PDA

View Full Version : Διαιρούμενη ή ολόσωμη?



Operater
28/11/2007, 14:46
Χτες πήρα τηλέφωνο να γραφτώ στα Riding School. Πολύ ευγενική η κυρία
εκτός των στοιχείων, με ρώτησε αν έχω ολόσωμη στολή.
Της απάντησα "ναι" (ο πιπιρης) γιατι αστραπιαία σκέφτηκα ότι μέχρι
τον Μάρτιο θα έχω πάρει μια στολή (θα μου χρειαστεί σκέφτηκα και για κανένα
ταξιδάκι με το καρούλι μου)....

Μου είπε ότι πρέπει να αγοράσω και ότι χρειάζεται, για το μάθημα,
ή ολόσωμη ή διαιρούμενη αλλά να ενώνει μπουφάν και παντελόνι με φερμουάρ.

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή, ας το κάνει,
μιας και δεν έχω πείρα στο τι να διαλέξω και δεν ξέρω τι βολεύει πραγματικά.


:wave2: :wave2: :wave2:

Operater
28/11/2007, 14:47
Συμπλήρωση:
Μου είπε ότι μπορώ να νοικιάσω αλλά σκέφτηκα ότι θα μου χρειαστεί και εκτος πίστας.
Βοηθήστε με να κάνω τη σωστή επιλογή. Να 'στε καλά!! :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
28/11/2007, 14:54
Απαντω σε οτι αφορά εμένα.

Έχω αγοράσει το Μτech σετακι (πουφαν και παντελόνι), το μπουφάν ειναι το τζουνιορ αν θυμάμαι καλά.

Το διάλεξα γιατί έχει μια σχετικά "πολιτική" εμφάνιση, δεν ειναι κραυγαλέο φανταχτερο μπουφάν μηχανής

Το παντελόνι ιδιας μάρκας, κουμπώνει με φερμουάρ και όλα οκ για πιστες κλπ

Συνολο περίπου 450 ευρώ (αν θυμαμαι καλά) αλλά δες στο σαιτ του τζωρτζόπουλου.

Άποψή μου: Αν δεν πρόκειται να μπαίνεις στην πιστα εκτός RS ή CSS, δε χρειάζεται να προβείς σε αγορά ολόσωμης

αυτά

:wave2: :wave2: :wave2:

υ.γ το παντελόνι υπάρχει και απλό και με "ξυστρες"

McGyver
28/11/2007, 14:54
Για "τουριστική" και ενίοτε χρήση εντός πίστας πάρε διαιρούμενη...

Για πιο sport καταστάσεις και εκτεταμένη χρήση εντός πίστας, προτίμησε την ολόσωμη...

:wave2:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ, μην την πατήσεις όπως εγώ :( ...

:wave2:

Operater
28/11/2007, 15:05
Δηλαδή πως πρέπει να είναι επάνω μου?

Σφιχτή, χαλαρή, κανένα από τα δύο?
Ποια σημεία του σώματος πρέπει να είναι σφιχτά και ποιά πρέπει να είναι πιο χαλαρα?


:wave2:

Cpt. Haddock
28/11/2007, 15:08
Να ξέρεις οτι το δέρμα :blush: , μόλις μπει στο σώμα :blush: , ανοίγει :blush:


:D

McGyver
28/11/2007, 15:11
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46659

Operater
28/11/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να ξέρεις οτι το δέρμα :blush: , μόλις μπει στο σώμα :blush: , ανοίγει :blush:


:D

Δεν κατάλαβα.... :sad:

Δλδ είναι ελαστικό? Για παράδειγμα, κάτω από τα γόνατα, που θα διπλώνει το πόδι,
πως πρέπει να εφαρμόζει για να μην έχω κανένα ατύχημα σαν το McGyver?


:wave2:

:wave2:

road spirit
28/11/2007, 15:15
ολόσωμη θα πάρεις αν έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα τακτικά και όχι μονο για τα μαθήματα...
Διαφορετικά ενα διαιρούμενο σετ θα σε βολέψει πιο πολύ, ειναι πιο πρακτικό.

Για την εφαρμογή, τα δέρματα πρέπει να είναι τοσο εφαρμοστά μέχρι το βαθμό που δεν θα εμποδίζουν τις κινήσεις σου πάνω στη μηχανή. Οπότε δοκιμάζεις, βγαίνεις έξω απο το μαγαζί που εισαι και κάθεσαι πάνω στη μοτο και κάνε ότι κίνηση μπορείς (σκύψε, γύρε, βγάλε γόνατο, τέντωσε-λύγισε χέρια στο τιμόνι κλπ κλπ)... Πρόσεξε αρκετά αυτό που λέει ο μαγκαιβερ, την εφαρμογή στα γόνατα και απο πίσω...

Cpt. Haddock
28/11/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν κατάλαβα.... :sad:

Δλδ είναι ελαστικό? Για παράδειγμα, κάτω από τα γόνατα, που θα διπλώνει το πόδι,
πως πρέπει να εφαρμόζει για να μην έχω κανένα ατύχημα σαν το McGyver?

Ειναι ελαστικό, οπότε καλό ειναι όταν το αγοράσεις να σου ειναι καπως στενό ωστε να αποκτήσει καλή εφαρμογή και να μη σακουλιάσει σε 1 μηνα.

Πρέπει να δυσκολεύεσαι να το βάλεις στην αρχή :blush:

πάντα μΕ άρεσαν τα θρεντ με υπονοούμενα :lol:


Ο Mcgyver ειναι κουλός ουτως ή άλλως :rotflmao:

doctor x
28/11/2007, 15:22
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Ειναι ελαστικό, οπότε καλό ειναι όταν το αγοράσεις να σου ειναι καπως στενό ωστε να αποκτήσει καλή εφαρμογή και να μη σακουλιάσει σε 1 μηνα.

Πρέπει να δυσκολεύεσαι να το βάλεις στην αρχή :blush:

αν γερασει ο ανθρωπος..........

Operater
28/11/2007, 15:23
Όταν λέμε διαιρούμενη, μπορεί να ενωθεί με φερμουάρ? :confused:

road spirit
28/11/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Όταν λέμε διαιρούμενη, μπορεί να ενωθεί με φερμουάρ? :confused: στις περισσότερες περιπτώσεις, ναι

Operater
28/11/2007, 15:27
Να περάσω στα δύσκολα? Μία καλή μάρκα διαιρούμενων? :wave2: :wave2:

McGyver
28/11/2007, 15:29
Όταν λέμε διαιρούμενη εννοούμε πως μπουφάν - παντελόνι ΠΡΕΠΕΙ να ενώνονται με φερμουάρ...


Πακ10, το σχόλιό σου περί κουλαμάρας κάνω πως δεν το είδα...

McGyver
28/11/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Να περάσω στα δύσκολα? Μία καλή μάρκα διαιρούμενων? :wave2: :wave2:

Dainese, Alpinestars, Clover, IXS, Frank Thomas, M-Tech, Spidi, ουφ βαρέθηκα...

Γενικώς, οποιοδήποτε set δερμάτινου jacket - παντελονιού του ίδιου κατασκευαστή μπορεί να αποτελέσει διαιρούμενη φόρμα...

Ενίοτε μπορείς να ταιριάξεις προϊόντα διαφορετικών κατασκευαστών, π.χ. M-Tech με Dainese...

:wave2:

lamoun
28/11/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ή ολόσωμη ή διαιρούμενη αλλά να ενώνει μπουφάν και παντελόνι με φερμουάρ.


Επίσης μπορείς να πάρεις ξεχωριστά μπουφάν και παντελόνι αλλά πρόσεξε να έχουν και τα δύο φερμουάρ γύρω γύρω και όχι μόνο πίσω.. Γενικά αυτή η επιλογή είναι αναγκαία άν έχεις κάπως ανομοιόμορφο σώμα.. :blush:

Επίσης δοκίμασε άν μπορείς να δέσεις / λύσεις το μπουφάν φορώντας το παντελόνι.. άν δε μπορείς ποιος ο λόγος να πάρεις διαιρούμενη..? (Στη δικιά μου δε γίνεται εύκολα, οπότε την έχω πάντα ενωμένη.. :sad: )

road spirit
28/11/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Να περάσω στα δύσκολα? Μία καλή μάρκα διαιρούμενων? :wave2: :wave2:
dainese, alpinestars, δεν λέω, ισως τα καλύτερα, αλλα και υπερ-υπερτιμημένα :a06:
σε βαθμό που ξεπερνούν το "οτι πληρώσεις παίρνεις", γνώμη μου... Βέβαια παίζουν κατα καιρούς τρελλές προσφορές σε μοντελάκια προηγούμενης σεζόν

spidi, m-tech, bering, revit, suomy, spyke, franktomas, ixs και άλλα πολλά... βρες σχεδιο να σου αρέσει και να σου "καθεται" καλά και όλες αυτές οι μάρκες καλές είναι

Operater
28/11/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
dainese, alpinestars, δεν λέω, ισως τα καλύτερα, αλλα και υπερ-υπερτιμημένα :a06:
σε βαθμό που ξεπερνούν το "οτι πληρώσεις παίρνεις", γνώμη μου... Βέβαια παίζουν κατα καιρούς τρελλές προσφορές σε μοντελάκια προηγούμενης σεζόν

spidi, m-tech, bering, revit, suomy, spyke, franktomas, ixs και άλλα πολλά... βρες σχεδιο να σου αρέσει και να σου "καθεται" καλά και όλες αυτές οι μάρκες καλές είναι

Frank Thomas, επειδή έχω κορντούρα μπουφανάκι, τι να πω..... Με κρατάει
ζεστό.Και αν ανοίξω κάτι αεραγωγους που έχει, δροσίζει αλλά δεν κρυώνω.
Να φανταστείτε, Πόρο που πήγα κυριακή και με έπιασε το βράδυ και είχε
πολύ κρύο δεν κατάλαβα τίποτα.
Αλλά επειδή φόραγα τζιν με επιγονατίδες και δεν έχω μπότες, στα πόδια (αστράγαλος)
έμπαζε πολύ!

Όντως, μήπως είναι υπερ-τιμημένες αυτές οι δύο μάρκες? (dainese και alpinestars)
Αλλά μήπως είναι και πολυδοκιμασμένα?

mako
29/11/2007, 18:59
Αν δεν εχεις προθεση αμεσης αγορας, καλυτερα να νοικιασεις μια (απο το 0-300) για το σχολειο. Θα χρειαστεις ομως μποτες και γαντια (με προστασια), γιατι δεν νοικιαζουν. Ακομα μια φορα θα γραψω .........πηγαινε μια βολτα στα μαγαζια, δες, βρες το νουμερο σου. Δεν υποχρεωνεσαι να αγορασεις επειδη δοκιμασες. Επισης παιζουν και καποιες τρελλες προσφορες για μοντελα προηγουμενων ετων. Μπορεις να καταλαβεις τις διαφορες φοροντας τες. Δεν χρειαζεται να εισαι "ειδικος". Για τη διαιρουμενη η ολοσωμη, ισχυει αυτο που σου εχουν γραψει παραπανω (σωστα), οτι ειναι αναλογα με τη χρηση που θα κανεις. Ευχομαι καλη τυχη στην επιλογη σου.-:wave2:

SeNNinhA
29/11/2007, 19:20
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να πάρεις ολόσωμη φόρμα. Και εξηγώ:

1)Η ολόσωμη παρέχει πολύ καλύτερη προστασία από την διαιρούμενη διότι οι ραφές στα φερμουάρ είναι γενικά ενα ευαίσθητο σημείο και αν τύχει και σέρνεσαι με την πλατη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανοίξουν. Εδω τρυπανε τα δέρματα, οι ραφές θα κρατήσουν?

2) Το θεωρητικό πλεονέκτημα της διαιρούμενης είναι οτι μπορείς να βγάλεις το μπουφάν και να μείνεις με το παντελόνι ειδικά το καλοκαίρι που κάνει ζέστη. Στην πράξη δεν γίνεται αυτό διότι το παντελόνι χωρίς το μπουφάν σου πέφτει συνήθως. Οπότε είτε κάθεσαι χωρίς το μπουφάν είτε κάθεσαι με το πανω μέρος της φόρμας να κρέμεται πίσω σου το ίδιο είναι σχεδόν.

3) Ενα ακόμη θεωρητικό πλεονέκτημα της διαιρούμενης είναι οτι το μπουφαν μπορεί να φορεθεί από μόνο του. Πάλι δεν ισχύει αυτό στην πράξη διότι τα μπουφάν της διαιρούμενης είναι πιο κοντά απο τα απλά δερματινα μπουφάν. Είναι πιο κοντά απο την μέση σου και αν το φορέσεις μόνο του εκτός απο γελοίο αφήνει και ολη την μέση σου στον αέρα εκτεθημένη. Οπότε παίζει μόνο για καφέ (το πολύ).


Αν πας στην επιλογή διαιρούμενης τότε καλύτερα κοίτα τα ξεχωριστά δερμάτινα μπουφάν πρώτα και αφού καταλήξεις πάρε και ενα δερμάτινο παντελόνι της ίδιας εταιρίας ωστε να ταιριάζουν τα φερμουάρ. Την προστασία της φόρμα πάντως δεν θα την έχεις.

Operater
29/11/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Αν δεν εχεις προθεση αμεσης αγορας, καλυτερα να νοικιασεις μια (απο το 0-300) για το σχολειο. Θα χρειαστεις ομως μποτες και γαντια (με προστασια), γιατι δεν νοικιαζουν. Ακομα μια φορα θα γραψω .........πηγαινε μια βολτα στα μαγαζια, δες, βρες το νουμερο σου. Δεν υποχρεωνεσαι να αγορασεις επειδη δοκιμασες. Επισης παιζουν και καποιες τρελλες προσφορες για μοντελα προηγουμενων ετων. Μπορεις να καταλαβεις τις διαφορες φοροντας τες. Δεν χρειαζεται να εισαι "ειδικος". Για τη διαιρουμενη η ολοσωμη, ισχυει αυτο που σου εχουν γραψει παραπανω (σωστα), οτι ειναι αναλογα με τη χρηση που θα κανεις. Ευχομαι καλη τυχη στην επιλογη σου.-:wave2:

Να' σαι καλά! :wave2:
Σκέφτομαι να την αγοράσω γιατί πιστεύω ότι είναι "εργαλείο"
για εναν αναβάτη από θέμα ασφάλειας πρώτα και κύρια, και έπειτα
θα είναι η πρώτη, καταΔΙΚΙΑ μου στολή!! :D