PDA

View Full Version : ιονιστης βενζινης....



rockobok
28/11/2007, 13:32
Ψαχνω μια εξηγηση για το τι στο καλο ειναι ο ιονιστης βενζινης...εχω ακουσει απο 2-3 φιλους οι οποιοι βαλαν στο αμαξι τους οτι εχεις καλυτερη αποδοση κ μικροτερη καταναλωση μεχρι κ 25%!!!Θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο για μοτοσυκλετα...Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη βοηθεια σας!!

THEOD
28/11/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ψαχνω μια εξηγηση για το τι στο καλο ειναι ο ιονιστης βενζινης...εχω ακουσει απο 2-3 φιλους οι οποιοι βαλαν στο αμαξι τους οτι εχεις καλυτερη αποδοση κ μικροτερη καταναλωση μεχρι κ 25%!!!


Μπουχαχαχαχα......:rotflmao:
:a24: :a24:

monarxis
28/11/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ψαχνω μια εξηγηση για το τι στο καλο ειναι ο ιονιστης βενζινης...εχω ακουσει απο 2-3 φιλους οι οποιοι βαλαν στο αμαξι τους οτι εχεις καλυτερη αποδοση κ μικροτερη καταναλωση μεχρι κ 25%!!!Θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο για μοτοσυκλετα...Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη βοηθεια σας!!


beltiotiko kafsimoy einai poy yposxete (se polles periptoseis) meiomeni katanalosi,kaliteri kafsi kai afxisi tis ippodynamis..

ola ayta me 20-30 eyro esy pos to blepeis?

ego mallon koroidia

:wave2:

costas81
28/11/2007, 15:48
δεν εχεις δει κάτι κίτρινα μαγνητάκια που βάζουν στο σωληνάκι της βενζίνης!

Αυτό είναι! Λες να σου δίνει 25% μειωμένη κατανάλωση?

:sick:

OldMan
28/11/2007, 17:56
κάποιος γουρλής άνθρωπος μΕ είπε καλημέρα σήμερα....
και όλα τα "επικίνδυνα" τα βάζουν στις Βελτιώσεις...!!! :winka:


Προς ανωτέρω κυρίους:

Μην μπερδεύουμε τις π@ύτσες με τις β@ύρτσες ...
(αλλιώς μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως όταν πάμε να πλύνουμε τα δόντια μας ...!!!):winka:

Ο συγκεκριμμένος "ιονιστής" (όπως όλοι αυτής της συνομοταξίας) υποτίθεται ότι πολώνει τα μόρια της βενζίνης (και όσοι ισχυρίζονται ότι πολώνει τα μόρια του καύσιμου μίγματος λένε π@π@ριές...) με τα εξής θεαματικά αποτελέσματα:

Το στρογγυλούτσικο και αφρατούλικο μόριο:blush: (σαν του Κρούκη μου, ένα πράγμα...) του n-επτανίου γίνεται πιο μακρούτσικο και λεπτότερο (σαν του Πανουργιά μου, ένα πράγμα...) !!!

Η θεαματικότης του πράγματος σταματάει εδώ (στην μετατροπή από λουκουμά σε τουλούμπα) και οι όποιοι ισχυρισμοί περί καλύτερης ανάμιξης, ομογενοποίησης και αναφλεξιμότητας στον σχηματισμό του μίγματος αντιμετωπίζονται μετά ελαφρού μειδιάματος από τους περισσότερους Χημικούς Μηχανικούς !!

:wave2: :beer:

McTalas
29/11/2007, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ψαχνω μια εξηγηση για το τι στο καλο ειναι ο ιονιστης βενζινης...εχω ακουσει απο 2-3 φιλους οι οποιοι βαλαν στο αμαξι τους οτι εχεις καλυτερη αποδοση κ μικροτερη καταναλωση μεχρι κ 25%!!!Θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο για μοτοσυκλετα...Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη βοηθεια σας!!

Στο athens tuning show ενας εισαγωγεας ηθελε να με πησει να βαλω και εγω αυτα τα τσιμπιδακια και ελεγε για βελτιωση κτλ μεχρι και για αυξηση ιποδυναμης. και ολα αυτα μονο με 600€ :eyepop: Δεν παει καλα ο κοσμος εχει ξεφυγει τελειως.


φυσικα και δεν εβαλα... προτυμω να παω να βαλω pc ...
δεν ξερω αν κανει δουλει ή οχι εγω παντως δεν εχω πιστει!

P70
04/12/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
κάποιος γουρλής άνθρωπος μΕ είπε καλημέρα σήμερα....
και όλα τα "επικίνδυνα" τα βάζουν στις Βελτιώσεις...!!! :winka:


Προς ανωτέρω κυρίους:

Μην μπερδεύουμε τις π@ύτσες με τις β@ύρτσες ...
(αλλιώς μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως όταν πάμε να πλύνουμε τα δόντια μας ...!!!):winka:

Ο συγκεκριμμένος "ιονιστής" (όπως όλοι αυτής της συνομοταξίας) υποτίθεται ότι πολώνει τα μόρια της βενζίνης (και όσοι ισχυρίζονται ότι πολώνει τα μόρια του καύσιμου μίγματος λένε π@π@ριές...) με τα εξής θεαματικά αποτελέσματα:

Το στρογγυλούτσικο και αφρατούλικο μόριο:blush: (σαν του Κρούκη μου, ένα πράγμα...) του n-επτανίου γίνεται πιο μακρούτσικο και λεπτότερο (σαν του Πανουργιά μου, ένα πράγμα...) !!!

Η θεαματικότης του πράγματος σταματάει εδώ (στην μετατροπή από λουκουμά σε τουλούμπα) και οι όποιοι ισχυρισμοί περί καλύτερης ανάμιξης, ομογενοποίησης και αναφλεξιμότητας στον σχηματισμό του μίγματος αντιμετωπίζονται μετά ελαφρού μειδιάματος από τους περισσότερους Χημικούς Μηχανικούς !!

:wave2: :beer:

Gia na min ta isopedwnoume ola pali kala pou to eksigises giati ayto to pragma ontws isxyei Kai leitourgei!
(gia amaksi)

P70
04/12/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
κάποιος γουρλής άνθρωπος μΕ είπε καλημέρα σήμερα....
και όλα τα "επικίνδυνα" τα βάζουν στις Βελτιώσεις...!!! :winka:


Προς ανωτέρω κυρίους:

Μην μπερδεύουμε τις π@ύτσες με τις β@ύρτσες ...
(αλλιώς μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως όταν πάμε να πλύνουμε τα δόντια μας ...!!!):winka:

Ο συγκεκριμμένος "ιονιστής" (όπως όλοι αυτής της συνομοταξίας) υποτίθεται ότι πολώνει τα μόρια της βενζίνης (και όσοι ισχυρίζονται ότι πολώνει τα μόρια του καύσιμου μίγματος λένε π@π@ριές...) με τα εξής θεαματικά αποτελέσματα:

Το στρογγυλούτσικο και αφρατούλικο μόριο:blush: (σαν του Κρούκη μου, ένα πράγμα...) του n-επτανίου γίνεται πιο μακρούτσικο και λεπτότερο (σαν του Πανουργιά μου, ένα πράγμα...) !!!

Η θεαματικότης του πράγματος σταματάει εδώ (στην μετατροπή από λουκουμά σε τουλούμπα) και οι όποιοι ισχυρισμοί περί καλύτερης ανάμιξης, ομογενοποίησης και αναφλεξιμότητας στον σχηματισμό του μίγματος αντιμετωπίζονται μετά ελαφρού μειδιάματος από τους περισσότερους Χημικούς Μηχανικούς !!

:wave2: :beer:

Gia na min ta isopedwnoume ola pali kala pou to eksigises giati ayto to pragma ontws isxyei Kai leitourgei!
(gia amaksi)
:beer:

Tpap
04/12/2007, 12:49
δυστυχως --για ολους εκεινους που νομιζουν οτι (ξανα)εφηυραν το αυγο-- οι διαταξεις αυτες δοκιμαστηκαν υπο εργαστηριακες συνθηκες και ΑΠΕΤΥΧΑΝ παταγωδως.

Tpap
04/12/2007, 12:50
θα προτιμουσα ιονιστη χωρου με αρωμα πευκοδασους.

costas81
04/12/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Gia na min ta isopedwnoume ola pali kala pou to eksigises giati ayto to pragma ontws isxyei Kai leitourgei!
(gia amaksi)
:beer:


δηλαδη στο αυτοκινητο ειναι διαφορετικη η βενζίνη και δουλεύει ενώ στην μηχανή όχι??

:confused: :confused: :confused: :confused:


εγώ πάλι δεν πείθομαι!!!

P70
04/12/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δηλαδη στο αυτοκινητο ειναι διαφορετικη η βενζίνη και δουλεύει ενώ στην μηχανή όχι??

:confused: :confused: :confused: :confused:


εγώ πάλι δεν πείθομαι!!!

Alla kyvika se amaksi kai alli diataksi tis olis siskeyis...tin exw dei panw se amaksi...
akougetai periergo alla o filos mou ontws eide diafora!
:wave2:

Tpap
04/12/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Alla kyvika se amaksi kai alli diataksi tis olis siskeyis...tin exw dei panw se amaksi...
akougetai periergo alla o filos mou ontws eide diafora!
:wave2:

Σε αμαξια φιλων δουλευει καλα.
Δεν δουλευει σε πειραματικα εργαστηρια, σε μοτοσυκλετες, γεωργικα μηχανηματα, στην βιομηχανια...κλπ.

Cpt. Haddock
04/12/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Alla kyvika se amaksi kai alli diataksi tis olis siskeyis...tin exw dei panw se amaksi...
akougetai periergo alla o filos mou ontws eide diafora!
:wave2:

Διαφορα μονο με ΕΝΑΝ τρόπο βλεπεις, με δυναμομέτρηση...

τα υπόλοιπα ειναι αυθυποβολή "μλκ έβαλα την 100αρα βενζίνη και πάει πυραυλος το εργαλείο λέμε"

:wave2: