PDA

View Full Version : Ο γκάβακας αναρρωτιέται περί Dsl..



makis206
03/12/2007, 22:03
Με απλά λόγια γιατί αυτά τα broadband και τα ethernet που ακούω τώρα τελευταία δεν μου λένε τίποτα..

Ρε παιδιά πριν ένα χρόνο είχα κάνει μια σύνδεση DSL 384 Kb (ανάθεμα και ξέρω αν έγραψα σωστά τη μονάδα μέτρησης) και κάποια στιγμή ο ΟΤΕ (απ'ότι λέγανε δηλαδή) διπλασίασε (τις γραμμές;:confused: ) και η δική μου σύνδεση έγινε 768άρα όπως μου τη λέγανε.

Το ρεζουμέ είναι πως μέσα στο ίντερνετ οι σελίδες άλλαζαν γρήγορα και οπωσδήποτε είχαν τριπλάσια ταχύτητα απ'τη ρημαδοσύνδεση που έκανα πρόσφατα στα 1024 (ούτε το νούμερο που έγραψα δεν ξέρω αν είναι σωστό) :blush:

Τι διάολο γίνεται ; Κάνεις μια σύνδεση της ίδιας εταιρίας ένα χρόνο μετά, καλύτερη και γρηγορότερη υποτίθεται, ναι οκ πληρώνεις λιγότερα λόγω του ότι πέσανε οι τιμές (βγήκανε στην επιφάνεια και οι υπερσυνδέσεις τώρα...τα υπερσέρφινγκ να ουμ') και το ίντερνέτ σου δουλεύει με χρονοκαθυστέρηση.

Γέμισαν οι γραμμές του ΟΤΕ με νέες συνδέσεις ; Παρέχουν νέες συνδέσεις σε πελάτες και πατάνε πάνω σε ένα υπερφορτωμένο δίκτυο ;

Δεν έχω ιδέα απ'αυτά γι'αυτό τα λέω λίγο μπακαλίστικα (τι λίγο δηλαδή..):lol:

Τα νεύρα μου ρε γαμώτο, 1000άρα σύνδεση λέω πως έχω τώρα αλλά όταν έβαζα το καλώδιο απ'το πισί στην πρίζα του τηλεφώνου και αγόραζα κάρτες σύνδεσης απ'το περίπτερο έκανα καλύτερα τη δουλειά μου (δουλειά το λέμε τώρα..):lol:

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ ; Μπινελίκι σηκώνει η τσάμπα χαλιέμαι ;:a11:

schumacher_
04/12/2007, 08:08
Το αν σέρνεται το ιντερνετ έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες... μπορεί να μη φταίει η σύνδεσή σου, αλλά οι ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι... μπορεί να φταίει όντως η σύνδεσή σου... μπορεί να είναι τίγκα στις dsl η περιοχή σου, ενώ δε μπορεί ουσιαστικά να τις σηκώσει (έχω ακούσει διάφορα από γνωστούς μου στην Κρήτη σχετικά με τις ταχύτητές τους στο ιντερνετ)

Γενικώς πάντως, μη χαλιέσαι... ιντερνετ είναι :beer: :beer:

makis206
04/12/2007, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Γενικώς πάντως, μη χαλιέσαι... ιντερνετ είναι :beer: :beer:

Καλά για να πω την αλήθεια δεν τό'χω και σε τίποτα ιδιαίτερο να στείλω όλο το πισί απ'τον δεύτερο και χωρίς αλεξίπτωτο απλώς αναρρωτιέμαι, αφού πέρισυ είχα 768άρα σύνδεση και πήγαινε σφαίρα, φέτος με καλύτερες και ανανεωμένες γραμμές υποτίθεται και με 1000άρα σύνδεση πλέον γιατί σέρνεται το ρημάδι ;

Κι έκανα την ίδια ρημαδοσύνδεση (Conn-X) :a11:

A, στο φόρουμ μπαίνω περισσότερο :D

lamoun
04/12/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
A, στο φόρουμ μπαίνω περισσότερο :D

Ε πές το απ'την αρχή... Αυτό είναι!!!
:rotflmao: :rotflmao:

makis206
04/12/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ε πές το απ'την αρχή... Αυτό είναι!!!
:rotflmao: :rotflmao:

Με την 768 σπάμμαρα γαμιWντας όμως !:evil:

:lol: :lol: :lol:

lamoun
04/12/2007, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με την 768 σπάμμαρα γαμιWντας !:evil:

:rotflmao: :rotflmao:

Πάντως τώρα εγώ με dial-up είμαι μέσα (Ο κερατάς ο γείτονας έκλεισε την DSL...) :bigcry:

Η αλήθεια είναι πως γενικότερα τελευταία το forum κάνει νερά.. δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο microsoft και δές με τί μέση ταχύτητα κατεβαίνει για να πάρεις μια ιδέα τις πταίει..

ΜΠΙΦΑΣ
04/12/2007, 09:32
ΤΙ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Η ΚΟΥΡΙΕΡ ( ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ 128 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ) :bigcry: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

xampos
04/12/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Πάντως τώρα εγώ με dial-up είμαι μέσα (Ο κερατάς ο γείτονας έκλεισε την DSL...) :bigcry:

Η αλήθεια είναι πως γενικότερα τελευταία το forum κάνει νερά.. δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο microsoft και δές με τί μέση ταχύτητα κατεβαίνει για να πάρεις μια ιδέα τις πταίει..


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sofix
04/12/2007, 11:31
κανε ετσι για πλακα αυτο το τεστ να δουμε τι ψαρια πιανει η γραμμη σου...

http://www.speedtest.net/

οι λογοι που σερνεται η γραμμη σου μπορει να ειναι χιλιοι δυο..
1)πιταρισμενο dslam στην περιοχη σου με αποτελεσμα να σερνεται ολη η περιοχη(το ποιο πιθανο..) 2)μπορει να "εκλασε" το μοντεμακι σου, 3) αν κατεβαζεις(mtorrents,dc++,e-mule,limewire και δεν ξερω εγω τι εχεις..) και σερφαρεις ταυτοχρονα,το σερφαρισμα επιβραδυνεται τραγικα 4) ριξε κανα καθαρισμα στο pc μην εχεις κολλησει κανα "αφροδισιο" και σου τρωει bandwidth και διαφοροι αλλοι λογοι πιο απιθανοι...

να ριξεις μπινελικι,την ζαχαρενια σου χαλας(εκτος αν εχει κανα προβλημα το μοντεμ.οποτε εκει εχει νοημα να φωναξεις τεχνικο ΟΤΕ και να ζητησεις επισκευη-αντικατασταση)

περα απο αυτο και για να το παω λιγο πιο μακρυα το θεμα,
αυτο που θα σου προτεινα εγω να κανεις,αν μενεις αθηνα γενικοτερα και σε καλυπτει καποιο ιδιοκτητο δικτυο(πχ forthnet,HOL,vivodi κτλ), ειναι να φυγεις απο το νταβατζη ΟΤΕ και να κανεις ενα πακετακι σε αυτες τις εταιριες(ιντερνετ+σταθερο-με ιδιο νουμερο εννοειται) και να εχεις με καμια 35-40αρα το μηνα απεριοριστες κλησεις σε σταθερα και ιντερνετ τουλαχιστον αξιολογο για τις βασικες σου αναγκες..και γλιτωνεις μια και καλη απο παγια ΟΤΕ και νταβατζιλικια..

mourgakos
12/12/2007, 14:14
http://www.speedtest.net/result/209841253.png

αν και εχω ον και ολοι οι αλλοι παραπονουντε ,εμενα μια χαρα δουλευει.
και τα τζαμπε τηλεφωνα σε αμερικες και λοιπες χωρες...και εντος φυσικα υπεραστικα-αστικα
κινητα με 17 ευρολεπτα .
και με 32 ευρα το μηνα παγιο.με φαπες μεσα.

Anty12
13/12/2007, 11:32
Μαζί με την καινούργια σύνδεση, σου ήρθε και καινούργιος εξοπλισμός, δηλαδή καινούργιο modem?

Αν όχι, ίσως αυτό που χρησιμοποιείς δεν είναι συμβατό με την νέα DSL που έβαλες, δηλαδή την χιλιάρα , και δεν μπορεί απλά να ακολουθήσει του ρυθμούς της.

Ρώτα στον ΟΤΕ να σου πουν περισσότερα.

Αν σου απαντήσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα , τότε δες την μάρκα του modem σου και μπες στο site της εταιρίας που το κατασκεύασε.

Εκεί ψάξε να βρεις , κάπου που να γράφει είτε “firmware upgrade” είτε “software upgrade”.
Επέλεξε αυτό που ταιριάζει στον δικό σου μοντέλο.

Προσοχή :Πριν το κάνεις καλό θα ήταν να ξέρεις πια έκδοση (version) έχει ήδη μέσα το δικό σου modem, δηλαδή τι μοντέλο software φοράς και τι μοντέλο software θα πας να βάλεις.

Αν το δικό σου είναι π.χ. 2.2.2 και το καινούργιο είναι 2.2.4 , τότε προχώρα, αφού πρώτα σώσεις κάπου το παλιό software (για να μπορέσεις να το ξαναβάλεις σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά).

Τέλος ένας καλός τρόπος για να καταλάβεις αν χρειάζεσαι την παραπάνω αναβάθμιση είναι αν έχεις πολλές αποσυνδέσεις με την χιλιάρα , ενώ παλαιότερα δεν είχες καθόλου ή είχες πολύ λιγότερες.

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται Κινέζικα γραμμένα στα Ελληνικά , τότε χρειάζεσαι ένα κολλητό σου που να κατέχει για να στα κάνει. Η όλη διαδικασία δεν θα πάρει πάνω από μισή ώρα.

costas81
13/12/2007, 12:24
Εμεις πάλι μισθωμένο κύκλωμα στα 12Mbit στην δουλεια!



:smokin:

ΙΠΠΕΑΣ
13/12/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
.

Πρώτα απ' όλα ρίξε ένα τηλεφωνάκι στον πάροχο και μάθε τι ταχύτητα είναι η "γραμμή ADSL" και τι ταχύτητα είναι η "σύνδεση ADSL". Αν συμβαδίζουν και τα δύο (1024kbps) τότε είσαι εντάξει από εκεί. Αν τα πήρες και τα δύο από ΟΤΕ, αυτό συνήθως συμβαίνει τελευταία, τότε είσαι εντάξει. (Λογικά πρέπει να έχεις σύνδεση OTENET 1024 και γραμμή ADSL 1024 από ΟΤΕ).

Αν έκανες το προηγούμενο ξέρεις ότι δεν οφείλεται σε λάθος ενεργοποίση υπηρεσίας. Δηλαδή θα μπορούσες να έχεις αγοράσει 1024 και αυτοί από λάθος να έχουν βάλει γραμμή 1024 και σύνδεση 768 ή το ανάποδο.


Το adsl router - μέγεθος όσο μισό DVD player - με το που μπαίνεις στο interface του, ενόσω είσαι συνδεδεμένος, δείχνει με τι ταχύτητα έχεις μπει. Για να μπεις εκεί συνήθως ανοίγει explorer και αντί να γράψεις www.moto.gr , γράφεις 192.168.1.1 ή όποια διεύθυνση "ακούει" το συγκεκριμένο μοντέλο router. Αν έχεις ADSL modem, που συνήθως είναι πολύ μικρό σε μέγεθος - όσο δύο πακέτα τσιγάρα - τότε η ταχύτητα θα πρέπει να σου εμφανίζεται σε κάποιο εικονιδιο κάτω δεξιά στην οθόνη, κοντά στην ένδειξη της ώρας.

Αν έκανες το προηγούμενο έχεις μία δική σου πληροφόρηση για το τι ταχύτητα επιτυγχάνει η σύνδεση σου


Αν έκανες τα προηγούμενα ξέρεις τι σου πούλησαν και τι συμβαίνει στη πράξη.
Τώρα είναι η στιγμή για να ελέγξεις μήπως κακόβουλα προγράμματα έχουν εγκατασταθεί στο σύστημα σου και σου κλέβουν ταχύτητα από αυτήν που αγόρασες. Κλείνεις όλα τα παράθυρα και όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν την σύνδεση σου. Κάνεις 2πλό κλικ κάτω δεξιά στην ώρα στο εικονίδιο με τις δύο οθονούλες της κάρτας δικτύου(περίπτωση ρούτερ) ή το εικονίδιο παρακολούθησης του modem (περίπτωση adsl modem). Εκεί φαίνεται τι δεδομένα λαμβάνεις(recieved) και τι στέλνεις(sent-trasmit). Θα παρακολουθήσεις τις ενδείξεις και αν βλέπεις ότι ανεβοκατεβαίνουν δεδομένα(kbytes) τότε κάτι υπάρχει εγκατεστημένο(ιιός(virus) - σκουλήκι(worm)) και χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο μέρος της παροχής(ταχύτητας) της σύνδεσης σου για να μολύνει και άλλους υπολογιστές στο δίκτυο ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗ.

Σε αυτή την περίπτωση εγκατέστησε ένα FIREWALL και ένα ΑΝΤΙVIRUS για να μπει μία τάξη και να ανιχνεύσουν ποιό πρόγραμμα ή τι προκαλεί το πρόβλημα. Αν είναι ιιός θα αφαιρεθεί από το antivirus αν είναι κάποιο σκουλήκι θα του βγάλει τα άντερα έξω :a016: το FIREWALL. Έτσι μετά τα τελευταία θα κάνεις την ίδια δοκιμή που προανέφερα και έτσι θα διαπιστώσεις ότι δεν θα φεύγουν ούτε θα έρχονται kbytes που σημαίνει ότι πάψανε να σου κλέβουν το bandwith(παροχή) της σύνδεσης.

Οπότε τώρα λογικά θα έχεις στην διάθεση σου ΟΛΗ τη παρεχόμενη από τον ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ ταχύτητα.

Τα παραπάνω δεν θα δόσουν σίγουρη λύση αλλά αποτελούν κατά κάποιο τρόπο την εφαρμογή του αρχαιοτάτου ρητού - που εφαρμόζουν κατα κόρον τελευταία οι Αγγλοαμερικάνοι - "διαίρει και βασίλευε" . Άρχισε λοιπόν με τα παραπάνω για να αποκλείσεις μια μία τις αιτίες μέχρι να "βασιλέψεις" επί του προβλήματος.

Αφού λοιπόν σιγουρευτείς για τα παραπάνω τότε και μόνο τότε επικοινώνησε με τον πάροχο και συζήτησε το ώστε μαζί να συντονιστείτε για να δοθεί λύση στο πρόβλημα. Δεν αποκλείω την περίπτωση να φταίει ο πάροχος ούτε την περίπτωση να είναι κάτι το πολύ σπάνιο αλλά τουλάχιστον με τα παραπάνω θα έχεις περιορίσει τα μέρη στα οποία πρέπει να ψάξεις για τη λύση.

Anty12
13/12/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
- τότε η ταχύτητα θα πρέπει να σου εμφανίζεται σε κάποιο εικονιδιο κάτω δεξιά στην οθόνη, κοντά στην ένδειξη της ώρας.



Αυτό αδερφέ είναι το που συγχρονίζει το modem / router και όχι η ταχύτητα.
Μπορεί το παλικάρι να μένει και 200 μέτρα από το DLAM μπορεί και 4 χιλιόμετρα...!!!
Ο καλύτερος τρόπος για να μετρήσει πραγματική ταχύτητα είναι να κατεβάσει μέσο κάποιου download manager ένα αρχείο από δυνατό server, για παράδειγμα rapidshare.

ΙΠΠΕΑΣ
13/12/2007, 13:41
Είναι αναλόγως το προγραμματάκι του modem. Σε άλλα μοντεμ που δίνουν οι providers εκτός της ένδειξης για συγχρονισμό έχει ένδειξη για sent / receive αλλά και ένδειξη που δείχνει με ποιά ταχύτητα συνδέθηκες. Λόγου χάρη αυτό που δίνει η Forthnet σου δείχνει την ταχύτητα σύνδεσης.

Επίσης ο φίλος δεν παραπονιέται απλά για χαμηλή απόδοση αλλά για συμπεριφορά που ομοιάζει με τις ταχύτητες που είχαμε στις dial up συνδέσεις. Μου βρωμάει η περίπτωση για worm ή κάποιο ιιο τελοσπάντων.