PDA

View Full Version : Breva problem (για να μην γράφω μόνο τα καλά)



hidefnick
15/12/2007, 08:40
Αφού βρήκα ψιλό τιμόνι για το τέρας μου (λέμε τώρα) αποφάσισα να του το φορέσω. Αρχίζει το ξήλωμα λοιπόν και όλα καλά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έπρεπε ΟΛΑ να περάσουν από άλλη διαδρομή για να φορεθεί το ape-hanger των +2 πόντων. Ντίζες, σωληνάκια ΟΛΑ λέμε, και τα καλώδια της τρόμπας του μπροστινού πάνε για extension.

Πάω που λέτε ο άνθρωπας να ξηλώσω τεπόζιτο, και με το που το ξεκουμπώνω για να ξεκουμπώσω τα σωληνάκια (με ταχυσυνδέσμους παρακαλώ αυτό της τρόμπας) ακούω το κρακ και παίρνω την έξοδο της τρόμπας στο χέρι. Μετά από έλεγχο προκύπτει ότι ήταν έτοιμο και ότι ήταν θέμα χρόνου. Επίσης αυτό το σωληνάκι καταλήγει σε διακλαδωτήρα μετά από 7-8 πόντους (πλαστικό Υ επίσης) και από εκεί φεύγουν 2 ίδιας ποιότητας για τα μπεκ. Τα σωληνάκια ΘΕΡΜΟΣΥΣΤΕΛΩΜΕΝΑ χωρίς κολιέδες ή άλλο μέσω σύσφιξης ΟΥΖΟ ΟΛΑ. Εξού και η μυρωδιά βενζίνης που είχα εδώ και 2-3 μήνες.

Τα σχετικά καντήλια, άδειασμα του γεμάτου τεπόζιτου στο ασφαλίτικο και ξήλωμα γκρουπ τρόμπας, για να δώ τι και πως. Η μ@λακία που είχε σπάσει να μοιάζει πρεσαριστεί σε λάστιχο και να μην βγαίνει με τίποτα. Οπότε πάμε για ανταλλακτικό και βλέπουμε.

Piaggio (αυτή στη Συγγρού) και παραγγελία με προκαταβολή 20?. (Φυσικά και δεν υπήρχε τέτοιο ανταλλακτικό και λογικό είναι) Μαζί παραγγέλνω και όλα τα υπόλοιπα μέχρι τα μπεκ. Παράδοση σε 1 εβδομάδα, κάτι που έχει τηρηθεί για ότι και αν τους έχω ζητήσει και δεν είναι ετοιμοπαράδοτο.

Μετά από μισή ώρα τφ από τον τύπο σε κατάσταση πανικού.

Κόστος ανταλλακτικών:

Το μικρό πλαστικό γάμμα που βγαίνει από την τρόμπα 15? (νορμάλ)
Ο διακλαδωτήρας 15? (νορμάλ)
Οι ταχυσύνδεσμοι 25? ΕΚΑΣΤΟΣ * 6 ΑΟΥΤΣ
Τα θερμοσυστελώμενα σωληνάκια ΤΗΣ ΦΟΥΤΣΑΣ συνολικού μήκους (και τα 3) ούτε 50cm
45 ? ΕΚΑΣΤΟ Μα καλά είναι τρελοί??????????????

Φυσικά και έγινε ακύρωση των έξτρα και παραγγέλθηκε μόνο το σπασμένο. Αν και τελικά θα πάω τόρνο μεριά να το κάνω όλο μεταλλικό και να τελειώνω μιά και καλή.

Πάντως είναι η πρώτη φορά που βρίσκω κάτι ακριβό σαν ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Μαζί έχω παραγγείλει την βάση προβολέα- οργάνων και τα silent block της με κόστος 70? και το μεγάλο φέρινγκ μαμά 118?.

