PDA

View Full Version : Δεν παιρνει Bros



General_lee
11/12/2007, 03:06
Λοιπον, ειμαι παντελως ασχετος απο μηχανες και εδω και λιγο καιρο εχω μια honda Bros σαν πρωτη μηχανη...

Να πω την αληθεια δεν πρεπει να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση, αλλα πονταρα στην αξιοπιστια που αποτι εχω ακουσει-δει εχουν οι Bros....

Το μεγαλο μου προβλημα ως τωρα ειναι το να παρει μπροστα το πρωι που ειναι κρυα...Και ο τροπος που λειτουργει το μοτερ πριν ζεσταθει κυριως.(μετα την παλευει)

Ειναι μεγαλη η πιθανοτητα να εχω κανει εγω καποια βλακεια, η να κανω λαθος χειρισμους μιας και οπως ειπα δεν εχω και πολλη ιδεα.

Τα συμπτωματα ειναι τα εξης:
Δεν παιρνει μπροστα με τιποτα το πρωι αυτες τις μερες που την εχω (κανει κρυο βεβαια αρκετο). Αναγκαστικα οσες φορες την εβαλα μπροστα ηταν τσουλιτη με δευτερα. Μετα επαιρνε κανονικα.(λιγο πιο δυσκολα αν δεν την ζεσταινα καλα, αλλα επαιρνε)
Οταν επαιρνε στην αρχη το μοτερ εκανε ολο αρρυθμιες, μπουκωνε, ανοιγα το γκαζι και δεν εκανε τιποτα, η αργουσε πολυ να επιταχυνει και το εκανε αποτομα με καθυστερηση. Αργοτερα οταν ζεσταινοταν πηγαινε καπως καλυτερα,ειδικα χαμηλα(δεν μπερδευοταν τοσο) αλλα ψηλα παλι εκανε μερικα μπερδεματακια.(μετα τις 6000 πχ) Το τσοκ οταν ειναι ακομα σχετικα κρυα μολις το κατεβασω (κλεισω) τερμα κατω δεν κραταει ρελαντι και σβηνει.

Το αποκορυφωμα ηταν σημερα που δεν επαιρνε ουτε σπρωχτη με δευτερα!!Εκανε πως παιρνει και εσβηνε.

ΑΥτα ειναι τα συμπτωματα.

Τωρα αυτα που εκανα εγω, και οι συμβουλες που χρειαζομαι....

Αρχικα αλλαξα λαδια,φιλτρο λαδιου, μπουζι, μιζα(!)(τα ιδια ομως και μετα απο αυτα,καμια βελτιωση)

Ισως κανω κατι λαθος στον τροπο που το βαζω μπροστα.Ισως το μπουκωνω??Του δινω πολυ γκαζι??Δεν κραταω αρκετη ωρα το κουμπι της μιζας πατημενο??Το τσοκ για να το βαλω μπροστα το βαζω στη θεση τερμα πανω(το μοχλο δλδ), δλδ ανοιχτο...(φανταζομαι).

Θα ελεγα οτι εχει προβλημα η μηχανη, αλλα ο πρωιν ιδιοκτητης με διαβεβαιωσε οταν μιλησαμε οτι κατι κανω λαθος με το γκαζι και το τσοκ και οτι εκεινου του επαιρνε το πολυ με την τριτη στο πολυ κρυο....


Εχω φαει τα χερια μου και τα ποδια μου να σπρωχνω και να μην παιρνει καθε πρωι...Δεν αντεχω αλλο...Ελπιζω να με βοηθησετε γιατι θα την πεταξω απο καναν γκρεμο μου φαινεται...

Emden
11/12/2007, 07:54
File me to bros. Prin meroikous mhnes eixa kai egw to idio akrivws mhxanaki, To bros einai ena poli axiopisto mhxanaki kai diskola tha se afhsei. Anaforika me to provlima pou les na sou pw thn alhtheia den to eixa pote sth paramikrh dwsh. Kanonika to mhxanaki den thelei gazi me thn ekkinhsh..para mono afou ginei to 1 tsaf.Auto pou se sumvouleuw na kaneis einai ruthmish valvidwn giati an thimame kala den to anafereis, akoma tha mporouses na xrhsimopoieis to magiko chock, des an to chock kleinei kanonika ton aera kai douleuei, nai to chock anoigh pros ta panw! An kai pali den ginete tpt tote mporeis na shkwseis ligo ta zigler me kindino omws na mpoukoni. Epiprostheta dokimase an to mhxanaki pairnei to aparaithtw reuma gia thn ekkinhsh tou kinhthra. An pali den ginete tpt dokimase na pas sto mhxaniko gia sumvoulh prwta kai meta episkeuh! mh se gdarei apo thn arxh :D
Elpizw na se vohthisoun k alloi apo to forum:smilea:

alex14
11/12/2007, 08:01
Δεν πας σε κανα μαστορα να σου κατεβασει τα καρμπυρατερ
για καθαρισμο και ρυθμιση ?

General_lee
11/12/2007, 10:09
Κι αν δωσω κανα 100αρικο και για αυτο (καρμπιρατερ καθαρισμα ρυθμιση) και τελικα δεν φταιει αυτο και παλι δεν παιρνει??Δε θα το αντεξω αν μου συμβει και αυτο...Εχω ηδη δωσει αρκετα παραπανω χρηματα αποτι υπολογιζα και παλι καμια διαφορα..

BIG BLACK
11/12/2007, 11:07
Είχα και εγώ παλιά Bros.Ίσως το πιό αξιόπιστο μηχανάκι που είχα ποτέ.

Στα επίπεδα του ΚΤΜ.:D :D

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπιζαν μετά από πάρα πολλά χιλιόμετρα

ήταν η αντλία βενζίνης και νομίζω ότι εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημά σου.

OldMan
11/12/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
mporeis na shkwseis ligo ta zigler ...
Έλααααα ...??? :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
dokimase an to mhxanaki pairnei to aparaithtw reuma gia thn ekkinhsh tou kinhthra.
Ξαναέλααααα ...??? :look:



Υ.Γ.
Στα παλιά μηχανάκια, υπάρχει και η περίπτωση "πεσμένης" συμπίεσης (από φθορά ελατηρίων και επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων), οπότε η εκκίνησή τους εμπεριέχει αρκετά στοιχεία από την Θεωρία της Αβεβαιότητας ..!!! :wave2:

sapila racing
11/12/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στα παλιά μηχανάκια, υπάρχει και η περίπτωση "πεσμένης" συμπίεσης (από φθορά ελατηρίων και επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων), οπότε η εκκίνησή τους εμπεριέχει αρκετά στοιχεία από την Θεωρία της Αβεβαιότητας ..!!! :wave2:

Θα μπορουσες να επεκταθείς λίγο πάνω σε αυτην τη θεωρία? :wave2:

Δεν εχω πολύ δουλειά σημερα. :D

General_lee
11/12/2007, 14:07
Α εμενα δεν εμπεριεχει τετοια στοιχεια η διαδικασια της εκκινησης...
Ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι δε θα παρει ποτε!(τουλαχιστον εν σταση και οσο δεν βρισκω τι φταιει):p

General_lee
11/12/2007, 16:49
Λοιπον εχω μερικα νεα στοιχεια που ισως βοηθησουν στην επιλυση του προβληματος....

Συγγνωμη που σας κουραζω κι εσας παιδια..(αλλα αν δεν με βοηθησει καποιος εμπειρος θα ακινητοποιηθει και θα πηγαινω παντου με τα ποδια..που μεχρι τωρα πιο ξεκουραστο θα ηταν βεβαια, αν σκεφτει κανεις το τρεξιμο που εχω ριξει για να παρει..:D )

ΑΠοτι εχω καταλαβει ενα απο τα λαθη που εκανα ως τωρα ηταν οτι εδινα ελφρως γκαζι ΕΝΩ παταγα τη μιζα(δλδ το ειχα λιγο ανοιγμενο ηδη), ενω θελει ισα ισα μια μικρη γκαζια στο τελος της μιζιας, η και καθολου (αμα εχεις σωστη μηχανη:D )

Αφου σημερα μετα απο ξεπατωμα την εβαλα σε κατηφορα, εχω καποια νεα στοιχεια...

Καταρχην χαμηλα οταν ζεσταθει και βρω το σωστο σημειο για το τσοκ δεν κανει μπερδεματα πλεον. Ψηλα εξακολουθει να κανει αρκετα (πολυ ψηλα, δλδ 7-9)

Το τσοκ με εχει μπερδεψει πολυ. Ο πρων ιδιοκτητης μου ειπε οτι θελει ανοιγμενο για μερικα λεπτα στην αρχη καιμετα να το κλεινω. Εγω αναγκαστικα το εχω τερμα ανοιχτο για να παρει και μετα καπου στη μεση. (εκει κραταει ρελαντι 1500 και σταθερα με μονο μειον τα μπερδεματα ψηλα)

Αν το κατεβασω (το μοχλακι του τσοκ) πολυ κατω το ρελαντι ανεβαινει παρα πολυ ψηλα.(σχεδον 3000!!). Αν το κατεβασω τελειως τελειως, κανει αρρυθμια και σβηνει.

(μηπως η λυση ειναι καποια ρυθμιση του ρελαντι πιο χαμηλα με καποιο τροπο?δεν ξερω...)


Αυτα τα ολιγα....Ελπιζω να σας διαφωτισα, ωστε να καταλαβετε τι εχει...Γιατι το σπρωξιμο με εχει κουρασει...

crewdriver
12/12/2007, 23:55
εμενα τροφοδοσια στην αρχη της μου κανει...καθαρισμο στα καρμπ εκανες?η αντλια ειναι οκ?το ντεποζιτο μηπως εχει σκουριες κλπ και περνανε μεσα????απο βενζινη πως παει?μηπως εχει πεσει τπτ νερο μεσα(ξερω κι εγω ,πολλα εχω δει!!)...

red_monster
13/12/2007, 13:56
Βάζει κλειδι στη μίζα, ανοιγεις το τσοκ και πατας τη μιζα.
περιμένεις κανα 30'' και μέτα κλείνεις το τσοκ, το μοτερ θα πρέπει να κρατα ρελαντι γυρο στις 1100.
Αν εχει κομπιασματα ακόμα και 7000-9000 πρέπει να εχει βουλομένο φίλρο η προβλημα στην αντλία η και τα 2.
Αν θέλει αντλία βενζίνης υπολόγισε κανα 120 +φπα απο σαρακάκι

Μην σκίζεις το μηχανάκι μολις το βάζεις μπρος , ασε το να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Ρύθμισε και τις βαλβίδες(γίνεται πολυ εύκολα ,με κοντρα παξιμάδι είναι)

VANDA
13/12/2007, 14:19
Και εμένα το bros που οδηγούσα παλιά αυτά μου έκανε. Το καλοκαίρι ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά με τα κρύα είχα θέμα κάθε πρωί. Πολλές απόπειρες να πάρει μπρος (πάντα με τσοκ), μετά τσιγαράκι μέχρι να ζεσταθεί και τέτοια. Μετά ήταν όλα οκ.. αλλά έπρεπε να ξυπνάω 10' νωρίτερα για να "ξυπνήσω" και το μπροσάκι... :dizzy:

red_monster
13/12/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
Λοιπον, ειμαι παντελως ασχετος απο μηχανες και εδω και λιγο καιρο εχω μια honda Bros σαν πρωτη μηχανη...

Να πω την αληθεια δεν πρεπει να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση, αλλα πονταρα στην αξιοπιστια που αποτι εχω ακουσει-δει εχουν οι Bros....

Το μεγαλο μου προβλημα ως τωρα ειναι το να παρει μπροστα το πρωι που ειναι κρυα...Και ο τροπος που λειτουργει το μοτερ πριν ζεσταθει κυριως.(μετα την παλευει)

Ειναι μεγαλη η πιθανοτητα να εχω κανει εγω καποια βλακεια, η να κανω λαθος χειρισμους μιας και οπως ειπα δεν εχω και πολλη ιδεα.

Τα συμπτωματα ειναι τα εξης:
Δεν παιρνει μπροστα με τιποτα το πρωι αυτες τις μερες που την εχω (κανει κρυο βεβαια αρκετο). Αναγκαστικα οσες φορες την εβαλα μπροστα ηταν τσουλιτη με δευτερα. Μετα επαιρνε κανονικα.(λιγο πιο δυσκολα αν δεν την ζεσταινα καλα, αλλα επαιρνε)
Οταν επαιρνε στην αρχη το μοτερ εκανε ολο αρρυθμιες, μπουκωνε, ανοιγα το γκαζι και δεν εκανε τιποτα, η αργουσε πολυ να επιταχυνει και το εκανε αποτομα με καθυστερηση. Αργοτερα οταν ζεσταινοταν πηγαινε καπως καλυτερα,ειδικα χαμηλα(δεν μπερδευοταν τοσο) αλλα ψηλα παλι εκανε μερικα μπερδεματακια.(μετα τις 6000 πχ) Το τσοκ οταν ειναι ακομα σχετικα κρυα μολις το κατεβασω (κλεισω) τερμα κατω δεν κραταει ρελαντι και σβηνει.

Το αποκορυφωμα ηταν σημερα που δεν επαιρνε ουτε σπρωχτη με δευτερα!!Εκανε πως παιρνει και εσβηνε.

ΑΥτα ειναι τα συμπτωματα.

Τωρα αυτα που εκανα εγω, και οι συμβουλες που χρειαζομαι....

Αρχικα αλλαξα λαδια,φιλτρο λαδιου, μπουζι, μιζα(!)(τα ιδια ομως και μετα απο αυτα,καμια βελτιωση)

Ισως κανω κατι λαθος στον τροπο που το βαζω μπροστα.Ισως το μπουκωνω??Του δινω πολυ γκαζι??Δεν κραταω αρκετη ωρα το κουμπι της μιζας πατημενο??Το τσοκ για να το βαλω μπροστα το βαζω στη θεση τερμα πανω(το μοχλο δλδ), δλδ ανοιχτο...(φανταζομαι).

Θα ελεγα οτι εχει προβλημα η μηχανη, αλλα ο πρωιν ιδιοκτητης με διαβεβαιωσε οταν μιλησαμε οτι κατι κανω λαθος με το γκαζι και το τσοκ και οτι εκεινου του επαιρνε το πολυ με την τριτη στο πολυ κρυο....


Εχω φαει τα χερια μου και τα ποδια μου να σπρωχνω και να μην παιρνει καθε πρωι...Δεν αντεχω αλλο...Ελπιζω να με βοηθησετε γιατι θα την πεταξω απο καναν γκρεμο μου φαινεται...


Μόλις το φτιάξεις και του βάλεις φρέσκα λάστιχα θα δεις γιατι δεν αξίζει να το πετάξεις απο γκρεμό

General_lee
14/12/2007, 03:01
Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν διαφορα πιθανα αιτια για τα προβληματα που εχω, και μου ειναι οικονομικα αδυνατον να αλλαξω ενα ενα ολα τα πιθανα σημεια που μπορει να φταινε, μεχρι να διορθωθει....

Αν πχ παω και ρυθμισω-καθαρισω-κατεβασω καρμπιρατερ και τελικα ειναι κατι αλλο, η αν αλλαξω αντλια και τελικα δεν εφταιγε αυτο και κανει τα ιδια, θα τρελλαθω....

Γιατι και στον προηγουμενο μαστορα που πηγα μου αλλαξε μιζα, και μπουζι (περα απο λαδια και φιλτρο λαδιου) και διαφορα δεν υπηρξε τελικα....

Οποτε αναγκστικα θα το ξαναπαω να μου βρουν τι φταιει...Δε βλεπω οικονομικοτερη λυση...
Μιας και μονος μου, εφοσον δεν εχω τις γνωσεις δεν ξερω τι μπορει να ειναι.

Δε μου κανει παντως για ηλεκτρικο θεμα.
Κατι με τις βενζινες μου κανει να ειναι, αλλα δεν ξερω κιολας. Με αγχωνει παντως που μετα απο 4-5 μιζιες πεφτει η μπαταρια αισθητα και δεν παιρνει πλεον για τα καλα.... Βεβαια γενικα αμα δεν παρει στις 2-3 πρωτες μετα μονο σπρωχτη....

(Επειδη αναφερθηκε, και λαστιχα θελω σιγα σιγα, αλλα ειναι πολυ ακριβα και κοιταω πρωτα να παιρνει φυσιολογικα και μετα να παρω)

General_lee
14/12/2007, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crewdriver
εμενα τροφοδοσια στην αρχη της μου κανει...καθαρισμο στα καρμπ εκανες?η αντλια ειναι οκ?το ντεποζιτο μηπως εχει σκουριες κλπ και περνανε μεσα????απο βενζινη πως παει?μηπως εχει πεσει τπτ νερο μεσα(ξερω κι εγω ,πολλα εχω δει!!)...

Οχι δεν εκανα καθαρισμο. Η αντλια απο που θα καταλαβω αν ειναι οκ? οταν παρει σπρωχτη η μηχανη μετα δουλευει -σχεδον- φυιολογικα(με εξαιρεση καποια μπερδεματακια ψηλα), αν αυτο βοηθαει...Δεν ξερω αν εχει σκουριες το τεποζιτο(ειναι μανουρα να το δω αραγε?)... Βενζινη απλη αμολιβδη εβαλα (95οκτανιων)....Λες οι 98ρες, η η σουπερ να ειναι καλυτερες?(δλδ να παιρνει ευκολοτερα η α μην μπερδευει)
Νερο δε νομιζω..Μηπως να αδειασω το τεποζιτο και να το ξαναγεμησω?(Πως γινεται αυτο...?)

dodos 900
14/12/2007, 12:52
Είχα bros και έπαιρνε πάντα μπροστά με την πρώτη όσο κρύο και άν είχε.Είχα και εγώ το
ίδιο πρόβλημα κάποια στιγμή και τελικά ήτανε τρόμπα βενζίνης.Όταν λειτουργεί κανονικά
καταλαβαίνεις ένα χτύπο όπως της καρδιάς άν την ακουμπήσεις.
Βάζω και φωτό με το σημείο που το καταλαβαίνεις αυτό.


114314

General_lee
14/12/2007, 15:45
Σε ευχαριστω πολυ φιλε, θα το κοιταξω αμεσα. Ελπιζω να μην ειναι πολυ ακριβο ανταλλακτικο, η ακομα καλυτερα να το βρω μεταχειρισμενο, αν ειναι πολυ ακριβο καινουριο..

(γιατι αραγε να λειτουργει κανονικα ομως μολις παρει? Μονο στην εκκινηση ζοριζεται η τρομπα? οχι οτι δεν κανει και μερικα μπερδεματα, οπως ειπα, αλλα μου κανει εντυπωση..)

Anritsu
14/12/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Υ.Γ.
Στα παλιά μηχανάκια, υπάρχει και η περίπτωση "πεσμένης" συμπίεσης (από φθορά ελατηρίων και επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων), οπότε η εκκίνησή τους εμπεριέχει αρκετά στοιχεία από την Θεωρία της Αβεβαιότητας ..!!! :wave2: [/B]


Ωχ . Αυτό μάστορα μπορεί να είναι υπαίτιο και για μιά αύξηση της κατανάλωσης κατά 20 -25 % δεδομένου οτι λόγω της μειωμένης συμπίεσης το μοτορ δουλεύει σε πιο ψηλές στροφές ???
Πρόσεξε τι θα πείς , μην μου μαυρίσεις την καρδιά Χριστουγεννιάτικα :hypnotize

mouse
14/12/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
ΑΠοτι εχω καταλαβει ενα απο τα λαθη που εκανα ως τωρα ηταν οτι εδινα ελφρως γκαζι ΕΝΩ παταγα τη μιζα(δλδ το ειχα λιγο ανοιγμενο ηδη), ενω θελει ισα ισα μια μικρη γκαζια στο τελος της μιζιας, η και καθολου (αμα εχεις σωστη μηχανη:D )

Αφου σημερα μετα απο ξεπατωμα την εβαλα σε κατηφορα, εχω καποια νεα στοιχεια...

Καταρχην χαμηλα οταν ζεσταθει και βρω το σωστο σημειο για το τσοκ δεν κανει μπερδεματα πλεον. Ψηλα εξακολουθει να κανει αρκετα (πολυ ψηλα, δλδ 7-9)

Το τσοκ με εχει μπερδεψει πολυ. Ο πρων ιδιοκτητης μου ειπε οτι θελει ανοιγμενο για μερικα λεπτα στην αρχη καιμετα να το κλεινω. Εγω αναγκαστικα το εχω τερμα ανοιχτο για να παρει και μετα καπου στη μεση. (εκει κραταει ρελαντι 1500 και σταθερα με μονο μειον τα μπερδεματα ψηλα)

Αν το κατεβασω (το μοχλακι του τσοκ) πολυ κατω το ρελαντι ανεβαινει παρα πολυ ψηλα.(σχεδον 3000!!). Αν το κατεβασω τελειως τελειως, κανει αρρυθμια και σβηνει.

(μηπως η λυση ειναι καποια ρυθμιση του ρελαντι πιο χαμηλα με καποιο τροπο?δεν ξερω...)


Αυτα τα ολιγα....Ελπιζω να σας διαφωτισα, ωστε να καταλαβετε τι εχει...Γιατι το σπρωξιμο με εχει κουρασει...

Βασικά πρέπει να έχεις μπερδέψει πότε έχεις ανοιχτό το τσοκ. Στο μπροσάκι το τσοκ είναι ανοιχτό όταν είναι στην κάτω θέση και κλειστό όταν είναι στην πάνω θέση. Υπάρχει και ένα βελάκι εκεί που σου δείχνει ...εκτός και αν έχει σβηστεί απο το χρόνο...
Όταν έχεις ανοιχτο το τσοκ μην περιμένεις να δουλεύει κανονικά το μηχανάκι σου.
Το ρελαντί μπορείς να το ρυθμίσεις από μία "βίδα" που υπάρχει αριστερα στο μπροσάκι. Πήγαινε στο μηχανικό σου να σου δείξει γιατί δεν προκειται να καταλαβεις που βρίσκεται.
Για να ξέρεις όμως ότι το μηχανακι σου είναι εντάξει πρέπει να του καθαρίσεις τα καρμπ, το φίλτρο αέρα, να ρυθμιστούν οι βαλβιδες και να αλλαξεις τα μπουζι (που το έχεις κάνει).


Το μπροσάκι είναι πολύ καλό μηχανάκι, μην απογοητεύεσαι, απλά πρέπει να του κάνεις κάποια πραγματάκια όπως και σε όλους τους κινητηρες.

General_lee
16/12/2007, 16:12
Ωχ λες να κανω τοσο καιρο τετοια πατατα.....(να ειναι ανοιχτο το τσοκ οταν ειναι κατω το μοχλακι...)?
Παντως με το μοχλακι σχετικα κατω κραταει πολυ ψηλα ρελαντι, και τερμα κατω κανει αρυθμια και σβηνει..Αυτα ενω δουλευει...Να το βαλω μπροστα με τερμα κατω το μοχλακι δεν εχω δοκιμασει...:confused:

Παντως αποτι βλεπω το συνεργειο δεν το γλυτωνω, ελπιζω να μη με γδαρουν μονο και να αλλαξουν αυτο που πραγματι φταιει με τη μια, γιατι αν τα δοκιμασω να τα αλλαξω η να τα φτιαξω ολα οσα αναφερατε την εκατσα..

Ευχαριστω πολυ παντως..

General_lee
16/12/2007, 19:05
Λοιπον σημερα πηρε κανονικα (με την 3η) με το μοχλακι καπου στη μεση προς τα κατω. Τελικα αποτι καταλαβα κρινοντας και απο το ρελαντι, το τσοκ πραγματι ειναι ανοιχτο οταν ο μοχλος ειναι προς τα κατω...(για καποιο λογο τερμα κατω ομως σβηνει)

Αυτα ως προς το ξεκινημα...που δεν λυθηκε εντελως αλλα τουλαχιστον αρχιζω να μαθαινω τι θελει..

Κατα τα αλλα πηγα και εβαλα βενζινη 100αρα...που δεν ξερω αν ειναι σωστο...Φοβαμαι μηπως ηταν μ&^%ια.... Για καποιο λογο σημερα μου εκανε πολυ εντονα σκασιματα η εξατμιση...Και καποια κενα-μπερδεματα παλι στις μεσαιες-ψηλες ειτε το τσοκ ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο..

mouse
17/12/2007, 12:02
Επειδη δεν προκειται να βγάλεις άκρη μονος σου και απ'οτι καταλαβαίνω δεν έχεις καποιο μηχανικο εμπιστοσύνης, αν θέλεις πες μου να σε στείλω σε έναν καλό μηχανικο ο οποιος θα σε βοηθήσει.

karamoto
17/12/2007, 14:30
Τηλεδιάγνωση και μάλιστα με ψηφοφορία δύσκολα γίνεται. Μπορεί καρμπιλατέρ μπορεί η αντλία αλλά άμα δεν το πας σε μηχανικό δεν βλέπω να βγάζεις άκρη. Μην πας όμως να πάρεις π.χ. καινούργια αντλία πριν το δει κάποιος. Κρίμα τα λεφτά.

Ίσως να βοηθήσει αν έριχνες μία ματιά και στα μπουζί? Τι χρώμα έχουν στην ακίδα?
Αν είσαι τυχερός κάποιος εδώ μέσα μπορεί από αυτό να σου πει κάτι, αν και έτσι όπως το δουλεύεις με το τσοκ όλη μέρα άντε να βγάλεις συμπέρασμα.

Εγώ ψηφίζω τον μηχανικό. Καλά ξεμπερδέματα.

Tpap
17/12/2007, 14:38
στρατηγε μου, πηγαινε σε κανα γ@μ@μηχανικο να ριξει μια ματια..
δεν γινονται οι δουλειες ετσι.

(εχεις και ωραιο νικ!!)

catmaster
17/12/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
Λοιπον σημερα πηρε κανονικα (με την 3η) με το μοχλακι καπου στη μεση προς τα κατω. Τελικα αποτι καταλαβα κρινοντας και απο το ρελαντι, το τσοκ πραγματι ειναι ανοιχτο οταν ο μοχλος ειναι προς τα κατω...(για καποιο λογο τερμα κατω ομως σβηνει)

Αυτα ως προς το ξεκινημα...που δεν λυθηκε εντελως αλλα τουλαχιστον αρχιζω να μαθαινω τι θελει..

Κατα τα αλλα πηγα και εβαλα βενζινη 100αρα...που δεν ξερω αν ειναι σωστο...Φοβαμαι μηπως ηταν μ&^%ια.... Για καποιο λογο σημερα μου εκανε πολυ εντονα σκασιματα η εξατμιση...Και καποια κενα-μπερδεματα παλι στις μεσαιες-ψηλες ειτε το τσοκ ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο..



Μήπως το τελευταίο σέρβις που έγινε στο μηχανάκι ήταν όταν συναρμολόγησαν τον κινητήρα στην μακρινή χώρα του ανατέλλοντος ηλίου ;;; :D :confused: :D


σύρε ρε παλικάρι σε ένα μάστορα να σου καθαρίσει τα καρμπιρατέρ , να αλλάξει κάνα μπουζί και να στο ρυθμίσει σωστά γιατί εδώ μέσα τσάμπα το χρόνο σου τρως ...

:wave2:

General_lee
17/12/2007, 18:26
Εχετε δικιο παιδια, θα παω...(φιλε που με ρωτησες, αν θες στειλε μου και αν ειναι σχετικα κοντα μου και εμπιστος θα παω)

Απλα απο την εμπειρια μου με συνεργεια αυτοκινητων, μολις δουν ασχετο η νεο οδηγο τον γδερνουν και ουτε καλα του το φτιαχνουν, με αποτελεσμα να πηγαινει ο κακομοιρης συνεχεια για νεα προβληματα. Και το χειροτερο ειναι οτι δε σου εξηγουν και ακριβως τι παιζει, να μαθεις...
Σου λενε τα κλασσικα " ε παλια μηχανη ειναι, τα κανουν αυτα οι παλιες.."

Ελπιζω να βρω καποιον που να ειναι τιμιος καταρχην γιατι το προβλημα δεν φανταζομαι να ειναι κατι πολυ πολυπλοκο ωστε να θελει κανα μαστορι τρελλο...

Θα δουμε...

(προς απαντηση οσων δεν ειδαν τα αρχικα ποστ, μπουζι, λαδια (+φιλτρο λαδιου) και μιζα εχω μολις αλλαξει, οποτε δε φταιει κατι απο αυτα)

General_lee
27/12/2007, 04:19
Πηγα τελικα σε μηχανικο, φιλο φιλου, που μου φανηκε πολυ καλος σαν ανθρωπος τουλαχιστον, με διαθεση να μου εξηγησει, και με ψηλοκουφανε να πω την αληθεια με αυτα που μου ειπε...
Μολις το ειδε το μηχανακι μου ειπε οτι με τετοια παλια μηχανηματα αποκλειεται να μην επισκεπτεσαι σχετικα συχνα το συνεργειο, ακομα κι αν ειναι για πραγματα που ειναι στην ωρα τους να αλλαχτουν και οχι χοντρα προβληματα.
Με εναν πρωτο ελεγχο και αφου του ειπα οτι ενα βασικο σερβις το εχω κανει, η μηχανη δεν του φανηκε να εχει κατι ιδιαιτερο.

Ειπε οτι εχει πολυ καιρο να κουνηθει και οτι γενικα ειναι ψηλομπουκωμενη και το βασικο που θελει ειναι κανα ταξιδακι, να ανοιξει να ξεμπουκωσει και να δουλεψει αρκετη ωρα. Εγω ως τωρα το μονο που εκανα ηταν βολτες των 5-10 λεπτων ισα ισα να ζεσταθει λιγο και οχι σε εθνικη και ανοιχτο δρομο. Και ο προηγουμενος αποτι ειπε την χρησιμοποιουσε πολυ πολυ σπανια και γενικα την ειχε αρκετα ακινητη.
Μετα μου φορτησε τη μπαταρια και μου την εβαλε μπροστα, αλλα ειπε οτι γενικα εχει πεσει η αποδοση της και θελει σιγα σιγα αλλαγμα. Μου εδειξε πως να χρησιμοποιω το τσοκ και ειπε να μην δινω καθολου γκαζι στην εκκινηση μονο λιγο στο τελος θελει, οταν πια εχει μισοπαρει.
Επισης αποτι λεει δε θελει 100αρα βενζινη, δεν εχει νοημα σε τετοια μηχανη, πιο πολυ κακο της κανει.

Αυτα πανω κατω... να μου αλλαξει κατι προς το παρον δεν ηθελε, μιας και δεν ειναι κατι συγκεκριμενο που εχει χαλασει, η ξερυθμιστει σε τετοιο βαθμο που να απαιτει αμεση αλλαγη.
Τα φιλτρα ειναι καθαρα και τα καρμπιρατερ δεν εχουν λογο να ρυθμιστουν σαυτη τη φαση αποτι λεει. Ουτε η τρομπα ειπε οτι εχει προβλημα.
Τωρα θα κανω μερικα χιλιομετρακια με απλη βενζινη στην εθνικη να δω τι θα γινει. Παντως σημερα που την ετρεξα αρκετα μου φανηκε αρκετα καλυτερα μετα.
Μακαρι να χει δικιο...και να ναι μονο απτην ακινησια.

Α,μια ερωτησουλα. Οταν μια μπαταρια ειναι εντελως ξεφορτιστη και η μηχανη παρει μπροστα με καλωδια πχ, ποση ωρα κανει το μοτερ περιπου να την φορτισει τερμα?

General_lee
31/12/2007, 02:25
Σας εχω κουρασει το ξερω...
Προχθες εμεινα τελειως στα καλα καθουμενα κι ενω ημουν καθοδον...
Το πηγα στο μαστορα, δεν επαιρνε μπροστα παρολο που εδινε κανονικα και ρευμα, και η μιζα γυρναγε και ολα.. Το ψαχνει λιγακι..
Τελικα ο σοφος φιλος Dodos 900 το πετυχε :p .
Τρομπα βενζινης λεει κατα 99% ...

Τωρα το θεμα ειναι αν θα τα σκασω να παρω καινουρια η αν θα βαλω μεταχειρισμενη...Καινουρια ποσο να χει, πανω απο 100-120 ευρω?

Α κατι αλλο, το προβλημα της τρομπας που τωρα τα εφτυσε εντελως, δικαιολογει τη δυσκολια στην εκκινηση και τα μπερδεματα-κενα η θα εχω παλι τα ιδια απλα θα παιρνει λιγο πιο ευκολα αραγε...?

dodos 900
31/12/2007, 03:14
Καλύτερα πάρε καινούργια να είσαι σίγουρος.120 ευρώ την είχα αγοράσει απ΄ ότι θυμάμαι και
ήτανε για africa twin αλλά δούλευε άψογα στην bros.Μετά πιστεύω οτι δέν θα έχεις κανένα
πρόβλημα. :wave2: