PDA

View Full Version : Ασχετη απορία σχετικα με Adsl



hidefnick
01/12/2007, 21:38
Εκανα μία αιτησούλα τον Μάρτιο στη Vivodi και 6 μήνες μετά την διέκοψα, χωρίς φυσικά να έχει γίνει ενεργοποίηση. Πρίν κανένα μήνα έκανα αιτησούλα στην HOL και περιμένω.

Εχει κανείς double play εδω μέσα? Και αν ναι, αξίζει? η να την διακόψω και αυτή και να παραμείνω ΟΤΕ? (το μόνο που με χαλάει στον ΟΤΕ είναι το κόστος ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ)

Sorry για το άσχετο αλλά απο τα σχετικά sites δεν βγάζεις άκρη μιάς και μπαίνουν όλοι για να κράξουν και όσοι δεν κράζουν αντιμετωπίζονται περίεργα από τους υπόλοιπους.

Ασε που εδώ είμαστε μια οικογένεια και βοηθάμε ο ένας τον άλλο. :D :D :D

THEOD
01/12/2007, 22:15
Φίλε εγώ έχω κατασταλάξει στο ότι όλοι αυτοί οι εναλλακτικοί τάζουν λαγούς με πετραχήλια όσο αφορά ταχύτητες, χρόνους μέχρι να συνδεθείς, και εξυπηρέτηση, αλλά σπάνια όλα πάνε καλά...αν είσαι από τους τυχερούς και δεν έχεις προβλήματα έχει καλώς....είσαι σχετικά γρήγορος και κάνεις και οικονομία...αλλιώς μαύρο φίδι που σ' έφαγε.... τρώς την ζωή σου σε ατελείωτες γραμμές αναμονής μιλώντας συνεχώς με άσχετους, ανεύθυνους, ή απλώς ηλίθιους, μπας και βγάλεις άκρη...και φυσικά δεν βγάζεις ποτέ γιατί η κοπέλλα από την άλλη άκρη δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ρούτερ από το σπλίττερ, ενώ ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που καταφέρεις να πετύχεις έναν "τεχνικό" θα καταλάβεις γιατί βάζω την λέξη σε εισαγωγικά...
Τουλάχιστον ο Οτε διαφημίζει αυτό που μπορεί να δώσει η γραμμή του... οι άλλοι υπόσχονται μέχρι και 24Mbit αλλά δεν σου λένε ότι για να πιάσεις έστω και το μισό απ' αυτό πρέπει να μένεις ακριβώς απέναντι από το Dslam...

Τι να σου πω άλλο...θέμα τύχης είναι...

epp1640
02/12/2007, 01:45
Λοιπόν καταρχήν να μην βάζουμε όλους τους ISP providers σε ένα τσουβάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν καλές ενναλακτικές του ΟΤΕ όπως είναι η Forthnet και η HOL. Για την πρώτη ειδικά επειδή τυγχάνει να είμαι προπτυχιακός προγραμματιστής έχω σχηματίσει την καλύτερη γνώμη καθώς έχω αλλάξει εταιρίες και εταιρίες και επειδή έχει πολύ υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας καθώς συνεργάζεται άμεσα με το ΙΤΕ. Το μοναδικό μειονέκτημα (το οποίο δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει και στο δίκτο του ΟΤΕ) είναι ότι προκειμένου τα δίκτυα να ολοκληρωθούν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν ποντίσει σχετικά ρηχά τις οπτικές ίνες με αποτέλεσμα κάθε φορά που κάποιο συνεργείο δημόσιας επιχείρησης κάνει εργα να κινδυνεύει να την κόψει. Συνοψίζοντας, ΝΑΙ συμφέρει να κάνεις μία τέτοια κίνηση αλλά με μία σοβαρή εταιρία όπως σου είπα και πιο πάνω και όχι με κάτι ALTEC, TELEDOME, VIVODI, MATSAKONI και τα σχετικά..


ΥΓ. Θα πρέπει παιδιά να έχετε υπόψην σας ότι οι αριθμοί που καλείτε όταν έχετε πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά τεχνική υποστήριξη, αλλά βλαβοληπτικό που σημαίνει ότι απλώς καταχωρούν την βλάβη σας σε μία βάση δεδομένων και μετά αναλαμβάνει τεχνικός. Το ξέρω από την κοπέλα μου που είναι και φοιτήτρια επιστήμης υπολογιστών και δουλεύει part time με τις φοιτητικές συμβάσεις στον ΟΤΕ στο 121..Η κοπέλα μου ας πούμε είναι προγραμματίστρια αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσεις και σε φοιτητή θεολογίας..

epp1640
02/12/2007, 01:52
Λοιπόν καταρχήν να μην βάζουμε όλους τους ISP providers σε ένα τσουβάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν καλές ενναλακτικές του ΟΤΕ όπως είναι η Forthnet και η HOL. Για την πρώτη ειδικά επειδή τυγχάνει να είμαι προπτυχιακός προγραμματιστής έχω σχηματίσει την καλύτερη γνώμη καθώς έχω αλλάξει εταιρίες και εταιρίες και επειδή έχει πολύ υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας καθώς συνεργάζεται άμεσα με το ΙΤΕ. Το μοναδικό μειονέκτημα (το οποίο δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει και στο δίκτο του ΟΤΕ) είναι ότι προκειμένου τα δίκτυα να ολοκληρωθούν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν ποντίσει σχετικά ρηχά τις οπτικές ίνες με αποτέλεσμα κάθε φορά που κάποιο συνεργείο δημόσιας επιχείρησης κάνει εργα να κινδυνεύει να την κόψει. Συνοψίζοντας, ΝΑΙ συμφέρει να κάνεις μία τέτοια κίνηση αλλά με μία σοβαρή εταιρία όπως σου είπα και πιο πάνω και όχι με κάτι ALTEC, TELEDOME, VIVODI, MATSAKONI και τα σχετικά..


ΥΓ. Θα πρέπει παιδιά να έχετε υπόψην σας ότι οι αριθμοί που καλείτε όταν έχετε πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά τεχνική υποστήριξη, αλλά βλαβοληπτικό που σημαίνει ότι απλώς καταχωρούν την βλάβη σας σε μία βάση δεδομένων και μετά αναλαμβάνει τεχνικός. Το ξέρω από την κοπέλα μου που είναι και φοιτήτρια επιστήμης υπολογιστών και δουλεύει part time με τις φοιτητικές συμβάσεις στον ΟΤΕ στο 121..Η κοπέλα μου ας πούμε είναι προγραμματίστρια αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσεις και σε φοιτητή θεολογίας..

apav
02/12/2007, 10:22
Το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ο ΟΤΕ με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και 1MBPS, κοστίζει 103?/δίμηνο. Η FORTHNET (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009759) με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και ταχύτητα έως 24MBPS, κοστίζει 80?/δίμηνο. Ουσιαστικά πληρώνεις και εκεί για 1MBPS και λαμβάνεις υψηλότερη ταχύτητα, αναλόγως την τύχη σου. Το κορυφαίο είναι οι δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε κινητά, πχ Αυστραλία! :eyepop: Το περίεργο είναι ότι η συνεργασία τους είναι με τον ΟΤΕ σε περιπτώσεις βλάβης δικτύου, κλπ. :wacko:

ΥΓ Έκανα αίτηση για το 2play. :sick:

Anritsu
02/12/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ο ΟΤΕ με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και 1MBPS, κοστίζει 103?/δίμηνο. Η FORTHNET (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009759) με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και ταχύτητα έως 24MBPS, κοστίζει 80?/δίμηνο. Ουσιαστικά πληρώνεις και εκεί για 1MBPS και λαμβάνεις υψηλότερη ταχύτητα, αναλόγως την τύχη σου. Το κορυφαίο είναι οι δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε κινητά, πχ Αυστραλία! :eyepop: Το περίεργο είναι ότι η συνεργασία τους είναι με τον ΟΤΕ σε περιπτώσεις βλάβης δικτύου, κλπ. :wacko:

ΥΓ Έκανα αίτηση για το 2play. :sick:


Δεν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Ο ΟΤΕ στο πακέτο που αναφέρεις έχει δωρεάν κλήσεις μονό προς ΟΤΕ αν δεν απατώμαι , και με το την λογική ότι καθημερινά κόσμος πάει στους ιδιωτικούς θα χρεώνεσαι κλήσεις συχνά πυκνά . Πρόσφατα έβαλα Φορθνετ , double play , μονό που επειδη δεν πολυχρησιμοποιώ το σταθερό επέλεξα το πακέτο με τα 24 Ε μηνιαίως και χρέωση κάθε κλήση κανονικά .Έκανα και εγώ την λάθος υπόθεση πως αν δεν είναι 24 MBit , άντε να είναι τα μισά . Ε κάνα 6αρι πίανω max οχι ομώς και 1 που δίνει ο ΟΤΕ , καμιά σύγκριση. . Βέβαια όταν κατεβαζεις με 600 και 700 και 800 ορισμένες φορές και προβλήματα άλλα δεν έχεις , οπώς ακούω για νεκρά τηλεφωνά και τέτοια , δύσκολο να κανείς μανούρα .Αλλώστε μεγαλύτερες ταχύτητες , κακά τα ψέματα , για οικιακή χρήση ειναι περιττές .Επίσης οι HOL δινει το φουλ πακέτο , ιντερνετ και τηλεφωνία με 68 εβρά το 2μηνο περίπου 40 εβρά κατω απο τον ΟΤΕ . Και όλες αυτές οι τιμές λογώ σκληρού ανταγωνισμού αναμένονται να κατηφορίσουν και αλλό .

Στον ΟΤΕ οφειλώ να αναγνωρίσω πως είναι ο πιο αξιόπιστος αλλά αν αναλογιστεί κανείς ποσά χρονιά μας πίνει το αίμα , συγκριτικά με τα χρονιά που είναι παρόντες οι ιδιωτικοί παροχή θα δει πως οι δεύτεροί έχουνε κάνει τεραστία βήματα .Μην νομίσετε ωστόσο πως ο ΟΤΕ δεν βγαζεί και απο εκεί . Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που έγιναν και οι χώροι συνεγκαταστασής στα κέντρα του ΟΤΕ για τους ιδιωτικούς , μέχρι και από το χώρο που τους ενοικιάζει βγάζει .Εδω και πολύ καιρο που εργάζομαι στην κατασκευή αυτών των χώρων ακούω από τους υπαλλήλους του ΟΤΕ το εξής σενάριο επιστημονικής φαντασίας . Οτι και καλά ο ΟΤΕ αφήνει τους μικρούς να μεγαλώσουν , και να χρεωθούν και σε ανύποπτο χρόνο θα κάνει την κίνηση ματ με κάποια υπερπροσφορά και θα τους τελειώσει όλους . Με τέτοιες νοοτροπίες φαίνεται πως ο Οργανισμός δεν αντιλαμβάνεται πως το τοπίο στις τηλεπικοινωνίες έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί .

apav
02/12/2007, 11:16
Δεν είμαι σίγουρος αλλά η ανάλυση του ΟΤΕ είχε ως εξης:

-Τέλη 30?/2μήνο
-Απεριόριστες κλήσεις 30?/2μήνο (24Η, σε οποιοδήποτε σταθερό)
-Επιλογή ταχύτητας internet, πχ το 1MBPS το χρεώνουν 18.50?/μήνα

Το αντίστοιχο πακέτο της HOL είναι στα 34?/μήνα, με πάνω-κάτω τις ίδιες υπηρεσίες. Της Forthnet είναι στα 40? αλλά απ΄ότι βλέπω τρέχουν πολύ με προσφορές επιπλέον υπηρησιών.

Λόγω Πάτρας, η μόνη επιλογή είναι ο ΟΤΕ. Η Forthnet έρχεται 18/1 και η HOL από 30/3. Η Tellas δεν αναφέρει ημερομηνίες. Οπότε και με την επιλογή της Forthnet εξοικονομείς 20?/2μήνο σε σχέση με τον ΟΤΕ, και πρέπει να πληρώσεις μόνο 15? το πάγιο 1 μήνα μέχρι την ενεργοποίηση του δικτύου τους.

Το πρόβλημα είναι ότι πληρώνεις ~50?-60?/2μήνο στον ΟΤΕ, κάνοντας οικονομία κλήσεων και χωρίς internet. Εκεί πιστεύω ότι βασίζονται οι Forthnet/HOL/Tellas και με μία αύξηση της τάξεως των 10?/μήνα, σου προτείνουν απεριόριστες κλήσεις και έχεις ως δώρο το internet. :sick:

project.breeze
02/12/2007, 11:58
Forthnet 2play έβαλε πρόσφατα ο αδερφός μου.Οι ταχύτητες που φτάνουν σε περιοχές που υπάρχει το ιδιόκτητο δίκτυό τους είναι τα 24mbps και όντως ο αδερφός μου κατεβάζει με 1650kb/sec που είναι περίπου 20mbps.Η Forthnet σου εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 5mbps από όσο ξέρω γεγονός που σημαίνει ότι συμφέρει 100% αν υπολογίσουμε ότι το κόστος είναι 25? τον μήνα

apav
02/12/2007, 12:38
21.50? κοστίζει το ADSL τους, το 2play κοστίζει 39.90?. :wave2:

gkr
02/12/2007, 12:39
οταν πρωτοξεκινησαν οι ιστοριες με τα dsl συνδεθηκα με vivodi. τα προβληματα ηταν πολλα μεχρι που σε ανυποπτο χρονο μου διεκοψαν τη συνδεση. απο οτι μου ειπαν τηλεφωνικα εκαναν καποιο λαθος που ομως δε σωνοταν με τιποτα γιατι εστειλαν και αιτηση στον οτε να μου κοψει τη γραμμη dsl (!!!) . τουλαχιστον μου επεστρεψαν τα χρηματα που τους ειχα πληρωσει. (οχι αμεσως ομως, περασε κανα τριμηνο).

μετα πηγα στον οτε με γραμμη 1Mb. απο τοτε δεν εχω ξανα ασχοληθει με το θεμα, απλα δουλευει.

Στο γραφειο εχουμε dsl απο την forthnet. ολα δουλευαν καλα μεχρι που καναμε ανανεωση συνδρομης και μας προτειναν ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ.... αυτο ηταν. απο τοτε δεν εχουμε ξαναδει internet στο γραφειο. και εχει περασει ενα μηνας.... και ειμαστε επαγγελματικος χωρος που το internet ειναι απαρραιτητο. ειναι να μην μπλεξεις. ειναι και οτι το θεμα internet δεν ανηκει στο χωρο ευθυνης μου, διαφορετικα θα ειχα κανει διακοπη.

απο τη μικρη μου εμπειρια θα ελεγα να ξεκαθαρισεις τι θελεις: ταχυτητα ή αξιοπιστια.
αν θες κατι που να δουλεψει σιγουρα μεινε στον ΟΤΕ. ολα τα αλλα ειναι θεμα τυχης αν συμβουν οσα υποσχονται.

SPORAKIAS
02/12/2007, 13:00
εγω παντως εχω το ''3play'' της ΟΝ...
τα μονα προβληματα ηταν οτι κανα δυο μερες ειχαμε καποιες διακοπες στο σταθερο τα οποια εχουν ξεπεραστει...
απο ταχυτητα πανω απο 6 mbps...και αυτο ειναι σιγουρο..διοτι αν εισαι κατω απο αυτο η ψηφιακη τν κανει διακοπες στο σημα ..τετοιο προβλημα δεν εχω...καμπανα το εργαλειο...
απο τορρεντς εχω δει να κατεβαζω και με 800kb/sec...

tiro
02/12/2007, 15:36
Αρκετα τεκμηριωμενες απαντησεις σε ολα τα παραπανω βρισκει κανεις στο www.adslgr.com
:beer:

hidefnick
02/12/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tiro
Αρκετα τεκμηριωμενες απαντησεις σε ολα τα παραπανω βρισκει κανεις στο www.adslgr.com
:beer:

Ειναι από τα fora από τα οποία προσπάθησα να βγάλω άκρη, και είναι ο ορισμός αυτού που γράφω. Αν κάποιος εκεί πει καλό λόγο οι υπόλοιποι, στην καλύτερη, τον κράζουν.

argi6argi
02/12/2007, 17:12
Εγώ έχω τελλάς. Την είχα πρίν ενεργοποιηθεί το δίκτυό της, με 1ΜΒ και έκανα τη μετάβαση στο δίκτυό της στα 4ΜΒ και τώρα στα 12ΜΒ. Εκτός της μετάβασης που μου πήρε 2 μήνες λόγω μιας μ@λ@κί@ς κάποιου 'τεχνικού' του κ@λου προφανώς (δεν είχε μεταφέρει το λογαριασμό μου απο τον σερβερ του 1ΜΒ σ'αυτόν των 12ΜΒ και δεν μπορούσαν να το καταλάβουν), όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Κατεβάζω πλέον με 900-950 σταθερά (~7,5ΜΒ) και αστικά, υπεραστικά δωρεάν.

stefanos
02/12/2007, 18:58
Εγώ πρόσφατα έβαλα ΟΤΕ εκατόν κάτι το 2μηνο.
Ετσι κι αλλιώς τόσα πλήρωνα για οτε χωρίς ίντερνετ και έτσι κι αλλιώς δεν έπαιρνα κινητά και υπεραστικά.
Στην γειτονιά υπάρχουν τα πάντα απο πάροχους, αλλά η εμπειρία ενός φίλου που τραβιέται στα δικαστήρια μαζί με όλη του τη γειτονιά με έκανε να πάω στον ΟΤΕ.
Και η άποψη μου είναι οτι όταν παρέχεις τέτοιες υπηρεσίες χρειάζεται και υποδομή και τεχνικοί και υπάλληλοι, που νομίζω οτι λίγες εταιρείες απο αυτές που υπάρχουν διαθέτουν.
Γιατί τον βρίζουμε τον ΟΤΕ αλλά μετά απο καμιά ώρα στην αναμονή την πέτυχα την κοπελιτσα και το σετάρισα το ρουτεράκι, και η σύνδεση σε 5μέρες με τηλεφωνική παραγγελία και τα μηχανήματα με κουριερ στην πόρτα μου.
Οχι άσχημα, και στο κάτω-κάτω δεν παντρευόμαστε:winka:

xampos
02/12/2007, 19:21
to 2 play τις forthnet τι κλησεις εχει δωρεαν??? αστικες υπεραστικες η και ινητα και διεθνης?

apav
03/12/2007, 10:02
Για Έλλαδα δωρεάν όλα τα σταθερά, σε εξωτερικό έχει και κινητά! :hypnotize ΛΙΣΤΑ (http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=215823) :wave2:

afrotwin
03/12/2007, 11:25
i katastasi me tin adsl ine akoma xalia opou ke na pate
ke afto giati se ena kalodio pernane polous xristes
o ote den tous exi dosi aperioristi xrisi tou diktiou

omos se ligo kero me tin egkatastasi tou MAX FI 8a strosi to provlima ke 8a exoume megales taxitites

episis i eteria tou fisikou aeriou pernai optikes ine mazi me to diktio gia na ginete i xreosi aftomata ke 8a nikiasi to diktio optikis inas se merikous providers ke 8a ftanoume 100 mbps xalara

episi exi arxisi ke evdokimi to asirmato diktio
psakste to mpori na ine kalitero ke fisika forito opou pas exis internet an fisika exoun egkatasta8i pompodektes pantou...xaxaxaxa

mpaxalo

xampos
03/12/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Για Έλλαδα δωρεάν όλα τα σταθερά, σε εξωτερικό έχει και κινητά! :hypnotize ΛΙΣΤΑ (http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=215823) :wave2:


kinhta den exei :uplate:

apav
03/12/2007, 12:33
Έχει ΛΕΜΕ (http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/pricelist%202play_110107.pdf)! :D Μόνο ΗΠΑ και Καναδά γιατί η χρέωση είναι η ίδια για κινητά και σταθερά, οπότε το βάζουν στην προσφορά. Το ίδιο ισχύει και για Αλάσκα, Αμερικανικοί Παρθένοι Νήσοι :a03: , Νήσος Χριστουγέννων (Αυστραλία) :eyepop: , Πουέρτο Ρίκο και Χαβάη, αλλά σε χρεώνουν γιατί δεν είναι στην προσφορά. :wacko:

xampos
03/12/2007, 13:17
ρε για ελλαδα λεω εγω :sick: δεν εχει κινητα Ελλαδας

hidefnick
15/12/2007, 08:09
HOL Day 1

Πάει γρήγορα, έπαιξε σχεδόν αμέσως μετά από πειραματισμούς για μια ρυθμισούλα για το Νετ, και το help desk έκανε 20 λεπτά να απαντήσει (Σάββατο 7 το πρωί) και απάντηση δεν κατάφερε να μου δώσει.

Αν συνεχίσουμε έτσι θα είμαι super ευχαριστημένος.

Thanks guys

Λεωνίδας
15/12/2007, 11:34
τι ρυθμισούλα; να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε :look:

thePrince
15/12/2007, 11:53
Εγώ έχω Forthnet 2play από τον Οκτώβριο. Είμαι από τους λίγους που αντιμετώπισαν ελάχιστα προβλήματα κατά την ενεργοποίηση αλλά και κατά τη χρήση. Έχασα 2-3 μέρες το internet λόγω του ότι είχε ήδη λήξει η συνδρομή μου και έμεινα 1 μέρα χωρίς εισερχόμενες κλήσεις. Α, και μια φορά τον περασμένο μήνα έπεσαν όλα για κάνα δίωρο, το βράδυ. Οι ταχύτητες είναι καλές (συχρονίζω στα 17κάτι/509) - δεν χρειάζομαι περισσότερο, το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά, τηλεφωνική εξυπηρέτηση ευτυχώς χρειάστηκα μόνο 1 φορά (για να μου αλλάξουν το username, χρειάζεται μια αίτηση γι'αυτό) και, το καλύτερο, πληρώνω 40? το μήνα, ενώ στον ΟΤΕ πλήρωνα πάγιο + συνδρομή Internet + Forthnet telephony=περίπου 70? το μήνα.