PDA

View Full Version : Υπάρχει κάποιος



noble
30/11/2007, 07:40
που να εχει υπάρξει διαχειριστής πολυκατοικίας η ακόμα καλύτερα να δουλεύει σε εταιρεία κοινοχρήστων?
Θα θελα βοήθεια σε κάτι...:)
Συγνώμη για το άσχετο,αν υπάρχει κάποιος το συνεχίζουμε με π.μ.
Ευχαριστώ πολύ :wave2:

McGyver
30/11/2007, 07:43
O Καπετάνιος...

filipp0s
30/11/2007, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O Καπετάνιος...

Τι...δουλεύει σε εταιρεία κοινοχρήστων?



:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
30/11/2007, 08:16
Όπως προείπα...

Μ@λ@κίες λέει ο Θωμας :lol: :lol: :lol: :lol:

Το οτι έγινα διαχειριστής δε σημαινει οτι ξέρω απο κοινόχρηστα :rotflmao:

(αυτό το μήνα θα βγάλω τα πρώτα :bigcry: :bigcry: :lol: :bigcry: )

catmaster
30/11/2007, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όπως προείπα...

Μ@λ@κίες λέει ο Θωμας :lol: :lol: :lol: :lol:

Το οτι έγινα διαχειριστής δε σημαινει οτι ξέρω απο κοινόχρηστα :rotflmao:

(αυτό το μήνα θα βγάλω τα πρώτα :bigcry: :bigcry: :lol: :bigcry: )

ωχ.....

Cpt. Haddock
30/11/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ωχ.....

μετακόμισες πρόσφατα; :look: :confused:

catmaster
30/11/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μετακόμισες πρόσφατα; :look: :confused:

όχι αλλά έχω κάνει και εγώ διαχειριστής κάτι φεγγάρια στο παλιό μου σπίτι....και μου ήρθαν περίεργες αναμνήσεις ...


Free Tip: να έχεις τη μηχανή αναμένη την πρώτη φορά που θα μοιράσεις τα κοινόχρηστα για γρήγορο Getaway... εναλλακτικά (λέω ρε παιδί μου μήπως τσινίσει ο "τίγρης" ... ) ρίξτα όλα στη Λογίσπο...

καλή αρχή ...

:lol: :lol:

kachius
30/11/2007, 08:48
και εγώ έχω πέσει στο βούρκο της διαχείρισης...:a35:

ίσως μπορώ να βοηθήσω
:wave2:

siakattackj
30/11/2007, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O Καπετάνιος...


TIIIIIIIIIIII!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!?!?!?!????


λυπάμαι τους ένοικους αυτής της πολυκατοικίας....:D

μπλάξανε και δεν το καταλάβανε ακόμα, αλλά θα το καταλάβουν μία και ΚΑΛΗ!!!!>!>!>!>!>!>!!>!>!!!!!

....χιχιχιχιχι....


:evil: :evil:



:beer: :beer: :beer:

DimChios
30/11/2007, 09:20
ΓΙΑ...ΡΙΧ'ΤΟ noble!

:smokin:

dirtbird
30/11/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΓΙΑ...ΡΙΧ'ΤΟ noble!

:smokin:

Παρομοίως, έγινα γιατί μας κατάκλεβε ένας γεροξεκούτης.

Ρίξε την απορία, κάτι θα ξέρω...

noble
30/11/2007, 10:03
Οκ το βαζω εδω,μην στελνω το ιδιο π.μ. συνεχεια...
Ευχαριστω οσους μου απαντησαν ως τωρα :beer:
Προσπαθω να βρω ακρη με την επι 7 ετων διαχειριστρια της πολυκατοικιας,η οποια εχει στη κατοχη της τα περισσοτερα διαμερισματα.Ειναι στο συνολο περιπου 12.
Μενω σ ενα διαμερισμα 76τ.μ. 1ου οροφου με 95 χιλιοστα ποσοστο(το οποιο δεν εχω δει σε συμβολαιο,αλλα πανω στην αποδειξη της εταιρειας που συνεργαζεται η κυρια για να βγαζει τα κοινοχρηστα).
Της προπληρωνουμε το πετρελαιο οπως μου ειπε...
Εδωσα λοιπον το Νοεμβρη 84 ευρω(υποθετω οτι ειναι για το Δεκεμβρη αφου προπληρωνω).Ειχε λοιπον ενα περισσευμα στο λεβητα και το ανοιξε 9 μερες για 2 ωρες την ημερα μονο.
Τωρα μου ζηταει 96 ευρω :cry:
Πως ξερει ενα μηνα πριν,το ποσο που θα καψουμε?
Μου ειπε οτι χωραει ενα τονο ο λεβητας που ειναι παλιος και χρειαζεται καθε μηνα τοσο.
Ενα τονο για 2 ωρες την ημερα????
Δεν αναρταται ποτε πινακας ανακοινωσεων για το τι πληρωνει και αντιστοιχει στον καθενα.
Τι μπορω να της ζητησω για να δω τι συμβαινει?:) :wave2:

Cpt. Haddock
30/11/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Δεν αναρταται ποτε πινακας ανακοινωσεων για το τι πληρωνει και αντιστοιχει στον καθενα.
Τι μπορω να της ζητησω για να δω τι συμβαινει?:) :wave2:

Τον πίνακα ανακοινώσεων που κακώς δεν αναρτάται :winka:

dirtbird
30/11/2007, 10:41
Κάτι μου λέει ότι σε γδύνει κανονικά.

Χονδρικά, 1 τόνος= 1200 λίτρα * 0.7/lt= 840 ? * 0.095(τα χιλιοστά σου)= 79.8?

Επίσης εάν το σπίτι το νοικιάζεις, ζήτα να δεις την μελέτη του μηχανικού (που είναι και κατατεθειμένη) όπου αναγράφονται τα χιλιοστά για θέρμανση και κοινόχρηστα. Μου φαίνεται πάρα πολύ ύποπτο (και ας μην ξέρω την διαμόρφωση της πολυκατοικίας) το ότι η διαχειρίστρια έχει 12 διαμερίσματα, αλλά για το δικό σου αντιστοιχούν περίπου το 1/10 των εξόδων θέρμανσης.

Κάτι που κάνουν αρκετοί διαχειριστές στην 'ζούλα' είναι να μην χρεώνουν έξοδα θέρμανσης σε διαμερίσματα που είναι ανοικίαστα-αχρησιμοποίητα. Αυτό πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟΝ (και πάλι συζητιέται γιατί τα πέριξ διαμερίσματα θερμαίνουν και αυτό που δεν χρησιμοπιεί την θέρμανση) εάν έχει απομονωθεί το διαμέρισμα από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης ακόμα και εάν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση εγκατεστημένη (κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση σου).

Ετοιμάσου για ματς αφού θα της 'χαλάσεις' στημένη μπίζνα (αν έχω πέσει μέσα). Ζήτα και τη συνδρομή κάποιου μηχανικού (εννοώ ΕΜΠ - ΑΠΘ).

kachius
30/11/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κάτι μου λέει ότι σε γδύνει κανονικά.

Χονδρικά, 1 τόνος= 1200 λίτρα * 0.7/lt= 840 ? * 0.095(τα χιλιοστά σου)= 79.8?

Επίσης εάν το σπίτι το νοικιάζεις, ζήτα να δεις την μελέτη του μηχανικού (που είναι και κατατεθειμένη) όπου αναγράφονται τα χιλιοστά για θέρμανση και κοινόχρηστα. Μου φαίνεται πάρα πολύ ύποπτο (και ας μην ξέρω την διαμόρφωση της πολυκατοικίας) το ότι η διαχειρίστρια έχει 12 διαμερίσματα, αλλά για το δικό σου αντιστοιχούν περίπου το 1/10 των εξόδων θέρμανσης.

Κάτι που κάνουν αρκετοί διαχειριστές στην 'ζούλα' είναι να μην χρεώνουν έξοδα θέρμανσης σε διαμερίσματα που είναι ανοικίαστα-αχρησιμοποίητα. Αυτό πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟΝ (και πάλι συζητιέται γιατί τα πέριξ διαμερίσματα θερμαίνουν και αυτό που δεν χρησιμοπιεί την θέρμανση) εάν έχει απομονωθεί το διαμέρισμα από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης ακόμα και εάν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση εγκατεστημένη (κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση σου).

Ετοιμάσου για ματς αφού θα της 'χαλάσεις' στημένη μπίζνα (αν έχω πέσει μέσα). Ζήτα και τη συνδρομή κάποιου μηχανικού (εννοώ ΕΜΠ - ΑΠΘ).


Όπως σου έγραψα και στο πμ...


(ΣΕ ΚΛΕΒΕΙ) στο τετράγωνο!!! :hypnotize

noble
30/11/2007, 10:58
οκ,τον πινακα θα της πω να τον αναρτησει,ειναι υποχρεωμενη ετσι?
dirtbird κατι με ασανσερ,καθαριστρια κτλ παει λιγο παραπανω.
Προσπαθω κυριως να καταλαβω αν με κλεβει στα χιλιοστα που εχει δηλωσει για το διαμερισμα μου,αν κλεβει στο ποσο πετρελαιο λεει οτι παιρνει και τελικα ποσο πραγματικα αγοραζει,η αν γινεται να καιει σε 2 ωρες καθημερινα εναν τονο???
Με τον πινακα θα δω τι χρεωνει τους αλλους...
Με του μηχανικου το χαρτι τα χιλιοστα μου...
Μ αυτα θα ειμαι οκ?
Μου φαινεται τραγικο νουμερο 80 ευρω για 2 ωρες...Εκτος αν δεν εχω καταλαβει ποσο εχει ακριβυνει το πετρελαιο :look:

Stergios69
30/11/2007, 11:07
Σε κλέβει κανονικά, όλα είναι όπως τα λέει ο dirtbird!
To ότι είναι 7 χρόνια διαχειρίστρια λέει πολλά.
Ζήτα να δεις τον πίνακα κοινοχρήστων όπου γράφει ΟΛΩΝ τα χιλιοστά και τις επιβαρύνσεις...
Μη μασας, η ''κυρία'' βγάζει μεροκάματο από την δουλειά, ειδικά όπως λές που είστε τόσα πολλά διαμερίσματα στην οικοδομή...

Stergios69
30/11/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Με τον πινακα θα δω τι χρεωνει τους αλλους...
Με του μηχανικου το χαρτι τα χιλιοστα μου...
Μ αυτα θα ειμαι οκ?

Μάλλον αλλά ετοιμάσου για μάχη...

dirtbird
30/11/2007, 11:24
Το πόσο καίει ο καυστήρας είναι συνάρτηση της παλαιότητας, συντήρηση-ρύθμισης και μεγέθους της πολυκατοικίας.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις πόσο πετρέλαιο βάζει.

Κατέβα στο λεβητοστάσιο και μέτρησε το μήκος*πλάτος*ύψος της δεξαμενής. Από εκεί θα βγάλεις την χωρητικότητα της (όγκο) σε λίτρα***.
Εάν έχει εξωτερικό μετρητή στάθμης, θα κοιτάς τους πόντους πριν και μετά (αλλά και ενδιάμεσα)του φουλαρίσματος, εάν όχι θα πρέπει να έχεις μία βέργα ξυλινη που θα την βυθίζεις μέσα και θα μετράς μετά με ένα μέτρο.

Με τον πίνακα του μηχανικού θα δεις τα χιλιοστά που αντιστοιχούν σε ΟΛΑ τα διαμερίσματα.

Επαναλαμβάνω, είναι όλα τα διαμερίσματα κατοικημένα????




***Επίσης κάτι άλλο που γίνεται είναι να σου λέει πόσους τόνους έβαλε (1 τόνος=1000 κιλά) αλλά η χωρητικότητα, η κατανάλωση και εν τέλει η χρέωση γίνεται σε λίτρα όπως σε λίτρα μετράει και η αντλία του βυτίου. Επίσης πέφτει πολύ κομπίνα κατά τον ανεφοδιασμό, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις την μέτρηση 5 λεπτά μετά για να έχει σταματήσει να αφρίζει το πετρέλαιο.

noble
30/11/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το πόσο καίει ο καυστήρας είναι συνάρτηση της παλαιότητας, συντήρηση-ρύθμισης και μεγέθους της πολυκατοικίας.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις πόσο πετρέλαιο βάζει.

Κατέβα στο λεβητοστάσιο και μέτρησε το μήκος*πλάτος*ύψος της δεξαμενής. Από εκεί θα βγάλεις την χωρητικότητα της (όγκο) σε λίτρα***.
Εάν έχει εξωτερικό μετρητή στάθμης, θα κοιτάς τους πόντους πριν και μετά (αλλά και ενδιάμεσα)του φουλαρίσματος, εάν όχι θα πρέπει να έχεις μία βέργα ξυλινη που θα την βυθίζεις μέσα και θα μετράς μετά με ένα μέτρο.

Με τον πίνακα του μηχανικού θα δεις τα χιλιοστά που αντιστοιχούν σε ΟΛΑ τα διαμερίσματα.

Επαναλαμβάνω, είναι όλα τα διαμερίσματα κατοικημένα????




***Επίσης κάτι άλλο που γίνεται είναι να σου λέει πόσους τόνους έβαλε (1 τόνος=1000 κιλά) αλλά η χωρητικότητα, η κατανάλωση και εν τέλει η χρέωση γίνεται σε λίτρα όπως σε λίτρα μετράει και η αντλία του βυτίου. Επίσης πέφτει πολύ κομπίνα κατά τον ανεφοδιασμό, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις την μέτρηση 5 λεπτά μετά για να έχει σταματήσει να αφρίζει το πετρέλαιο.

Ειναι παλιος ο λεβητας οπως μου ειπε κι οσον αφορα για συντηρηση κτλ,δεν εχω ιδεα κατα ποσο το εχει φροντισει.
Στην ερωτηση σου που ξεχασα ν απαντησω οχι,για αρκετο διαστημα δεν ηταν κατοικημενα 2 διαμερισματα!!
Δεν εχω ιδεα ομως ποτε αγοραζει πετρελαιο για να το ελεγχω 5 λεπτα μετα,και κυριως το κανει πρωινες ωρες που δουλευω.
Ας πουμε οτι δεν κλεβει,μπορω να της ζητησω ν απομονωνει το δικο μου διαμερισμα?Εξαρταται αυτο απο το λεβητα?
Θα την παρω τηλεφωνο να της ζητησω το συνοπτικο πινακα κοινοχρηστων και αποδειξεις εξοδων,να δω αντιδρασεις και μετα βλεπω το επομενο βημα...
Ευελπιστω σε ενα με 2 μηνες να φυγω απο κει,οποτε αν δεν προλαβω νακανω κατι θα το ξερω για ολα τα επομενα χρονια :)
Σας ευχαριστω ολους πολυ!!!!:beer: :beer:

dirtbird
30/11/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble

Ας πουμε οτι δεν κλεβει,μπορω να της ζητησω ν απομονωνει το δικο μου διαμερισμα?Εξαρταται αυτο απο το λεβητα?

Εάν δεν είναι αυτόνομο σύστημα (και δεν είσαι και ιδιοκτήτης), πρακτικά δεν γίνεται.

ADVENTURAZ
30/11/2007, 12:22
Ειμαι διαχειριστης 1,5 χρονο.
Κακως προπληρωνεις το πετρελαιο.
Η μετρηση παει ως εξης:
Για καθε διαμερισμα υπαρχει ενδειξη η` σε ωρες λειτουργιας η` σε λιτρα στον λεβητα.
Αν ειναι σε λιτρα, απλως βλεπεις ποσο εκαψες και αναλογα πληρωνεις.
Αν ειναι σε ωρες το μετρας με τη μεθοδο των τριων.
π.χ. 700ωρες εκαψε 1000λιτρα ο καυστηρας
δικες σου ωρες ποσα λιτρα?
Και φυσικα να δεις τον πινακα κοινοχρηστων :wave2:

noble
30/11/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ADVENTURAZ
Ειμαι διαχειριστης 1,5 χρονο.
Κακως προπληρωνεις το πετρελαιο.
Η μετρηση παει ως εξης:
Για καθε διαμερισμα υπαρχει ενδειξη η` σε ωρες λειτουργιας η` σε λιτρα στον λεβητα.
Αν ειναι σε λιτρα, απλως βλεπεις ποσο εκαψες και αναλογα πληρωνεις.
Αν ειναι σε ωρες το μετρας με τη μεθοδο των τριων.
π.χ. 700ωρες εκαψε 1000λιτρα ο καυστηρας
δικες σου ωρες ποσα λιτρα?
Και φυσικα να δεις τον πινακα κοινοχρηστων :wave2:

Η δικαιολογια της για την προπληρωμη,ειναι οτι δεν πληρωνουν ολοι πριν τις 15 του μηνα,οποτε για να μην τα βαζει απο τη τσεπη της την προπληρωνουμε.
Απλως μου κανει εντυπωση που ξερει το ποσο ενα μηνα νωριτερα...Εκτος αν συνεργαζεται με καποιο συστημα γι αυτο με την εταιρεια που μας δινει πετρελαιο.
Το χαρτακι των κοινοχρηστων τωρα εγραφε οτι πηρε 1200 λιτρα κοστους 850 ευρω.
Στο δικο μου 95 χιλιοστων εβγαζε την αντιστοιχια που οφειλω να δωσω συν 10 ευρω καθαριστρια και ασανσερ.
Απ οτι καταλαβα δεν μας χρεωνει με το ποσο εκαψα εγω σαν διαμερισμα,αλλα βαζει ενα τονο καθε μηνα τι μου αντιστοιχει σαν χιλιοστα,ΠΛΗΡΩΝΕ :alien:
Θα της τον ζητησω...Ευχομαι να μην μας κλεβει ολους ομως :look:

project.breeze
30/11/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble

Μου ειπε οτι χωραει ενα τονο ο λεβητας που ειναι παλιος και χρειαζεται καθε μηνα τοσο.
Ενα τονο για 2 ωρες την ημερα????



Αν υπολογίσουμε πως ο λέβητας είναι περίπου 150.000-200.000kcal/h (με βάση τον αριθμό των διαμερισμάτων,εμπειρικά) θα χρειάζεται έναν καυστήρα με παροχή 15-20lt/h.Ας πούμε 18lt την ώρα λοιπόν.Έχουμε 18lt/h χ 2 ώρες = 36 λίτρα την μέρα χ 30 μέρες τον μήνα = 1080 λίτρα τον μήνα.Μην σου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση λοιπόν.Από κει και πέρα δεν ξέρω τί άλλο παίζει :wave2:

toulis
30/11/2007, 12:55
Δεν έχει αυτόνομη θέρμανση από ότι κατάλαβα όποτε δεν παίζει ωριαία μέτρηση ανά διαμέρισμα

Αυτό που μπορεί να κοιτάξει είναι πόσες θερμίδες έχει υπολογισθεί ότι καταναλώνει το κάθε διαμέρισμα και πόσες θερμίδες καταναλώνει συνολικά το οίκημα και να υπολογίσει χοντρικά πάντα την κατανάλωση πετρελαίου ανά ώρα.

Η να ρωτήσει τον τεχνικό του καυστήρα που θεωρητικά είναι υποχρεωτικό να κάνει συντήρηση κάθε χρόνο και να δίνει πιστοποιητικό καλής λειτουργίας του καυστήρα
Τι μπεκ πετρελαίου φοράει ο καυστήρας
Τα μπεκ πετρελαίου διαλέγονται ανάλογα με την παροχή καυσίμου και γράφουν επάνω πόσα λίτρα ανά ώρα ψεκάζουν.

Οπότε είναι σχετικά εύκολο να υπολογίσεις την κατανάλωση που έχεις ανά ώρα λειτουργίας του καυστήρα.
Προσοχή πάντως γιατί το ότι τα σόματα καίνε για 2 ώρες δεν σημαίνει ότι καις πετρέλαιο για 2 ώρες ο καυστήρας ανάβει και σβήνει αυτό το διάστημα.

Για όσους αναφέρουν ότι είναι δύσκολο να βρεις πόσες ώρες έκαψε πετρέλαιο ο καυστήρας θέλω να αναφέρω ότι είναι αρκετά εύκολο

Υγ. την στάθμη του πετρελαίου καλό είναι να μην την ελέγχουμε με υλικά που έχουν την τάση να απορροφούν το πετρέλαιο γιατί η ένδειξη στάθμης θα είναι πάντα λάθος και το σφάλμα θα εξαρτάτε από των χρόνο παραμονής της ράβδου μέσα στο πετρέλαιο.
Εκτός αυτού αν θέλει ο πετρελεας να μας την κάνει είναι πολύ εύκολο για αυτών να βρέξει την ράβδο σε σημείο αρκετά ψιλότερο από το πραγματικό.
Και είναι πολύ δύσκολο κατόπιν να την χρησιμοποιήσουμε σύντομα για μέτρημα γιατί θα έχει ποτίσει με πετρέλαιο
:wave2:

noble
30/11/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν υπολογίσουμε πως ο λέβητας είναι περίπου 150.000-200.000kcal/h (με βάση τον αριθμό των διαμερισμάτων,εμπειρικά) θα χρειάζεται έναν καυστήρα με παροχή 15-20lt/h.Ας πούμε 18lt την ώρα λοιπόν.Έχουμε 18lt/h χ 2 ώρες = 36 λίτρα την μέρα χ 30 μέρες τον μήνα = 1080 λίτρα τον μήνα.Μην σου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση λοιπόν.Από κει και πέρα δεν ξέρω τί άλλο παίζει :wave2:

οκ,στα μαθηματικα σιιιγουρα με εχεις :D
κραταω το 36 λιτρα την ημερα...Μηπως ξερεις ποση ωρα πρεπει να ειναι ανοιχτο για να καιει 36 λιτρα την ημερα?Αν ειναι 2 ωρες τοτε μπορει να ειναι οκ...:confused:

apav
30/11/2007, 13:15
Εάν ισχύει το 18lt/h, 2 ώρες είναι αρκετές. :winka:

project.breeze
30/11/2007, 13:18
Τα νούμερα αυτά ισχύουν και είναι για καυστήρα προορισμένο για λέβητα 150.000-200.000kcal/h.Τα νούμερα είναι υπολογισμένα κατά προσέγγιση.Βάλε μία απόκλιση +- 100lt τον μήνα δήλαδή από 980-1180λίτρα τον μήνα...

toulis
30/11/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν υπολογίσουμε πως ο λέβητας είναι περίπου 150.000-200.000kcal/h (με βάση τον αριθμό των διαμερισμάτων,εμπειρικά) θα χρειάζεται έναν καυστήρα με παροχή 15-20lt/h.Ας πούμε 18lt την ώρα λοιπόν.Έχουμε 18lt/h χ 2 ώρες = 36 λίτρα την μέρα χ 30 μέρες τον μήνα = 1080 λίτρα τον μήνα.Μην σου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση λοιπόν.Από κει και πέρα δεν ξέρω τί άλλο παίζει :wave2:

Όπως ανέφερα ήδη ο καυστήρας δεν καίει πετρέλαιο για όλο το διάστημα που εμείς του έχουμε ζητήσει να ζεστάνει τον χώρο

Ανάβει και σβήνει προσπαθώντας να κρατήσει το νερό που χρησιμοποιούμε σαν μέσο μεταφοράς θερμότητας σε μια οροθετημένη περιοχή θερμοκρασίας.

Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω των υπολογισμό σου

dirtbird
30/11/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Όπως ανέφερα ήδη ο καυστήρας δεν καίει πετρέλαιο για όλο το διάστημα που εμείς του έχουμε ζητήσει να ζεστάνει τον χώρο

Ανάβει και σβήνει προσπαθώντας να κρατήσει το νερό που χρησιμοποιούμε σαν μέσο μεταφοράς θερμότητας σε μια οροθετημένη περιοχή θερμοκρασίας.

Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω των υπολογισμό σου

+1, o καυστήρας θερμαίνει και διατηρεί την θερμοκρασία του νερού αναλόγως τη ρύθμιση του θερμοστάτη (συνήθως γύρω στους 70οC).

toulis
30/11/2007, 15:17
Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι μια καλή αρχή θα ήταν να ζητήσεις την μελέτη που έχει γίνει για των υπολογισμό των θερμίδων που καταναλώνει το κάθε διαμέρισμα για την θέρμανση του.
Και των υπολογισμό συντελεστή χρέωσης βέβαια ( αρκετά πολύπλοκο πράγμα)

Πράγμα που πιστεύω ότι θα αρνηθούν την ύπαρξη του η θα αμφισβητήσουν την εγκυρότητα του
Και εγώ το ίδιο θα έκανα

Αν έχεις συμμάχους στην αμφισβήτηση σου τότε από πλευράς συνολικής κατανάλωσης σκέφτομαι 2 λύσεις

1 αγοράζετε ένα μετρητή ροής για πετρέλαιο, ο μετρητής πρέπει να διαθέτει και αθροιστή που θα έχει κλειδωμένο το μηδενισμό του.
Ακριβή λύση από σχετική αναζήτηση που έχω κάνει μετά από ζήτηση ενός πελάτη το πιο φτηνό που βρήκα έκανε περίπου 450 – 500 αν θυμάμαι καλά, και δεν είχε και μεγάλη ακρίβεια.

2 ζητάτε από των καυστηρατζη να σας πει τι μπεκ έχει ο καυστήρας πόση ποσότητα πετρελαίου ψεκάζει ανά ώρα και σε πια πίεση
πια είναι η πραγματική πίεση πετρελαίου του καυστήρα ( υποτίθεται ότι το ελέγχουν και το ρυθμίζουν σε κάθε συντήρηση)
και τοποθετείτε έναν ωρομετρητή σαν αυτούς που τοποθετούνται στης αυτόνομες θερμάνσεις ο οποίος θα παίρνει μπροστά από την εντολή λειτουργίας του καυστήρα
κάθε μήνα θα πρέπει να βλέπετε της ώρες λειτουργίας και να υπολογίζετε την κατανάλωση βάση της πραγματικής παροχής του μπεκ ( υπολογισμός παροχής βάση της πραγματικής πίεσης και όχι της αναφερόμενης αν υπάρχουν διαφορές στην πίεση)
παίζει και ρόλο η θερμοκρασία καυσίμου βέβαια αλλά είπα να μην το χοντρύνω πολύ
:wave2:

project.breeze
30/11/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Όπως ανέφερα ήδη ο καυστήρας δεν καίει πετρέλαιο για όλο το διάστημα που εμείς του έχουμε ζητήσει να ζεστάνει τον χώρο

Ανάβει και σβήνει προσπαθώντας να κρατήσει το νερό που χρησιμοποιούμε σαν μέσο μεταφοράς θερμότητας σε μια οροθετημένη περιοχή θερμοκρασίας.

Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω των υπολογισμό σου



Σωστά τα λες αλλά σκέψου λίγο την πρώτη φορά που θα ανάψει ο καυστήρας το πρωί ας πούμε που όλο το δίκτυο (σωληνώσεις και νερό) θα έχουνε θερμοκρασία σχεδόν περιβάλλοντος πόση ώρα θα χρειαστούν να φτάσουν τους 70-80 βαθμούς.Είπα ότι τα νούμερα που έγραψα είναι κατά προσέγγιση και είναι ένας γενικότατος μέσος όρος πολλών παραμέτρων.Εγώ έκανα έναν υπολογισμό χοντρά-χοντρά με βάση την παροχή πετρελαίου ενός καυστήρα για έναν λέβητα 150.000-200.000kcal/h.Επίσης αμφιβάλλω για το αν ανάβει μόνο 2 ώρες την μέρα ο λέβητας,μου φαίνεται πολύ λίγο...

project.breeze
30/11/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι μια καλή αρχή θα ήταν να ζητήσεις την μελέτη που έχει γίνει για των υπολογισμό των θερμίδων που καταναλώνει το κάθε διαμέρισμα για την θέρμανση του.
Και των υπολογισμό συντελεστή χρέωσης βέβαια ( αρκετά πολύπλοκο πράγμα)

Πράγμα που πιστεύω ότι θα αρνηθούν την ύπαρξη του η θα αμφισβητήσουν την εγκυρότητα του
Και εγώ το ίδιο θα έκανα

Αν έχεις συμμάχους στην αμφισβήτηση σου τότε από πλευράς συνολικής κατανάλωσης σκέφτομαι 2 λύσεις

1 αγοράζετε ένα μετρητή ροής για πετρέλαιο, ο μετρητής πρέπει να διαθέτει και αθροιστή που θα έχει κλειδωμένο το μηδενισμό του.
Ακριβή λύση από σχετική αναζήτηση που έχω κάνει μετά από ζήτηση ενός πελάτη το πιο φτηνό που βρήκα έκανε περίπου 450 – 500 αν θυμάμαι καλά, και δεν είχε και μεγάλη ακρίβεια.

2 ζητάτε από των καυστηρατζη να σας πει τι μπεκ έχει ο καυστήρας πόση ποσότητα πετρελαίου ψεκάζει ανά ώρα και σε πια πίεση
πια είναι η πραγματική πίεση πετρελαίου του καυστήρα ( υποτίθεται ότι το ελέγχουν και το ρυθμίζουν σε κάθε συντήρηση)
και τοποθετείτε έναν ωρομετρητή σαν αυτούς που τοποθετούνται στης αυτόνομες θερμάνσεις ο οποίος θα παίρνει μπροστά από την εντολή λειτουργίας του καυστήρα
κάθε μήνα θα πρέπει να βλέπετε της ώρες λειτουργίας και να υπολογίζετε την κατανάλωση βάση της πραγματικής παροχής του μπεκ ( υπολογισμός παροχής βάση της πραγματικής πίεσης και όχι της αναφερόμενης αν υπάρχουν διαφορές στην πίεση)
παίζει και ρόλο η θερμοκρασία καυσίμου βέβαια αλλά είπα να μην το χοντρύνω πολύ
:wave2:



Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος,κατεβαίνεις στο λεβητοστάσιο,σημειώνεις κάπου τα χαρακτηριστικά του λέβητα και του καυστήρα και μετά απλά μας τα λες:wave2:

toulis
30/11/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος,κατεβαίνεις στο λεβητοστάσιο,σημειώνεις κάπου τα χαρακτηριστικά του λέβητα και του καυστήρα και μετά απλά μας τα λες:wave2:

Συγνώμη για το σύντομο της απάντησης αλλά σχολάω

Θα ήθελα να δω τον τρόπο που θα το υπολόγιζες καθώς και το ποσοστό αβεβαιότητας του υπολογισμού σου

Όταν μιλάμε για χρήμα δεν μπορώ να δεχθώ μεγάλη αβεβαιότητα γιατί μπορεί να θίξω άτομα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω

Καλό ΣΚ
:wave2:

project.breeze
30/11/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Συγνώμη για το σύντομο της απάντησης αλλά σχολάω

Θα ήθελα να δω τον τρόπο που θα το υπολόγιζες καθώς και το ποσοστό αβεβαιότητας του υπολογισμού σου

Όταν μιλάμε για χρήμα δεν μπορώ να δεχθώ μεγάλη αβεβαιότητα γιατί μπορεί να θίξω άτομα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω

Καλό ΣΚ
:wave2:




Δεν θεωρώ πως το να πάρουμε έναν μετρητή ροής και να το συνδέσουμε στην έξοδο της δεξαμενής πετρελαίου είναι πρακτική λύση.Τουλάχιστον όχι για μία γυναίκα που απλά θέλει να ξέρει αν πληρώνει πολλά ή όχι.Το πιο απλό είναι την επόμενη φορά που θα γίνει το φουλάρισμα της δεξαμενής να είναι παρούσα,να δει πόσο πετρέλαιο θα βάλουν και να δει πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να ξαναχρειαστεί γέμισμα η δεξαμενή.Τα υπόλοιπα που λες είναι 100% σωστά αλλά καθόλου πρακτικά και απαιτούν γνώσεις,εξοπλισμό και χρόνο

blackbusa
30/11/2007, 19:12
Μια καλη αρχη ειναι να μιλισεις με κανεναν αλλο ενοικιαστη και να συγκρινετε τα κοινοχρηστα.....μετα να απαιτησεις να αναρτηθει ο πινακας των κοινοχρηστων,αφου βεβαια σου δειξει το καταστατικο της πολυκατοικιας που εκει γραφει οτι πληροφοριες χρειζεσαι (τ.μ. ποσοστα επι /1000 κλπ)....να τσεκαρεις ποσο και ΠΟΥ ειναι το αποθεματικο που αναλαμβανει ο διαχειριστης για περιπτωσεις καθυστερησης πληρωμης κοινοχρηστων.....να σου δειξει τα τιμολογια αγορας του πετρελαιου και ποτε πληρωθηκαν (απο οσο ξερω ενα πολυ μεγαλο ποσοστο διαχειριστων δεν πληρωνουν αμεσως το πετρελαιο).....και βεβαια να απαιτησεις να γινει γενικη συνελευση (αν εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα) ωστε να λυθουν αυτα τα προβληματα.....αν εχει τα 2/3 τις /1000 σαν ιδιοκτητρια μπορει με τσαμπουκα να ειναι διαχειριστρια....για την συνελευση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ βαση νομου πρεπει να γινει 15 μερες απο την στιγμη που θα ορισετε καποιοι ενοικιαστες....μοχλος πιεσης ειναι να μην ξαναπληρωσετε κοινοχρηστα οσπου να ξεκαθαρισουν τα πραγματα....ο νομος σας καλυπτει.....α ναι......και θεωρω απαραδεκτο να προπληρωνεις το πετρελαιο....σας τρωει στεγνα....


υ.γ. οι εταιριες βγαζουν τα κοινοχρηστα βαση των στοιχειων που δινουν οι διαχειριστες (τιμολογια,ποσοστα /1000)....τα 86 ευρω δεν καταλαβα πως τα εβγαλαν......:confused:

υ.γ.2 ολα τα κοινοχρηστα πρεπει να ειναι απο μηχανογραφηση και να μην εχει κανενα ποσο συμπληρωμενο με στυλο.....αν δεν ειναι ετσι σας κλεβει ασυστολα και αυτο παει και δικαστικα(αν εχετε ορεξη να το τραβηξετε)...

Tropeas
30/11/2007, 22:18
να ξέρεις επίσης ότι παλιοί άνθρωποι έχουν την νοοτροπία να το ανοίγουν λιγο και με μεγαλη θερμοκρασία...
πράγμα που δεν είναι και ότι οικονομικότερο...
μπορεί π.χ. αν το άναβε τις διπλές ώρες συνεχόμενες να σας ερχόταν το ίδιο...
διότι άλλη απόδοση έχει και όταν το σπίτι είναι ήδη ζεστό αλλά και όταν ο λέβητας δεν αναβει σβύνει συνέχεια.... γιαυτό έχουμε πετρέλαιο που είναι βραδύκαυστο...:rolleyes: :wave2:

apav
01/12/2007, 09:47
Ναι όμως ο λέβητας θα αναβοσβήνει συνέχεια για να διατηρήσει είτε την χαμηλή θερμοκρασία, είτε μία μεγαλύτερη. Πχ, φτάνει σχεδόν στους 15-20-25 βαθμούς δωματίου, θα ξεκινήσουν οι "διακοπές" μέχρι να το κλείσουμε. :p

Χωμάτινος
01/12/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Η δικαιολογια της για την προπληρωμη,ειναι οτι δεν πληρωνουν ολοι πριν τις 15 του μηνα,οποτε για να μην τα βαζει απο τη τσεπη της την προπληρωνουμε.

...

Τα πράγματα είναι απλά, ένας ευσυνείδητος διαχειριστής (ωσάν την αφεντιά μου :D ) αν δεν έχει αρκετά χρήματα γιά να πληρώνει τους λογαριασμοί που τρέχουν σε μηνιαία βάση απλούστατα κάνει μία αύξηση αποθεματικού (π.χ. 1000 ευρώ) οπότε δεν υπάρχει πλέον καμία αιτία ή αφορμή γιά προπληρωμές.

Έχε επίσης υπ' όψιν σου ότι οποιοσδήποτε ένοικος έχει δικαίωμα να ζητήσει του λογαριασμούς της πολυκατοικίας γιά προσωπική του ενημέρωση.

OldMan
03/12/2007, 10:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Παντρέψου με βρε πουλάκι μου (στην Θάλεια πάει, βρωμόσκυλα...) να σε πάω στην βιλάρα μου στο Κεφαλάρι και να μην ασχολείσαι με τέτοια ποταπά ζητήματα ...!!! :wave2: :beer:


Υ.Γ.
Αυτά που προείπαν οι συμπαθείς Μηχανικοί του forum για την μελέτη θερμο-επιβάρυνσης ισχύουν και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει πρόσβαση σε όλους τους ένοικους !!

Αλλά, επειδή έχω δει και "μελέτες" που προκαλούν εξόφθαλμη βρογχοκοίλη, πάρε ένα αντίγραφο και δείξτο σε κάποιον γνωστό σου Μηχανικό !! :winka:

noble
04/12/2007, 10:45
Σας ευχαριστω ολους πολυ!!!
Θα κανω καποια βηματα απο αυτα που μου ειπατε και ελπιζω ν αποδειχθω λαθος!

Αντωνη μου,μου ειπαν οτι εισαι πιασμενος ψεματα??:bawl: :lol:

:wave2: