PDA

View Full Version : ΓΝΩΜΕΣ



Narsil_Ea
29/11/2007, 20:58
Καλησπέρα
:wave2:

Είμαι εν δυνάμει αγοραστής μοτοσικλέτας,και θα ήθελα την (έμπειρη)(θέλω να πιστεύω :D )γνώμη σας.

Αυτό που μου αρέσει και σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Kawasaki versys .
Είμαι 25 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή.
1. Τι λέτε για την μηχανή; αλλα και σε σχέση με την ηλικία - εμπειρία :look: μου;
2. Με abs ή όχι; Τι συμβαίνει με αυτό;
3. διάβασα στο forum να λέει ο afrotwin ‘ke afou epese me africa me versys 8a sou gini sini8ia’ γιατί;

Υ.Γ.
οδηγάω χρόνια αυτοκίνητο... :sick:
την αγορά σκοπέυω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου:rotflmao: ανυπομονώ!!!δεν μπορώ πια να μετακινούμαι σε αυτη την πόλη...:bawl:

xampos
29/11/2007, 23:54
να το παρεις με abs και στην αρχη με συνεση προσεκτικα ωσπου να το μαθεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα,

τον αφροτβιν μην τον συνεριζεσαι :lol: :lol: :lol: :lol:

el_hymador
30/11/2007, 00:16
χτυπα ενα Versys να ισιωσεις.


και παρτο με ABS!!

devil's animal
30/11/2007, 07:56
εχεις κυκλοφορησει με μηχανακι (εστω παπακι) στην πολη να δεις πως συμπεριφερονται οι αλλοι οδηγοι?

δεν ειχες καμια αλλη εμπειρια απο μηχανακι?
αν ναι, φοβαμαι οτι θα εχεις ενα θεμα με το βαρος της μηχανης και το "κουμανταρισμα' της στην κινηση!


κατα τ'αλλα KAWASAKI ειναι....αρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ οποτε παρ'το!
:wave2:

McTalas
30/11/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Narsil_Ea
Καλησπέρα
:wave2:

Είμαι εν δυνάμει αγοραστής μοτοσικλέτας,και θα ήθελα την (έμπειρη)(θέλω να πιστεύω :D )γνώμη σας.

Αυτό που μου αρέσει και σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Kawasaki versys .
Είμαι 25 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή.
1. Τι λέτε για την μηχανή; αλλα και σε σχέση με την ηλικία - εμπειρία :look: μου;
2. Με abs ή όχι; Τι συμβαίνει με αυτό;
3. διάβασα στο forum να λέει ο afrotwin ‘ke afou epese me africa me versys 8a sou gini sini8ia’ γιατί;

Υ.Γ.
οδηγάω χρόνια αυτοκίνητο... :sick:
την αγορά σκοπέυω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου:rotflmao: ανυπομονώ!!!δεν μπορώ πια να μετακινούμαι σε αυτη την πόλη...:bawl:

εχω κανει μια βολτα και ειναι καλο!
οσον αφορα το θεμα πρωτη μηχανη να μην σε φοβιζει,θελει πολυ προσοχη και συνεση, σιγα-σιγα συνηθιζεις. αυτο που πρεπει να σε φοβιζει ειναι η μλκια που κουβαλαει ο καθε οδηγος εκει εξω!!! θελει πολυ προσοχη!

catmaster
30/11/2007, 08:26
Όλα τα μηχανάκια καλά είναι αρκεί να έχεις μυαλό και σύνεση στο δεξί σου χέρι ... κάνε test ride όποιο μηχανάκι θέλεις και αποφάσισε..


Πριν αγοράσεις θα ψαχτείς καλά και για εξοπλισμό .. και την ημέρα που θα πας να το καβαλήσεις θα φοράς τα δικά σου πράγματα και θα είσαι μάγκας..

:wave2:

dirtbird
30/11/2007, 08:29
Ρε μάγκες....


Λίγο δυνατό δεν είναι το Versys για πρώτο μηχανάκι?:confused: :confused: :smokin:

catmaster
30/11/2007, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε μάγκες....


Λίγο δυνατό δεν είναι το Versys για πρώτο μηχανάκι?:confused: :confused: :smokin:

τώρα εσύ θες να το πας για διαμάχες ;;

(δεν έκατσε καλά και το χτεσινό ματς και δεν θα μιλιέται ο idis ... ) :smokin:

m1ke
30/11/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Narsil_Ea
Καλησπέρα
:wave2:

Είμαι εν δυνάμει αγοραστής μοτοσικλέτας,και θα ήθελα την (έμπειρη)(θέλω να πιστεύω :D )γνώμη σας.

Αυτό που μου αρέσει και σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Kawasaki versys .
Είμαι 25 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή.
1. Τι λέτε για την μηχανή; αλλα και σε σχέση με την ηλικία - εμπειρία :look: μου;
2. Με abs ή όχι; Τι συμβαίνει με αυτό;
3. διάβασα στο forum να λέει ο afrotwin ‘ke afou epese me africa me versys 8a sou gini sini8ia’ γιατί;

Υ.Γ.
οδηγάω χρόνια αυτοκίνητο... :sick:
την αγορά σκοπέυω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου:rotflmao: ανυπομονώ!!!δεν μπορώ πια να μετακινούμαι σε αυτη την πόλη...:bawl:

Εφόσον θέλεις μοτό για μετακινήσεις εντός πόλης και δεν έχεις καμμία πρότερη εμπειρία οδήγησης, θα σου πρότεινα να απέχεις από από τέτοιου είδους μηχανές και να πάρεις ένα Scooter 200 με 250 κυβικά max. :wave2:

EVI
30/11/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε μάγκες....


Λίγο δυνατό δεν είναι το Versys για πρώτο μηχανάκι?:confused: :confused: :smokin:


συμφωνω αν δεν εχει καμμια προηγουμενη εμπειρια ναι ειναι πολυ δυνατο και πολυ νευρικο για αρχαριο (και πολυ ψηλο δε ξερω το υψος του ) θα μου πειτε οτι το υψος δε παιζει ρολο......για εναν αρχαριο παιζει γνωμη μου.

DUKASII
30/11/2007, 13:25
ΜΟΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?
τι θα πει ξερω να οδηγω αυτοκίνητο?

στις 2 ρόδες το πας?
τεσπα...

αν δεν εχεις καμια εμπειρία απο μοτο...παπακι σκουτερακι η οτι διαολο αλλο..

ασε τα βερσις κτλ και παρε κανα σκουτερ χωρις ταχυτητες κτλ.


μεσα στη πολη ειναι οτι πρέπει και ειναι και ευκολο καθως δεν εχεις συμπλεκτες, δεν εχεις δυνατα φρενα να σε ριξουν η να σε τρομάξουν..δεν εχει επιταχυνση που μπορει να σε στειλει σε καποιο προπορευομενο οχημα ,καταλαθος..
κτλ κτλ
γενικα αν δεν εχεις καβαλήσει ποτε μοτο...παρε κανα αυτοματο.


παρε κατι ελαφρυ φτηνο με ανταλακτικα να κανεις τη δουλεια σου και τα λεφτα ριξτα σε εξοπλισμο.
κρανος μποτες μπουφαν με προστατευτικα και εισαι οκ.
μολις το μαθεις και νιωσεις οτι θες κατι περισσότερο το ξανακοιταμε για μοτο..

zzr2005
30/11/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΟΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?
τι θα πει ξερω να οδηγω αυτοκίνητο?

στις 2 ρόδες το πας?
τεσπα...

αν δεν εχεις καμια εμπειρία απο μοτο...παπακι σκουτερακι η οτι διαολο αλλο..

ασε τα βερσις κτλ και παρε κανα σκουτερ χωρις ταχυτητες κτλ.


μεσα στη πολη ειναι οτι πρέπει και ειναι και ευκολο καθως δεν εχεις συμπλεκτες, δεν εχεις δυνατα φρενα να σε ριξουν η να σε τρομάξουν..δεν εχει επιταχυνση που μπορει να σε στειλει σε καποιο προπορευομενο οχημα ,καταλαθος..
κτλ κτλ
γενικα αν δεν εχεις καβαλήσει ποτε μοτο...παρε κανα αυτοματο.



αν σκοπεύει να οδηγήσει στο μέλλον μοτοσυκλέτα καλύτερα δεν ειναι να δοκιμάσει με ενα μικρό 250αρι εντουροειδές???
να συνηθήσει το συμπλέκτη και να κανει τα πρώτα βήματα στην οδήγηση μοτοσυκλέτας....

τα αυτόματα πιστεύω οτι δεν δινουν την απαραίτητη εμπειρία για να συνεχίσει στο μέλλον τόσο απο στήσιμο όσο και απο το γεγονός οτι δεν εχουν ταχύτητες....

ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ HONDA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΩΦΙΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥΝ....:lol: :lol:

ΕΝΑ FMX ΙΣΩΣ???
ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ....ΟΜΑΛΟ, ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΑΠΟ ΚΛΑΡΚ...

Ζεύκας
30/11/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πολυ νευρικο για αρχαριο

το βερσυς δεν το'χω οδηγήσει...αλλά...


...νευρικό?
το βέρσυς?
έχει νευρικό κινητήρα?
έχει "σκαλοπάτια" ή απότομα ξεσπάσματα? :look:

Narsil_Ea
30/11/2007, 18:51
λοιπον, :eyepop:
εμπειρια.! δεν εχω . αλλα ναι, εχω οδηγησει και παπι και μοτο εως 400
αλλα μονο για καμια βολτα της πλακας και για λιγο(και φυσικα εκτος πόλης)

Για τα scooter το σκεφτικα και εγω καλα αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μου αρεσουν τοσο (τοσο ειπα οχι καθολου ε;)και λογο παρεας ισως φτασει καποια στιγμη και η ωρα να βγω με τα παιδια για καμια μικρη βολτα εκτος, θα ηθελα να μπορουσα εστω και με 3 μερες καθυστεριση(!!!)να ακολουθουσα:rotflmao:

για το υψος και τον χειρισμο δεν ξερω!:confused: μετραει το οτι εγω ειμαι 188;:wave2:

και φυσικα το αμαξι οταν το οδηγουσα δεν το ειχα στις 2 ρόδες !!!:alien: εκτος αν μιλας για τοτε που το σηκωσα σουζα:beer: :beer:
(το ειπα γιατι στην κινηση επανω δεν καθομαι να τρελενομαι για το που ειναι η πινακιδα που το φαναρι τι χρωμα εχει κτλ....το θεωρω δεδομενο και ξερω οτι αποτελει κομματι της οδηγησης)(για βαλε εναν newbe να δεις ποσα κοκκινα θα περασει....γιατι σκεφτοταν "παω καλα;" και αλλα τετοια)
(φυσικα δεν λεω οτι δεν τα κοιταω και εγω ε;καταλαβατε τι θελω να πω)

ΕΡΩΤΗΣΗ ισχυει οτι απο 1-1-08 θα βγουν οι φόροι απο τα διόδια; η μλκες λενε για αλλη μια φορα;

ευχαριστω παιδια:wave2:

GATOYLHS
30/11/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Narsil_Ea
Καλησπέρα
:wave2:

Είμαι εν δυνάμει αγοραστής μοτοσικλέτας,και θα ήθελα την (έμπειρη)(θέλω να πιστεύω :D )γνώμη σας.

Αυτό που μου αρέσει και σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Kawasaki versys .
Είμαι 25 και θα είναι η πρώτη μου μηχανή.
1. Τι λέτε για την μηχανή; αλλα και σε σχέση με την ηλικία - εμπειρία :look: μου;
2. Με abs ή όχι; Τι συμβαίνει με αυτό;
3. διάβασα στο forum να λέει ο afrotwin ‘ke afou epese me africa me versys 8a sou gini sini8ia’ γιατί;

Υ.Γ.
οδηγάω χρόνια αυτοκίνητο... :sick:
την αγορά σκοπέυω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου:rotflmao: ανυπομονώ!!!δεν μπορώ πια να μετακινούμαι σε αυτη την πόλη...:bawl:

ME AYTO NA ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΕΙΝΑΙ+ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΑΛΑΡΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ+ΟΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΙΣ ΚΟΠΕΛΙΤΣΕΣ.


113466

el_hymador
30/11/2007, 19:45
Ο ανθρωπος ειναι σοβαρος...

Δεν μπηκε εδω μεσα με το γνωστο υφακι που μπαινουν αλλοι επιδοξοι Rossi και αν μη τι αλλο φαινεται απο τα γραφομενα του οτι την ψαχνει και θελει να ειναι ασφαλης - σιγουρος.

Δεν νομιζω οτι το Versys ειναι δυσκολο μηχανακι ακομα και για καποιον που θα ειναι η πρωτη του μηχανη.

EVI
30/11/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το βερσυς δεν το'χω οδηγήσει...αλλά...


...νευρικό?
το βέρσυς?
έχει νευρικό κινητήρα?
έχει "σκαλοπάτια" ή απότομα ξεσπάσματα? :look:


ναι

:wave2:


ρε φιλε διαβασε τι εγραψα σε παρακαλω μιλωντας για ανθρωπους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΜΗΧΑΝΗ γιατι μεχρι εκεινη την στιγμη που εγραφα το ποστ δεν μας ειχε πει τι ξερει και τι οχι

:wave2:

Ζεύκας
01/12/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:wave2:

:wave2:

panavour
01/12/2007, 20:10
H οδηγηση στην πολη ειναι δυσκολο πραμα.Στο λεει καποιος που την εχει φαει με το κουταλι 33 χρονια με δικυκλο.Γι αυτο ξεκινα απο χαμηλα κυβικα και ασε το versys γι αργοτερα αφου παρεις το <κολαει>.Καλυτερα αργοτερα με ασφαλεια παρα νωριτερα με κινδυνο ατυχηματος που αν ερθει θα σε ξενερωσει και πιθανως να σε απομακρυνει δια παντος απο την οικογενεια της μοτοσυκλεττας.Ξεκινα με ενα αυτοματο σκουτερ η παπι και κρατα το για δευτερο μηχανακι οταν παρεις αργοτερα την μεγαλη. :) ;) :) ;)

Black Death
03/12/2007, 16:41
Πρώτη μηχανή τον Ιανουάριο 2008???

ΑΑΑΑΑνετα το νέο νιτζακι για πρώτη μηχανή

Ninja 250R :a012: :a08:


Ειδικά αν δεν οδηγούσες κατι με δύο ροδες πιο πριν μεσα στη πόλη.... αν ναι και το ποδήλατο δε μετράει (θα πιάσω καμμια μέρα κανα μαλάκ@ με ποδήλατο που παραβιάζει το κόκκινο Ποσειδώνος και Θησέως :a66: :a37: :a45: :a52: )

epp1640
10/12/2007, 15:12
Πραγματικά το πρώτο σοβαρό παλικάρι που μπήκε και δεν μας είπε ότι είναι γεννημένος για την ταχύτητα..μπράβο..τώρα για την μηχανή θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, η πόλη θα σου φανεί το δύσκολο κομμάτι στην αρχή..και εγώ 3-4 μήνες οδηγω τώρα ένα παλιό endourάκι και ευτυχώς που είναι μικρού κυβισμού γιατί αλλιώς θα τα είχα βρει σκούρα..προτίμησε κάτι σε λίγα κυβικά για αρχή, ελαφρύ και με σχετικά όρθια θέση οδήγησης..(θα σου φανεί σαν ένα βαρύ ποδήλατο..) και φυσικά να σου αρέσει.. δεν είναι ότι δεν θα το καταφέρεις το versys απλά δεν νομίζω ότι κάνει για πρώτη μηχανή αφού δεν είχες κάτι άλλο πριν..κάτι μέχρι τα 250 cc είναι καλά και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο ακόμα και διπλό.. επίσης η συντήρηση και η κατανάλωση του versys δεν θα είναι και μικρή σε αστικό κύκλο.. δες cbf250 (οοοοόχι άλλα cbf :lol: ) ybr250, yamaha xt125, dt125, honda xr125.. τα 125 θα σου κοστίσουν από 2000-3000 ευρώ..θα μάθεις εύκολα και δεν θα κλαις στην πρώτη μ@λ@κία που θα έρθει..(μέχρι και σταματημένος παίζει να σου πέσει την πρώτη βδομάδα..). Εγώ θα επέλεγα ένα xt125, που πατάει χώμα, είναι αρκετά καλό, και είναι και σε προσφοά στα 2800..και όταν μάθεις 2-3 πράγματα, είτε το κρατάς για την πόλη είτε το πουλάς και χάνεις 1 χιλιάρικο..

ότι και να επιλέξεις πάντα όρθιος και να το χαίρεσαι..

:sun:



ΥΓ// το θέμα δεν είναι μόνο να μπορείς να παλέψεις το βάρος της απλά..αλλά να μπορείς να αποφύγεις με αυτήν την μηχανή την κάθε γυναίκα που θα πεταχτεί από το πουθενά..:look:

epp1640
10/12/2007, 15:25
Έβρηκα!! Βρήκα το κατάλληλο μηχανάκι για σένα..4100..δικύλινδρο..HONDA!!(μην ακούσω σχόλια) ψηλό και αποδεκτό από το άλλο φύλο (εμένα γκρινιάζει για το endourάκι..λαδίλα βλέπετε) 125 μόνο αλλά αν θυμάμαι καλά βγάζει 15 ίππους που ακούγονται λίγοι αλλά είναι αρκετοί..και έχω μία υποψία ότι έχει και abs! ποιότητα κορυφαία ασφαλώς..:wave2:

byron
10/12/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Έβρηκα!! Βρήκα το κατάλληλο μηχανάκι για σένα..4100..δικύλινδρο..HONDA!!(μην ακούσω σχόλια) ψηλό και αποδεκτό από το άλλο φύλο (εμένα γκρινιάζει για το endourάκι..λαδίλα βλέπετε) 125 μόνο αλλά αν θυμάμαι καλά βγάζει 15 ίππους που ακούγονται λίγοι αλλά είναι αρκετοί..και έχω μία υποψία ότι έχει και abs! ποιότητα κορυφαία ασφαλώς..:wave2:

Εσύ πήγες στην άλλη άκρη. Για το varadero 125 μιλάς;

Είναι πολύ αδύναμο, ακόμα και για άπειρο οδηγό. :wave2:

epp1640
10/12/2007, 16:26
Ναι έχεις ένα δίκιο..δεν είναι τόσο ότι είναι αδύνατο γιατί και 15 ίπποι άν δεν έχεις εμπειρία θα σου φανούν οκ..αλλά είναι βαρύ και έτσι τα 15 αλογάκια εξαφανίζονται.. σαν μοτέρ πάντως ακόμα και σε αυτό το βάρος δεν πρέπει να δημιουργεί προβλήματα, δικύλινδρο.., υδρόψυκτο (νομίζω) και το βασικό HONDA :D

Narsil_Ea
17/12/2007, 15:07
:eyepop: ωραια !!!

κατεληξα...περιπου!

Εμαθα πολλα και με βαλατε σε σκεψεις (πολλες και αυτες):uplate:

Οπως και να εχει, σας ευχαριστω πολυ, δεν περιμενα τοση ανταποκριση...(οχι σοβαρα το λεω)

Όταν προχωρησω στο θεμα μου...θα σας ενημερώσω
(ωστε αν με πετυχετε στον δρομο να δειξετε κατανοηση) :winka: