PDA

View Full Version : Προς THEOD



petridist
09/11/2004, 14:41
Είδα τις φωτο με τα κάγκελα που έχεις στο μηχανάκι και έχω μια απορία.

μπορείς να έχει ή κάγκελα ή μανιτάρια? ή μπαίνουν και τα δύο?

αν μπορείς μόνο το ένα, γιατι επέλεξες τα κάγκελα? βγαίνουν αρκετα έξω όσο και τα μανιτάρια?

και επίσης τα κάγκελα έιναι μαμά?? και πόσο κάνουν?

και τέλος θα επαναφέρω ερώτημα συμφορουμίτη σχετικά με την τιμή των μανιταριών της μαμάς που είναι σχεδόν διπλάσια με άλλα μανιτάρια... αξίζει τόση διαφορά?

thx
:wave2:

THEOD
09/11/2004, 19:20
Τα κάγκελα είναι original YAMAHA.
Κάνουν 100€ + τοποθέτηση.
Όπως έχω ξαναγράψει τα θεωρώ πολύ πιο αποτελεσματικά απο τα μανιτάρια. Σε περίπτωση πτώσης, τα μανιτάρια το πολύ-πολύ να σου γλυτώσουν κανένα κομμάτι πλαστικό (και αυτό αμφίβολο είναι) που συνήθως αξίζει το ίδιο ή λιγότερο από ότι τα ίδια τα μανιτάρια.
Ενώ τα κάγκελα θα γλυτώσουν βασικά τμήματα του μοτέρ και ταυτόχρονα λόγω των 6 σημείων σύνδεσής τους στο πλαίσιο μοιράζουν ομοιόμορφα το σοκ της πρόσκρουσης μειώνοντας την πιθανότητα στρέβλωσής του.

Για να πώ την αλήθεια σε καμμία άλλη μηχανή μου στο παρελθόν δεν είχα κάγκελα γιατί διαφωνούσα αισθητικά μαζί τους.
Στο FZ6 όμως είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ και αν δεν το ξέρεις νομίζεις ότι είναι τμήμα του πλαισίου μιας και είναι βαμμένα στο ίδιο χρώμα και αποτελούν νοητή προέκταση του. Δεν εξέχουν σχεδόν καθόλου από την μηχανή και δεν ενοχλούν σε τίποτα.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι τα original μανιτάρια δεν μπαίνουν μαζί με τα κάγκελα. Για σιγουριά όμως ρώτα κάποιο εξουσιοδοτημένο.

tony29
09/11/2004, 21:59
Απο προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι τα κάγκελα είναι απαραίτητα.

Αν δεις πως είναι αυτά και πως το μοτερ (ούτε γρατζουνιά) μετά από πτώση με 80χλμ, θα με καταλάβεις.

Τα μανιτάρια, μου φαίνονται μια προσπάθεια ''καλαίσθητης'' προστασίας του κινητήρα.

Δεν με πείθουν όμως, ειδικά αφού είδα κομμένο μαμά μανιτάρι (από FZ6), χωρίς να έχει επαφή με την άσφαλτο.

Κάγκελα, ανεπιφύλακτα. :)

gediak
14/12/2004, 09:21
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ Ή ΚΑΓΚΕΛΑ. ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ !!!(ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΑΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ)

Θάνος
14/12/2004, 11:36
Εγώ είχα μανιτάρια... έπεσα... και στο καινούργιο ξαναέβαλα μανιτάρια γιατί αυτά μου έσωσαν το μοτέρ.

Ό,τι και να βάλεις, παίζει ρόλο και το πέσιμο που θα κάνεις. Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει αυτά προστατεύουν, τα άλλα δεν προστατεύουν.

Αν έβλεπες πώς έγινε η δική μου μηχανή και γλύτωσε το μοτέρ, θα έβαζες μανιτάρια.

Από κει και πέρα είναι και θέμα γούστου νομίζω. Εμένα δεν μου αρέσουν τα κάγκελα. Ακόμα και του THEOD τα κάγκελα, αν και από τα πιο όμορφα που έχω δει, δεν θα τα έβαζα. Θα προτιμούσα μανιτάρια. :rolleyes:

bartman
14/12/2004, 15:53
ο gediak εχει δικαιο ...μαμα καγκελα και μαμα μανηταρια δεν μπαινουν μαζι.....οσο για το μανηταρι που κοπηκε τη να πω;;;...πολυ περιεργο μου φαινεται παντως....

...ο καθενας οπως το βλεπει το πραγμα...εγω ψηφισα "μανηταρια" και δεν το μετανοιωσα παρα την υψιλη τιμη τους....τα βρισκω πολυ πιο ομορφα απο τα καγκελα....και πιστευω οτι προστατευουν καλυτερα οχι μονο τον κινητηρα αλλα και το σκελετο....