PDA

View Full Version : Κατα τα αλλα θελαμε και απαγορευση του κυνηγιου



el_hymador
30/11/2007, 00:23
''Μπροστά σε ένα αποτρόπαιο θέαμα βρέθηκαν εθελοντές της μη κυβερνητικής, περιβαλλοντικής οργάνωσης, "Αρκτούρος" κατά τη διάρκεια περιπάτου τους στη δασική περιοχή Κατσαούνια, στο χωριό Βερδικούσα της Ελασσόνας, στο όρος Αντιχάσια.

Οι εθελοντές του "Αρκτούρου" εντόπισαν μία αρσενική αρκούδα νεκρή και ακρωτηριασμένη.

Σύμφωνα με τη γνωμάτευση της κτηνιάτρου, Ολυμπίας Τεληγιορίδου, ο θάνατος του ζώου προήλθε από πυροβόλο όπλο και στη συνέχεια ακολούθησε ο ακρωτηριασμός στα τρία από τα τέσσερα άκρα, ενώ του αφαιρέθηκε η κάτω σιαγόνα.

Η θανάτωση της ενήλικης αρκούδας έγινε περίπου στις αρχές Νοεμβρίου.

Ο "Αρκτούρος" κατήγγειλε το περιστατικό στο δασαρχείο Ελασσόνας και στην τοπική αστυνομία για να κινηθούν όλες οι νόμιμες διαδικασίες για τον εντοπισμό των υπαίτιων.''


καλα εκανε ο Αρκτουρος και το κατηγγειλε αλλα θα τους κλασουν τα @@....

οσο η πολιτεια δινει αδειες οπλοφοριας και θηρας με το τσουβαλι, οσο πισω απο το ''χομπι'' αυτο κρυβονται τρομερα συμφεροντα και απιστευτα ποσα χρηματων, οσο και αν δεν υπαρχει ελεγχος απο τα δασαρχεια και τα δαση μας ειναι αφυλακτα και ερμαια στις ορεξεις του καθε μ@λ@κ@, οσο και αν προσπαθουν μερικοι να μας πεισουν οτι υπαρχουν και υγιεις κυνηγοι που δεν κανουν τετοια...

το αποτελεσμα ειναι αυτο!!!

πυροβοληστε ο ενας τον αλλον να τελειωνουμε!

marulis
30/11/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και να το απαγορευσουν, οι κλασσικοι παπαρες θα βγαινουν και θα πυροβολανε οτιδηποτε...δεν ειναι θεμα νομων, ειναι θεμα παιδειας...

:a023: :a023: :a018:

el_hymador
30/11/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
:a023: :a023: :a018:

Τι δεν καταλαβες;

Παω, κανω μια αιτηση και παιρνω αδεια για κυνηγι ...τοσο απλο...

στα δαση συναντας οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις εκτος απο ενα γ@μημενο περιπολο θηροφυλακων η υπαλληλων του δασαρχειου...

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως ελεγχος και ο καθενας μπουμπουναει οτι θελει οποτε θελει.

Και καταγγελιες να κανεις (εχω κανει και θα συνεχισω να κανω...σπιουνος κανονικος μιλαμε!)σε κοιτανε σαν εξωγηινο...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για να πειραξεις τους κυνηγους...εκατομμυρια διακινουνται ετησιως απο τις τσεπες τους προς τον κρατικο ντορβα...

με αυτα τα δεδομενα, ναι, ακομα και αν απαγορευαν το κυνηγι, οι γνωστοι μ@λ@κες θα συνεχιζαν να πυροβολουν οτιδηποτε ζει και αναπνεει...

οταν αποκτησουν αυτοι συνειδηση και λειτουργουν ως ανθρωποι μπορουμε να συζητησουμε για νομους και απαγορευσεις ....με την ευνοια και την αρωγη του κρατους, εχουν γινει περισσοτερο μ@λ@κες απο οσο αντεχουν...

marulis
30/11/2007, 01:37
Δεν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα , απλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι υπερβάλεις ή ότι
δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα ή τέλος πάντων κάτι που να φανερώνει ελπίδα για ένα
μέλλον καλύτερο.

Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και το περιβάλλον που προσωρινά μας
φιλοξένει θα συνεχίσω να σκάω και όποιος φοβάται μην λερωθεί να κάτσει λίγο πιο κει.

:a023: :a023: :a018:

rsp
30/11/2007, 02:38
συμφωνω στο να καταδικασουμε 1000% αυτην την πραξη αλλα οι καραγκιοζηδες στον Αρκτουρο που το παιζουν οικολογοι και προστατες των ζοων να δουν τους σταβλους 50 μετρα πιο πανω απο τις εγκαταστασεις τους με ολα τ ααλογα να αργο παιθενουν απο την πεινα και τις αρρωστιες...Υποκριτες του κωλου...:mad:

stefanos
30/11/2007, 08:25
Στην περίπτωση της αρκούδας υπάρχει μόνιμα απαγόρευση του κυνηγιού οπότε δεν τίθεται νομικό θέμα.Οποιοι το κάναν ήταν παρόνομοι.
Απο εκεί και πέρα σε μια κοινονία σαν την δική μας σας φαίνεται περίεργο να υπάρχουν ανώμαλοι που πάνε να κυνηγήσουν αρκούδες?Εμένα καθόλου.
Αν και το πιθανότερο σενάριο είναι να της την είχαν στήμένη κτηνοτρόφοι που χάσαν ζώα.
Δεν μπορώ να κρίνω ένα άνθρωπο που ζεί στο βουνό απο τα ζώα του.
Τουλάχιστον οχι εγώ εδώ στην πόλη.
Και οχι εγώ που αν μου πάρουν την προτεραιότητα στο δρόμο αρχίζω μπινελίκια.

el_hymador
30/11/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Δεν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα , απλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι υπερβάλεις ή ότι
δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα ή τέλος πάντων κάτι που να φανερώνει ελπίδα για ένα
μέλλον καλύτερο.

Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και το περιβάλλον που προσωρινά μας
φιλοξένει θα συνεχίσω να σκάω και όποιος φοβάται μην λερωθεί να κάτσει λίγο πιο κει.

:a023: :a023: :a018:


εχεις δικιο!! εκοψαν μονο τα τρια ακρα της αρκουδας...μπορουμε ολοι μαζι να προσπαθησουμε ωστε στο μελλον να κοβουν μονο τα δυο....αν ακρωτηριαζουν μονο το ποδι της δε και την αφηνουν ζωντανη εχουμε πολλες ελπιδες...

el_hymador
30/11/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
συμφωνω στο να καταδικασουμε 1000% αυτην την πραξη αλλα οι καραγκιοζηδες στον Αρκτουρο που το παιζουν οικολογοι και προστατες των ζοων να δουν τους σταβλους 50 μετρα πιο πανω απο τις εγκαταστασεις τους με ολα τ ααλογα να αργο παιθενουν απο την πεινα και τις αρρωστιες...Υποκριτες του κωλου...:mad:


ε ναι ειναι ευκολο να κατηγορουμε τον Αρκτουρο, αλλα τους κτηνιατρους και τις υπηρεσιες που θα επρεπε να μεριμνουν για τετοια θεματα τις εχουμε στο απυροβλητο....αλλα ξεχασα... θα επρεπε να υπαρχουν πρωτα τετοιες υπηρεσιες για να κατηγορησουμε παλι καποιον.

stellita
30/11/2007, 08:58
egw pantws eimai KATA tou kinigiou!!!!!
:a29: :a29: :a29: :a29:

mpou
30/11/2007, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.....[/B]

1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω
2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)
3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)
4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο

byron
30/11/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω
2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)
3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)
4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο

Πλάκα κάνεις. Ετσι;:look:

Cpt. Haddock
30/11/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο

Ο Ηρακλης κυνηγουσε με ρόπαλο όχι με επαναληπτική...

Για να σε δω :smokin:

(μαγκιές της συμφοράς... :sick: )

mpou
30/11/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πλάκα κάνεις. Ετσι;:look:

Σε ποιο απο ολα?

mpou
30/11/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο Ηρακλης κυνηγουσε με ρόπαλο όχι με επαναληπτική...

Για να σε δω :smokin:

(μαγκιές της συμφοράς... :sick: )

Σωστος ο καπετανιος. Δυστυχως ή ευτυχως, οι καιροι αλλαξανε, αφου παντα ο ανθρωπος προσπαθει να κανει την ζωη του ευκολοτερη.
Και, δυστυχως, οι μονοι Ηρακληδεις που εχουν μεινει ειναι οι συμπαθεστατες γριες στη Σαλονικη.

crs-k
30/11/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.................
στα δαση συναντας οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις εκτος απο ενα γ@μημενο περιπολο θηροφυλακων η υπαλληλων του δασαρχειου...
.................


Και να σκεφτεις οτι η Θηροφυλακη ΔΕΝ ειναι Κρατικη, αλλα οργανο των Κυνηγετικων Συλλογων... :a31: :sick:

mpou
30/11/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και να σκεφτεις οτι η Θηροφυλακη ΔΕΝ ειναι Κρατικη, αλλα οργανο των Κυνηγετικων Συλλογων... :a31: :sick:

Λιγο παραδοξο ε? Βαλαν τον λυκο να φυλαει τα προβατα?

crs-k
30/11/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Λιγο παραδοξο ε? Βαλαν τον λυκο να φυλαει τα προβατα?


Εεεεετσι ΑΚΡΙΒΩΣ! :sick:

mpou
30/11/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εεεεετσι ΑΚΡΙΒΩΣ! :sick:

Εσυ λυκε μου ... ποια προβατα φυλας? :τσιπουρο:

byron
30/11/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Σε ποιο απο ολα?

Σε όλα. Τι σε ποιό απ΄όλα;

project.breeze
30/11/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω
2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)
3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)
4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο





1.Εσύ δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις για να ζήσεις νομίζω
2.Διαφωνώ με το κυνήγι γενικά
3.Δηλαδή ήρθε η αρκούδα σπίτι σου και απείλησε την ζωή σου;
4.Αντί να εξελιχτούμε δηλαδή να πάμε προς τα πίσω



:uplate:

mpou
30/11/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε όλα. Τι σε ποιό απ΄όλα;

Οχι, δεν κανω πλακα. Προπαντως στο οτι ειμαι ανθρωπος :confused:

byron
30/11/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οχι, δεν κανω πλακα. Προπαντως στο οτι ειμαι ανθρωπος :confused:

Αααα καλά..... :lol:

mpou
30/11/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
1.Εσύ δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις για να ζήσεις νομίζω

Προσωπικα εγω, οχι. Ζω σε πολη, και αυτη τη δουλεια την κανουν αλλοι για μενα, εστω και αν δεν το βλεπω (Ενταξει, αν παω "σπιτι" μου το καλοκαιρι μπορει να παρω το οπλο μου (βλεπε ψαροντουφεκο) και να βγω για κυνηγι)


2.Διαφωνώ με το κυνήγι γενικά

Συμφωνω υπο προυποθεσεις. Ναι, ακουω το ενστικτο μου, και δεν θελω να ειμαι ρομποτακι αγγελικα πλασμενο απο καποιους


3.Δηλαδή ήρθε η αρκούδα σπίτι σου και απείλησε την ζωή σου;

Στο παρον σπιτι μου οχι. Στο σπιτι που θελω να αποχτησω θα μπορει να ερθει (διπλα ειναι)


4.Αντί να εξελιχτούμε δηλαδή να πάμε προς τα πίσω

Η εξελιξη δεν ειναι ιδια για τον καθενα. Καποιος εξελιγμενος αστος, θεωρει την αρκουδα-λυκο ομορφο ζωακι, ενω το χελιδονι που του χαλαει το μπαλκονι εχθρο. Καποιος εξελιγμενος βουνισιος, θεωρει το χελιδονι "ζωη" και του ετοιμαζει ο ιδιος μια "ζεστη" γωνια για να το εχει διπλα του, ενω την αρκουδα-λυκο εχθρο.
Εχω ακουσει απο πολλους "εξελιγμενους αστους" να σκοτωνουν καποιο ζωυφιο και να το αφηνουν εκει, για παραδειγματισμο.

Επλιζω να εχεις πιασει το σκεπτικο μου. Παν μετρον αριστον, και οχι ολοι στον ιδιο τορβα.

toulis
30/11/2007, 10:25
Είναι θλιβερό να σκοτώνονται τα ζώα

Αλλά το να αφήνεις αρκούδες και λύκους ελεύθερα στα βουνά είναι δύσκολο πράγμα και απαιτεί οργάνωση και υποστήριξη των ζώων για πάντα.

Τα ζώα δεν είναι χαζά θα ψάξουν και αυτά τον ευκολότερο τρόπο για να ζήσουν

Όταν ήμουν φαντάρος πέρασα 7 μήνες από την ζωή μου σε ένα φυλάκιο που στην περιοχή του υπήρχαν 2 αρκούδες και αρκετοί λύκοι

Ποτέ δεν μας ενόχλησαν όταν μας αντιλαμβάνονταν έφευγαν

Αλλά από ιστορίες που μας είχαν πει, το πρόβλημα των χορικών παλαιότερα ήταν όταν μια αρκούδα το χειμώνα είχε αρχίσει να κάνει συχνές επισκέψεις σε μαντριά και δεν έπαιρνε μόνο ένα αρνί τα σκότωνε όλα πρώτα και μετά έπαιρνε ένα και έφευγε

Οι χορικοί άρχισαν να διαμαρτύρονται αλλά δεν τους άκουγε κανείς

Το ποτήρι ξεχείλισε όταν η συγκεκριμένη αρκούδα λόγο έλλειψης πόσιμου νερού αφού όλα είχαν παγώσει, άρχισε να κατεβαίνει στην πλατιά του χωριού με τα δυο μικρά της για να πιουν νερό από την μόνη πηγή της περιοχής που λειτουργούσε ακόμα.

Όλοι κλειδαμπαρώνονταν στα σπίτια τους και φοβόντουσαν μην τύχη και βρεθούν μπροστά της αυτοί η τα παιδία τους.

Δεν λέω ότι έφταιγε η αρκούδα και αυτή παιδιά είχε και προσπαθούσε να τα μεγαλώσει.

Γιατί να πω ότι έφταιγαν οι χορικοί τα παιδιά τους προσπαθούσαν να προστατέψουν και της περιουσίες τους.

Αυτός που σκότωσε τελικά την αρκούδα ήταν το κράτος οι φιλοζωικές οργανώσεις και όλοι οι υπεύθυνοι που φρόντισαν να την αφήσουν να μεγαλώσει τα παιδιά της σε ένα περιβάλλον αφιλόξενο χωρίς πηγή τροφής και νερού αναγκάζοντας την να γίνει επιθετική προς τον άνθρωπο για να επιβιώσει

Κάτι βέβαια που είναι εντελώς έξω από την συνηθισμένη συμπεριφορά της
:sad:

mpou
30/11/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Είναι θλιβερό να σκοτώνονται τα ζώα

Αλλά το να αφήνεις αρκούδες και λύκους ελεύθερα στα βουνά είναι δύσκολο πράγμα και απαιτεί οργάνωση και υποστήριξη των ζώων για πάντα.

Τα ζώα δεν είναι χαζά θα ψάξουν και αυτά τον ευκολότερο τρόπο για να ζήσουν

Όταν ήμουν φαντάρος πέρασα 7 μήνες από την ζωή μου σε ένα φυλάκιο που στην περιοχή του υπήρχαν 2 αρκούδες και αρκετοί λύκοι

Ποτέ δεν μας ενόχλησαν όταν μας αντιλαμβάνονταν έφευγαν

Αλλά από ιστορίες που μας είχαν πει, το πρόβλημα των χορικών παλαιότερα ήταν όταν μια αρκούδα το χειμώνα είχε αρχίσει να κάνει συχνές επισκέψεις σε μαντριά και δεν έπαιρνε μόνο ένα αρνί τα σκότωνε όλα πρώτα και μετά έπαιρνε ένα και έφευγε

Οι χορικοί άρχισαν να διαμαρτύρονται αλλά δεν τους άκουγε κανείς

Το ποτήρι ξεχείλισε όταν η συγκεκριμένη αρκούδα λόγο έλλειψης πόσιμου νερού αφού όλα είχαν παγώσει, άρχισε να κατεβαίνει στην πλατιά του χωριού με τα δυο μικρά της για να πιουν νερό από την μόνη πηγή της περιοχής που λειτουργούσε ακόμα.

Όλοι κλειδαμπαρώνονταν στα σπίτια τους και φοβόντουσαν μην τύχη και βρεθούν μπροστά της αυτοί η τα παιδία τους.

Δεν λέω ότι έφταιγε η αρκούδα και αυτή παιδιά είχε και προσπαθούσε να τα μεγαλώσει.

Γιατί να πω ότι έφταιγαν οι χορικοί τα παιδιά τους προσπαθούσαν να προστατέψουν και της περιουσίες τους.

Αυτός που σκότωσε τελικά την αρκούδα ήταν το κράτος οι φιλοζωικές οργανώσεις και όλοι οι υπεύθυνοι που φρόντισαν να την αφήσουν να μεγαλώσει τα παιδιά της σε ένα περιβάλλον αφιλόξενο χωρίς πηγή τροφής και νερού αναγκάζοντας την να γίνει επιθετική προς τον άνθρωπο για να επιβιώσει

Κάτι βέβαια που είναι εντελώς έξω από την συνηθισμένη συμπεριφορά της
:sad:

Πες τα χρυσοστομε! Εχουν δικιο που λενε οτι ο στρατος "πηζει" το μυαλο σου :beer:

el_hymador
30/11/2007, 10:37
1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω

Οπως επισης ειχαν και εχουμε το ενστικτο της αναπαραγωγης, και της αυτοσυντηρησης...

Ομως δεν ξερω πολλους να κυνηγανε με ροπαλο και σχεδον να να βιαζουν τα θυληκα του ειδους μας, ουτε να ειναι πτωματοφαγοι η να τρωνε ωμο κρεας...

Προσαρμοζοματσε στην εποχη μας και στις εκαστοτε αναγκες/ συνθηκες που επικρατουν.

Αν ζουσες σε σπηλια και ειχες μ.ο. ζωης τα 30 χρονια να το δεχτω...δεν μπορεις να επιλεγεις ποιο ενστικτο σου ειναι ενεργο και ποιο οχι οπως σε συμφερει!!


2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)

Σημερα, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων στο συνολο του δυτικου κοσμου, το κυνηγι δεν χρειαζεται!! με την ιδια λογικη που δεν χρειαζεται να πας στο δασος να κοψεις ξυλα για να ζεσαταθεις, αφου εχει τον ωραιοτατο καυστηρα σου και τον κλεφτη διανομεα πετρελαιου για να σε εξυπηρετουν. Ειναι η δεν ειναι υπερβολη το να πας να καοβεις ξυλα ενω εχεις εξασφαλίσει την θερμανση σου;; :confused:


3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)

Αν ειναι ετσι να κυκλοφορουμε με καραμπινες και στα παρκα...η ακομα καλυτερα να πυροβολουμε οσους οδηγους παραβιαζουν προτεραιοτητες και γενικοτερα θετουν σε κινδυνο την ζωη μας. Αν πηγαινεις γυρευοντας θα την παθεις!!! Δεν σε προσκαλεσε η αρκουδα, ο λυκος και το φιδι στο περιβαλλον του!!! εσυ πηγες ακαλεστος!



