PDA

View Full Version : Μεταλλικος θορυβος στο ζεσταμα...



Eloundar
01/12/2007, 15:41
Καλησπέρα καταρχήν σε όλους...
Εχώ ένα XT600 του 2001 δευτερο χέρι στα 29.000χμ
Το θέμα που έχει προκύψει έδω και αρκετό καιρο είναι ένας μικρός θόρυβος που ακούγεται όταν είναι κρύο και μέχρι να ζεσταει...ισως για 4-5 λεπτα.!
Αρχικά νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου..αλλα τελικά υπάρχει και το εντοπίζω ιδιαιτερα στις 1500-2000 στροφες.!

...σκέφτηκα ότι ίσως έιναι βαλβίδες (αφού δεν ξέρω αν ο προκάτοχος ασχολήθηκε ποτε)
...σκέφτηκα μήπως παίζει το πιστόνι και αφού ζεσταθέι και διασταλεί σταματάει
...μου είπαν ότι ίσως να είναι η καδένα, αλλά δεν το μπορεί να έχει και γιατι να σταματάει όταν ζεσταίνεται.

...υπάρχει βάση σε κανένα απο τα παραπάνω ή μήπως είναι κάτι αλλο??:confused:

OldMan
01/12/2007, 15:53
Αν δεν περιγράψεις το θόρυβο (οξύς, μπάσος, συνεχόμενος κ.λ.π.) δεν θα βγει άκρη ...

Πολύ πιθανόν να είναι το ρουλεμάν της μπιέλας ...
:wave2:

Eloundar
01/12/2007, 16:30
...πρεπει να κουγεται μια φόρα αν κύκλο λειτουργίας του κινητηρα αφού είναι στον ίδιο χρονισμό με την εξάτμιση.!
..είναι σχετικά οξύς και μεταλλικος ήχος και όπως προείπα υπάρχει ενα έυρος στοφών που ακουγεται.!

Αν δεν βοηθάω, θα το πάω μια βόλτα το βράδυ και θα προσπαθήσω να αποκομίσω και αλλες πληροφορίες ακουγοντας προσεκτικα.! :rolleyes:

apav
01/12/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
συνεχόμενος

Τι θόρυβος είναι ο συνεχόμενος μπάσος που μοιάζει να προέρχεται από κάτι που περιστρέφεται; Ο θόρυβος δεν σταματάει μόλις ζεσταθεί και είναι υπερβολικά δυνατός. :sad:

Eloundar
01/12/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τι θόρυβος είναι ο συνεχόμενος μπάσος που μοιάζει να προέρχεται από κάτι που περιστρέφεται; Ο θόρυβος δεν σταματάει μόλις ζεσταθεί και είναι υπερβολικά δυνατός. :sad:

ε?

..δεν έιναι μπάσος και σταματαει μολις ζεσταθει..!

apav
01/12/2007, 17:39
:mad: :D Είναι θέμα 2 ερωτήσεις μαζί. :lol: :wave2:

Eloundar
01/12/2007, 20:45
Αααα...και με μπερδεψες προς στιγμή.!
..και εσυ στο club λοιπον,αντε να ειδουμε..:beer:

mouse
02/12/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
Καλησπέρα καταρχήν σε όλους...
Εχώ ένα XT600 του 2001 δευτερο χέρι στα 29.000χμ
Το θέμα που έχει προκύψει έδω και αρκετό καιρο είναι ένας μικρός θόρυβος που ακούγεται όταν είναι κρύο και μέχρι να ζεσταει...ισως για 4-5 λεπτα.!
Αρχικά νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου..αλλα τελικά υπάρχει και το εντοπίζω ιδιαιτερα στις 1500-2000 στροφες.!

...σκέφτηκα ότι ίσως έιναι βαλβίδες (αφού δεν ξέρω αν ο προκάτοχος ασχολήθηκε ποτε)
...σκέφτηκα μήπως παίζει το πιστόνι και αφού ζεσταθέι και διασταλεί σταματάει
...μου είπαν ότι ίσως να είναι η καδένα, αλλά δεν το μπορεί να έχει και γιατι να σταματάει όταν ζεσταίνεται.

...υπάρχει βάση σε κανένα απο τα παραπάνω ή μήπως είναι κάτι αλλο??:confused:

Δεν προκειται να βρεις άκρη. Ό,τι και να μας πεις δεν θα φθασεις σε συμπερασμα γιατί απλά πρέπει να το δει μηχανικός. Για διάφορους λόγους
μπορεί να ακούγεται αυτός ο θόρυβος και κάποιοι από αυτούς είναι και αυτά που σου είπαν τα παιδιά.:winka:

Eloundar
03/12/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Δεν προκειται να βρεις άκρη. Ό,τι και να μας πεις δεν θα φθασεις σε συμπερασμα γιατί απλά πρέπει να το δει μηχανικός. Για διάφορους λόγους
μπορεί να ακούγεται αυτός ο θόρυβος και κάποιοι από αυτούς είναι και αυτά που σου είπαν τα παιδιά.:winka:

...το σίγουρο έιναι ότι εκεί θα καταλήξω όπου και αν καταλήξουμε..

Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι εαν είναι λογικό να ακούγεται έστω και λίγο διαφορετικά το μοτέρ όταν έιναι κρυο με όταν έιναι ζεστο και κατα πόσον ένας διακριτικός ήχος είναι επιτακτική ανάγκη για συνεργείο..διότι άλλαξα πρόσφατα λαδια και σκέφτομαι ότι απο το να πληρώνω την στανταρ ταρίφα αν το ξαναπάω..μηπως καλύτερα να το κοιτάξω με το επερχόμενο 'μεγάλο' σέρβις που απέχει κανενα τρίμηνο.

dankannn
03/12/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
...το σίγουρο έιναι ότι εκεί θα καταλήξω όπου και αν καταλήξουμε..

Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι εαν είναι λογικό να ακούγεται έστω και λίγο διαφορετικά το μοτέρ όταν έιναι κρυο με όταν έιναι ζεστο και κατα πόσον ένας διακριτικός ήχος είναι επιτακτική ανάγκη για συνεργείο..διότι άλλαξα πρόσφατα λαδια και σκέφτομαι ότι απο το να πληρώνω την στανταρ ταρίφα αν το ξαναπάω..μηπως καλύτερα να το κοιτάξω με το επερχόμενο 'μεγάλο' σέρβις που απέχει κανενα τρίμηνο.


Βρε φιλε μου το ρυθμισμα βαλβίδων δεν είναι μεγάλο κόστος και πες να σου κάνουν και έλεγχο στον τεντοτηρα γιατί καμία φορά κολαει στα XT.
Ετσι θα εισαι σίγουρος ότι το μηχανάκι σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
Αν και δύσκολα να έχει πρόβλημα μπιέλας.
Η μπιέλα ακούγετε ακόμα και όταν ζεσταθεί το μηχανάκι.
Εγώ το βλέπω για βαλβίδες.

;)

Eloundar
03/12/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Βρε φιλε μου το ρυθμισμα βαλβίδων δεν είναι μεγάλο κόστος και πες να σου κάνουν και έλεγχο στον τεντοτηρα γιατί καμία φορά κολαει στα XT.
Ετσι θα εισαι σίγουρος ότι το μηχανάκι σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
Αν και δύσκολα να έχει πρόβλημα μπιέλας.
Η μπιέλα ακούγετε ακόμα και όταν ζεσταθεί το μηχανάκι.
Εγώ το βλέπω για βαλβίδες.

;)

...λοιπον πρεπει να έχεις δίκιο, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι είναι σύνηθες ο υδραυλικος τεντοτήρας να χαλαρώνει και να δημιουργεί αυτο το κροτάλισμα μέχρι να ζεσταθεί το μοτερ.
Επίσης λέγεται ότι περαν του ήχου αυτού δεν δημιουργέι κανένα περεταίρω προβλημα...:)

Αυτο που με προβληματίζει είναι τι ακριβώς κάνει ο τεντορήρας?? Λογικά σκεπτόμενος αφου η καδένα μεταφέρει την περιστροφή απο τον στροφαλοφόρο στον εκκεντροφόρο ό υδραυλικός τεντοτήρας απλως είναι ενα ελατήριο που κρατάει την αλυσιδα αυτη τετντομένη. Σωστο ή λάθος??
(για να αποκομίζουμε και καποιες γνώσεις απο εδω..:winka: )

..οπως και να χει θα περασω σε καποια φαση απο το μηχανικό αλλά καλή είναι και μαι e-διαγνωση για να ξέρω που πατάω!
thnx..

:beer:

mouse
03/12/2007, 16:04
Αυτό ακριβώς που είπες κάνει ο τεντωτήρας. Φροντίζει ώστε η καδένα να είναι πάντα τεντωμένη. Η καδένα θέλει αλλαγή όταν έχει "ξεχειλώσει" ενώ ο τεντωτήρας έχει φθάσει στο όριο.:wave2:

Tpap
03/12/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Αυτό ακριβώς που είπες κάνει ο τεντωτήρας. Φροντίζει ώστε η καδένα να είναι πάντα τεντωμένη. Η καδένα θέλει αλλαγή όταν έχει "ξεχειλώσει" ενώ ο τεντωτήρας έχει φθάσει στο όριο.:wave2:

Σωστη..αρκετα καλα τα λες.
Μια δυο διορθωσεις.
Αν επιτρεπεις.

Ο τεντωτηρας δρα στην μποσικη πλευρα της καδενας (μιας και στην αλλα μερια η αναπτυσσομενη ταση φροντιζει για το τεντωμα), οπου το ελατηριο του βρισκεται σε συνεχη επαφη με ενα κομματι σκληρου πλαστικου (γλυστρα).
Ακολουθως στην γλυστρα αυτη, ολισθαινει η καδενα...

θα συνεστηνα παντως αλλαγη πολυ πριν ξεχειλωσει...

dkirkos
13/12/2007, 19:02
Μήπως βαραει το πιστονι σου (piston slap)?
επειδη εχω μια μικρη εμπειρια με τους κινητηρες xt, σε αυτα τα χλμ που εχει το μοτερ αρχιζει σιγα σιγα να βαραει το πιστονι οταν ειναι κρυο και να εξαφανιζεται ο θορυβος οταν ζεσταινεται.. οταν συνεχειζει ο θορυβος και στο ζεστο μοτερ ειναι καιρος για ρεκτιφιε.
αλλα αν δεν το δει μαστορας (ακουσει) μια τηλεδιαγνωση ειναι αδυνατη!
:wave2: :wave2: δημητρης

SeNNinhA
14/12/2007, 09:21
Το είχα και εγώ στο Dakar αυτό και δεν είναι τίποτε. Το πιθανότερο είναι να είναι όπως είπες ο υδραυλικός τεντωτήρας καδένας. Επειδή είναι υδραυλικός, μέχρι να ζεσταθεί το λάδι δεν λειτουργεί καλά και χτυπάει. Μόλις ανεβάσει θερμοκρασία έρχεται στα ίσια του και δεν ακούς τίποτε. Μπορείς να τον αλλάξεις και θα λυθεί το πρόβλημα αλλα μόνο προσωρινά γιατί συνήθως και ο νέος θα αρχίσει μετά από λιγο καιρό να ξανακάνει τα ίδια. Μπορείς επίσης να τοποθετήσεις και μηχανικό τεντωτήρα αλλα είναι φασαρία να έχεις το μυαλό σου εαν θέλει τέντωμα ή όχι. Εγώ σου προτείνω να τον αφήσεις όπως έχει μιας και δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός του ήχου. Έαν ο ήχος αρχίσει και ακούγεται και όταν είναι ζεστό το μηχανάκι τότε μόνο πήγαινε για αλλαγή.

dkirkos
14/12/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το είχα και εγώ στο Dakar αυτό και δεν είναι τίποτε. Το πιθανότερο είναι να είναι όπως είπες ο υδραυλικός τεντωτήρας καδένας. Επειδή είναι υδραυλικός, μέχρι να ζεσταθεί το λάδι δεν λειτουργεί καλά και χτυπάει.

το XT δεν εχει υδραυλικο τεντωτηρα αλλα αυτοματο μηχανικο με σουστα. δηλ με το που λασκερνει η καδενα σπρωχνει η σουστα και κανει ενα κλικ το οποιο ειναι μονοδρομο, το εμβολακι που πιεζει την γλυστρα δεν γυριζει παλι πισω..
:beer:

stefanos
14/12/2007, 20:20
Μπουζί αλλάξαμε τώρα τελευταία?Μετρήσαμε διάκενο έστω στο παλιό?

Eloundar
15/12/2007, 01:57
Thnx για όλα τα παραπάνω...

..αν και δεν είμαι σωστός, έχω επαναπαυθεί κάπως γιατι πιστεύω ότι έιναι ο τεντωτήρας και έτσι δεν έχω τιποτα παραπάνω εκτός του να το ζεσταίνω λιγο πιο πολύ πλέον.

:rolleyes:

..το μπουζί πάντως (τώρα που το λες) θα το αλλάξω για να έιμαι σίγουρος, δεν κάνει κόπο και δεν έχω ιδεα σε τι κατάσταση βρίσκεται. Αν και ...πως μπορέι να αυτό να επηρεάζει??

stefanos
15/12/2007, 08:24
Μπορεί μια χαρά να είναι πυρακια? ή πηράκια? ή πειράκια ή πιράκια ή ποιράκια(μπά το "οι" το βλέπω δύσκολο να είναι).
Θα μας πεί ο OLD :p.
Τέλος πάντων και η καδένα δεν είναι να είσαι και πολύ χαλαρός, αν είναι θα χειροτερεύει οπότε αργά η γρήγορα πρέπει να αρχίσεις . . . .οικονομίες.:(