PDA

View Full Version : CBF600S: Παρεξηγημένο?



JimmyZ
05/11/2004, 01:17
Νομίζω ότι είναι το μόνο μηχανάκι που δεν έχει συζητηθεί σε αυτό το site καθόλου.

Γιατί..?

Κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό και συναγωνίζεται το Fazer.

Την άποψή σας παρακαλώ.........:o

idi
05/11/2004, 01:22
EDIT:

εδω θα ακους αυτο που θες να ακουσεις

"παρε Honda ειναι πιο αξιοπιστα απο ολα τα αλλα μηχανακια"

(injection, πλαισια απο αλουμινιο κτλ κτλ ειναι για τους μαλακες!)

Κανένας
05/11/2004, 09:52
Όργανα δανεισμένα από το τρανσαλπ (πολύ ξεφτίλα αυτό), επιδώσεις της πλάκας (σέρνεται ξεφορτωτο φαντάσου φορτωμένο) και το κυριότερο- αντιπρόσωπο τον ακατονόμαστο
Πάντως από σκούτερ, είναι μάλλον καλύτερο :evil:
Στα θετικά, θέση οδήγησης που προσαρμόζεται στον αναβάτη και όχι ο αναβάτης σε αυτήν
Μην Γίνεστε Άλλο Ένα Θύμα Του Μάρκετινγκ Της Χονδα
:nono: :nono: :nono:

GST
05/11/2004, 11:22
και μου ειχανε μαθει οτι τα χονδρα ειναι απροβληματιστα......τελικα μαλλον προβληματιζουν περισσοτερο το καταναλωτικο κοινο τουσ:smokin:

hornet
05/11/2004, 11:52
Εμ οριστε αρχισαν τα οργανα.....
Το cbf δεν βγηκε για την Ελλαδιτσα του R6 και του cbr ποτε θα το παρετε χαμπαρι!
Ααα θελω να εχει γκαζζζζζζζζζζζζζααααααααααααααα !!!

Το γιατι ρωτηστε το bandit600!και ρωτηστε γιατι πουλησε τοσα κομματια στην ευρωπη (εξακολουθω και μιλαω για το bandit).

Τωρα ρε κωστα ειναι marketing κινηση αλλα για πες μου ενα που δεν ειναι.
Ενα ευκολο,αγευστο μηχανακι για οχι πολυ ψαγμενους οδηγικα ανθρωπους τοσο κακο ειναι αυτο η νομιζετε οτι δεν θα μπορουσε να βγει με 100+ αλογα!

JimmyZ
06/11/2004, 00:38
Μπορεί τα όργανά του να είναι του Transalp αλλά αυτό έγινε για χάρη του κόστους.
Όλα τα τμήματα του (μηχανή, όργανα, πλαίσιο...) είναι παλιά και δοκιμασμένα.
Αυτό δεν μετράει.........?:confused:

Η Αξιοπιστία..?

Η ποιότητα κατασκευής..?

Πιστεύω ότι δεν έχει να δώσει κάτι το καινούργιο αλλά κάτι το διαχρονικό.

antonis111
09/11/2004, 09:57
το fazer είναι ένας καλός κινητήρας και φτηνά περιφεριακά, που κατά τύχη δουλεύουν αρκετά καλά. το προηγούμενο μοντέλο ήταν ακριβότερο μηχανάκι.
αξιόπιστο είναι όπως και το cbf φαντάζομε.
αξιοπιστία ναι, ποιότητα κατασκευής όμως όχι, τουλάχιστον όχι στα στάνταρ της yamaha και ακόμα περισότερο της honda (τρίζουν όπως και ένα transalp 650 που είχα), ιταλία γαρ.
7000 € είναι 7000€ και όχι 10000 που κάνουν τα καλά 600άρια, άρα για 7000€ πρέπει να είναι και οι απετήσεις μας.
εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα ποτέ κάτι τέτοιο. ένα μηχανάκι πρέπει να είναι εκτός από καλό και όμορφο, ούτε Δανοί είμαστε (cbf), ούτε κορεάτες (fazer), είμαστε μεσογειακοί και έχουμε αισθητική κουλτούρα.

ektorasd2001
29/11/2004, 13:53
prosopika skeutomai na paro to cbf600s pistebontas stin aksiopistia tis honda.ti na to kano an exei alouminenio psalidi,poli gazi,psifiaka organa an einai na trexo kathe ligo sta sinergia h to xirotero na mafisi sti mesi tou pouthena? nomizo h aksiopistia einai to alfa kai to omega....signomi gia tous latinikous xaraktires ala leo na min prokaleso athela mou kanena egefaliko logou orthografias.....euxartisto.

Zan_Prizol
29/11/2004, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ektorasd2001
prosopika skeutomai na paro to cbf600s pistebontas stin aksiopistia tis honda.ti na to kano an exei alouminenio psalidi,poli gazi,psifiaka organa an einai na trexo kathe ligo sta sinergia h to xirotero na mafisi sti mesi tou pouthena? nomizo h aksiopistia einai to alfa kai to omega....signomi gia tous latinikous xaraktires ala leo na min prokaleso athela mou kanena egefaliko logou orthografias.....euxartisto.
Nα το παρεις το κοριτσι!Το εχω και ειμαι υπερικανοποιημενος!ΑΝΕΤΟ οσο τπτ καλη καλυψη ροπη απο χαμηλα!Στο δρομο ειναι τραινο και εχει αρκετη δυναμη!Οσο το πας παει χωρις ξεσπασματα!Στην πολη ειναι παιχνιδακι και ο συνεπιβατης του ειναι αρχοντας!
Οπως ειπε ενας φιλος δεν ειναι για την Ελλαδα των 107,4562 αλογα ε??Το αλλο βγαζει ομως 108,5622 αλογα!
Ειναι ΤΕΡΑΣ αξιοπιστιας!
Μην περιμενεις ξεσπασματα,250 τελικη,στροφες με γονατα και αγκωνες!
Αν οσα εγραψα σε καλυπτουνε τοτε μην το σκεφεσαι!
Αν ειναι κιολας το CBF που το βλεπεις και σου τρεχουνε τα σαλια τοτε με χιλια!;)
Α και επειδη υπαρχουνε οι εξυπνοι που λενε ''τον φλωρο πηρε πρωτη μοτο και χαρηκε''!
ΔΕΝ ειναι η πρωτη και κυριως ΔΕΝ ειναι η μεγαλυτερη που ειχα
Απαλλαγμενος απο την μανια των επιδοσεων ταιριαζει για ολα!Οχι για μια Κυριακη μονο απολυτων απολαυσεων!Οχι οτι θα πει ''δεν''!Για οσους βλεπουνε σφαιρικα την μηχανη!Ειναι καθαρα θεμα αγοραστικου κοινου!Οτι ζητας περνεις!Προτιμω να γουσταρω 100% την μηχανη ολη μερα καθε μερα παρα να σκεφτομαι την κινηση,βενζινες,τον κωλο μου,τον κωλο τους(οι πισω),τους καρπους μου,πως θα παω εκει,τι ταξιδι θα κανω!Και μην μαρχισεται στα η μηχανη ειναι καυλα και κανεις ετσι και κανεις αλλιως και κανεις και ντολμαδακια!Ειπαμε προτεραιοτητες καθενος!
Αλλα ναι CBF???αααχαχαχαχα το ερπετο?αχαχαααα!Το ψοφιο???αχααχαχαα!!!Το χοντρα το πλυντηριο???αχαααχαχαχαχα!

idi
29/11/2004, 15:41
EDIT:

εδω θα ακους αυτο που θες να ακουσεις

"παρε Honda ειναι πιο αξιοπιστα απο ολα τα αλλα μηχανακια"

(injection, πλαισια απο αλουμινιο κτλ κτλ ειναι για τους μαλακες!)

Zan_Prizol
29/11/2004, 15:48
Σαν να σου λεω ο γαυρος ρε εχει καλη ομαδα και ειναι ελληνικη ομαδα και μακαρι να παει καλα στο CL!Kαι εσυ να λες ναι μπραβο τον ΟΣΦΠ!Γινεται??

Επι του θεματος πραγματι δεν τιθεται ζητημα αξιοπιστιας συγκριτικα με τους αλλους ιαπωνες!Πριν 10 ετη ναι,σημερα οχι!Ειναι στα ιδια επιπεδα πλεον ολοι

sniper
29/11/2004, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Στο μονό πράγμα που μπορεί να συναγωνιστεί το fazer (αρχηγός της κατηγορίας...) είναι τοABS που υπάρχει σαν έξτρα εξοπλισμός

Δε μπορεί να συναγωνιστεί σε πλαίσιο, κινητήρα, στήσιμο, αναρτήσεις (και εμφάνιση άλλα αυτό είναι υποκειμενικό δικό μου...)

Τώρα το είδα...

Από πότε ρε Γιωρίκα το CBF είναι στην ίδια κατηγορία μα το FZ6?

Όσο για την αξιοπιστία........ άσε ΓιωρIDI..... ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ!!!!

hornet
29/11/2004, 16:30
Ρε παιδιακια αρχιζετε και με στεναχωρειτε!
Μπηκε ο ανθρωπος και ρωτησε ειναι καλο να το παρω ...!
και αρχιζετε ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕΡΝΕΤΑΙ...
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΞΕΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΨΗΝΕΙ ΚΑΦΕ ΣΤΑ 200
ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΕΧΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ
ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΝΑΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΦΤΙΑΞΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΡΕΧΟΥΜΕ!!!
ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 230 ΑΝΟΙΓΕΙ FLAPS ΣΤΙΣ 20 ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΩς ΤΑ 380ΧΛΜ ΟΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΣΧΕΣΗΣ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΟCHIP ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΩΝΙΚΑ ΚΥΤΑΡΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!


Μια παρενθεση οπου μην το παρεις βαλτε cbf600
και οπου το αλλο βαλτε fazer


και οποιος μιλαει για hornet να του καει το video να του κολλησει το pc dialers κλπ κλπ!!!


Ε ΑΜΑ ΠΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΤΗΡΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΤΕΕΕΕΕ!!!!

ektorasd2001
29/11/2004, 18:04
euxaristo olous osous apantisan...
pote sena forum den tha paroume mono apantisis tis areskias mas.dekta kai ta kala kai ta kaka sxolia gia to cbf600s arki na einai antikimenika kai tekmiriomena.mpori to fz6 na einai kalitero san sinolo ala sigoura kapou exei ta plin kai ta sin tou.de blapti pistebo omos kanena mas na leme ti gnomi mas asxeta ti mixani kabalame.fisika o kathenas to blepi me to diko tou mati prosopika ti mixani de ti thelo gia telikes kontres kai pistes...perase auti h epoxi mendiaferi na einai aksiopisti na taksidebi aneta kai nomizo mexri 170 sto taksidi einai kala.apo ekei kai pano den theorite taksidi ala kontra me ton ekso ap edo;)
sxetika me ta analogika organa ta theoro pio ''kimparika''mpori naeinai texnologika pio prohgmena ala to analogiko strofometro px exei ali glika.....

hornet
30/11/2004, 09:26
εκτωρ σωστος!

THEOD
30/11/2004, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ektorasd2001
euxaristo olous osous apantisan...
pote sena forum den tha paroume mono apantisis tis areskias mas.dekta kai ta kala kai ta kaka sxolia gia to cbf600s arki na einai antikimenika kai tekmiriomena.mpori to fz6 na einai kalitero san sinolo ala sigoura kapou exei ta plin kai ta sin tou.de blapti pistebo omos kanena mas na leme ti gnomi mas asxeta ti mixani kabalame.fisika o kathenas to blepi me to diko tou mati prosopika ti mixani de ti thelo gia telikes kontres kai pistes...perase auti h epoxi mendiaferi na einai aksiopisti na taksidebi aneta kai nomizo mexri 170 sto taksidi einai kala.apo ekei kai pano den theorite taksidi ala kontra me ton ekso ap edo;)
sxetika me ta analogika organa ta theoro pio ''kimparika''mpori naeinai texnologika pio prohgmena ala to analogiko strofometro px exei ali glika.....

Συμφωνώ αν και κάτοχος του Φέιζερ....
Ειδικά ρε παιδί μου αυτό το ψηφιακό στροφόμετρο...στο λαιμό μου κάθεται τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά...Είναι δυνατόν να παρακολουθείς τις μαύρες μπάρες ή τα μικρά νούμερα όταν ανοίγεις το γκάζι στις 9.000 στροφές ???
Δεν πιστεύω ότι σήμερα πια (ειδικά για Γιαπωνέζικα) τίθεται θέμα αξιοπιστίας.