PDA

View Full Version : Ισχύει η εγγύηση ή όχι



kaps
13/12/2007, 12:14
Φιλος με Fazer 600 mod 2007 αγορασμένο καινούργιο όχι από το επίσημο δίκτυο αλλά ανεξάρτητο έμπορο έχει πάει στα κεντρικά του δικτύου , όπου επίσης είχε κάνει προ ημερών το γενικό σέρβις του , με τη μηχανή του να ανεβάζει θερμοκρασία . Από έλεγχο διαπιστώθηκε πως το βιντυλατέρ είχε κολλήσει . Οταν τους είπε ωραία είμαι με εγγύηση αλλάξτε το του απάντησαν πως επειδή δεν το είχε αγοράσει από αυτούς αλλά παραεισαγωγή δεν μπορούν να τον καλύψουν:uplate: :bawl: :bawl: :uplate: :bawl: Το αποτέλεσμα να δέσει τη μηχανή και να φύγει από Κηφισιά για να πάει στον έμπορο στη Κυψέλη από όπου την αγόρασε για να την επισκευάσει.με κίνδυνο στο δρόμο να του κολλήσει αφού το ψυγείο δεν δούλευε . Και ερωτώ ... Είναι ορθό αυτό όταν η εγγύηση είναι παγκόσμια και ανεξάρτητα από που αγόρασες την μηχανή ; Επίσης αφήνεις σαν επίσημο μοτοδίκτυο να φύγει μηχανή με κολλημένο βιντυλατέρ να πάει κάτι χιλιόμετρα μέχρι το άλλο συνεργείο και δεν ντρέπεσαι που λες πως είσαι επίσημος αντίπρόσωπος της ΥΑΜΑΗΑ;Δεν φταίει κανένας αλλά ο φίλος μου που αν και τον παρότρυνα (ήμουν τυχαία για αλλαγή λαδιών εκεί ) να τους τα χώσει και θα σιγοντάριζα και εγώ με τη σειρά μου δυστυχώς δεν μίλησε ....Εγώ που του είπα του μηχανικού πως αυτό δεν επιτρέπετε μου απάντησε πως έτσι είναι όπως τα λέω είναι αλλά είναι η αγορά έτσι ...Δηλαδή φανταστείτε να έρθει Ιάπωνας τουρισμό εδώ με ΥΑΜΑΗΑ να του χαλάσει η μηχανή να πάει να βρει την επίσημη αντιπροσωπέια ήσυχος πως θα του την επισκευάσουν και να του απαντήσουν "τσούλα το μέχρι την Οκινάουα να στο φτιάξει ο σαγιονάρα σιγκάικα "....:eyepop: :eyepop: :eyepop: ΕΕΕΕ τότε μόνο το χαρακίρι θα τον έσωνε ...Ντροπή αλλά είπα φταίει ο βλαξ φίλος μου που κόλλωσε .....

costas81
13/12/2007, 12:16
Εδώ είμαστε Ελλάδα φίλε μου...


:sad:

kaps
13/12/2007, 12:17
Ακριβώς .

DrIoannis
13/12/2007, 12:18
Το έχουμε πει πολλές φορές ότι εδώ είμαστε λαμόγια και δεν ισχύει το αυτονόητο.Αίσχος!!!

Xristos67
13/12/2007, 12:20
KAPOIOS DIKIGOROS MESA APO TO FORUM DEN MPOREI NA MAS PEI EPISIMA TI ISXYEI ?

H DUCATI EXEI PLEON PAGOSMIA EGGYHSH...
TI GINETE ME TOUS ALLOUS KATASKEVASTES.....
AN H DUCATI DINEI PAGOSMIA EGGYHSH....MHPOS EPONTAI KAI OI ALLOI....?

idi
13/12/2007, 12:24
καλα δε χαλασε και ο κοσμος που πηγε με κολλημενο βεντιλατερ απο ενα συνεργειο στο αλλο.... γιατι εσενα δουλευει ολη των ωρα το βεντιλατερ? ειδικα με τετοιο κρυο....

τεσπα κατα τη γνωμη μου για να εχει εγγυηση πρεπει να κανεις ολα τα σερβις στον επισιμο αντιπροσωπο ή τα εξουσιοδοτημενα του συνεργεια . δεν εχει τετοιο ορο η εγγυηση?

kaps
13/12/2007, 12:44
Σωστά ...Προ ημερών που έκανε γενικό σέρβις των 10.000 χμ στην επίσημη πήγε και του είχαν σφραγίσει την εγγύηση . Τώρα μετά από 5 ημέρες τι άλλαξε άραγε . Να πω πως τα σέρβις τα έκανε αλλού αλλά και πάλι αυτό τι σημαίνει; Αν σου χαλάσει δηλαδή στη Κρήτη και έχεις ωστόσο πιστά ακολουθήσει όλα τα σέρβις και πας στο δίκτυο τι δηλαδή θα τσουλήσεις τη μηχανή μέχρι Αθήνα;

road spirit
13/12/2007, 12:50
αν εχεις χρονο μπες εδω www.efpolis.gr και ψάξε, κάπου πρέπει να εχει ενα λινκ σχετικό με εγγυήσεις προϊόντων...

αν δεν το βρείς, πάρε τους τηλ στο 1520 και πες τους το πρόβλημα, ειναι εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοί

kaps
13/12/2007, 12:54
Ετυχε να έχει κρύο ..Αν ήταν όμως καλοκαίρι ; Εν πάση περιπτώσει πιστεύω πως έπρεπε να μείνει εκεί η μηχανή και να φτιαχτεί .

Xristos67
13/12/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
KAPOIOS DIKIGOROS MESA APO TO FORUM DEN MPOREI NA MAS PEI EPISIMA TI ISXYEI ?

H DUCATI EXEI PLEON PAGOSMIA EGGYHSH...
TI GINETE ME TOUS ALLOUS KATASKEVASTES.....
AN H DUCATI DINEI PAGOSMIA EGGYHSH....MHPOS EPONTAI KAI OI ALLOI....?


http://www.efpolis.gr/


AN KAPOIOS EPIKOINONHSEI AS ROTISEI KAI GIA AYTO SXETIKA ME THN DUCATI...SE SXESI ME TIS ALLES ETAIREIES....

Daemon
13/12/2007, 13:00
Μπερδευτικα λιγο (γερασαμε μου φαινεται..) .. ειναι παραεισαγωγης αλλα εχει ελληνικο βιβλιαρακι εγγυησης?

costas81
13/12/2007, 13:04
Από την άλλη αν σου προσφέρανε απλόχερα εγγύηση για μηχανάκια που είναι παραεισαγωγής (ο καθε αντιπροσωπος) τελικά η επίσημη αντιποροσωπεία θα έκλεινε.

Και ξέρεις γιατι? Γιατί όλοι θα αγοράζαμε τα μηχανάκια απ έξω και θα τρέχαμε στον αντιπρόσωπο μόνο για το service (και ουτε) και θα απαιτούσαμε να μας καλύψει σε περίπτωση βλάβης λόγω του ότι η μηχανή είναι σε εγγύηση. Πιστεύεις ότι εσύ ότι θα αγόραζε κανένας από τον Έλληνα αντιπρόσωπο?

Όλες οι αντιπροσωπείες θα έκλειναν με τέτοιο όρο.

arxaios
13/12/2007, 14:18
Η απάντηση που μου δόθηκε προσωπικά τόσο από ΥΑΜΑΗΑ, HONDA όσο και από SUZUKI στο ερώτημα αυτό είναι η εξής ..............
1) Αν δεν έχει αγοραστεί από το επίσημο δίκτυο τότε ΔΕΝ έχει κάνει την τελική ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ και ΕΛΕΓΧΟ κάποιος εξουσιοδοτημένος άρα ΠΑΥΕΙ να ισχύει η εγγύηση !!!
2) Αν χαλάσει η μηχανή ενός π.χ. γερμανού στην ελλάδα ΤΟΤΕ η μηχανή επισκευάζεται εδώ ΠΛΗΡΩΝΕΙ επισκευή και ανταλλακτικά και κατόπιν με τα τιμολόγια ζητάει τα λεφτά του από την αντιπροσωπεία - εισαγωγέα στη χώρα του !!!

Σημείωση: Το ίδιο είπαν ΟΛΟΙ !!! Επίσης μου είπαν ότι και σε δικαστήριο να πας έχουν τελεσιδικήσει πολλές τέτοιες μηνύσεις ΥΠΕΡ των αντιπροσωπειών .......... (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ) !!!

Βασικά μακάρι να μην σου λάχει !!!:sick: :sick: :sick:

Όσο για την παγκόσμια εγγύηση της DUCATI .......... παγκόσμια @@@@@ θα πάρεις !!!:D :D :D

zzr2005
13/12/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
1) Αν δεν έχει αγοραστεί από το επίσημο δίκτυο τότε ΔΕΝ έχει κάνει την τελική ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ και ΕΛΕΓΧΟ κάποιος εξουσιοδοτημένος άρα ΠΑΥΕΙ να ισχύει η εγγύηση !!!


δηλαδή επειδή θα συναρμολογήσει το τιμόνι και τις ρόδες ενας ανεξάρτητος εμπορος χάνεται η εγγύηση για τα μηχανικά μέρη???:confused: :confused:

Sapadak
13/12/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

2) Αν χαλάσει η μηχανή ενός π.χ. γερμανού στην ελλάδα ΤΟΤΕ η μηχανή επισκευάζεται εδώ ΠΛΗΡΩΝΕΙ επισκευή και ανταλλακτικά και κατόπιν με τα τιμολόγια ζητάει τα λεφτά του από την αντιπροσωπεία - εισαγωγέα στη χώρα του !!!



Δηλαδη αν φερω καινουρια μηχανη απο τη Γιαμαχα γαλλιας, αγορασμενη απο επισημο αντιπροσωπο εκειπερα

Παθει κατι που καλυπτετε απο εγγυηση κανονικα(πχ κολαει το βεντιλατερ) και παω σε ενα εξουσιοδοτημενο μου
το φτιαχνουν-το πληρωνω-ζηταω τα τιμολογια και το τι εκαναν-τα στελνω στη γιαμαχα γαλλιας και σου δινουν τα λεφτα μου πισω?

:confused:

Ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον

arxaios
13/12/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δηλαδή επειδή θα συναρμολογήσει το τιμόνι και τις ρόδες ενας ανεξάρτητος εμπορος χάνεται η εγγύηση για τα μηχανικά μέρη???:confused: :confused:
ΚΑΙ ΟΜΩΣ αυτό ισχυρίζονται !!!

arxaios
13/12/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δηλαδη αν φερω καινουρια μηχανη απο τη Γιαμαχα γαλλιας, αγορασμενη απο επισημο αντιπροσωπο εκειπερα

Παθει κατι που καλυπτετε απο εγγυηση κανονικα(πχ κολαει το βεντιλατερ) και παω σε ενα εξουσιοδοτημενο μου
το φτιαχνουν-το πληρωνω-ζηταω τα τιμολογια και το τι εκαναν-τα στελνω στη γιαμαχα γαλλιας και σου δινουν τα λεφτα μου πισω?

:confused:

Ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον
ΑΥΤΟ ΕΙΠΑΝ !!! Και μάλιστα ΟΧΙ τα στέλνεις ΤΑ ΠΑΣ !!!

Μάλιστα εδώ ρώτησα και εγώ: Καλά ρε παιδιά, ας πούμε ότι εγώ είμουνα πολλά χρόνια στο εξωτερικό και ξαφνικά αποφασίζω ότι θα επιστρέψω Ελλάδα και ΦΥΣΙΚΑ φέρνω και την καινούργια μου μηχανή......... ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;; Πρέπει να πάω πίσω στην Γερμανία π.χ. για να πάρω τα χρήματά μου ;;;;
Η απάντηση: ΝΑΙ !!!
Εντάξει ρε παιδιά αλλά το ταξίδι θα μου στοίχιζε περισσότερο από τα λεφτά της επισκευής !!!!!!!!
Απάντηση: ΑΤΥΧΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ !!!
:sick: :sick: :sick:

arxaios
13/12/2007, 19:13
Παιδιά εγώ δεν πήρα θέση ΑΠΛΑ σας μεταφέρω το τι απαντήσεις πήρα από επίσημα χείλη (αντιπρόσωποι) ............
:sick: :sick: :sick:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ στην υπόλοιπη Ευρώπη να ισχύουν αυτά. ΕΔΩ βρίσκουν βοήθεια από το επίσημο κωλοκράτος και τα κάνουν !!!!!!

kaps
13/12/2007, 21:23
Η μηχανή α;γοράστηκε από εδώ Αθήνα κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου και μαζί της έφερε κανονικότατα στα ελληνικά βιβλιαράκι και εγγύηση ....Οταν λέω παραεισαγωγής είναι όρος που χρησιμοποιούν οι επίσημοι και καλά αντιπρόσωποι .Αλλά τι σημασία έχει α;υτό αφού η μηχανή είχε 0 χιλιόμετρα καινούργιο μοντέλο :eyepop: Στην κούτα της που λέμε .

arxaios
13/12/2007, 21:55
Να πας σε αυτόν που σου την πούλησε και να απαιτήσεις επισκευή !!!
Είναι ο μόνος υπόλογος προς εσένα ........... οφείλει να στην επισκευάσει ΔΩΡΕΑΝ και ας τα βρει αυτός με την αντιπροσωπεία !!!!!!!!!

Αν είναι επίσημος τότε η εγγύηση θα γράφει επάνω Μοτοδυναμική α.ε.
Αν είναι παραεισαγωγής τότε θα γράφει το όνομα του μαγαζιού που την πήρες....
:wave2:

Daemon
13/12/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Η μηχανή α;γοράστηκε από εδώ Αθήνα κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου και μαζί της έφερε κανονικότατα στα ελληνικά βιβλιαράκι και εγγύηση ....Οταν λέω παραεισαγωγής είναι όρος που χρησιμοποιούν οι επίσημοι και καλά αντιπρόσωποι .Αλλά τι σημασία έχει α;υτό αφού η μηχανή είχε 0 χιλιόμετρα καινούργιο μοντέλο :eyepop: Στην κούτα της που λέμε .

Καλα, στειλε μου μια το αρ. πλαισιου με ΠΜ να το δω.. :look:

CBF - HRC
14/12/2007, 00:00
Καλησπέρα φίλοι μου , εγώ πάντως έστειλα e-mail στη SUZUKI γερμανίας με ερώτημα σχετικά με την ευρωπαϊκή εγγύηση για το GSX-R 1000 K7 του ξάδερφου μου , και μόλις μου απαντήσουν να δούμε τι θα πεί ο μκας ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ.
πιστεύω πως η ευρωπαϊκή εγγύηση ισχύει παντού στις χώρες της Ευρώπης.

edmarios
14/12/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Καλησπέρα φίλοι μου , εγώ πάντως έστειλα e-mail στη SUZUKI γερμανίας με ερώτημα σχετικά με την ευρωπαϊκή εγγύηση για το GSX-R 1000 K7 του ξάδερφου μου , και μόλις μου απαντήσουν να δούμε τι θα πεί ο μκας ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ.
πιστεύω πως η ευρωπαϊκή εγγύηση ισχύει παντού στις χώρες της Ευρώπης.

Ο πιο σωστος εισαι φιλαρακι την καλυτερη κινηση εκανες...

:beer:

SeNNinhA
14/12/2007, 09:41
ΜΗΝ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

1) Η Εγγύηση ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ειδικότερα ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. Ότι πωλείται στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένο να φέρει την ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ εγγύηση.
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση πια οταν χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα ή ανταλλακτικά τα οποία φέρουν πιστοποίηση για την συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικότερα για τακάκια, φίλτρα αέρα και λαδιού, λάδια κλπ εαν μπορείς να βάλεις ελεύθερα ότι θέλεις (αλλου κατασκευαστή αλλα πιστοποιημένο για το μοντελο) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
4) Συνήθως οι παραεισαγωγείς έχουν κάποιο δικό τους συνεργείο εξουσιοδοτημένο και σου βάζουν επίσημες σφραγίδες στο βιβλίο συντήρησης οπότε τυπικά είσαι καλυμένος με την Πανευρωπαϊκή εγγύηση που σου δίνουν
5) Έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια και επίσημα από την Ε.Ε το μονοπώλιο είσαγωγής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών από τις επίσημες αντιπροσωπίες. Όλοι νομιμοποιούνται να εισάγουν και να πουλήσουν οι ίδιοι και όχι μόνο μέσω των αντιπροσωπιών
6) Για να προστατευτούν οι αντιπροσωπίες ισχύει η εγγύηση αλλα ως εξής:
α) Πάς την μηχανή σου που καλύπτεται από εγγύηση (άσχετα από που την αγόρασες) στην αντιπροσωπία
β) Βρίσκεται και βεβαιώνεται η βλάβη από την αντιπροσωπία
γ) Λύνεται η μηχανή και το ελατωματικό ανταλλακτικό στέλνεται στην αντιπροσωπία της χώρας που αγοράστηκε η μηχανή
δ) Από την εκεί αντιπροσωπία στέλνεται νεό ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο
ε) Τοποθετείται το ανταλλακτικό
στ) Παίρνεις την μηχανή επισκευασμένη και χωρίς κάποιο κόστος ή αλλη ενέργεια δική σου

Η εναλλακτική αυτού του συστήματος το οποίο είναι χρονοβόρο είναι αυτό που σας είπαν. Πληρώνετε το ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο καθώς και την εργασία και παίρνετε τα χρήματα από την αντιπροσωπία που αγοράστηκε η μηχανή. Έτσι δεν περιμένετε το να παει και να έρθει ανταλλακτικό και έχετε άμεσα την μηχανή στα χέρια σας.

Αυτό γίνεται σαν έμμεσος (αλλα νόμιμος όμως) εκβιασμός ωστε να μην αγοράσεις από αλλού παρά από τον ίδιο τον εισαγωγέα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ

Τα παραπάνω είναι τσεκαρισμένα και μπορείτε πάντα να απευθυνθήτε και στην αντιπροσωπία που εξέδωσε την εγγύησή σας για να σας επιβεβαιώσει.

road spirit
14/12/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΜΗΝ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

1) Η Εγγύηση ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ειδικότερα ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. Ότι πωλείται στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένο να φέρει την ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ εγγύηση.
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση πια οταν χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα ή ανταλλακτικά τα οποία φέρουν πιστοποίηση για την συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικότερα για τακάκια, φίλτρα αέρα και λαδιού, λάδια κλπ εαν μπορείς να βάλεις ελεύθερα ότι θέλεις (αλλου κατασκευαστή αλλα πιστοποιημένο για το μοντελο) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
4) Συνήθως οι παραεισαγωγείς έχουν κάποιο δικό τους συνεργείο εξουσιοδοτημένο και σου βάζουν επίσημες σφραγίδες στο βιβλίο συντήρησης οπότε τυπικά είσαι καλυμένος με την Πανευρωπαϊκή εγγύηση που σου δίνουν
5) Έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια και επίσημα από την Ε.Ε το μονοπώλιο είσαγωγής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών από τις επίσημες αντιπροσωπίες. Όλοι νομιμοποιούνται να εισάγουν και να πουλήσουν οι ίδιοι και όχι μόνο μέσω των αντιπροσωπιών
6) Για να προστατευτούν οι αντιπροσωπίες ισχύει η εγγύηση αλλα ως εξής:
α) Πάς την μηχανή σου που καλύπτεται από εγγύηση (άσχετα από που την αγόρασες) στην αντιπροσωπία
β) Βρίσκεται και βεβαιώνεται η βλάβη από την αντιπροσωπία
γ) Λύνεται η μηχανή και το ελατωματικό ανταλλακτικό στέλνεται στην αντιπροσωπία της χώρας που αγοράστηκε η μηχανή
δ) Από την εκεί αντιπροσωπία στέλνεται νεό ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο
ε) Τοποθετείται το ανταλλακτικό
στ) Παίρνεις την μηχανή επισκευασμένη και χωρίς κάποιο κόστος ή αλλη ενέργεια δική σου

Η εναλλακτική αυτού του συστήματος το οποίο είναι χρονοβόρο είναι αυτό που σας είπαν. Πληρώνετε το ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο καθώς και την εργασία και παίρνετε τα χρήματα από την αντιπροσωπία που αγοράστηκε η μηχανή. Έτσι δεν περιμένετε το να παει και να έρθει ανταλλακτικό και έχετε άμεσα την μηχανή στα χέρια σας.

Αυτό γίνεται σαν έμμεσος (αλλα νόμιμος όμως) εκβιασμός ωστε να μην αγοράσεις από αλλού παρά από τον ίδιο τον εισαγωγέα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ

Τα παραπάνω είναι τσεκαρισμένα και μπορείτε πάντα να απευθυνθήτε και στην αντιπροσωπία που εξέδωσε την εγγύησή σας για να σας επιβεβαιώσει.

+1
και εγω αυτά ξέρω

kaps
14/12/2007, 11:57
Daemon η μηχανή είναι φίλου μου όχι δική μου απλά έτυχε να έχω πάει την ίδια ημέρα για αλλαγή λαδιών και να τον πετύχω εκέι οπότε και ήμουν μάρτυς σε αυτό που ανέφερα . Την πήγε τη μηχανή στον έμπορα και τώρα περιμένει να την επισκευάσουν αφού φέρουν ..................................................................:cry: :ZZZ: το ανταλλακτικό ....:bawl:

arxaios
14/12/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΜΗΝ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

1) Η Εγγύηση ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ειδικότερα ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. Ότι πωλείται στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένο να φέρει την ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ εγγύηση.
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση πια οταν χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα ή ανταλλακτικά τα οποία φέρουν πιστοποίηση για την συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικότερα για τακάκια, φίλτρα αέρα και λαδιού, λάδια κλπ εαν μπορείς να βάλεις ελεύθερα ότι θέλεις (αλλου κατασκευαστή αλλα πιστοποιημένο για το μοντελο) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
4) Συνήθως οι παραεισαγωγείς έχουν κάποιο δικό τους συνεργείο εξουσιοδοτημένο και σου βάζουν επίσημες σφραγίδες στο βιβλίο συντήρησης οπότε τυπικά είσαι καλυμένος με την Πανευρωπαϊκή εγγύηση που σου δίνουν
5) Έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια και επίσημα από την Ε.Ε το μονοπώλιο είσαγωγής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών από τις επίσημες αντιπροσωπίες. Όλοι νομιμοποιούνται να εισάγουν και να πουλήσουν οι ίδιοι και όχι μόνο μέσω των αντιπροσωπιών
6) Για να προστατευτούν οι αντιπροσωπίες ισχύει η εγγύηση αλλα ως εξής:
α) Πάς την μηχανή σου που καλύπτεται από εγγύηση (άσχετα από που την αγόρασες) στην αντιπροσωπία
β) Βρίσκεται και βεβαιώνεται η βλάβη από την αντιπροσωπία
γ) Λύνεται η μηχανή και το ελατωματικό ανταλλακτικό στέλνεται στην αντιπροσωπία της χώρας που αγοράστηκε η μηχανή
δ) Από την εκεί αντιπροσωπία στέλνεται νεό ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο
ε) Τοποθετείται το ανταλλακτικό
στ) Παίρνεις την μηχανή επισκευασμένη και χωρίς κάποιο κόστος ή αλλη ενέργεια δική σου

Η εναλλακτική αυτού του συστήματος το οποίο είναι χρονοβόρο είναι αυτό που σας είπαν. Πληρώνετε το ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο καθώς και την εργασία και παίρνετε τα χρήματα από την αντιπροσωπία που αγοράστηκε η μηχανή. Έτσι δεν περιμένετε το να παει και να έρθει ανταλλακτικό και έχετε άμεσα την μηχανή στα χέρια σας.

Αυτό γίνεται σαν έμμεσος (αλλα νόμιμος όμως) εκβιασμός ωστε να μην αγοράσεις από αλλού παρά από τον ίδιο τον εισαγωγέα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ

Τα παραπάνω είναι τσεκαρισμένα και μπορείτε πάντα να απευθυνθήτε και στην αντιπροσωπία που εξέδωσε την εγγύησή σας για να σας επιβεβαιώσει.
Παιδιά διαβάζετε λίίίίίγο πιό προσεκτικά ................. ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΟΥΝ :nono: :nono: :nono:
ΤΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ !!!
Σου λένε ότι θα στην φτιάξουν αλλά το κόστος της επισκευής ζήτα το από ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ !!!:mad: :mad: :mad:

Xristos67
14/12/2007, 14:48
OPOTE AN EXO MOTOSIKLETA APO AMERIKH (GIA PARAGEIGMA R6 2008) KAI THN FERO STIN EYROPH.....
KAI PROKIPSEI PROVLIMA...
TI GINETE ?
8A EPISKEVASOUN THN ZHMIA MESO EGYHSHS ALLA 8A KA8YSTERISOYN LOGO TOU OTI PREPEI NA STEILOUN KAI NA PARALABOUN ANTALLAKTIKA APO TON AMERIKANO EMPORO ?
KAI ME THN ERGASIA TI GINETE ? POIOS PLIRONEI ?
YPARXEI PERIPTOSEI NA ARNH8EI O ANTIPROSOPOS THN EPISKEYH ?

EXOUME "OXI MONO STA LOGIA ALLA" TON NOMO APO E.E. POU ANAGRAFONTAI OLA TA PARAKATO ?



Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΜΗΝ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

1) Η Εγγύηση ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ειδικότερα ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. Ότι πωλείται στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένο να φέρει την ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ εγγύηση.
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση πια οταν χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα ή ανταλλακτικά τα οποία φέρουν πιστοποίηση για την συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικότερα για τακάκια, φίλτρα αέρα και λαδιού, λάδια κλπ εαν μπορείς να βάλεις ελεύθερα ότι θέλεις (αλλου κατασκευαστή αλλα πιστοποιημένο για το μοντελο) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
4) Συνήθως οι παραεισαγωγείς έχουν κάποιο δικό τους συνεργείο εξουσιοδοτημένο και σου βάζουν επίσημες σφραγίδες στο βιβλίο συντήρησης οπότε τυπικά είσαι καλυμένος με την Πανευρωπαϊκή εγγύηση που σου δίνουν
5) Έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια και επίσημα από την Ε.Ε το μονοπώλιο είσαγωγής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών από τις επίσημες αντιπροσωπίες. Όλοι νομιμοποιούνται να εισάγουν και να πουλήσουν οι ίδιοι και όχι μόνο μέσω των αντιπροσωπιών
6) Για να προστατευτούν οι αντιπροσωπίες ισχύει η εγγύηση αλλα ως εξής:
α) Πάς την μηχανή σου που καλύπτεται από εγγύηση (άσχετα από που την αγόρασες) στην αντιπροσωπία
β) Βρίσκεται και βεβαιώνεται η βλάβη από την αντιπροσωπία
γ) Λύνεται η μηχανή και το ελατωματικό ανταλλακτικό στέλνεται στην αντιπροσωπία της χώρας που αγοράστηκε η μηχανή
δ) Από την εκεί αντιπροσωπία στέλνεται νεό ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο
ε) Τοποθετείται το ανταλλακτικό
στ) Παίρνεις την μηχανή επισκευασμένη και χωρίς κάποιο κόστος ή αλλη ενέργεια δική σου

Η εναλλακτική αυτού του συστήματος το οποίο είναι χρονοβόρο είναι αυτό που σας είπαν. Πληρώνετε το ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο καθώς και την εργασία και παίρνετε τα χρήματα από την αντιπροσωπία που αγοράστηκε η μηχανή. Έτσι δεν περιμένετε το να παει και να έρθει ανταλλακτικό και έχετε άμεσα την μηχανή στα χέρια σας.

Αυτό γίνεται σαν έμμεσος (αλλα νόμιμος όμως) εκβιασμός ωστε να μην αγοράσεις από αλλού παρά από τον ίδιο τον εισαγωγέα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ

Τα παραπάνω είναι τσεκαρισμένα και μπορείτε πάντα να απευθυνθήτε και στην αντιπροσωπία που εξέδωσε την εγγύησή σας για να σας επιβεβαιώσει.

AVATOS
14/12/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΜΗΝ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

1) Η Εγγύηση ισχύει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ειδικότερα ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. Ότι πωλείται στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένο να φέρει την ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ εγγύηση.
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση πια οταν χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα ή ανταλλακτικά τα οποία φέρουν πιστοποίηση για την συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικότερα για τακάκια, φίλτρα αέρα και λαδιού, λάδια κλπ εαν μπορείς να βάλεις ελεύθερα ότι θέλεις (αλλου κατασκευαστή αλλα πιστοποιημένο για το μοντελο) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
4) Συνήθως οι παραεισαγωγείς έχουν κάποιο δικό τους συνεργείο εξουσιοδοτημένο και σου βάζουν επίσημες σφραγίδες στο βιβλίο συντήρησης οπότε τυπικά είσαι καλυμένος με την Πανευρωπαϊκή εγγύηση που σου δίνουν
5) Έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια και επίσημα από την Ε.Ε το μονοπώλιο είσαγωγής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών από τις επίσημες αντιπροσωπίες. Όλοι νομιμοποιούνται να εισάγουν και να πουλήσουν οι ίδιοι και όχι μόνο μέσω των αντιπροσωπιών
6) Για να προστατευτούν οι αντιπροσωπίες ισχύει η εγγύηση αλλα ως εξής:
α) Πάς την μηχανή σου που καλύπτεται από εγγύηση (άσχετα από που την αγόρασες) στην αντιπροσωπία
β) Βρίσκεται και βεβαιώνεται η βλάβη από την αντιπροσωπία
γ) Λύνεται η μηχανή και το ελατωματικό ανταλλακτικό στέλνεται στην αντιπροσωπία της χώρας που αγοράστηκε η μηχανή
δ) Από την εκεί αντιπροσωπία στέλνεται νεό ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο
ε) Τοποθετείται το ανταλλακτικό
στ) Παίρνεις την μηχανή επισκευασμένη και χωρίς κάποιο κόστος ή αλλη ενέργεια δική σου

Η εναλλακτική αυτού του συστήματος το οποίο είναι χρονοβόρο είναι αυτό που σας είπαν. Πληρώνετε το ανταλλακτικό στον εδώ αντιπρόσωπο καθώς και την εργασία και παίρνετε τα χρήματα από την αντιπροσωπία που αγοράστηκε η μηχανή. Έτσι δεν περιμένετε το να παει και να έρθει ανταλλακτικό και έχετε άμεσα την μηχανή στα χέρια σας.

Αυτό γίνεται σαν έμμεσος (αλλα νόμιμος όμως) εκβιασμός ωστε να μην αγοράσεις από αλλού παρά από τον ίδιο τον εισαγωγέα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ

Τα παραπάνω είναι τσεκαρισμένα και μπορείτε πάντα να απευθυνθήτε και στην αντιπροσωπία που εξέδωσε την εγγύησή σας για να σας επιβεβαιώσει.

ολα αυτα που λες ειναι σωστα αλλα...
τυχενει να δουλευω σε αντιπροσωπεια (ασχετη με μηχανες),μπορεις να κερδισεις αυτα που λες ,αρκει να εισε διατεθημενος να τα διεκδικησεις δικαστικα.
τελικα,στην τελικη φαση του δικαστηριου θα δεχτουν να συμβιβαστουν χωρις να βγει αποφαση κ να σου "κανουν την χαρη" να σε καληψουν εκτος αν εχουν νομικο τμημα οποτε μαλλον θα το τρεξουν μεχρι τελους.
βασικο ειναι να φτασει το προβλημα μεχρι την μαμα εταιρια (στειλε κανα mail με παραπονα με "καλη διαγωγη",συνηθος απανταν σε ολα)...αλλα κ παλι η ελληνικα αγορα ειναι μια πορδη γι'αυτους...

το 6 ειναι σχεδον απιθανο να το δεχτουν εκτος αν το επιβαλει η μαμα εταιρια (σπανιο)...συνηθος δεν εχουν προβλημα με την εναλλακτικη,αλλα μετα ξεκιναει το προβλημα με την αντιπροσωπια που αγορασες το προιον...

SeNNinhA
14/12/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Παιδιά διαβάζετε λίίίίίγο πιό προσεκτικά ................. ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΟΥΝ :nono: :nono: :nono:
ΤΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ !!!
Σου λένε ότι θα στην φτιάξουν αλλά το κόστος της επισκευής ζήτα το από ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ !!!:mad: :mad: :mad:

Διάβασε και εσύ πιο προσεκτικά το (6)

Είναι υποχρεωμένη η κάθε αντιπροσωπία να σου επισκευάσει ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ την μηχανή σου εφόσον βρίσκεται μέσα στην εγγύηση ακολουθώντας την διαδικασία που ανέφερα. Εαν αμφιβάλετε ρωτήστε τις αντιπροσωπίες του εξωτερικού για να σας επιβεβαιώσουν την διαδικασία επισκευής μιας μηχανής που πούλησαν και βρίσκεται εκτός της χώρας τους.

Πληρώνεις μόνο εαν δεν θέλεις να περιμένεις για το πηγαινε-ελα των ανταλλακτικών.

Δεν είναι υποχρεωμένη η εδω αντιπροσωπία να παρέχει ανταλλακτικά αλλα η αντιπροσωπία της χώρας που πουλήθηκε η μηχανή και για αυτό αυτό το παρε-δώσε (και για να εκβιάζουν βέβαια καταστάσεις). Είναι επίσης υποχρεωμένη να παρέχει τις υπηρεσίες της χωρίς χρέωση του πελάτη (χρεώνουν την εκεί αντιπροσωπία).

Αυτά είναι ΝΟΜΟΙ Ε.Ε. και ΕΛΛΑΔΑΣ και δεν είναι διαπραγματεύσιμα ούτε έχουν καταρηφθεί από κανένα δικαστήριο. Το αντίθετο μάλιστα.

Πριν να υιοθετήσετε ότι σας λένε αυτοί κάντε ενα κόπο να ρωτήσετε οι ίδιοι α) την αντιπροσωπία από οπου σας ήρθε η μηχανή β) τις ενώσεις καταναλωτών γ) το υπουργείο εμπορίου (υπάρχει σχετικο post με όλα τα τηλέφωνα)


Αυτό που λέει ο AVATOS είναι απλά μια ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ. Λύνεται πανεύκολα παίρνοντας κατευθείαν τηλέφωνο την αντιπροσωπία της χώρας που έφερε την μηχανή και αυτοί θα στείλουν το κατάλληλο FAX. Και επειδή εκει έξω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ή τουλάχιστον ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ διότι οι νόμοι εφαρμόζονται θα δείτε οτι θα σταλεί ΑΜΕΣΑ εντολή επισκευής της μηχανής ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ.

StavrosMAGNA
14/12/2007, 15:03
Εχω την εντύπωση πως το παραδειγμα με την Αμερική είναι ΑΤΟΠΟ.Και εξηγούμαι.
Κανένα Αμερικάνικων προδιαγραφών μηχανάκι δεν περνάει - εγκρίνεται από Ευρωπαικό Οργανισμό!
Διορθώστε με εαν κάνω λάθος.

Είναι καιρός τώρα που λογω της δουλειάς μου ,αναζητώ ανταλλακτικά για λογαριασμό κατόχων USA model και πέρνω τα @@@@ μου!

Τα υπόλοιπα ενδο-Ευρωπαικά που συζητήθηκαν παραπάνω (περι E.C. Quarranty) οι SeNNinhA και οι λοιποί με κάλυψαν πλήρως!!!

SeNNinhA
14/12/2007, 15:11
Δεν έχει σημασία εαν έχει εγκριθεί απο την Ε.Ε. το μηχανάκι ή όχι. Αυτό χρειάζεται μόνο για την ΠΩΛΗΣΗ και όχι για την ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ στην Ε.Ε. και αντίστροφα.

Αντίστοιχα δεν είναι υποχρεωμένη καμία αντιπροσωπία στην Ευρώπη να έχει στοκ ανταλλακτικών για μηχανές ή αυτοκίνητα που δεν πωλούνται στην Ευρώπη.

Είναι όμως παρόλαυτά υποχρεωμένη να παρέχει υπηρεσίες service όταν αυτές είναι εφικτες (99,9%) εκτός κι αν πρόκειται για κάτι που θέλει εξειδίκευση και δεν είναι εκ των πραγμάτων δυνατόν να το κάνει όσο κι αν θέλει. Μόνο που θα πρέπει να περιμένει πάλι τα ανταλλακτικά να σταλούν (εφ όσον είναι διαφορετικα από τα μοντέλα που κυκλοφορουν στην Ευρώπη)

Xristos67
14/12/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχει σημασία εαν έχει εγκριθεί απο την Ε.Ε. το μηχανάκι ή όχι. Αυτό χρειάζεται μόνο για την ΠΩΛΗΣΗ και όχι για την ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ στην Ε.Ε. και αντίστροφα.

Αντίστοιχα δεν είναι υποχρεωμένη καμία αντιπροσωπία στην Ευρώπη να έχει στοκ ανταλλακτικών για μηχανές ή αυτοκίνητα που δεν πωλούνται στην Ευρώπη.

Είναι όμως παρόλαυτά υποχρεωμένη να παρέχει υπηρεσίες service όταν αυτές είναι εφικτες (99,9%) εκτός κι αν πρόκειται για κάτι που θέλει εξειδίκευση και δεν είναι εκ των πραγμάτων δυνατόν να το κάνει όσο κι αν θέλει. Μόνο που θα πρέπει να περιμένει πάλι τα ανταλλακτικά να σταλούν (εφ όσον είναι διαφορετικα από τα μοντέλα που κυκλοφορουν στην Ευρώπη)

DILADI GIA TA MONTELA POU YPARXOUN KAI KIKLOFOROUN STHN EU AKOMI KAI AN TA FERAME APO USA TI GINETE...
8A EXOUME EXIPIRETISI ALLA ME KA8ISTERISH XRONOU OSO ANAFORA THN METAFORA TON ANTALLAKTIKON ?

TROOPER
14/12/2007, 19:29
εγω παλι δε καταλαβαινω πως σκεφτεται ο μεσος ελληνας σημερα...

δλδ σαφως δε καταλαβαινω τη λογικη του αν 1 μηχανακι ειναι αντιπροσωπιας η παραεισαγωγης αλλα εφ οσον ετσι ειναι και το ξερουμε αποφασιζουμε να πραξουμε αναλογως.πηρε λοιπον ο χ,ψ,ω ενα μηχανακι παραεισαγωγης και κολησε η αντιμετωπισε το οποιο προβλημα.πως εχει την απαιτηση απο την οποιαδηποτε αντιπροσωπια να του συμπεριφερθει οπως θα του συμπεριφερονταν αν το μηχανακι ηταν αντιπροσωπειας και ειχε κανονικα την εγγυηση...αυτο το ''τα δικα μου δικαμου και τα δικα σου δικαμου δε το καταλαβαινω''

no offence !!!!

:wave2:

EKEINOS
14/12/2007, 20:05
2) Η εγγύηση όντως πάυει να ισχύει εαν δεν γίνουν τα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αυτό δεν σημαίνει μόνο αντιπροσωπία αλλα οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service.

Αυτο αλλαξε αρκει να ειναι πιστοποιημενο συνεργειο απο το ελληνικο κρατος
Οτι αλλαγη κανει η αντιπροσωπεια τα παιρνει στο ακεραιο απο την μαμα απλα τους
πιανει κακια που χασαν την πωληση.Σε λιγο καιρο που θα ερθουν οι μαμαδες σαν
τ'αυτοκινητα θ'αλλαξουν τα πραγματα

alfa156
14/12/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω παλι δε καταλαβαινω πως σκεφτεται ο μεσος ελληνας σημερα...

δλδ σαφως δε καταλαβαινω τη λογικη του αν 1 μηχανακι ειναι αντιπροσωπιας η παραεισαγωγης αλλα εφ οσον ετσι ειναι και το ξερουμε αποφασιζουμε να πραξουμε αναλογως.πηρε λοιπον ο χ,ψ,ω ενα μηχανακι παραεισαγωγης και κολησε η αντιμετωπισε το οποιο προβλημα.πως εχει την απαιτηση απο την οποιαδηποτε αντιπροσωπια να του συμπεριφερθει οπως θα του συμπεριφερονταν αν το μηχανακι ηταν αντιπροσωπειας και ειχε κανονικα την εγγυηση...αυτο το ''τα δικα μου δικαμου και τα δικα σου δικαμου δε το καταλαβαινω''

no offence !!!!

:wave2:
den εχει να κανει με δικα μου-δικα σου κλπ...αυτο που λες ισχυει για την αντιπροσωπεια ελλαδος..δηαλδη τα δικα μου δικα της και τα δικα της δικα της...βαλε οπου δικα της τα δικαιωματα της απο την μαμα αντιπροωπεια στο εξωτερικο και βαλε οπου δικα μου.,..την καταπατηση των δικαιωματων μου που θεσπιζονται παλι απο την μαμα αντιπρωσοπεια...που φυσικα αφου δεν την συμφερει την εκαστοτε αντιπροσωπεια τα γυριζει οπως θελει.
ασε ξερω τι λαμογια ειναι ειδικα οι συνεργαδες...για αυτο και περνω μονο μεταδειρισμενα μηχανακια,για να κανω εγω τα σερβις οπως γουσταρω και να γλυτωνω και λεφτα απαο ασκοπες εργασιες που και "καλα"γινονται...
εδω στο συνεργειο που παω την μηχανη στα 10000 κμ που την πηγα για λαδια μου λεει ο μαστροας...ποσα κμ εχεις?του λεω 10000..
μου λεει ρε συ αυτο ειναι σερβις μεγαλο μπουζι,βαλβιδες κλπ..
του λεω εσυ θα μου αλλαξεις μονο λαδια και θα σου πω εγω ποτε θα κανουμε τα υπολοιπα...
και που ξερεις εσυ ποτε θελει τα υπολοιπα?
του λεω μα φυσικα απο το βιβλιο του κατασκευαστη..
αυτοι λενε μαλακιες μου λεει δεν ε ιναι για το κλιμα της ελλαδας..
καλα του λεω αλλαξε λαδια τωρα και θα στο φερω στα 25000 για μπουζι και βαλβιδες στα 40000..
κοκαλο εμεινε...και εφυγε παραμιλωντας.!

tifoefs
15/12/2007, 00:20
Απο οσο ξερω οι εργοστασιακες εγγυησεις ειναι διεθνεις και ισχυουν παντου σε οποιδηποτε εξουσιοδοτημενο συνεργειο εφοσον ειναι η μηχανη μεσα στα χρονικα ορια της εγγυησης του κατασκευαστη.

Οι τοπικες εγγυησεις που δινουν τα μαγαζια σε μεταπωλημενα ειναι μονο απο το μαγαζι που αγοραστηκε το μηχανακι και δεν ισχυει σε αλλα μαγαζια.



:) :wave2:

TROOPER
15/12/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
den εχει να κανει με δικα μου-δικα σου κλπ...αυτο που λες ισχυει για την αντιπροσωπεια ελλαδος..δηαλδη τα δικα μου δικα της και τα δικα της δικα της...βαλε οπου δικα της τα δικαιωματα της απο την μαμα αντιπροωπεια στο εξωτερικο και βαλε οπου δικα μου.,..την καταπατηση των δικαιωματων μου που θεσπιζονται παλι απο την μαμα αντιπρωσοπεια...που φυσικα αφου δεν την συμφερει την εκαστοτε αντιπροσωπεια τα γυριζει οπως θελει.
ασε ξερω τι λαμογια ειναι ειδικα οι συνεργαδες...για αυτο και περνω μονο μεταδειρισμενα μηχανακια,για να κανω εγω τα σερβις οπως γουσταρω και να γλυτωνω και λεφτα απαο ασκοπες εργασιες που και "καλα"γινονται...
εδω στο συνεργειο που παω την μηχανη στα 10000 κμ που την πηγα για λαδια μου λεει ο μαστροας...ποσα κμ εχεις?του λεω 10000..
μου λεει ρε συ αυτο ειναι σερβις μεγαλο μπουζι,βαλβιδες κλπ..
του λεω εσυ θα μου αλλαξεις μονο λαδια και θα σου πω εγω ποτε θα κανουμε τα υπολοιπα...
και που ξερεις εσυ ποτε θελει τα υπολοιπα?
του λεω μα φυσικα απο το βιβλιο του κατασκευαστη..
αυτοι λενε μαλακιες μου λεει δεν ε ιναι για το κλιμα της ελλαδας..
καλα του λεω αλλαξε λαδια τωρα και θα στο φερω στα 25000 για μπουζι και βαλβιδες στα 40000..
κοκαλο εμεινε...και εφυγε παραμιλωντας.!

φιλε μου ακου να σου πω.η δικια μου λογικη ειναι εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες.
αν εσυ εχεις μερικες γνωσεις απο μηχανες,μερικες γνωσεις απο ιατρικη,μερικες γνωσεις απο μετεωρολογια δε σημαινει οτι εισαι μηχανικος,γιατρος και μετεωρολογος.θες να κανεις κουμαντο στη μηχανη σου και καλα κανεις.θεωρεις οτι εισαι πανω απο τους μηχανικους και μαγκια σου.εγω δε λεω να μη το κανεις αυτο.απλα εγω δεν θα το εκανα.
απο κει και περα για να ειμαστε on topic,εγω ειπα το εξης απλο...αφου ξερουμε οτι αν καποιος παρει μηχανη παραεισαγωγης η επισημη αντιπροσωπεια δεν θα καλυψει ενδεχομενως μια ζημια AND THAT S THE WAY IT IS,δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος ενω επιλεγει ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ να αγορασει μηχανη παραεισαγωγης,οταν αργοτερα εμφανιζεται το προβλημα αναθεματιζει την αντιπροσωπεια που δεν τον καλυπτει.

αυτα.

:wave2:

Xristos67
16/12/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλε μου ακου να σου πω.η δικια μου λογικη ειναι εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες.
αν εσυ εχεις μερικες γνωσεις απο μηχανες,μερικες γνωσεις απο ιατρικη,μερικες γνωσεις απο μετεωρολογια δε σημαινει οτι εισαι μηχανικος,γιατρος και μετεωρολογος.θες να κανεις κουμαντο στη μηχανη σου και καλα κανεις.θεωρεις οτι εισαι πανω απο τους μηχανικους και μαγκια σου.εγω δε λεω να μη το κανεις αυτο.απλα εγω δεν θα το εκανα.
απο κει και περα για να ειμαστε on topic,εγω ειπα το εξης απλο...αφου ξερουμε οτι αν καποιος παρει μηχανη παραεισαγωγης η επισημη αντιπροσωπεια δεν θα καλυψει ενδεχομενως μια ζημια AND THAT S THE WAY IT IS,δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος ενω επιλεγει ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ να αγορασει μηχανη παραεισαγωγης,οταν αργοτερα εμφανιζεται το προβλημα αναθεματιζει την αντιπροσωπεια που δεν τον καλυπτει.

αυτα.

:wave2:

H EROTISH OMOS TELIKA EINAI :
KYRIE AGORASA KAINOYRGIA MOTOSIKLETA APO "OPOIDIPOTE MEROS TOU KOSMOU" KAI XREIASTIKA THN EGGYHSH THN OPOIA DIKAIMATIKA EXO EFOSON AGORASA KAINOURGIA MOTOSIKLETA.
GIATI PREPEI NA PEZO TO PAIXNIDI TOU ANTIPROSOPOU POU THA ME KANEI MPALAKI EPEIDI DEN PIRE AUTOS THN PROMH8EIA THS POLHSHS.
STHN GERMANIA EMATHA EXTES OTI DEN PAIZEI TETOIO PROBLIMA KAI SE KALIPTOUN ANEXARTITA APO POU AGORASES THN MOTO.

GIATI STA AYTOKHNITA SE KALYPTOUN PANTOU KAI PANTA ?
GIATI H DUCATI PROSFEREI PAGOSMIA EGGYHSH ?
POTE OI ALLOI KATASKEVASTES 8A AKOLOY8HSOUN TO "SOSTO" PARADEIGMA THS ?

TO PROVLIMA TON ANTIPROSOPWN EINAI OTI STHN EGGYHSH H ERGATOORA EINAI "ELAXISTH" KAI OTI DEN TOUS ARESEI NA DOULEVOUN GIA "MIKROPOSA" ?

GIATI STHN AMERIKH POYLANE TIS MOTOSIKLETES 40% FTINOTERA APO THN EYROPH ?
O AMERIKANOS ANTIPROSOPOS - EMPORAS DEN EXEI KERDOS POU POULAEI 40% PIO FTINA ?
TELIKA POSO KERDOS EXOUN APO THN POLISH MIAS MOTO OI DIKOI MAS ANTIPROSOPOI ?

SAN TA POWERCOMMANDER KAI POLLA ALLA EIDH....DIPLASIA TIMH POLHSHS STHN EYROPH.....GIATI ARAGE ?
OI AMERIKANOI AGORAZOUN PIO FTHNA H OI EYROPAIOI ANTIPROSOPI PREPEI NA PLOYTISOUN PIO GRIGORA ?

kaps
16/12/2007, 11:18
Kαι τώρα το πιο αστείο στην ιστορία αν και για εμένα το πιο υποψιασμένο ......:mad: Εκεί που στην επίσημη αντιπροσωπεία έλεγαν οι μηχανικοί ότι έχει καεί το εξάρτημα (βιντυλατέρ) και πρέπει να πάρει καινούργιο χρεώνοντας ανάλογα μιας και δεν πήρε την μηχανή ο φίλος από το επίσημο δίκτυο:eek: το πάμε στον έμπορο από όπου την αγόρασε και αυτός με τη σειρά του στο συνεργείο που συνεργάζεται . ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ "ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΥΠΟΨΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ". Η ΒΛΑΒΗ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ...:eyepop: :eyepop: Και τους έλεγα αφού είχαν λύσει στο FAZER ψυγεία πλαστικά κ.λ.π . μήπως ρε παιδιά δεν κάηκε αλλά κάποιο καλώδιο έφυγε ; ΟΧΙ ήταν η απάντησή τους . Τώρα τι να τους πεις ..και σκέφτομαι ρε μπας και κάποιοι από αυτά τα δήθεν χαλασμένα κάνουν καμιά αρπαχτή; Για σκεφτείτε το ...Ολοκαίνουργια μηχανή και καλά χαλάει το βιντυλατέρ ..το ανταλλακτικό πάει 270 ευρώ ..Αν λέω αν το "χαλασμένο" το πασάρουν σε κανένα κολλητό συνεργείο δεν θα τα κονομήσουν κάποιοι πέρα από την αντιπροσωπεία ; Οπως είπα ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ κάνω................. θου φυλάτι τω στοματί μου Κύριε.Εγώ προσωπικά αν και μένω πολύ κοντα στην εν λόγω αντιπροσωπεία θα το σκεφτώ πολύ καλά να επισκεφθώ το συνεργείο της .

SeNNinhA
16/12/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω παλι δε καταλαβαινω πως σκεφτεται ο μεσος ελληνας σημερα...

δλδ σαφως δε καταλαβαινω τη λογικη του αν 1 μηχανακι ειναι αντιπροσωπιας η παραεισαγωγης αλλα εφ οσον ετσι ειναι και το ξερουμε αποφασιζουμε να πραξουμε αναλογως.πηρε λοιπον ο χ,ψ,ω ενα μηχανακι παραεισαγωγης και κολησε η αντιμετωπισε το οποιο προβλημα.πως εχει την απαιτηση απο την οποιαδηποτε αντιπροσωπια να του συμπεριφερθει οπως θα του συμπεριφερονταν αν το μηχανακι ηταν αντιπροσωπειας και ειχε κανονικα την εγγυηση...αυτο το ''τα δικα μου δικαμου και τα δικα σου δικαμου δε το καταλαβαινω''

no offence !!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλε μου ακου να σου πω.η δικια μου λογικη ειναι εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες.
αν εσυ εχεις μερικες γνωσεις απο μηχανες,μερικες γνωσεις απο ιατρικη,μερικες γνωσεις απο μετεωρολογια δε σημαινει οτι εισαι μηχανικος,γιατρος και μετεωρολογος.θες να κανεις κουμαντο στη μηχανη σου και καλα κανεις.θεωρεις οτι εισαι πανω απο τους μηχανικους και μαγκια σου.εγω δε λεω να μη το κανεις αυτο.απλα εγω δεν θα το εκανα.
απο κει και περα για να ειμαστε on topic,εγω ειπα το εξης απλο...αφου ξερουμε οτι αν καποιος παρει μηχανη παραεισαγωγης η επισημη αντιπροσωπεια δεν θα καλυψει ενδεχομενως μια ζημια AND THAT S THE WAY IT IS,δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος ενω επιλεγει ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ να αγορασει μηχανη παραεισαγωγης,οταν αργοτερα εμφανιζεται το προβλημα αναθεματιζει την αντιπροσωπεια που δεν τον καλυπτει.

αυτα.

:wave2:

Φιλε TROOPER

Θεωρώ οτι είσαι λάθος και στα 2 παραπάνω σχόλιά σου. Και εξηγώ:

1) Η αντιπροσωπία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ όταν αφορά το θέμα εγγύησης. Είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα. ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ την μαμά ΕΤΑΙΡΕΙΑ και παρέχει εξυπηρέτηση στους πελάτες αυτής (της μαμάς εταιρείας) και όχι μόνο στους δικούς της πελάτες. Η μαμά εταιρεία δια νόμου είναι υποχρεωμένη να παρέχει 2ετή τουλάχιστον εγγύηση σε ότι πουλά και επειδή αστοχίες υπάρχουν πάντα, να παρέχει πλήρες service ή ακόμη και αντικατάσταση του προϊόντος. Και αυτό δεν είναι κάτι το τοπικό που περιορίζεται απο χιλιομετρικές αποστάσεις και χώρες. Έτσι ο αντιπρόσωπος ενεργεί και εξυπηρετεί σύμφωνα με τα στάνταρ της εταιρείας που αντιπροσωπεύει και όπως αυτά ορίζονται από την εταιρεία και όχι σύμφωνα με τα δικά του στάνταρ. Έτσι δεν μπορεί να ορίζει δικούς του κανόνες οι οποίοι να ξεφεύγουν από αυτά και από τα νόμιμα. Τους δικούς του πελάτες βέβαια μπορεί να τους εξυπηρετεί ακόμη καλύτερα και να έχει ακόμη περισσότερες παροχές προς αυτούς, αλλα δεν μπορεί να κάνει αυτή την διάκριση υποβιβάζοντας τις παροχές του προς τα κάτω. Έτσι έχουμε λοιπόν την απαίτηση από τον κάθε αντιπρόσωπο να μας συμπεριφέρεται σαν πελάτη της εταιρείας και όχι σαν πελάτη δικό του και αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο ούτε από εμας, ούτε από την μαμά εταιρεία, ούτε από το κράτος ούτε και από την Ε.Ε.

2) Φυσικά και έχεις την επιλογή να αγοράσεις από όποιον θέλεις και όπως ανέφερα το να εισάγει ο οποιοσδήποτε χωρίς να απευθυνθεί σε αντιπρόσωπο είναι πια απολύτως νόμιμο (και δεν αποτελεί πονηριά) σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της Ελλάδας και της Ε.Ε. Απο εκεί και μετά το να δέχεσαι παθητικά και αδιαμαρτήρητα σαν γεγονός μια ΠΑΡΑΝΟΜΗ πια ενέργεια του αντιπροσώπου που αρνείται να σε εξυπηρετήσει και σαν νταβατζής ουσιαστικά να σε εκβιάζει πιστέυοντας οτι δεν σε συμφέρει να διεκδικήσεις το δίκιο σου στα δικαστήρια, είναι μέγιστη μαλακία. Αντίστοιχα θα πρέπει να δεχτείς και τους εκβιασμούς του εργοδότη σου πχ όταν δεν θα σε πληρώνει ή θα σε απολύει χωρίς αποζημίωση ή οποιον άλλο εκβιασμό. Δεν νομίζω να το δεχόσουν στην δουλειά σου. Γιατί να το κάνεις με την μηχανή σου

3) Όταν κάποιο συνεργείο λέγεται εξουσιοδοτημένο τότε παρέχει και εγγύηση εργασίας σύμφωνα με αυτόν που το πιστοποίησε. Εαν δεν ισχύει αυτό τότε δεν φταίει ο πελάτης αλλα αυτός που το πιστοποίησε.

Κάποια πράγματα είναι νομοθετημένα και αποτελούν δικαιώματά μας. Δεν είναι δυνατόν να είμαστε διατεθιμένοι να τα απεμπολήσουμε οικοωθελώς στον οποιοδήποτε απατεώνα βρεθεί να μας εκβιάσει. Δυστυχώς οι πρώτοι την πληρώνουν βέβαια αλλα μετά την πρώτη καταδίκη τα πράγματα στρώνουν για όλους τους άλλους.

bsari
16/12/2007, 18:55
πέρυσι ήταν ένας ...ξένος με μια honda είχε ενα πρόβλημα το οποίο λύθηκε μια χαρα παρόλο που ήταν εκτός της χώρας του
ρώτησα τον αντιπόσωπο και μου λέει
άσε και εμείς δε βγάζουμε τίποτα απο αυτό αλλα πρ΄πει !!!

πάντως αν ίσχυε κανονικα η εγγύηση πιστεύω οτι όλοι θα αγοράζαμε παραεισαγωγής ,δε πιστεύω να μη θέλαμε να το πάρουμε πιο φτηνά:smilea:

SeNNinhA
17/12/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
πέρυσι ήταν ένας ...ξένος με μια honda είχε ενα πρόβλημα το οποίο λύθηκε μια χαρα παρόλο που ήταν εκτός της χώρας του
ρώτησα τον αντιπόσωπο και μου λέει
άσε και εμείς δε βγάζουμε τίποτα απο αυτό αλλα πρ΄πει !!!

πάντως αν ίσχυε κανονικα η εγγύηση πιστεύω οτι όλοι θα αγοράζαμε παραεισαγωγής ,δε πιστεύω να μη θέλαμε να το πάρουμε πιο φτηνά:smilea:

Άρα γίνεται διάκριση ανάμεσα σε ξένους και Έλληνες στην εξυπηρέτηση της αντιπροσωπίας? Τους ξένους τους εξυπηρετούν και τους Έλληνες τους στέλνουν? Άλλη μια παράνομη ενέργεια εκ μέρους τους. Ξεκολάτε.

Είπαμε οτι είναι πλέον ζπολύτως ΝΟΜΙΜΟ ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ιδιώτης, ή Supermarket ή μπακάλικο πχ να εισάγει και να πουλάει ότι θέλει. ΕΥΘΥΝΗ της επίσημης ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑΣ εξακολουθεί να είναι να παρέχει service σε περίπτωση βλάβης μέσα στην εγγύηση. Δεν λειτουργεί σαν αυτόνομο μαγαζί αλλα σαν εκπρόσωπος της εταιρείας που αντιπροσωπεύει όσο και αν δεν τους αρέσει. Κι ας μην βγάζουν χρήματα από αυτό. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους εφόσον θέλουν να έχουν τον τίτλο της αντιπροσωπίας. Αν δεν τους αρέσει ας παραιτηθούν από αντιπρόσωποι και ας γίνουν απλό μαγαζί που εισάγει και πουλάει.

Xristos67
17/12/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άρα γίνεται διάκριση ανάμεσα σε ξένους και Έλληνες στην εξυπηρέτηση της αντιπροσωπίας? Τους ξένους τους εξυπηρετούν και τους Έλληνες τους στέλνουν? Άλλη μια παράνομη ενέργεια εκ μέρους τους. Ξεκολάτε.

Είπαμε οτι είναι πλέον ζπολύτως ΝΟΜΙΜΟ ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ιδιώτης, ή Supermarket ή μπακάλικο πχ να εισάγει και να πουλάει ότι θέλει. ΕΥΘΥΝΗ της επίσημης ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑΣ εξακολουθεί να είναι να παρέχει service σε περίπτωση βλάβης μέσα στην εγγύηση. Δεν λειτουργεί σαν αυτόνομο μαγαζί αλλα σαν εκπρόσωπος της εταιρείας που αντιπροσωπεύει όσο και αν δεν τους αρέσει. Κι ας μην βγάζουν χρήματα από αυτό. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους εφόσον θέλουν να έχουν τον τίτλο της αντιπροσωπίας. Αν δεν τους αρέσει ας παραιτηθούν από αντιπρόσωποι και ας γίνουν απλό μαγαζί που εισάγει και πουλάει.

OK KALA OLA KAI SIMFONO APOLITA MAZI SOU...

APO NOMIKHS PLEYRAS...
EXOUME KAPOIO NOMO/EGGRAFO H ALLO NTOKOUMENTO KTL STA XERIA MAS OSTE THN EPOMENH FORA POU KAPOIOS ANTIMETOPISEI TO PROVLIMA AUTO NA TOUS "KOLLHSEI STON TOIXO" KAI NA APAITHSEI TA DIKAIOMATA TOU....._???

SeNNinhA
17/12/2007, 12:28
Υπάρχουν φυσικά όλοι οι νόμοι σχετικά με τις εγγυήσεις και την ισχύ του και δεν είναι διαφορετικοί για τις μηχανές απ'ότι για οτιδήποτε άλλο κινητό αντικείμενο. Υπάρχει και σχετικό post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34974&highlight=%E5%E3%E3%FD%E7%F3%E7).
Το κακό είναι ότι θα πρέπει να μπλέξεις δικηγόρους ή κάποια υπηρεσία προστασίας των καταναλωτών. Δεν είναι οτι δεν τους ξέρουν αλλα απλά σαν νταβατζήδες σε εκβιάζουν.

Το πιο απλό πράγμα που έχετε να κάνετε είναι το εξής:

Στέλνετε e-mail, fax ή τηλεφωνείτε στην αντιπροσωπία η οποία εξέδωσε και σφράγισε την εγγύηση που έχετε στα χέρια σας. Κάποια ευρωπαϊκή θα είναι άσχετα εαν αγοράσατε την μηχανή εδώ διότι κανείς δεν μπορεί να αγοράσει κατευθείαν από το εργοστάσιο. Ακόμη και οι αντιπροσωπίες αγοράζουν από την κεντρική ευρωπαϊκή αντιπροσωπία.

Εκθέτετε το πρόβλημα και το τι σας έχουν πει εδώ και ζητάτε να στείλουν σε εσάς (τουλάχιστον) καθώς και στην εδώ αντιπροσωπία την προβλεπόμενη διαδικασία ελέγχου και επισκευής της μηχανής που βρίσκεται στην εγγύηση.

Έχοντας την επίσημη θέση της αντιπροσωπίας που έφερε την μηχανή στην Ευρώπη δεν μπορούν να αρνηθούν την επισκευή της πια διότι θα έχουν πρόβλημα με αυτούς και τελικά με την κεντρική αντιπροσωπία.

Καλό θα είναι όταν πάτε αρχικά στην αντιπροσωπία και σας αρνηθούν να σας εξυπηρετήσουν να ζητήσετε αυτό να γίνει ΓΡΑΠΤΩΣ όπως και ότι διαδικασία σας πουν να ακολουθήσετε να σας το δώσουν γραπτώς με σφραγίδα της εταιρείας. Δεν χρειάζετε να κάνετε φασαρία. Εαν σας δώσουν τέτοιο χαρτί τότε τους έχετε στο χέρι. Εαν δεν σας δώσουν τότε κάντε γραπτή αίτηση που ζητάτε τα παραπάνω και παραδώστε την και κάντε και αντίγραφο που θα υπογράψουν οτι το παρέλαβαν. Εαν αρνηθούν τα πάντα τότε καταλαβαίνετε οτι υπάρχει απατεωνιά και γι αυτό έχουν πρόβλημα με αυτό και η μοναδική λύση είναι εξόδικο κατ'αρχην που θα ζητάτε πάλι τα παραπάνω καΙ

Δυστυχώς με ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να βρείς το δίκιο σου παρα μόνο μετά από μια πρώτη καταδίκη τους και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο οτι δεν θα εξακολουθήσουν τον εκβιασμό τους.

babis o sougias
18/12/2007, 22:02
Αυτη η κοροιδια πάντως δεν γινεται στα του του

Συγκεκριμενα επειδη εχω αγορασει το κουτακι μου απο Γερμανια, οταν επαναπατριστηκα αφου το εκτελωνισα κτλ κτλ, ρωτησα και εμαθα απο τον επισημο αντιπρόσωπο ότι η εγγυηση ισχυει κανονικοτατα μεχρι τη ληξη της (και ας ειναι ολα τα χαρτια του αυτοκινητου στα γερμανικα).

Δηλαδή μονο για τις μοτο μας δουλευουν οι κ@ριοληδες.

kaps
18/12/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis o sougias
Αυτη η κοροιδια πάντως δεν γινεται στα του του

Συγκεκριμενα επειδη εχω αγορασει το κουτακι μου απο Γερμανια, οταν επαναπατριστηκα αφου το εκτελωνισα κτλ κτλ, ρωτησα και εμαθα απο τον επισημο αντιπρόσωπο ότι η εγγυηση ισχυει κανονικοτατα μεχρι τη ληξη της (και ας ειναι ολα τα χαρτια του αυτοκινητου στα γερμανικα).

Δηλαδή μονο για τις μοτο μας δουλευουν οι κ@ριοληδες. :beer:

Xristos67
19/12/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis o sougias
Αυτη η κοροιδια πάντως δεν γινεται στα του του

Συγκεκριμενα επειδη εχω αγορασει το κουτακι μου απο Γερμανια, οταν επαναπατριστηκα αφου το εκτελωνισα κτλ κτλ, ρωτησα και εμαθα απο τον επισημο αντιπρόσωπο ότι η εγγυηση ισχυει κανονικοτατα μεχρι τη ληξη της (και ας ειναι ολα τα χαρτια του αυτοκινητου στα γερμανικα).

Δηλαδή μονο για τις μοτο μας δουλευουν οι κ@ριοληδες.


EXEI DIKIO O MPAMPHS O SOUGIAS.....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
GIA TO NICKNAME GELAO MPAMPH... POLI KALO...