PDA

View Full Version : service Moto Guzzi



Tony Montana
29/11/2007, 21:17
Επειδή έχω πάει σε κάποια μαγαζιά της Piaggio που λένε ότι πουλάνε και Moto Guzzi και όταν τους ρωτάω πότε θα φέρουν το καινούργιο Griso 8V με κοιτάνε σαν εξωγήινο και μου λένε διάφορες ασάφειες...και αναρωτιέμαι αν πάρει κανείς ένα μοντέλο της θρυλικής αυτής εταιρείας ποιός θα του την μαστορεύει...μήπως τα μαστόρια που κατσαβιδιάζουνε τα σκουτεράκια της Piaggio?
Άραγε υπάρχει κάποιος καλός μάστορας για τα Guzzi στο χωριό που λέγεται Ελλάδα?:mad:

Xrider
30/11/2007, 08:20
ενδιαφερων

Tony Montana
30/11/2007, 16:17
up:confused:

bamboozler
30/11/2007, 18:10
Φίλε καλησπέρα. Εγώ έχω ένα breva 750 και το πρόβλημα που λες το έχω αντιμετωπίσει κι΄εγώ. Μετά από μεγάλη έρευνα κατέληξα οτί υπάρχει ένας που ξέρει πραγματικά να τα φτιάχνει αλλά ούτε απο αυτόν έμεινα ικανοποιημένος. Βρίσκεται στην Καλλιθέα (τα υπόλοιπα για να μην θεωρηθει διαφήμηση θα στα στείλω αν ενδοιαφέρεσαι με p.m.). Αν καποιος γνωρίζει κάτι άλλο περιμένω κι΄εγώ νέα. Πάντως μην αγχώνεσαι τα guzzi είναι τόσο καλά εργαλεία που δεν χρειάζονται καν μάστορα :wave2:

arxaios
30/11/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bamboozler
Φίλε καλησπέρα. Εγώ έχω ένα breva 750 και το πρόβλημα που λες το έχω αντιμετωπίσει κι΄εγώ. Μετά από μεγάλη έρευνα κατέληξα οτί υπάρχει ένας που ξέρει πραγματικά να τα φτιάχνει αλλά ούτε απο αυτόν έμεινα ικανοποιημένος. Βρίσκεται στην Καλλιθέα (τα υπόλοιπα για να μην θεωρηθει διαφήμηση θα στα στείλω αν ενδοιαφέρεσαι με p.m.). Αν καποιος γνωρίζει κάτι άλλο περιμένω κι΄εγώ νέα. Πάντως μην αγχώνεσαι τα guzzi είναι τόσο καλά εργαλεία που δεν χρειάζονται καν μάστορα :wave2:

Παιδιά πάμε καλά ;;;:confused: :confused:
Αντί να τους κράξετε και να τους κάνετε ρόμπα που φέρνουν πανάκριβες μηχανές ΧΩΡΙΣ να φροντίσουν την υποστήριξή τους εσείς λέτε "ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ" ;;;;
Σαν παλιός ιδιοκτήτης 2 Moto Guzzi εγώ θα σου έλεγα ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ !!!
Σίγουρα μιλάω για μηχανάκια μιας προηγούμενης εποχής αλλά ............
Και ΝΑΙ τα Moto Guzzi τα κατσαβιδιάζουν οι μηχανικοί της Piaggio ή αν είσαι σε μεγάλη πόλη ίσως της Aprilia .........

Είπατε μόλις ένα από τα συντομότερα ανέκδοτα ............
Service Moto Guzzi .......... :sad: :sad:

hidefnick
01/12/2007, 00:26
Είμαστε διάφοροι κάτοχοι guzzi εδω μέσα και δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα με το service. Με το κόστος εργασίας ίσως. Γιατί οι τιμές ανταλλακτικών είναι αστείες.

Και για να μην λέμε και ότι θέλουμε, είναι πολύ πιο δύσκολο το service σε μια vespa πχ από ένα breva. Και σαν χρόνος και σαν δυσκολία εργασίας.

Ασε που για να κάνεις service στα συγκεκριμένα μηχανάκια είναι απλούστατο (αν εξαιρέσεις το ρύθμισα βαλβίδων, για κάποιον που δεν ξέρει) Μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Οσο για το παρελθόν, μάλλον έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Και εκείνες τις εποχές το ίδιο ίσχυε και για τα γιαπάν και για τα εγγλέζικα.


Και για να μην νομίζουν μερικοί ότι εκθειάζω το μηχανάκι μου, σας ενημερώνω ότι είναι στο γκαράζ και αρνείται να ανάψει. Είτε ηλεκτρονική είτε ψεκασμός. Αυτά μετά από ξελίγωμα άδειας μπαταρίας με μίζα. Αύριο θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω από Δευτέρα για βλάβη και κόστος. Μπορεί επίσης να του κάνω και το πρώτο σέρβις μετά από 3,5 χρόνια και 16 χιλ. χιλιόμετρα στα οποία δεν μου έφερε αντίρρηση ΠΟΤΕ και για τίποτα. Και επίσης το επόμενο μηχανάκι που ζαχαρώνω είναι επίσης guzzi.:wave2: :wave2:

Tony Montana
02/12/2007, 11:12
wiredgr εάν έχεις την καλοσύνη μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσων αφορά τις τιμές του service? και εσύ που κάνεις service στη δικιά σου? Καθε πότε θέλει service το συγκεκριμένο μοτέρ λάδια/βαλβίδες?
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις απαντήσεις σου...
:beer:

hidefnick
02/12/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tony Montana
wiredgr εάν έχεις την καλοσύνη μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσων αφορά τις τιμές του service? και εσύ που κάνεις service στη δικιά σου? Καθε πότε θέλει service το συγκεκριμένο μοτέρ λάδια/βαλβίδες?
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις απαντήσεις σου...
:beer:

Κατ' αρχήν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50502)

Το μηχανάκι θέλει λάδια κάθε 7500, όπως και service. (φίλτρα αέρα-βενζίνης κάθε 15) Τα αλλάζω κάθε 3-3500 μαζί με το φίλτρο. Παίρνει 1,7 λίτρα συνολικά, και μπορείς να τα αλλάξεις και μόνο σου για πλάκα. Το φίλτρο είναι χάρτινο, έχει 10 ευρά και άλλο 1,5 η τσιμούχα του. Τακάκια brembo μαμά 13?. Φλας μαμά 12?. Σέλα μαμά 120? κοκ. Γενικά οι τιμές είναι επιπέδου Κίνας. Τις βαλβίδες τις ρυθμίζει ο οποιοσδήποτε έχει βασικές γνώσεις.

Τώρα αν θες εξουσιοδοτημένο πας για 250αρι το service, ενώ το συνολικό κόστος υλικών αν τα αγοράσεις μόνος σου και ασχοληθείς με κανέναν φίλο σχετικό 50-60 ?.

Το μηχανάκι είναι γενικά απλούστατο σαν σχεδιασμός και φιλοσοφία, και όπως διάβασες παραπάνω είναι για πραγματικά κατασταλαγμένους, μιάς και σίγουρα δεν είναι RR. Αν θες βέβαια τα άλογα διπλασιάζονται για πλάκα με εξατμίσεις και power commander, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο. Προβλήματα πάντως δεν παίζουν, όσο και να ψάξεις στο Νετ γιατί το έψαξα πολύ πριν το πάρω.

Από εκεί και πέρα είναι από τις χαρές της ζωής μου πία η πρωινή μιζιά και το γουργούρισμα του μοτέρ. Οδήγησε το σε κάποιον dealer, και αν θες πές μας και εσύ μια πρώτη άποψη.

ashton
03/12/2007, 14:29
Εγώ το πηγαίνω μέχρι τώρα στην Piaggio της γειτονιάς μου (έχει 2 μαγαζιά ένα κοντά στο σπίτι, ένα κοντά στη δουλειά, ο ίδιος Piaggios. Σε αυτό κοντά στη δουλειά δεν κάνει service Guzzi, στο άλλο κάνει). Ιδιαίτερα προβλήματα δεν έχω με τις υπηρεσίες που προσφέρουν (αν και δεν είμαι πεπεισμένος πως αλλάξανε μπουζί το καλοκαίρι γιατί μου έσπασε πριν κάνα μήνα και μου φάνηκε πολυμαυρισμένο για 2μηνη υπόθεση), για το άλλο στην Καλλιθέα έχω ακούσει κι εγώ. Αν θυμάμαι καλά τα σέρβις που του έχω κάνει (στα 7.500 και στα 15000χλμ) ήταν στα 130-150 γιούρια το καθε ένα.

Tony Montana
03/12/2007, 16:22
Θα ψάξω να βρώ που έχει διαθέσιμη μηχανή για test ride...αν και το το Griso8V που γουστάρω εγώ χλωμό το κόβω να το διαθέτει για δοκιμή...είδωμεν.:wave2:

ashton
03/12/2007, 16:33
Πάρε στην Piaggio Hellas να ρωτήσεις.
Πρέπει να υπάρχει κάπου Griso για test-ride.

Piaggio Hellas
address: Imitou 259, 116 31 Athens-Hellas
zip code: 116 31
location: Athens-Hellas
telephone: 0030-210-7572.100, 7572.200
fax: 0030-210-7572101
e-mail: piaggiohellas@gr.piaggio.com
web: http://www.gr.piaggio.com


Εγώ όταν έψαχνα, με παίρνανε να μου πουν σε ποιες εκθέσεις είχε Breva, αν πέρασα να το δω κλπ. (Καμιά σχέση με το αντίστοιχο support σε κατι Yamahες, Bmw κλπ)

ashton
03/12/2007, 16:37
Δες κι εδώ ποιοι έχουν Moto Guzzi στην Ελλάδα

http://uk.motoguzzi.it/dealers/dealers_grecia_dn.asp

Tony Montana
03/12/2007, 23:34
:beer:

iannis
17/12/2007, 11:35
να ρωτησω και εγω κατι ασχετο, γιατι εχω φαει και εγω μια σφαιρα με αυτα τα μηχανακια, εχει ακουσει κανεις αν το μοτερ του griso 8v θα το φορεσουν στο σπορτ 1200 ???:wave2:

ashton
17/12/2007, 22:25
Δεν ξέρω.
Πάντως το 1200 υπάρχει και έχει ελαφρώς διαφορετικό κινητήρα από το griso 8v. Δεν ξέρω αν σκοπεύουν να το αλλάξουν.

iannis
20/12/2007, 12:20
το σπορ εχει τον κινητηρα του παλιου γκρισο (το εχω οδηγησει) διβαλβιδο οχι του 8ν:sad: δηλαδη γυρω στα 77 αλογα πραγματικα, και με 12500 χιλιαδες θελω κατι παραπανω αν ειχε καμια 100στη θα ημουνα σε σοβαρη φαγουρα:a1:

smirnof
25/12/2007, 23:41
Για περάστε και μια βόλτα από το συνεργείο του Κώστα Λυμπερόπουλου στην Λεωφ. Βουλιαγμένης 317, στον Άγιο Δημήτριο. Τηλ. 210-9704500.

ashton
27/12/2007, 16:42
Μου πέφτει λιγουλάκι μακριά (γι'αυτό δεν είχα πάει και για test drive εκεί) :)

smirnof
27/12/2007, 19:31
Εγώ μένω Μαρούσι και για το δικό μου κατεβαίνω Άγιο Δημήτριο. Είναι πολύ εξυπηρετικοί όλοι εκεί.

hidefnick
04/03/2008, 22:34
Κόστος service:

Τακάκια πίσω 18 ευρά (από κάποιο Aprillia - Brembo)
Τακάκια Μπροστά: 35 ευρά (από XT660 Brembo ακριβή σειρά)
Βαλβολίνη διαφορικού 85-140 (από σαζμάν φορτηγού): 8 ευρά το λίτρο (παίρνει 200cc περίπου)
Βαλβολίνη σαζμάν συνθετική 90αρα: 12 ευρα από το συνεργείο της γειτονιάς μου
Φίλτρο λαδιού: 7ευρά
Λαδάκια (2 λίτρα ημισυνθετικά Denicol): 16 ευρά (παίρνει 1700cc)
Μπουζί: 16 ευρά
Σύνολο: 112 ευρά
(Ολες οι παραπάνω τιμές είναι βορείων προαστείων γιατί ήταν απρογραμάτιστο το service)

Χρόνος, μαζί με ρύθμισμα βαλβίδων και γενικό έλεγχο λαδώματα κλπ, 40-50 λεπτά.

Τόπος: Πυλωτή

(Κανονικά ήθελε και φλάντζες βαλβίδων αλλά βαριόμουνα να πάω να πάρω)

ashton
07/03/2008, 20:13
μπουζί έχεις βρει πουθενά αλλού πέρα από Πιάτζιο ;
Μου'χε σπάσει το ένα μια φορά (μάλλον κάνα @παιδο στη γειτονιά) κι έψαχνα αλλά μόνο στη Πιάτζιο βρήκα..

hidefnick
07/03/2008, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
μπουζί έχεις βρει πουθενά αλλού πέρα από Πιάτζιο ;
Μου'χε σπάσει το ένα μια φορά (μάλλον κάνα @παιδο στη γειτονιά) κι έψαχνα αλλά μόνο στη Πιάτζιο βρήκα..

Αυτά τα πήρα από Μαρούσι, αλλά είχα ξαναπάρει από Καλλιρόης, λίγο μετά την BMW.:wave2:

iokozel
09/03/2008, 17:08
:smokin: :sun: Γειά σας. Κατ' αρχάς τα μπουζί που φοράνε τα μηχανάκια, είναι της NGK, BPR6ES.
Τα βρίσκεις οπουδήποτε. Εγώ όμως, επειδή είμαι της δουλειάς, τα αλλάζω με αυτά της NIPPODENSO, και ειδικά της σειράς "IRIDIUM". MOTUL V300 15W-50 για λίπανση, βενζίνη της SHELL V-POWER Racing και τελείωσε. Βέβαια, για να έχω εγγύηση, μου απαγορεύουν να βάζω εγώ προσωπικά χέρι στα μηχανάκια(έχω τρία), αλλά είμαι πάνω απο το κεφάλι τους στο σέρβις. Το παίζουν έξυπνοι και πονηροί, μή το ένα, όχι το άλλο, αλλά η απάντησή μου είναι, ότι δικά μου τα μηχανάκια, δικά μου τα λεφτά, και πάει λέγοντας. Σύμφωνα με νόμο της Ε.Ε., οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο, που έχει άδεια εργασίας και κόβει τιμολόγια,(γενικώς παρασταστικά του Κ.Β.Σ) έχει το απόλυτο δικαίωμα να κάνει σέρβις σε οποιαδήποτε μηχανή εσωτερικής καύσεως και η εγγύηση ισχύει κανονικά απο τις αντιπροσωπείες, όταν όμως αυτός που βάζει χέρι είναι μηχανικός οχημάτων μέ άδεια. Ελα όμως που εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και δεν καλύπτει η νομοθεσία άν έχω ή όχι τις απαιτούμενες γνώσεις, αλλά την ειδικότητα.Γι' αυτό αναγκάζομαι για τα σέρβις που χρειάζεται σφραγίδα το βιβλίο, να κάνω τον παρατηρητή σε ανίδεους μηχανικούς. Πάρτε μια΄εικόνα απο το Ι.Χ. συνεργείο μου, μαζί με τα δύο μοτόρια.-


123367

hidefnick
09/03/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
:smokin: :sun:

Τώρα αν σου πώ ότι είμαι εξίσου κακόγουστος με εσένα θα παρεξειγηθείς???? Guzzi έχουμε και μάλλον θα ξαναπάρουμε, αλλα αυτό το αριστερό εκεί στην φωτό, όποτε το βλέπω κάτι παθαίνω.......:wave2: :wave2: :wave2: