PDA

View Full Version : μηχανή για αρχή???



monstermind
05/11/2004, 09:29
λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

για πείτε.

angels_gr
05/11/2004, 10:25
Εγώ το πρώτο μηχανάκι που οδήγησα ήταν ένα enduro στα 16 μου. Από την χαρά μου που καβαλούσα μηχανάκι το κάρφωσα σε ένα φράχτη. Ωραία ξεκίνησα τις εμπειρίες μου. Πάντως μετά από καιρό πήγα και αγόρασα παπί 100cc. Είχα κάνει άπειρα χιλιόμετρα και ποτέ δεν με πρόδωσε. Αρκετό γκάζι για αρχή, φτηνό στην αγορά του και στην συντήρησή του, καλά κρατήματα. Για αρχή χρειάζεται περισσότερο να μάθεις το πως κινείται ένα μηχανάκι μέσα στους δρόμους. Όχι πως τα enduro δεν είναι εύκολα στην οδήγηση αλλά όταν θα εξοικειωθεί θα θέλει να το αλλάξει με κάτι μεγαλύτερο.

monstermind
05/11/2004, 10:30
το θέμα είναι οτι μιλάμε για άτομα μιας κάποιας ηλικίας (25+) που... ε... δεν μπορούν να κυκλοφορούν με μηχανάκι για 16χρονο.

powerphot
05/11/2004, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

για πείτε.


Εξαρτάται...
Τι ηλικίας είναι;
Γιατί άμα έχουν περάσει κάποια χρονάκια και δεν έχουν
ανέβει σε 2 ρόδες άστο καλύτερα.
Πάντως τον αδελφό μου τον απέτρεψα να πάρει οτιδήποτε
μια και στο μόνο 2τροχο που έχει ανέβει είναι το ποδήλατο.
Τι τις θες τις μηχανές τώρα στα γεράματα 37 χρονώ; θα φάς πολλές σαβούρντες μέχρι να πάρεις τον αέρα:lol:
Άσε εμένα εγώ τις πρώτες άσχετες τις έφαγα 20 χρόνια,
τώρα τρώω τις.....ποιοτικές:lol: :lol:


Αυτά για εμάς τους....παπούδες.
Για τους πιο μικρούς ας αρχίσουν με κάτι ελαφρύ για να πάρουν τον αέρα της κίνησης και της διαδρομής επάνω σε 2 ρόδες.
Μετά κατά τα άλλα όλα είναι θέμα τσέπης και γούστου, αλλά προπαντώς ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!:wave2:

monstermind
05/11/2004, 10:34
ρε αφήστε τα γενικά και πείτε μοντέλα και εντυπώσεις.

gdevelek
05/11/2004, 11:47
Βρέθηκα προ ετών στην ίδια θέση: καμία εμπειρία σε μηχανοκίνητο δίκυκλο. Πήρα μηχανή όμοια με αυτή στην οποία έμαθα να οδηγώ, μια CB400 Super4.

Πήρα ένα μικρό ρίσκο αφού αν και δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή είναι αρκετά ζόρικη για αρχάριο. Ωστόσο με τη δέουσα προσοχή τα πράγματα πήγαν ομαλά και δεν έχω σε καμία περίπτωση μετανοιώσει.

Θεωρώ υπερβολικό να πάρει κανείς 125κε, πάρα πολύ γρήγορα θα του φαίνονται πολύ λίγα και θα θέλει να αλλάξει. Βέβαια μπορεί κανείς να ξεκινήσει ακριβώς με αυτή την προοπτική, να αλλάξει σε 6 μήνες.

bartman
05/11/2004, 15:00
για τον άσχετο/αρχάριο οποιαδήποτε ηλικίας το καλύτερο είναι το παπί (το οποίο παπί σήμερα είναι αρκετά δυνατό και με καλύτερα φρένα όχι όπως πριν 20 χρόνια)....

...αποκτάει την στοιχειώδη εμπειρία που χρειάζεται και αν δεί ότι του αρέσει το δίκυκλο σαν ιδέα/τρόπος μετακίνησης εύκολα πουλάει την πάπια και αγοράζει κάτι άλλο....ή κρατάει την πάπια για ευκολία μέσα στην πόλη και αγοράζει και μια άλλη μηχανή......

....θεωρώ εντελώς ηλίιθιο αλλά και πολύ επικίνδυνο ο άσχετος να πάρει μεγάλη μηχανή.....

...σε οτιδήποτε...μαθαίνουμε πρώτα τα στοιχειώδη και μετά προχωράμε παραπέρα....

ireneepi
05/11/2004, 23:09
Φιλτατε Μαρινο

τα SF ειναι τα καλυτερα για αρχη..ετσι λεω...

bm_gr
08/11/2004, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
Φιλτατε Μαρινο

τα SF ειναι τα καλυτερα για αρχη..ετσι λεω...


ετσι ετσι
:beer: :beer: :beer:
:wave2: :wave2: :wave2:

quirky9
08/11/2004, 20:38
Εκανα αρχη με ενα Varaderaki 125 ακριβο μηχανακι αλλα ηταν οτι πρεπει για να μαθω να οδηγω κατι ογκοδες και με ταχυτητες...
το 90cc scooter που ειχα για κανα χρονο πριν δεν το μετραω..
Τωρα εχω το CBF600.. και σκοπευω να το κρατισω μερικα χρονακια.. το Varaderaki ενα χρονο αντεξα...

Θάνος
08/11/2004, 21:21
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ διαφορά σε αρχάριο είτε πήρε μεγάλη είτε μικρή μηχανή.

Όποιος σαβουριαστεί με τη μεγάλη μηχανή, θα σαβουριαστεί σίγουρα και με το παπί.

Είναι καθαρά θέμα ευχέρειας και ικανοτήτων. Ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που έχουν και περισσότερη σύνεση θα οδηγήσουν πολύ πιο εύκολα κατευθείαν μεγάλη μηχανή...

Δεν υπάρχει μία απάντηση σ'αυτό που ρωτάς ρε Μαρίνο. Εσύ πήγες κατευθείαν στα μεγάλα.

Άστους να αποφασίζουν μόνοι τους. Ή τέλος πάντων πρότεινε το SF που σου λέει η Ειρήνη. Είναι μία καλή μέση λύση.

Xlitos
08/11/2004, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από quirky9
Εκανα αρχη με ενα Varaderaki 125 ακριβο μηχανακι αλλα ηταν οτι πρεπει για να μαθω να οδηγω κατι ογκοδες και με ταχυτητες...
το 90cc scooter που ειχα για κανα χρονο πριν δεν το μετραω..


Σωστός!Κοντεύω να κλείσω δυο χρόνια μ'αυτό(όπου να'ναι το δίνώ κι εγώ :D ).Φίλος, μου έδωσε το BMW 1200GS για βόλτα.Το πήγα 10 χιλιόμετρα σε στροφές και ήταν πανεύκολο για μένα...μόνο με το γκάζι ασχολήθηκα(άλλο 15hp,125cc άλλο 98hp,1200cc)...α και με τις αναρτήσεις(παράξενη αίσθηση)

Να τελικά άλλο ένα (+) για το βλαχαντεράκι! :smokin:
Ελάχιστος χρόνος προσαρμογής σε μεγάλη μοτό!


Για πρώτο μηχανάκι cbf250 :beer:

antonis111
09/11/2004, 08:02
XR125 ή κάτι αντίστιχο μέχρι 10-15hp, αν είσε μέχρι 25 ετών, ας το βαρεθείς γρήγορα. έχει συμπλέκτη, είναι εύκολο, φθηνή σηντήριση κτλ.. Όχι μεγαλήτερη, οι πρώτες πτώσεις πρέπει να είναι ανώδεινες και αν είναι δυνατό, να έχουν πλάκα. μία πτώση με zzr1100 μπορεί να σε κάνει να μην ξαναοδηγήσεις μηχανάκι.
επήσης όλα τα καινούρια σκούτερ μέχρι 200cc.

afrotwin
09/11/2004, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

για πείτε.

ego leo paparo gia na apoktisoun odiki simperifora me pio efkolo mixanaki ke afou ma8oun na simperiferonte stin kinisi pane se tipota pio megalo
fantasou logo anxous na min mporoun na ksekinisoun me simplexti mesa stin kinisi...

kalitera papi ke pezoun kati gamata

viki
09/11/2004, 09:58
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!
ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 30, ΑΣ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ, Η ΟΔΗΓΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΟΝΙ...) ...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΣΤΑ 125 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΟΣ ΤΟ CBRαρακι ΤΟ 125 ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑΜ! ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ mini ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΓΚΑΖΑΚΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ CBR TO 125 ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ.

ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΤΑ "ΚΡΑΝΗ" ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤ' ΑΥΓΑ ΤΟΥ.... :smokin:

afrotwin
09/11/2004, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από viki
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!
ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 30, ΑΣ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ, Η ΟΔΗΓΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΟΝΙ...) ...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΣΤΑ 125 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΟΣ ΤΟ CBRαρακι ΤΟ 125 ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑΜ! ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ mini ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΓΚΑΖΑΚΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ CBR TO 125 ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ.

ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΤΑ "ΚΡΑΝΗ" ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤ' ΑΥΓΑ ΤΟΥ.... :smokin:

exi arxisi ke mou ti dini afto me tis ilikies
8a paro sanida ke 8a sas plakoso ama den kopsete tin saxlamara
ego odigao apo ta 12 afto ti simeni oti enas pou 8a ksekinisi sta 30 den mpori na gini kalos odigos. ego leo idika an pai ke se kapia ma8imata ti kalifornia super bike as poume 8a gini ke kaliteros apo mena ke apo alous ke mpori na gini ke xoris na pai eki ke edo mesa iparxoun paradigmata atomon pou ksekinisan megali na odigane mixanes ke ta pane mia xara

to oti den ksekinisan apo anorimi me malakies ke kagouries ston dromo den tous kani xiroterous odigous
isa isa pou san orimi odigi exoun ligoteres pi8anotites na skoto8oun

DUKASII
09/11/2004, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
exi arxisi ke mou ti dini afto me tis ilikies
8a paro sanida ke 8a sas plakoso ama den kopsete tin saxlamara
ego odigao apo ta 12 afto ti simeni oti enas pou 8a ksekinisi sta 30 den mpori na gini kalos odigos. ego leo idika an pai ke se kapia ma8imata ti kalifornia super bike as poume 8a gini ke kaliteros apo mena ke apo alous ke mpori na gini ke xoris na pai eki ke edo mesa iparxoun paradigmata atomon pou ksekinisan megali na odigane mixanes ke ta pane mia xara

to oti den ksekinisan apo anorimi me malakies ke kagouries ston dromo den tous kani xiroterous odigous
isa isa pou san orimi odigi exoun ligoteres pi8anotites na skoto8oun

σε αυτό δε συμφωνώ [αλλά στα αρχίδια σου ξέρω..]
εγώ πιστεύω ότι το να μάθεις κάτι σε μικρή ηλικία είναι πιο εύκολο και το μυαλό σου είναι σα σφουγκάρι και απορροφάει κάθε τι καινούριο!
αυτός που θα ξεκινήσει στα 30 ...θα γίνει έμπειρος οδηγός ...όταν θα έχει ελαττωθεί όραση του...όταν θα έχει μειωθεί ο χρόνος αντίδρασης του... όταν τα αντανακλαστικά του θα συμβαδίζουνε με ΄το ημερολόγιο...του προηγούμενου χρόνου...

είναι σίγουρο ότι ένας οδηγός που ξεκίνησε στα 12 ..θα είναι καλύτερος στα 35 του..απο έναν που έχει ξεκινήσει στα 30 του..!![άρε πουτάνα αφροροσσι...σε έφτιαξα πάλι]

εκτός και αν διαφωνείς..... και έτσι με κάνεις να πείσω το πατέρα μου να ασχοληθεί με τα μοτοgp στα 55 του!
:rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol:

viki
09/11/2004, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
exi arxisi ke mou ti dini afto me tis ilikies
8a paro sanida ke 8a sas plakoso ama den kopsete tin saxlamara
ego odigao apo ta 12 afto ti simeni oti enas pou 8a ksekinisi sta 30 den mpori na gini kalos odigos. ego leo idika an pai ke se kapia ma8imata ti kalifornia super bike as poume 8a gini ke kaliteros apo mena ke apo alous ke mpori na gini ke xoris na pai eki ke edo mesa iparxoun paradigmata atomon pou ksekinisan megali na odigane mixanes ke ta pane mia xara

to oti den ksekinisan apo anorimi me malakies ke kagouries ston dromo den tous kani xiroterous odigous
isa isa pou san orimi odigi exoun ligoteres pi8anotites na skoto8oun

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΕΤΣΙ??? ΜΕ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΛΠ???? ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Π@Π@ΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΤΟΥΠΕ ΤΟΥΣ.... ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΡΑΨΑ. ΤΟ "ΓΑΤΟΝΙ" ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΚΕΙ... ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΕΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, ΕΙΤΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΩΝΤΑΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΚΛΠ ΕΙΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΟΥ" ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΕΒΑΙΝΩΝΤΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΑ "ΜΗΧΑΝΙΚΗ" ΚΑΙ "ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ" ΛΥΣΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ Μ@Λ@Κ@Σ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΕΣΤΩ!
ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ!!!!

idi
09/11/2004, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από viki
ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ!!!!

συμφωνω με ολα εκτως το πανω που δε μου λεει τιποτα

οσα χρονια και εισαι πανω στη σελα, αν δεν θες να μαθεις ή αν δε το εχεις ... αστο καλυτερα

οταν ακουω καποιον να λεει "ξερεις ποσα χρονια οδηγαω και δεν εχω τρακαρει κτλ..." ειμαι σιγουρος οτι ειναι ασχετος


εξαλλου μικρα παιδακια στο εξωτερικο (13-15 ετων...) που εχουν κανει μαθηματα οδηγησης σε μεγαλες σχολες για αγωνιστικη οδηγηση σε επιπεδο πρωταθλητησμου, ευκολα βαζουν τα γυαλια σε "οδηγαρες 30 χρονια στο τιμονι"....

viki
09/11/2004, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
συμφωνω με ολα εκτως το πανω που δε μου λεει τιποτα

οσα χρονια και εισαι πανω στη σελα, αν δεν θες να μαθεις ή αν δε το εχεις ... αστο καλυτερα

οταν ακουω καποιον να λεει "ξερεις ποσα χρονια οδηγαω και δεν εχω τρακαρει κτλ..." ειμαι σιγουρος οτι ειναι ασχετος


εξαλλου μικρα παιδακια στο εξωτερικο (13-15 ετων...) που εχουν κανει μαθηματα οδηγησης σε μεγαλες σχολες για αγωνιστικη οδηγηση σε επιπεδο πρωταθλητησμου, ευκολα βαζουν τα γυαλια σε "οδηγαρες 30 χρονια στο τιμονι"....

ΔΕΝ ΑΦΗΣΑ ΑΠ' ΕΞΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ.
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΔΟΚΙΜΟΥΝ...
ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ???? ΣΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ??? ΜΑΛΛΟΝ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΘΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ, Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑ-ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΤΑΓΗ.
ANYWAY ΠΑΝΩ - ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ!!
ΑΝΤΕ :beer:

idi
09/11/2004, 11:25
αν ξερεις να φτιαξεις ενα πυραυλο, οι σαιτες ειναι παιχνιδακι

monstermind
09/11/2004, 12:14
ρε μλκες, συγκρατηθείτε λίγο και μη γαμάτε το πόστ. αμάν πια!



καλό είναι το cbr125, ή το cbf250 ή το cb250, αλλά όταν ο άλλος είναι 25+ με παρέες με μεγάλες μηχανές κτλ κτλ, δεν μπορεί να κυκλοφορεί με κάτι τέτοιο. παίζει ρόλο και ο παράγοντας "μουρη".

θα προτιμούσα να έχω ένα παπάκι (ειδικά εφόσον έχω και τουτου) παρά ένα "μηχανάκι". Το παπάκι άλλωστε έιναι και εργαλείο, τα αλλά απλώς παιχνιδάκια.


αλλά επείδη δεν βλέπω προκοπή, θα θέσω την ερώτηση αλλιώς.

παπι, varadero125, cb400, bros400, ax1 ή κατι άλλο ? και γιατί?

StarSailor
09/11/2004, 12:38
Eγω παντως απο τα 15 ονειρευόμουν μηχανη, επρεπε να φτασω μεχρι τα 25 να τη παρω και τελικα τον Ιούλιο απεκτησα μια hornet 600. Πολλοι μου ελεγαν οτι ειναι μεγαλη για αρχη αλλα ειναι ευκολο μηχανακι και στην αρχη το προσεχα πολυ. Οδηγω αυτοκινητο απο τα 18 (δεν βαζω τα μη νομιμα χρονια μεσα :D ) και πιστευω ξερω την συμπεριφορα των οδηγων απεναντι στις μηχανες οπως και να "διαβαζω" το δρομο που ειναι σημαντικο. Για να μη πολυλογω μετα απο 7500 χλμ και αρκετο ψαξιμο σε βολτες και διαβασμα βιβλιων και forums περι στριψιματος ακομα δεν με εχει τρομαξει ποτε και δεν το εχω μετανοιωσει σε καμια περιπτωση...ααα και το λαστιχο το εχω πατησει σχεδον τερμα λιιιγο ακομα και no more chicken spots ;)

ps Τωρα ειμαι 25, αν ειχα κανει με μηχανη τις μαλακιες που εκανα στα 17-18 με το αυτοκινητο χμμμ

afrotwin
09/11/2004, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από viki
ΔΕΝ ΑΦΗΣΑ ΑΠ' ΕΞΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ.
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΔΟΚΙΜΟΥΝ...
ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ???? ΣΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ??? ΜΑΛΛΟΝ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΘΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ, Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑ-ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΤΑΓΗ.
ANYWAY ΠΑΝΩ - ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ!!
ΑΝΤΕ :beer:

kitakse otan sou milao ego pou simera ime 40 ke odigao apo ta 12 ke exo kani tou kosmou tis saxlamares me mixanes i erasitexniko moto cross ke ala sinafi diladi me trela mixanovios
ke sou leo oti mexri simera ma8eno ke 8a eksakolou8iso na ma8eno kenouria pragmata kalitera na akous para na milas
ke ipostirizo oti an ekpedefti sosta enas an8ropos se opiadipote ilikia mpori na gini apo aplos xiristis motosikletas eos ke odigos gonon ke den ine 8ema ilikias ala idiosigkrasias exo filous nearous pou xezonte stin idea tis mixanis ke den iparxi periptosi na ma8oun na odigane
tora to paradigma tis ginekas mou pou sta 43 tis xronia 8elise na anevi se mixani etsi gia to gamoto ke tin ema8a na to xirizete voltarise merikes fores to xarike ke to egkatelipse giati tis perase i trela grigora gia mena apodiknioi pola ke ena apo afta den ine to 8ema ilikias ke piras ke me pira mia xara skotonese ama laxi ke sini8os emis pou nomizoume oti exoume pira ke imaste kseroles tin patame

adam_tsouk
09/11/2004, 20:47
Προσωπικά ξεκίνησα με XR 250 και νομίζω πως ήταν από τις καλύτερες επιλογές. Και γκαζάκι είχε και εύκολο μέσα στην πόλη και απροβλημάτιστο. Δεν έμαθα πάνω σε αυτό αλλά με βοήθησε πολύ ώστε να αντιληφθώ τι σημαίνει γκάζι-φρένο σε κάτι περισότερο από μια απλή βόλτα.

Επίσης cbr, dr, kle πιστεύω πως αν παίζουν σε χαμηλά κυβικά είναι καλές περιπτώσεις.

dimitris74
09/11/2004, 22:27
το σωστο ειναι να κανεις μικρα βηματα. να ανεβαινεις σιγα σιγα... αλλα αν ξεκιναγα τωρα να παρω μηχανη θα επαιρνα παπι για να το κρατησω μετα οταν θα επαιρνα κατι αλλο.

antonis111
10/11/2004, 10:55
WR500.
κι άμα ξαναοδηγήσει γράψε μου. όσο λιγότεροι, τόσο καλύτερα

xifias
18/11/2004, 01:16
για να μιλησουμε λιγο σοβαρα, εφοσον ειναι ψιλομαντραχαλος προτεινω diversion 400.To παιρνει με 1000 ε εμα λαχει

Αν θελει πιο μουρη, cb 400.

τα τετρακυλινδρα 400 εχουν γκαζι μονο ψηλα και δε θα εχει προβλημα.Επισης δε σκορτσαρουν χαμηλα

Και ενω ειναι κοτες, ειναι μηχανες.

δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να παρει κατι ελαφρυτερο.

liospi
18/11/2004, 10:01
kalimera kai apo mena...
opws oloi mas exoume odigisei gia arxi papaki...
ean den eixame diko mas sigoura odigisame arketes fores filwn mas...

to kalo me mena einai oti mixani apektisa sta 23 mou
eixa ligo perissotero myalo apo ta 18...

eytixos tis malakies ti ekana me to car tou patera mou
(zei akomi) kai otan pira tin mixani den eniosa tin anagi na tis kanw (oxi panta vevaia)

egw exw ena bros pgm 400...
me exei vgalei asproproswpo

taksidakia... kathimerini metakinisi stin athina
to to mixani einai treno...
me kainouria lastixa vevaia kai me anartiseis wp pou to exw foresei...

ena mixanaki pou den trelenete stis taxitites
me dyo atoma se ethniki paei 150ara xalara

(se taksidi prepei kathe 130 xlm na vriskeis venzinadiko, giati 9lt rezervouar)

oti allo theleis na me rwtiseis mostermind edw eimai...
a kai kati allo ektos mixanis (kranos panta)
egw mono sti douleia den to foraw (den voleyei)
xaxaxa


6154

sotpag
18/11/2004, 15:13
CB 400 SF ειναι οτι καλύτερο υπάρχει.
φιλικό, με αλογά που δεν τρομάζουν καλά φρένα ξεκούραστο πάει σχεδόν παντού δεν χαλάει εύκολα .....και αλλα πολλά.

zoropatra
18/11/2004, 15:24
:smilea: ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!! ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΖΕ-R 115cc ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ Z-750!!!!ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!


6200

sotpag
18/11/2004, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
:smilea: ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!! ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΖΕ-R 115cc ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ Z-750!!!!ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!




Πως λεγετε εκεινη η στροφη πριν το Γαλαξιδι…………..Ζ:ZZZ:

:rotflmao: :bigcry:

zoropatra
18/11/2004, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
Πως λεγετε εκεινη η στροφη πριν το Γαλαξιδι…………..Ζ:ZZZ:

:rotflmao: :bigcry:
ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΠΡΑΛΟ ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ!!!!!!ΝΑ ΔΩ ΩΣ ΠΟΤΕ!!!!!

vassilis88
18/11/2004, 19:37
παίζει ρόλο και ο παράγοντας "μουρη".

tote as parei kana 2xrono 250 px rgv alla kalytera oxi giati den tha tin polupalevoun epeidi einai poly palia ,einai kai apotoma stis antidraseis tous kai tha kseftilistei o filos sou kamia fora :look:

mporei na parei kai kana ktm duke i xt660x.peripou 50 ippous exoun afta, 50 kai ta sf,bandit klp...