PDA

View Full Version : foot-pounds σε Kg.m...??????



el_hymador
12/12/2007, 21:09
εστω 150 foot-pounds ροπης...

ποσο βγαινει αυτο σε Kg.m ξερει κανεις;


γ@μω τους Αγγλους και τις μοναδες μετρησης τους!!!:mad:


114180

Todi
12/12/2007, 21:19
150 Lb/ft = 203.44NM (S.I.) = 20.73kGm:wave2:

el_hymador
12/12/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
150 Lb/ft = 203.44NM (S.I.) = 20.73kGm:wave2:


ευχαριστω...

επειδη με την Φυσικη ειμαι τσακωμενος απο παιδι να ρωτησω κατι (μπορει να ειναι και μ@λ@κι@)


γινεται ενας μεσος ποδηλατης (σε αυτον αναφερεται το διαγραμμα) να αποδιδει 20,7 Kg.m ροπης; :confused:

δηλαδη εν ολιγοις αποδιδω περισσοτερο ροπη απο το cbf μου;; :confused:

marulis
12/12/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ευχαριστω...

επειδη με την Φυσικη ειμαι τσακωμενος απο παιδι να ρωτησω κατι (μπορει να ειναι και μ@λ@κι@)


γινεται ενας μεσος ποδηλατης (σε αυτον αναφερεται το διαγραμμα) να αποδιδει 20,7 Kg.m ροπης; :confused:

δηλαδη εν ολιγοις αποδιδω περισσοτερο ροπη απο το cbf μου;; :confused: Αν δεν κάνω λάθος ο ίππος είναι 75Kg/m /sec όποτε ένας μέσος άνθρωπος δεν κλανει μια μπροστά σε οποιοδήποτε μηχανοκίνητο , ακόμα και το 1900 πιο δυνατά ήταν ( παίζει να έχω πει μλκια ):dizzy:

el_hymador
12/12/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Αν δεν κάνω λάθος ο ίππος είναι 75Kg/m /sec όποτε ένας μέσος άνθρωπος δεν κλανει μια μπροστά σε οποιοδήποτε μηχανοκίνητο , ακόμα και το 1900 πιο δυνατά ήταν ( παίζει να έχω πει μλκια ):dizzy:

δεν αναφερθηκα σε ιππους...εκει παιζει απο 0,3 εως 1,3 αναλογως του ποσο γυμνασμενος εισαι.


σε ροπη αναφερθηκα και μου κανει τρομερη εντυπωση να βγαζω εγω 20+ kg.m οταν ενα 250cc μονοκυλίνδρο παιζει στα 2,5 - 3 kg.m

marulis
12/12/2007, 22:23
Για σωστά συμπεράσματα πρέπει να συμπεριλάβουμε και της στροφές rpm
Για παράδειγμα το μοτο σου λέει 9Kg.mστης 6500 rpm . Το 9 μπορεί να φαντάζει μικρό μπροστά στο 20,7 που φενεται να αποδίδει ένας μέσος ποδηλάτης αλλά αν το πολλαπλασιάσεις με της 6500 rpm του μοτο είναι τεράστια διαφορά

Η ιπποδύναμη εξαρτάτε από την ροπή επί της στροφές και ( δεν ξέρω τον τύπο χαχαχα).

Με κάθε επιφύλαξη λάθους ας απαντήσει και κανας φυσικός :blush: :D

byron
12/12/2007, 22:27
Επρεπε να το βάλετε στα τεχνικά ρε, να δείτε τι θα πάθει ο oldman :rotflmao: :rotflmao:

el hymador, ούτε ο Hulk τίγκα στα χάπια δεν βγάζει 20 kg ροπή. Τα 20 κιλά (χοντρικά) αντιστοιχούν σε αποδοση κινητήρα 2.000 cc :wave2:

marulis
12/12/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Επρεπε να το βάλετε στα τεχνικά ρε, να δείτε τι θα πάθει ο oldman :rotflmao: :rotflmao:

el hymador, ούτε ο Hulk τίγκα στα χάπια δεν βγάζει 20 kg ροπή. Τα 20 κιλά (χοντρικά) αντιστοιχούν σε αποδοση κινητήρα 2.000 cc :wave2: Αντί να ειρωνεύεσαι θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι κάναμε λάθος . άλλωστε τα 20,7Kg.m δεν το είπε ο χυμαδορ απ το στομάχι του . αλλά είναι πιο εύκολο να κοροϊδεύουμε από το να συμμετέχουμε σε ένα θρεντ υπεύθυνα. :mad:
















:look: :look: :look: :look:
Ψάρωσες? :blush:

el_hymador
12/12/2007, 22:34
χμ....μαλλον αυτο που λεει ο marulis πρεπει να παιζει...

κανας σχετικος να μας λυσει την απορια;


@byron: αυτο λεω και εγω! σαν απολυτο νουμερο μου φαινεται εξωπραγματικο!!!!

εδω ειναι και το link:

http://users.frii.com/katana/biketext.html

marulis
12/12/2007, 22:40
@el_hymador Μην το ακους , αν δεν μπορουν τα μπουτακια σου να βγαλουν 20,7 Kg.m ροπη ποιος μπορει ? μηπως τα παλιομπουσα

el_hymador
12/12/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
@el_hymador Μην το ακους , αν δεν μπορουν τα μπουτακια σου να βγαλουν 20,7 Kg.m ροπη ποιος μπορει ? μηπως τα παλιομπουσα

Οταν ελεγα εγω οτι σας εχω ολους....:smokin:

Todi
12/12/2007, 22:58
αναρωτιεμαι παντως πως εβγαλε αυτες τις τιμες γιατι δεν λεει

lamoun
12/12/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Η ιπποδύναμη εξαρτάτε από την ροπή επί της στροφές και ( δεν ξέρω τον τύπο χαχαχα).

Με κάθε επιφύλαξη λάθους ας απαντήσει και κανας φυσικός :blush: :D

Φυσικός είμαι, αλλά ποιος ανοίγει τα βιβλία τώρα!! Βρήκα τον τύπο που λές


Horsepower = ( Torque * RPM ) / 5252

Με τη ροπή στις κωλοαγγλικές μονάδες.. :yuck:

Τσίμπα ΑΥΤΟ (http://www.vettenet.org/torquehp.html)

lamoun
12/12/2007, 23:05
Τσίμπα και ΤΟΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30549)

:winka:

sapila racing
13/12/2007, 10:18
Οι τιμές φαίνονται σωστές.

20,7 Kg.m είναι λογικό νούμερο για εναν ποδηλάτη και ναι βγάζεις πιο πολύ ροπή από το CBF σου.

Η διαφορά είναι οτι ειναι σε λίγες στροφές, 0 εως ...οσο αντέξεις :lol:

Σκεφτείτε το αλλιώς...

Αν εχεις συνολική ακτίνα γραναζιού και βραχίονα πεταλιού 1 μέτρο και βάζεις δύναμη 20 κιλά (τα κιλά δεν είναι δύναμη αλλά ας το απλοποιήσουμε) δημιουργείς ροπή 20 kg.m.

Στην πράξη η ακτινα ειναι περίπου 0,3 μέτρα, και για να βάλεις την ροπή αυτή θέλεις δύναμη περίπου 70 κιλά.
Αν ζυγίζεις 70 κιλά και βάλεις όλο σου το βάρος στο πετάί οταν ξεκινάς εχεις ροπή 20 kg.m. στις 0 στροφές.

:wave2:

byron
13/12/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οι τιμές φαίνονται σωστές.

20,7 Kg.m είναι λογικό νούμερο για εναν ποδηλάτη και ναι βγάζεις πιο πολύ ροπή από το CBF σου.

Η διαφορά είναι οτι ειναι σε λίγες στροφές, 0 εως ...οσο αντέξεις :lol:

Σκεφτείτε το αλλιώς...

Αν εχεις συνολική ακτίνα γραναζιού και βραχίονα πεταλιού 1 μέτρο και βάζεις δύναμη 20 κιλά (τα κιλά δεν είναι δύναμη αλλά ας το απλοποιήσουμε) δημιουργείς ροπή 20 kg.m.

Στην πράξη η ακτινα ειναι περίπου 0,3 μέτρα, και για να βάλεις την ροπή αυτή θέλεις δύναμη περίπου 70 κιλά.
Αν ζυγίζεις 70 κιλά και βάλεις όλο σου το βάρος στο πετάί οταν ξεκινάς εχεις ροπή 20 kg.m. στις 0 στροφές.

:wave2:

Ουάου !!!!! :look: :look: :look: ......

Φέρτε μου Hornet να τα σκίσω με το Mercier μου :lol:

el_hymador
13/12/2007, 10:24
sapila ευχαριστω man!

:wave2:

ειμαι ροπατος τελικα...:D

stefanos
13/12/2007, 10:26
Οι τιμές ροπής είναι πολύ λογικές.Ενδεικτικές ίσως αλλά λογικές.
Με το που είδα το διάγραμμα νόμισα οτι πρόκειται για ατμομηχανή.
Η μέγιστη ροπή σε μηδενικές στροφές.:lol:

byron
13/12/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
sapila ευχαριστω man!

:wave2:

ειμαι ροπατος τελικα...:D

V2 power κυριολεκτικά :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sapila racing
13/12/2007, 10:32
Καπου ειχα βάλει το πολύ καλό παράδειγμα που εξηγεί με απλά και κατανοητά για όλους λόγια την σχέση ιπποδύναμη και ροπής που ειχε γράψει κάποτε ο μεγάλος Αγγλος μοτοδημοσιογράφος John Robinson.

Θα το ψάξω να το βρω.....

byron
13/12/2007, 10:46
Εγώ βρήκα έναν converter που έχω για όλα τα μεγεθη, δυνάμεις κλπ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το ανεβάσω εδώ γιατί είναι 568KB.

Αν το θέλει κάποιος, ας μου στείλει πμ με το mail του να το στείλω.

el hymador, 150 pound-force foot (lbf ft ακα λιβροποδα)=20.73827 kilogram-force meter (kgf m)

:wave2:

sapila racing
13/12/2007, 10:51
Το παράδειγμά του John Robinson ηταν το εξής.

Εισαι στο χείλος ενος γκρεμου και εχει πεσει ο σκύλος σου κάτω.
Διαθέτεις ενα μοτέρ μια τροχαλία διαμέτρου 2 μέτρων ,ενα σκοινί αρκετά μακρύ για να φτάσει μέχρι κάτω και ενα καλάθι.
Για ανεβάσεις πάνω τον σκύλο , που εχει βάρος 10κιλά(μαζί με το καλάθι), θα πρέπει κατ αρχήν να δεσεις το καλάθι στο σκοινί και ο σκύλος να ειναι αρκετα εξυπνος ωστα να μπεί μέσα μόνος του
Επειτα συνδεεις την τροχαλία (ακτίνας 1 μέτρου) στο μοτέρ, και δενεις το σκοινί στην τροχαλία.

Επειτα, για να ανέβει ο σκύλος θα πρέπει το μοτέρ σου να εχει ροπή τουλάχιστον 10kgm(0.00980665 [kN·m]) , σε κάποιες στροφές.
Αν δεν εχει αυτην την ροπή πουθενα στο ευρος λειτουργίας του ο σκύλος δεν θα ανεβει ποτέ.
Εφ όσον την εχει, τοτε η διαθέσιμη ιπποδύναμη ορίζει πόσο γρήγορα θα ανέβει ο σκύλος.

kalesin
13/12/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το παράδειγμά του John Robinson ηταν το εξής.

Εισαι στο χείλος ενος γκρεμου και εχει πεσει ο σκύλος σου κάτω.
Διαθέτεις ενα μοτέρ μια τροχαλία διαμέτρου 2 μέτρων ,ενα σκοινί αρκετά μακρύ για να φτάσει μέχρι κάτω και ενα καλάθι.
Για ανεβάσεις πάνω τον σκύλο , που εχει βάρος 10κιλά(μαζί με το καλάθι), θα πρέπει κατ αρχήν να δεσεις το καλάθι στο σκοινί και ο σκύλος να ειναι αρκετα εξυπνος ωστα να μπεί μέσα μόνος του
Επειτα συνδεεις την τροχαλία (ακτίνας 1 μέτρου) στο μοτέρ, και δενεις το σκοινί στην τροχαλία.

Επειτα, για να ανέβει ο σκύλος θα πρέπει το μοτέρ σου να εχει ροπή τουλάχιστον 10kgm(0.00980665 [kN·m]) , σε κάποιες στροφές.
Αν δεν εχει αυτην την ροπή πουθενα στο ευρος λειτουργίας του ο σκύλος δεν θα ανεβει ποτέ.
Εφ όσον την εχει, τοτε η διαθέσιμη ιπποδύναμη ορίζει πόσο γρήγορα θα ανέβει ο σκύλος.


καλα που δεν επεσε η πεθερα μου απο το γκρεμο γιατι αντι για σχοινι, θα της πεταγα πετρες... :D


:lol: :lol:

Todi
13/12/2007, 11:11
ειναι λιγο απλοποιημενο ομως το να παρεις την πεταλιερα η οποια πχ εχει ακτινα 180χιλ και να θεωρησεις οτι ο ανθρωπος ασκει στην πεταλιερα το βαρος του συν καποια δυναμη απο του μυς τους και μαλιστα σε ολη τη φαση του κυκλου.
Ο τυπος εβγαλε και διαγραμμα

ετσι παντως ναι πχ 100kG δυναμης του αναβατη στα 0,018m της πεταλιερας ειναι 18κGm

project.breeze
13/12/2007, 12:30
Τα 20kg.m ροπής είναι θεωρητικά η δύναμη που ασκείται στο άκρο μίας ράβδου μήκους ενός μέτρου όταν στο άλλο άκρο τοποθετήσουμε βάρος 20 κιλών.Το θέμα είναι ότι μπορεί μεν ένας ποδηλάτης να ασκήσει τέτοια δύναμη στα πετάλια αλλά με πολύ μικρότερη συχνότητα από ότι ένας κινητήρας ΜΕΚ.Π.χ ο ποδηλάτης μπορεί να ασκεί την δύναμη αυτή 2-3 φορές το δευτερόλεπτο αλλά ένας κινητήρας ΜΕΚ μπορεί να την ασκεί 5000 φορές το δευτερόλεπτο...