PDA

View Full Version : Ψάχνω δάσκαλο για μοτοσυκλέτα.



dog80
06/11/2004, 02:13
Χαιρετώ το φόρουμ! :D

Θέλω να αρχήσω μαθήματα μοτοσυκλέτας. Γνωρίζετε κάποιο καλό δάσκαλο? Θέλω πάνω απ όλα να μάθω να οδηγώ και όχι απλά να πάρω το δίπλωμα. :winka:

wild_cat/anima
06/11/2004, 13:26
να οδηγεις εννοεις να σεβεσαι τον κοκ,να πηγαινεις με ασφαλεια στο δρομο κλπ.........
η
να στριβεις ,να ξυνεις ...........





αν ψανχνεις για το 2 ,δε νομιζω οτι υπαρχει ........

gdevelek
06/11/2004, 15:34
Όταν προ ετών έκανα μαθήματα, ο δάσκαλος έπινε φραπέ όσο εγώ έκανα γύρους στην πίστα για να μάθω το "αργό" και το "γρήγορο". Βγήκαμε έξω μαζί στην κίνηση του Χολαργού ελάχιστες φορές, κάθε φορά για 5 λεπτά. Αδιαφόρησε για το τί μάθαινα, νοιαζόταν μόνο να πάρω το δίπλωμα, ως εκεί έβλεπε τις δικές του υποχρεώσεις. Όταν το πήρα, του ζήτησα να κάνουμε άλλα 2 μαθήματα έξω στην κίνηση για να αισθανθώ περισσότερο έτοιμος, χωρίς το άγχος του διπλώματος. Παρότι δέχθηκε αμέσως, και πάλι αδιαφόρησε όταν του ζήτησα να το προγραμματίσουμε και έπαψα να τον ενοχλώ.

Έμαθα να οδηγώ αφού πήρα μηχανή. Τα πρώτα 500χλμ τα έκανα με απίστευτη προσοχή, αφού με το δίπλωμα και μόνο ήμουν εντελώς αρχάριος.

Συμπερασματικά, μάλλον έτσι θα καταλήξεις και σύ. Θα μάθεις όσα χρειάζονται για να πάρεις το δίπλωμα, μετά μόνος σου θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα, και μετά, αν το επιθυμείς, θα πας σε εξειδικευμένη σχολή για σπορ οδήγηση υψηλώτερων απαιτήσεων.

Θάνος
06/11/2004, 15:48
Έτσι είναι δυστυχώς... Θα πάρεις το δίπλωμα και θα έχεις μάθει μόνο να ξεκινάς, να σταματάς με χαμηλή ταχύτητα και να πηγαίνεις τη μηχανή με 20 χλμ/ώρα σε γνωστή διαδρομή χωρίς κίνηση.

Στην αρχή θα μαθαίνεις μόνος σου και κατά πάσα πιθανότητα θα τα μαθαίνεις λάθος... Στη συνέχεια θα αρχίσεις να ψάχνεσαι διαβάζοντας στο internet ό,τι πέφτει μπροστά σου, τα οποία θα δοκιμάζεις σιγά σιγά μόνος σου διορθώνοντας τα στραβά που έκανες τόσο καιρό. Όταν αισθανθείς κάπως πιο σίγουρος, πηγαίνεις και κάνεις τα μαθήματα του 0300.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο...

Electra
06/11/2004, 19:41
Εγώ πάλι είχα πολύ καλό δάσκαλο (ΚΟΛΟΜΒΟΣ στον Κολωνό-και στο Ψυχικό), ότι απορία είχα μου την εξηγούσε! Στις εξετάσεις δέ μου χάλασε τη ψυχολογία, μου έλεγε ότι όλα θα πάνε καλά και πως δέ θα έχω κανένα πρόβλημα- όντως έτσι ήταν-. Μου έδειξε εμπιστοσύνη κι εγώ έμαθα καλά αυτά που μου έδειχνε. Απο κεί και πέρα, αφού πάρεις το δίπλωμα, εννοείται πως θα μάθεις και πράγματα μόνος σου!!

:beer: :beer:

ireneepi
07/11/2004, 10:40
Μονος σου ..

Μανολης67
11/02/2015, 20:17
Δεν έχεις κανένα φιλάράκι?

Bob_o_mastoras
11/02/2015, 20:27
Δεν έχεις κανένα φιλάράκι?

Kαι να μην ειχε, απο το 2004 που γραφτηκε το θρεντ ολο και καποιον θα βρηκε!! :lol: :lol:

amyroukai
11/02/2015, 20:46
έχω την εντύπωση ότι ο μανόλης είναι ο μαν-Τόλης7 με ένα νούμερο ακόμα...

chester24
11/02/2015, 23:37
Kαι να μην ειχε, απο το 2004 που γραφτηκε το θρεντ ολο και καποιον θα βρηκε!! :lol: :lol:

:bawl::moutza:

7Tolis
12/02/2015, 00:06
ναι αλλα δεν μας ειπε τελικά αν βρήκε.. :beer:

Vice
12/02/2015, 09:12
δεν υπάρχεις Μανόλης67 :lol: