PDA

View Full Version : 1 Αυγό, & 2 Κινητά



alex-vstrom
09/12/2007, 18:14
Ένα πολύ σημαντικό μήνυμα για όλους, παρακαλώ διαβάστε το προσεχτικά

1 Αυγό, & 2 Κινητά
65 λεπτά επαφής μεταξύ των 2 κινητών
Τα ταιριάξαμε όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω:


Ξεκίνησε κλήση μεταξύ των 2 κινητών, και κράτησε περίπου 65 λεπτά. ..
Κατά την διάρκεια των πρώτων 15 λεπτών, τίποτα δεν συνέβη .
25 λεπτά αργότερα, το αυγό άρχισε να ζεσταίνεται.
45 λεπτά αργότερα, το αυγό είναι ήδη καυτό
65 λεπτά αργότερα το αυγό έβρασε, κι ήταν έτοιμο.


Συμπέρασμα: Η άμεση εκπομπή μεταξύ των 2 κινητών, κατάφερε και πείραξε τα θρεπτικά συστατικά του αυγού. Σκεφτείτε τι μπορεί να συμβαίνει με τις πρωτεϊνες του εγκεφάλου σας, όταν μιλάτε πολύ ώρα στο κινητό.


Παρακαλώ προσπαθήστε να μειώσετε τις κλήσεις μεγάλης διάρκειας στο κινητό σας, και στείλτε αυτό το e -mail σε όλους τους φίλους και την οικογένειά σας που σας ενδιαφέρουν.

banditgr
09/12/2007, 23:03
einai gnosto "paramithi" pou kikloforouse sto net prin arketo kairo....kai vevea DEN isxiei

gdevelek
10/12/2007, 00:02
το έκαναν και καλά δύο ρώσοι δημοσιογράφοι

αργότερα αποδείχθηκε πως ήταν απάτη

αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως τα κινητά λίγα εκατοστά μακριά από τον εγκέφαλο (ή τα @@ μας!!!) είναι ακίνδυνα...

devil's animal
10/12/2007, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το έκαναν και καλά δύο ρώσοι δημοσιογράφοι

αργότερα αποδείχθηκε πως ήταν απάτη

αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως τα κινητά λίγα εκατοστά μακριά από τον εγκέφαλο (ή τα @@ μας!!!) είναι ακίνδυνα...

+250


και ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι ολες οι επιδρασεις στον ανθρωπινο οργανισμο θα γινουν μετα απο αρκετα χρονια.
ολοι οι επιστημονες εχουν παραδεχθει οτι δεν εχουν αρκετα στοιχεια συμφωνα με τον χρονο εκθεσης μας στην προκειμενη ακτινοβολια καθως τα κινητα μπηκαν στην ζωη μας την τελευταια δεκαετια (δεκαπενταετια για τους "εχοντες").

δλδ ειμαστε οι πρωτη "φουρνια" (κοινως πειραματοζωα) που θα αποδειχθει αν ισχυει κατι τετοιο.:rolleyes:

perastikos
10/12/2007, 09:02
Προσπαθώ να μιλάω στο κινητό όσο το δυνατόν λιγότερο αλλά το συγκεκριμένο είναι hoax :)
http://www.hoax-slayer.com/cook-egg-mobile-phones.shtml

alex-vstrom
10/12/2007, 16:34
foto 1


113903

alex-vstrom
10/12/2007, 16:36
foto 2


113905

gdevelek
10/12/2007, 16:40
το πείραμα όντως έγινε, απλά ήταν ψέμμα το αποτέλεσμα...



και μόνο αν κάτσεις και παρακολουθήσεις τη φοβερή φλόγα που βγαίνει από ένα καμινέτο υγραερίου για τόσα λεπτά μέχρι να βράσει το αυγό, καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατο ΤΟΣΗ ενέργεια να βγαίνει από δύο κινητά, έστω μετά από μια ώρα... δεν στέκει με τίποτε...

alex-vstrom
10/12/2007, 16:53
makari...:confused:

toulis
11/12/2007, 14:25
Για την εκπομπή των κινητών δεν έχω κάτι χειροπιαστό να αναφέρω

Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι το τι παθαίνουν τα διάφορα πουλιά όταν για κακή τους τύχη περάσουν μπροστά από μια κεραία διασύνδεσης σταθμών ( όχι διασύνδεσης κινητών τηλεφώνων)
:mad:

akamarinos
11/12/2007, 14:41
οι συχνοτητες εκπομπης των κινητων δεν ειναι μικροκυματικες:nono:

gdevelek
11/12/2007, 14:45
όχι, κάνεις λάθος, ΕΙΝΑΙ μικροκυματικες, αφού είναι πάνω από 300 μεγάκυκλους

μικροκύματα <==> μήκος κύματος μικρώτερο από ένα χιλιοστό

;)

toulis
11/12/2007, 15:03
Το κακό είναι ότι ακόμα και για αυτές της κεραίες που γνωρίζουμε τα αποτελέσματα τους.
Δεν έχει γίνει καμία σοβαρή κίνηση ελέγχου νομίζω.

Έχω δει αρκετές να βρίσκονται ανάμεσα σε σπίτια και ακριβός πίσω τους να ζει κάποιος άτυχος άνθρωπος

Καμιά φορά και μπροστά τους νομίζω
:sad:

VanDiemen
14/12/2007, 11:29
Είδα στο ΣΚΑΙ, στην εκπομπή brainiac, παλιότερα, το ίδιο πέιραμα, αλλά με έναν κουβά από κινητά, τα οποία ήταν όλα σε λειτουργία. Το αποτέλεσμα ήταν πως δε συνέβη τίποτα. Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως τα κινητά σίγουρα εκπέμπουν ακτινοβολία, η οποία δεν έχει ως συνέπεια την αύξηση της θερμοκρασίας και σίγουρα δεν είναι αυτή υπεύθυνη για την πρόκληση της οποιασδήποτε βλάβης στον εγκέφαλο, αλλά οι ραδιομαγνητικές εκπομπές! Κάποιος προκειμένου να προωθήσει την πεποίθηση πως "τα κινητά βλάπτουν την υγεία", συνέλλαβε αυτή την απάτη, γιατί προφανώς σκέφτηκε πως κάποιοι, προκειμένου να πειστούν, πρέπει να δουν χειροπιαστά αποτελέσματα! Το αποτέλεσμα; Όποιος, εύλογα, πεισθεί από τα επιχειρήματα που καταρρίπτουν το εν λόγω ατυχές πείραμα, υπάρχει πιθανότητα να πιστέψει πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τη χρήση του κινητού! Λάθος μεγάλο κατά τη γνώμη μου! Προς το παρόν, το σίγουρο είναι πως όλοι μας κουβαλάμε επάνω μας έναν κινητό big brother που μεταδίδει, κατά βούληση, οτιδήποτε λέγεται σε μια ακτίνα 5 μέτρων, ένα gps με το οποίο μπορούν να μας εντοπίσουν ανά πάσα στιγμή θελήσουν (ποιοι είναι αυτοί; Άγνωστο, αλλά όχι δύσκολο να υποθέσουμε), ένα καταναλωτικό προϊόν που επιβλήθηκε (θυμηθείτε λίγο το ειρωνικό σας βλέμμα, όταν κοιτούσατε ορισμένους που είχαν προμηθευτεί κινητά τηλέφωνα, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν!) ως αναγκαίο από όλα ανεξαιρέτως τα μουμουέ και εμφυτεύθηκε στη συνείδηση του καθενός πως δε μπορεί να ζήσει χωρίς το κινητό του τηλέφωνο και ένα τηλέφωνο που μας απάλλαξε από 10-15 λεπτά περπάτημα προς κάποιο καρτοτηλέφωνο, μας έκανε πιο απόμακρους και δημιούργησε ένα νέο αγαπημένο θέμα συζήτησης στις παρέες (ποιο κινητό ψήνει τον καφέ γρηγορότερα). Μένει να δούμε, σε μερικά χρόνια, αν ανάμεσα σε όλα αυτά, συμπεριλαμβάνεται και μια βραδυφλεγής βόμβα!

Εχετλαίος
14/12/2007, 14:13
Είναι πέιραμα, κύριοι, και εμείς είμαστε τα πειραματόζωα.
Τα αποτελέσματα θα είναι προφανή σε 2 γενιές από τότε που ξεκίνησε το πείραμα (αρχές δεκαετίας 90).
Ώς τα τότε έχουμε καιρό.
Και το πείραμα καλά κρατεί!

perastikos
14/12/2007, 22:46
Και εγώ είμαι επιφυλακτικός.

Πιστεύω το θέμα θα πάει όπως και με το τσιγάρο... Παλιά (το 1940, 1950 κλπ) τσιγάρα παντού! Τα μοίραζαν στους στρατιώτες, τα έβλεπες σε κάθε ταινία της εποχής, ήταν παντού, ήταν μόδα... :rolleyes:
Τώρα πλέον φτάσαμε να γραφτεί στο πακέτο με μεγάλα γράμματα "ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ" και τα σχετικά....

Μήπως σε μερικά χρόνια δούμε αντίστοιχη προειδοποίηση στα κουτιά των κινητών.... ?
"Υπερβολική χρήση μπορεί να προκαλέσει βλάβες στον εγκέφαλο...."

Μέχρι τότε άσε μερικούς να ονειρεύονται το νέο πακέτο με 10.000 ώρες "δωρεάν" χρόνο ομιλίας :)

VanDiemen
15/12/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όχι, κάνεις λάθος, ΕΙΝΑΙ μικροκυματικες, αφού είναι πάνω από 300 μεγάκυκλους

μικροκύματα <==> μήκος κύματος μικρώτερο από ένα χιλιοστό

;)

Όχι ρε φίλε, τι λες τώρα; Αν ήταν μικροκύματα, μια μέρα λογικής χρήσης, θα ήταν αρκετή για να κάνει τον εγκέφαλό μας ιρλανδικό ραγού. Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα του κινητού δε βρίσκονται στο φάσμα των μικροκυμάτων!

Μια πρόχειρη εξήγηση για το πως λειτουργούν τα μικροκύματα είναι πως συντονίζονται με την κίνηση των μορίων του νερού, τα οποία αντλούν ενέργεια και αρχίζουν να κινούνται ταχύτερα και με μεγαλύτερη σε πλάτος κίνηση, με συνέπεια την άμεση αύξηση της θερμοκρασίας!

arhs
17/12/2007, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όχι, κάνεις λάθος, ΕΙΝΑΙ μικροκυματικες, αφού είναι πάνω από 300 μεγάκυκλους

μικροκύματα <==> μήκος κύματος μικρώτερο από ένα χιλιοστό

;)

πάνω από 3G είναι οι μικροκυματικές συχνότητες.

ωστόσο συχνότητα 300M και μήκος κύματος<1mm δε συμβαδίζουν!