PDA

View Full Version : Αξιζει αγορα R1 '04 με 41000χλμ?



alx_gr
28/11/2007, 15:01
Hello παιδες,

Η ερωτησουλα μου ειναι πολυ απλη. Αν αξιζει η αγορα ενος R1 '04 με 41000χλμ.

Το ξερω πως η κατασταση του κινητηρα αλλα και των υπολοιπων αναλοσιμων (φρενα, αναρτησεις κλπ) εξαρταται πολυ απο τον οδηγο. Αλλα ας παρουμε σαν δεδομενο πως η μηχανη δεν εχει μπει σε πιστα και ειναι σε αριστη κατασταση με πληρες service book και εγγυηση 6 μηνων.
Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι τα χιλιομετρα που μου φαινονται αρκετα.

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερα?

Επισης θα μπορουσατε να μου πειτε ποσο εχει μεση καταναλωση περιπου? (με λογικη/χαλαρη οδηγηση, οχι δαιμονισμενος-θελω-να-με-ελεγε-η-μανα-μου-rossi)


Η μηχανη κοστιζει περιπου 7900.


Thanks εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!!!

:beer:

argi6argi
28/11/2007, 15:38
Πήγαινε σ'εναν κάλο μηχανικό, κάνε και μια δυναμομέτρηση να δείς το μοτέρ. Άν όλα είναι καλά δες τί αξεσουάρ έχει η μηχανή και αναλόγως πράτεις.
Εγώ πάντως δεν θα έκανα κίνηση για Ρ1 μεταχειρισμένο, ειδικά με τόσα χλμ.
:wave2:

alx_gr
28/11/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Πήγαινε σ'εναν κάλο μηχανικό, κάνε και μια δυναμομέτρηση να δείς το μοτέρ. Άν όλα είναι καλά δες τί αξεσουάρ έχει η μηχανή και αναλόγως πράτεις.
Εγώ πάντως δεν θα έκανα κίνηση για Ρ1 μεταχειρισμένο, ειδικά με τόσα χλμ.
:wave2:

Δυστυχως δυναμομετρηση δεν παιζει ουτε με σφαιρες. Η μηχανη ειναι εντελως μαμα δεν εχει extra. Επισης η μηχανη δεν βρισκεται Ελλαδα αλλα εξωτερικο. Δεν την προοριζω για εισαγωγη απλα μενω εξωτερικο και σκεφτομαι τι να παρω.

Για ποιο λογο δεν θα εκανες κινηση για ενα R1 με τοσα χιλιομετρα? Υποθετω λογο του γεγονοτος οτι τα ss συνηθως ειναι ταλαιπωρημενα γιατι παντα οι στροφες ειναι στα κοκκινα και για τις λοιπες καγκουριες που κανουν οι ιδιοκτητες τους?
:beer:

argi6argi
28/11/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Υποθετω λογο του γεγονοτος οτι τα ss συνηθως ειναι ταλαιπωρημενα γιατι παντα οι στροφες ειναι στα κοκκινα και για τις λοιπες καγκουριες που κανουν οι ιδιοκτητες τους?
:beer: :winka:
Εγώ θα έλεγα να ψάξεις για καινούριο ή για κάτι με το πολύ 10-15000 χλμ.
Καλή Τύχη.

ΥΓ. Παλικάρι που είχε πάρει μοτο μεταχειρισμένο (Hayabusa) απο MotoJapan, είχαν κκάνει και δυναμομέτρηση...απλά ενημερωτικά.

R-1nas
29/11/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr


Για ποιο λογο δεν θα εκανες κινηση για ενα R1 με τοσα χιλιομετρα? Υποθετω λογο του γεγονοτος οτι τα ss συνηθως ειναι ταλαιπωρημενα γιατι παντα οι στροφες ειναι στα κοκκινα και για τις λοιπες καγκουριες που κανουν οι ιδιοκτητες τους?
:beer:

Talaiporimena epeidei douleuoun sta kokkina ? Ma einai kataskeuasmena na douleuoun ekei psila... den tithete thema. Vasika den yparxoun polloi pou na exoun ta @@ na to douleuoun synexeia toso psila.

To diko mou einai 03/2006 me 16.000xlm kai otan psaxnomoun na to doso brika me 9000euro.

Den nomizo oti einai dyskolo na vreis kai esy....

grigorisK7
29/11/2007, 14:26
μπορεις βασικα με 1.000-1.500 ευρω παραπανω να βρεις κανα ρ1 με λιγα χιλιομετρα

να κανα Κ5 ακομα καλυτερα

sakoulakis
29/11/2007, 18:27
exo ego ena r1 2005 bordo 7000 xlm alithina aristi katastasi me agonistika patirakia zelatina sport oute mia gratzounia dektos kathe elenxos .
timi 10500 euro sizitisimi
thl 6949167815
sakis

alx_gr
29/11/2007, 23:39
Παιδες ευχαριστω ολους για τις απαντησεις απλα επειδη μενω Ολλανδια ψαχνω στην ολλανδικη αγορα.
Επισης για αυτο σκεφτομουν να το παρω γιατι εδω δεν τα σκιζουνε οπως Ελλαδα. Τα εχουν πιο πολυ για χομπι και οχι για καθημερινη μετακινηση.
Ασε που αμα περασουν το οριο των 120 σε εθνικη σου παιρνουν ακομα και τα σωβρακα.

R-1nas
30/11/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakoulakis
exo ego ena r1 2005 bordo 7000 xlm alithina aristi katastasi me agonistika patirakia zelatina sport oute mia gratzounia dektos kathe elenxos .
timi 10500 euro sizitisimi
thl 6949167815
sakis

Yamaha R1 2005 bordo den yparxei....... :nono: :mad:

Mono LAVA RED ! :D

doken
10/12/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Δυστυχως δυναμομετρηση δεν παιζει ουτε με σφαιρες. Η μηχανη ειναι εντελως μαμα δεν εχει extra. Επισης η μηχανη δεν βρισκεται Ελλαδα αλλα εξωτερικο. Δεν την προοριζω για εισαγωγη απλα μενω εξωτερικο και σκεφτομαι τι να παρω.

Για ποιο λογο δεν θα εκανες κινηση για ενα R1 με τοσα χιλιομετρα? Υποθετω λογο του γεγονοτος οτι τα ss συνηθως ειναι ταλαιπωρημενα γιατι παντα οι στροφες ειναι στα κοκκινα και για τις λοιπες καγκουριες που κανουν οι ιδιοκτητες τους?
:beer:

συμφωνώ ! πιστευω πως αν το μηχανακι δεν είναι ταλαιπωριμένο στην πίστα κ ο ιδιοκτήτης δεν το παει ολη την ώρα 1-2-3η στα κοκκινα αλλα κάνει μια σωστή χρήση το μηχανάκι θα σου βγάλει 90-100 Χιλ χιλιόμετρα με foul δυναμη,μετά πιθανων να παρουσιάσει μικρη πτωση και να χρειαστεί ελατήρια.οι super sport κινητήρες στα κοκκινα υποφέρουν,εκει ειναι πιεσμένοι,στα χαμηλομεσαία δουλεύουν ξεκούραστα και με την τεχνολογία που έχουν ταλαιπορούνται ίσως και λιγοτερο στις χαμηλομεσαίες σε σχεση με αλλους

ammon_ra
12/12/2007, 18:38
ego den mporo na katalabo giati mas fainonte polla as poume 30000 xiliometra gia ena mixanaki
kai an ta doume se amaksi leme liga exei.
ego to diko mou R1 se enamisi xrono to ekana 23000 xiliometra
kai opos to pao tou xronou to kobo na perasei ta 40.
oloi mou lene pare taksidiariko den antexei, kai oti oute ego tha antekso
efiga apo EBRO katebika patra pira karabi piga italia kai anebika oli tin italia.
eliosa sto xiliometro. den katalabainei tipota to oxima bastaei kai antexei.
apla me enoxlei otan leei o alos malaka min to kaneis xiliometra den tha mporeis na to doseis.
sta @@ mou den thelo na to doso, na to goustaro thelo. tetrakilindro moter einai re paidia, kai einai kai kataskebasmeno na antexei sta kokkina.
mporei na egina kourastikos alla afti einai i apopsi mou
kales giortes paidia

SeNNinhA
12/12/2007, 19:02
Δεν μπορεις να συγκρίνεις μηχανές και αυτοκίνητα σε σχέση με τα χιλιόμετρα που έχουν κάνει διότι είναι 2 εντελώς διαφορετικές κατασκευές.

1) Ο κινητήρας στα αυτοκίνητα δεν ανεβάζει τόσες στροφές όσες στις μηχανές. Καλά καλά δεν δουλεύει ούτε στις μισές. Στις 4500σαλ λέμε ότι έχει την ροπή του συνήθως και εκεί δουλεύει κι όλας (+- 1000 σαλ). Και είναι γεγονός οτι όσο πιο πολλές σαλ τόσο πιο πολλές τριβές (ότι λάδι και να βάλεις). Κανονικά αν υπολογίσουμε απλοϊκά τα έμβολα μόνο, πόσα μέτρα (ή χιλιόμετρα καλύτερα) διανύουν για κάθε χιλιόμετρο που κάνει ενα αυτοκίνητο ή μηχανή τότε θα δούμε και την διαφορά σε φθορά που θα έχουν αυτά τα δυο για τα ίδια χιλιόμετρα που διανύουν.

2) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου δουλεύει με σαφώς πιο μειωμένες συμπιέσεις από τα 11,5:1 και 12,5:1 που δουλεύουν πια οι μηχανές. Όσο πιο μικρή σχέση συμπίεσης, τόσο πιο μικρή και η καταπόνηση του κινητήρα.

3) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου έχει να επιταχύνει, να επιβραδύνει και να μετακινήσει γενικότερα πολύ μεγαλύτερη μάζα από αυτή της μηχανής. Έτσι άσχετα με τα άλογα, κυρίως χρειάζεται μεγαλύτερη ροπή για να το κάνει αυτό. Γι αυτό και ενας κινητήρας από μηχανή (ακόμη και από 1000αρι SS) δεν είναι κατάλληλος για να κινήσει αυτοκίνητο. Ίσως αυτοί από τις touring να μορούν να τοποθετηθούν σε μικρά αυτοκίνητα αλλα δεν θα είναι καλοί συγκριτικά με τους υπάρχοντες. Αντίστοιχα μεγαλύτερη ροπή και όχι άλογα χρειάζονται τα φορτηγά για να κινηθούν σε σχέση με τα αυτοκίνητα. Αυτό σημαίνει αρκετά βαρύτερα κινούμενα μέρη (για να αυξηθεί η ροπή), άρα και πιο ισχυρά και ανθεκτικά αντίστοιχα σαν παρελκόμενο του βάρους τους.

Με απλά λόγια και μόνοι αυτά τα 3 να βάλεις, τότε καταλαβαίνεις οτι με 40.000χλμ ενας κινητήρας αυτοκινήτου μόλις έχει στρωθεί ουσιαστικά, ενας κινητήρας τουριστικής μηχανής μόλις έχει μπει στην αρχική διάρκεια της ζωής του, ενας κινητήρας SS μηχανής έχει ηδη φτάσει τουλάχιστον στα μισά της ζωής του, και ενας αγωνιστικός κινητήρας έχει ήδη σπάσει καμια 10αριά φορές.

Λογικά δεν σας φαίνονται τα παραπάνω?

TokTok
18/12/2007, 01:10
φιλε μου εγω σου λεω να μην την κανεις την αγορα του R1. Εγω που εχω στο δικο μου R1 '04 44000χλμ σκεφτομαι να το πεταξω. 120χλμ τελική πάει.

Ρε παιδιά τι ειναι αυτά που λέτε;

44000 έχω στο μηχανάκι και ξυρίζει όπως βγήκε απο το εργοστάσιο. ΣΕΡΒΙΣ, ΛΑΔΙΑ, ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ..

Οι άλλοι που αγοράζουνε fireblade με 70000χλμ τι να πούνε;:sick:

CARP
18/12/2007, 01:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
[B]φιλε μου εγω σου λεω να μην την κανεις την αγορα του R1. Εγω που εχω στο δικο μου R1 '04 44000χλμ σκεφτομαι να το πεταξω. 120χλμ τελική πάει.

Ρε παιδιά τι ειναι αυτά που λέτε;

+ 1000 :beer: :beer: :beer:

papaioannoug
18/12/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
φιλε μου εγω σου λεω να μην την κανεις την αγορα του R1. Εγω που εχω στο δικο μου R1 '04 44000χλμ σκεφτομαι να το πεταξω. 120χλμ τελική πάει.


Χαχαχαχαχα σου ρίχνω άνετα με 22.222χλμ πιάνω 145χαω τελική!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

odt
18/12/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr

Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι τα χιλιομετρα που μου φαινονται αρκετα.



Βασικά, αυτό δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει καθόλου, μιας και το πιθανότερο είναι αυτά τα χιλιόμετρα να είναι πραγματικά και όχι "γυρισμένα" προς τα πίσω...

Το μηχανάκι μπορεί να είναι λουλούδι αλλά μπορεί να είναι και μπ@υρδέλο. Αν δεν το κοιτάξει ένας μηχανικός, δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι καλό ή όχι...

Αυτά

costas81
18/12/2007, 15:43
νομιζω τα πραγματικα χιλιομετρα και η χρηση της καθε μηχανης φαινεται πρώτα απ όλα απο την κατάσταση που βρίσκονται οι δισκόπλακες!

TokTok
18/12/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
νομιζω τα πραγματικα χιλιομετρα και η χρηση της καθε μηχανης φαινεται πρώτα απ όλα απο την κατάσταση που βρίσκονται οι δισκόπλακες!

file mou osa xiliometra kai na exei to mixanaki an kapoios odigei grigora i kanei 5 track day to xrono oi diskoplakes tha ''arpaksoun''.

Egw pantws gia metaxeirismeno tha zitousa to service book. Mixanaki pou exei kanei ola ta service tou stin wra den pathenei tipota ektos kai an to afentiko tou einai m@l@kas.
Simasia exei na dei kapoios na exei pesei to mixanaki kai den milaw gia plastika alla gia skeleto, mprostina, moter kai tetoia. Auta einai ta xirotera..

Prin 2 xronia peripou pira to diko mou R1 apo germania me 10800km kai tou eixan ginei ta 2 service, 1o sta 970km kai sto 2o sta 9000km. Meta ekana egw sta 21000km kai stis 40000km
sto opoio episis allaksa kai diskous. Pleon sta 44000km allazw ladia kai den lipei oute grammario.

Sxetika me ta xiliometra auto pou thelw na anaferw oti sxedom OLA ta magazia gyrizoune ta konter pisw.
Den einai dinaton CBX XX tou 2000 na exei 18000km!!
Varadero 2000 na exei 45000km!!
Fireblade 929 me 27000km!!

AYTOI EINAI OI KLEFTES !!!

costas81
18/12/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
file mou osa xiliometra kai na exei to mixanaki an kapoios odigei grigora i kanei 5 track day to xrono oi diskoplakes tha ''arpaksoun''.


γι αυτό ακριβώς είπα ότι φαίνεται και η χρήση όχι μόνο τα χιλιόμετρα!

:wave2:

gixxerpap
18/12/2007, 17:22
εγω δε θα κολλουσα στα χιλιομετρα, αλλα στην τιμη....
σαφως και δε με πειραζουν τα 40000 χλμ, αρκει να μην πληρωσω τη μηχανη για καινουργια!

νομιζω οτι καπου στις ?7.000 ειναι μια χαρα για την μηχανη που περιγραφεις!;)

TokTok
18/12/2007, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγω δε θα κολλουσα στα χιλιομετρα, αλλα στην τιμη....
σαφως και δε με πειραζουν τα 40000 χλμ, αρκει να μην πληρωσω τη μηχανη για καινουργια!

νομιζω οτι καπου στις ?7.000 ειναι μια χαρα για την μηχανη που περιγραφεις!;)


file mou kaneis den poulaei R1 04 se auti tin timi. Tote ta 2000 poso eprepe na ta dinoun 4500euro

costas81
18/12/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
file mou kaneis den poulaei R1 04 se auti tin timi. Tote ta 2000 poso eprepe na ta dinoun 4500euro

8 χρονών μηχανή πόσο δηλαδή να την πουλάνε?

TokTok
18/12/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
8 χρονών μηχανή πόσο δηλαδή να την πουλάνε?


File oi times peftoun kai stamatoun se kapoio logiko epipedo kai analoga me tin katastasi tis mixanis. R1 '98 blepeis kai ta dinoun 5000euro.
Ta R1 tou '04 apo idiwtes tha pwlounte tin anoixoi toulaxiston sta 7500euro, ase ta magazia giati einai allo kefalaio.

Twra, Dekembrios tou 2007 an balw aggelia R1 '04 sta 7000euro aurio tha exw 100 minimata.

I xamiloteri stigmi se magazi einai 8500euro giati na to dwsw 7000euro?

Ena K5 1000 me 30000km poso prepei na poulithei? 7900euro???

Min trelathoume DUKE blepeis, ena pistoni exei kai ta poulane metaxirw 6000euro.

gixxerpap
19/12/2007, 17:08
εγω το πουλησα περυσι με 20.000 χλμ για ?8500....

μην παρασυρεσαι απο τις τιμες που ζητανε τα μαγαζια, δεν εχουν καμια σχεση με τις τιμες που τελικα τα πουλανε, εκτος κι αν βρουνε θυμα....

τα gsxr του 2004, δηλαδη γιατι τα πουλανε 7500 και παρακατω????

μην ειστε κοροιδα. και ψαχτειτε λιγο παραπανω....

θα μπορουσαμε να κανουμε κουβεντα για ωρες, αλλα δεν εχει και πολυ νοημα....καντε οτι νομιζετε....δικη σας η τσεπη, δικη σας και η επιλογη!

εχω δει κατα καιρους αγγελιες (και εδω στο φορουμ) που ζητανε γελοιωδως πολλα λεφτα....και βεβαια μενουν απουλητα για μηνες...

project.breeze
14/01/2008, 02:12
Τα μηχανάκια δεν παθαίνουν τίποτα αν συντηρούνται σωστά και οδηγούνται μυαλωμένα (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορείς να τα σκίζεις).Εγώ είχα KLE 250 το οποίο ήταν δικύλινδρο και μόλις 250 κυβικά και δούλευε συνεχώς στις 8.000+ rpm λόγω έλλειψης ροπής και είχε συμπληρώσει 86.000km χωρίς να κάνει κιχ.Μιλάμε τώρα για την αφρόκρεμα της τεχνολογίας στα 1000cc και λέμε πως είναι πολλά τα 40.000km;Μην τρελαθούμε κιόλας ρε παιδιά...