PDA

View Full Version : Βοηθεια... τι να επιλεξω???



gskrekos
30/11/2007, 20:16
Εχω ενα kawasaki D-tracker 250cc που ειναι η πρωτη μου μηχανη, αλλα σκεφτομαι να παρω κατι με περισσοτερα γκαζια. Και σκεφτομαι για 2 μηχανες που παντα μου αρεσαν KTM DUKE II 640 i Kawasaki z750 και τα 2 μεταχειρισμενα με ανταλλαγη, και αυτο που θα θελα να μαθω ειναι κοστος συντηρησης, καταναλωση, αν ειναι δυσκολη η οδηγηση του Ζ750 μεσα στην αθηνα και φυσικα και αλλες προτασεις καλοδεχουμενες.
Ευχαριστω!!!

gasotis
30/11/2007, 21:25
Παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο,πληροφοριακα μονο ως πρωιν κατωχος δουκα ειναι τρομερη μοτο και σε φτιαχνει καθε στιγμη αλλα εχει τακτικα service και εχει αρκετους κραδασμους καλες αγορες:beer:

xampos
30/11/2007, 21:33
ο Δουκας ειναι γαματο μηχανακι αλλα σου προτεινω να παρεςις το ζ 750 μονο και μονο επειδη θελεις μεταχειρισμενο,

εγω δεν θα επερνα δουκα μεταχειρο ποτε :)

gskrekos
30/11/2007, 21:36
Ευχαριστω παιδια για πειτε και οι υπολοιποι...

675
30/11/2007, 22:27
ο δουκας ειναι παιχνιδιαρικο μηχανακι και γω πιστευω οτι θα σε φτιαχνει περισσοτερο αλλα το ζ εχει πολλα γκαζια ...

το θεμα κατα τη γνωμη μου ειναι να δεις τι ταιριαζει περισσοτερο στην οδηγηση που θες να κανεις αλλα και στο στυλ σου :winka:

οσο για το αν θα σε δυσκολεψει στην αθηνα τι να σου πω εγω εχω τυπαδες με ζ1000 να κανουν σφηνες που ακομα και τα παπια...το "σκεφτονται":winka: :wave2:

McTalas
01/12/2007, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gskrekos
Εχω ενα kawasaki D-tracker 250cc που ειναι η πρωτη μου μηχανη, αλλα σκεφτομαι να παρω κατι με περισσοτερα γκαζια. Και σκεφτομαι για 2 μηχανες που παντα μου αρεσαν KTM DUKE II 640 i Kawasaki z750 και τα 2 μεταχειρισμενα με ανταλλαγη, και αυτο που θα θελα να μαθω ειναι κοστος συντηρησης, καταναλωση, αν ειναι δυσκολη η οδηγηση του Ζ750 μεσα στην αθηνα και φυσικα και αλλες προτασεις καλοδεχουμενες.
Ευχαριστω!!!

τον Δουκα τον περνουν αυτοι που ξερουν για πιο λογο να τον παρουν αρα σε μετεχειρο ειναι λιγο ρισκο + οτι εχει συχνα σερβις υπολογισε καθε 5.000 Km θα δινεις 186€

οσο για τον Ζεντουλα ειναι αλλη φαση,εγω θα προτεινα το Ζ .!

Αλλα στην τελικη παρε αυτο που σε κ!υλωνει περισσοτερο!Εσυ θα το οδηγας και οχι εμεις,ολα αυτα που σου λεμε εμεις ειναι απλα γνωμες.
:wave2:

dodos 900
01/12/2007, 02:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris

το θεμα κατα τη γνωμη μου ειναι να δεις τι ταιριαζει περισσοτερο στην οδηγηση που θες να κανεις αλλα και στο στυλ σου :winka:




Συμφωνώ!Αποφάσισε πρώτα τι κατηγορία μηχανής θέλεις και μετά ψάξου σε αυτή.

:beer: :wave2:

OzZzZzY
01/12/2007, 09:55
losstris ο δουκας εχει περισσοτερα γκαζια απο το Ζ :winka:

apav
01/12/2007, 10:24
Που τα βρήκε οζάκο να αγοράσουμε και εμείς; :rotflmao:

Ματάλας, τι κάνεις κάθε 5.000χλμ και πληρώνεις 190?; :wacko:

Κρέκο, διάλεξε κατηγορία και αυτόματα θα βρεις το κατάλληλο μηχανάκι. :wave2:

SeNNinhA
01/12/2007, 11:06
Αν δεν σε ενδιαφέρει και πολύ το θέμα ταξιδάκι/μεγάλη βόλτα εκτός πόλης τότε παρε το DUKE. Είναι πολύ πιο Fun εργαλείο για μέσα στην πόλη και τα περίχωρα.