4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο

Αν οντως σκοτωσεις κατι που απειλει την ζωη σου, χαιρεσαι που γλυτωσες, δεν το γδερνεις για να γιορτασεις την κολοφαρδια σου....κατι αλλο κρυβεται πισω απο αυτο....μια πολυ περιεργη ψυχοπαθολογια ισως...ψαξτην λιγο...

el_hymador
30/11/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην περίπτωση της αρκούδας υπάρχει μόνιμα απαγόρευση του κυνηγιού οπότε δεν τίθεται νομικό θέμα.Οποιοι το κάναν ήταν παρόνομοι.
Απο εκεί και πέρα σε μια κοινονία σαν την δική μας σας φαίνεται περίεργο να υπάρχουν ανώμαλοι που πάνε να κυνηγήσουν αρκούδες?Εμένα καθόλου.
Αν και το πιθανότερο σενάριο είναι να της την είχαν στήμένη κτηνοτρόφοι που χάσαν ζώα.
Δεν μπορώ να κρίνω ένα άνθρωπο που ζεί στο βουνό απο τα ζώα του.
Τουλάχιστον οχι εγώ εδώ στην πόλη.
Και οχι εγώ που αν μου πάρουν την προτεραιότητα στο δρόμο αρχίζω μπινελίκια.

καλα σοβαρα μιλας; επειδη ειμαστε αστοι δεν εχουμε διακαιωμα να ομιλουμε;

Δηλαδη οι αστοι-κυνηγοι που καθε ΣΚ εξορμουν κατα χιλιαδες στο περιβαλλον του ανθρωπου που ζει στο βουνο και απο το βουνο εχουν δικαιωμα να το κανουν;;;;!!!!

el_hymador
30/11/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Είναι θλιβερό να σκοτώνονται τα ζώα

Αλλά το να αφήνεις αρκούδες και λύκους ελεύθερα στα βουνά είναι δύσκολο πράγμα και απαιτεί οργάνωση και υποστήριξη των ζώων για πάντα.

Τα ζώα δεν είναι χαζά θα ψάξουν και αυτά τον ευκολότερο τρόπο για να ζήσουν

Δεν τα ''αφησε'' κανεις ελευθερα στο βουνο!!! εκει ειναι ο φυσικος του χωρος!!! και εμεις τους εχουμε στερησει/ καταστρεψει το περιβαλλον τους....μαλλον ο ανθρωπος αφηνετε ελευθερος στο βουνο χωρις να ειναι εκει ο φυσικος του χωρος

Όταν ήμουν φαντάρος πέρασα 7 μήνες από την ζωή μου σε ένα φυλάκιο που στην περιοχή του υπήρχαν 2 αρκούδες και αρκετοί λύκοι

Ποτέ δεν μας ενόχλησαν όταν μας αντιλαμβάνονταν έφευγαν

Αλλά από ιστορίες που μας είχαν πει, το πρόβλημα των χορικών παλαιότερα ήταν όταν μια αρκούδα το χειμώνα είχε αρχίσει να κάνει συχνές επισκέψεις σε μαντριά και δεν έπαιρνε μόνο ένα αρνί τα σκότωνε όλα πρώτα και μετά έπαιρνε ένα και έφευγε

Οι χορικοί άρχισαν να διαμαρτύρονται αλλά δεν τους άκουγε κανείς

Το ποτήρι ξεχείλισε όταν η συγκεκριμένη αρκούδα λόγο έλλειψης πόσιμου νερού αφού όλα είχαν παγώσει, άρχισε να κατεβαίνει στην πλατιά του χωριού με τα δυο μικρά της για να πιουν νερό από την μόνη πηγή της περιοχής που λειτουργούσε ακόμα.

Όλοι κλειδαμπαρώνονταν στα σπίτια τους και φοβόντουσαν μην τύχη και βρεθούν μπροστά της αυτοί η τα παιδία τους.

Δεν λέω ότι έφταιγε η αρκούδα και αυτή παιδιά είχε και προσπαθούσε να τα μεγαλώσει.

Γιατί να πω ότι έφταιγαν οι χορικοί τα παιδιά τους προσπαθούσαν να προστατέψουν και της περιουσίες τους.

Αυτός που σκότωσε τελικά την αρκούδα ήταν το κράτος οι φιλοζωικές οργανώσεις και όλοι οι υπεύθυνοι που φρόντισαν να την αφήσουν να μεγαλώσει τα παιδιά της σε ένα περιβάλλον αφιλόξενο χωρίς πηγή τροφής και νερού αναγκάζοντας την να γίνει επιθετική προς τον άνθρωπο για να επιβιώσει

Κάτι βέβαια που είναι εντελώς έξω από την συνηθισμένη συμπεριφορά της
:sad:

Συμφωνω στο γεγονος οτι θα επρεπε καποιος να μεριμνησει και να μεταφερει την αρκουδα σε αλλο τοπο. μακρυα απο τους φοβισμενους ανθρωπους....οι οποιοι στην τελικη ζουσαν σε χωρια επανω στα βουνα επι χιλιαδες χρονια....και ακουγεται λογικο να προστατεψει καποιος την ζωη του και την περιουσια του απο ενα ζωο το οποιο εχει αρχισει να εισβαλλει στον ζωτικο χωρο των ανθρωπων....γιατι ομως εισεβαλε το ζωο εκει δεν μας απασχολει; Μηπως εχουμε περιορισει ασφυκτικα τον χωρο στον οποιον ζουσαν ελευθερα και χωρις να ενοχλουν κανενα; Οπως σωστα ειπες στο φυλακιο δεν σας ενοχλουσαν οι αρκουδες ουτε και οι λυκοι...ειναι φυσικο, δεν εχουν καμια απολυτως ορεξη να μπλεκονται στα ποδια μας, εμεις μπλεκομαστε στα δικα τους και εχουμε και την απαιτηση να προσαρμοστουν στις συνηθειες μας....αν δε τον κανουν υπαρχει λυση,.....το χραπ-χραπ της καραμπινας!

mpou
30/11/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Βρε αδερφε, μπορουμε να συμφωνησουμε σε κατι? Οτι καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα βιωματα?

Ναι, διαφωνω με τον αστο που το Σ/Κ θα παρει το οπλο του και θα αφανισει οτι βρει μπροστα του, λογω του οτι εχει αγανακτισει με την κινηση ολη την βδομαδα, και θελει καπου να ξεσπασει.

Ομως, υπαρχουν και ανθρωποι που ΔΕΝ ζουν στην πολη. Ζουν στο χωριο, εχουν ξυλοσομπα, και πηγαινουν για ξυλα στο δασος. Η εκει εχουν το μαντρι τους.

Δυστυχως η γιαγια μου εχει μεινει μονη στο χωριο τον τελευταιο καιρο. Χειμωνιασε, ξυλα θα φερει καποιος της οικογενειας. Μαντεψε απο που. Ελπιζω οι αρκουδες τις περιοχης να ειναι ηρεμες (δηλαδη ο χωρος στον οποιο ζουν να τους παρεχει οτι χρειαζονται), για να μην βρεθει ενας απο τους 2 προ εκπληξεων.
Τωρα για την αλεπου που της τρωει τις κοτες, δεν μαμιαται, θα ξανακλωσσησουν οι σιδεροκωλες κλωσσες μας. Αλλα αν καποιο ζωακι χαλασει το κανουριο αμπελι μας (απο το οποιο θα βγει το καλυτερο πιοτο), θα το τσακισω με τα χερια μου. Τσιπουρο ρουλζ

kaps
30/11/2007, 11:12
mpou δεν θα συμφωνήσω πουθενά από όσα είπες . Πρώτον ξεχνάς ότι ως άνθρωπος είσαι κομμάτι της φύσης αλληλένδετος με το περιβάλλον και ότι άλλο συμπεριλαμβάνεται σε αυτό . Οταν λοιπόν ένα κομμάτι αυτής της σύνθεσης αρχίζει να εναντιώνεται στην υπόλοιπη σύνθεση τότε δεν μιλάμε για σύνθεση αλλά για αποσύνθεση . Βέβαια υπάρχουν οι ανάγκες για επιβίωση και άμυνα στο περιβάλλον αυτό αλλά μην ξεχνάς ότι ζεις στο 21ο αιώνα όπου σχεδόν όλος ο πλανήτης έχει στρωθεί από δρόμους και πόλεις και γέμεισε από το είδος αυτό που λέγεται άνθρωπος παραγκωνίζοντας ποικιλοτρόπως τα άλλα ζωντανά και μη μέρη της σύνθεσης που λέγεται περιβάλλον -φύση . Οταν λοιπόν αυτή η γιγάντωση επιδρά σε βάρος των άλλων τότε δεν ομιλούμε για συμβίωση αλλά για καταπάτηση του μέρους των υπολοίπων και αυτό δεν γίνεται με το νορμάλ τρόπο αλλά πάντοτε με τον άγριο .
Τέλος για να μην το πολυκουράζω το θέμα μας στο εν λόγω χωριό και σε κάθε χωριό αν το κράτος έπρεπε να είχε ένα υπάλληλο για την τήρηση της νομιμότητας το πιθανότερο θα ήταν να γινόταν ή απλώς θεατής ή συνένοχος και αυτό διότι δεν καταλαβαίνουμε όλοι μας αυτό που είχε πει και ο Κέννεντι. Μην περιμένεις να κάνει το κράτος κάτι για εσένα , εσύ κάνε ότι μπορείς για αν φτιάξεις το κράτος και να το βοηθήσεις να σταθεί . Ενα τρανό παράδειγμα το είδαμε σε πρόσφατη εκπομπή Φάκελοι όπου κάτοικος της Ηλείας στην Αρχαία Ολυμπία όταν λέιε καιγότανε το δάσος και μπορούσαν να το προλάβουνε μόνο τρεις κάτοικοι έτρεξαν και λίγοι κουρασμένοι από τον αγώνα κατά της φωτιάς πυροσβέστες . Οι υπόλοιποι απλά κάθονταν και παρακολουθούσαν το έργο και μάλιστα από τα καφενεία . Οι ίδιοι μετά φώναζαν στα κανάλια για εγκατάλειψη και για το πόνο που νοιώθουν χρεώνοντας στο κράτος την καταστροφή και είναι οι ίδιοι σε πληροφορώ που τώρα κυνηγάνε χτίζουν καταπατάνε κ.λ.π.
Σκέψου και κάτι άλλο . Υπάρχουν ήδη δάση στα οποία δεν ακούγεται ήχος πουλιού . Σε πολύ λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ούτε ένας πουλί σε κανένα δάσος ..Κάποτε ανέβαινες στη Πάρνηθα στο Παρνασσό στο Μαίναλο και άκουγε έβλεπες τη φύση . Τώρα βλέπεις τη νεκρή φύση με κάποια σπάνια διαλλέιματα .

toulis
30/11/2007, 11:30
Συγνώμη αν παρέλειψα να αναφέρω ότι στην συγκεκριμένη περιοχή και περίπτωση που αναφέρομε.

Ο χώρος μπορεί κάποτε πριν από πολλά χρόνια να ήταν ο φυσικός χώρος της αρκούδας αλλά σιγά σιγά ο άνθρωπος τον κατέλαβε και είχε εξαφανίσει το είδος της και την πηγή τροφής της πολλά χρόνια πριν γίνει το συμβάν.

Οι αρκούδες που είχαμε όταν βρισκόμουν εκεί καθώς και η συγκεκριμένη που ανέφερα ήρθε στον χώρο μετά από μελέτη οργανώσεων και αφέθηκε ελεύθερη να ζήσει και να μεγαλώσει τα παιδιά της.

Και βέβαια το μόνο που με προβληματίζει είναι ο λόγος που αναγκάζονται αυτά τα ζώα να εισβάλουν στον χώρο μας

Και πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος για να τα προστατεύσει είναι να δημιουργήσει της απαραίτητες συνθήκες για να τρέφονται από το φυσικό περιβάλλων τους και όχι από το τεχνητό που έχουμε δημιουργήσει εμείς για την δική μας επιβίωση.

Το να σκοτώσεις αρκούδα δεν είναι απλό πράγμα εκτός από τα 10 χρόνια φυλάκισης που κινδυνεύεις να φας.
Θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο, βάζεις σε μεγάλο κίνδυνο την ζωή σου.

Ένα ζώο 400 – 600 κιλών δεν πεθαίνει εύκολα και η αρκούδα γίνετε πολύ επιθετική αν την τραυματίσεις

Οι φήμες έλεγαν ότι η συγκεκριμένη πέθανε αφού κάποιος της έριξε 2 γεμιστήρες Μ1
αν ξέρεις από στρατιωτικά όπλα είναι πάρα πολύ δυνατό όπλο.

Οπότε δεν το κάνει κανείς εύκολα και για πλάκα

Για να το κάνει θα πρέπει να είναι η πολύ άρρωστος ψυχολογικά η πολύ απελπισμένος
:sad:

crs-k
30/11/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
...


Φιλικη συμβουλη...

ΜΗΝ συνεχιζεις, εκτιθεσαι... :wacko:

crs-k
30/11/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
....................
Όταν ήμουν φαντάρος πέρασα 7 μήνες από την ζωή μου σε ένα φυλάκιο που στην περιοχή του υπήρχαν 2 αρκούδες και αρκετοί λύκοι

Ποτέ δεν μας ενόχλησαν όταν μας αντιλαμβάνονταν έφευγαν

Αλλά από ιστορίες που μας είχαν πει, το πρόβλημα των χορικών παλαιότερα ήταν όταν μια αρκούδα το χειμώνα είχε αρχίσει να κάνει συχνές επισκέψεις σε μαντριά και δεν έπαιρνε μόνο ένα αρνί τα σκότωνε όλα πρώτα και μετά έπαιρνε ένα και έφευγε
................


Αυτο το τελευταιο ΔΕΝ εχει γινει ποτέ παγκοσμιως !!! :nono:


Εχω ξαναπει οτι οι "ιστοριες" που εχω ακουσει απο χωριατες (για αρκουδες και λυκους) ειναι περισσοτερο ΑΠΙΘΑΝΕΣ, απο 'κεινες που μου 'λεγε η μανα μου και που ειχαν και Δρακους. :dizzy: :lol:

project.breeze
30/11/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
1. Προσωπικα εγω, οχι. Ζω σε πολη, και αυτη τη δουλεια την κανουν αλλοι για μενα, εστω και αν δεν το βλεπω (Ενταξει, αν παω "σπιτι" μου το καλοκαιρι μπορει να παρω το οπλο μου (βλεπε ψαροντουφεκο) και να βγω για κυνηγι)

2. Συμφωνω υπο προυποθεσεις. Ναι, ακουω το ενστικτο μου, και δεν θελω να ειμαι ρομποτακι αγγελικα πλασμενο απο καποιους

3. Στο παρον σπιτι μου οχι. Στο σπιτι που θελω να αποχτησω θα μπορει να ερθει (διπλα ειναι)





1.Τα ζώα στα κρεοπωλεία δεν κυνηγήθηκαν στο φυσικό τους περιβάλλον,ανατράφηκαν γι'αυτό τον σκοπό

2. Το ένστικτό μας το ακούμε όταν υπάρχει σοβαρός λόγος (αυτοσυντήρηση,επιβίωση κτλ),σήμερα δεν υπάρχει λόγος να ξυπνάμε κατά βούληση τα αρχέγονά μας ένστικτα και να τα βαφτίζουμε χόμπυ και διασκέδαση

3. Μήπως πας να χτίσεις το σπίτι σου μέσα στο σπίτι της αρκούδας;Μήπως εσύ είσαι ο εισβολέας και έχει κάθε λόγο να σου επιτεθεί η αρκούδα;

stefanos
30/11/2007, 12:55
Ξαναλέω οτι μπερδεύεται το κυνήγι με ένα συγκεκριμένο περιστατικό με αρκούδα.
Και εγώ είμαι εναντίον του κυνηγιού και εναντίον του enduro σε δασικές περιοχές και εναντίον του jeeping σε δασικές περιοχές.
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω και την ανάγκη ενός ανθρώπου , η ενος χωριού ,να διαφυλάξει τα ζώα του.

mpou
30/11/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φιλικη συμβουλη...

ΜΗΝ συνεχιζεις, εκτιθεσαι... :wacko:

Το'πιακα αφεντικο. Ασε με ομως να εκτεθω μια τελευταια φορα σε αυτο το thread (Οπως λεει και ο Λαζοπουλος, να μιλεις).

Μπερδεψαμε το κυνηγι με την συμβιωση ανθρωπων και (μη ημερων) ζωων. Τελος παντων. Οι βουνισιοι τα ξερουν καλυτερα απο τον καθενα αστο, και νομιζω οτι η αγαπη τους ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του καθε "οικολογου" (γιατι το δασος, η φυση, απλα ειναι ο τοπος τους)

Γουσταρω τους οικολογους, που εναντιωνονται στους κυνηγους. Αλλα πως γινεται να γουσταρουμε περισσοτερο "αγριοχοιρο" απο τον απλο "χοιρο"? Γιατι οι "πελαγισιες" τσιπουρες ειναι καλυτερες απο τις "ιχθυοτροφιου"? Αυτες δεν ειναι απο "κυνηγι"? Και μη μου πεις οτι εμεις δεν τρωμε τετοια! Τα χρυσοπληρωνουμε κιολας!

Παν μετρον αριστον αδερφια!

Το κοτετσι μου, θα το διαφυλαξω, για να εχουν τα παιδια μου αυγο "χωριατικο", και οχι κατι "παραφυσιν αυγα" στο σωμα τους.
Ειδικα δε το αμπελι μου, μαυρο φιδι που τους εφαγε! Αν παλι το τσιπουρο βγει χαλια, ας κανουν τα σκατζοχοιρακια οτι γουσταρουν στο χωραφι, και πισινα θα τους φτιαξω.

Μακρια απο κακους κυνηγους, αυτοι κανουν την ζημια.

ΥΓ: Τωρα αν πω οτι τα Φωτα με περιμενουν για να σφαξουμε τον καθιερωμενο κοκορα στο χωριο, γινομαι αιμοβορος? Αυτη ειναι η παραδοση που εμαθα, αυτο θα συνεχισω να κανω.
ΥΓ2: Ξεχασα, ο κοκορας ειναι ημερο ζωντανο, αρα δικαιουμε να το "δολοφονησω". Η μηπως οχι?
ΥΓ 3: Να μην πω τι θα γινει το Πασχα ε?
ΥΓ 4: Βουλγαρο-Γκεκας εχει ενσωματωθει στην οικογενεια εδω και ενα χρονο. Μονο να κυνηγαει δεν ξερει, αφου εχει πεθανει στο παιχνιδι. Αλλα οταν του φερνουμε κανενα κουνελι, η μουσουδα του δεν ξεκολλαει απο το χωμα. Εχω υποσχεθει να τον παω βολτα να "μυρισει". 99% δεν θα φερει τον λαγο μονος του, αλλα θα το ευχαριστηθει, και εγω θα μεινω με την ορεξη του "στιφαδου"

:wave2:

toulis
30/11/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο το τελευταιο ΔΕΝ εχει γινει ποτέ παγκοσμιως !!! :nono:


Εχω ξαναπει οτι οι "ιστοριες" που εχω ακουσει απο χωριατες (για αρκουδες και λυκους) ειναι περισσοτερο ΑΠΙΘΑΝΕΣ, απο 'κεινες που μου 'λεγε η μανα μου και που ειχαν και Δρακους. :dizzy: :lol:

Μην είσαι και τόσο απόλυτος για αυτό που λες.

Και εγώ όταν ακούω πολλά κεράσια παίρνω μικρό καλάθι.

Αλλά είμαι σίγουρος ότι είχαν πρόβλημα γιατί η συγκεκριμένη σκότωνε πολύ περισσότερα από όσα έτρωγε.

Το συνηθισμένο όντως είναι να σκοτώσει 1 και να το πάρει μαζί της για να το φάει.

Κάτι που το έκαναν και οι επόμενες αρκούδες που έφεραν και δεν είχε δημιουργήσει κάποια αντίδραση από τους χορικούς, το θεωρούσαν φυσιολογικό και το ανέχονταν χωρίς διαμαρτυρία

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κάποιος και θεωρήσει ότι είμαι υπέρ του κυνηγιού και της θανάτωσης άγριων ζώων.

Θεωρώ υποχρέωση μου των σεβασμό της φύσις και προσπαθώ να μην την ενοχλώ η καταπατώ

Είμαι ώμος αντίθετος με κάποιους που πιστεύουν ότι για να αναπτυχθεί η φύση αρκεί και μόνο να την αφήσουν ελεύθερη.

Στην Ελλάδα τα μέρη που αχούν μείνει ελεύθερα είναι πολύ λίγα και πολύ μικρά σε έκταση.

Για να μπορέσουν να ζήσουν τα ζώα μέσα σε αυτά πρέπει να γίνετε μελέτη και προσπάθεια να τα κρατήσουμε σε οροθετημένες περιοχές με συνεχή παρακολούθηση.

Οπός επίσης και άμεση κάλυψη των ζημιών που αυτά προκαλούν

stefanos
30/11/2007, 20:25
Πρίν λίγα χρόνια υπήρχε αποζημίωση για τα ζώα που τα έτρωγαν οι αρκούδες.
Απλά έπρεπε να βρείς το κουφάρι του ζώου ώστε να διαπιστωθεί οτι έπεσε θύμα άγριου ζώου.
Αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο.Είχα την τύχη πρίν μερικά χρόνια να βρεθώ σε ένα τέτοιο "κυνήγι" με έμπειρο βουνίσιο.Στην πραγματικότητα η αρκούδα δεν κάθεται να φάει μια αγελάδα στην καθισιά της.Την μεταφέρει πολύ μακρύτερα απο ότι μπορεί να φανταστεί κανείς που έχει δεί το μέγεθος της αγελάδας και την κρύβει για αργότερα.
Λοιπόν την "δική μας" την βρήκαμε σε μια κοίτη ρυακιού στην βάση ενός πρανούς οπου η αρκούδα είχε θάψει το ζώο γκρεμίζοντας απλά το πρανές απο φερτά υλικά πάνω στην αγελάδα.
Πανέξυπνο ζώο.
Και το κρέας δεν περιλαμβάνεται στο μενού του, γιατί απλά δεν μπορεί να πιάσει ένα ελάφι η αγριογούρουνο, εκτός αν είναι είδη νεκρό η τραυματισμένο.
Οι αρκούδες λοιπόν που την πέφτουν στα "εύκολα" οικόσιτα ζώα δεν ανταποκρίνονται στην φυσική συμπεριφορά τους, και γι αυτό και πολλές φορές πράγματι καθαρίζουν όλο το μαντρί για να πάρουν ένα ζώο.Πρίν 2 χρόνια σε ένα τέτοιο μαντρί μπήκε η γριά ιδιοκτήτρια και η αρκούδα την πάτησε βγαίνοντας τρομαγμένη και πάει η γριά.

THEOD
30/11/2007, 20:51
Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα πόστ, οπότε σόρρυ αν επαναλαμβάνω κάτι που ήδη έχει αναφερθεί...

Είναι εντελώς ΑΔΙΚΟ για μια ΠΑΡΑΝΟΜΗ πράξη (το κυνήγι αρκούδας είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ εδώ και χρόνια...) ενός ασυνείδητου να υφίστανται τις συνέπειες και την κατηγορία όλοι οι κυνηγοί... είναι σαν να βρίζουμε τους μοτοσυκλετιστές επειδή υπάρχουν τσαντάκηδες που την κοπανάνε με δίκυκλο...
Δέν έχει σημασία σε αυτές τις περιπτώσεις η άδεια κυνηγιού ή κάθε άλλη δραστηριότητα σχετική με το κυνήγι... είναι μια πράξη ενός ανεγκέφαλου ανθρώπου που δεν έχει κανέναν ηθικό φραγμό και θα έκανε το ίδιο ή αντίστοιχο σε κάθε πτυχή της κοινωνικής συμπεριφοράς του... Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πυροβολήσεις μια αρκούδα που κινδυνεύει με αφανισμό πέραν από την ικανοποίηση ενός διαστραμμένου μυαλού... αυτά όσο αφορά τους κυνηγούς...

Από εκεί και πέρα ότι σκοτώνεται στην φύση δεν σημαίνει ντε και καλά ότι το έχουν κάνει κυνηγοί... Πολλοί ντόπιοι οι οποίοι έχουν πρόβλημα με συγκεκριμένα ζώα είτε γιατί επιτίθενται στα μαντριά τους (λύκοι, αρκούδες, αλεπούδες κλπ), είτε γιατί καταστρέφουν την σοδειά τους (κυρίως συγκεκριμένα πτηνά) προβαίνουν σε τέτοιες πράξεις...και εδώ που τα λέμε μπορεί εμάς να μας φαίνονται "κάπως", αλλά οι ίδιοι που θίγονται άμεσα το βλέπουν από εντελώς άλλη οπτική γωνία (και ίσως από την ίδια να το βλέπαμε και εμείς αν είμασταν στην θέση τους...).

Λίγη ψυχραιμία λοιπόν πριν αρχίσουμε το πετροβόλημα χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς έχει γίνει, και πριν σκεφτούμε λίγο περισσότερο...

ΜΟΖΑΡΤ
01/12/2007, 08:56
Πριν δυο χρονια στα χωρια του σμολικα υπηρχε μια αρκουδα που δεν αφηνε τιποτα στα μαντρια.Παρολο αυτα ομως οι κατοικοι μαθημενοι να ζουν με τις αρκουδες δεν την σκοτωσανε.
αναλαμβανει λοιπον το αφεντικο μου να παρει τηλ στην αρκτουρος.
Το σηκωνει μια μουνιτσα και της λεει τα γεγονοτα και ζητα μεταφορα της αρκουδας σε αλλη περιοχη που δεν δημιουργει προβλημα.
Η μουνιτσα αρχισε να λεει τις οικολογικες της παπαριες χωρις να αντιλαμβανεται το προβλημα της περιοχης.
Το αφεντικο μου της εξηγησε οτι οι ανθρωποι εκει ζουνε απο τα ζωα τους και μαλιστα πολυ δυσκολα και υπαρχει μεγαλο προβλημα επιβιωσης το οποιο η αρκουδα το επιβαρυνει ακομη περισσοτερο.
Αυτη παλι τα δικα της.
Της λεει λοιπον στο τελος οτι οι κατοικοι ξερουν εδω και καιρο τι πρεπει να κανουν αλλα επειδη εκπολιτιστικαν και ειναι οικολογοι περισσοτερο απο εσας ειπαν να απευθυνθουν σε εσας γιατι ειναι κριμα να την σκοτωσουν.
Αυτη με το ακοσμα της λεξης σκοτωσουν αρχισε να φωναζει λες και εκανε πορεια στο συνταγμα.
Οταν θα την βρειτε λοιπον σκοτωμενη την αρκουδα της λεει το αφεντικο μου να ξερετε οτι η αδιαφορια σας πατησε την σκανδαλη απο το δικανο.και το κλινει λεγοντας ντροπη σας οικολογοι των γραφειων.
φυσικα μετα απο λιγο καιρο το προβλημα λυθηκε με τον γνωστο δυσαρεστο τροπο

perastikos
01/12/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
Πριν δυο χρονια στα χωρια του σμολικα υπηρχε μια αρκουδα που δεν αφηνε τιποτα στα μαντρια.Παρολο αυτα ομως οι κατοικοι μαθημενοι να ζουν με τις αρκουδες δεν την σκοτωσανε.
αναλαμβανει λοιπον το αφεντικο μου να παρει τηλ στην αρκτουρος.
Το σηκωνει μια μουνιτσα και της λεει τα γεγονοτα και ζητα μεταφορα της αρκουδας σε αλλη περιοχη που δεν δημιουργει προβλημα.
Η μουνιτσα αρχισε να λεει τις οικολογικες της παπαριες χωρις να αντιλαμβανεται το προβλημα της περιοχης.
Το αφεντικο μου της εξηγησε οτι οι ανθρωποι εκει ζουνε απο τα ζωα τους και μαλιστα πολυ δυσκολα και υπαρχει μεγαλο προβλημα επιβιωσης το οποιο η αρκουδα το επιβαρυνει ακομη περισσοτερο.
Αυτη παλι τα δικα της.
Της λεει λοιπον στο τελος οτι οι κατοικοι ξερουν εδω και καιρο τι πρεπει να κανουν αλλα επειδη εκπολιτιστικαν και ειναι οικολογοι περισσοτερο απο εσας ειπαν να απευθυνθουν σε εσας γιατι ειναι κριμα να την σκοτωσουν.
Αυτη με το ακοσμα της λεξης σκοτωσουν αρχισε να φωναζει λες και εκανε πορεια στο συνταγμα.
Οταν θα την βρειτε λοιπον σκοτωμενη την αρκουδα της λεει το αφεντικο μου να ξερετε οτι η αδιαφορια σας πατησε την σκανδαλη απο το δικανο.και το κλινει λεγοντας ντροπη σας οικολογοι των γραφειων.
φυσικα μετα απο λιγο καιρο το προβλημα λυθηκε με τον γνωστο δυσαρεστο τροπο

+100000

Αρκετοί από εδώ μέσα είναι απλά έξω από το χωρ(ι)ό.... :rolleyes:

OldMan
01/12/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Αλλά είμαι σίγουρος ότι είχαν πρόβλημα γιατί η συγκεκριμένη σκότωνε πολύ περισσότερα από όσα έτρωγε.
Σοβαρετήτεεεεε....

(δεν υπάρχουν "αιμοβόρα" ζώα - και δεν μιλάω μόνο για αρκούδες ...)

Εάν κάποιον τον πιάνει η "τσιγκουνιά" και δεν αφήνει ένα ζώο (άρρωστο, σακάτικο, στέρφο ή οτιδήποτε άλλο...) τον χρόνο ξεκομμένο για την αρκούδα, αλλάζει τους - πανάρχαιους - "κανόνες" συμβίωσης με το ζώο !!

Και να μην ξεχνάμε ότι οι αρκούδες ήταν πολύ πριν από μας στα μέρη που πήγαμε και οριοθετήσαμε σαν βοσκοτόπια !!

Ο εκτοπισμός ενός ζώου από το οικοσύστημά του είναι ελαφρώς ΕΓΚΛΗΜΑ !!


Υ.Γ.
Τα υπόλοιπα τύπου "μπήκανε λύκοι στο μαντρί" κ.λ.π. είναι απλώς φαιδρά σαν δηλώσεις, αλλά πολύ σοβαρά όταν γίνονται άλλοθι για διαδικασίες εξόντωσης ζώων !!

OldMan
01/12/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
Πριν δυο χρονια στα χωρια του σμολικα υπηρχε μια αρκουδα που δεν αφηνε τιποτα στα μαντρια.
Ρε Μουσουργέ ...

Η αρκούδα πήγε στα μαντριά ή τα μαντριά στην αρκούδα ??? :winka:

Tpap
01/12/2007, 15:05
Ειμαι κατα του κυνηγιου κ εγω.
Κατ'εμε θα πρεπε να απαγορευθει στην ελλαδα.
Εκτος αν φτιαξουν ειδικα παρκα περικλειστα και αφηνουν ζωα εκει αποκλειστικα για θηρα.
Οτι χτυπησεις, στην πυλη εξοδου το ζυγιζουν, το καταγραφουν, το πληρωνεις και φευγεις (αφου βεβαια ψαξουν ενδελεχως το οχημα σου)..
Οπως αμερικη.

stefanos
01/12/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Μουσουργέ ...

Η αρκούδα πήγε στα μαντριά ή τα μαντριά στην αρκούδα ??? :winka:


Πόσα χρόνια νομίζεις οτι ζει η αρκούδα ρε old?
Φυσικά και τα μαντριά ήταν εκεί πρίν την αρκούδα, και μάλιστα πολύ περισσότερα.Και η αρκούδα ήξερε οτι δεν πρέπει να πάει εκεί γιατί της το έμαθε η μάνα της (ενώ οι endurades το μαθαίνουν με τον δύσκολο τρόπο).
Και τους ανθρώπους της έμαθε να αποφεύγει και πολλά άλλα.
Και για να ξεκινήσει το ζωντανό να κάνει τέτοια κίνηση ενάντια στα όσα έμαθε απο μικρό πρέπει να είχε φτάσει στο αμήν απο την πείνα, η να ήταν πολύ γέρικο.
Αν και πολλά λέγονται για τους ζεστούς χειμώνες που κάνει τα τελευταία χρόνια που μπερδεύουν τα ζώα.

el_hymador
02/12/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
Πριν δυο χρονια στα χωρια του σμολικα υπηρχε μια αρκουδα που δεν αφηνε τιποτα στα μαντρια.Παρολο αυτα ομως οι κατοικοι μαθημενοι να ζουν με τις αρκουδες δεν την σκοτωσανε.
αναλαμβανει λοιπον το αφεντικο μου να παρει τηλ στην αρκτουρος.
Το σηκωνει μια μουνιτσα και της λεει τα γεγονοτα και ζητα μεταφορα της αρκουδας σε αλλη περιοχη που δεν δημιουργει προβλημα.
Η μουνιτσα αρχισε να λεει τις οικολογικες της παπαριες χωρις να αντιλαμβανεται το προβλημα της περιοχης.
Το αφεντικο μου της εξηγησε οτι οι ανθρωποι εκει ζουνε απο τα ζωα τους και μαλιστα πολυ δυσκολα και υπαρχει μεγαλο προβλημα επιβιωσης το οποιο η αρκουδα το επιβαρυνει ακομη περισσοτερο.
Αυτη παλι τα δικα της.
Της λεει λοιπον στο τελος οτι οι κατοικοι ξερουν εδω και καιρο τι πρεπει να κανουν αλλα επειδη εκπολιτιστικαν και ειναι οικολογοι περισσοτερο απο εσας ειπαν να απευθυνθουν σε εσας γιατι ειναι κριμα να την σκοτωσουν.
Αυτη με το ακοσμα της λεξης σκοτωσουν αρχισε να φωναζει λες και εκανε πορεια στο συνταγμα.
Οταν θα την βρειτε λοιπον σκοτωμενη την αρκουδα της λεει το αφεντικο μου να ξερετε οτι η αδιαφορια σας πατησε την σκανδαλη απο το δικανο.και το κλινει λεγοντας ντροπη σας οικολογοι των γραφειων.
φυσικα μετα απο λιγο καιρο το προβλημα λυθηκε με τον γνωστο δυσαρεστο τροπο



:confused: :confused:

Ελπιζω να μην τα λες σοβαρα αυτα...

O Aρκτουρος και ο καθε Αρκτουρος εχουν δημιουργηθει για να καλυψουν (στο μετρο του δυνατου) την ΤΡΑΓΙΚΗ αδιαφορια ολων μας!

Αυτοι οι ''οικολογοι'' των γραφειων θυσιαζουν πολυ περισσοτερα απο εσενα, εμενα και το αφεντικο σου, προκειμενου να διαφυλαξουν το περιβαλλον που ανηκει σε ολους μας...και ολα αυτα ανιδιοτελως (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων...)

Πολυ μαγκας το αφεντικο σου, εριξε τις ευθυνες στον αρκτουρο και πηγε να το καθαρισει το βρωμοζωο...αυτες ειναι δουλειες! καθαρα χερια και συνειδηση(αν υπαρχει)...αφου δεν εκανε κατι ο αρκτουρος, εμενα στα @@. Δασαρχειο δεν υπαρχει; κρατος στην τελικη δεν υπαρχει; ο αρκτουρος μας εφταιξε...

Εκτος απο την γνωστη π@π@ρι@ που χρησιμοποιειται απο πολλους οτι ''οι κυνηγοι ειναι φυσιολατρες και αγαπουν την φυση'' τωρα εχουμε και κατι νεο...

οι αστοι δεν εχουμε δικαιωμα να ομιλουμε καθοτι δεν ξερουμε....δεν ζουμε απο το βουνο και κοντα στο βουνο...

Τι λετε ρε!!!;;;

Και απο ποτε το βουνο ειναι ιδιοκτησια καθε τσοπανη που το κατακαιει για να δημιουργησει νεα βοσκοτοπια;;

Απο ποτε το βουνο ειναι ιδιοκτησια καθε πανσιον-ξενοδοχειατζη που χτιζει οπου του ερθει για να αρπαξει κανα φραγκο;

Εχετε δει εσεις κανενα μετρο στην αναπτυξη πανω στα βουνα;

Ετσι σεβοναται αυτοι το περιβαλλον τους;
αυτη ειναι η περιβαλλοντικη συνειδηση των ντοπιων;

Μπαστα παιδια! Ο τσοπανης και ο χωρικος να κανει κουμαντο στα τ.μ. που ειναι ιδιοκτησια του και του αναλογουν...απο εκει και επειτα το δασος δεν ανηκει σε ΚΑΝΕΝΑΝ!

Ολοι ομως το εχουμε εξισου αναγκη!!

perastikos
02/12/2007, 17:17
Ο Mozart σου παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και εσύ λες πάνω κάτω ότι έλεγε η "μουνίτσα" στο τηλέφωνο.... :rolleyes:

Άλλο τι θα έπρεπε να γίνεται και αν υπάρχει κράτος και αν αν αν.... και άλλο τι κάνουμε τώρα!

"Ο τσοπανης και ο χωρικος να κανει κουμαντο στα τ.μ. που ειναι ιδιοκτησια του και του αναλογουν..."
Αυτό κάνει... Όταν η αρκούδα έρθει στην ιδιοκτησία του, ο τσοπάνης την προστατεύει :)

el_hymador
02/12/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Ο Mozart σου παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και εσύ λες πάνω κάτω ότι έλεγε η "μουνίτσα" στο τηλέφωνο.... :rolleyes:

Άλλο τι θα έπρεπε να γίνεται και αν υπάρχει κράτος και αν αν αν.... και άλλο τι κάνουμε τώρα!

"Ο τσοπανης και ο χωρικος να κανει κουμαντο στα τ.μ. που ειναι ιδιοκτησια του και του αναλογουν..."
Αυτό κάνει... Όταν η αρκούδα έρθει στην ιδιοκτησία του, ο τσοπάνης την προστατεύει :)


Ναι...

Το που εχει φτιαξει ο καθε τσοπανης το μαντρι του δεν μας απασχολει βεβαια...ουτε το γεγονος οτι με το ευρος των ανθρωπινων δραστηριοτητων στις μερες μας εχουμε καταπατησει τον ελαχιστο βιωτικο χωρο των αγριων ζωων...

εν ολιγοις αν παω στην Βαλια Καλντα η οπουδηποτε αλλου, να βοσκησω τα ζωα μου (σιγα μην την φυλλαει κανεις σε περιπτωση που αναρωτιεσαι...) και μου την πεσει αρκουδα, ας της πεταξω τα μυαλα εξω, δικαιολογουμε καθοτι προφυλασσω την περιουσια μου...:rolleyes:

Με τοσο υπερβοσκηση, με τετοιο αριθμο ζωντανων ειναι λογικο να δημιουργουνται τετοια προβληματα...

το θεμα δεν ειναι οτι οι αρκουδες εχουν γινει πολλες (αντιθετως θα ελεγα...) το θεμα ειναι οτι εμεις εχουμε γινει πολλοι πλεον.

stefanos
02/12/2007, 21:18
Η αρκούδα λοιπόν ήταν το κίνητρο για την συζήτηση.
Στην πραγματικότητα η αρκούδα μάλλον χρησιμοποιήθηκε επικοινωνιακά απο κάποιους για να κάνουν την δουλειά τους.Στην περίπτωσή τους καλά κάνουν.
Οι μηχανόβιοι είναι πιο ψαγμένοι έτσι?
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στη σειρά τους.
Κτηνοτροφία δεν υφίσταται πλέον στην Ελλάδα.
Η πίνδος κάποτε φιλοξενούσε χιλιάδες ζώα.Τώρα ελάχιστα.
Η παραδοσιακή οικονομία της περιοχής έχει χαθεί.
Τα βουνά λοιπόν είναι στη διάθεση της αρκούδας, που απειλήται μόνο απο τους τουρίστες, και τα έργα που φέρνουν μαζί τους.
Γιατί οι βλάχοι ξέραν να ζούν με τα ζώα και δεν χρειαζόντουσαν πισίνα στην Ελάτη για να ζήσουν και ασφαλτοστωμένους δρόμους για να πάνε με τα τουτου τους για σκί το ΣΚ.
Και αν θεωρούμε απώλεια μια αρκούδα, τότε τι να πούμε για τους δεκάδες λύκους αλεπούδες σκυλιά αετούς γύπες ακόμα και αρκούδες που χάνονται απο τα δολώματα κάθε χρόνο?
Τα δολώματα τα ξέρετε?

perastikos
02/12/2007, 21:28
Ε τότε πάρε μια καραμπίνα και πήγαινε σκότωσε τους τσοπάνηδες! :lol:

Σου λέω και πάλι ότι εσύ αναφέρεσαι γενικά στο θέμα! Το κράτος, οι θεσμοί, οι ανθρώπινες δραστηριότητες...

Εγώ δεν εξετάζω πως φτάσαμε στο να σκοτωθεί η αρκούδα.... αλλά το γεγονός το ίδιο....

"Το που εχει φτιαξει ο καθε τσοπανης το μαντρι του"
Εδώ είναι υπεύθυνο το κράτος, το δασαρχείο, δεν ξέρω και εγώ ποιος και να επέμβουν και να κόψουν το κώλο του τσοπάνη αν παρανόμησε!

Έχουμε μία αρκούδα που πήγε και κατέστρεψε τα μαντριά... καλώς ή κακώς τα μαντριά είναι εκεί... καλώς η κακώς οι άνθρωποι είναι εκεί... καλώς οι κακώς ο Αρκτούρος τους έγραψε στα @@ του.... καλώς ή κακώς (καλώς για εμένα) οι άνθρωποι ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ έγραψαν στα @@ τους τον Αρκτούρο και σκότωσαν την αρκούδα... end of story :wave2:

el_hymador
02/12/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Ε τότε πάρε μια καραμπίνα και πήγαινε σκότωσε τους τσοπάνηδες! :lol:

Σου λέω και πάλι ότι εσύ αναφέρεσαι γενικά στο θέμα! Το κράτος, οι θεσμοί, οι ανθρώπινες δραστηριότητες...

Εγώ δεν εξετάζω πως φτάσαμε στο να σκοτωθεί η αρκούδα.... αλλά το γεγονός το ίδιο....

"Το που εχει φτιαξει ο καθε τσοπανης το μαντρι του"
Εδώ είναι υπεύθυνο το κράτος, το δασαρχείο, δεν ξέρω και εγώ ποιος και να επέμβουν και να κόψουν το κώλο του τσοπάνη αν παρανόμησε!

Έχουμε μία αρκούδα που πήγε και κατέστρεψε τα μαντριά... καλώς ή κακώς τα μαντριά είναι εκεί... καλώς η κακώς οι άνθρωποι είναι εκεί... καλώς οι κακώς ο Αρκτούρος τους έγραψε στα @@ του.... καλώς ή κακώς (καλώς για εμένα) οι άνθρωποι ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ έγραψαν στα @@ τους τον Αρκτούρο και σκότωσαν την αρκούδα... end of story :wave2:

Ωραια να εξεταζεις μονομερως το θεμα...

Εχουμε εναν νταλικιερη που εχει κανει για 4η φορα αναγωμοση στα ελαστικα του, κυκλοφορει υπερβαρος και ειναι στο τιμονι 17 ωρες....στην εθνικη σκαει το λαστιχο, χανει τον ελεγχο και παιρνει αμπαριζα 3 μοτοσικλετες...end of story

καλως οδηγαγε ο ανθρωπος με τις συνθηκες αυτες, αφου επρεπε να ταϊσει την οικογενεια του μωρε! εγω του δινω ολα τα δικια...
:rolleyes:

el_hymador
02/12/2007, 21:49
Και το γελοιο της υποθεσης....

Οι ''οροι'' και οι ''περιορισμοι'' που εθεσε τον πανσοφο κρατος επιτρεποντας τελικα το κυνηγι, παρα την πρωταρχικη απογορευση του απο το συμβουλιο επικρατειας...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...



1) Καθορίζεται η διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου για τον κυνηγετικό έτος 2007 - 2008 από 20 Αυγούστου 2007 μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2008.

2) Απαγορεύεται το κυνήγι της μπεκάτσας στο καρτέρι, το πρωί και το βράδυ.

3) Περιορίζεται η χρησιμοποίηση σκύλων δίωξης για άσκηση κυνηγίου από 15-9-2007 μέχρι 20 -1-2008 σε τρεις ημέρες την εβδομάδα (Τετάρτη, Σάββατο και Κυριακή), δηλαδή μόνο τις ημέρες κατά τις οποίες επιτρέπεται, αντιστοίχως, το κυνήγι του λαγού και του αγριόχοιρου.

4) Επιτρέπεται το κυνήγι του αγριόχοιρου σε ομάδες μέχρι δέκα κυνηγών, με δικαίωμα θήρευσης μέχρι δύο αγριόχοιρων κατά ομάδα και ημερήσια έξοδο. Εξαιρείται η περιοχή της Πελοποννήσου για την οποία περιορίζεται το κυνήγι έως την 15-12-2007 και ο επιτρεπόμενος αριθμός θηρευομένων επίσης περιορίζεται σε έναν αγριόχοιρο. Για λόγους προστασίας της φυσικής παραγωγής του αγριόχοιρου, απαγορεύεται το κυνήγι σε όλη τη χώρα του νεαρού αγριόχοιρου όσο αυτός φέρει τις χαρακτηριστικές ραβδώσεις στο σώμα του, καθώς και τις χοιρομητέρες αυτών.

5) Επιτρέπεται το κυνήγι της αλεπούς από 15-9-2007 μέχρι 20 -1-2008 με τη χρησιμοποίηση κυνηγετικού όπλου και σκύλου δίωξης και από 21-1-2008 μέχρι 29-2-2008 χωρίς σκύλο δίωξης, μόνο στους νομούς που δεν έχουν χαρακτηρισθεί ως αρουραιόπληκτοι.

6) Επιτρέπεται το κυνήγι του πετροκούναβου με τη χρησιμοποίηση κυνηγετικού όπλου, χωρίς σκύλο δίωξης από 15-9-2007 μέχρι 29-2-2008









Απιστευτα γελοιες διαταξεις που δεν μπορουν σε καμια περιπτωση να ελεγχθουν για την τηρηση τους....











Απαγορεύεται το κυνήγι:

1) Στα μόνιμα καταφύγια άγριας ζωής

2) Στα εκτροφεία θηραμάτων

3) Στις περιοχές όπου ισχύουν απαγορεύσεις θήρας ορισμένης χρονικής διάρκειας.

4) Στους πυρήνες των Εθνικών Δρυμών.

5) Σε ζώνη πλάτους πεντακοσίων μέτρων κατά μήκος της χερσαίας μεθοριακής γραμμής.

6) Σε θαλάσσια ζώνη πλάτους τριακοσίων μέτρων από τις ακτές.

7) Σε όλες τις περιοχές όπου ισχύουν ειδικοί περιορισμοί θήρας σύμφωνα με το άρθρο 6 της 414985/29-11-85 (ΦΕΚ 757/Β/18-12-85) κοινής υπουργικής απόφασης.

8) Στις καμένες εκτάσεις για τις οποίες έχουν εκδοθεί οι σχετικές αποφάσεις απαγόρευσης κυνηγίου.

9) Στους αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και μνημεία χωρίς προηγούμενη άδεια του υπουργού Πολιτισμού.







καλα για τις απαγορευσεις αυτες, πραγματοποιουνται εντατικοι ελεγχοι ακομα και μεσα στον νομο Αττικης, ειναι εξαιρετικα αποτελεσματικοι και κανενας κυνηγος δεν ξεφευγει της επιτηρησης ...θελετε να μαθετε περισσοτερα για την αποτελεσματικοτητα τους;


http://www.skai.gr/master_story.php?id=63478

κατα τον ιδιο τροπο, παραγματοποιουνται ελεγχοι σε ολη την χωρα....μπορουμε να κοιμομαστε ησυχοι λοιπον...

perastikos
02/12/2007, 21:50
Νομίζω το παράδειγμα που έδωσες τα λέει όλα.... Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. :)

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ ξέρω από πρώτο χέρι το θέμα με τις αρκούδες στην Ορεινή Ναυπακτία ενώ εσύ από ότι καταλαβαίνω έχεις ακούσει/διαβάσει.

el_hymador
02/12/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Νομίζω το παράδειγμα που έδωσες τα λέει όλα.... Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. :)

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ έχω ζήσει το θέμα με τις αρκούδες και τον Αρκτούρο στην Ορεινή Ναυπακτία ενώ εσύ από ότι καταλαβαίνω έχεις ακούσει/διαβάσει.


τον server μου μεσα!!!

THEOD
02/12/2007, 21:53
Ρε παιδιά...τι προσπαθείτε να αποδείξετε ??? ότι ΓΕΝΙΚΑ ο άνθρωπος (και μην το συυγκεκριμενοποιούμε στον κάθε τσοπάνη ή στον κάθε κυνηγό) έχει καταστρέψει το περιβάλλον και τον βιότοπο των άγριων ζώων ??? Σιγά το νέο....Το ξέρουμε εδώ και πολλά χρόνια...
Δηλαδή ο τουρίστας που πάει με το ολοκαίνουργιο SUB του για σκί στο χιονοδρομικό και στην γκλαμουριά των συγκροτημάτων που έχουν κτιστεί στο κατ' εξοχήν περιβάλλον των άγριων ζώων, είναι λιγότερο ένοχος από τον τσοπάνη που έχει κτίσει (καταπατώντας να το δεχτώ) το μαντρί του σε αντίστοιχα σημεία ? Και αν ο τσοπάνης από ιδιωτικό συμφέρον σκότωσε μια αρκούδα νομίζετε ότι άμεσα ή έμμεσα δεν έκαναν το ίδιο οι εργολάβοι όταν καθάριζαν τον χώρο για να χτίσουν και να στήσουν τις υποδομές προκειμένου να υποδεχθούν τους χιλιάδες κατ' άλλα "ευαισθητοποιημένους φυσιολάτρες" ???

el_hymador
02/12/2007, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Νομίζω το παράδειγμα που έδωσες τα λέει όλα.... Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. :)

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ έχω ζήσει το θέμα με τις αρκούδες και τον Αρκτούρο στην Ορεινή Ναυπακτία ενώ εσύ από ότι καταλαβαίνω έχεις ακούσει/διαβάσει.

Αφου καταλαβαινεις μονο σου λοιπον, τι μπαινεις στον κοπο;
:confused:

να καταλαβω και εγω κατι;

Οταν ''εζησες'' το θεμα στην ορεινη Ναυπακτια πηγε καλα το κυνηγι; πηρες κανα αρκουδοτομαρο;

(Για πες details με ενδιαφερει το πως βρεθηκε αρκουδα στην ορεινη Ναυπακτια....)

perastikos
02/12/2007, 22:02
Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμε με το κυνήγι!

el_hymador
02/12/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε παιδιά...τι προσπαθείτε να αποδείξετε ??? ότι ΓΕΝΙΚΑ ο άνθρωπος (και μην το συυγκεκριμενοποιούμε στον κάθε τσοπάνη ή στον κάθε κυνηγό) έχει καταστρέψει το περιβάλλον και τον βιότοπο των άγριων ζώων ??? Σιγά το νέο....Το ξέρουμε εδώ και πολλά χρόνια...
Δηλαδή ο τουρίστας που πάει με το ολοκαίνουργιο SUB του για σκί στο χιονοδρομικό και στην γκλαμουριά των συγκροτημάτων που έχουν κτιστεί στο κατ' εξοχήν περιβάλλον των άγριων ζώων, είναι λιγότερο ένοχος από τον τσοπάνη που έχει κτίσει (καταπατώντας να το δεχτώ) το μαντρί του σε αντίστοιχα σημεία ? Και αν ο τσοπάνης από ιδιωτικό συμφέρον σκότωσε μια αρκούδα νομίζετε ότι άμεσα ή έμμεσα δεν έκαναν το ίδιο οι εργολάβοι όταν καθάριζαν τον χώρο για να χτίσουν και να στήσουν τις υποδομές προκειμένου να υποδεχθούν τους χιλιάδες κατ' άλλα "ευαισθητοποιημένους φυσιολάτρες" ???


Γιατι ειδες κανεναν να διαφωνει με αυτα που γραφεις;

Ακομα και ο endurας που θα μπει σε πυρηνα δρυμου, ζημια προκαλει...και ο ''φυσιολατρης'' που θα αναψει φωτια στο δασος, εν δυναμει εμπρηστης ειναι...

και φυσικα ολη η αστικοglamouρια χαϊ χλιδογλου που εμαθε ξαφνικα το σκι και βρηκε ενα νεο τροπο να ξοδεψει το πλεονασμα των ευρω, ζημια προακαλει....και στην τελικη, δεν συναδει το να πας στο βουνο και να μεταφερεις ολη την μαλακια που κουβαλας στην καθημερινοτητα σου εκει πανω!

Το βουνο και η φυση γενικοτερα ειναι ναος! ...ειτε δειχνεις τον απαραιτητο σεβασμο, ειτε καλο ειναι να παρεις τον πουλο!

Αν το εκτιμουσαν αυτο μερικοι - μερικοι, τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα, δεν μπορει να υπαρξει αστυνομευση και ελεγχος, ειναι αδυνατον!

και οι ''βλαχοι'' οπως υποθηκε παραπανω, εχουν υποστει τετοια αλλοτριωση και γουσταρουν τοσο πολυ το ζεστο ευρω, που εκτος ελαχιστων περιπτωσεων, δεν δινουν καμια απολυτως σημασια στο περιβαλλον γυρω τους.

Ειδαμε και την αναπτυξη των νησιων....ποσο μελετημενα εγινε και τι αποτελεσματα ειχε...

:rolleyes:

perastikos
02/12/2007, 22:27
Συνεχίζεις να λες γενικότητες με τις οποίες δεν διαφωνεί κανένας φαντάζομαι (προστασία και σεβασμός της φύσης κλπ), αλλά συγκεκριμένη απάντηση στο παράδειγμα που έδωσε ο Mozart δεν βλέπω...

Τι έπρεπε να κάνουν κατ' εσένα οι βλάχοι που ενδιαφέρονται μόνο για το ζεστό χρήμα στην συγκεκριμένη περίπτωση?

el_hymador
02/12/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Συνεχίζεις να λες γενικότητες με τις οποίες δεν διαφωνεί κανένας φαντάζομαι (προστασία και σεβασμός της φύσης κλπ), αλλά συγκεκριμένη απάντηση στο παράδειγμα που έδωσε ο Mozart δεν βλέπω...

Τι έπρεπε να κάνουν κατ' εσένα οι βλάχοι που ενδιαφέρονται μόνο για το ζεστό χρήμα στην συγκεκριμένη περίπτωση?


Τιποτα να συνεχισουν αυτο που κανουν.

ΜΟΖΑΡΤ
14/12/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τιποτα να συνεχισουν αυτο που κανουν.
δεν μου λες ρε βολεμενε στον server σου εχεις επισκεφτει ποτε αυτα τα χωρια?
ξερεις μηπως πως ζουνε?ξερεις ποσο δυσκολα τα βγαζουν περα?
εκ του ασφαλους το παιζω και εγω οικολογος.
και το σπιτακι που εχτισες οικολογικη καταστροφη ειναι,και τον μπουρδελουπολογιστη οταν τον πεταξεις τοξικο αποβλητο γινεται,να μην πω για την μηχανη σου.
κατσε στο βολεμα σου λοιπον και ασε ησυχους τους βοσκους εκει πανω που δεν βολευτικαν ποτε και μαλλον δεν θα αντεξουν πολυ ακομα.
κανε καμια βολτα στα βουνα της πινδου να δεις πεντε-εξι πραγματα και μετα να μιλας.
αποκτησαμε αποψη ολοι βλεποντας χαρδαβελα και τριανταφυλλοπουλο:confused:

ΜΟΖΑΡΤ
14/12/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Μουσουργέ ...

Η αρκούδα πήγε στα μαντριά ή τα μαντριά στην αρκούδα ??? :winka:
παππου την ειπες και εσυ την παπαρια σου?οπως πηγες εσυ στον θερμαικο και εξοντωσες οτι ψαρι υπηρχε ετσι πηγε και ο τσοπανος εκει πανω.μονο που ο τσοπανος εμαθε να σεβεται την φυση γιατι ζει απο αυτη

el_hymador
14/12/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
δεν μου λες ρε βολεμενε στον server σου εχεις επισκεφτει ποτε αυτα τα χωρια?
ξερεις μηπως πως ζουνε?ξερεις ποσο δυσκολα τα βγαζουν περα?
εκ του ασφαλους το παιζω και εγω οικολογος.
και το σπιτακι που εχτισες οικολογικη καταστροφη ειναι,και τον μπουρδελουπολογιστη οταν τον πεταξεις τοξικο αποβλητο γινεται,να μην πω για την μηχανη σου.
κατσε στο βολεμα σου λοιπον και ασε ησυχους τους βοσκους εκει πανω που δεν βολευτικαν ποτε και μαλλον δεν θα αντεξουν πολυ ακομα.
κανε καμια βολτα στα βουνα της πινδου να δεις πεντε-εξι πραγματα και μετα να μιλας.
αποκτησαμε αποψη ολοι βλεποντας χαρδαβελα και τριανταφυλλοπουλο:confused:



Ελειψη sex αποδοση 1,50

Αιμορροϊδες αποδοση 1,75

Και τα δυο μαζι αποδοση 1,05


please, μην μας πεις τι σου συμβαινει, μεχρι που να στοιχηματισουμε ολοι

:) :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
14/12/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ελειψη sex αποδοση 1,50

Αιμορροϊδες αποδοση 1,75

Και τα δυο μαζι αποδοση 1,05


please, μην μας πεις τι σου συμβαινει, μεχρι που να στοιχηματισουμε ολοι

:) :wave2:
οχι ρε μαλακα τι αστειο ηταν αυτο που ειπες.
εγω λεω να στοιχηματισουμε
αν εισαι τεζα μαλακας ή καργα μαλακας.
αν και πιστευω η αποδοση ειναι η ιδια και δεν αξιζει τον κοπο.:yuck:
οι βοσκοι εκει πανω παντως ψηφιζουν οτι εισαι ντιπ μαλακας:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αν μπερδευτεις παντως κρατα μονο την ουσια οτι εισαι μαλακας, απλα το ποσο αφησε το πανω μας:wave2:

el_hymador
14/12/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
οχι ρε μαλακα τι αστειο ηταν αυτο που ειπες.
εγω λεω να στοιχηματισουμε
αν εισαι τεζα μαλακας ή καργα μαλακας.
αν και πιστευω η αποδοση ειναι η ιδια και δεν αξιζει τον κοπο.:yuck:
οι βοσκοι εκει πανω παντως ψηφιζουν οτι εισαι ντιπ μαλακας:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αν μπερδευτεις παντως κρατα μονο την ουσια οτι εισαι μαλακας, απλα το ποσο αφησε το πανω μας:wave2:

:rolleyes: