PDA

View Full Version : Νέο πίσω ελαστικό...



paris13
11/12/2007, 21:53
Τελικά το πήρα και πρώτες εντυπώσεις... απίστευτο :rotflmao: Ίσως τουλάχιστον συγκριτικά με τον τόφαλο το προηγούμενο που είχα... Από το Michelin Power Road 150/70/17 (που έλεγα ότι με χαλάει το 70 προφίλ), τώρα σε Bridgestone 160/60/17. Η μέρα με την νύχτα..! :beer:

... η πιο σωστά η νύχτα με την ημέρα..!


114113

paris13
11/12/2007, 21:56
Άλλη μία με το νέο ελαστικό... :rotflmao:
Ελπίζω να σας αρέσει..!

Υ.Γ Τώρα η σειρά του χταποδιού μαμά που έχω ήδη και ψάχνω για ένα καλό και σχετικά φτηνό τελικό.


114114

paris13
11/12/2007, 21:59
Να το παλιό που είχα, ο τόφαλος σε 150/70/17, χριστέ μου πως κυκλοφορούσα τόσο καιρό..! :confused:


114115

paris13
11/12/2007, 22:06
Μεγάλη διαφορά στο προφίλ αλλά και το 160/60/17 πολύ ποιο στρόγγυλο, πολύ οβάλ πιο μαλακό και η μηχανή σε πλαγιάζει όσο θέλεις νοιώθοντας ασφάλεια. Τα προηγούμενα τετραγώνιζαν και όταν έπαιρνες κλήση σε στροφή μπορώ να πω πως αυτή έρχονταν απότομα μα ασάφεια. Τώρα καμία σχέση. Ίσως πολλοί να πούνε ότι το 140/70/17 είναι η απόλυτη σωστή λύση αλλά εγώ είμαι ευτυχής για την επιλογή μου. Ελπίζω να σας αρέσει. :beer:

Μια ακόμα από τον τόφαλο το παλιό...


114116

KeLeYTiS
11/12/2007, 22:19
Ποσα χλμ εχεις κανει με το νεο ελαστικο ?

iosif
11/12/2007, 22:39
άλλαξε καθρεφτες απορώ που βλεπεις με αυτους

odt
11/12/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13


... η πιο σωστά η νύχτα με την ημέρα..!


:beer: :beer: :beer:

Ωραίος! Άντε, καλόστριφτος!!:smokin:

paris13
11/12/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Ποσα χλμ εχεις κανει με το νεο ελαστικο ?

Φίλε μου σήμερα το πήρα και έχω κάνει 3 φορές Αθήνα - Νέα Σμύρνη, Νέα Σμύρνη - Αθήνα και μια Καλλιθέα. Αυτές οι διαδρομές λόγο δουλειάς και όχι βόλτα. Ήταν όμως σκέτη απόλαυση πίστεψέ με. Το άνοιξα φυσικά στην Συγγρού αλλά τίποτα παραπάνω. :beer:

Υ.Γ Μπορεί σε όλη την φάση να παίζει ρόλο και τα Hiper Pro ελατήρια που έχω στα πίσω αμορτισέρ αλλά αυτά είχα και με το Power Road τον τόφαλο.!

paris13
11/12/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
:beer: :beer: :beer:

Ωραίος! Άντε, καλόστριφτος!!:smokin:

Ευχαριστώ ευχαριστώ... :beer:

Φίλε iosif τους καθρέπτες τους συνήθισα, δεν είναι και τόσο κακοί. Βέβαια παιζόμουν για νέους μαύρους αλλά τελικά σε αυτή την μηχανή πάει το χρώμιο. Αν βρω τίποτα καλύτερο θα τους αλλάξω, τώρα με επείγει το θέμα εξάτμιση και είμαι αποφασισμένος να κάνω κάτι καλό. Έχω το μαμά χταπόδι έτοιμο γυαλισμένο και ψάχνω κάνα Remus για να προχωρήσω. :wave2:

KeLeYTiS
12/12/2007, 02:03
E ωραια αρα ουτε τα κερια δεν εφυγαν απο το λαστιχο ακομα

Ο λαστιχας σου δεν σου το ειπε μολις το αλλαξε ?

Θα συμπεριφερθει ακομα καλυτερα το λαστιχο ....

Καλοταξιδο

paris13
12/12/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
E ωραια αρα ουτε τα κερια δεν εφυγαν απο το λαστιχο ακομα

Ο λαστιχας σου δεν σου το ειπε μολις το αλλαξε ?

Θα συμπεριφερθει ακομα καλυτερα το λαστιχο ....

Καλοταξιδο

Ευχαριστώ, ευχαριστώ.! :beer:

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά δεν ξέρω στα πόσα χλμ θα είναι το ελαστικό ready... περίπου 1000 χλμ ή λιγότερα.? Αν ξέρεις πές μου. :wave2:

KeLeYTiS
12/12/2007, 15:49
Στο βουλκανιζατερ που παω εγω μου λενε 100 χλμ τα πρωτα με προσοχη γιατι γλυστρανε και οχι σπινιαρισματα,αποτομα φρενα κτλ κτλ για να μην εχει το ελαστικο αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας ....

:wave2:

Fireball400
12/12/2007, 17:39
Μεγειές:beer: !Εμένα φοράει 150/60/17 diablo και μου'χουν βγει μιά χαρά.Αλλά μου βάζεις ιδέες:lol: ...

paris13
12/12/2007, 21:47
:beer:
Κάποιοι έλεγαν ότι το 160/60/17 δεν χωράει στο CB με την 4αρα ζάντα του άσχετα από το σωστό και λάθος. (το σωστό και λάθος είναι σχετικό και είναι άλλο κεφάλαιο). Λοιπόν κοιτάξτε στην φώτο πόσο μπροστά είναι ο πύρος της πίσω ρόδας στην φώτο 2 και 3 που σημαίνει ότι η αλυσίδα είναι αρκετά κοντή. Μόλις το είδα αυτό και πριν βγάλω το προηγούμενο λάστιχο διαστάσεων (τόφαλου όπως έχω πει) 150/70/17 σκέφτηκα ότι μάλλον δεν θα μπεί το νέο 160/60/17 αφού το πρώτο το 70αρι απείχε από το ψαλίδι στο πάτημα του ελαστικού (όχι από τα πλάγια) ελάχιστα. Σκέφτηκα λοιπόν ότι το νέο δεν θα μπαίνει ή θα πρέπει να βάλω νέα αλυσίδα, κάτι που ήθελα να αποφύγω μιας και αυτή που έχω είναι σε πολύ καλή κατάσταση, (όπως και το γρανάζι). Βγάζοντας την ρόδα με το 150/70 και βάζοντάς το δίπλα από το 160/60 είδα ότι το 70αρι μπορεί αν όχι 3 σίγουρα 2+ δάχτυλα ήταν ποιο μεγάλο, (μεγαλύτερο σε διάμετρο). Αυτό ήταν σκέφτηκα. Ο λαστιχάς δεν είχε πρόβλημα να μου περάσει το 160αρι και στην περίπτωση που δεν χώραγε ή δεν μου άρεσε... να το έβγαζε για να βάλω ότι θέλω. Αυτός όπως μου είπε ήταν σίγουρος ότι μπαίνει αλλά κόλλησε λίγο με το μήκος της αλυσίδας που όμως όταν τα είδε δίπλα δίπλα δεν είχε κανέναν ενδοιασμό ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Ε.! λοιπόν δεύτερη ημέρα σήμερα και απ' ότι φαίνεται ο πιτσιρικάς παρ' ότι μου έκανε σωστή ζυγοστάθμιση δεν υπολόγισε φαίνεται την σωστή απόσταση και πρέπει να το ξαναπάω για να μου τεντώσει λίγο την αλυσίδα. Με αυτό θέλω να πω ότι η απόσταση του ελαστικού στο πάτημά του από το ψαλίδι είναι πλέον αρκετά μακριά που με το 70αρι δεν ήταν. (Αυτό φαίνεται κάπως από τις φώτο 2 και 3 βλέποντας την θέση του πύρου στον πίσω τροχό).
Άκουσα πολλά όλον αυτό τον καιρό ότι με 160αρι δεν θα ξεκινά και η φοβία μου βάζοντας 150/60/17 ήταν μην μικρύνει η διατομή γιατί δεν θα ήθελα να κερδίσω σε επιτάχυνση αφού ήδη η πρώτη γέμιζε αμέσως, μέχρι που θα ήθελα πολλές φορές να ξεκινώ με δευτέρα. Τώρα με το 160/60 δυστυχώς έχω πάλι μικρότερη διατομή από το 70αρι και κέρδισα σε εκκινήσεις, είναι σπάσιμο να πρέπει να αλλάζω την πρώτη αμέσως. (Αυτό όταν θες να κινηθείς από νορμάλ μέχρι αργά)…
Όπως και να χει να γνωρίζεται ότι η μηχανή καθυστερεί να εκκινήσει, πρώτον όταν η διάμετρός του είναι μεγαλύτερη από ένα άλλο όπου το 70αρι έχει σαφώς μεγαλύτερη από ότι ένα 60αρι, και ο δεύτερος πολύ σημαντικός ρόλος είναι φυσικά η γόμα που έρχεται σε επαφή με τον δρόμο, (τριβή). Όσο περισσότερο γόμα, ελαστικό, έρχεται σε επαφή με τον δρόμο, όπου το 160/60 όντως περισσότερο οβάλ, πιο καμπυλωτό έχει πολύ λιγότερη γόμα που έρχεται σε επαφή από ότι το 150/70 αφού σχεδόν όλα τα 70αρια είναι ποιο τετραγωνισμένα (σε συνδυασμό με το στενό 150). Έτσι το 60 άσχετα το φάρδος του έχει μικρότερη διάμετρο και περισσότερη καμπυλότητα, έχει λιγότερη επιμέρους επαφή με τον δρόμο από ένα 70αρι και είναι πολύ ποιο γρήγορο. Δεν παραγνωρίζω ότι το ίδιο λάστιχο σε μια ζάντα 4,5 ή 5αρα θα ήταν ίσως λίγο πιο φαρδύ αλλά η διάμετρος παίζει καθοριστικό ρόλο.
Το αποτέλεσμα στο CBSF αισθητικά δεν είναι κακό, αντιθέτως εμένα μου αρέσει (το ίδιο ελπίζω και σε εσάς) και δεν το βλέπω να «μπαλονάρει» που λένε παρ’ ότι μπορεί ανεπαίσθητα και να ταίριαζε καλύτερα σε ποιο φαρδιά ζάντα.! Σίγουρα λοιπόν είναι καλύτερο από όλες τις απόψεις από το 150/70 που είχε λάθος βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά δεν ξέρω και δεν αμφιβάλω ότι ένα 150/60 θα ήταν ακόμα ποιο απολαυστικό. Από στιλιστική πλευρά όμως να μου επιτρέψετε ακόμα και αν κάνω λάθος να επιμείνω στην επιλογή μου. Μόνον με την ασφάλειά μας δεν παίζουμε και δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. :beer:

orangedragon
12/12/2007, 23:55
file mou otan irthe i ora na alakso k ego elastika ixa tis idies apories ti elastiko na valo pio ine to katalilo gia tin moto mou?.
to apotelesma na valo lathos elastiko........!!!(150/60) k mprosta afisa tin idia diastasi me apotelesma na kathisi i mixani piso k na megalosi i gonia kasten.
megalonontas tin gonia afksanete i apostasi metaksi ton dio droxon opote exis megalo provlima stis strofes na xasis to mprostino............:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :bawl:
opote i vazis tis diastasis pou sou lei o kataskevastis i tin xamilonis k mprosta
(160/60) piso? (120/60) mprosta!

160*60/100=96 .150*70/100=105 . 140*70/100=98 . 150*60/100=90 piso

110*70/100=77 .120*60/100=72 mprosta

paris13
13/12/2007, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από orangedragon
file mou otan irthe i ora na alakso k ego elastika ixa tis idies apories ti elastiko na valo pio ine to katalilo gia tin moto mou?.
to apotelesma na valo lathos elastiko........!!!(150/60) k mprosta afisa tin idia diastasi me apotelesma na kathisi i mixani piso k na megalosi i gonia kasten.
megalonontas tin gonia afksanete i apostasi metaksi ton dio droxon opote exis megalo provlima stis strofes na xasis to mprostino............:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :bawl:
opote i vazis tis diastasis pou sou lei o kataskevastis i tin xamilonis k mprosta
(160/60) piso? (120/60) mprosta!

160*60/100=96 .150*70/100=105 . 140*70/100=98 . 150*60/100=90 piso

110*70/100=77 .120*60/100=72 mprosta

Παρ' ότι δεν έχω δει κάποια αρνητική εμφανή διαφορά στις στροφές (μες την πόλη) έχεις δίκιο και πρέπει το μπροστά να γίνει μάλλον 120/60. Ένας γνωστός μου που πάει και συχνά πίστα με το CBSF (που τον χάνεις που τον βρίσκεις Σέρρες ή Μέγαρα αυτός) έχει 160/60 πίσω και 120/60 εμπρός. Γι αυτό είπα ότι το 120 μπροστά μπαίνει παρ' ότι πολλοί επιμένουν πως όχι. Απλά παίχτηκα αν θα το κάνω μήπως και γλιτώσω χρήματα αφού οπτικά το 110/70 γεμίζει αλλά το σωστό αυτό που λές είναι, αφού μπήκα στον χορό ας χορέψω... :beer:

paris13
16/12/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από
file mou otan irthe i ora na alakso k ego elastika ixa tis idies apories ti elastiko na valo pio ine to katalilo gia tin moto mou?.
to apotelesma na valo lathos elastiko........!!!(150/60) k mprosta afisa tin idia diastasi me apotelesma na kathisi i mixani piso k na megalosi i gonia kasten.
megalonontas tin gonia afksanete i apostasi metaksi ton dio droxon opote exis megalo provlima stis strofes na xasis to mprostino............:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :bawl:
opote i vazis tis diastasis pou sou lei o kataskevastis i tin xamilonis k mprosta
(160/60) piso? (120/60) mprosta!

160*60/100=96 .150*70/100=105 . 140*70/100=98 . 150*60/100=90 piso

110*70/100=77 .120*60/100=72 mprosta

Φίλε μου orangedragon μετά την παρατήρησή σου θυμήθηκα και πρόσεξα ότι πολλά μοντέλα χρησιμοποιούν διαφορετικό προφίλ του εμπρός από του πίσω ασχέτως διαστάσεων. Έτσι παρ' ότι νομίζω πως πλέον για τον χαρακτήρα που έφτιαξα με το 160/60 πίσω το σωστό θα είναι ένα 120/60 για μπροστά. Θα ήθελα αν δεν σου είναι μεγάλος κόπος να μου εξηγήσεις λίγο τον πίνακα που παραθέτεις για τον συντελεστή όσον αφορά τις σωστές διαστάσεις των ελαστικών για την π.χ. μότο CBSF μου/μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.! :beer:

orangedragon
17/12/2007, 10:23
den ine pinakaki apli ipologismi ine gia na vriskis to ipsos tou elastikou.
gia paradixma otan exis mia diastasi 160/60 to 160 ine to platos tou elastikou k to 60 ine to 60% tou 160 diladi 160*60/100= 96 xiliosta to ipsos tou sigkekrimenou elastikou.ok? :)
gia na min exis provlima me tin gonia kasten tha prepi na vris to ipsos tou mprostinou elastikou k to ipsos tou piso elastikou k na kratas oso mporis afti ti diafora metaksi tous statheri!!!!
afta distixos i lastixades den ta kseroun k sou vazoun pano oti tous pis esi i oti afti theloun giati ite vgazoun perisotera apo ena elastiko ite epidi afto tous epese kalitera sto mati.
stin osia kanis den kseri tipota giati aplos ine oli i mastori IMIMATHIS k i imimathia ine xiroteri apo tin amathia......!!!
k distixos tin patisa k ego apo aftous......!!!!

paris13
18/12/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από orangedragon
den ine pinakaki apli ipologismi ine gia na vriskis to ipsos tou elastikou.
gia paradixma otan exis mia diastasi 160/60 to 160 ine to platos tou elastikou k to 60 ine to 60% tou 160 diladi 160*60/100= 96 xiliosta to ipsos tou sigkekrimenou elastikou.ok? :)
gia na min exis provlima me tin gonia kasten tha prepi na vris to ipsos tou mprostinou elastikou k to ipsos tou piso elastikou k na kratas oso mporis afti ti diafora metaksi tous statheri!!!!
afta distixos i lastixades den ta kseroun k sou vazoun pano oti tous pis esi i oti afti theloun giati ite vgazoun perisotera apo ena elastiko ite epidi afto tous epese kalitera sto mati.
stin osia kanis den kseri tipota giati aplos ine oli i mastori IMIMATHIS k i imimathia ine xiroteri apo tin amathia......!!!
k distixos tin patisa k ego apo aftous......!!!!

Ok Κατάλαβα ευχαριστώ φίλε orangedragon. Θα υπολογίσω λοιπόν σε διάφορα μοντέλα που τα εμπρός με τα πίσω από το εργοστάσιο δεν έχουν καμία σχέση αλλά θα παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο φαντάζομαι όπως π.χ. η διάμετρος της ζάντας που μπορεί να μην είναι ίδια. Τώρα για την κατασκευή του σασί δεν νομίζω να έχει να κάνει. Επειδή μου έχει κάνει εντύπωση το θέμα σε πολλά εργοστασιακά μοντέλα παραγωγής θα το μελετήσω και εγώ. Ωστόσο έχω καταλήξει όπως σωστά είπες να βάλω και εμπρός 60αρι, δηλαδή 120/60/17.

Υ.Γ Λες γωνία (kasten)... Μήπως θέλεις να πεις γωνία Caster.? μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα, ή... εγώ κάνω λάθος. Όπως και να χει Thanks.! :wave2:

Υ.Γ2 Λες ότι
gia na min exis provlima me tin gonia kasten tha prepi na vris to ipsos tou mprostinou elastikou k to ipsos tou piso elastikou k na kratas oso mporis afti ti diafora metaksi tous statheri!!!!
Με αυτό το δεδομένο το καλύτερο για το 160/60 που μας δίνει 96 είναι σε εμπρός το 120/60 που όμως μας δίνει 72 ενώ το 110/70 μας δίνει 77 που είναι ποιο κοντά στο 96... έτσι σε κάποια φάση μάλλον έχω μπερδευτεί ή δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου παρ' ότι είσαι αρκετά ξεκάθαρος, τι να πω..!? Θα το ψάξω περισσότερο. :a55: