PDA

View Full Version : Tps Aprilia Vs Tps Yamaha



kaps
14/12/2007, 13:06
Πως είναι δυνατόν το ένα να μην έχει βγάλει πρόβλημα ενώ το άλλο έγινε ανάκληση για αν αλλαχθούν . Είχα πάει σε ένα APRILIA έμπορο και συνεργειά επίσημο αντίπροσωπο αφού μιας και οι κινητήρες είναι ίδιοι να μου κάνει στο ΧΤΧ ρύθμιση βαλβίδων . Η ρύθμιση έγινε πολύ καλά αν και έλυσε ένα κάρο πλαστικά και πάνω στη κουβέντα μου είπε αυτό που έχω γράψει σαν τίτλο συζήτησης . Και λέω γιατί η APRILIA που είχε κάκο όνομα στα ηλεκτρικά ξάφνου να έχει τα καλύτερα ; Μου απάντησε απλά MAGNETI MARELLI . Ισχύει; Επιπλέον μου είπε πως η ηλεκτρονική στα ΥΑΜΑΗΑ καίγεται και το κόστος της είναι 370 ευρώ :eyepop: :eyepop: :eyepop: . Αληθεύει;

siakattackj
14/12/2007, 13:26
από πότε τα απρίλια είχαν προβλήματα με τα ηλεκτρικά??

:confused: :confused:



δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!! :nono:




:wave2: :wave2: :wave2:

ggs
14/12/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
από πότε τα απρίλια είχαν προβλήματα με τα ηλεκτρικά??

:confused: :confused:



δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!! :nono:




:wave2: :wave2: :wave2:

Για ΟΛΑ τα Aprilia δεν ξέρω…για το Caponord του 2003 που το είχα αγοράσει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και μέσα σε δυο χρόνια είχε προβλήματα με :
μπαταρία , μίζα ,ενδείξεις εγκεφάλου (αυτά ΜΟΝΟ για τα ηλεκτρικά γιατί είχε και άλλα…σωληνάκια βενζίνης, ρουλεμάν τροχού , τριξίματα πλαστικών ,σβησίματα μετά από απότομο γκάζι κ.λ.π.)
Η μεγάλη διαφορά της YAMAHA με την APRILIA είναι η αντιπροσωπεία …
Η YAMAHA θα βγάλει ανακλήσεις για τα προβλήματα της , ενώ η APRILIA θα κάνει το «παγώνι» σε εργοστασιακά προβλήματα που εμφανίζονται σε ΟΛΑ τα μοντέλα.
Η aprilia όπως καταλαβαίνεις , ήταν η χειρότερη εμπειρία μου από όλες τις μοτοσικλέτες που είχα.
:wave2: :wave2:

byron
14/12/2007, 14:43
Το TPS αλλάχτηκε και στα aprilia μέσω ανάκλησης για τα μοντέλα 2005 και τα πρώτα του 2006. Η ηλεκτρονική και στα δύο μηχανάκια είναι της Nippon Denso και απ΄όσο ξέρω κανένα απ τα 2 δεν έχει ιστορικό καμμένης ηλεκτρονικής.
Ο ψεκασμός και στα 2 είναι της Mikuni, ενω η ουσιαστική διαφορά τους είναι στη χαρτογράφηση, γι΄αυτό και το aprilia εμφανίζεται λίγο πιο δυνατό.

Για το Capo που ανέφερε ο φίλος, προφανώς για να τα λέει έχει δίκιο, απλα να ανφέρω ότι κάποια απ΄τα προβλήματα που ανέφερε, πχ ρουλεμάν τροχού και σωληνάκια βενζίνης εμφανίζονται κυρίως από κακή συντήρηση ή λανθασμένη τοποθέτηση. Ο άξονας του Capo σφίγγει με συγκεκριμένο τρόπο (και κιλά). Αν δεθεί με λάθος σειρά, μπορούν να χαλάσουν τα ρουλεμαν.

Κάτι που χάλαγε στα Capo ήταν ο ανορθωτής, ο οποίος είναι γενικά για σκουπίδια. Δεν θυμάμαι μάρκα, πάντως είναι Japan και είναι ο ίδιος που μπάινει και σε BMW F/GS-650, Africa Twin 750 και Varadero. H καλύτερη λύση είναι να μπει διαφορετικός ανορθωτής και να τελειώνει το θέμα.

Η aprilia είχε θέμα με τους καλούς μηχανικούς. Αν βρεθεί σε σωστό μηχανικό που θα το συντηρεί, δεν βγάζουν εκπλήξεις.
Για τις ανακλήσεις που ανέφερε ο φίλος, μαλλον είναι λίγο άδικος. Δεν γνωρίζω βέβαια όλες τις ανακλήσεις, αλλά σίγουρα ξέρω για τις ανακλήσεις στα ψαλίδια των Mille 04, αλυσίδες Tuono, TPS strada κλπ.

ggs
14/12/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το TPS αλλάχτηκε και στα aprilia μέσω ανάκλησης για τα μοντέλα 2005 και τα πρώτα του 2006. Η ηλεκτρονική και στα δύο μηχανάκια είναι της Nippon Denso και απ΄όσο ξέρω κανένα απ τα 2 δεν έχει ιστορικό καμμένης ηλεκτρονικής.
Ο ψεκασμός και στα 2 είναι της Mikuni, ενω η ουσιαστική διαφορά τους είναι στη χαρτογράφηση, γι΄αυτό και το aprilia εμφανίζεται λίγο πιο δυνατό.

Για το Capo που ανέφερε ο φίλος, προφανώς για να τα λέει έχει δίκιο, απλα να ανφέρω ότι κάποια απ΄τα προβλήματα που ανέφερε, πχ ρουλεμάν τροχού και σωληνάκια βενζίνης εμφανίζονται κυρίως από κακή συντήρηση ή λανθασμένη τοποθέτηση. Ο άξονας του Capo σφίγγει με συγκεκριμένο τρόπο (και κιλά). Αν δεθεί με λάθος σειρά, μπορούν να χαλάσουν τα ρουλεμαν.

Κάτι που χάλαγε στα Capo ήταν ο ανορθωτής, ο οποίος είναι γενικά για σκουπίδια. Δεν θυμάμαι μάρκα, πάντως είναι Japan και είναι ο ίδιος που μπάινει και σε BMW F/GS-650, Africa Twin 750 και Varadero. H καλύτερη λύση είναι να μπει διαφορετικός ανορθωτής και να τελειώνει το θέμα.

Η aprilia είχε θέμα με τους καλούς μηχανικούς. Αν βρεθεί σε σωστό μηχανικό που θα το συντηρεί, δεν βγάζουν εκπλήξεις.
Για τις ανακλήσεις που ανέφερε ο φίλος, μαλλον είναι λίγο άδικος. Δεν γνωρίζω βέβαια όλες τις ανακλήσεις, αλλά σίγουρα ξέρω για τις ανακλήσεις στα ψαλίδια των Mille 04, αλυσίδες Tuono, TPS strada κλπ.



Επαναλαμβάνω ότι λέω ΜΟΝΟ την προσωπική μου εμπειρία με την Aprilia.
Οι μηχανές τις είναι πάρα πολύ όμορφες και πολύ καλά στημένες και γι αυτό και την ΑΓΟΡΑΣΑ…
Η συντήρηση που της έκανα ήταν ΕΥΛΑΒΙΚΗ …η χρήση που της έκανα ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΤΟΤΕΡΗ των προσδοκιών μου , γιατί κάθε λίγο και λιγάκι έβγαζε και από μια μ@λ@κια (δυο φορές πάνω σε ταξίδι)…
Τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετώπισα (μέσα σε πολύ ΜΙΚΡΟ χρονικό διάστημα) , ήταν ΓΝΩΣΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ των συγκεκριμένων μοντέλων (διασταυρωμένο από αντίστοιχα sites και forums σε όλο τον κόσμο ) αλλά η Aprilia Hellas ΠΟΤΕ δεν είχε βγάλει καμία ανάκληση…
Για τους μηχανικούς συμφωνώ 100 % ,αλλά και ΑΥΤΟ είναι πρόβλημα της Aprila που δίνει εξουσιοδότηση σε κάθε «κατσαπλιά» χωρίς να τον ελέγχει…
Όταν έχεις αγοράσει μια μηχανή 12.000 € ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ και τρέμει το φυλλοκάρδι σου αν θα σου βγάλει πρόβλημα μέχρι τα διόδια , πάνε στο βρόντο και το design και το «στήσιμο» και οι επιδόσεις και η απόλαυση…

Πάντα φιλικά , και χωρίς πρόθεση να απογοητεύσω ή να αποτρέψω κάποιον να πάρει μηχανή Aprilia…
:wave2: :wave2:

byron
14/12/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Για τους μηχανικούς συμφωνώ 100 % ,αλλά και ΑΥΤΟ είναι πρόβλημα της Aprila που δίνει εξουσιοδότηση σε κάθε «κατσαπλιά» χωρίς να τον ελέγχει…


Ευτυχώς που υπάρχει το internet και τα forum.
Οι απριλιανοί που ψαχνόμαστε λίγο, έχουμε βρεί την υγειά μας σε ένα-δυο-τρεις καλούς μηχανικούς που συντηρούν τα μηχανάκια σωστά και μένουν απροβλημάτιστα.

:wave2:

contravener
15/12/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ευτυχώς που υπάρχει το internet και τα forum.
Οι απριλιανοί που ψαχνόμαστε λίγο, έχουμε βρεί την υγειά μας σε ένα-δυο-τρεις καλούς μηχανικούς που συντηρούν τα μηχανάκια σωστά και μένουν απροβλημάτιστα.

:wave2:

Ksereis kanena tetoion sti thessaloniki? Kai vevaia eksousiodotimeno :wave2:

kaps
16/12/2007, 18:48
Επιμένω πως η εν λόγω ιταλική κυρία πάντα έπασχε και θα πάσχει από ηλεκτρικά .....:rolleyes:

byron
18/12/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από contravener
Ksereis kanena tetoion sti thessaloniki? Kai vevaia eksousiodotimeno :wave2:

Sorry, αλλά από Θεσ/νίκη δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Στείλε ένα πμ στον συμφορουμίτη drade, που ως Θεσσαλονικιός και κάτοχος aprilia, θα ξέρει να σου πει. :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Επιμένω πως η εν λόγω ιταλική κυρία πάντα έπασχε και θα πάσχει από ηλεκτρικά .....:rolleyes:

Να επιμένεις όσο θελεις. Στον αιώνα τον άπαντα θα έχουν πρόβλημα τα Ιταλικά. :look:

Αν μπορούσες να μου πεις σε τι μοντέλο XT (3 διαφορετικά μηχανάκια για την ακρίβεια), χρειάστηκε να αλλάξω 5 ανορθωτές, 2 φορές πηνία,1 ηλεκτρονική και 1 πολλαπλασιαστή, θα καταλάβαινες πόσο δίκιο έχεις :lol: