PDA

View Full Version : Aprilia Mana 850



BlaSen
20/09/2007, 11:38
Ήρθε η μεγάλη στιγμή να βγει στους δρόμους το γνωστό ημι-αυτόματο project των 850 κ.εκ. της Aprilia (σε συνεργασία με την Piaggio). Από την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκεται με σάρκα και οστά στην έκθεση του Τορίνο ενώ στη συνέχεια θα αρχίσουμε να το βλέπουμε ανάμεσά μας…
Το Aprilia NA 850 Mana ανοίγει νέους ορίζοντες στους τρόπους μετακίνησης. Πρόκειται για μια μοντέρνα γυμνή μοτοσικλέτα που θα είναι δυνατή και ταυτόχρονα διασκεδαστική, με ένα επαναστατικό κιβώτιο ταχυτήτων (ηλεκτρονικά ελεγχόμενο) κατασκευασμένη για νέες οδηγικές εμπειρίες. Χάρη στη τεχνολογία του, λοιπόν, η μοτοσικλέτα θα μπορεί να ικανοποιήσει διαφόρων ειδών οδηγικά στυλ και ανάγκες.
•90°V κινητήρας, 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο, Euro 3
•Διαδοχικό κιβώτιο ταχυτήτων, ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου χειροκίνητης επιλογής με 7 ταχύτητες ή αυτόματης
•Διπλή ανάφλεξη
•Ρεζερβουάρ κάτω από τη σέλα
•Χώρος αποθήκευσης για full-face κράνος
•Ατσάλινο πλαίσιο
•USD πιρούνι 43 χιλ.
•Φρένα με ακτινικές δαγκάνες
(Πηγή:mototriti.gr)


105146

pelargos1
20/09/2007, 12:28
Σα να εχει πεσει και να εχει σπασει η αριστερη μανετα ειναι :nono:

675
20/09/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Σα να εχει πεσει και να εχει σπασει η αριστερη μανετα ειναι :nono:

+1:sad:

byron
20/09/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Σα να εχει πεσει και να εχει σπασει η αριστερη μανετα ειναι :nono:

Πάρτε μια ψεύτικη να του βάλετε.....:D

el_hymador
20/09/2007, 16:12
καλα....

εικονες απο μια οχι και πολυ μακρινη εποχη...:wave2:

dirtbird
20/09/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
καλα....

εικονες απο μια οχι και πολυ μακρινη εποχη...:wave2:

Exactly :winka::)

byron
20/09/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Exactly :winka::)

Αυτό έλειπε να διαφωνούσες εσύ. Εδώ έκανες το ΚΤΜ αυτόματο, το Μανα θα σε χάλαγε;;; :sad:

fantacid
20/09/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Exactly :winka::)


εισαι χρονια μπροστα λεμε!!!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
20/09/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εισαι χρονια μπροστα λεμε!!!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

Eίσαι σε καλό δρόμο :smilea:

Έτσι να συνεχίσεις για να με βγάλει και ο δικός μου στο γκαράζ ;)

contravener
27/11/2007, 17:53
Παρουσίαση Aprilia Mana 850

Στην ιταλική πρεσβεία και με επίσημο χαρακτήρα έγινε η παρουσίαση του νέο μοντέλου της Aprilia που θα κυκλοφορεί στην Ελλάδα από 1η Δεκεμβρίου. Παρόντες ήταν όλα τα στελέχη της ιταλικής εταιρίας στη χώρα μας, πρόθυμοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις μας, ενώ ανακοινώθηκε και η τιμή.

Το Mana 850 έκανε την παρθενική του εμφάνιση πέρσι στην έκθεση του Μιλάνο. Η μοτοσικλέτα αποτέλεσε το πρώτο δείγμα στα νέα ανατρεπτικά σχέδια της εταιρίας και τις πρώτες σαφείς επιρροές από το Piaggio Group όπου και πλέον ανήκει. Η Aprilia , όπως και στο Shiver 750, έτσι και στο Mana 850, προσπάθησε ώστε τα περισσότερα εξαρτήματα που απαρτίζουν τις καινούργιες μοτοσικλέτες να είναι “Made by Aprilia”.

Ο χώρος της μοτοσικλέτας έκανε ένα μεγάλο βήμα προς το μέλλον με το NA 850 Mana. Σίγουρα δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο δίτροχο. Το Mana ήρθε, κατά κάποιο τρόπο, να αλλάξει τις οδηγικές συνήθειες των αναβατών. Πρόκειται, ίσως, για πολλές μοτοσικλέτες σε ένα μόνο μοντέλο. Μία μοτοσικλέτα για όλες τις εποχές…

Το σύστημα ελέγχου μετάδοσης προσφέρει τρεις επιλογές χαρτογράφησης (Autodrive) συν το mode της χειροκίνητης, σειριακής, 7τάχυτης οδήγησης ώστε ο αναβάτης να μπορεί να βρει ακριβώς αυτό που τον βολεύει κάτω από οποιεσδήποτε οδηγικές συνθήκες και στυλ.

Τα χαρακτηριστικά που κάνουν το ΝΑ 850 Mana ξεχωριστό:

· 90°V κινητήρας, 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο, Euro 3
· Σειριακό κιβώτιο ταχυτήτων, ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου χειροκίνητης επιλογής με 7 ταχύτητες ή αυτόματης με 3 χαρτογραφήσεις: Touring, Sport και Rain
· Ανάρτηση monoshock με δυνατότητα ρύθμισης επαναφοράς και προφόρτισης
· Διπλή ανάφλεξη
· Ρεζερβουάρ κάτω από τη σέλα
· Χώρος αποθήκευσης για full-face κράνος
· Ατσάλινο πλαίσιο
· USD πιρούνι 43 χιλ.
· Φρένα με ακτινικές δαγκάνες

Το κόστος του νέου μοντέλου θα είναι 8.990 ? και θα το βλέπουμε στην χώρα μας από τη 1η Δεκεμβρίου ενώ τον Ιούλιο του 2008 αναμένεται και η ABS έκδοσή του.

Η όψη του Mana είναι, επίσης, αποτέλεσμα μερικών πρωτοποριακών επιλογών design. Το ρεζερβουάρ χωρητικότητας 16 λίτρων εντοπίζεται κάτω από τη σέλα, χαμηλότερα από τα συνηθισμένα, ώστε να κατανέμει πιο σωστά το βάρος αλλά και να χαμηλώνει το κέντρο βάρους της μοτοσικλέτας.

Η “παραδοσιακή” τοποθεσία του ρεζερβουάρ, πλέον, αντικαθίσταται από έναν φωτιζόμενο αποθηκευτικό χώρο, κατασκευασμένο από αντιολισθητικό και αντιχαρακτικό υλικό αλλά και αρκετά μεγάλο ώστε να χωράει άνετα ένα full face κράνος.


Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Κινητήρας - 4Τ, 2Κ, V90 , υ/ψ
Κυβικά (κ.εκ.) - 839,5
Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.) - 76,1 / 8.000
Ροπή (kgm/ σ.α.λ.) - 7,45 / 5.000
Διάμ. x διαδρ. (χιλ.) - 88 x 69
Συμπίεση - 10:1
Βαλβίδες – 8
Τροφοδοσία – ψεκασμός
Εκκίνηση – μίζα
Ταχύτητες - Μεταβαλλόμενο CVT (7 θέσεις)
Ανάρτηση Ε - Ανεστραμμένο πιρούνι 43 χιλ.
Ανάρτηση Π - Αμορτισέρ
Φρένα Ε - 2Δ / 320
Φρένα Π - Δ / 260
Ελαστικά Ε - 120/70/17
Ελαστικά Π - 180/55/17
Μήκος (χιλ.) - 2.080
Πλάτος (χιλ.) – 800
Ύψος (χιλ.) - 1.130
Μεταξόνιο (χιλ.) - 1.440
Ύψος σέλας (χιλ.) – 800
Βάρος (κιλά) - Δ.Α
Ρεζερβουάρ (λίτρα) – 16

Source: www.mototriti.gr

contravener
27/11/2007, 17:55
PHOTOS:

kalant
27/11/2007, 18:01
εχει ξαναμπει αδερφε μου...

:beer:

contravener
27/11/2007, 18:03
H συγκεκριμένη ανακοίνωση του Mototriti είναι πρόσφατη. Ξαναμπήκε; Για τσέκαρε το post. Λέει για την τιμή του και την ημερομηνία κυκλοφορίας

kalant
27/11/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από contravener
H συγκεκριμένη ανακοίνωση του Mototriti είναι πρόσφατη. Ξαναμπήκε; Για τσέκαρε το post. Λέει για την τιμή του και την ημερομηνία κυκλοφορίας

εχει μπει αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46559&highlight=Aprilia+Mana) , αλλα δεν τρεχει και τιποτα...

:beer:

contravener
27/11/2007, 18:13
Ναι το ήξερα το ποστ απλά τώρα ανακοινώθηκε η τιμή και η ημερομηνία κυκλοφορίας και έκανα νέο θέμα. Σορρυ , ας γίνει καλύτερα συγχώνευση με το αρχικό, σαν συνέχειά του.

:beer:

arxaios
27/11/2007, 22:55
Ηλεκτρονικά ελεγχόμενο 7αρι κιβώτιο ταχυτήτων :eyepop: :eyepop: εξ Ιταλίας ;;;;;;;;;;:eyepop: :eyepop:

Ω, ρε ΜΑΝΑ μου σπρώξιμο που θα πέσει !!!!!!!!!!!!! :lol: :lol:

el_hymador
27/11/2007, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ηλεκτρονικά ελεγχόμενο 7αρι κιβώτιο ταχυτήτων :eyepop: :eyepop: εξ Ιταλίας ;;;;;;;;;;:eyepop: :eyepop:

Ω, ρε ΜΑΝΑ μου σπρώξιμο που θα πέσει !!!!!!!!!!!!! :lol: :lol:

ντροπη!!! πιπερι!!!

:lol: :lol:

taksidiotis25
28/11/2007, 05:45
δεν το λεω ασχημο.ομορφο ειναι αλλα αυτοματη μηχανη???:confused:

Ζεύκας
15/03/2008, 17:41
τι βάρος έχει το Μana?

byron
15/03/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τι βάρος έχει το Μana?

189 άδειο. :wave2:

elmariacci
16/03/2008, 11:56
Φωτογραφιουλες...:D


124024

elmariacci
16/03/2008, 11:56
...


124028

elmariacci
16/03/2008, 11:57
Χρωματα


124026

elmariacci
16/03/2008, 12:00
Τουριστας....


124029

red_monster
17/03/2008, 23:25
πανέμορφο είναι, το brutale του λαού....:beer: :beer: :beer:

odt
24/03/2008, 10:22
Πανέμορφο σε σχέση με σκούτερ είναι σίγουρα...

Πανέμορφο γενικά...χμμμ. θέλει κουβέντα το πράγμα....για να χωρέσει το τεπόζιτο κάτω από τη σέλα, αλλά και ο αποθηκευτικός χώρος στο ρεζερβουάρ..., έχει πολύ μπούγιο...ειδικά η ουρά...

Επίσης, αν το βάλεις δίπλα δίπλα με το shiver....φαίνεται κάπως πιο..."φτηνιάρικό"

elmariacci
24/03/2008, 13:06
Οντως η ουρα ειναι λιγο μπουγιο,λογω του ρεζερβουαρ αλλα και του αποθηκευτικου χωρου κατω απο το σελακι του συνεπιβατη,αλλα σκεψου ποσο βολικο θα ειναι.Σταματας...τσακ πετας το κρανος στο "ρεζερβουαρ" και την κανεις.Ουτε αντιαισθητικες βαλιτσες ουτε τπτ.Κατι αλλο που δεν με αρεσει ειναι αυτη η εξατμιση ρε γμτ αν και νομιζω οτι κατι θα γινει με αφτερμαρκετ.Απο μπροστα,προσωπικη αποψη,μαμαει...Το Brutale του λαου οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω

:beer:

ashton
25/03/2008, 19:37
και μια φωτό από την περσινή έκθεση


125065

jpsplus
15/07/2008, 22:41
ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ TO MANA?

ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΣΤ ΝΤΡΑΙΒ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΟΔΗΓΑΩ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ TO SV 650 TO ΓΥΜΝΟ.

Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΘΙΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ ΣΤΑ 130 ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ( ΠΑΡΠΡΙΖ). ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ Η ΑΠΡΙΛΙΑ ΗΔΗ.

ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΗ, ΠΙΟ ΣΤΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ SV ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ "ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ", ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΜΕ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ. ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΜΕΣΩς.

ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ. ΒΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ.
ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΣΤΟΥς ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΛΙΓΜΟΥς Η ΟΤΑΝ ΚΟΒΗς ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΙς ΙΣΧΥ ΟΠΩς ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙς "ΦΡΕΝΟ" ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ "ΦΡΕΝΑΡΕΙ" ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SV. ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙς ΤΟΥ ΚΑΛΕς ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΑΛΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ 120 ΚΙΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ. ΕΝΑ BMW 1100GS ΖΟΡΙΖΟΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 120.

ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΤΗς APRILIA ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΚΥΨΟΥΝ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥς ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟς. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑς ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 650 CC ME 24000KM ΤΟΥ SV, NA EINAI ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟς ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 850CC ΜΕ ΜΟΛΙς 2500ΚΜ ΤΗΣ APRILIA.

EKANE ΣΑΝ ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΣΑΝ ΤΕΤΟΙΟ.

ΕΚΤΟς ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΜΙΑ NSU500-550? ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΠΡΙΝ 30ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ ΜΕ ΤΙς ΔΥΟ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙς ΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ABS ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΩ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΒΑΜΜΕΝΟΣ" ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥς ΕΙΧΑ ZUNDAP 100 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥς SACHS, NSU, JAWA350, BMWR850R KAI ΤΩΡΑ SV 650 K5.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ

konandrio
11/09/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ TO MANA?

ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΣΤ ΝΤΡΑΙΒ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΟΔΗΓΑΩ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ TO SV 650 TO ΓΥΜΝΟ.

Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΘΙΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ ΣΤΑ 130 ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ( ΠΑΡΠΡΙΖ). ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ Η ΑΠΡΙΛΙΑ ΗΔΗ.

ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΗ, ΠΙΟ ΣΤΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ SV ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ "ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ", ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΜΕ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ. ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΜΕΣΩς.

ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ. ΒΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ.
ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΣΤΟΥς ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΛΙΓΜΟΥς Η ΟΤΑΝ ΚΟΒΗς ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΙς ΙΣΧΥ ΟΠΩς ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙς "ΦΡΕΝΟ" ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ "ΦΡΕΝΑΡΕΙ" ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SV. ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙς ΤΟΥ ΚΑΛΕς ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΑΛΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ 120 ΚΙΛΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ. ΕΝΑ BMW 1100GS ΖΟΡΙΖΟΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 120.

ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΤΗς APRILIA ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΚΥΨΟΥΝ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥς ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟς. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑς ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 650 CC ME 24000KM ΤΟΥ SV, NA EINAI ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟς ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 850CC ΜΕ ΜΟΛΙς 2500ΚΜ ΤΗΣ APRILIA.

EKANE ΣΑΝ ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΣΑΝ ΤΕΤΟΙΟ.

ΕΚΤΟς ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΜΙΑ NSU500-550? ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΠΡΙΝ 30ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ ΜΕ ΤΙς ΔΥΟ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙς ΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ABS ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΩ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΒΑΜΜΕΝΟΣ" ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥς ΕΙΧΑ ZUNDAP 100 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥς SACHS, NSU, JAWA350, BMWR850R KAI ΤΩΡΑ SV 650 K5.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ

????????????????
Aν μπορει να απαντησει καποιος, ενδιαφερωμαι και εγω.

byron
11/09/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από konandrio
????????????????
Aν μπορει να απαντησει καποιος, ενδιαφερωμαι και εγω.

Σε τι πράγμα να σου απαντήσει κάποιος φίλε μου;

konandrio
12/09/2008, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε τι πράγμα να σου απαντήσει κάποιος φίλε μου;

Τιποτα φιλε μου, ακυρο, αυτη την βδομαδα θα την παρω.
Απλα ηθελα καποιος που την εχει να μας πει εντυπωσεις.

ERRIKA
18/11/2008, 23:19
Την έχει οδηγήσει κανείς; Έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς μηχανή ή scooter (από ήχο τουλάχιστον);:confused:

byron
18/11/2008, 23:31
Μηχανή :wave2:

vstromgr
27/02/2009, 08:13
Έκανα μια μικρή βόλτα με την εν λόγω μηχανή και σκέφτηκα να σας γράψω τα λίγα συμπεράσματα μου.

Over all καλά, πολύ καλά καλύτερα από ότι περίμενα

Πάμε παρακάτω
ΘΕΤΙΚΆ
Θέση οδήγησης πάρα πολύ καλή θέση ποδιών σέλα τιμόνι άψογα τοποθετημένα (για μένα από τα καλύτερά του).

Φαίνεται ποιοτική κατασκευή.

Είναι όμορφο (υποκειμενικό)

Πολύ εύκολος ο χειρισμός όλων των ηλεκτρικών ηλεκτρονικών.

Άμεση απόκριση και αλλαγές ταχυτήτων χωρίς συμπλέκτη κανένα πρόβλημα εκεί
Φαντάζομαι ότι για μετακινήσεις μέσα στην πόλη θα είναι mana!!.

Φρένα μου άρεσαν αλλά δεν τα δοκίμασα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

Σε μια στροφούλα με λίγα άνοιξα το γκάζι μίση μοίρα παραπάνω και πέταξε λίγο κώλο.
Επιβεβαιώνω ότι ακούγεται πιο πολύ σαν μηχανή και όχι σαν σκουτερ.

Η εμπρόσθια μπαγαζιέρα σε απαλλάσσει από το φρικτό οπτικά αλλά τοσο αναγκαίο κουτί πίσω.
(προσοχή στο μέγεθος κράνους δεν το κόβω να χωράνε όλα τα full face.)

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Δεν μπορείς να κάνεις τη μηχανή να βογκήξει κατεβάζοντας 2 σχέσεις μαζί ..η αλήθεια είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις και 7 σχέσεις μαζί αλλά θα κατέβουν «ηλεκτρικά»...χωρίς φωνές και μουγκρητά και ζόρια στον πίσω τροχό. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Επίσης στο σταμάτημα σχεδόν στα 20 km/h απομπλέκει ο κινητήρας και νιώθεις «κάτι» δεν είναι και φανταστικό πρόβλημα αλλά δεν το χάρηκα κιόλας.

Το abs δεν έφτασε ακόμη αλλα έρχεται

Κοστίζει πολλά (για μένα) 9590 με abs

Είναι ιταλικό (πλάκα κάνω 90%)



Αυτά επί του παρόντος σε μια δύσκολη για μένα περίοδο που προσπαθώ να αποφασίσω τι μηχανή θα πάρω..

el_hymador
27/02/2009, 08:29
προσωπικη αποψη:

Σε αυτα τα χρηματα αν ηθελα ντε και καλα αυτοματο, θα αγοραζα Gilera GP800 να ειμαι αραχτος παντου και παντα...

vstromgr
28/02/2009, 08:20
hymador

δεν θέλω αυτόματο καθόλου ..θέλω ένα όμορφο "μηχανάκι" για 99% χρήση πόλης με κάποιους αποθηκευτικούς χώρους έστω και το μινι κουτακι της mana.
Το στρωμ το ειχα, πολυ καλο αλλα δεν θέλω να το ξαναπάρω
το VFr το είχα πααρα πολύ καλό αλλά αν του βαλεις κουτι πισω καλύτερα πετα το στη θάλασσα.. :)
επίσης πλέον τερμα ταξιδια..

το 800 σκουτερ και να μου το χαρισεις δεν το θελω (εκτος αν εινια να το πουλησω :) )

gxristop1
11/06/2009, 15:44
Κυριοι.
Τελικα το αποφασισα, παρα τις μικροδιαφωνιες που εισεπραξα, σημερα πιγα και την εκλεισα τη Μανα 850.
Αφου παλι την εκανα μια βολτα, ειδα πως η μηχανη μου κανει . Ωσο απο αξιοπιστια, δεν ακουσα κανεναν να μιλα για σοβαρα προβληματα της Aprillia. Ισα ισα που εινα μια εταιρεια με ιστορια, ανερχομενη με πολες επιτυχιες σε αγωνες και φρεσκες ιδεες.
Τωρα το οτι Ειναι ενα ενχειρημα μιας εταιρειας, αυτο νομιζω πως απαντιεται με το οτι σε λιγο καιρο ολες οι μηχανες και μαρκες θα εχουν και απο ενα αυτοματο, γιατι υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που προερχονται απο σκουτερ, χωρις εμπειρια σε μηχανες με συμπλεκτη θελουν να μπουν στο χωρο της μοτοσηκλετας αλλα τους φοβιζει ο συμπλεκτης. Οπως και εγω αλλοστε.
Θελω να πιστευω οτι απο θεμα αξιοπιστιας , τα πραγματα εχουν αλλαξη κατα πολυ, πισω απο την Aprillia υπαρχει η BMW.
Το μονο προβλημα που μπορει να υπαρξη ειναι πιστευω μετα απο λιγα χρονια αν δεν πετυχει σε εμπορικοτητα το μοντελο να μην μπορω να το πουλησω, για να παρω κατι αλλο.
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις που δεχτικα με τις αποψεις σας, και το Σαββατο που θα την παραλαβω θα σας στειλω φοτο, και εντυπωσεις
Γιωργος απο Πατρα.

golis
11/06/2009, 15:49
Καλορίζικο το μοτόρι,είναι τούμπανο.

Αλλά όχι οτι είναι η bmw πίσω απ την σAprilia..... :bigcry:

jpsplus
14/06/2009, 23:14
gxristop1 καλοταξιδο το μηχανακι και παντα ορθιος.

ποιο απ'ολα πηρες το γυμνο με abs h to gt me abs?

εγω εχω μια βδομαδα τωρα το mana gt abs παρολο που ειχα καποιες αντιρρησεις για το μοτερ της.

βλεπεις οδηγουσα sv650 suzuki και οι δυο κινητηρες δεν συγκρινονται με αυτον του sv650 να εχει πολλη ομαλοτερη λειτουργια.
οχι πισω απο την απριλια ειναι το group piaggio kai oxi η bmw, αν καταλαβα καλα αυτο που θελεις να πεις.

περνα και μια βολτα απο το www.apriliabikers.gr

SVX
14/06/2009, 23:18
καλοταξιδο ρε


τωρα που ηρθε και το φεριγκατο θα διαδοθει πιο πολυ... μη μασας :wave2: παντα ορθιος &αγρατσουνιστος...!!


166079

guzzistas
14/06/2009, 23:32
KALORIZIKO, καλά χιλιόμετρα είναι πολύ ωραίο μηχανάκι, όχι μόνο οπτικά αλλά και από ποιότητα κατασκευής.
Η BMW δεν είναι πίσω από κανέναν, η APRILIA έχει δικό της R & D και PRODUCTION.

abc
22/06/2009, 23:36
-900 στη τιμή του ΜΑΝΑ
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/75991.asp

jpsplus
23/06/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από abc
-900 στη τιμή του ΜΑΝΑ
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/75991.asp

ομως με την παλια τιμη επαιρνες και καποια δωρακια που εφθαναν τα 700-800 ευρω.

με την καινουργια δεν νομιζω να δινουν δωρα

bar-code
23/06/2009, 13:17
spam on



otan leme paksimadi,enooume to MANA!




spam off...:p

mesastou
01/09/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
gxristop1 καλοταξιδο το μηχανακι και παντα ορθιος.

ποιο απ'ολα πηρες το γυμνο με abs h to gt me abs?

εγω εχω μια βδομαδα τωρα το mana gt abs παρολο που ειχα καποιες αντιρρησεις για το μοτερ της.

βλεπεις οδηγουσα sv650 suzuki και οι δυο κινητηρες δεν συγκρινονται με αυτον του sv650 να εχει πολλη ομαλοτερη λειτουργια.
...www.apriliabikers.gr
Εννοείς ότι ακούγεται τραχύ; Πως πάει άλλαξε κάτι με τα χιλιόμετρα;

Άλλες εντυπώσεις; Πως πάει η συμβίωση μαζί του; Ένας φίλος που έχει vstrom (χωρίς abs) το σκέφτεται...

jpsplus
01/09/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou
Εννοείς ότι ακούγεται τραχύ; Πως πάει άλλαξε κάτι με τα χιλιόμετρα;

Άλλες εντυπώσεις; Πως πάει η συμβίωση μαζί του; Ένας φίλος που έχει vstrom (χωρίς abs) το σκέφτεται...

Δεν ακουγεται μονο. ειναι ποιο τραχυ. για δυο λογους ο ενας ειναι η μεταδοση. εχει περισοτερες ανοχες οπως ολα τα αυτοματα. ο δευτερος ειναι οτι το μανα εχει 8500 στροφες μαχιμουμ ενω το sv eχει 11500 τουλαχιστον.

τωρα για τις εντυπωσεις. απλα μεσα στην πολη δεν παιζεται. ειναι λιγο ποιο ογκωδες απο ενα σκουτερ, το ιδιο ευελικτο σχεδον και εκει σταματανε οι ομοιοτητες.

Ειναι μηχανη. με καλα φρενα, καλες αναρτησεις για τη χρηση του και καλα πατηματα.
αλλαζει πορεια και μονο με τη σκεψη.

τωρα με τις πρωτες βροχες θα δω και τη συμπεριφορα του στο βρεγμενο.

θα μπορουσε να εχει καλυτερη προστασια απο τον αερα. οχι οτι κουναει καθε αλλο ειναι σταθερο. εχει λιγο θορυβο απο τον αερα μονο.

θα προτιμουσα να ηταν κανα 2 ποντους πιο χαμηλο και το πισω φρενο να το ειχε στην αριστερη μανεττα.

ειναι πραγματα που αλλαζουν ευκολα ομως.

gxristop1
03/09/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou
Εννοείς ότι ακούγεται τραχύ; Πως πάει άλλαξε κάτι με τα χιλιόμετρα;

Άλλες εντυπώσεις; Πως πάει η συμβίωση μαζί του; Ένας φίλος που έχει vstrom (χωρίς abs) το σκέφτεται...

Οι εντυποσεις μου απο το Μανα, 850 εδω και 2 μηνες που το εχω:
Ειναι μηχανη και οχι σκουτερ.
Δεν κουναει ουτε με πλαγιο ανεμο ακομα και στα 160, ποιο πανω δεν ξερωω....
κανει λιγο θορυβο, απο τον αερα αλλα μετα τα 120, ποιος ακουει ηθελα να ξερα με τοσα χιλιομετρα? Να πω οτι του εχω τη ζελατηνα, που εχει αψογη προστασια, καλλητερη ουτε το Burgman, που ειχα παλιοτερα, σιγουρα οχι προστασια στα ποδια, αλλα ποια μηχανη εχει?
το βαρος του το κριβει θαυμασια, μπορει ακομα και αρχαριος να ξεκινηση με αυτο
τα φρενα του πολυ καλλα, χρειαζεται λιγο σινηθεια το μπροστινο με το αρχικο δαγκομα αλλα μονο οταν πηγενεις πολυ σιγα το αισθανεσε, μεσα στην κινηση παραδειγμα, εγω το αποφευγω οσω μπορω να το χρεισιμοποιο στην κινηση και δουλευω το πισω.
Σωστη η παρατηρηση οτι χρειαζετε το πισω φρενω στην αριστερη μανετα για καλλητερο ελεγχω, αλλα και το ABS, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑς ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ Η ΓΙΑΛΗΣΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΤΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΗΝΑΤΑ.
Απο γκαζι αφθονο ατελειοτο, και οπως θες. Θες σπορ, εχει, θες χαζεμα αυτο, θες προσωχη γλιστραει εχει, θες κολπα, 7 ταχυτητες να πεζεις ασταματητα. εχει.
Για Ολλα αυτα βεβαια, βλεπεις κατι 8 λιτρα στα 100 κμ, μεσα σε πολι, και 6, λιτρα σε ταξιδι.
Παρα κατω δεν εχω δει... εε και τα μαρτυραει μονο του, λογω ψιφιακης οθονης, αλλα καλλα εκει θα κολοσουμε, στην Ελλαδα η βενζινη ειναι (φτηνη) ακομα.
Καλλα μη βαρατε..... Οπως και τα Σερβις, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,δεν σας λεω που μενω γιατι θα με βαρεσετε.
Ανετη θεση οδηγησης, λιγο το σωμα μπροστα, εγω που ειμαι 1,76 υψος, δεν κουραζει, τα ποδια σε καλες γωνιες βρισκεις αμεσως τα μασπιε, το καθησμα θα υθελα λιγο ποιο μαλακο, συνοδηγος καθετε καλα τα ποδια του σε σωστες γωνιες, και μολις κινηθη εναι σαν να εισαι μονο σου, δεν νιωθεις το εξτρα βαρος, εκτος αν εχεις παρει μαζι σου το Σουγλακο. η την πεθερα, σε γυνεκειο καθησμα και με ταπερακι γεματο κεφτεδες μαζι.
Α τη Δευτερα εμαθα οτι η αντιπροσωπεια εφερε επιτελους και το κεντρικο σταντ, που και παρηγκηλα και θα το τοποθετησουν μεχρι το Σαββατο μου ειπαν.
Και για τα ορθογραφικα συγνωμη αλλα το απολυτηριο εμεις στην επαρχια το πηραμε με τροπο.
Πολλα φιλια σε ολους και οτι θελετε στη διαθεση σας
Α καμια εκδρομη προς πελοπονησο πεζει? και ποτε ???

guzzistas
03/09/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gxristop1

Και για τα ορθογραφικα συγνωμη αλλα το απολυτηριο εμεις στην επαρχια το πηραμε με τροπο.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

και σε αυτή τη φράση!!! ούτε ένα ορθογραφικό

ΘΕΟΣ!!!!

gxristop1
05/09/2009, 12:24
φτυστεμε θα με ματιαστε..

gxristop1
13/09/2009, 11:13
το πισω φρενο να το ειχε στην αριστερη μανεττα.

ειναι πραγματα που αλλαζουν ευκολα ομως. [/B][/QUOTE]

Τι ενοεις?
Υπαρχει τροπος να τοποθετηθη και μανετα πισω φρενου η μονο μανετα?
Ξερεις Κατι?

jpsplus
13/09/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gxristop1

Τι ενοεις?
Υπαρχει τροπος να τοποθετηθη και μανετα πισω φρενου η μονο μανετα?
Ξερεις Κατι? [/B]

μονο μανετα

gxristop1
14/09/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
μονο μανετα
Δηλαδη καταργειται το ποδοφρενο.
Και το κανει ποιος?
Η αντ/πεια το εγκρινει?

jpsplus
14/09/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gxristop1
Δηλαδη καταργειται το ποδοφρενο.
Και το κανει ποιος?
Η αντ/πεια το εγκρινει?

ολα οσα εκανες σημερα τα εγκρινουν ολοι οσοι πρεπει να τα εγκρινουν?