PDA

View Full Version : break in



DrBig
13/12/2007, 15:22
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

poly tha me endieferan oi apopseis autwn pou nomizoun oti kseroun kati kai ligotero autwn pou einai sigouroi oti kseroun

el_hymador
13/12/2007, 15:34
Εχει ξανασυζητηθει εδω και εχει γραψει σχετικα και ο Καραχαλιος στο Μοto.

Καλα ακουγονται ολα αυτα στην θεωρια, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αν ειχε καινουργια μοτοσικλέτα θα τα ακολουθουσα...

βεβαια ποτε δεν εχω κανει ενα στρωσιμο της προκοπης, παντα ''βιαζομαι'' και στο γκαζι και στην χρονικη περιοδο/ χιλιομετρα που αυτο πρεπει να διαρκεσει...η αληθεια ειναι οτι κανενα απο τα μηχανακι που ειχα δεν μου παρουσιασε το παραμικρο προβλημα (και ειχα Ιταλικο και KTM παλιοτερα...)

ενδιαφερον, αλλα...:rolleyes: πρεπει να αντιμετωπισθει με σκεπτικισμο...

DrBig
13/12/2007, 15:39
kai i diki mou empeiria mexri twra an kai poly periorismeni auto leei. Eixa ena 1150gs prwin demo kai profanws kseskismeno, entoutis, apo ta poly liga pou den ekaigan stagona ladi.
Isws na einai mia kali arxi na akousoume apo autous pou agorasan mixanakia demo....

costas81
13/12/2007, 16:01
τωρα ποιον να πιστεψουμε??

τοσους μηχανικους στις εταιριες κατασκευης κινητηρων η το παλικαρακι αυτο?

DrBig
13/12/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
τωρα ποιον να πιστεψουμε??

τοσους μηχανικους στις εταιριες κατασκευης κινητηρων η το παλικαρακι αυτο?


kanena apo tous dyo anagkastika, alla enw autos sou dinei logous, oi etaireies de sou dinoun tipote. Apo tin alli, apo thema syntagis to 'baby break in' einai poly poio aplo gia ton tyxaio katoxo af'enos, kai af'eterou, tis etaireies tis symferei na allazeis tin mixani sou kathe 50,000km

stefanos
13/12/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
kanena apo tous dyo anagkastika, alla enw autos sou dinei logous, oi etaireies de sou dinoun tipote.

Λόγους σου δίνουν και αυτοί που πουλάνε μαγνητάκια για οικονομία καυσίμου και αύξηση της ιπποδύναμης μέχρι 25%.

DrBig
13/12/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λόγους σου δίνουν και αυτοί που πουλάνε μαγνητάκια για οικονομία καυσίμου και αύξηση της ιπποδύναμης μέχρι 25%.

Kala, entaksei, logous sou dinei kai o bush gia na mpei sto iran, alla mualo exoume kai krinoume!

stefanos
13/12/2007, 16:50
Λοιπόν πώς κρίνεις ένα κείμενο που λέει οτι αν δεν πατήσουν τα ελατήρια στα πρώτα 20 μίλια μέτά δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσουν σωστά και να πάς για hone και ελατήρια για να ξαναρχίσεις στρώσιμο?
Εκτός αν μιλάμε για τα ελατήρια που ευλόγισε ο πάπας και μετά απο το στρώσιμο έχουν το άφθαρτο.

DrBig
13/12/2007, 16:52
me skeptikismo. gi auto rwtaw ki'olas! Opws episeis krinw me skeptikismo tis odigies apo to ergostasio

stefanos
13/12/2007, 18:06
Κοίτα το εργοστάσιο στην τελική θα είχε κάθε συμφέρον να σου πεί οτι το μηχανάκι που σου πουλάει δεν χρειάζεται στρώσιμο λόγω της απίθανης τεχνολογίας και αξιοπιστίας και λοιπές μπούρδες.
Απλά και αυτοί δεν είναι σίγουροι τι κάνουν τα εργοστάσια τους στις φιλιππίνες την Κινα την Βραζιλία και όπου αλλού βρούν φτηνά χέρια, τι τους προμηθεύουν οι υποκατασκευαστές ανα τον κόσμο.
Βάλε και το κόστος που έχεις αν ζητήσεις μικρές ανοχές.
Ασ τους να στρώνουν.:wave2:

DrBig
13/12/2007, 19:23
stefane, poly piyhano na einai etsi opws ta les, apla vriskw tin idea tou typou perithwriaki kai ws ek toutou endiaferousa gia peraiterw skepsi.

KeLeYTiS
13/12/2007, 22:43
Υπαρχει καποια λογικη σε αυτο παντως ... την οποια δεν βλεπω να εχετε ορεξη για συζητηση

Εννοω και για την λογικη του τυπου παραπανω αλλα και για την λογικη των εργοστασιων ...

el_hymador
13/12/2007, 22:54
Εγω αυτο που καταλαβαινω με τις λιγοστες γνωσεις μετεωρολογιας που εχω, ειναι οτι εχει περασει πολυυυυυυ καιρος απο τοτε που οι κυλινδροι ηταν φτιαγμενοι απο ...μαντεμι!

Και φυσικα οι τεχνικες κατεργασιας των συγχρονων κραμματων των μεταλλων ειναι ακριβης σαν την σμιλη του Φειδια

αλλα απο εκει και επειτα, ενας κινητηρας ευρειας παραγωγης απεχει πολυ απο το bluprintαρισμενο προτυπο του, οποτε καλο ειναι (λεω εγω τωρα...) οι ελαχιστες αστοχιες στην λειανση και γενικοτερα η συναρμογη των εφαπτομενων μερων να γινεται με ομαλο τροπο...

μπορει να λεω και π@π@ριες...

αλλα να τα χωσω σε καινουργιο μηχανακι δεν το κανω, που να χτυπα τον κολο του κατω ο αρθρογραφος....

αλλωστε στην περιπτωση που γινει καμια στραβη θα μου πλγηρωσει αυτος την ζημια;

:wave2:

reinmeister
18/12/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εγω αυτο που καταλαβαινω με τις λιγοστες γνωσεις μετεωρολογιας που εχω, ειναι οτι εχει περασει πολυυυυυυ καιρος απο τοτε που οι κυλινδροι ηταν φτιαγμενοι απο ...μαντεμι!

Και φυσικα οι τεχνικες κατεργασιας των συγχρονων κραμματων των μεταλλων ειναι ακριβης σαν την σμιλη του Φειδια

αλλα απο εκει και επειτα, ενας κινητηρας ευρειας παραγωγης απεχει πολυ απο το bluprintαρισμενο προτυπο του, οποτε καλο ειναι (λεω εγω τωρα...) οι ελαχιστες αστοχιες στην λειανση και γενικοτερα η συναρμογη των εφαπτομενων μερων να γινεται με ομαλο τροπο...

μπορει να λεω και π@π@ριες...

αλλα να τα χωσω σε καινουργιο μηχανακι δεν το κανω, που να χτυπα τον κολο του κατω ο αρθρογραφος....

αλλωστε στην περιπτωση που γινει καμια στραβη θα μου πλγηρωσει αυτος την ζημια;

:wave2:

το εργοστασιο θα στην πληρωσει στην εγγυηση...

επι του θεματος,το μονο που χρειαζεται στρωσιμο ειναι τα ελατηρια...ολα τα υπολοιπα δουλευουν πανω σε φιλμ λαδιου...το κιβωτιο επισης δεχεται φθορες κρουσης και ουχι τριβης και επιπροσθετως μπορεις να αλλαζεις σαν καραγκιοζης ειτε στρωνεις ειτε πηγαινεις ταπα...

αναφορικα με το απυροβλητο των εργοστασιων ενα εχω να σου πω...

παιρνοντας παραδειγμα απο την σουζουκι...

απο το gsxr 1100 του 92 το μαντεμενιο ,μεχρι το 1000 κ7 του 2007 ,που ειναι nicacil ,cerasil τιτανια ,αδαμαντια κλπ προτεινει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο στρωσιμο...αντε βρες ακρη τωρα εσυ...

καλα τα λεει ο τυπος...τα ελατηρια πατανε πολυ καλυτερα αν πιεστουν σε αρχικο επιπεδο...

δευτερο παραδειγμα...ολοι οι βελτιωτες ανα τον πλανητη που σεβονται τον εαυτο τους,οταν αντικαθιστουν μπλοκ ,εμβολα ,τα τοποθετουν εντελως στεγνα ετσι ωστε με το που θα παρει μπρος το πραμα να πατησουν τα ελατηρια...κανουν τρια heat cycles (αναψε ζεστανε σβυσε κρυωσε) και μετα τα πατανε στον λαιμο...και δεν καινε σταγονα λαδι...

τριτο...οτι εχω στρωσει το εχω στρωσει οπως λεει ο patrik( ναι τον ξερω προσωπικα εδω και μια 5ετια)ακομη και πριν τον γνωρισω...ολα ηταν και ειναι αψογα απο εμβολα ελατηρια...

ο βασικος λογος που τα εργοστασια προτεινουν στρωσιμο δεν εχει να κανει με το εκαστοτε μηχανακι αλλα με την κουλαμαρα του εκαστοτε κατοχου...σου λενε οτι πηγαινοντας αργα μεχρι να "στρωσει" το μηχανακι θα το εχει μαθει ο οδηγος του και δεν θα σαβουρωθει πλακωνοντας την εταιρεια στις μυνησεις για "επικινδυνο" μηχανακι...ο οδηγος στρωνει λοιπον κι οχι το πρα πρα...

επισης αν το μηχανακι ειναι λιγο πιο σφιχτο απο ανοχες απο το βελτιστο ,το "στρωσιμο" βοηθαει στο να μην το παρεις με το καλημερα στο χερι και να το βαλεις στον ποπο της αντιπροσωπειας...

και τελος το γιατι τα ελατηρια πατανε καλυτερα στο σκισιμο ειναι ηλιου φαεινοτερο...
μιλαμε για ανομοιομορφο κυκλο που αν δεν πιεστει αρκουντος ετσι ωστε να πιεστει στην πληρη περιφερεια του( οι μικρες ανωμαλιες βοηθουν σε αυτο οταν οι πιεσεις ειναι μικρες) φθειρεται ανομοιομορφα με αποτελεσματα τα γνωστα...

απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...

el_hymador
18/12/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
επισης αν το μηχανακι ειναι λιγο πιο σφιχτο απο ανοχες απο το βελτιστο ,το "στρωσιμο" βοηθαει στο να μην το παρεις με το καλημερα στο χερι και να το βαλεις στον ποπο της αντιπροσωπειας...



Κραταω αυτο.


Φανταζομαι οτι οι εταιρειες δεν θα ειχαν κανενα προβλημα (επικοινωνιακα θα ηταν ατου) να σου πουν:

''αγορι μου τα μηχανακια που βγαζουμε εμεις ειναι αθραυστα, παρ το και γ@μπιπ την μανα του απο το πρωτο λεπτο...''

δεν το κανουν ομως. Και οι λογοι ειναι αυτοι που αναφερεις φιλε μου...

Τα σπασμενα θα μου τα πληρωσει η αντιπροσωπεια (μπορει...στην Ελλαδα ζουμε) αλλα πες μου αν ρισκαρεις εστω μια στα χιλια να εχεις μηχανακι ρεκτιφιαρισμενο στα 150χλμ.

Εγω ευχαριστω δεν θα παρω, ας καει λιγο λαδι παραπανω...

:wave2:

sniper
18/12/2007, 10:25
Κι όταν λέμε "είναι σφιχτό από ανοχές" σε κάτι που σχεδιάζεται/κατασκευάζεται πλέον με την βοήθεια των CAD/CAM τι ακριβώς εννούμε;

reinmeister
18/12/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Τα σπασμενα θα μου τα πληρωσει η αντιπροσωπεια (μπορει...στην Ελλαδα ζουμε) αλλα πες μου αν ρισκαρεις εστω μια στα χιλια να εχεις μηχανακι ρεκτιφιαρισμενο στα 150χλμ.

Εγω ευχαριστω δεν θα παρω, ας καει λιγο λαδι παραπανω...

:wave2:

οχι...πλεον ολα ειναι nicasil οποτε θελοντας και μη θα μου αντικαταστησει μπλοκ πιστονια η καρτερ πιστονια αναλογα το μηχανακι...κι αν εχω καλο δικηγορο θα παρω καινουριο μοτερ η μηχανακι...
και προτιμω να γινει οταν ειναι καινουριο παρα να σκορπισει μετα απο ενα χρονο που θα μπορουν να ισχυριστουν το οτιδηποτε περαν πλημμελους κατασκευης...

απο κει και περα οπως προειπα...ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...σεβαστη η επιλογη σου...:wave2:

reinmeister
18/12/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι όταν λέμε "είναι σφιχτό από ανοχές" σε κάτι που σχεδιάζεται/κατασκευάζεται πλέον με την βοήθεια των CAD/CAM τι ακριβώς εννούμε;

α)εννουμε οτι το cnc που κοβει ,αρχιζει να κανει φθορα και το λειτουργικο του δεν ειναι παντα απολυτως ακριβες στις αναπροσαρμογες των,πλεον, νεων απαιτησεων ανοχων...(εχει συμβει απειρες φορες ειδικα στην κατεργασια στροφαλων...)

β) εννουμε οτι κατα την χυτευση μεταλλων μπορει να "εγλωβιστει" φυσαλιδα σε καποιο με αποτελεσμα το ανταλλακτικο που θα παραχθει απο αυτο το μεταλλο να κανει κρακ σαν αγγουρι...(οχι δεν ακτινογραφουνται τα μεταλλα που βγαινουν απο καλουπια,οταν μιλαμε για μαζικη παραγωγη)

sniper
18/12/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
α)εννουμε οτι το cnc που κοβει ,αρχιζει να κανει φθορα και το λειτουργικο του δεν ειναι παντα απολυτως ακριβες στις αναπροσαρμογες των,πλεον, νεων απαιτησεων ανοχων...(εχει συμβει απειρες φορες ειδικα στην κατεργασια στροφαλων...)

β) εννουμε οτι κατα την χυτευση μεταλλων μπορει να "εγλωβιστει" φυσαλιδα σε καποιο με αποτελεσμα το ανταλλακτικο που θα παραχθει απο αυτο το μεταλλο να κανει κρακ σαν αγγουρι...(οχι δεν ακτινογραφουνται τα μεταλλα που βγαινουν απο καλουπια,οταν μιλαμε για μαζικη παραγωγη)

Thank you :D

Stabak
18/12/2007, 10:38
Δεν μας ειπες, ο πατρικ ειναι ωραιο αγόρι?:rolleyes:

reinmeister
18/12/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν μας ειπες, ο πατρικ ειναι ωραιο αγόρι?:rolleyes:

ψηλος ξανθος με μουσια ...οπως ακριβως τον προτιμας δηλαδη...:rotflmao:

Stabak
18/12/2007, 10:49
Τεσπα, για να μην φαμε κανα μπαν , Τα μεταλα και τα αιδοια δεν ειναι παντα τα ιδια.... και τα εργοστασια δεν τα χειρίζονται το ίδιο...

αβυσσος

costas81
18/12/2007, 10:55
Εγω πάντος καινούργιο μηχανάκι δεν το καίω!

reinmeister
18/12/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Εγω πάντος καινούργιο μηχανάκι δεν το καίω!


μπραβο σου...

reinmeister
18/12/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Τεσπα, για να μην φαμε κανα μπαν , Τα μεταλα και τα αιδοια δεν ειναι παντα τα ιδια.... και τα εργοστασια δεν τα χειρίζονται το ίδιο...

αβυσσος

οποιο και να ειναι το εργοστασιο σταμπακα ,οι αστοχιες υλικων καθως και στις κατεργασιες παντα υφιστανται...αλλοτε πολυ αλλοτε λιγο...:beer:

costas81
18/12/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μπραβο σου...

μπορει να είμαι και λάθος αλλά....

sniper
18/12/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οποιο και να ειναι το εργοστασιο σταμπακα ,οι αστοχιες υλικων καθως και στις κατεργασιες παντα υφιστανται...αλλοτε πολυ αλλοτε λιγο...:beer:

Εχοντας σουζούκι κάτι θα ξέρεις παραπάνω..... :lol: :lol: :lol:


Αυτός ο τοπικός μοντερέιτορ που να είναι να μας σβήσει; Πάλι αιδοία θα κοιτάει σε τεχνικά περιοδικά.... :lol:

Stabak
18/12/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αλλοτε πολυ αλλοτε λιγο...:beer:

Εδώ ειναι το θέμα φανταστικέ μου συνομιλητη...

αλλοτε πολύ αλλοτε λιγο, ποτε ομως ετσι και πότε αλλιώς και γιατί? Πως το τσεκάρουμε? Αυτό λέω... αστο μεγαλο θεμα...

OldMan
18/12/2007, 12:23
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Γιατί δεν παίρνετε μεταχειρισμένα μηχανάκια να μην ασχολείστε με το στρώσιμο ??? :smokin:

(και να μην αχολούμαι και εγώ με σφουγγαρίστρες και φακιόλια...) :D




Y.Γ.
Rein, μάλλον έχεις καιρό να δεις τον Patrick ...:winka:
(έχει "πάρει" αρκετά στους γλουτούς...) :blush:

costas81
18/12/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Γιατί δεν παίρνετε μεταχειρισμένα μηχανάκια να μην ασχολείστε με το στρώσιμο ??? :smokin:

(και να μην αχολούμαι και εγώ με σφουγγαρίστρες και φακιόλια...) :D




Y.Γ.
Rein, μάλλον έχεις καιρό να δεις τον Patrick ...:winka:
(έχει "πάρει" αρκετά στους γλουτούς...) :blush:



παππού δεν μας είπες την γνώμη σου!

:winka:

DrBig
22/12/2007, 09:35
Nomizw oti auto einai arketa endiaferon:

http://www.ktm950.info/how/breakin/engine_breakin.html

nassosxlvbros
22/12/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εχει ξανασυζητηθει εδω και εχει γραψει σχετικα και ο Καραχαλιος στο Μοto.

Καλα ακουγονται ολα αυτα στην θεωρια, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αν ειχε καινουργια μοτοσικλέτα θα τα ακολουθουσα...

βεβαια ποτε δεν εχω κανει ενα στρωσιμο της προκοπης, παντα ''βιαζομαι'' και στο γκαζι και στην χρονικη περιοδο/ χιλιομετρα που αυτο πρεπει να διαρκεσει...η αληθεια ειναι οτι κανενα απο τα μηχανακι που ειχα δεν μου παρουσιασε το παραμικρο προβλημα (και ειχα Ιταλικο και KTM παλιοτερα...)

ενδιαφερον, αλλα...:rolleyes: πρεπει να αντιμετωπισθει με σκεπτικισμο...

Στο Χόρνετ ακολούθησα το "στρώσιμο" του τύπου ως εξής: Ζέσταμα καλό στην παραλαβή,ξεκίνημα και μέχρι 5-6000στρ (δεν ανέβαζε εύκολα από κει και πάνω)5 κμ.σβήσιμο και νάνι.
Επόμενη μέρα,βόλτα δούλεμα από 4-6000στρ και στιγμιαία 7000.άλλα 6κμ...την επόμενη μέρα οι στροφές "άνοιξαν" στο εύρος και πήγαν από τις 4 στις 7000.έκανα άλλα 8κμ
Η επόμενη μέρα ξανά τα ίδια με στιγμιαίες κορυφές στις 9000....
Πρώτη μεγάλη βόλτα:Σούνιο και επιστροφή (100 κμ περιπου)
επόμενη βόλτα ξανά Σούνιο και επιστροφή από Αττική οδό.
Οι επόμενες μέρες πέρασαν στη δουλειά με ρυθμούς από ύπνου μέχρι τέζας,και ήρθε η πρώτη αλλαγή λαδιού...:1200κμ περίπου.
έγιναν προσπάθειες τελικής στα 2000κμ αλλά το μοτόρι δεν ανέβαζε πάνω από 225-230 κοντέρ,και όσους ρώτησα έβλεπαν στο μηχανάκι 240 πάντα κοντερ (δυσκολούτσικα αλλα τάβλεπαν)...η τελική ήρθε άνετα περίπου στα 7000 κμ χαρίζοντας τελική ασσορτί με την πινακίδα μου (240)μέχρι τα 7000 κμ η τελική ανέβαινε σταδιακά,αυξομειούμενη είτε από αέρα ή από καυσιμα στα +-5 κμ...έκτοτε έπαψα να ασχολούμαι με το στρώσιμο,και την τελική...σε λίγες μέρες κλείνει 2 χρόνια στα χέρια μου,δεν καίει σταγόνα λάδι,η τελική παρέμεινε,έφτασα αισίως τα 43000κμ με μόνες αλλαγες πάνω της τα αναλώσιμα και μια ζελατίνα.