PDA

View Full Version : dt 125!!! προβλημα..



VLADx
03/12/2007, 10:32
ΒΟΉΘΕΙΑ!!!

χθες εκει που οδηγουσα στο ξεκαρφωτο αρχισαν να πεφτουν οι στροφες και το μαχανακι εσβησε. απο τοτε δεν παει κοθολου. ειναι σαν να ανεβαινω ανηφορα με 6. επισης ανεβαζει υπερβολικα γρηγορα θερμοκρασια. δεν χανει απο την εξατμιση και λογικα ουτε απο τις φλατζες στον κυλινδρο γιατι τις εχω αλλαξει προσφατα και το ψυγειο ειναι γεματο.

δεν καταλαβαινω τι φταιει γιατι το προσεχα πολυ και δεν ειχα ενδειξεις για κατι ανησυχιτικο. κραταγε ρελαντι, δεν ζεσταινοταν σχεδον καθολου και πηγαινε πολυ καλυτερα απο αλλα dt φιλων αν και παλιοτερο(2000 μοντελο) .

εχω υποψιες οτι εχει κολλησει :bawl: :bawl: :bawl:
αλλα δεν ειμαι και μηχανικος.
και αν εχει οντως κολλησει ποσο να περιμενω να παει το μαλλι ανταλλακτικα κ εργασια μαζι; :confused: :confused: :confused:

kaps
03/12/2007, 22:05
Σου λέει τίποτα η ντίζα του ΥPVS;Είχα το 200R mod 1990.Ετσι ακριβώς έκανε και αυτό .Ηταν η ντίζα που έχει επάνω στο ΥPVS( έχει 2 ντίζες εκεί )και συγκεκριμένα αυτή της επιτάχυνσης .

KeLeYTiS
03/12/2007, 22:06
Η μια ηταν της επιταχυνσης την αλλη πως την λενε ?

dirtbird
03/12/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Η μια ηταν της επιταχυνσης την αλλη πως την λενε ?
Τι επιτάχυνσης και πράσινα άλογα... :confused: :confused:


Η μία ανοίγει το power valve ('σηκώνει' τη θυρίδας εξαγωγής) και η άλλη το κλείνει....

:smokin: :smokin: :smokin:

KeLeYTiS
03/12/2007, 23:17
E gmt μου χαλασες το quiz :lol:

Και για να μην το εκτροχιασουμε μαλλον φιλε μου εφαγες κανα μικροκολληματακι

Σε ενα TDR125 που ειχα και επαθα κατι παρομοιο δεν μου δουλευε η τρομπα λαδιου
Και γραααπ ετρωγε ενα μικρο κολλημα χααχχαχα

Μου πηρε 5 τετοια για να καταλαβω τι τρεχει :lol:

KeLeYTiS
03/12/2007, 23:18
Επισης αν εισαι τυχερος και αρπαξε μονο κυλινδρος πιστονι υπολογισε κανα 40αρι το πιστονι και κανα 40-50 το ρεκτιφιε ... συν τα εργατικα αυτου που θα στο φτιαξει

kaps
04/12/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τι επιτάχυνσης και πράσινα άλογα... :confused: :confused:


Η μία ανοίγει το power valve ('σηκώνει' τη θυρίδας εξαγωγής) και η άλλη το κλείνει....

:smokin: :smokin: :smokin:
Καλά μη κοπανάτε στην αργκό το είπα :D ....Πάντως καλού κακού να την κοιττάξει διότι :cry: :cry: :cry: :cry: έτσι ένας βλάκας στο Πειραιά με πήρε στο λαιμό του πως και καλά κόλλησε το μηχανάκι ενώ εγώ το δούλευα άριστα καιτου είχα όλα τα καλούδια ...λαδάκια bell ray silicone στο σαζμάν καινούργια ελατήρια .Ετσι λοιπόν αφού με έπεισε ανοίξαμε τζάμπα το μοτέρ και όταν έφθασε η ημέρα να το δέσουμε κατά τη διαιδκασία τοποθέτησης του YPVS ανακαλύψαμε τη ντίζα "επιτάχυνσης ":wave2: :winka: κομμένη....Γι αυτό το λόγο πρώτα δέστο και μετά πάς για άλλα ...

kaps
04/12/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Η μια ηταν της επιταχυνσης την αλλη πως την λενε ?
Πονηρούλη σε κάνω εσένα πάντως :beer:

siakattackj
04/12/2007, 12:09
κόλλησε.................:smokin:

είσαι για πιστονάκι WISECO.........:D

VLADx
04/12/2007, 13:57
ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ.:sad: :sad:
ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ............
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΝΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΡΕΚΤΙΦΙΕ.
ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΛΕΕΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ YPVS ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ;
ΑΠ΄ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΧΙ ΔΥΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ.
:sad: :sad:

OldMan
04/12/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ YPVS ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ;
ΑΠ΄ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΧΙ ΔΥΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ.
Καλό θα είναι να έχουμε ήδη την φήμη του gay πριν αρχίσουμε να βάζουμε χέρι σε "τσουτσουνάκια" ...!!! :winka:


Υ.Γ.
Τι ακριβώς θέλεις να "ρυθμίσεις" στην Power Valve ??? :confused: