PDA

View Full Version : Τρακαρισμένο Gsx-R 600 k6, το πουλάω ή το φτιάχνω?!



Gademis
10/12/2007, 21:01
Γεια χαρά σε όλους από ένα νέο και πολλά υποσχόμενο μέλος :). Ένα μεγάλο δίλημμα
με οδήγησε σε αυτό το forum προκειμένου να λάβω γνώμες και βοήθεια από κάποιον
που γνωρίζει από supersport – πίστα - ανταλλακτικά. Το δίλλημα αυτό είναιεάν αξίζει
να επισκευάσω το τρακαρισμένο κ6 600 με κόστος χοντρικά στα 3 με 4000 ευρώ
ή να το δώσω για ανταλλακτικά στην τιμή των 1500ευρώ (η μεγαλύτερη που
βρήκα από έμπορα).
Γνωρίζω πώς η διαδικασία και τα έξοδα επισκευής είναι λίγο αποθαρρυντικά, όπως
επίσης δεν το έχω δώσει για 1500ε γιατί πιστεύω πως η πραγματική αξία των μεταχ.
ανταλλακτικών που έχουν σωθεί είναι πιθανόν αρκετά μεγαλύτερη από την
προτεινόμενη των εμπόρων (πχ. Μόνο ο κινητήρας που είναι αγρατζούνιστος και με
6000χλμ στην χειρότερη να κάνει 1500 ε).
Η μοτοσικλέτα φαίνεται παρακάτω. Εκ πρώτης όψεως λοιπόν, σχεδόν όλοι θα μου
πείτε και 1500e καλά είναι απ’ το να κάτσεις να το φτιάξεις.
Τα κατεστραμμένα κομμάτια της μοτοσικλέτας είναι τα εξής: όλα τα πλαστικά και το
ντεπόζιτο - αριστερό clip-on – κάλυμμα αριστερής μπουκάλας - υποπλαίσιο –
τιμονόπλακα – ζάντες (οι οποίες δέχονται επισκευή) – και άλλα ψιλοπράγματα αξίας
περίπου 600e.
Πρώτα απ’ όλα, λογικά, πρέπει να ελέγξω αν το πλαίσιο, το οποίο δεν φέρει κανένα
κραυγαλέο στράβωμα - σπάσιμο - ράγισμα, έχει αρπάξει και αν χρειάζεται επισκευή
σε καλίμπρα. (Καλίμπρα = 120 έως 350 ευρώ)
Σχετικά με το υποπλαίσιο, το οποίο η Suzuki το δίνει για 870 ευρώ, πιστεύω θα
μπορούσα να βρω μεταχειρισμένο με 400-500e.
Προκειμένου να εξοικονομήσω ένα μεγάλο κεφάλαιο, κατά 99% θα του περάσω
πολυεστερικά. (όποιος γνωρίζει κάποιο site η κάποιο μαγαζί που κάνει εισαγωγές
πολυεστερικών ας το αναφέρει)
Και για να μην σας κουράζω-μπερδεύω με τιμές, μετά από κάποιους πρόχειρους
υπολογισμούς κατέληξα σε κόστος 4000 ευρώ, το οποίο παίζει ανάλογα με το αν
είμαι τυχερός και βρω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά σε νορμάλ τιμές.
Αξίζει να το φτιάξω? Και εάν το επισκευάσω θα είναι καθόλου αξιόπιστο μέσα στην
πίστα? Μήπως αντί να φάω τόση ταλαιπωρία, να πάρω τα 1500 από το τρακαρισμένο
να δώσω και τα άλλα 4000 που υπολογίζω για τις επισκευές, να βάλω άλλα λίγα και
να πάρω ένα άλλο το οποίο θα έχει και μεταπωλητική αξία?? Νομίζω πως η τελευταία
πρότασή είναι και η απάντηση που θα πάρω σχεδόν απ’ όλους. Όμως επισκευάζοντάς
το “γλιτώνω” περίπου 2.500ευρώ και δεν θα έχω και το ίδιο άγχος μην φάω καμιά
σούπα μέσα στην πίστα, αλλά παράλληλα χάνω χρήματα από τη μεταπώληση, αν και
εφόσον είναι αυτή εφικτή καθώς δύσκολα κάποιος παίζει να το αγοράσει στο μέλλον.
Είμαι πολύ μπερδεμένος. plz help

Συγγνώμη αν σας κούρασα :)

Gademis
10/12/2007, 21:05
Μου ξέφυγε η foto...


113971

boussias
10/12/2007, 21:17
Αρχικά ελπίζω να είσαι καλά και να μην χτύπησες.

Άποψη μου είναι, εφόσον πρώτα ελενξεις το μηχανάκι ότι δεν έχει στραβό πλαίσιο να το φτιάξεις.
Κοίταξε και το ebay, θα βρείς αρκετά ανταλλακτικά πολύ φθηνά:

http://search.ebay.co.uk/suzuki-gsxr-600-k6_W0QQ_trksidZm37QQfromZR40QQssPageNameZRC0022

Επίσης στο www.carpimoto.it και στο www.redracingparts.com Θα βρείς αρκετά "aftermarket" .

Σκέψου ότι αν στο πάρουν 1500, θα δώσουν άλλα 2500 έουρος και μετά θα το πουλήσουν γύρω στα 8000 έουρος.

My 2 cents... :)

epp1640
10/12/2007, 21:20
Δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά θα ξέρουν τα άλλα παιδιά..εγώ θέλω μόνο να σου κάνω μία ερώτηση ως σοκαρισμένος νέος αναβάτης..το μηχανάκι το βλέπουμε..εσύ τι αποκόμισες? είσαι εντάξει? γιατί αυτό είναι σαν να έπεσε από τα 10.000 πόδια.. :look:

div400
10/12/2007, 21:43
καταρχήν ελπίζω να εισαι καλά (ή οποιος το οδηγούσε )

μετα μαλλον θα πρπει να φας πολλες ωρες στο καταγραψεις αρχικά ποια κομματια θέλουν αντικατασταση και ποια οχι!
αφου κανεις αυτό θα πρεπει να φας ακομα περισσοτερες ωρες στο διαδικτυο (ebay, e-shops μεταχειρισμένα ανταλλακτικα...) ωστε να βρεις τα απαραιτητα υλικα και σημαντικότερο ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ!.
μετά θα πρέπει επίσης να δεις σε τι τιμές μπορείς να σπρώξεις τα κομματια που ειναι σε καλη κατασταση και που μπορείς να πουλήσεις.

αφου συγκετρώσεις ολα τα παραπάνω, φταχνεις καφεδάκι και καθεσαι με την ησυχία σου και βλεπεις τι ακριβώς σε συμφέρει!

:wave2: :beer: :wave2: :beer:

υγ: παντως αν αποφασίσεις να πουλησεις κομματια πες μου.....ολο και κατι θα μπορουσα να πάρω....:rolleyes:

crewdriver
10/12/2007, 22:18
κ666 ειναι αυτο!!!!για μενα δεν αξιζει να το φτιαξεις γιατι οτι και να βαλεις πανω θα εχεις την εικονα του δυσμορφου κ6 σου και θα νιωθεις περιεργα....δωσε τα χρηματα τα παραπανω(που ειναι αρκετα αλλα θα εισαι πιο σιγουρος)και παρε ενα καλο μεταχειρισμενο(που και παλι δε ξερεις τι παρελθον εχει βεβαια...)....

arxaios
10/12/2007, 22:42
Αν έχει "πάρει" πλαίσιο, έστω και λίγο διώχτο !!!
Αν ΔΕΝ έχεις πρόβλημα να περιμένεις (οικονομικό) ξεψείρισε μόνος σου τι ανταλλακτικά μπορείς να πουλήσεις (κάτσε και λύσε το) και πούλησέ τα μεμονωμένα. Θα βγάλεις πολύ περισσότερα από το να το δώσεις όπως είναι, αλλά θα πάρει χρόνο και θέλει υπομονή !!!
Αλλιώς σε μαντρά ..............
Αν δεν έχει πάρει φτιάξε το αφού ψάξεις για μεταχειρισμένα ανταλακτικά.
Καλλίτερη λύση πάντα είναι το καινούργιο αλλά με το ανάλογο τίμημα...........

:wave2:

Gademis
10/12/2007, 22:43
Σε αντίθεση με το nick που επέλεξα η τύχη με ευνόησε αρκετά, καθώς το μόνο τραύμα που
απέκτησα από τη σύγκρουση ήταν ψυχολογικό, βλέποντας τη μοτο σε αυτή τη κατάσταση
και τη στολή μου γεμάτη γρατζουνίες. :D
Boussias thnx για τις info, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν εχω κάνει ποτέ αγοροπωλησίες
μέσω e-bay και δεν μπορώ να καταλάβω το είδος της εγγύησης που προσφέρει. Πχ πέτυχα ένα
φανάρι σε καλή τιμή αλλά από τις φοτο που είδα δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι σπασμένες
οι βάσεις του, όπως είναι στο δικό μου. Και γενικώς σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος τι
γίνεται? Σε ποιόν απευθύνεσαι? Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής?
Div400 κάπως έτσι το βλέπω να γίνετε… αφού στο μεταξύ έχω βάλει αγγελίες σε
νορμαλ τιμη :cool:



Γενικός τα οικονομικά μου είναι μια χαρά (μ’ αρέσει να ξοδεύω δεν μ’ αρέσει να
σπαταλάω) . Μπορώ να αγοράσω και καινούρια. Όμως με άλλη ψυχολογία μπαίνεις
στην πίστα με ένα επισκευασμένο απ’οτι με ένα καινούριο. Τη μηχανή δεν θα την
επισκευάσω με σκοπό να περνάω από το κολωνάκι αλλά για Μέγαρα - Σέρρες, ίσως
και βόλτες. Γι’ αυτό μέλημα μου είναι το κατά πόσο το μηχανάκι θα είναι αξιόπιστο
και όχι !@#$ρδέλο

div400
10/12/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gademis
Σε αντίθεση με το nick που επέλεξα η τύχη με ευνόησε αρκετά, καθώς το μόνο τραύμα που
απέκτησα από τη σύγκρουση ήταν ψυχολογικό, βλέποντας τη μοτο σε αυτή τη κατάσταση
και τη στολή μου γεμάτη γρατζουνίες. :D
Boussias thnx για τις info, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν εχω κάνει ποτέ αγοροπωλησίες
μέσω e-bay και δεν μπορώ να καταλάβω το είδος της εγγύησης που προσφέρει. Πχ πέτυχα ένα
φανάρι σε καλή τιμή αλλά από τις φοτο που είδα δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι σπασμένες
οι βάσεις του, όπως είναι στο δικό μου. Και γενικώς σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος τι
γίνεται? Σε ποιόν απευθύνεσαι? Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής?
Div400 κάπως έτσι το βλέπω να γίνετε… αφού στο μεταξύ έχω βάλει αγγελίες σε
νορμαλ τιμη :cool:

καταρχήν απολυτη εγγυηση δεν θα έχεις απο πουθενα οποτε...

οτι θες να ρωτησεις για καποια αγγελία μπορεις να ρωτησεις απευθειας τον πωλητη (το ebay εχει ''ενσωματομενο'' συστημα ανταλαγής μηνυματων) και αν ειναι απο τους καλους θα σου απαντησει το πολυ μεσα σε 24 ωρες (υπολογιζε παντα και την διαφορά ωρας ανα τον κοσμο :winka: ).
Να κοιτας να αγοράζεις (οσο μπορεις) απο πωλητες με υψηλο θετικο feedback και δεν θα έχεις προβλήμα. Προσοχή μονο στα μεταφορικά.
Απλα συγκρατησου, μην παρασυρθείς γιατί μπορει να φαινεται ευκολο και παιχνιδακι αλλα τα χρηματα (και η τραπεζα πισω απο την πιστωτική σου ) ειναι περα για περα αληθεια
:beer: :wave2:

υγ: το μπροστινό εχει παθει ζημία? (ζαντα, καλαμια, τιονοπλακες, τρομπα κτλ κτλ)
:rolleyes: :rolleyes:

sakisvolos
10/12/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gademis
Μου ξέφυγε η foto...

Αφού είσαι εσύ εντάξει όλα καλά είναι!

Το μηχανάκι πάλι άστο, έτσι όπως το βλέπω είναι μάλλον είναι να λες πάμε γι' άλλα!

Αν παίζει και ψυχολογικός παράγοντας να το καβαλάς αφού το φτιάξεις και να
σκέφτεσαι ότι μ' αυτό έπεσες είναι κάπως κι' αυτό!

Καλησπέρα!:wave2:

lamoun
10/12/2007, 23:08
Περί ebay ρίξε μια ματιά ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027&highlight=ebay)

Gademis
10/12/2007, 23:15
Μόνο η αριστερή μπουκάλα η οποία έχει ένα βαθούλωμα από το grip που έσπασε.
Κατά τ’ άλλα ούτε λάδια χάνουν ούτε καν γρατζουνιές έχουν. Όλα αυτά με το μάτι,
δεν ξέρω αν έχουν αρπάξει έστω και 1mm.


113991

Gademis
10/12/2007, 23:19
Οι ζάντες επισκευάζονται και οι 2 με max 250 ευρώ σύνολο


113992

mouse
10/12/2007, 23:59
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να το δώσεις το μηχανακι... ή να το πουλήσεις κομμάτια ο ίδιος αν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς.

Αυτά που έχεις υπολογίσει μεχρι τώρα μου φαίνονται λίγα για τη ζημιά που δείχνει να έχει. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν πάρει οι μπουκάλες;

Αnyway, αφού έχεις τα χρηματα για να πάρεις ένα καινουριο καλύτερα πιστεύω να το πουλησεις:wave2:

Ζεύκας
11/12/2007, 02:41
άμα δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα πούλα το.
άμα πάλι έχεις οικονομικό πρόβλημα...πάλι πούλα το!
αφού όπως λες έχεις χρήματα στην άκρη δώστο και πάρε άλλο!

καλίμπρες...επισκευή ζαντών...τεπόζιτο...μακρυά!

κ το θές για πίστα έτσι? που σημαίνει καταπονήσεις,απότομες επιταχύνσεις+επιβραδύνσεις...
άμα το ήθελες μόνο για να πας στη καφετέρια ας το επισκεύαζες,αφού γουστάρεις να μπείς πίστα,πάρε άλλο μηχανάκι!

κάποιος ανέφερε ότι θα το πάρουν 1500, θα ρίξουν άλλα 2500 χιλιάρικα κ θα το πουλήσουν 8000! :nono:
για να το κάνουν αυτό πρέπει να το κάνουν σα καινούριο,δηλάδή να βάλουν μαμά ανταλακτικά!
μόνο τα πλαστικά,το τεπόζιτο κ η εξάτμιση πάνε γύρω στα 3 χιλιάρικα!

τέσπα θα μπορούσα να γράψω ένα κατεβατό ολόκληρο για να σε πείσω φίλε μου να μην το φτιάξεις.

σκέψου μόνο 3 πράγματα:
1.αφάνταστη ταλαιπωρία
2.χαμένος χρόνος
3.αβεβαιότατο αποτέλεσμα...

:wave2:

DrIoannis
11/12/2007, 08:42
Εάν δεν έχει πάρει το πλαίσιο κατά την άποψή μου φτιάχτο.Κάνε έναν προϋπολογισμό ψάξε στο Ebay και θα βρεις τα ΠΑΝΤΑ!
Από ωραία κουστουμάκια
http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-GSXR-600-750-K6-Verkleidung-Lucky-Stricke-Corona_W0QQitemZ120195085170QQihZ002QQcategoryZ49935QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
υποπλαίσια http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-GSXR600-GSXR-600-750-K6-subframe-sub-frame-06_W0QQitemZ160176659381QQihZ006QQcategoryZ10534QQcmdZViewItem
μέχρι και πλαίσια αν χρειαστεί!Προϋπόθεση βέβαια να υπάρχουν τα χρήματα τα οποία θα είναι λιγότερα από τα 4000 που σου είπαν.

road spirit
11/12/2007, 10:09
ειμαι και εγω τις άποψης οτι αν δεν έχει πάρει πλαίσιο, και εφόσον το θες μονο για πίστα, το φτιάχνεις. Εξάλλου, στην περίπτωση αυτή γιατί να το κάνεις 100% μαμά? σε νοιάζει αν το μηχανάκι θα είναι σε εκθεσιακή κατάσταση απο τη στιγμή που θα μπαίνει μόνο πίστα?
έτσι δεν περιορίζεσαι μόνο σε μαμά ανταλλακτικά αλλά μπορείς να ψάξεις και σε after market, και αν έχεις υπομονή, απο το ebay θα κάνεις αρκετή οικονομία.
Όσον αφορά την αξιοπιστία των πωλητών, εκεί δεν θα είσαι ποτέ 100% σίγουρος, αλλά μια καταρχήν εξασφάλιση ειναι να αγοράζεις πράγματα μόνο από όσους έχουν ΚΑΙ υψηλό rating (προσωπικά επιλέγω μόνο για >98%) ΚΑΙ μεγάλο αριθμό θετικού feedback (γιατί το να έχει πχ 100% positive αλλά αυτό να προέρχεται μόνο απο 2 πωλήσεις όλες και όλες, δεν μου λέει τπτ).


@ ζευκας: αυτό για τη πώληση του επισκευασμένου μη το αμφιβάλεις. Το εχω δει να γίνεται, σε μηχανάκι που έπαθε ζημιά ~ 5.000 ευρώ + χτύπημα στο πλαίσιο, να φτιάχνεται και να πουλιέται σε "τιμή αγοράς".... ασε... γίνεται μια χαρά σου λέω...

boussias
11/12/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ειμαι και εγω τις άποψης οτι αν δεν έχει πάρει πλαίσιο, και εφόσον το θες μονο για πίστα, το φτιάχνεις. Εξάλλου, στην περίπτωση αυτή γιατί να το κάνεις 100% μαμά? σε νοιάζει αν το μηχανάκι θα είναι σε εκθεσιακή κατάσταση απο τη στιγμή που θα μπαίνει μόνο πίστα?
έτσι δεν περιορίζεσαι μόνο σε μαμά ανταλλακτικά αλλά μπορείς να ψάξεις και σε after market, και αν έχεις υπομονή, απο το ebay θα κάνεις αρκετή οικονομία.
Όσον αφορά την αξιοπιστία των πωλητών, εκεί δεν θα είσαι ποτέ 100% σίγουρος, αλλά μια καταρχήν εξασφάλιση ειναι να αγοράζεις πράγματα μόνο από όσους έχουν ΚΑΙ υψηλό rating (προσωπικά επιλέγω μόνο για >98%) ΚΑΙ μεγάλο αριθμό θετικού feedback (γιατί το να έχει πχ 100% positive αλλά αυτό να προέρχεται μόνο απο 2 πωλήσεις όλες και όλες, δεν μου λέει τπτ).


@ ζευκας: αυτό για τη πώληση του επισκευασμένου μη το αμφιβάλεις. Το εχω δει να γίνεται, σε μηχανάκι που έπαθε ζημιά ~ 5.000 ευρώ + χτύπημα στο πλαίσιο, να φτιάχνεται και να πουλιέται σε "τιμή αγοράς".... ασε... γίνεται μια χαρά σου λέω...

+600
Ξέρω 2 R1 που φτιάχτηκαν απο χοντρό χτύπημα. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι άλλες τιμές αγοράζουμε εμείς τα ανταλλακτικά, άλλες οι τιμές χοντρικής. Θα το αγοράσουν 1500, θα βάλουν άλλα 3-4.000 ε-ουρος και μετά θα βρούν κάποιο θύμα να το πουλήσουν 8 - 9.000 έ-ουρος.
Εύκολο χρήμα.

Αν περάσει απο καλίμπρα και είναι οκ μην το δώσεις. Αλλιώς κράτα το για ανταλλακτικά και πάρε καινούργιο.
Όσο για το ebay, κοίτα να αγοράζεις μέσω paypal, και αν σου κάνουν βλακεία μπορείς να ενημερώσεις την τράπεζα και το paypal, ώστε να μην χρεωθείς.

Καλές Βόλτες και προσοχή.

Asaverle
11/12/2007, 12:36
Εφόσον δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα πούλα το και πάρε ένα καινούργιο. Το μηχανάκι είναι αρκετά χτυπημένο.

FZR1000
11/12/2007, 15:12
Δεν βλεπω να αξιζει να το φτιαξεις...

Πες οτι δινεις 5.000 στην καλυτερη και το φτιαχνεις με πολυεστερικα (που θελουν και αυτα βαψιμο) και μεταχειρισμενα. Μετα ποσο το δινεις?? 6.000 αντε 7.000.

Μονο το τρεξιμο που θα κανεις...δεν λεει...

FZR1000
11/12/2007, 20:11
Η φτιαχτο street fighter και πουλα το αμα δεν εχει τιποτε το πλαισιο...

gixxerpap
11/12/2007, 21:00
εαν δεν εχεις οικονομικο προβλημα, θα σου προτεινα να το φτιαξεις ως track bike!

θα σου στοιχισει πολυ λιγοτερα χρηματα, και θα εχεις ενα πολυ καλο μηχανημα για την πιστα....

μην βιαστεις και κανεις μαγκες αλλους;)

αν με τρια χιλιαρικα φτιαχνεται κανονικα, τοτε με 1500 το πολυ θα γινεται track bike!

για να στο κανω λιανα, αμα αποφασισεις να το δωσεις για 1500, στειλε μου μηνυμα να το παρω αυριο!

Gademis
11/12/2007, 21:22
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Τελικά το αποφάσισα και αύριο θα
φωνάξω τον καλίμπραμαν να ερθει να το πάρει και να το τσεκάρει. Βρήκα από έναν
αντιπρόσωπο της Suzuki κομπλέ το υποπλαίσιο και μερικά αλλα πραγματάκια σε
πολύ λογικές τιμές (σχεδόν σαν αυτές που είδα στο ebay).
Ύστερα από μια καλή συζήτηση που είχα μαζί του, πιστεύω πως με συμφέρει να το
φτιάξω. Το κακό είναι πως σχεδόν σίγουρα θα χρειαστώ κάποια κομμάτια από ebay
καθώς στην Ελλάδα δεν τα βρίσκεις εύκολα. 1 ον λίγα τρακαρισμένα μηχανάκια και
2ον σχεδόν όλα χτυπημένα από μπροστά. Βρήκα ήδη μια βαση για fering-konter και
ενα σωρό πολυεστερικά στο ebay αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να τα κερδίσω
γιατί είμαι πολύ άσχετος. (έχω αρχίσει να ρωτάω φίλους και γνωστούς μήπως ξερει
κανένας αλλα τπτ μέχρι τώρα). Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά οσο πιο πολύ το
σκέφτομαι (και με τη βοήθειά σας) μου φαίνεται ολο και πιο εύκολο. :P
ένα πράγμα που με απασχολεί είναι το ντεπόζιτο το οποίο δικό μου έχει τσαλακώσει σαν
τσιγαρόχαρτο και δεν νομίζω να φτιάχνεται. Είδα μια φοτο σε ένα site από ένα gsxr600 ενός
ιδιώτη αλλά δεν ξέρω τη μάρκα των πολυεστερικών. Μήπως έχει κανείς ιδέα τι μάρκα μπορεί να
είναι? Του φοράει ΟΛΑ τα πλαστικά σε πολυεστερικά, μέχρι και ντεπόζιτο!!! (θα με έσωζαν αυτά
τα πλαστικά! ειδικά το ντεπόζιτο!!!) (του έστειλα mail εδώ και μια βδομάδα αλλα δεν πήρα απάντηση)


114112

Gademis
11/12/2007, 21:42
η βάση που έλεγα είναι αυτή: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEBTOX:IT&item=170176148592&_trksid=p3984.cTODAY.m238.lVI
και είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί. Η δημοπρασία τελειώνει σε 22 ώρες και νιώθω ότι χάνω
ευκαιρία. :sick: καινούρια κανει 190ε :eyepop:

Ο τύπος έχει 100% αλλά μόνο 3 trades… Πως σας φαίνεται :confused:

road spirit
11/12/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gademis
Ο τύπος έχει 100% αλλά μόνο 3 trades… Πως σας φαίνεται :confused: είναι ρίσκο! φαντάσου, μπορεί να έχει βάλει 3 φίλους του να αφήσουν feedback! αυτό εννοούσα στο προηγούμενο ποστ μου. Αν ήταν μερικές 100άδες, τότε θα σου έλεγα χτύπα το... είπαμε, το ebay θελει υπομονή

road spirit
11/12/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μην βιαστεις και κανεις μαγκες αλλους;) ακριβώς αυτό!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αν με τρια χιλιαρικα φτιαχνεται κανονικα, τοτε με 1500 το πολυ θα γινεται track bike!

για να στο κανω λιανα, αμα αποφασισεις να το δωσεις για 1500, στειλε μου μηνυμα να το παρω αυριο! ετσι!

βέβαια αν κάνεις ενα προσεκτικό προϋπολογισμό και το κόστος ανέβει, πχ όπως ειπε ο FZR1000 αν πάει στα 5000, ε τότε ξεφευγουμε...

Για αυτό : δες το ψύχραιμα και προσπάθησε να κάνεις όσο το δυνατό καλύτερη και ρεαλιστική εκτίμηση για το κόστος επισκευής

KeLeYTiS
11/12/2007, 22:08
Πολυεστερικα υπαρχουν ετοιμα βαμμενα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ δεν εχουν μπει ΠΟΤΕ πανω σε μηχανακι ...

Βασικα μολις τα βαψαμε το μηχανακι εκοψε πλαισιο και δεν προλαβαν να μπουν πανω ...

Ειναι ατρυπητα ακομα να φανταστεις

Πμ αν τα θελεις να σου δωσω το κινητο του παιδιου

:wave2:

Gademis
11/12/2007, 22:14
Τα 4000ευρώ είναι υπολογισμένα για το 80% των ανταλλακτικών να μπουν καινούρια. Έτσι όπως εξελίσσεται το πράμα παίζει να γίνεται η δουλειά και με τα μισά λεφτα…. Αύριο είναι η κρίσιμη μέρα… θα πάθω κανα δυο εγκεφαλικά μέχρι να μου πει ο καλιμπράς αν είναι οκ το πλαισιο ή όχι :D


KeLeYTiS ο φίλος σου έχει και ντεπόζιτο?!?!?!?! (και μήπως έχει ανταλλακτικά απο τη μοτο?)

KeLeYTiS
11/12/2007, 22:21
Ολοκληρο το μηχανακι εχει βασικα αλλα δεν εχω ιδεα αν το κρατησει,αν το πουλαει ...

Δεν εχω ιδεα πραγματικα ....

SeNNinhA
12/12/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gademis
η βάση που έλεγα είναι αυτή: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEBTOX:IT&item=170176148592&_trksid=p3984.cTODAY.m238.lVI
και είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί. Η δημοπρασία τελειώνει σε 22 ώρες και νιώθω ότι χάνω
ευκαιρία. :sick: καινούρια κανει 190ε :eyepop:

Ο τύπος έχει 100% αλλά μόνο 3 trades… Πως σας φαίνεται :confused:


Να το πάρεις. Άλλωστε είσαι ασφαλισμένος από το paypal έως 200$ (εαν το χρησιμοποιήσεις για την πληρωμή) όπως θα δεις και πάνω δεξιά, οπότε δεν διακινδυνεύεις καθόλου σε περίπτωση απάτης.

Άλλωστε πολλες φορές καλύτερα να εμπιστεύεσαι τα λίγα feedback παρά τα πολλά. Εαν ήταν να κάνει απάτη με feedback θα έβλεπες 100 τουλάχιστον που μάλιστα θα αφορούσαν πράγματα κόστους λίγων $.

Να το πάρεις


Υ.Γ. Τα feedback που έχει δεν είναι από πωλήσεις που έχει κάνει αλλα από αγορές οπότε είναι μάλλον ενας απλός ιδιώτης

nikos force
14/05/2008, 11:44
pws ekselisete re paidia i douleia me to mixanaki ... exoume mia paromoia periptwsi kai psaxnomaste ti na kanoume ...

T.R.E
14/05/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
pws ekselisete re paidia i douleia me to mixanaki ... exoume mia paromoia periptwsi kai psaxnomaste ti na kanoume ...


Δεν ξερω πως εξελισεται η περιπτωση του παιδιου παραπανω,αλλα σε περιπτωση που το πλαισιο δεν εχει προβλημα εγω θα το εφτιαχνα.


:beer:

Tigas
14/05/2008, 21:59
Δέν νομίζω ότι συμφέρει να το φτιάξεις, 3000 θα έχουν μόνο τα πλαστικά σου και κανα 600αρι το τεπόζιτο και θές και τιμονόπλακα που φαίνεται γκρίπ και ντίζες και ότι άλλο τυχών που έχεις τσακίσει
+ την εργασία που θα σου πάρουν με την προϋπόθεση κιόλας ότι δεν έχει πάρει το πλαίσιο.

Το μηχανάκι δεν αξίζει να ασχοληθείς κάν, εκτός εάν το κάνεις track bike και του ρίξεις πολυεστερικά
με επισκευές ντεπόζιτου με 5kg στόκο επάνω είναι πολύ χάλια.

Σούζα ε, :rolleyes: εκεί που παρκάρω το μηχανάκι μου έχει 2 1000 Κ7-Κ8 με τις ίδιες ακριβώς ζημιές.