Για την ιστορία, το σπασμένο κομμάτι ασφαλίζει στο γκρούπ της τρόμπας με ανάποδη ασφάλεια. Φωτό από την συναρμολόγηση όταν αυτή λάβει χώρα, αν και αφορούν πολύ λίγους.

ashton
15/12/2007, 22:58
Άντε να το φτιάξεις να μας δείξεις και φωτό.

ο Πιάτζιος στη Συγγρού όπως το έχω κόψει είναι ο πιο ενημερωμένος σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ (είναι και ο μόνος που έχει έστω και σχετικά άδεια βιτρίνα με guzzi αξεσουάρ στο μαγαζί)

hidefnick
26/01/2008, 09:17
Λοιπόν καλά μου παιδιά επανέρχομαι να σας πω τον πόνο μου. Ηρθαν που λέτε τα ανταλακτικά μου και το σπασμένο γιόκ. Ειχε παραγγελθεί το ακριβώς δίπλα. Πάλι μικροφίς να βρούμε το σωστό. (αφου έχουμε ήδη διαπίστωση το λάθος από την προηγούμενη παραγγελία) Και κάπου εκεί, με μεγάλη μου χαρά, ανακαλύπτω ότι αυτό που μου έχει σπάσει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ. Ο τύπος που λέτε, κουλ τελείως, μου λέει υπάρχει πάνω στο γκρουπ της τρόμπας, οπότε πάρε μια τρόμπα κομπλέ και καθάρισες.

Λέω και εγώ, δεν μαμιέτε, θα πάρω μια τρόμπα και θα μου μείνουν και όλα τα υπόλοιπα (τρόμπα, τσιμούχες, σένσορες κλπ κλπ κλπ) Πες ρε μάστορα τιμή: 470 ? και την έχουμε ετοιμοπαράδοτη φίλε.

Αφού ούτε και εγώ ξέρω πως συγκρατήθηκα από τα γέλια, κάνω την ερώτηση πως και την έχουν ετοιμοπαράδοτη, και μάλιστα 2 τεμάχια, όπως μου είπε, αφού μιλάμε για μηχανάκι που έχει πουλήσει ελάχιστα και ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΝΕΤ δεν έχω διαβάσει για προβλήματα σε τρόμπες. Και εκεί τρώω την κεραμίδα: χρεώνουν πελάτες 470 + εργασία για το γαμοσωληνάκι που σπάνε οι ίδιοι βγάζοντας το τεπόζιτο........ (το είπε βέβαια διακριτικά και καλυμμένα, αλλά το είπε)

Καπάκι τόρνο, και δευτέρα το παίρνω με σπείρωμα και μούφα customίλα αλουμινένια και τελειώσαμε forever με το θέμα μας.

Να σημειώσω ότι το σπασμένο απαξ και μπεί δεν μπορείς να το βγάλεις σε ένα κομμάτι, πρέπει να το σπάσεις. Αλλά για να βάλεις το καινούργιο απλως το πιέζεις με το χέρι μέσα και έρχεται μόνο του και μπαζώνει. Επίσης να σημειώσω ότι όλο το γκουπ της τρόμπας, και η τρόμπα η ίδια, λύνονται για ΠΛΑΚΑ και μπορείς να τα αλλάξεις κομμάτι-κομμάτι, οπότε τελείως κοροιδία η φάση κομπλέ γκουπ και μάλιστα 470?.

(Φωτο από όλα τα παραπάνω Τρίτη απόγευμα)

Asthon είναι όντως ενημερωμένος αλλά με τέτοιες συμπεριφορές σύντομα θα είναι και κλειστός. Ενα τόρνο δεν μπορούν να στείλουν την τρόμπα?

(εννοείται ότι θα πέσει χεστήριο email στην guzzi Ιταλίας σήμερα)

arxaios
26/01/2008, 10:05
Νομίζω ότι ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ γιατί κάποιοι πρώην ιδιοκτήτες ιταλικών δεν θέλουμε ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ πιά ................

Χωρίς να θέλω να πάει στις διαμάχες ........

hidefnick
26/01/2008, 10:26
Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει περισσότερο με κακές συμπεριφορές αντιπροσώπων περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο:wave2: :wave2: :wave2:

tai
26/01/2008, 15:32
ριξε μια ματιά σε μεταχειρισμένα αντ/κα αυτ/των. Εχουν πολλά μοτέρ Υ διακλαδώσεις και θα τα βρείς ΤΣΑΜΠΑ (τα Υ.)
Για σωληνάκια βενζίνης έχουν τα βενζινάδικα σε διάφορα Φ με το μέτρο. Ειναι δοκιμασμένα και πολύ μεγάλης αντοχής. Πάρε και 3-4 κολιέδες σύσφιξης και καθάρισες με 5-6 ευρω.:wave2:

arxaios
26/01/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει περισσότερο με κακές συμπεριφορές αντιπροσώπων περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο:wave2: :wave2: :wave2:
Ως πρώην ιδιοκτήτης 6-7 ιταλικών (τα 2 Guzzi) θα σου πω ότι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ ΙΤΑΛΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ !!!:yuck: :yuck: :yuck:
Το χειρότερο όμως είναι η ΕΛΛΕΙΨΗ ανταλλακτικών και το περίμενε ............ καθώς και το συνέχεια να καταφεύγεις σε ΑΜΦΙΒΟΛΛΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ για να έχεις το μηχανάκι σε "λειτουργική;;;;" κατάσταση !!!:sad: :sad: :sad:
Μια στο μαγαζί με τα υδραυλικά για σωληνάκια τσιμούχες και στεγανωτικά (λέγε με σιλικόνη) και μια στο μαγαζί με το ηλεκτρολογικό υλικό ...............

Τέλος πάντων, αφού δεν έγινες και εσύ και το μηχανάκι φλαμπέ .............. ξέχνα τα !!!

hidefnick
03/02/2008, 10:22
Το σπασμένο κομμάτι.


119211

hidefnick
03/02/2008, 10:31
Και η μούφα made by Giorgos στο Χαλάνδρι. Κανονικά έπρεπε να φτιαχτεί να βγαίνει παράλληλα με την τρόμπα και χαζοιδός παρέλειψα να του το πώ. Μπήκε λίγο στριμόκωλα. Εννοείται με σωληνάκια υψηλής πίεσης και διπλούς κολιέδες. Το επόμενο που θα γίνει είναι να αλλάξουν τα σωληνάκια από τον διακλαδωτήρα μέχρι τα μπεκ, και να περάσουν όλα από πιό ορθόδοξες διαδρομές. Το οποία σωληνάκια (θερμοσυστελώμενα) μιλάμε έχουν γίνει πέτρα. Με το που έκοψα λίγο, για να σκίσω το κομμάτι που πάει στην τρόμπα, έγινε κομμάτια. Τώρα πρέπει να βρω υψηλής με λεπτό εξωτερικό τοίχωμα μιάς και στα μπέκ δεν έχει περιθώρια για χοντρό.


119212

hidefnick
03/02/2008, 10:32
Και μιά ακόμα


119213

hidefnick
03/02/2008, 10:41
Και για να επανέλθω στο θέμα από το οποίο όλα ξεκίνησαν:

Το νέο τιμόνι είναι 3 πόντους πιό ψηλό. Κάθεσε πολύ πιό άνετα για χαλαρή οδήγηση, αλλά άλλαξε τελείως η συμπεριφορά στις στροφές. (Εχει το ίδιο φάρδος με το παλιό) Χτες με το που τα βίδωσα όλα, πήγα μια βραδυνή Βαρυμπόπη (χαλαρή) και πήγα να ψωνίσω οικοπεδάκι 1-2 φορές. Μιλάμε η αίσθηση φυγόκεντρου που είχα ξεχάσει τελείως με το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ΕΚΕΙ και σε κουρδίζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι. Σε συνδιασμό με pirelli σταματημένα 2 μήνες, μούρλια φάση. Α και πέθαναν τελείως οι κραδασμοί στα χέρια (με τα ίδια αντίβαρα) :wave2: :wave2: