PDA

View Full Version : ΧΤ και ταξίδι



Operater
30/11/2007, 20:06
Καλησπέρα.

Ένας φίλος και ασφαλιστής μου, μου πουλάει ένα ΧΤ 600αρι.
Είναι σε καταπληκτική κατάσταση, το πήγα σε 2 μηχανικούς.
Δεν ξέρω αν προβώ τελικά σ' αυτή την αγορά. Απλά ήθελα την βοήθειά σας
στην εξής απορεία...

Κάνει για ταξίδια?? Ο κινητήρας πιστεύω είναι πολύ ροπάτος, αν και
μονοκύλινδρος, και έχει καλά κυβικά, κατά τη γνώμη μου.

:wave2: :wave2: :wave2:

Αυτό που σας μιλάω είναι περίπου σαν το κάτωθι:


113467

TOMASKTM
30/11/2007, 20:26
αυτό δεν είναι xt:D


πέραν της πλάκας τώρα,αν είναι σε παρόμοια κατάσταση δείχνει προσεγμένο.
για κοντινές βολτούλες 100-200 χλμ είναι καλά.

Operater
30/11/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
αυτό δεν είναι xt:D


πέραν της πλάκας τώρα,αν είναι σε παρόμοια κατάσταση δείχνει προσεγμένο.
για κοντινές βολτούλες 100-200 χλμ είναι καλά.

Ναι, τώρα είδα ότι γράφει ΤΤ....΄ :D

Άσχετος, λέμεεε....... :lol:

Θα βολεύει δικάβαλο? Είναι κουραστικό? :confused:

lamoun
30/11/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ο κινητήρας πιστεύω είναι πολύ ροπάτος, αν και
μονοκύλινδρος

Ίσα ίσα μονικύλινδρος = ροπή :smilea:

Δε ξέρω άν σε ενδιαφέρει αλλά το μενού μπορεί να έχει και χωματάκι.. :winka:

Operater
30/11/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ίσα ίσα μονικύλινδρος = ροπή :smilea:

Δε ξέρω άν σε ενδιαφέρει αλλά το μενού μπορεί να έχει και χωματάκι.. :winka:

Θα δείξει κάτι τέτοιο. Απλά ρωτάω αν είναι ταξιδιάρικο.... :wave2: :wave2:

taxydromos
30/11/2007, 21:18
καλυτερα να διατυπωσεις την ερωτηση ως εξης:

μπορω να ταξιδεψω σε μεγαλη αποσταση με το χτ?

δηλαδη κατα ποσο εισαι διατεθημενος να αφησεις στην ακρη την ανεση σου για να ταξιδεψεις με αυτη την μηχανη...:)

lamoun
30/11/2007, 21:51
Όχι δεν είναι κατεξοχήν ταξιδιάρικο. Δε θα είσαι άνετος στο ταξίδι, αλλά εδώ που τα λέμε το ταξίδι με την μηχανή είναι απο μόνο του λίγο πολύ βίτσιο...

Αν, όπως ρώτησε και το taxydromos, είσαι "διατεθειμένος να αφήσεις στην άκρη την άνεση σου", όλα γίνονται!!

lamoun
30/11/2007, 21:52
Και μάλλον ξεχνάς τον συνεπιβάτη... (εκτός και αν κάνεις πατέντα) :smilea:

marios8
01/12/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater


Κάνει για ταξίδια??


Τα περισσότερα μηχανάκια πάνε ως εκεί που το λέει η καρδιά σου :beer: :wave2:

kxIII
01/12/2007, 10:39
όχι...

apav
01/12/2007, 11:21
Δεν έχει νόημα να το πάρεις εάν δεν θες να πατήσεις χώμα. :winka: Ταξίδια και ότι άλλο θες, θα τα κάνεις με τις ανάλογες υποχωρήσεις, αλλά στο τέλος θα πας και σε εκείνον τον χωματόδρομο που σε έτρωγε η περιέργεια για το που βγάζει.

Ουσιαστικά το μηχανάκι με το οποίο ταξιδεύουμε, έχει να κάνει με τις ανάγκες μας και πάντα θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις ότι μηχανάκι και έχεις, ακόμη και ταξιδιάρικο. :wave2:

SeNNinhA
01/12/2007, 11:51
Mε 120-130 χλμ/ω είναι ταξιδιάρικο για 1 άτομο.

Βέβαια φίλος έχει γυρίσει την μισή τουλάχιστον Ελλάδα δικάβαλος και φορτωμένος με ΧΤ250 του '89 αλλα αυτό σημαίνει απόφαση για ταλαιπωρία.

Πάντως μια χαρά μηχανή είναι το ΧΤ600. Τα (-) για τα ταξίδια που λες, είναι οτι δεν έχεις προστασία απο τον αέρα, η σέλα είναι σχετικά στενή για πολλές ώρες πάνω της, η σέλα είναι κατηφορική και ο συνεπιβάτης πέφτει πανω σου και δεν στηρίζεται καλά. Αν αποφασίσεις οτι αυτά δεν σε ενοχλούν τότε κάνεις και τον γύρο του κόσμου.

devil's animal
01/12/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τα περισσότερα μηχανάκια πάνε ως εκεί που το λέει η καρδιά σου :beer: :wave2:


:a013: :a013: :a013: :a013: :a013:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
01/12/2007, 15:51
Δυστυχως μαλλον θα απογοητευθεις...
Θα σε κουρασει πολυ η σελα συντομα καθως και ο συνεπιβατης θα κουραστει (και θα σε κουρασει) γλιστρωντας πανω σου..
Οι αποσκευες ειναι επισης ενα μικρο θεμα, το οποιο λυνεται βεβαιως.

Παντως, εχω ενα εξτι 250 του 89 και εχω να ανεβω μερικα χρονια.
Τωρα αν καποιοι κανουν ταξιδια με δαυτο δεν ξερω τι να πω...καλη τυχη μαλλον γιατι θα χρειαστουν μπολικη.

mourgakos
13/12/2007, 20:57
το χτ παει οπου θες.απλα κρινοντας απο μενα
θα σε παει πιπ@ ο αερας οταν φυσαει πολυ.
το καλοκαιρι θα σε καιει τα ποδια ,δη την γαμπα δεξια ειδικα αν βαλεις ντεβιλ λαιμους
η απο ττ.
ταχυτητα σου τα 120.παει 140 κλπ αλλα αστο για καμια προσπεραση,καθως αλλαζει συμπεριφορα αρδην,και αρχιζει να κανει το ματρακα.
ο συνεπιβατης πρεπει να ειναι μαζοχα,οπως η γυναικα μου,και να γουσταρει.
θα βαλεις 2 θερμομετρα,ενα στο πλαισιο κοντα στο λαιμο(ψυγειο και καλα)και ενα
στο κυλινδρο ,βολευει απο τα δεξια στο αυτακι πισω απο το στρογγυλο που ειναι για το
στροφομετρο.οταν του ψυγειου ξεπερναει τους 70 θελει χαλαρα,οπως και οταν του κυλινδρου τους 120.το εχω φτασει στη κινηση μεχρι τους 160 αλλα εκει μου εκανε
περιεργα το κιβωτιο.αν καπνιζεις καλο θα ειναι να κανεις σταση για τσιγαρακι και καπακι
φευγεις,ηδη θα εχει πεσει περιπου 20 βαθμους η το πας με 100 και παλι πεφτουν οταν πας ταξιδι
επειδη τα λαστιχα(μαμα) δεν ειναι τουμπλεσ αλλα με σαμπρελεξ κανε προσευχη μη πατησεις καρφι.
επισης οι αρπαχτες στα περιφερειακα του ειναι συχνο φαινομενο,αν και τωρα επικεντρωνοντε
στα αφτερ μαρκετ τελικα του 660.
μονοκοπανια πας και στην πατρα (αυτονομια βενζινης),αλλα καλο ειναι να μην το κανεις.
σε περιπτωση πεσιας ,(οξω κερατα) τα πλαινα αλουμινενια καπακια του σασμαν (σκιζονται
ευκολα απο τα ποδοστηρια(αναλογα ποια μερια φευγει).
διπλο σταντ δεν εχει (μ@λ@κι@)
ε τωρα δεν θυμαμαι για να θαψω αλλο.
παντως εγω με το μανιβελατο ειμαι κατευχαριστημενος και απο ζημιες(τιποτα μη το ματιασω)
ουτεσερβις με τρελα κοστολογια.το κανω μονος μου και μου βγαινει γυρω στα 90 με τακακια.

εχω 75 000 χλμ σε αυτο το πραπρα και ειναι σκυλος.(ελληνικο ποιμενικο)
:lol: :lol:

Eloundar
14/12/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos

θα βαλεις 2 θερμομετρα,ενα στο πλαισιο κοντα στο λαιμο(ψυγειο και καλα)και ενα
στο κυλινδρο ,βολευει απο τα δεξια στο αυτακι πισω απο το στρογγυλο που ειναι για το
στροφομετρο.οταν του ψυγειου ξεπερναει τους 70 θελει χαλαρα,οπως και οταν του κυλινδρου τους 120....
....σε περιπτωση πεσιας ,(οξω κερατα) τα πλαινα αλουμινενια καπακια του σασμαν (σκιζονται
ευκολα απο τα ποδοστηρια(αναλογα ποια μερια φευγει).


Πως ακριβώς το εννοείς το θερμόμετρο??!:confused:..ακουγεται καλή ιδεα!!

...όσο για τα καπάκια ισχυει δυστυχώς:( γι'αυτο καλύτερα να βάζεις ενα aftermarket 'μοχλό' για το πίσω φρένο με καοτσουκ γιατι αυτα το δοντάκια ακουμπανε!!
..το έπαθα όταν το πρωτο-αγόρασα και ξενερωσα τόσο που σκεφτόμουν να αλλάξω το καπάκι..
(ποτε μου δεν ρώτησα αν γίνεται και ποσο πάει..ξέρει κανεις?)

...κατα τα αλλα πιστεύω ότι με ενα λαστιχάκι που να πηγαίνει και χώμα με το μηχανάκι έισαι άρχοντας!:beer:

mourgakos
14/12/2007, 09:29
eεγω επειδη βιαζομουν πηρα ενα με τα 14 ευρω ενσυρματο ιν και αουτ και το αισθητηρα το κοτσαρησαστο πλαισιο πανω που ανεβαινουν τα λαδια,και το οργανο στη μπαρα του τιμονιου,δεν ειναι πολυ βολικο αλλα δεν βαριεσαι...το αλλο μοιαζει με πυρομετρο,
το πηρα 7 ευρω και στην ακρη του καλωδιου ειναι μεταλικο.το εβαλα στο αυτακι του κυλινδρου που γραφω πιο πανω με λιγη σιλικονι.μολις παω καμια βολτα και την ξεσκεπασω
θα βαλω φωτος
λαστιχα με 180 ευρω (ευχαριστω τα παιδια)και με σαμπρελες νεες και με το πετσωμα,και βαλβιδες
μπριτζεστον νομιζω τα πηρα και για λιγο χωμα θα το τσεκαρω και αυτο

madgordons
25/12/2007, 16:16
φιλε μου σου εστειλα πμ αλλα εχεις γεματο φάκελο μυνημάτων.
το θέμα με τα θερμόμετρα-πυρόμετρα ειναι άξιο λόγου...
θα ήθελα-θέλαμε περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες σε παρακαλώ.
ευχαριστώ

675
25/12/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τα περισσότερα μηχανάκια πάνε ως εκεί που το λέει η καρδιά σου :beer: :wave2:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


πολυ σωστος!!

:wave2:

mourgakos
01/01/2008, 16:21
σορυ τωρα το ειδα οτι ηταν γεματο.
λιγο υπομονη.

επισης μια σκεψη....
εμενα σαν μανιβελατο δεν εχει το αγγουρι την μιζα πισω απο το κυλινδρο.
επειδη δεν θελω να βαλω ψυγειο λαδιου,μην ριξει την πιεση και τα παρω
στο χερι να βαλω εκει

ψυγειο για υπολογιστες με νερο ???
πως σας ακουγεται?

φωτος θα μπουνε

p@nos
01/01/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
σορυ τωρα το ειδα οτι ηταν γεματο.
λιγο υπομονη.

επισης μια σκεψη....
εμενα σαν μανιβελατο δεν εχει το αγγουρι την μιζα πισω απο το κυλινδρο.
επειδη δεν θελω να βαλω ψυγειο λαδιου,μην ριξει την πιεση και τα παρω
στο χερι να βαλω εκει

ψυγειο για υπολογιστες με νερο ???
πως σας ακουγεται?

φωτος θα μπουνε


Εεεεεεεε????
Το εξηγεις λιγο γιατι δεν καταλαβα τι θες να κανεις???
:look:

madgordons
01/01/2008, 18:54
Ναι... το εξηγείς λίγο?
τι εννοείς?

(ακόμα περιμένω πληροφορίες για τα θερμόετρα-πυρόμετρα-και φωτός)

madgordons
01/01/2008, 18:58
α! mourgakos ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ FORUM.

ΥΓ : έχει μείνει τίποτα απο μπουφάν yamaha?

McTalas
01/01/2008, 19:03
φωτη!

το δικο μου ΧΤ ειναι του '89 και ο φιλος που μου το εδωσε εχει ταξιδεψει σε ολη την ελλαδα με δικαβαλο,σκηνες μπαγκαζια και τα λοιπα,άλλα δεν κανει για ταξιδι με τα τωρινα δεδομενα!Η καλυτερη επιλογη ειναι το αφρικα που ζαχαρωνεις!!
:wave2:

mourgakos
01/01/2008, 21:50
89 αρης και εσυ?λολολολολ.......

μπουφαν κατι εχει.......


φωτος ξερω ειμαι ανεκδιηγητος
τοσο καιρο.


λεω οτι εμενα σαν μανιβελατο δεν εχει ολο εκεινο το πραγμα για μιζα και ο χωρος αυτος ειναι κενος.
ψυγειο λαδιου δεν βαζω διοτι πεφτει η πιεση και μπορει να κανεις ζημια.
μια σκεψη ειναι αγορα υδροψυξης για υπολογιστη ,καθως ειναι 12 βολτ ,και με σωληνακια να περναει καπου στο κυλινδρο,η σε καμια κεφαλη .
τι λετε εσεις?

madgordons
01/01/2008, 22:32
Φίλε αυτά που λές δεν στέκουν... και να κάνεις κάτι τέτοιο θα σε κοροιδεύουν (γνώμη μου) βάλε ενα μικρό ψυγείο λαδιού (χωρίς βεντιλατέρ) και θα προσθέτεις στις αλλαγές λαδιών μερικά ml παραπάνω και θα είσαι ΟΚ! (πάντα γνώμη μου)

Αυτό που έχεις κάνει και πρέπει να αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα) είναι αυτό με το θερμόμετρο κτλ.
Ψήνομαι να το κάνω και εγώ αλλά θα ήθελα και καμιά φωτό πριν και μερικές πληροφορίες που μάλλον δεν θες να δώσεις!:nono:

p@nos
01/01/2008, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
89 αρης και εσυ?λολολολολ.......

μπουφαν κατι εχει.......


φωτος ξερω ειμαι ανεκδιηγητος
τοσο καιρο.


λεω οτι εμενα σαν μανιβελατο δεν εχει ολο εκεινο το πραγμα για μιζα και ο χωρος αυτος ειναι κενος.
ψυγειο λαδιου δεν βαζω διοτι πεφτει η πιεση και μπορει να κανεις ζημια.
μια σκεψη ειναι αγορα υδροψυξης για υπολογιστη ,καθως ειναι 12 βολτ ,και με σωληνακια να περναει καπου στο κυλινδρο,η σε καμια κεφαλη .
τι λετε εσεις?

Δηλαδη σκεφτεσαι να τρυπησεις το μπλοκ του κιλυνδρου για να περναει νερο???
Πολυ κακη ιδεα γιατι:

Θα πρεπει να γινει κουφιο ολο,με συνεπεια να γινει πολυ ευαισθητο στους κρασμους...

Δεν θες να το καταστρεψεις φανταζομαι...
Γιατι και μια δυο τρυπες δεν θα κανουν τιποτα...

Αυτο που θα μπορουσε να γινει ειναι να βαλεις ψυγει λαδιου με εναν θερμοστατη και εναν διακοπτη ο οποιος αναλογα με την θερμοκρασια του κινητηρα,η αν φτιαξεις κυκλωμα με εξωτερικο διακοπτη,να ελεγχεις κατα βουληση το αν θα περναει το λαδι του κινητηρα απο το ψυγειο λαδιου...
Για παραδειγμα τον χειμωνα μπορεις να εχεις μονιμα ανοιχτο τον διακοπτη οποτε δεν θα περναει το λαδι απ'το ψυγειο...

Αυτο συμβαινει στους αεροπορικους κινητηρες γιατι στο πολυ κρυο μπορει το λαδι να ''πιξει'' μεσα στο ψυγειο λαδιου και οσο ειναι κρυος ο κινητηρας να μην μπορει να περασει το λαδι και συνεπως να μενει ο κινητηρας χωρις λαδι και χωρις λιπανση...

Νομιζω οτι σαν λυση ειναι πολυ εξυπνη και απλη στην υλοποιηση της...

Αν θες να το κανεις υγροψυκτο καλυτερα παρε αλλο...

mourgakos
02/01/2008, 23:34
re paidia,λιγο υπομονη.δεν ειναι χρυσες οι πληροφοριες και ουτε θελω να τις
κρατησω για την παρτυ μου.αλλιως δε θα το εγραφα
λιγο υπομονη γιατι αυτο το καιρο εχω πολλα μανικια,και θα βαλω
και τις φωτο.

σιγουρα δεν θελω να τρυπησω ουτε να κανω παπαρακια στο μηχανακι.
απλα οισωληνες της υδροψυξης θα περναν εξωτερικα απο καποιο σημειο ,κεγαλης η κυλινδρου .
το φυγειο λαδιου ειναι δικοπο μαχαιρι ,ριχνει αρκετα την πιεση λαδιου με συνεπεια ,καποια στιγμη να την παθεις.ασε που για να τραβηξεις σωστα εισαγωγη εξαγωγη και να κανει σωστο
κυκλωμα ειναι πακετο/.

παλιοτερα,και οντως με κοροιδευαν,ειχα βαλει στο πισω μερος του κυλινδρου,
ανεμιστηρακι 12 βολτ με διακοπτη και το ανοιγα στην κινηση.μια μικρη φιαφορα την εβλεπα.
αλλα δεν μαρεσει...επιδη με δουλευουν.......:lol: :bigcry: :lol: :rotflmao: :lol:

notakos600
02/01/2008, 23:54
Πάντως , όπως είναι το μηχανάκι μια χαρά είναι και δύσκολα θα πάθει κάτι, αρκεί να έχει λάδι το μοτέρ.
Στο 600 Ε που έχω το μόνο μου πρόβλημα είναι οι λαιμοί από τη δεξιά που το καλοκαίρι είναι για πολλά μπινελίκια, κατα τ' άλλα το ξέσκισες και μυρίζει...σταματάς για τσιγαράκι, το σβήνεις καλά μετά (το τσιγαράκι) και πάλι κύριος.

mourgakos
02/01/2008, 23:57
ειδικα αν οι λαιμοι ειναι devil....η αντε απο το ττ.............:cool: