PDA

View Full Version : Info "εφ'ολης"για KTM990adventure



Πατρινός
13/12/2007, 00:22
Εδω και κανα μήνα μπηκα στο τριπακι να οδηγησω ενα 990...Ε,το αγορασα:smilea: Σε αυτο το ματ μαυρο χρωματακι που "καιει καρδιες".Ειναι το γ@μημενο "μηχανημα οδηγικης απολαυσης" και ουδεμία σχεση εχει με τα υπολοιπα Mega On-Off (ειχα πριν ενα Caponord '06 αλλά κι ενα Vstrom650 και λοιπα και λοιπα πιο παλια)... :beer: Θελω να μαθω κανα δυο (και παραπανω...)πραγματακια σχετικα με το 990
1.Ο "μαμα" συναγερμος ποιας εταιρειας ειναι;Ποιος ξερει;Γενικα ο συναγερμος "προβληματιζει" τη μπαταρία;
2.Ελαστικα εβαλα τα Scorpion.Υπαρχουν κι αλλες αξιες λογου επιλογες-δεν μιλαω για χωμα,εκει ξερω-
3.Οι akrapovic που φοραει(αχ-βαχ...γ@μ@τος ηχος)-με ταπες εννοειται-επιβαρυνουν την καταναλωση;
4.Αυτο το εξτρα ζελατινακι τής Touratech που πιανει πανω στο "μαμα" το εχει τοποθετησει κανεις;μενει μονιμα πανω;Τρυπας τη ζελατινα που εχει ηδη;Απο δουλεια με τον αερα κανει τιποτα;(ειμαι 1.90 κοντα και θελω λυση για ταξιδια)...

Αυτα για την ωρα.Τα λεμε μαγκες και ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σχετικα :beer:

akamarinos
13/12/2007, 01:25
καλοριζικο καλοριζικο

1) ειναι της μετα
2) για ασφαλτο θα σου προτεινα να μεινεις στα scorpion. υπαρχουν και ποιο ασφαλτινα της avon, αλλα η αντιπροσωπεια ειναι κου-κου-ρου-κου, δεν τα βρισκεις και απο λαστιχαδες εχω ακουσει τα χειρωτερα για την συγκεκριμενη εταιρια
3) μονο αμα εχεις κανει το remap. εχω ακουσει για ενα "κολπο" που αφηνεις 15 λεπτα το μηχανακι ρελαντι και αλλαζει την χαρτογραφηση απο μονο του (δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει)
4) δεν τρυπας την ζελατινα αλλα βιδωνει επανω της. υπαρχει και με κλειδαρια. απο οτι εχω ακουσει κανει δουλεια. εχω δει και ραγισμενες ζελατινες στο σημειο που εδραζει. εναλακτικη λυση ειναι και η touring ζελατινα της ktm. προσωπικα την θεωρω κακασχημη

αυτια

akamarinos
13/12/2007, 01:28
a


114223

rsp
13/12/2007, 01:30
δεν θελει τρυπες..κουμπωνει επανω στη ζελατινα και οντως κανει πολυ καλη δουλεια:wave2:

Nik0s
13/12/2007, 09:49
Καλοτάξιδο το εργαλείο ! :winka:

Υ.Γ. Αν βάλεις το ζελατινάκι της Touratech, και δεν θες να το φας στο κεφάλι σου, φρόντισε να το βγάλεις αν μπεις σε χώμα... :)

Πατρινός
13/12/2007, 10:24
Ευχαριστω για τις συμβουλες.@Νικος..εννοειται φιλε.Στο χωμα θα βγαινει απαρεκκλιτως,γιατι ειναι πολλα τα χλμ...:beer: Ασε που το πρωτο πραγμα που ακουσα απο το Σπανο στο ΜotoAdventures T.S. ειναι αυτο που λεμε...Για το συναγερμο δεν μου ειπατε...Θα επιβαρυνει την μπαταρια;Εσεις που εχετε τοποθετησει εχετε προβλημα με την καλη λειτουργια της μπαταριας λογω συναγερμου;:rolleyes:

Nik0s
13/12/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
Για το συναγερμο δεν μου ειπατε...Θα επιβαρυνει την μπαταρια;Εσεις που εχετε τοποθετησει εχετε προβλημα με την καλη λειτουργια της μπαταριας λογω συναγερμου;:rolleyes:


Δεν έχω ακούσει ποτέ για σχετικό πρόβλημα...

rsp
13/12/2007, 10:41
Εγω παλι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τον ΜΕΤΑ...Προτεινω την τοποθετηση καποιου καλυτερου, δεν νομιζω οτι θα βρεθει ανθρωπος να σου πει κουβεντα αν βαλεις κατι αλλο σε ενα σοβαρο μαγαζι

Πατρινός
13/12/2007, 13:29
@rsp...Όπως;(και ΠΜ δεχομαι :smilea: )

Πατρινός
13/12/2007, 20:24
Με το θεμα των ελαστικων με σαμπρελλα(ΝΟ tubeless)δεν σας εχει προβληματισει;Τι εννοω.Επειδη το μοτο βγαζει ταξιδιαρικα χλμ και μαλιστα σε Μ.Ω.Τ υψηλες τι γινεται αν πατησουμε κανα περιεργο και "παφ";...Και καλα στο χωμα πες το φτιαχνω,αλλά στα πολλα χλμ εκει δεν υπαρχει προβλημα;...:sick:

sas
14/12/2007, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
αλλά στα πολλα χλμ εκει δεν υπαρχει προβλημα;...:sick:

Αν κάνεις τον σταυρό σου πριν ξεκινήσεις μπορεί και όχι :lol:

Nik0s
14/12/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
Με το θεμα των ελαστικων με σαμπρελλα(ΝΟ tubeless)δεν σας εχει προβληματισει;Τι εννοω.Επειδη το μοτο βγαζει ταξιδιαρικα χλμ και μαλιστα σε Μ.Ω.Τ υψηλες τι γινεται αν πατησουμε κανα περιεργο και "παφ";...Και καλα στο χωμα πες το φτιαχνω,αλλά στα πολλα χλμ εκει δεν υπαρχει προβλημα;...:sick:


Μοτοκροσάδικες σαμπρέλες :winka:

Πατρινός
14/12/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μοτοκροσάδικες σαμπρέλες :winka:
Tης Michelin...εχουν μπει ΑΜΕΣΩΣ μολις το πηρα :)Πιστευω βοηθανε αν και σε υψηλες ταχυτητες δεν ξερω τι αντοχες εχουν.Απο τις "μαμα" παντως σιγουρα καλυτερες θα'ναι :beer:

rafaelnk
18/12/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
Εδω και κανα μήνα μπηκα στο τριπακι να οδηγησω ενα 990...Ε,το αγορασα:smilea: Σε αυτο το ματ μαυρο χρωματακι που "καιει καρδιες".Ειναι το γ@μημενο "μηχανημα οδηγικης απολαυσης" και ουδεμία σχεση εχει με τα υπολοιπα Mega On-Off (ειχα πριν ενα Caponord '06 αλλά κι ενα Vstrom650 και λοιπα και λοιπα πιο παλια)... :beer: Θελω να μαθω κανα δυο (και παραπανω...)πραγματακια σχετικα με το 990
1.Ο "μαμα" συναγερμος ποιας εταιρειας ειναι;Ποιος ξερει;Γενικα ο συναγερμος "προβληματιζει" τη μπαταρία;
2.Ελαστικα εβαλα τα Scorpion.Υπαρχουν κι αλλες αξιες λογου επιλογες-δεν μιλαω για χωμα,εκει ξερω-
3.Οι akrapovic που φοραει(αχ-βαχ...γ@μ@τος ηχος)-με ταπες εννοειται-επιβαρυνουν την καταναλωση;
4.Αυτο το εξτρα ζελατινακι τής Touratech που πιανει πανω στο "μαμα" το εχει τοποθετησει κανεις;μενει μονιμα πανω;Τρυπας τη ζελατινα που εχει ηδη;Απο δουλεια με τον αερα κανει τιποτα;(ειμαι 1.90 κοντα και θελω λυση για ταξιδια)...

Αυτα για την ωρα.Τα λεμε μαγκες και ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σχετικα :beer:

ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ 950 ΟΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΝ/OFF ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ.

rsp
18/12/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rafaelnk
ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ 950 ΟΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΝ/OFF ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ.

Γιατι πιστευεις οτι η εταιρια εχει κανει λαθος που τον εχει βγαλει? Ειναι Κοινοτικη οδηγια να μην υπαρχει πια διακοπτης αλλα δεν νομιζω οτι εχεις απο εκει προβλημα, συγκεκριμενα αποκλειετε, εκτος εαν αφηνεις το κεντρικο διακοπτη ανοιχτο για πολυ ωρα με το κινητηρα σβηστό. Μην κανεις πατεντες και τσεκαρε τα ηλεκτρολογικα του συναγερμου σου και σε αλλο μαστορα!!:wave2:

Ridedge
08/01/2008, 10:20
Υπάρχει κανενα λινκ για τις σαμπρέλες ?

Nik0s
08/01/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ridedge
Υπάρχει κανενα λινκ για τις σαμπρέλες ?

Σε οποιοδήποτε σοβαρό λαστιχά

gefr
12/01/2008, 17:43
Λεωφόρος Τσαλδάρη Κων/νου Αθήνα, κοντά στα δικαστήρια
Αγ.Γλυκερίας 53; στο Γαλάτσι κ.λ.π.