PDA

View Full Version : Αντιολισθητική μπογιά / Συγχαρητήριο mail



lamoun
12/12/2007, 19:19
Μεταφέρω απο Bikenet.gr


Απο AIRZIZEL

Χθες ανέβαινα την Κηφισίας και είδα κατι εντυπωσιακό. Είδα την πρόοδο, την εξέλιξη μπροστά στα μάτια μου. Την τεχνολογία του χθες...σήμερα και στην Ελλάδα.
Όσοι μένετε ΒΠ θα είχατε παρατηρήσει τα έργα στην Κηφησίας στο ύψος του Αμαρουσίου.

Ένα από τα έργα που φτιάξανε ήταν να βάψουν καινούριες διαβάσεις πεζών. Αυτές οι διαβάσεις είναι πάνω σε στροφή, κατά συνέπεια όποτε πέρναγα με την μηχανή το γλίστρημα ήταν σίγουρο ενώ με βροχή τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα. (Ταυτότητα δαγκωμένη και πάμε)

Χθες με έπιασε το φανάρι και έιχα την δυνατότητα να παρατηρήσω καλύτερα τις καινούριες διαβάσεις. Κι όμως ναι, ανακαλύψαμε στην Ελλάδα την αντιολισθιτική μπογιά.
Όι διαβάσεις αυτές για την ακριβεια κρατάνε καλύτερα και από το δρόμο omg έχουν ματ επιφάνεια και πολλές πολλές μικρές προεξοχές που τις κάνουν τραχιές.

Είμαι περίεργος πόσο θα κρατήσουν αν και είμαι σίγουρος οτι θα είναι πολύ περισσότερο από τις άθλιες μπογιές που βάζουν οπουδήποτε αλλού (πχ έξω απο το Χίλτον στην Βασιλής Σοφίας dead)

Αντε και στην υπόλοιπη Ελλάδα γιατί Ελλάδα δεν είναι μόνο το Μαρούσι...

Είχαν τα παιδιά λοιπόν την ιδέα να στείλουν ένα συγχαρητήριο mail στους αρμόδιους..

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=13578.0;topicseen





Επικοινωνία
Βασ. Σοφίας 9 & Δημ. Μόσχα
15124 Μαρούσι
Τηλ.: 210 - 87 60 000
Φαξ: 210 - 87 60 500
url: www.maroussi.g r
e-mail: amaroussion@maroussi.gr

Δήμαρχος Αμαρουσίου: Γιώργος Πατούλης



Αξιότιμε Kε Δήμαρχε Πατουλη,

Είμαι μέλος ενός internet forum με θέμα την μοτοσυκλέτα (www.bikenet.gr). Το forum μας έχει περίπου 1,800 εγγραμμένα μέλη - συμπολίτες που επιλέγουμε την μετακίνηση μας με δίτροχο.

Σήμερα το πρωί ένα μέλος μας ενημέρωσε ότι πρόσφατα επιλέξατε αντιολισθητική μπογιά για να βαφτούν οι καινούριες διαβάσεις πεζών στην Λεωφ. Κηφισίας, στο ύψος Αμαρουσίου. Αυτό είναι κάτι μου μας έκανε όλους ιδιαίτερα χαρούμενους και θέλαμε να σας το μεταφέρουμε.

Δυστυχώς, οι περισσότεροι δήμοι, δεν έχουν ακολουθήσει το δικό σας παράδειγμα – κάνοντας φανερό ότι η ασφάλεια των μοτοσυκλετιστώ ν συμπολιτών τους δεν είναι προτεραιότητα. Όταν σκεφτεί κανείς ότι στην Αθήνα κυκλοφορούν εκατοντάδες χιλιάδες δίτροχα, αυτό είναι πραγματικά ανησυχητικό.

Την αντιολισθητική μπογιά την χρησιμοποιούν οι πρωτεύουσες πολιτισμένων χωρών για την ασφάλεια οδηγών και πεζών, και είναι κρίμα που αυτό δεν ισχύει για την Αθήνα και τους (περισσότερους) γειτονικούς δήμους. Παράδειγμα, ακόμα και από τα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας, έξω από το Hilton στην Βασιλίσσης Σοφίας, κινδυνεύει η ζωή μας(!), καθημερινά πηγαίνοντας στις δουλειές μας, περνώντας από ιδιαίτερα ολισθηρές διαβάσεις. Τα σημεία σε όλη την Αθήνα είναι πραγματικά αμέτρητα.

Η ενημέρωση που έγινε στο forum μας σήμερα, θα μοιραστεί και με άλλα σχετικά forum του internet. Θα το διαβάσουν πολλοί. Όπως, και πάνω από τις καινούριες διαβάσεις θα περάσουν πολλοί οδηγοί, αναβάτες και πεζοί. Δεν θα μπορέσουν όλοι να σας πουν πόσο χαίρονται και εκτιμούν που πήρατε μια απόφαση που είναι υπέρ της ασφάλειάς μας. Να ξέρετε όμως, πως όλοι αυτό νιώθουμε.

Με εκτίμηση,

Η Κοινότητα του www.bikenet.gr



Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να σταλεί και εκ μέρους του moto.gr μια παρόμοια επιστολή, ή και η ίδια αναφέροντας ότι ενημερωθήκαμε.


Απο valerie

Είναι πιο αποτελεσματικό μερικές φορές, να αναγνωρίζουμε ‘το καλό’ αντί να παραπονιόμαστε για ‘το κακό’...

:beer:

grigorisK7
12/12/2007, 19:22
οταν ειχα το 250 επιτιδες πατουσα στα ασπρα για να κανω μπαντες :lol: :lol:

τωρα ενταξει με το δρζ δε χρειαζεται παλι καλα που το σκεφτηκαν γιατι ειδικα στι βροχη γλιστραειιιιιιιιιιιιιι

bsari
12/12/2007, 20:01
ναι και παντου αλλου τσουληθρα,εδω γλιστρανε οι ιδιοι οι δρομοι:rotflmao:

DimChios
12/12/2007, 20:05
Αν ΟΝΤΩΣ ειναι ετσι τα πραγματα, μπραβο τους (εστω και για τα αυτονοητα) μιας και ειναι μια αρχη αυτο, ειναι "κατι"!

orizontas
12/12/2007, 22:07
νομιζω οτι δεν εχει να κανει με το δημο αυτο το εργο

οι κεντρικες αρτηριες κηφισιας συγγρου ....κατεχακη κλπ ανοικουν στο πεχοδε νομιζο

και δεν εχει να κανει κατ ουσιαν ουτε με αυτο διοτι τα συνεργεια ειναι ιδιοτικες

εταιριες και αναλογα με την προσφορα που δηνουν για την συμβαση

βαζουν και τα αναγολα υλικα που τους συμφερει

zolotas
12/12/2007, 22:18
δεν τιποτα ........ξεχασαν να βγαλουν την χαρτοταινια :ninja:

fazerakis
13/12/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
νομιζω οτι δεν εχει να κανει με το δημο αυτο το εργο

οι κεντρικες αρτηριες κηφισιας συγγρου ....κατεχακη κλπ ανοικουν στο πεχοδε νομιζο
και δεν εχει να κανει κατ ουσιαν ουτε με αυτο διοτι τα συνεργεια ειναι ιδιοτικες
εταιριες και αναλογα με την προσφορα που δηνουν για την συμβαση
βαζουν και τα αναγολα υλικα που τους συμφερει

Ορίζοντα

Εστάλει:
ΥΠΕΧΩΔΕ
Δήμο Αθηναίων
Δήμο Αμαρουσίου

Το γεγονός οτι ήταν κάποιος συμβασιούχος εργολάβος ακόμα καλύτερα να αναδειχτεί γιατί ήταν επαγγελματίας και όχι λαμόγιο σαν τους περισσότερους.

Βέβαια ο δρόμος εξακοόυθεί να γλιστράει στο συγκεκριμένο σημείο (όχι τραγικά) αλλά αν πατάς στις διαβάσεις γραπώνει :lol:

bsari
13/12/2007, 09:08
αυτη τότε θα ήταν μια καλή λύση
αν πάντως ισχύει (και δε γίνει σε λίγο καιρο παλι ...) μπράβο τους που έκαναν το αυτονόητο!!!

έτσι αργα αλλα ...σταθερά:lol:

stefanos
13/12/2007, 09:53
Η Κηφισίας είναι αρμοδιότητα ΥΠΕΧΩΔΕ.Οι υπόλοιποι έχουν άγνοια σίγουρα.
Και οι εργολάβοι δεν έχουν να κάνουν τίποτα με την ποιότητα η με την εκλογή υλικών που θα χρησιμοποιηθούν, απλά εφαρμόζουν την σύμβαση που ορίζει.
Τα συγχαριτήρια λοιπόν στο υπεύθυνο τμήμα μελετών του ΥΠΕΧΩΔΕ.
:beer:

sapila racing
13/12/2007, 10:03
Αντε επιτέλους! Μια καλή αρχή!!!

road spirit
13/12/2007, 10:07
δεν εχω περάσει πρόσφατα απο εκεί... ρε παιδιά είναι κατι σαν αυτή την επιφάνεια που έχουν ορισμένοι (λίγοι) λεωφοριόδρομοι ? ενα σαγρέ πράγμα ... ?

grigorisK7
13/12/2007, 10:21
χτες με τι βροχη πατησα επιτιδες αποτομα το φρενο και κοκκαλωσε :hypnotize καλη φαση

δε κανουν ολο το δρομο ετσι ? :lol:

ΜΟΖΑΡΤ
13/12/2007, 11:09
δυστυχως η αντιολσθιτικη μπογια θελει πολυ συχνη ανανεωση γιατι φευγει για την πλακα κατι που δεν κανουν οι αρμοδιοι.
στην Λαρισα ειδα σε ορισμενες διαβασεις ενα υλικο σαν λαστιχο σαν αυτο που βαζουν στα πατωματα και στις μπανιερες για να μην γλυστραει.νομιζω οτι ειναι η μονη λυση

sapila racing
13/12/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
δυστυχως η αντιολσθιτικη μπογια θελει πολυ συχνη ανανεωση γιατι φευγει για την πλακα κατι που δεν κανουν οι αρμοδιοι.
στην Λαρισα ειδα σε ορισμενες διαβασεις ενα υλικο σαν λαστιχο σαν αυτο που βαζουν στα πατωματα και στις μπανιερες για να μην γλυστραει.νομιζω οτι ειναι η μονη λυση

Δεν είναι ετσι.
Απλά πρέπει να χρησιμοποιηθεί το σωστό υλικό, το οποίο κοστίζει και ανάλογα.
Στην Αγγλία πχ δεν γλυστραει με τίποτα ούτε ο δρόμος ούτε οι λωρίδες, αλλά δεν φθείρονται γρήγορα.

Todi
13/12/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisK7
χτες με τι βροχη πατησα επιτιδες αποτομα το φρενο και κοκκαλωσε :hypnotize καλη φαση

δε κανουν ολο το δρομο ετσι ? :lol:

και μετα οποιος πεφτει γινεται σαγρε; χεχχεχεχε:alien:

siakattackj
13/12/2007, 11:25
μην αγχώνεστε......:smokin:


μόνο στα ΒΠ θα δείτε τέτοια πράματα....


εγώ πάντως που έχω οδηγείσεί και μηχανή και αυτοκίνητο σε αρκετές πόλεις της γερμανίας είναι έτσι όλες οι γραμμές και όχι μόνο οι διαβάσεις...

ακόμα και η γραμμες στην εθνική....

όποιος πήγε θα το παρατήρησε...;)

:rolleyes: σκατά κολωελληνικό κολωκράτος :rolleyes:


τα έχουμε ξαναπεί ούτος ή άλλως....:smilea:

DrIoannis
13/12/2007, 11:40
Έχω παρατηρήσει και εγώ αυτού του είδους τις γραμμές και εδώ στην Κρήτη.Γλιστράνε λιγότερο από τον δρόμο μερικές φορές.Ο σκοπός είναι ΟΛΕΣ οι γραμμές να γίνουν έτσι με επίσης σαφή βελτίωση του τάπητα!Είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με άλλα Ευρωπαϊκά κράτη.Είχα πάει Αγγλία και απλά έμεινα άφωνος.Τα λεωφορεία απλά πέταγαν.Δεν το συζητώ για μηχανές και αμάξια :hypnotize

siakattackj
13/12/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Είχα πάει Αγγλία και απλά έμεινα άφωνος.Τα λεωφορεία απλά πέταγαν.Δεν το συζητώ για μηχανές και αμάξια :hypnotize


καλά την ίδια πλάκα είχα πάθει και γω με τα λεωφορεία......ΣΦΕΡΑ-ΠΥΡΑΥΛΟΙ.....μιλάμε διασκέδαζες στη διαδρομή με το λεοφωρείο....ΡΑΛΛΥ μιλάμε....


:beer: :beer: :beer:

project.breeze
13/12/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
δυστυχως η αντιολσθιτικη μπογια θελει πολυ συχνη ανανεωση γιατι φευγει για την πλακα κατι που δεν κανουν οι αρμοδιοι.
στην Λαρισα ειδα σε ορισμενες διαβασεις ενα υλικο σαν λαστιχο σαν αυτο που βαζουν στα πατωματα και στις μπανιερες για να μην γλυστραει.νομιζω οτι ειναι η μονη λυση



Πού έχει τέτοιο πράγμα ρε Κώστα;Χαμπάρι δεν πήρα,έχω και καιρό να καβαλήσω μηχανάκι βέβαια...

ΜΟΖΑΡΤ
13/12/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πού έχει τέτοιο πράγμα ρε Κώστα;Χαμπάρι δεν πήρα,έχω και καιρό να καβαλήσω μηχανάκι βέβαια...
σην ανθιμου γαζη.
βεβαια ολα τα αλλα που κανανε με αντιολσιτικη ξεβαψανε

apav
13/12/2007, 13:48
:a18:

DimChios
13/12/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
εγώ πάντως που έχω οδηγείσεί και μηχανή και αυτοκίνητο σε αρκετές πόλεις της γερμανίας είναι έτσι όλες οι γραμμές και όχι μόνο οι διαβάσεις...

ακόμα και η γραμμες στην εθνική....

όποιος πήγε θα το παρατήρησε...;)



+1170

:winka:

odt
13/12/2007, 15:05
Ωραία, τώρα θα κεντράρουμε τις διαβάσεις για να μην γλιστράμε....

Zid
13/12/2007, 15:13
Χμμ θα έλεγα καμια καλή για τον αγαπητό μας Δήμαρχο... Κό Πατούλη.... αλλά και τους προηγούμενους που πέρασαν απο το Μαρούσι..... αλλά από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις....
:yuck: :yuck: Αι σιχτιρ...

orizontas
13/12/2007, 18:10
pantvs βη αληθεια ειναι
οτι βελτιωνωμαστε ...

φτασαμε να κανουμε πανυγυρια και να στελνουμε γραματα λουλουδια και

να κερναμε μπυρες

οταν γινετε μια μελετη να την πω εργο να το πω με τα

σωστα υλικα και προδιαγραφες ,,,,








































εγω πιστευω οτι καταλαθος εγινε ....























:rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

lamoun
13/12/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
εγω πιστευω οτι καταλαθος εγινε ....

:rotflmao: :rotflmao:

Βέβαια ο σκοπός "ενός μπράβο" δεν είναι άλλος, κατά την γνώμη μου, παρά μήπως λιγουρευτούν τις ψήφους μας και κάνουν και άλλα τέτοια λάθη...

Aggelos_SV
13/12/2007, 19:41
Την είδα κι εγώ σήμερα την εν λόγω διάβαση στην Κηφισίας και μου έκανε φοβερή ( θετική) εντύπωση.Με έπιασε φανάρι και καθόμουν και την έτριβα με το πόδι:D
Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι μπογιά ακριβώς,σαν ''αυτοκόλλητο'' σαγρέ είναι.
Μακάρι να συνεχιστεί και σε άλλες διαβάσεις :beer:

stefanos
13/12/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
pantvs βη αληθεια ειναι
οτι βελτιωνωμαστε ...

φτασαμε να κανουμε πανυγυρια και να στελνουμε γραματα λουλουδια και

να κερναμε μπυρες

οταν γινετε μια μελετη να την πω εργο να το πω με τα

σωστα υλικα και προδιαγραφες ,,,,

εγω πιστευω οτι καταλαθος εγινε ....

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

Αν σου πώ οτι μπορεί να είναι εκτός προδιαγραφών τι θα πείς (τι μπορεί δηλαδή...)?
Αν σου πώ οτι το οδόστρωμα της Αττικής οδού είναι εκτός προδιαγραφών?
Αν σου πώ οτι οι προδιαγραφές που τσαμπουνάμε όλοι εδώ είναι νόμος?
Οι παραβάτες του Νόμου τι παθαίνουν?

lamoun
13/12/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Την είδα κι εγώ σήμερα την εν λόγω διάβαση στην Κηφισίας και μου έκανε φοβερή ( θετική) εντύπωση.Με έπιασε φανάρι και καθόμουν και την έτριβα με το πόδι:D
Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι μπογιά ακριβώς,σαν ''αυτοκόλλητο'' σαγρέ είναι.
Μακάρι να συνεχιστεί και σε άλλες διαβάσεις :beer:

Ρε παιδιά, επειδή εγώ δεν είμαι απο Αθήνα.. δε τη βγάζετε μια φωτο.. έτσι να πω οτι την είδα και εγώ ρε γαμώτο..!!! :cry:

orizontas
13/12/2007, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν σου πώ οτι μπορεί να είναι εκτός προδιαγραφών τι θα πείς (τι μπορεί δηλαδή...)?
Αν σου πώ οτι το οδόστρωμα της Αττικής οδού είναι εκτός προδιαγραφών?
Αν σου πώ οτι οι προδιαγραφές που τσαμπουνάμε όλοι εδώ είναι νόμος?
Οι παραβάτες του Νόμου τι παθαίνουν?



svstow δεν το σκεφτηκα

μ@λ@κι@

θα στειλω εμαιλ με παραπονα

οτι καναν εκτος προδιαγραφων δουλεια

δεν μπορει κυριε εργολαβε

να μας αλαζεται τις προδιαγραφες ετσι

τι παει να πει δεν γλυστραει ...






εχεις και τον αλλο και παι και τριβει το ποδι του να την δει αν ειναι σαγρε

μαζοξι να κανουμε να την επεξεργαστουμε

πορεια

τεστ

:lol: