν σημαίνει τίποτα διότι ο τεντωτήρας αναλαμβάνει α το διορθώσει . Στη τελική πάς στο τεντωτήρα τον ανοίγεις και αν δεις τελειωμένα τα δοντάκια για άλλο μάζεμα πάς και αλλάζεις καδένα ...σιγά τα ωά .:smilea:

πανω σε αυτο θα ηθελα να πω οτι δεν εχει καμμια δουλεια ο τεντωτηρας με το θορυβο που ακους οταν ειναι κρυα η μηχανη
ο τεντωτηρας ειναι ενας απο τους κορυφαιους της yamaha εδω και 25 χρονια και δυσκολα σε πουλαει...ειναι ο μονος που δε κανει πισω (οσοι εχουν λιγες γνωσεις καταλαβαινουν τι εννοω)
απλα καποια δευτερολεπτα κοπαναει μεχρι να παει το λαδι στον εκκεντροφορο ο οποιος δεν εχει ρουλεμαν και γενικα ακουγεται....
γενικα το χτ ειναι ενα 500αρι η 600αρι μονοκυλιδρο που εχει τη μεγαλυτερη αξιοπιστια στη κατηγορια του και οχι μονο αλλα δε εχει καλο ακουσμα στο αυτι χωρις αυτο να σημαινει οτι εχει βλαβη...
επισης νεοτερα μοντελα μετα το 2000 ειδικα τα 2003 παρουσιασαν διαρροες λαδιου απο τη φλαντζα βασεως στο oring της πιεσης λαδιου και 2 περιπτωσεις εχω δει με τα ματια μου παρθενο μηχανακι να λυνεται και να λειπει ο οδηγος απο το oring οποτε επειδη υπαρχει πιεση σιγα σιγα αρχιζει και μουσκευει μεχρι που τρεχει κανονικα...
αυτα που ηταν πραγματικα σκυλια ηταν τα ΧΤ550 και ΧΤ600 87/89 (μανιβελατα)
το μονο τους προβλημα απο κακη ποιοτητα λαδιου η απο πολυκαιρισμενο λαδι εκαιγαν πηνιο κινησης και λογω οτι ηταν πολυ ακριβο η μονη λυση ηταν η περιελιξη = η αρχη μπελαδων...βεβαια στη πορεια απο το 1990 και μετα αντικατασταθηκε απο τη νεα για εκεινη την εποχη μπαταρια (ΥΤΧ9BS) που φορεσε το πρωτο μιζατο και μεχρι το 2003 που βγηκε το νεο πλεον 660

καπου πρεπει να σταματησω γιατι παρα πηρα φορα
:) :) :)

notakos600
21/12/2007, 00:06
Μπάμπη, το έχεις σπουδάσει πολύ το μοτόρι μαν. :a19:

babis italo
21/12/2007, 00:19
ειμαι 40 και ασχολουμαι απο τα 15 κι εχω περασει πολλα με τα μοτο (για καλα μιλαω)
αυτο που με ανησυχει ειναι οτι καποια στιγμη θα γερασω και δε θα μπορω να καβαλησω....
τοτε τι κανουμε νοτακο?

kaps
21/12/2007, 08:57
Δηλαδή αν η καδένα έχει ξεχιλώσει και ο τεντωτήρας δεν μπορεί να τη μαζέψει και είναι κρύα η μηχανή άρα έχουμε τραβήξει και το τσοκ και οι στροφές είναι ανεβασμένες το πρώτο πράγμα που ακούγεται δεν είναι η καδένα; Αφού και αυτή στο λάδι του κινητήρα βουτάει για να λιπανθεί και το λαδάκι ως γνωστόν όταν η μηχανή είναι παρκαρισμένη από το απόγευμα μέχρι την άλλη ημέρα το πρωί είναι ψιλοπηγμένο για να μπορέσει να ανέβει κανονικά και να λιπάνει τα διάφορα συνεργαζόμενα εξαρτήματα του μοτέρ . Σαφώς και ο εκκεντροφόρος είναι εκείνος που λιπάινετε αλλά όχι ότι ο θόρυβος προέρχεται από εκεί διότι τότε έχετε γεια βρυσούλες δάση βουνά ραχούλες . Για εμένα επιμένω τεντωτήρας που σημαίνει αλλαγή καδένας για καλύτερες ημέρες .:nono: 43 χρόνια φούρναρης :D

babis italo
21/12/2007, 10:19
αν ειναι ξεχειλωμενη η καδενα ουτε ο τεντωτηρας ουτε το λαδι μπορουν να κανουν τιποτα απολυτως...απλα ειναι για αλλαγη
εχει τερματισει ο τεντωτηρας και δε μπορει να σπρωξει αλλο τη κινητη γλιστρα οποτε ακουγεται ο θορυβος της καδενας...
μπορει να φτασει σε σημειο η καδενα απο αμελεια και αργοπορια αντικαταστασης να πηδηξει και δοντια στο χρονισμο και αναλογως ποσα θα πηδηξει τοτε να δεις το "εχετε γεια βρυσουλες"
εδω βεβαια επεμβαινει ο ελληνας οπως παντα πατεντιαρης ειδικα αν δεν εχει φραγκακια να δωσει βγαζει το τεντωτηρα και του κολλαει στο μερος που σπρωχνει μια προσθηκα του 1/1,5 ποντου οποτε αρχιζει η καδενα και τεντωνει...
αυτο ειναι μια προσωρινη λυση και ειπαμε το κανουν οι αφραγκοι και αυτοι που το εχουν για "πουλημα"

:) :) :)

ioannou_b
06/06/2011, 14:35
Εγινα κι εγω κατοχος ενος ΧΤ600 μοντελο 2002 με 5000χιλιομετρα, μηχανακι το οποιο ειναι σε κατασταση κουτας και μπορω να σας πω οτι ακουω τον συγκεκριμενο θορυβο οταν ειναι κρυο. Οταν ζεσταθει απλα τιποτα. Ειναι τεντωτηρας καδενας τελικα η οχι; Τοσο καινουργιο μοτερ ειναι λογικο να ακουγεται ετσι οταν ειναι κρυο;

ioannou_b
16/06/2011, 15:32
Τελικα ολα τον κανουν τον θορυβο "κροταλισμα" οταν ειναι κρυα ή οχι. Να το θεσω αλλιως: υπαρχει καποιο που δεν ακουγεται οταν ειναι κρυο; Παντως εγω που ανοιξα τεντωτηρα καδενας δειχνουν ολα οκ.