Αν σε ενδιαφέρει όμως και το κάτι παραπάνω τότε το Z είναι παρα πολύ καλή επιλογή. Είναι παιχνιδιάρικο αλλα είναι και μια ολοκληρωμενη μηχανή στην κατηγορία των γυμνων.

devil's animal
01/12/2007, 14:08
πρεπει να αναλογιστεις:


μονοκυλινδρο με πολυ ροπη,τρελα παιχνιδια στην πολη,κραδασμους,ακαταλληλο για ταξιδι λογω χαμηλο ευρος στροφων (ψηλα δεν παει) και κινητηρα .....λεγε με Δουκα (supermoto)

ή


τετρακυλινδρο με καλα γκαζια,περιορισμο στην πολη,ευκολα κοντινα ταξιδια μεχρι 200χλμ (εξαρταται ποσο αντεχεις τον αερα),αξιοπιστο (περισσοτερο απο τον Δουκα) ....λεγε με Ζ750(streetfighter)


2 διαφορετικες μηχανες και 2 διαφορετικες κατηγοριες.

οπως ειπωθηκε και απο τους αλλους καλυτερα να επιλεξεις κατηγορια και χρηση που θες να εχεις και μετα μηχανη.
:wave2:

gdevelek
01/12/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

τετρακυλινδρο με καλα γκαζια,περιορισμο στην πολη,
:wave2:

γιατί περιορισμό στην πόλη;

McTalas
01/12/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Που τα βρήκε οζάκο να αγοράσουμε και εμείς; :rotflmao:

Ματάλας, τι κάνεις κάθε 5.000χλμ και πληρώνεις 190?; :wacko:

Κρέκο, διάλεξε κατηγορία και αυτόματα θα βρεις το κατάλληλο μηχανάκι. :wave2:

(οχι 190 εγω ειπα 186 :D αλλαγη λαδιων... οσο ναναι δεν μπορεις να κατσεις φρονιμα με τον δουκα...)


οπως ειπαν και οι απο πανω πρωτα διαλεξε κατηγορια δλδ γιατι χρηση θες και μετα διαλεγεις.
αυτην τη στιγμη ζητας γνωμη για δυο μηχανακια με διαφορετικη φιλοσοφια!

gskrekos
01/12/2007, 16:53
Οκ παιδια θα τα δοκιμασω και τα 2 και θα σας πω...

devil's animal
01/12/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
γιατί περιορισμό στην πόλη;


μιλαω παντα συγκρινοντας με τον Δουκα.

και γενικα τα τετρακυλινδρα ανεβαζουν πολυ ευκολα θερμοκρασια στην πολη και κινουνται σχετικα δυσκολα λογω ανεκμεταλλευτης δυναμης,βαρους και ογκου.

και οταν λεω πολη δεν εννοω αδεια Ποσειδωνος,Συγγρου,Μεσογειων.Εννοω πηγμενη Πανεπιστημιου,Σταδιου,Λ.Αλεξανδρας.


:wave2:

gdevelek
01/12/2007, 21:11
τα 4κ ανεβάζουν θερμοκρασίες στην πόλη αν είναι φερινγκάτα, όχι αν είναι γυμνά...

και πιστεύω πως δεν θα βρεις ούτε ένα κάτοχο Ζ750 που να σου παραπονεθεί για την ανεκμετάλλευτη δύναμη ή το βάρος/όγκο στην πόλη, μια χαρά περνάει ανάμεσα από κουτιά, όσο εύκολα περνάει και το ΚΤΜ

τι να πουν κι εκείνοι που κυκλοφορούν με βαρκαντέρια και άφρικα και τρανσπινδ και βιστρώμ... και δεν είναι λίγοι...

devil's animal
02/12/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τα 4κ ανεβάζουν θερμοκρασίες στην πόλη αν είναι φερινγκάτα, όχι αν είναι γυμνά...


μπορει αλλα και παλι εινα "πισω" απο τα μονολυλινδρα

και πιστεύω πως δεν θα βρεις ούτε ένα κάτοχο Ζ750 που να σου παραπονεθεί για την ανεκμετάλλευτη δύναμη ή το βάρος/όγκο στην πόλη, μια χαρά περνάει ανάμεσα από κουτιά, όσο εύκολα περνάει και το ΚΤΜ


δεν εχουν ομως το ιδιο κοψιμο τιμονιου,ουτε μπορει να καβαλησει ενα πεζοδρομιο με την ανεση του Δουκα (μιλαω παντα συγκρινοντας με το ΚΤΜ,γιατι αυτο ειναι το θεμα μας, και οχι γενικα

τι να πουν κι εκείνοι που κυκλοφορούν με βαρκαντέρια και άφρικα και τρανσπινδ και βιστρώμ... και δεν είναι λίγοι...


καλα αυτοι ειναι καμμενοι (ή δεν εχουν τα φραγκα για κατι μικροτερο και πηραν τα πρα πρα τους για να κανουν τα παντα) και trial να τους πεις να κανουν,αυτα θα παρουν γιατι αυτα εχουν!

bentouza
02/12/2007, 21:40
ο κινητηρας του δουκα πως τα παει με σταθερες στροφες για πολυ ωρα;οχι πολυ ψηλα.ανθρωπινα πραγματα.
ρωταω για να δω αν ειναι εφικτο το ταξιδι ή το μονο που καταφερνεις ειναι να φθειρεις το κινητηρα.


στα γυμνα ποση ωρα μπορειται να ταξιδευετε πριν αρχισετε να βλαστηματε;καθε ποση ωρα πχ σταματε(και για πιες ταχυτητες μιλαμε ε);
αν δλδ υποθεσουμε οτι ο δουκας (απο κινητηρα) ταξιδευει ποση διαφορα θα εχει απο ενα γυμνο(οχι σε μεγαλες ταχυτητες,γιαυτο ρωταω και για την αντοχη..)


α και με το δουκα γκαυλωνεις!!παθαινεις ψυχωση βρε αδερφε gskrekos!:rotflmao:

crewdriver
02/12/2007, 22:06
ο δουκας ειναι μονικυλινδρος οποτε σε ταξιδια κουραζει....ειναι ο,τι πρεπει για μεσα στην πολη ομως(αν προσεξεις την συντηρηση του πολυ)!τωρα για μεταχειρισμενο δουκα...δυσκολα τα πραγματα.οσοι εχουν δουκα τον παιρνουν για να τον σκιζουν....εχετο στα υπ'οψιν ακομα πως πολλοι μαντραδες παιρνουν χαλια δουκες,τους πετανε ενα μποτοξακι και φιανονται σουπερ..
το ζ τωρα αλλη φαση,ειναι λιγο βαρυ οταν ειναι στασιμο αλλα πουπουλο οταν πηγαινει,εχει γκαζια και ειναι κουκλι και σκυλι!για μενα ζ(αν και στην πολη ισως ειναι λιγο κουραστικο με λακουβες και στο ταξιδι μετα απο πλυ ωρα θα ποναει ο αυχενας σου κλπ κλπ..)
το d-tracker ποσο το δινεις????ενδιαφερομαι....

gskrekos
03/12/2007, 08:24
Οι μαντραδες που εχω ρωτησει μου το παιρνουν 2800 με ανταλλαγη, αν θελετε το πουλαω και τοσο. Ειναι του 2003, μαυρο, πριν λιγο (1 εβδομαδα) εκανα σερβις (καινουργια γραναζια-αλυσιδες-τακακια γενικα full service) δεν χρειαζεται τιποτα!!!
Οποιος ενδιαφερεται ας πει πριν το παρει μαντρας και το δινει μετα μια περιουσια.

Black Death
03/12/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μιλαω παντα συγκρινοντας με τον Δουκα.

και γενικα τα τετρακυλινδρα ανεβαζουν πολυ ευκολα θερμοκρασια στην πολη και κινουνται σχετικα δυσκολα λογω ανεκμεταλλευτης δυναμης,βαρους και ογκου.

και οταν λεω πολη δεν εννοω αδεια Ποσειδωνος,Συγγρου,Μεσογειων.Εννοω πηγμενη Πανεπιστημιου,Σταδιου,Λ.Αλεξανδρας.


:wave2:


Λέει ο ασθενής "γιατρέ! έχω σπάσει το χέρι μου σε τρία μερη!"

Γιατρός " ΝΑ ΜΗ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ!!!"

υγ. οτι και να πάρεις ο συνεπιβάτης θα κατεβαίνει και θα αρχίζει το οτοστοπ :rotflmao:
υγ. το Ζ χωράει απο πολύ στενά μέρη! και χωρίς βαζελίνη...

gskrekos
03/12/2007, 17:05
Αυτη ειναι
(δεν ειναι καλη φωτο θα εβγαιναν και αλλες αν δεν ερχοντουσαν οι νομιμοι ληστες του κρατους για να μου πουν για προστιμο και αλλα)


113743

SeNNinhA
03/12/2007, 17:41
Με τον ΔΟΥΚΑ να υπολογίζεις οτι ταχύτητα ταξιδιού θα έχεις στα 120-130 λόγω έλειψης κάλυψης από τον αέρα. Αντίστοιχα με το Ζ θα υπολογίζεις την ιδια άνεση με 140-160. Φυσικά και με τον ΔΟΥΚΑ μπορείς να πας 150-160 (και αντίστοιχα με το Ζ 170-190) αλλα ο σβέρκος σου κυρίως θα καταπονηθεί πολύ, οπότε θα το κάνεις αλλα μόνο για μικρά διαστήματα.

Στις ταχύτητες ταξιδιού που αναφέρονται παραπάνω δεν έχουν ακουστεί προβλήματα για τους κινητήρες και μπορείς να πηγαίνεις για κανένα 2ωρο σίγουρα χωρίς στάση αν και αυτό εξαρτάται κυρίως από εσένα. Τωρα εαν πας ταπα με τον ΔΟΥΚΑ δεν ξέρω που θα σε βγάλει αυτό (είναι γεγονός) ουτε απο κινητήρα ούτε από σωματική καταπόνηση. Στο Ζ εαν σκύψεις και κολλήσεις στο τεπόζιτο πας και τελική αλλα γίνεσαι σίγμα τελικό μετά. Ο συνεπιβάτης όντως θα παραπονιέται σε οποιο κι αν κάτσει για περισσότερο απο μιση ώρα.

Πιο ολοκληρωμένη μηχανή το Ζ, κάνεις γενικά λιγότερους συμβιβασμούς και χάνει από τον ΔΟΥΚΑ μόνο σε θέμα FUN εντός πόλης και περιχώρων. Καλύτερος ο ΔΟΥΚΑΣ για καθημερινή χρήση αλλα όχι τόσο ωστε να καλύψει την διαφορά οταν βγαίνεις εκτός αυτής. Το ερώτημα είναι εσυ βγαίνεις από την πόλη? Αν όχι, τότε δεν έχει νόημα το Ζ.

elmariacci
03/12/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
(οχι 190 εγω ειπα 186 :D αλλαγη λαδιων... οσο ναναι δεν μπορεις να κατσεις φρονιμα με τον δουκα...)

Sorry,αλλα 186 ευρω για λαδια???:confused: :confused: :confused: Τι λαδια βαζεις,τα ιδια που βαζουν και στο space shuttle?

gasotis
03/12/2007, 21:17
Για μικρες εξορμησεις ειναι καλα και τα δυο μονο που με το δουκα δε θα μπορεις να πηγαινεις με μεγαλη ταχυτητα(150-170) για πολλη ωρα θα σκασει το μοτερ,για τα service τωρα λαδακια στα 2,5 και λαδια βαλβιδες στα 5,κοστος εγω σε μη εξουσιοδοτημενο 55 και 80 αντιστοιχα αναλογως τι λαδακι θα βαλεις.Αν παρεις δουκα προτιμησε 2003 και μετα :beer:

gdevelek
03/12/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το ερώτημα είναι εσυ βγαίνεις από την πόλη? Αν όχι, τότε δεν έχει νόημα το Ζ.

μα και να βγαίνει συχνά από πόλη πάλι δεν έχει νόημα το Ζ...

ή οποιοδήποτε γυμνό... ;)

OzZzZzY
12/12/2007, 01:09
ως κατοχος δουκα αλλα κ εχοντας οδηγησει z 750 (οχι το καινουργιο) εχω να πω πως διαφερουν παρα πολυ!
ο δουκας εχει ροπη απο χαμηλα..μετα τις 5000 στροφες αρχιζει το τραβηγμα..ειναι για παιχνιδια,ειναι ελαφρυς,εχεις πολυ ωραιο στησιμο αλλα........ ειναι τα σερβις στη μεση! ακριβα ρε γμτ.. αν ειναι παρε κ ενα παπι μικρο να χεις..δεν αξιζει να γεμιζεις το δουκα με χαζα αστικα χιλιομετρα ρουτινας και να τον δουλευεις ολο πρωτες δευτερες..

ε το Ζ για μενα ειναι πιο ταξιδιαρικο (οχι απολυτα ομως ταξιδιωτικο) κ δεν θα το προτεινα σαν την επομενη μηχανη σου..μελλοντικα ναι.. α να πω πως δεν σημαινει οτι το Ζ δεν εχει δυναμη..προς θεου..απλα ειναι διαφορετικο πολυ το γκαζι τους..

ταξιδακι εχω κανει μικρο..με 120 χμλ περιπου πηγαινα..
σε 5η στις 4500 αν θυμαμαι καλα πηγαινει με 100χλμ περιπου (με νορμαλ συνθηκες φορτωσης και καιρου)..μετα αρχιζουν κατι κραδασμοι κλπ αλλα μην ξεχνας οτι δεν παιρνεις δουκα για να γυρισεις τον κοσμο :winka:

:wave2: :wave2: :wave2: