PDA

View Full Version : ΤΣΜΕΔΕ



Sapadak
12/12/2007, 09:35
http://www.tsmede.tee.gr

Ριχτε μια ψηφο
:beer:

Stergios69
12/12/2007, 09:36
Συνάδελφος; :wave2:

Sapadak
12/12/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Συνάδελφος; :wave2:

Ναι ναι

Ευτυχως ή Δυστυχως ομως?
:D

Stergios69
12/12/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ναι ναι

Ευτυχως ή Δυστυχως ομως?
:D
Αυτό ξαναπέστο... :D

Sapadak
12/12/2007, 09:46
Μια ερωτηση σε οσους γνωριζουν

Ειχα την εντυπωση οτι οι μηχανικοι ηταν ποιο δουλευταραδες :lol: μιας και ή δεν βγαιναν στη συνταξη καθολου ή βγαιναν σε μεγαλη ηλικια.

Αυτο το αποκατω πως τα κατανοητε?

1 δουλευει και 7 παιρνουν συνταξη?

Αν συνεβαινε αυτο λογικα δεν θα ειχε ευρωστια το ταμειο :confused:


Η αναλογία ασφαλισμένων προς συνταξιούχους. Η σχέση στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 1:7,13, στο ΤΣΑΥ 1:5,25, στο Ταμείο Νομικών 1:3,52, στο ΤΣΠΕΑΘ 1:4,61, στο σύνολο των ασφαλισμένων 1:1,75. Το προσδοκώμενο ποσοστό ετήσιας εξέλιξης (αύξησης/ μείωσης) του πλήθους των ασφαλισμένων για το ΤΣΜΕΔΕ προσδιορίζεται μέσα στα δύο μεγαλύτερα.

gdevelek
12/12/2007, 09:50
πάρτο ανάποδα...



:lol:

Sapadak
12/12/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
πάρτο ανάποδα...



:lol:

Προφανως ετσι πρεπει να ειναι

ΑΛΛΑ λεει

Η αναλογία ασφαλισμένων προς συνταξιούχους.

Και μετα

στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 1:7,13


Οποτε τι καταλαβαινεις με τη μια?

gdevelek
12/12/2007, 09:57
μην τα παίρνεις όλα σαν να διαβάζεις paper σε ΙΕΕΕ Journal...

στο ίδιο κειμενο υπάρχουν και άλλα λάθη γλώσσας...

αυτή την αντιστροφή θα την κάνει ο καθένας που θα διαβάσει το κείμενο, εντελώς προφανές είναι... ;)

mixalakis
12/12/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ναι ναι

Ευτυχως ή Δυστυχως ομως?
:D

Δυστυχώς, δυστυχώς!

Έχουμε ένα από τα πιο υγιή ταμεία και οι παροχές είναι για τον @#$.
Αν τα εννοποιήσουν κιόλας δέσαμε!:a015: :a018: :a37:

road spirit
12/12/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δυστυχώς, δυστυχώς!

Έχουμε ένα από τα πιο υγιή ταμεία και οι παροχές είναι για τον @#$.
Αν τα εννοποιήσουν κιόλας δέσαμε!:a015: :a018: :a37:

εντάξ, δεν ειναι ¨ΟΛΕΣ οι παροχες γτπ. Σε κάποια νοσοκομειακά, είναι αρκετά καλά. Β' θέση σε ιδιωτική κλινική όλα πληρωμένα κλπ κλπ....

αλλά σε συσχετισμό με το υγιές... εκει ναι, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερα... ενώ δεν αντιλέγω οτι κάποιες απο τις παροχές είναι απλά αισχρές...

τεσπα, παίδες-συνάδελφοι, το τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αρχίσω το ψάξιμο, νομικά, και μέσω της ΕΕ ίσως, ακόμα και με προσφυγή στο Συμβούλιο της επικρατείας, για πλήρη αποδέσμευση απο το "υποχρεωτικό" του θέματος... Έχω ακούσει περίπτωση γυναίκας συναδέλφου που στο παρελθόν το πέτυχε, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι ραδιο-αρβυλα...

αν όμως μπορεί να γίνει, τότε με 1000... Γιατι, μας κλέβουν που μας κλέβουν, ε τουλάχιστον, τα 3000 χιλιάρικα που δίνω τώρα στο Τσμεδε, αν τα έδινα σε ιδιωτική, θα είχα κάθε μέρα ελικόπτερο έξω απο το σπίτι standby για τα πάντα...

Operater
12/12/2007, 10:48
Με πολύ λιγότερα μην σου πω :rolleyes:

Πρόσφατα έκανα μια απλή με πολύ λίγα λεφτά ασφάλιση, που περιλαμβάνει
και έκτακτα νοσηλευτικά έξοδα (όχι πληρη περίθαλψη) και συνταξιοδοτικό
και μου βγαίνει μια αξιοπρεπέστατη σύνταξη.Αφήστε που μπορώ και να πάρω αυτά τα λεφτά εφαπαξ!

Και μη μου πει κανενας ότι οι ιδιωτικές είναι επιρρεπείς και επικίνδυνες
γιατί υπάρχει ολόκληρο νομοθετικό πλαίσιο που της στηρίζει και δεν πρόκειται
ποτέ ο ασφαλισμένος να χάσει τα λεφτά του! :wave2:

road spirit
12/12/2007, 10:52
το ξέρω Φώτη, έχω κάνει και εγώ ιδιωτική, συμπληρωματική προς το ΤΣΜΕΔΕ. Κυρίως για να γεμίσω κενά του ταμείου μου... και για τη σύνταξη, γιατι του ΤΣΜΕΔΕ ειναι γτπ. Και επειδή ακριβώς βλέπω τι μου παρέχει η ιδιωτική με τα ~1000 που της δίνω του χρονο, ξέρω (το έχω αναλύσει με τον ασφαλιστή μου) οτι αν πάρω τα 3000 του τσμεδε και τα δωσω στην ιδιωτική, θα μου παίρνουν πίπες καθε μέρα :D , και θα είμαι πασας.

και οχι να πηγαίνω για μια γαμωθεωρηση βιβλιαρίου και να μου φαίρονται σαν να ειμαι κανεις τελειωμένος γαμω τη σχιζοφρένεια μου γαμω :mad:

Operater
12/12/2007, 11:00
Το πιο απλό να σκεφτούμε..

Υπάρχει ένα εξτρα στην ασφάλεια που έκανα, που κατά τη γνώμη μου
είναι σημαντικό, ειδικά για μας, που είμαστε εκτεθειμμένοι (χτυπάω ξύλο για όλους):

Εάν χτυπήσω και δεν μπορώ να δουλέψω, για όποιο διάστημα, μου πληρώνει η
ασφάλεια το μισθό ολόκληρο! Εάν μπορώ να κάνω μόνο τετράωρο, μου πληρώνει το μισό!
Με αποδεξεις βέβαια, αλλά δεν είναι σημαντικό?

Επίσης, σε περίπτωση ολικής ανικανότητας, η ασφάλεια συνεχίζει και λειτουργεί, δεν παύουν τα οφέλη για μένα..

Ποιό δημόσιο ταμείο το κάνει αυτό?? :(

MikeG
12/12/2007, 11:05
Σα πολλοί μηχανικοί δε μαζευτήκαμε? :smokin: :D :winka:


:wave2:

mpou
12/12/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σα πολλοί μηχανικοί δε μαζευτήκαμε? :smokin: :D :winka:


:wave2:

Και που βλεπεις το κακο? Οτι δεν ειμαστε στην πορεια? :look:

Stergios69
12/12/2007, 11:08
Δε λέμε και ειδικότητες να γνωριζόμαστε καλύτερα;
Πολιτικός μηχανικός! :wave2:

MikeG
12/12/2007, 11:10
Μηχανικός Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων & σύντομα ελπίζω & Μηχανικός Παραγωγής & Διοίκησης.

:wave2:

Stergios69
12/12/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μηχανικός Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων...

:wave2:
Καλά, μιλάμε για 5 στρέματα τίτλο... :D :wave2:

mavrofidi
12/12/2007, 11:13
μια και βλεπω συζητηση περι ασφαλιστικου, πρεπει να εχετε υποψη σας οτι:
1. κανενας Ελληνας ασφαλισμενος δεν παιρνει συνταξη (σε συνολο) μικροτερη απο τις εισφορες του.
2. κανενα ασφαλιστικο ταμειο δεν ειναι υγιες. &
3. τα "ευγενη" ταμεια εχουν γινει ευγενη οχι απο τους πορους των ασφαλισμενων τους, αλλα απο αυτα που πληρωνουμε οι υπολοιποι Ελληνες σ' αυτα.
το σημαντικοτερο ειναι οτι:
κυριοι βουλιαζουμε, σε 10 χρονια δεν θα υπαρχουν ταμεια.....

road spirit
12/12/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Και που βλεπεις το κακο? Οτι δεν ειμαστε στην πορεια? :look: στις 19 του μήνα απεργούμε ρε
:lol:

apav
12/12/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
3. τα "ευγενη" ταμεια εχουν γινει ευγενη οχι απο τους πορους των ασφαλισμενων τους, αλλα απο αυτα που πληρωνουμε οι υπολοιποι Ελληνες σ' αυτα.

:a10:

road spirit
12/12/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μηχανικός Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων & σύντομα ελπίζω & Μηχανικός Παραγωγής & Διοίκησης.

:wave2:

Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης ειμαι και εγω

τι λες ρε μαικ? θα μπεις?

mpou
12/12/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στις 19 του μήνα απεργούμε ρε
:lol:

Αληθεια?:eek:

Γιατι ολοι οι αλλοι μαζι και εμεις οι ψωριαρηδες μονοι μας?

MikeG
12/12/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης ειμαι και εγω

τι λες ρε μαικ? θα μπεις?


Είμαι 2ο έτος σ'αυτό & προσπαθώ να μου αναγνωρίσουν μαθήματα από το πρώτο πτυχίο. Τα περισσότερα τα έχω διδαχθεί..... :winka:

Nostradamus
12/12/2007, 13:18
allos enas politikos mixanikos...tous xairetiamous mou sta paidia tou kladou...:)

gdevelek
12/12/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
μια και βλεπω συζητηση περι ασφαλιστικου, πρεπει να εχετε υποψη σας οτι:
1. κανενας Ελληνας ασφαλισμενος δεν παιρνει συνταξη (σε συνολο) μικροτερη απο τις εισφορες του.
2. κανενα ασφαλιστικο ταμειο δεν ειναι υγιες. &
3. τα "ευγενη" ταμεια εχουν γινει ευγενη οχι απο τους πορους των ασφαλισμενων τους, αλλα απο αυτα που πληρωνουμε οι υπολοιποι Ελληνες σ' αυτα.
το σημαντικοτερο ειναι οτι:
κυριοι βουλιαζουμε, σε 10 χρονια δεν θα υπαρχουν ταμεια.....

σύμφωνα με δήλωση στελέχους του ΤΣΜΕΔΕ στην τηλεόραση πρόσφατα, οι κρατικές εισφορές ανέρχονται στο 2% (ή ίσως παρακάτω, δεν θυμάμαι ακριβώς) του υφιστάμενου αποθεματικού

και με το λόγο ασφαλισμένων προς συνταξιούχους παραπάνω, δεν μου φαίνεται περίεργο

red_monster
12/12/2007, 13:57
Μηχανολόγος μηχανικός, αν πάρω ποτε πτυχίο....:ZZZ:

project.breeze
12/12/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Μηχανολόγος μηχανικός, αν πάρω ποτε πτυχίο....:ZZZ:







Μηχανολόγος/μηχανικός κι εγώ.Το πτυχίο έρχεται,πρώτα όμως το φανταρικό τον Φλεβάρη:beer:

Aggelos_SV
12/12/2007, 14:19
Πολιτικός μηχανικός εδώ ...
Φοιτητής ακόμα,τελειώνω τον Σεπτέμβρη.

Οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ είναι κοντά στα 200€ το μήνα?Ισχύει αυτό?
Είναι αμετάβλητο το ποσό με το πέρασμα του χρόνου?

KaTaNaS
12/12/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Μηχανολόγος μηχανικός, αν πάρω ποτε πτυχίο....:ZZZ:

+1 :bawl:

gdevelek
12/12/2007, 14:23
οι εισφορές είναι πλέον αρκετά πάνω από 3000Ε το χρόνο για τους παλιούς ασφαλισμένους

για τους νέους ασφαλισμένους υπάρχει σημαντική έκπτωση για πέντε αν δεν κάνω λάθος χρόνια

mpou
12/12/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
οι εισφορές είναι πλέον αρκετά πάνω από 3000Ε το χρόνο για τους παλιούς ασφαλισμένους

για τους νέους ασφαλισμένους υπάρχει σημαντική έκπτωση για πέντε αν δεν κάνω λάθος χρόνια

Για νεους (κατω 5ετιας), ειναι περιπου 2000 τον χρονο (αναλογα με τα κεφια τους)

road spirit
12/12/2007, 14:36
εχω κλείσει 5ετία, και πληρώνω 2900 ακριβώς

πριν την 5ετία, πλήρωνα ~ 2000

αυτά για καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία (αποδ. παροχης υπηρεσιων). Για τους μισθωτούς δεν ξέρω πόσο διαφοροποιείται...

Anty12
12/12/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

Για τους μισθωτούς δεν ξέρω πόσο διαφοροποιείται...

Και εκεί είναι ...άστα να πάνε .....:(

BTW Ηλεκτρολόγος η αφεντιά μου :beer:

sapila racing
12/12/2007, 14:50
Mηχανολόγος Μηχανικός κι εγω, ελέυθερος επαγγελματίας.
Εχω κλείσει 10ετία και φέτος μου ηρθε ξαφνικά 1800τόσα το εξάμηνο απο 1450τόσα...λόγω εναρμόνισης κλπ κλπ αναδρoμικά κλπ κλπ.... :(

la_villa
12/12/2007, 16:28
μηχ μηχ και εγώ

Anritsu
12/12/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
εχω κλείσει 5ετία, και πληρώνω 2900 ακριβώς

πριν την 5ετία, πλήρωνα ~ 2000

αυτά για καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία (αποδ. παροχης υπηρεσιων). Για τους μισθωτούς δεν ξέρω πόσο διαφοροποιείται...

Με κάνατε να ψάξω το ετήσιο χαρτί που μας δίνει η εταιρία από το λογιστήριο για την φοροδήλωση .Για το έτος 2006 μου πορακρατηθηκάν 2600 εβρά για το Ασφαλιστικό ταμείο . Σημειωτέο ότι πέραν των 230-240 που σκάω μηνιαία στο ταμείο αλλά τόσα , ίσως και παραπάνω σκάει επίσης και ο εργοδότης . Να μην σας πω και το ανεκδοτό με τις Ιατρικές Παροχές του ΙΚΑ ε ? Ολοί δίνουμε λεφτά στα ταμεία . Aρχιζει και με ενοχλεί ωστόσο που ξαφνικά κάποιες συντεχνίες , και ειδικά οι δημοσιογράφοι που έχουν καταντήσει αηδία τόσες μέρες , πάνε να βγάλουν την ούρα τους απ' έξω. Ως δια μαγείας το ένα ταμείο μετά το άλλο είναι υγειές .... Φοβάμαι πως το αγγούρι είναι πολύ μεγάλο για να το φανέ λίγοι .

:sick:

Desperado
12/12/2007, 18:22
Ότι θα ενοποιήσουν το ΤΣΜΕΔΕ με το ΤΣΑΥ , το ταμείο Νομικών και των Δημοσιογράφων το ακούσατε?

Sapadak
12/12/2007, 18:28
Ετσι λενε

Για να δουμε


Αν μπεις μεσα στο λινκ που εβαλα στην αρχη τα γραφει ολα

Desperado
12/12/2007, 18:32
Δεν ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό - η ενοποίηση δηλαδή - δεν θα είναι ιδιαίτερα κακή για τα ταμεία

Desperado
12/12/2007, 18:39
Σταδιακά μάλλον θα ενοποιηθούν και σε κοινά κτίρια οπότε πιθανόν να σημαίνει και υποτετραπλασιασμό των παγίων εξόδων τους......βέβαια αυτό δεν ξέρω εάν θα συμφέρει τους συνδικαΛΗΣΤΕΣ των ταμείων......έχουν καλομάθει τόσα χρόνια στην ξάπλα και στην ρεμούλα...που να ξεβολεύονται τώρα!!

stefanos
13/12/2007, 09:32
Εχεις την εντύπωση οτι το τσμεδε πληρώνει νοίκι?

stefanos
13/12/2007, 09:34
Και όταν απεργούμε συνάδελφοι στην πορεία.:wave2:

Uriah Heep
13/12/2007, 11:55
Σαν ...βετεράνος μηχανικός...
...με εμπειρίες από την εποχή που ο Μάικλ Τζάκσον ήταν μαύρος...

...θα συμβούλευα τους νεώτερους, πρώτα να σταματήσουν να αυτοξεφλουδίζονται επιστημονικά, υπογράφοντας και τις χαρτοπετσέτες που πιθανόν να βρίσκονται στο "τραπέζι" της όποιας ανάθεσης ή άθλιας τραβεστί αποπεράτωσης...
...να σταματήσουν την "εργαλειακή" πρόσδεση στις εργολαβικές μπουλντόζες των μεγαλοχασάπηδων της αντιπαροχής, μπαζώνοντας ρέματα και "κλείνοντας" ημιυπαίθριους...
...να βγούνε στους δρόμους, όχι για το ασφαλιστικό αλλά για να καταδικάσουν πρώτα τους εαυτούς τους που μετέτρεψαν τα γραφεία τους σε ...Τεχνικά τενεκετζίδικα ή Οικοτροφεία εργολαβικού κυνισμού ανάγοντας το "υπακούειν" ως ορεκτικόν για τη μάσα της άξεστης εργολαβικής μαρμάγκας...

Το ασανσέρ συνεχίζει ιλιγγιωδώς να κατεβαίνει...και δεν σταμάτησε ακόμα...
Το κατρακύλισμα του κλάδου, έδωσε εδώ και χρόνια το δικαίωμα στην έσχατη συνοικιακή κομμώτρια να κάνει υποδείξεις, με σηκωμένο το δάχτυλο, προς τον επιστήμονα μηχανικό υπό την γενικήν θυμηδίαν των αγράμματων Αμπχάζιων υπεργολάβων...

Αλήθεια, έχετε δει ποτέ κανέναν πελάτη να κάνει υποδείξεις στον νευροχειρούργο πριν την εγχείρηση ή στον δικηγόρο πριν τη δίκη για κακούργημα?

Η σύνταξη μας μάρανε!

Αν δεν κατέβουμε σε πορεία εναντίων ...των εαυτών μας...

να είστε σίγουροι ότι θα μας ενοποιήσουν μόνο με έναν "αδελφό" κλάδο...

...αυτόν των ιερόδουλων!


:beer: :beer: :beer:

mpou
13/12/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
...


Σωστος ο παλιος. Αλλα, σαν παλιος, ταυτιζεις τους μηχανικους με 2-3 ταξεις μηχανικων. Υπαρχουν και αλλοι, οι οποιοι κοπτωνται για το ΤΕΕ και το καθε ΤΕΕ, αλλα τρωνε πορτα (βλεπε ηλεκτρονικοι μηχανικοι)

Cpt. Haddock
13/12/2007, 12:07
Βασίλη, once more, εγραψες!

:beer: :wave2:

VanDiemen
13/12/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Σαν ...βετεράνος μηχανικός...
...με εμπειρίες από την εποχή που ο Μάικλ Τζάκσον ήταν μαύρος...
...............


Εννοείς τότε που η Μπρουκ Σιλντς ήταν παρθένα;
Πολύ σωστά τα είπες και μπράβο! Παίρνω θάρρος, από άτομα που βλέπουν ρεαλιστικά την πραγματικότητα και λένε την αλήθεια όπως είναι!

Stergios69
13/12/2007, 12:17
A ρε Βασίλη, πάλι με 5-10 λέξεις τα είπες όλα... :beer:

alex-vstrom
13/12/2007, 12:19
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ:beer:

stefanos
13/12/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Σαν ...βετεράνος μηχανικός...
...με εμπειρίες από την εποχή που ο Μάικλ Τζάκσον ήταν μαύρος...

...θα συμβούλευα τους νεώτερους, πρώτα να σταματήσουν να αυτοξεφλουδίζονται επιστημονικά, υπογράφοντας και τις χαρτοπετσέτες που πιθανόν να βρίσκονται στο "τραπέζι" της όποιας ανάθεσης ή άθλιας τραβεστί αποπεράτωσης...
...να σταματήσουν την "εργαλειακή" πρόσδεση στις εργολαβικές μπουλντόζες των μεγαλοχασάπηδων της αντιπαροχής, μπαζώνοντας ρέματα και "κλείνοντας" ημιυπαίθριους...
...να βγούνε στους δρόμους, όχι για το ασφαλιστικό αλλά για να καταδικάσουν πρώτα τους εαυτούς τους που μετέτρεψαν τα γραφεία τους σε ...Τεχνικά τενεκετζίδικα ή Οικοτροφεία εργολαβικού κυνισμού ανάγοντας το "υπακούειν" ως ορεκτικόν για τη μάσα της άξεστης εργολαβικής μαρμάγκας...

Το ασανσέρ συνεχίζει ιλιγγιωδώς να κατεβαίνει...και δεν σταμάτησε ακόμα...
Το κατρακύλισμα του κλάδου, έδωσε εδώ και χρόνια το δικαίωμα στην έσχατη συνοικιακή κομμώτρια να κάνει υποδείξεις, με σηκωμένο το δάχτυλο, προς τον επιστήμονα μηχανικό υπό την γενικήν θυμηδίαν των αγράμματων Αμπχάζιων υπεργολάβων...

Αλήθεια, έχετε δει ποτέ κανέναν πελάτη να κάνει υποδείξεις στον νευροχειρούργο πριν την εγχείρηση ή στον δικηγόρο πριν τη δίκη για κακούργημα?

Η σύνταξη μας μάρανε!

Αν δεν κατέβουμε σε πορεία εναντίων ...των εαυτών μας...

να είστε σίγουροι ότι θα μας ενοποιήσουν μόνο με ένα "αδελφό" κλάδο...

...αυτόν των ιερόδουλων!


:beer: :beer: :beer:



Συνάδελφε θα σε μαλώσω.
Το να καταδικάσουμε την προηγούμενη γενιά μηχανικών που καθόταν στα γραφεία της και κρυβόταν πίσω απο τα "ψίχουλα" που της πετούσαν οι "εργοδότες" δεν θα βγάλει πουθενά.
Και η παρουσία μας στο δρόμο, δίπλα στους υπόλοιπους εργαζόμενους δείχνει ακριβώς αλλαγή στην στάση και στη σκέψη.

Cpt. Haddock
13/12/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και η παρουσία μας στο δρόμο, δίπλα στους υπόλοιπους εργαζόμενους δείχνει ακριβώς αλλαγή στην στάση και στη σκέψη.

Η παρουσία σας στο δρόμο θα ήταν καλή όταν κατέβαιναν τα γεροντάκια με τις συντάξεις των 300 ευρώ και όχι τώρα που θίγονται τα δικά σας "κεκτημένα"




(ακούγομαι κακός αλλα έτσι νιώθω)

:sad:

stefanos
13/12/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η παρουσία σας στο δρόμο θα ήταν καλή όταν κατέβαιναν τα γεροντάκια με τις συντάξεις των 300 ευρώ και όχι τώρα που θίγονται τα δικά σας "κεκτημένα"




(ακούγομαι κακός αλλα έτσι νιώθω)

:sad:

Captain τα γεροντάκια και οι μωρές παρθένες ας προσέχαν όταν δουλεύαν και όταν ΔΕΝ απεργούσαν για να μην χάσουν το μεροκάματο.
Οσο για δικά μας δεν είναι απλά κεκτημένα όπως κάποιων άλλων, αλλά και πληρωμένα απο εμάς, και υπάρχουν και στο ταμείο μας, όχι σε δομημένα ομόλογα.
Και επί πλέον πληρώνουμε και στο ΙΚΑ ένα κατοστάρικο το μήνα χωρίς κανένα λόγο.

Boxer
13/12/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Captain τα γεροντάκια και οι μωρές παρθένες ας προσέχαν όταν δουλεύαν και όταν ΔΕΝ απεργούσαν για να μην χάσουν το μεροκάματο.
Οσο για δικά μας δεν είναι απλά κεκτημένα όπως κάποιων άλλων, αλλά και πληρωμένα απο εμάς, και υπάρχουν και στο ταμείο μας, όχι σε δομημένα ομόλογα.
Και επί πλέον πληρώνουμε και στο ΙΚΑ ένα κατοστάρικο το μήνα χωρίς κανένα λόγο.

Εγω ειμαι "οικονομικος μηχανικος":D και εχω την εξης απορια.

Αυτο το κατοσταρικο το μηνα το πληρωνεις για ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. Οταν λοιπον αρρωστησεις παιρνεις τιποτα ;

Ρωταω πιο πολυ για μισθωτους.

Uriah Heep
13/12/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer

Αυτο το κατοσταρικο το μηνα το πληρωνεις για ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. Οταν λοιπον αρρωστησεις παιρνεις τιποτα ;

Mπορεί ο κλάδος να έχει κατρακυλήσει ...στης κοινωνίας το τελευταίο σκαλοπάτι...

...παρ΄ολα αυτά ΔΕΝ θα σου πω τι παίρνεις....

...είπαμε να κρατήσουμε τη συζήτηση σε ...κόσμιο επίπεδο!



:beer: :beer: :beer:

OldMan
13/12/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
έδωσε εδώ και χρόνια το δικαίωμα στην έσχατη συνοικιακή κομμώτρια να κάνει υποδείξεις, με σηκωμένο το δάχτυλο, προς τον επιστήμονα μηχανικό
Έχεις κάτι με τις συνοικιακές κομμώτριες, κύριος ??? :smokin:

BILLY FILTH
14/12/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
μια και βλεπω συζητηση περι ασφαλιστικου, πρεπει να εχετε υποψη σας οτι:
1. κανενας Ελληνας ασφαλισμενος δεν παιρνει συνταξη (σε συνολο) μικροτερη απο τις εισφορες του.
2. κανενα ασφαλιστικο ταμειο δεν ειναι υγιες. &
3. τα "ευγενη" ταμεια εχουν γινει ευγενη οχι απο τους πορους των ασφαλισμενων τους, αλλα απο αυτα που πληρωνουμε οι υπολοιποι Ελληνες σ' αυτα.
το σημαντικοτερο ειναι οτι:
κυριοι βουλιαζουμε, σε 10 χρονια δεν θα υπαρχουν ταμεια.....

+599 :smokin:

και όταν βγαίναν άλλοι στους δρόμους για να διαμαρτυρηθούν για το ασφαλιστικό οι κύριοι των ευγενών ταμείων κάνανε την πάπια... και τώρα θέλουν όλοι να κατέβουν για αυτούς... ρε δεν πάμε καλά.

Uriah Heep
14/12/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Έχεις κάτι με τις συνοικιακές κομμώτριες, κύριος ??? :smokin:

Στην έκτακτη χθεσινοβραδυνή συνεδρία με τον ψυχαναλυτή μου, προέκυψε πως η τυχαία (κατ΄εμέ) επιλογή του χαρακτήρα της "συνοικιακής κομμώτριας" ως διαθέτων εκπλήσσουσα νοηματική και περιγραφική ευστοχία συνοδευόμενη από αλληγορική ευθυκρισία...

...δεν είναι τόσο τυχαία...
...αλλά έχει βαθύτερα ψυχολογικά αίτια, με πιθανότερο το να αποτελεί ο χαρακτήρας της "συνοικιακής κομμώτριας" την κρυφή μου σεξουαλική φαντασίωση...

Είναι τρελοί αυτοί οι ...ψυχαναλυτές!

:beer: :beer: :beer:

mavrofidi
14/12/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
+599 :smokin:

και όταν βγαίναν άλλοι στους δρόμους για να διαμαρτυρηθούν για το ασφαλιστικό οι κύριοι των ευγενών ταμείων κάνανε την πάπια... και τώρα θέλουν όλοι να κατέβουν για αυτούς... ρε δεν πάμε καλά.

αυτο που δεν εχει συνειδητοποιησει ο ασφαλισμενος των "προβληματικων" ταμειων ειναι οτι αυτος πληρωνει και τις "εισφορες" των "ευγενων" ταμειων.
γιατι δεν μας λενε οι φιλοι του ΤΣΜΕΔΕ, ποσες κρατησεις υπερ του ταμειου τους γινονται στους υπολοιπους Ελληνες, στις αδειες των οικοδομων ή στα δημοσια εργα?
δεν εγινε "ευγενες" το ταμειο τους μονο απο τις δικες τους εισφορες, αλλα απο ολους μας.....
(μην πουμε και για γιατρους, δικηγορους και δημοσιογραφους)
απο πανω, παραπονιουνται κιολας.....

Uriah Heep
14/12/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi

δεν εγινε "ευγενες" το ταμειο τους μονο απο τις δικες τους εισφορες, αλλα απο ολους μας.....

Το είπα παραπάνω "ευγενικά"...

...ότι είμαστε "ευγενείς" π@υτάνες!

:beer: :beer: :beer:

vthn
15/12/2007, 10:43
Οι κρατήσεις για το ταμείο μας από άδειες οικοδομών κλπ, είναι ουσιαστικά η εργοδοτική εισφορά. Όπως σε ένα μισθωτό πληρώνει και ο εργοδότης. Για κρατήσεις από δημόσια έργα, είναι ουσιαστικά η τριμερής χρηματοδότηση. Αυτή που εφαρμόστηκε σε μας και υπάρχει υγιές ταμείο. Αυτή που το κράτος προσπαθεί να αποφύγει στα υπόλοιπα ταμεία. Βλέπω όμως πως αρκετοί έχουν πατήσει τη μπανανόφλουδα. Αντί να διεκδικήσουν την πλήρη εφαρμογή της τριμερούς χρηματοδότησης, αντί να αγωνιστούν για τα ταμεία τους, μπαίνουν στη λογική της αντιπαράθεσης με άλλους ασφαλισμένους. Κοινωνικός αυτοματισμός.....

apav
15/12/2007, 14:44
Κάπου κάνεις λάθος γιατί για να φτιάξουν νοσοκομεία-συντάξεις και ότι άλλο παρέχουν, πλήρωσαν οι ΙΚΑτζήδες και λοιποί μη-ευγενείς. :evil:

Από την στιγμή που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, σημαίνει ότι είσαι εργοδότης και εργαζόμενος μαζί. Οπότε, δεν δικαιούσε να ζητάς από τον πελάτη να πληρώσει τα σπασμένα. :wave2:

vthn
15/12/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav

Από την στιγμή που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, σημαίνει ότι είσαι εργοδότης και εργαζόμενος μαζί. Οπότε, δεν δικαιούσε να ζητάς από τον πελάτη να πληρώσει τα σπασμένα. :wave2:

και εγώ θα προτιμούσα να κρατάω ολόκληρη την αμοιβή και να κανονίσω μόνος μου τι ασφάλεια θα επιλέξω... δεν με αφήνουν όμως... :wave2:

apav
15/12/2007, 16:23
Δεν είπα αυτό. :D

Είπα για τις υποδομές και την όλη προεργασία που έχει στηριχτεί στα μη-ευγενή ταμεία. Δεν είναι λίγο άδικο να πληρώνουμε όλοι τα ίδια τώρα; :evil:

mavrofidi
16/12/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Οι κρατήσεις για το ταμείο μας από άδειες οικοδομών κλπ, είναι ουσιαστικά η εργοδοτική εισφορά. Όπως σε ένα μισθωτό πληρώνει και ο εργοδότης. Για κρατήσεις από δημόσια έργα, είναι ουσιαστικά η τριμερής χρηματοδότηση. Αυτή που εφαρμόστηκε σε μας και υπάρχει υγιές ταμείο. Αυτή που το κράτος προσπαθεί να αποφύγει στα υπόλοιπα ταμεία. Βλέπω όμως πως αρκετοί έχουν πατήσει τη μπανανόφλουδα. Αντί να διεκδικήσουν την πλήρη εφαρμογή της τριμερούς χρηματοδότησης, αντί να αγωνιστούν για τα ταμεία τους, μπαίνουν στη λογική της αντιπαράθεσης με άλλους ασφαλισμένους. Κοινωνικός αυτοματισμός.....

1. απο ποτε ο ελευθερος επαγγελματιας δικαιουται εργοδοτικη εισφορα?
2. οι κρατησεις απο δημοσια εργα κλπ υπαρχουν ισως και 50 χρονια. η τριμερης χρηματοδοτηση νομοθετηθηκε στη δεκαετια του 90.
γιατι συγκρινεις ανομοια πραγματα?
3. δεν εχει καμμια σχεση η τριμερης χρηματοδοτηση των ταμειων (γενικοτερα) με νομους που ψηφησαν κατα καιρους (συντεχνειακα) οι βουλευτες-μηχανικοι (αλλα και δικηγοροι και γιατροι).
για σκεψου να υπηρχαν αντιστοιχες συντεχνιες πχ οικοδομων ή πωλητων, που να διεθεταν πολιτικη δυναμη (δηλ. βουλευτες).
τι θα ψηφιζαν κι αυτοι για το αντιστοιχο ταμειο τους?
δυστυχως στο Ελλαδισταν, αυτοι που εχουν το μαχαιρι, τρωνε και το πιο μεγαλο κομματι του καρπουζιου....

mavrofidi
16/12/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
και εγώ θα προτιμούσα να κρατάω ολόκληρη την αμοιβή και να κανονίσω μόνος μου τι ασφάλεια θα επιλέξω... δεν με αφήνουν όμως... :wave2:

ολοι οι ασφαλισμενοι (μισθωτοι και ελευθεροι επαγγελματιες) θα το ηθελαν αυτο.
αλλα μην νομιζεις οτι οι μηχανικοι πληρωνετε και τιποτε τρελλες εισφορες.
πιο πριν διαβασα για 2.000-5.000 ευρα το χρονο.
οι υπαλληλοι σας πληρωνουν περισσοτερα στο ΙΚΑ (μαζι με την εργοδοτικη εισφορα) και δεν ειναι και "ευγενεις"-ασφαλισμενοι.....

vthn
16/12/2007, 11:48
Μην κάνετε ακριβής μετάφραση των όρων αλλά δείτε τη λογική τους.

Θα μπορούσε για παράδειγμα, να λένε στο μηχανικό να καταβάλλει αυτός ποσοστό της αμοιβής του, ως ελεύθερος επαγγελματίας. Κρίθηκε λοιπόν ότι αυτό θα οδηγούσε σε μεγαλύτερη εισφοροδιαφυγή κλπ οπότε έβαλαν εισφορά ως ποσοστό της αμοιβής και δεν σου δίνουν την άδεια αν δεν υποβάλλεις στον φορολογικό έλεγχο τα αντίστοιχα αποδεικτικά πληρωμής. Αυτό λοιπόν το επιπλέον, εμφανίζεται ως εισφορά του εντολοδόχου-"εργοδότη" του μηχανικού. Μην έχετε καμμία αμφιβολία όμως ότι εάν γινόταν το πρώτο η ελάχιστη αμοιβή της άδειας θα ήταν αυξημένη κατά το ποσό της εισφοράς. Με τον τρόπο πληρωμής των μηχανικών όμως, δεν μπορεί κανείς να σου πει πχ πλήρωσέ μου και το ένσημο ή να μην σου κόψει απόδειξη για τη σύνταξη της φορολογικής δήλωσης και να σου φοροκλέψει το ΦΠΑ. (πάντα κάτι θα βρεθεί αλλά το περιορίζουν όσο μπορούν :) )
Δεν λέω ότι οι κρατήσεις στα έργα είναι καινούριες. Λέω ότι είναι ένα μοντέλλο τριμερούς χρηματοδότησης (ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί - εταιρίες εργοδότες μισθωτών μηχανικών- κράτος) που έχει αποδόσει. Στα άλλα ταμεία το κράτος αποφεύγει να πληρώσει την εισφορά του και χαρίζει κάθε τόσο τις εισφορές των εργοδοτών. Και εδώ ισχύει αυτό που είπε ο φίλος για το μαχαίρι και το καρπούζι.

Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση: Το ταμείο των μηχανικών είναι ευνοημένο ταμείο. Αυτά που έχουν αφήσει να εννοηθούν ότι θέλουν να κάνουν το μόνο αποτέλεσμα που θα έχουν είναι ούτε καν ψίχουλα για το σύνολο του ασφαλιστικού αλλά ακόμη ένα προβληματικό ταμείο για το οποίο στη συνέχεια θα ψάχνουμε λύση. Το θέμα είναι για ποιό πράγμα πρέπει να παλέψουμε εμέις; Εγώ λέω για την πλήρη εφαρμογή σε όλα τα ταμεία της τριμερούς χρηματοδότησης (για το οποίο κάνουν την πάπια), για την αμείλικτη πάταξη της εισφοροδιαφυγής (όχι χαριστικές οφειλές ή λογικές του τύπου: έλα μωρέ όλοι οι Έλληνες το ίδιο κάνουν), και για την απεμπλοκή των προνοιακών δαπανών από τα ταμεία που πρέπει να χρεώνουν το κράτος. Από εκεί και πέρα, όποιος δεν θέλει να πιάσει στην ουσία του το ασφαλιστικό, ψάχνει τρόπους εντυπωσιασμού και αντί να λύσει το πρόβλημα των ταμείων που έχουν ανάγκη προσπαθεί να βάλει σε αντιπαράθεση τους ασφαλισμένους μεταξύ τους. Πάντως κάτι πρέπει να γίνει..

Πάντα φιλικά :wave2:

shatz
17/12/2007, 00:03
Πολ. Μηχ και εγώ.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ πληρώνουμε κάποια χρόνια ο καθένας μας εισφορές (12χρόνια εγώ) έρχονται και σου λένε " Φίλε ξέρεις αλλάζουν οι όροι του παιγχνιδιου." Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι άλλαξέ το από αυτούς που ασφαλίζονται από τώρα. Δεν μπορείς να εφαρμόζεις κάτι αναδρομικά.

Χώρια που θέλουν να ενοποιήσουν τα ταμεία μας για να βάλουν χέρι στα αποθεματικά μας. 10% λέει στο κράτος.
Κάστε ρε μάγκα, μαζί τα βγάζαμε τα λεφτά και θες να πάρεις το 10%?

Και το φοβερό είναι ότι θέλουν να αρχίσουν το "συμμάζεμα" των ταμείων και αντί να αρχίσουν από αυτά που έχουν πρόβλημα αρχίζουν από εμάς που έχουμε αποθεματικό :).

Άσε που μας θεωρούν και σάκο του μποξ για ότι γίνει.

Πχ. σε μια οικοδομή πετάει ένας εργάτης ένα κουτάκι coca cola μέσα σε μια κολόνα και αυτή καθαρίζει με το ξεκαλούπωμα. Φταίει ο μηχανικός λέει. Πάρε το κρεββάτι σου και πήγαινε στο έργο να κοιμηθείς. Αλλά όταν είναι να πληρώσουν επίβλεψη εκεί όλοι την κουφή.

Αγωνιστικούς Χαιρετισμούς
Όλοι στην απεργία στις 19/12

stefanos
17/12/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αυτο που δεν εχει συνειδητοποιησει ο ασφαλισμενος των "προβληματικων" ταμειων ειναι οτι αυτος πληρωνει και τις "εισφορες" των "ευγενων" ταμειων.
γιατι δεν μας λενε οι φιλοι του ΤΣΜΕΔΕ, ποσες κρατησεις υπερ του ταμειου τους γινονται στους υπολοιπους Ελληνες, στις αδειες των οικοδομων ή στα δημοσια εργα?
δεν εγινε "ευγενες" το ταμειο τους μονο απο τις δικες τους εισφορες, αλλα απο ολους μας.....
(μην πουμε και για γιατρους, δικηγορους και δημοσιογραφους)
απο πανω, παραπονιουνται κιολας.....


Απειρες, υπάρχει και κράτηση στα Δημόσια έργα 0.12% και 0.06% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και είναι ακριβώς αυτά που χρωστάει στο Δημόσιο στο ταμείο μας.
Και είναι ακριβώς όπως το ένσημο και ο ΦΜΥ που χρεώνεται απο τον εργοδότη.
Θέλεις να συζητήσουμε το 60% στα μεροκάματα που πάει στο "προβληματικό" ΙΚΑ?
Η να υπολογίσουμε τί τμήμα του προυπολογισμού ενός έργου πάει στο ΙΚΑ?
Αντί να πετάτε πέτρες σε τάξεις εργαζομένων, καλό είναι να αναρωτηθήτε που έιναι κάποια πορίσματα για προμήθειες αγοράς δομημένων ομολόγων, και πώς ξαφνικά ξεχάστηκε το θέμα μέτά τις εκλογές απο όλους στη Βουλή.
Η που θα βρεθούν τα χρήματα για να πληρωθούν οι συντάξεις των εργαζομένων στον ΟΤΕ που βγήκαν νωρίτερα ώστε να μην πληρώνει μεγάλα μεροκάματα ο "στρατηγικός επενδητής"

stefanos
17/12/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ολοι οι ασφαλισμενοι (μισθωτοι και ελευθεροι επαγγελματιες) θα το ηθελαν αυτο.
αλλα μην νομιζεις οτι οι μηχανικοι πληρωνετε και τιποτε τρελλες εισφορες.
πιο πριν διαβασα για 2.000-5.000 ευρα το χρονο.
οι υπαλληλοι σας πληρωνουν περισσοτερα στο ΙΚΑ (μαζι με την εργοδοτικη εισφορα) και δεν ειναι και "ευγενεις"-ασφαλισμενοι.....

Πληρώνουμε όμως συνέχεια, ενώ οι υπάλληλοι μας, τώρα πληρώνουμε ,τώρα τους απολύουμε και δεν πληρώνουν τίποτα ,επείσης τους υπαλλήλους μας τους βάζουμε "υπάλληλους γραφείων" ενώ στην πραγματικότητα δουλεύουν σε ορυχεία και έπρεπε να πληρώνουμε τα τριπλάσια.
Ετσι καταστρέφουμε ΚΑΙ το ΙΚΑ (μαζί με όλη την υπόλοιπη Ελλάδα).

mavrofidi
17/12/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Απειρες, υπάρχει και κράτηση στα Δημόσια έργα 0.12% και 0.06% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και είναι ακριβώς αυτά που χρωστάει στο Δημόσιο στο ταμείο μας.
Και είναι ακριβώς όπως το ένσημο και ο ΦΜΥ που χρεώνεται απο τον εργοδότη.
Θέλεις να συζητήσουμε το 60% στα μεροκάματα που πάει στο "προβληματικό" ΙΚΑ?
Η να υπολογίσουμε τί τμήμα του προυπολογισμού ενός έργου πάει στο ΙΚΑ?
Αντί να πετάτε πέτρες σε τάξεις εργαζομένων, καλό είναι να αναρωτηθήτε που έιναι κάποια πορίσματα για προμήθειες αγοράς δομημένων ομολόγων, και πώς ξαφνικά ξεχάστηκε το θέμα μέτά τις εκλογές απο όλους στη Βουλή.
Η που θα βρεθούν τα χρήματα για να πληρωθούν οι συντάξεις των εργαζομένων στον ΟΤΕ που βγήκαν νωρίτερα ώστε να μην πληρώνει μεγάλα μεροκάματα ο "στρατηγικός επενδητής"

γιατι δικαιουται το ταμειο σας και (κατ' επεκταση ο μηχανικος), τις κρατησεις αυτες απο τα δημοσια εργα?
ισως γιατι εργαζεται σ' αυτα.
γιατι να μην δικαιουται τις αντιστοιχες και το ΙΚΑ?
δεν δουλευουν και οικοδομοι στα εργα?
να δεις τοτε πως θα ηταν κι αυτο "ευγενες" ταμειο.
μετα, υπαρχει και ενας "διχασμος προσωπικοτητας". πρεπει να αποφασισετε τι ειστε. ελευθεροι επαγγελματιες ή υπαλληλοι?
σε ποιον αλλον ελευθερο επαγγελματια το κρατος καταβαλλει ενισχυση (στο ταμειο του, εννοω)?
γιατι δεν ενισχυει αντστοιχα και το ΤΕΒΕ, ΤΑΕ κλπ (δηλ. τον ΟΑΕΕ)?
γιατι, αυτοι δεν ειχαν βουλευτες και υποργους να "σπρωξουν την κατασταση".....
αληθεια, για πες μας, τι εισφορες πληρωνετε (οταν τις πληρωνετε) και ποια ειναι η μεση συνταξη του συνταξιουχου σας?
τελος, για τις απατεωνιες του εκαστοτε κρατους (γιατι τα κανανε κι οι αλλοι...), δεν φταινει οι συνταξιουχοι των 600 ευρω.
αν θα πρεπε να συνεισφερουν καποιοι, ειναι αυτοι των 2000 ευρω που την πηραν στα 50 τους, οπως αυτοι του ΟΤΕ που αναφερεις ή των λοιπων "ευγενων" ταμειων.
παντα φιλικα,
(αλλα η αληθεια ειναι πικρη...)

mavrofidi
17/12/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πληρώνουμε όμως συνέχεια, ενώ οι υπάλληλοι μας, τώρα πληρώνουμε ,τώρα τους απολύουμε και δεν πληρώνουν τίποτα ,επείσης τους υπαλλήλους μας τους βάζουμε "υπάλληλους γραφείων" ενώ στην πραγματικότητα δουλεύουν σε ορυχεία και έπρεπε να πληρώνουμε τα τριπλάσια.
Ετσι καταστρέφουμε ΚΑΙ το ΙΚΑ (μαζί με όλη την υπόλοιπη Ελλάδα).

συ ειπας......

vthn
19/12/2007, 18:10
_Πληρώνουμε όμως συνέχεια, ενώ οι υπάλληλοι μας, τώρα πληρώνουμε ,τώρα τους απολύουμε και δεν πληρώνουν τίποτα ,επείσης τους υπαλλήλους μας τους βάζουμε "υπάλληλους γραφείων" ενώ στην πραγματικότητα δουλεύουν σε ορυχεία και έπρεπε να πληρώνουμε τα τριπλάσια._

συγνώμη ρε παιδιά αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα του ΤΣΜΕΔΕ... Αυτό ονομάζεται εισφοροδιαφυγή...

vthn
19/12/2007, 18:17
Θέλεις να συζητήσουμε το 60% στα μεροκάματα που πάει στο "προβληματικό" ΙΚΑ?
Η να υπολογίσουμε τί τμήμα του προυπολογισμού ενός έργου πάει στο ΙΚΑ?

φίλε mavrofidi, για τα παραπάνω δεν έχεις κάτι να σχολιάσεις αλλά επιμένεις αντι να διεκδικείς να ψηλώσει ο κοντός, να κοντύνει ο ψηλός. Αυτό ακριβώς επιδιώκουν και όσοι θέλουν να αποφύγουν την κρατική χρηματοδότηση και στα υπόλοιπα ταμεία, κάτι που εδώ και χρονια παράνομα αποφεύγουν.

mavrofidi
20/12/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Θέλεις να συζητήσουμε το 60% στα μεροκάματα που πάει στο "προβληματικό" ΙΚΑ?
Η να υπολογίσουμε τί τμήμα του προυπολογισμού ενός έργου πάει στο ΙΚΑ?

φίλε mavrofidi, για τα παραπάνω δεν έχεις κάτι να σχολιάσεις αλλά επιμένεις αντι να διεκδικείς να ψηλώσει ο κοντός, να κοντύνει ο ψηλός. Αυτό ακριβώς επιδιώκουν και όσοι θέλουν να αποφύγουν την κρατική χρηματοδότηση και στα υπόλοιπα ταμεία, κάτι που εδώ και χρονια παράνομα αποφεύγουν.

αυτα τα παλαιο-κουμουνιστακα δεν ταιριαζουν σε εναν συγχρονο τεχνοκρατη (του καπιταλιστικου συστηματος).
δεν ειδα μηχανικους να απεργουν μαζι με οικοδομους για να βελτιωθουν τα οικονομικα τους (πουφ, πουφ...)....
δεν γνωρισα μηχανικους που να δινουν στα συνεργεια τους προσθετες αμοιβες απο αυτες που οριζει το υπουργειο εργασιας....
δεν γνωρισα μηχανικους που δεν χρησιμοποιουν (= εκμεταλευονται) αλλοδαπους.....
δεν γνωρισα κανενα μηχανικο, στελεχος μεγαλο-απατεωνο τεχνικης εταιρειας, που κατακλεψε τον κοσμακη στο χρηματιστηριο, να καταγειλει αυτα που κανανε τοτε (και κανουν ακομη)...
οχι να γινομαστε ολοι ενα, οταν θιγεται η τσεπη μας και να διαχωριζουμε την θεση μας οταν ειμαστε οι συγχρονοι δουλεμποροι εργασιας.

ζητειστε απο ταμειο σας αυτα που πληρωνετε και θα ειναι ολοι μαζι σας.
μην προσπαθειτε να πνιξετε τους αλλους για να επιβιωσετε εσεις (πλουσιοπαροχα βεβαια....).
παντα φιλικα,

azanka
20/12/2007, 09:23
mavrofidi έχεις ταυτήσει όλους τους μηχανικούς με τους εργολάβους-καρχαρίες-κατασκευαστές... δεν είναι όλοι οι μηχανικοί "πολυκατοικιάδες" και εργολάβοι δημ.έργων... αντίθετα απο πολλοί απο αυτούς δεν είναι καν μηχανικοί.

mavrofidi
20/12/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από azanka
mavrofidi έχεις ταυτήσει όλους τους μηχανικούς με τους εργολάβους-καρχαρίες-κατασκευαστές... δεν είναι όλοι οι μηχανικοί "πολυκατοικιάδες" και εργολάβοι δημ.έργων... αντίθετα απο πολλοί απο αυτούς δεν είναι καν μηχανικοί.

πολυκατοικια ή γεφυρα δεν χτιζεται χωρις μηχανικο.
οταν ο μηχανικος δεν ειναι το αφεντικο, ειναι το "εργαλειο" του αφεντικου στην εκμεταλευση των εργατων.

(να το ριξουμε και στα εργατο-πατερικα...)

για του λογου το αληθες, σε παραπεμπω σε προηγουμενα ποστ μηχανικων.

azanka
20/12/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αυτα τα παλαιο-κουμουνιστακα δεν ταιριαζουν σε εναν συγχρονο τεχνοκρατη (του καπιταλιστικου συστηματος).

Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
οταν ο μηχανικος δεν ειναι το αφεντικο, ειναι το "εργαλειο" του αφεντικου στην εκμεταλευση των εργατων.
κάπου τα έχεις μπλέξει...





Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
πολυκατοικια ή γεφυρα δεν χτιζεται χωρις μηχανικο.
καλά για την πολυκατοικία μην είσαι σίγουρος... επίσης άλλο μηχανικός=μελετητής και άλλο κατασκευαστής ουδεμία η σχέση του φάντη με το ρετσινόλαδο.

mavrofidi
20/12/2007, 10:14
επειδη η κουβεντα περι εκμεταλευσης θα παει πολυ μακρια, αυτο που εχει σημασια ειναι:
ζητειστε απο ταμειο σας αυτα που πληρωνετε και θα ειναι ολοι μαζι σας.
στην ουσια αυτο που σας ζητανε ειναι να διαθεσετε το 10% απο τους "κρατικους πορους" που (παραλογα κατα την γνωμη μου) παιρνει (μονο) το ταμειο σας.
κανενας δεν μιλαει για τις εισφορες σας.
γινετε και λιγο φιλευσπλαχνοι τελικα, προς τους συνεργατες σας (δηλ τους εργατες)....

azanka
20/12/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ζητειστε απο ταμειο σας αυτα που πληρωνετε και θα ειναι ολοι μαζι σας.

αυτό ακριβώς ζητάμε!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi στην ουσια αυτο που σας ζητανε ειναι να διαθεσετε το 10% απο τους "κρατικους πορους" που (παραλογα κατα την γνωμη μου) παιρνει (μονο) το ταμειο σας.
δεν ισχύει αυτό που λές... οι κοινωνικοί πόροι που εισπράτει το ΤΣΜΕΔΕ είναι ελάχιστοι! Αυτό που προσπαθεί να κάνει η κυβέρνηση είναι να υφαρπάξει (σε απλά ελληνικά να κλέψει) τα λεφτά που απο μόνοι τους έχουν καταβάλει οι ίδιοι οι ασφαλισμένοι, επειδή τα έχει κάνει θάλασσα με τα άλλα ταμεία και προσπαθεί να βρεί λεφτά βάζοντας στο στόχο τα δήθεν "ρετιρε"...
σε παραπέμπω σε επίδημα στοιχεία του ΤΣΜΕΔΕ:
"Η κρατική συμμετοχή και οι χαρακτηριζόμενοι ως κοινωνικοί πόροι ανέρχονται σε 4.000.000 ευρώ σε σύνολο εσόδων 643.225.000 ευρώ (0,62%)."
"Μεγαλύτερος εισφοροδιαφεύγων στο ΤΣΜΕΔΕ είναι το κράτος (η ετήσια κρατική επιχορήγηση προς το ΤΣΜΕΔΕ θα αποσβέσει το υπάρχον χρέος σε 246 χρόνια)."

περισσότερα εδω (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/tsmede)



Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
γινετε και λιγο φιλευσπλαχνοι τελικα, προς τους συνεργατες σας (δηλ τους εργατες)....

Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αυτα τα παλαιο-κουμουνιστακα δεν ταιριαζουν σε εναν συγχρονο τεχνοκρατη (του καπιταλιστικου συστηματος).

:rolleyes: αποφάσισε...

mavrofidi
20/12/2007, 11:12
οταν εγραψα:
αυτα τα παλαιο-κουμουνιστικα δεν ταιριαζουν σε εναν συγχρονο τεχνοκρατη (του καπιταλιστικου συστηματος).
αναφερομουν στους μηχανικους.
εσεις δεν ειστε τεχνοκρατες?
ασε εμας τους υπολοιπους......

azanka
20/12/2007, 11:13
ναι είμαστε!
οπότε άκυρο αυτό που έγραψες...

mavrofidi
20/12/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από azanka
......
"Η κρατική συμμετοχή και οι χαρακτηριζόμενοι ως κοινωνικοί πόροι ανέρχονται σε 4.000.000 ευρώ σε σύνολο εσόδων 643.225.000 ευρώ (0,62%)."
.......
[/B]

δηλαδη αντιδρατε για 400,000 ψωρο-ευρω το χρονο? (10% των 4,000,000)
ελεηστε και κανεναν φτωχοτερο, ας παρει BMW και ο εργατης....
οχι μονο εσεις.

mavrofidi
20/12/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από azanka
ναι είμαστε!
οπότε άκυρο αυτό που έγραψες...
ποιο?

azanka
20/12/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
δηλαδη αντιδρατε για 400,000 ψωρο-ευρω το χρονο? (10% των 4,000,000)


τρικυμία εν κρανίω... το 10% στο οποίο θέλει να βάλει χέρι η κυβέρνηση είναι το 10% του ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟΥ!!! Έχεις ιδέα για πόσα δις ευρώ μιλάμε????


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ελεηστε και κανεναν φτωχοτερο, ας παρει BMW και ο εργατης....
οχι μονο εσεις.
καλά τώρα μάλιστα... εγώ προσωπικά για μεταφορικό μέσο έχω ένα Piaggio Χ8 200κ.ε., να ζητήσω οικονομική ενίσχυση απο το κράτος;;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ποιο?

αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
γινετε και λιγο φιλευσπλαχνοι τελικα, προς τους συνεργατες σας (δηλ τους εργατες)....

mavrofidi
20/12/2007, 11:30
δηλαδη οι τεχνοκρατες δεν μπορουν να ειναι φιλευσπλαχνοι?:rolleyes:

azanka
20/12/2007, 11:35
ναι μπορούν... εγώ προσωπικά δίνω περίπου 200 ευρώ το χρόνο στην Unicef... οπότε; Έτσι θα λυθεί το ασφαλιστικό;;; Με ελεημοσύνη;

Τέλος πάντων το κουράσαμε το θέμα, και σε άσχετο με το ζήτημα φόρουμ... Τέλος πάντων το θέμα είναι απλό: η κυβέρνηση αντί να λύσει το πρόβλημα, προσπαθεί να πάρει λεφτά που δεν τις ανήκουν.

alex-vstrom
20/12/2007, 16:33
Πέρασα από το τεέ σήμερα για να πάρω κωδικούς για παλιά έργα και γινόταν ο χαμός έκανα κοντά στις 2 ώρες αλλά έμαθα ότι θα πάρει παράταση. Να μην βγει προς τα έξω και το μάθουν οι πελάτες και δεν φέρουν τα φράγκα έτσι

Stergios69
20/12/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
Πέρασα από το τεέ σήμερα για να πάρω κωδικούς για παλιά έργα και γινόταν ο χαμός έκανα κοντά στις 2 ώρες αλλά έμαθα ότι θα πάρει παράταση. Να μην βγει προς τα έξω και το μάθουν οι πελάτες και δεν φέρουν τα φράγκα έτσι
Τι ακριβώς εννοείς;
Μου χρωστάνε μια επίβλεψη και σήμερα μου είπαν ότι αν δεν πληρωθεί μέχρι 31/12 θα πάει με τους νέους συντελεστές...

stefanos
20/12/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
γιατι δικαιουται το ταμειο σας και (κατ' επεκταση ο μηχανικος), τις κρατησεις αυτες απο τα δημοσια εργα?
ισως γιατι εργαζεται σ' αυτα.
γιατι να μην δικαιουται τις αντιστοιχες και το ΙΚΑ?
δεν δουλευουν και οικοδομοι στα εργα?
να δεις τοτε πως θα ηταν κι αυτο "ευγενες" ταμειο.
μετα, υπαρχει και ενας "διχασμος προσωπικοτητας". πρεπει να αποφασισετε τι ειστε. ελευθεροι επαγγελματιες ή υπαλληλοι?
σε ποιον αλλον ελευθερο επαγγελματια το κρατος καταβαλλει ενισχυση (στο ταμειο του, εννοω)?
γιατι δεν ενισχυει αντστοιχα και το ΤΕΒΕ, ΤΑΕ κλπ (δηλ. τον ΟΑΕΕ)?
γιατι, αυτοι δεν ειχαν βουλευτες και υποργους να "σπρωξουν την κατασταση".....
αληθεια, για πες μας, τι εισφορες πληρωνετε (οταν τις πληρωνετε) και ποια ειναι η μεση συνταξη του συνταξιουχου σας?
τελος, για τις απατεωνιες του εκαστοτε κρατους (γιατι τα κανανε κι οι αλλοι...), δεν φταινει οι συνταξιουχοι των 600 ευρω.
αν θα πρεπε να συνεισφερουν καποιοι, ειναι αυτοι των 2000 ευρω που την πηραν στα 50 τους, οπως αυτοι του ΟΤΕ που αναφερεις ή των λοιπων "ευγενων" ταμειων.
παντα φιλικα,
(αλλα η αληθεια ειναι πικρη...)

Δεν πληρώνουν ΙΚΑ τα Δημόσια έργα?
Αν δεν είχε το ΙΚΑ τα Δημόσια έργα απο που θα έδεινε συντάξεις?
Αν σου πώ 10% λίγο θα είναι εξαρτάται απο τις εργασίες του προυπολογισμού (συμπεριλαμβανομένων και των "στεγασμένων" που είδη πληρώνει ΙΚΑ το αφεντικό τους).
Και τι ακριβώς εννοείς ελεύθερος επαγγελματίας?
Εγώ είμαι υπάλληλος αορίστου γιατί πρέπει να είμαι ελεύθερος επαγγελματίας?
και μάλιστα ΔΕΝ μου επιτρέπουν να δουλεύω και αλλού.
Και βέβαια η σύνταξη μας ορίζεται μονοσύμαντα με οροφή το Δημόσιο, το ίδιο και οι παροχές στην περίθαλψη.
Τις εισφορές τις αναφέρουν τα παιδειά παραπάνω, απλά να τονίσω οτι πληρώνεις απο την αποκτηση πτυχείου και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις την εισφορά ακόμα και αν είσαι άνεργος, φαντάρος, ταξιτζής, εφοπλιστής πλακωραφού μετανάστης στην Αμερική...
Και η σύνταξη 1080 στα 35 χρόνια + κάτι επικουρικά 200 μικτά πάντα.
Οσο για επιδοτήσεις στα ταμεία, ξεχνάς τον νόμο Ρέππα.
Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν παίρνει κανείς συνάδελφος σύνταξη και είμαστε 7:1
:lol:

whowho
20/12/2007, 17:45
Γεια σας συνάδελφοι.
Εδώ Χημικός μηχανικός (ο μόνος από ότι βλέπω).
Να ρωτήσω μιας και μαζευτήκαμε πολλοί την απορία που έχω.
Γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ και πήρα άδεια ασκήσεως, αμέσως μετά που τελείωσα την σχολή. Δεν είχα δουλειά και πλήρωνα τις εισφορές κανονικά (οι γονείς μου δηλαδή).
Αφού πλήρωσα και το δεύτερο εξάμηνο (αρχές οκτωβρίου νομίζω), έπιασα δουλειά, τέλη του μηνός.
Αυτό σημαίνει ότι από εκει και περα και για τους μήνες νοέμβριο και δεκέμβριο, την εισφορά την πλήρωνε ο εργοδότης μου. όμως εγώ τους είχα ήδη πληρώσει.
έκανα αίτηση για επιστροφή των εισφορών μου, εδώ και ένα περίπου χρόνο. Ακόμα καμία απάντηση δεν πήρα.
Το ίδιο πρόβλημα το είχαν και άλλοι φίλοι μου (2-3 συνολικά), και κανενας ακόμα δεν είδε φώς.
Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος από εσάς το ίδιο θέμα???
Τα λεφτά θα μας επιστραφούν ή θα πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος???

stefanos
20/12/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi

δεν γνωρισα μηχανικους που να δινουν στα συνεργεια τους προσθετες αμοιβες απο αυτες που οριζει το υπουργειο εργασιας....
δεν γνωρισα μηχανικους που δεν χρησιμοποιουν (= εκμεταλευονται) αλλοδαπους.....
δεν γνωρισα κανενα μηχανικο, στελεχος μεγαλο-απατεωνο τεχνικης εταιρειας, που κατακλεψε τον κοσμακη στο χρηματιστηριο, να καταγειλει αυτα που κανανε τοτε (και κανουν ακομη)...
οχι να γινομαστε ολοι ενα, οταν θιγεται η τσεπη μας και να διαχωριζουμε την θεση μας οταν ειμαστε οι συγχρονοι δουλεμποροι εργασιας.

ζητειστε απο ταμειο σας αυτα που πληρωνετε και θα ειναι ολοι μαζι σας.
μην προσπαθειτε να πνιξετε τους αλλους για να επιβιωσετε εσεις (πλουσιοπαροχα βεβαια....).
παντα φιλικα,

Προφανώς δεν γνωρίζεις πόσα παίρνει ένας ανειδίκευτος αλλοδαπός σε οικοδομή, για 7ωρη εργασία, που συνήθως έχει και υπερωρία και αργίες πολλές φορές.
Ο "κοσμάκης" παρασύρθηκε?Στην καλύτερη έπαιξε και έχασε σε ένα παιχνίδι που του ήταν άγνωστο αλλά οι "μάγκες" Ελληνάρες δεν χρειάζεται να ξέρουν...
Και στις κατασκευές δεν γίναν τα όργια που γίναν σε άλλα χαρτιά.
Αν το καταφέρεις αυτό με το ταμείο μου θα μου κάνεις χάρη, εγώ δυστηχώς δεν μπορώ να τα καταφέρω:p

alex-vstrom
20/12/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τι ακριβώς εννοείς;
Μου χρωστάνε μια επίβλεψη και σήμερα μου είπαν ότι αν δεν πληρωθεί μέχρι 31/12 θα πάει με τους νέους συντελεστές...


μαλων θα παρει παρατασει για 2 μηνες οποτε ετσι θα πας παλι με τις παλιες τιμες :winka: