PDA

View Full Version : Θανατικη ποινη. Μηπως ??



alex14
16/12/2007, 05:27
Δεν ξερω εαν ακουσατε το συμβαν στο Ιλιον.

11χρονο κοριτσακι το ειχε αναγκασει η μανα του να εκδιδεται απο τα 6 του χρονια. Κατηγορουνται επισης οτι ασελγουσαν πανω του, ο πατριος, ενας ηλικιωμενος και ενας παπας.
Επισης αλλα 2 μικροτερα αγορακια της οικογενειας επεσαν και αυτα θυματα της ιδιας ιστοριας.

Τι γινεται ρε πουστη μου. Που διαλο βαδιζει αυτη η κοινωνια ? Πως θα μεγαλωσουμε τα παιδια μας μεσα σε αυτη τη ζουγκλα ?

Μηπως ορισμενοι δεν πρεπει να δικαιουνται σωφρονισμο αλλα κατευθειαν ΘΑΝΑΤΟ ?

:mad: :mad: :mad:

Δεν ξερω τι να πω.

:sad:

notakos600
16/12/2007, 06:06
Αποδεδειγμένη ενοχή σε τέτοιου είδους αδικήματα δεν μπορεί να καλύπτεται με κάποια χρόνια φυλάκισης.
Όσο για την κοινωνία , πιστεύω πως η έκπτωση των αξιών, η σαπίλα και η διάβρωση οδηγούν στα φαινόμενα αυτά.

hidefnick
16/12/2007, 09:32
Προσωπικά δεν πιστεύω στον σωφρονισμό όπως τον εκλαμβάνουμε στις δυτικές κοινωνίες. Το concept είναι να φοβηθείς να μην ξαναπάς φυλακή, και όχι να καταλάβεις το λάθος σου.

Δηλαδή αυτή η μάνα θα βγεί από το κλουβί και δεν θα ξανακάνει τα ίδια? Μην τρελαθούμε. Αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και η ίδια εκδιδόταν, παίζει να υπάρχει και βιοποριστικό ή άλλο θέμα από πίσω.

Ο παπάς ειδικά, και οι λοιποί "πελάτες" των παιδιών δεν θέλουν γρήγορο και ανώδυνο θάνατο. Αργό και πολύ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ.

div400
16/12/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Προσωπικά δεν πιστεύω στον σωφρονισμό όπως τον εκλαμβάνουμε στις δυτικές κοινωνίες. Το concept είναι να φοβηθείς να μην ξαναπάς φυλακή, και όχι να καταλάβεις το λάθος σου.

Δηλαδή αυτή η μάνα θα βγεί από το κλουβί και δεν θα ξανακάνει τα ίδια? Μην τρελαθούμε. Αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και η ίδια εκδιδόταν, παίζει να υπάρχει και βιοποριστικό ή άλλο θέμα από πίσω.

Ο παπάς ειδικά, και οι λοιποί "πελάτες" των παιδιών δεν θέλουν γρήγορο και ανώδυνο θάνατο. Αργό και πολύ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ.


+1

ποσες πορνες το θέλουν αυτο που κάνουν και πόσοι πελάτες ''αναγκαζονται'' να αγοράσουν τις...υπηρεσιες τους? η πορνεια (και αλλα ''εγκληματα'') ειναι μαλλον το αποτέλεσμα και οχι το προβλημα.....
εξάλλου ποια ποινη θα ''εξαλυψει'' τα τραυματα και (κακα τα ψεματα) την αντιληψη ζωης, που έχουν πλέον τα παιδιά αυτά?
απο την αλλη βεβαια για να γίνω και λίγο ....(δεν βρισκω καταλληλη λεξη).....γιατι να ''χρηματοδοτουμε'' τον ''σωφρονισμό'' τετοιου ειδους εγκληματιών......?

nakedorange
16/12/2007, 10:11
Μηπως ορισμενοι δεν πρεπει να δικαιουνται σωφρονισμο αλλα κατευθειαν ΘΑΝΑΤΟ ?




Στις περιπτωσεις αυτες...




ΝΑΙ

Ζεύκας
16/12/2007, 15:32
Μπράβο παιδάκια ωραία τα λέτε.

Μήπως θέλετε εσείς να πάτε να κατεβάτε τον διακόπτη?
Θέλετε εσείς να έχετε το βάρος της αφαίρεσης μιας αμαρτωλής ψυχής?
Ή μήπως είστε τόσο αναίσθητοι που δε θα σας νοιάζει?

Για να δώ κάτι χριστιανούς τι θα μου απαντήσουν... :rolleyes:




Υ.Γ. Δεν είπα να τους αφήνουμε στα 10 χρόνια πάνω ελεύθερους έτσι?

tai
16/12/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

η πορνεια (και αλλα ''εγκλήματα'') ειναι μάλλον το αποτέλεσμα και οχι το πρόβλημα.....



αυτα ούτε η φυλακή ούτε ο 'διακόπτης' η άλλη "εύκολη λύση" τα λύνει

Ζεύκας
16/12/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αυτα ούτε η φυλακή ούτε ο 'διακόπτης' η άλλη "εύκολη λύση" τα λύνει

πέστα ρε Χρήστο.

το θέμα είναι τι κάνουμε σαν κοινωνία να τα προλάβουμε αυτά τα θέματα κ όχι να τα αφήνουμε να διαιωνίζονται.
Σας αρέσει μια κοινωνία μίσους,αυτοδικίας και βίας?


Ας δόσουμε βάση στην πρόληψη κ οχι στην καταστολή.

road spirit
16/12/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αυτα ούτε η φυλακή ούτε ο 'διακόπτης' η άλλη "εύκολη λύση" τα λύνει
+1000

αλλά βλέπετε.... αυτά ειναι οι ευκολες λύσεις.... :mad:

Akatanomastos
16/12/2007, 17:24
Zefka aftos pou katevazei ton diakopti einai toso zoo kai gourouni pou den exei kanena provlima..


proxtes eixe ena ntokimanter gia tin thanatiki poini stis USA (se kapoies politeiees) kai anaferotan se periptoseis adikis katadikis.. gia skepsou loipon posoi exoun pethanei me kataskevasmenes katigories..
i posoi alloi exoun katadikastei gia tin dikaiosei tou laikou aisthimatos..
aparadekta pragmata kai eidika se koinonies opou i dikaiosini kai i aponomi tis, xrizei megalis amfivolias..


gia mena pantos iparxoun periptoseis anthropon pou tha mas ekanan tin xari ama afinan touto ton kosmo alla afto den einai ontos i lisi..

sober
16/12/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
Zefka aftos pou katevazei ton diakopti einai toso zoo kai gourouni pou den exei kanena provlima..


proxtes eixe ena ntokimanter gia tin thanatiki poini stis USA (se kapoies politeiees) kai anaferotan se periptoseis adikis katadikis.. gia skepsou loipon posoi exoun pethanei me kataskevasmenes katigories..
i posoi alloi exoun katadikastei gia tin dikaiosei tou laikou aisthimatos..
aparadekta pragmata kai eidika se koinonies opou i dikaiosini kai i aponomi tis, xrizei megalis amfivolias..


gia mena pantos iparxoun periptoseis anthropon pou tha mas ekanan tin xari ama afinan touto ton kosmo alla afto den einai ontos i lisi..


+650...:rolleyes:

orizontas
16/12/2007, 17:57
οντως ο θανατος ειναι η αυκολη λυση










θα μπορουσαν να συζητουσαν .......




με τα καταληλα ατομα .......



να καταλαβαιναν το λαθος .........



και να γονοντουσαν ..............λιγο καλυτεροι //........



























τα καταληλα ατομα ...........

afro ........leo
giati agaphto moy pedi ....


trooper.......
gamo tin ^&%$^%*&%*^ kai pare kai dvse


klp



:rotflmao: :rotflmao:

Tpap
16/12/2007, 18:28
εχω την λυση:

0,45'' αναμεσα στα ματια.

Λεωνίδας
16/12/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Μηπως ορισμενοι δεν πρεπει να δικαιουνται σωφρονισμο αλλα κατευθειαν ΘΑΝΑΤΟ ? O X I :nono:

marulis
16/12/2007, 20:48
Αργό και βασανιστικό?

xrlantz
16/12/2007, 21:07
Θάνατος όχι γιατί στην ουσία είναι λύτρωση για αυτόν που διέπραξε το όποιο “έγκλημα” ...έκανε ότι έκανε και ξαφνικά τσάφ... δεν υπάρχει. (εύκολη λύση...?) άσε που η αλήθεια πολλές φορές δεν βγαίνει στην επιφάνια και την έχει πληρώσει άδικα αθώος κόσμος.

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει παραδειγματική τιμωρία για την αποφυγή της επανάληψης καί από τον ίδιο και από πολλούς αντίστοιχους υποψήφιους θύτες (“αποδέκτες” της δημοσιοποίησης-διαφήμισης που συνηθίζεται στα ΜΜΕ).

ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ- ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
έκανες 1?
θα σου κάνουν 10 από αυτά σε σένα.
σου αρέσει εσένα? πώς σου φάνηκε?...

...αλλιώς,
φυλακή ---> θα μπείς (θα πληρώσεις) και θα βγείς. so what?
καλύτερος ή μήπως χειρότερος θα βγείς από εκει μέσα?

Θάνατος ---> κανείς για κανένα λόγο δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει κανενός την ζωή.

Όσο για τα θύματα, το κακό έχει γίνει και καμία “αμοιβή- ανταμοιβή” δεν δικαιώνει ούτε απαλύνει “τραύματα”.
Η μόνη ικανοποίηση είναι η ελπίδα της μείωσης των πιθανοτήτων επανάληψης είτε σε αυτά είτε σε συνανθρώπους μας.

hidefnick
16/12/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μπράβο παιδάκια ωραία τα λέτε.
Μήπως θέλετε εσείς να πάτε να κατεβάτε τον διακόπτη?
Θέλετε εσείς να έχετε το βάρος της αφαίρεσης μιας αμαρτωλής ψυχής?
Ή μήπως είστε τόσο αναίσθητοι που δε θα σας νοιάζει?
Για να δώ κάτι χριστιανούς τι θα μου απαντήσουν... :rolleyes:
Υ.Γ. Δεν είπα να τους αφήνουμε στα 10 χρόνια πάνω ελεύθερους έτσι?

Σε όποιον μου πειράξει τον τσόγλανο θα τον κατεβάσω ΜΟΝΟΣ μου τον διακόπτη του. Οσο για το χριστιανός, όσο και ο παπάς που αγόραζε τις υπηρεσίες από τα ανήλικα.

Προσωπικά τις κοσμοθεωρίες περί στραβών δρόμων, αμαρτωλών ψυχών κλπ κλπ κλπ τις ακούω λίγο βερεσέ. Ειχα συμμαθητή τον Βαγγελάκη, για όποιον θυμάται, αυτόν που τελικά τον σκότωσε ο πατέρας του για να προστατέψει την υπόλοιπη οικογένοια, και την κολλητή της ξαδέλφης (ετών 16) την σκότωσε παιδέρας δολοφόνος με άδεια απο την φυλακή.

Επίσης οι "απολίτιστες" κοινωνίες, όπως κινέζοι άραβες κλπ, πληθυσμιακά δηλαδή πολλοί περισσότεροι από εμάς τους "πολιτισμένους" κρατάνε τις εγκληματικότητες εκεί που πρέπει με "απάνθρωπες" μεθόδους. Δεν ξέρουν αυτοί, εμείς είμαστε σαφώς καλύτεροι.

Οσο για τα λάθη που οδηγούν στην καρέκλα λάθος ανθρώπους τι να πεις. Οσο σκατά είναι αυτό άλλο τόσο είναι να κάτσεις 10-20-30 χρόνια μέσα και να σε μαμήσουν όλοι οι υπόλοιποι και μετά να βρεθείς αθώος. Shit happenz.

H.A.Balafoutre
16/12/2007, 22:43
Ζούμε σε ένα κράτος δικαίου οπότε και θα πρέπει να ακολουθηθούν οι κανόνες που διέπουν τέτοια φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας.

Διότι αφού συμφωνούμε στους κανόνες τότε είμαστε καλύτεροι άνθρωποι. Κι αυτό πρέπει να το προσπαθούμε κάθε μέρα της ζωής μας όσο μάταια κι αν είναι αυτή.

Αλλιώς δεν διαφέρουμε από αυτούς που διέπραξαν ή διαπράτουν ανάλογες ενέργειες.

Είναι κάτι πολύ δύσκολο. Μα πάρα πολύ. Αλλά παρόλες τις αδικίες γύρο μας, πρέπει να πιστεύουμε σε ένα κράτος δικαίου διότι διαφορετικά είμαστε όλοι εναντίων όλων. Κι αυτό δεν μας προάγει ώς είδος. Δεν προάγει πολιτισμό. Αξίες για τις οποίες είναι απλύτως αναγκαίο πέρα της υπάρξεώς μας να κοπιάζουμε και να ζούμε με αυτές για να διαιωνιζόμαστε.

Πολλά ανάλογα περιστατικά συμβαίνουν γύρο μας που δεν τα ξέρουμε. Άλλα τα ξέρουμε και κάνουμε τα στραβά μάτια. Οπότε ας τηρήσουμε μια κάποια απόσταση. Δεν κοστίζει. Όσο δεν κοστίζει να δίχνουμε και τον θυμό μας με μεγαλοψυχία.

hidefnick
16/12/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ζούμε σε ένα κράτος δικαίου οπότε και θα πρέπει να ακολουθηθούν οι κανόνες που διέπουν τέτοια φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας.

Διότι αφού συμφωνούμε στους κανόνες τότε είμαστε καλύτεροι άνθρωποι. Κι αυτό πρέπει να το προσπαθούμε κάθε μέρα της ζωής μας όσο μάταια κι αν είναι αυτή.

Αλλιώς δεν διαφέρουμε από αυτούς που διέπραξαν ή διαπράτουν ανάλογες ενέργειες.

Είναι κάτι πολύ δύσκολο. Μα πάρα πολύ. Αλλά παρόλες τις αδικίες γύρο μας, πρέπει να πιστεύουμε σε ένα κράτος δικαίου διότι διαφορετικά είμαστε όλοι εναντίων όλων. Κι αυτό δεν μας προάγει ώς είδος. Δεν προάγει πολιτισμό. Αξίες για τις οποίες είναι απλύτως αναγκαίο πέρα της υπάρξεώς μας να κοπιάζουμε και να ζούμε με αυτές για να διαιωνιζόμαστε.

Πολλά ανάλογα περιστατικά συμβαίνουν γύρο μας που δεν τα ξέρουμε. Άλλα τα ξέρουμε και κάνουμε τα στραβά μάτια. Οπότε ας τηρήσουμε μια κάποια απόσταση. Δεν κοστίζει. Όσο δεν κοστίζει να δίχνουμε και τον θυμό μας με μεγαλοψυχία.

Πραγματικά το πιστεύεις ότι ζεις σε κράτος δικαίου? Χωρίς παρεξήγηση. :wave2: :wave2:

alex14
16/12/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μπράβο παιδάκια ωραία τα λέτε.

Μήπως θέλετε εσείς να πάτε να κατεβάτε τον διακόπτη?
Θέλετε εσείς να έχετε το βάρος της αφαίρεσης μιας αμαρτωλής ψυχής?
Ή μήπως είστε τόσο αναίσθητοι που δε θα σας νοιάζει?

Για να δώ κάτι χριστιανούς τι θα μου απαντήσουν... :rolleyes:




Υ.Γ. Δεν είπα να τους αφήνουμε στα 10 χρόνια πάνω ελεύθερους έτσι?

Φιλε Ζευκα, εχω δυο παιδια, εαν μου συνεβαινε αυτο το περιστατικο να εισαι σιγουρος οτι οχι μονο τον διακοπτη θα κατεβαζα, θα εκανα και πολυ χειροτερα πριν τον κατεβασω.
Να μπουν φυλακη δεν μου λεει τιποτα, δηλαδη να πληρωσω κιολας για την συμορφωση τους ?
Εαν μου την εχουν κανει την ζημια, ποσος με ενδιαφερει εαν συνετιστουν ή μετανοιοσουν.

Γενικα ειμαι εναντιον της θανατικης ποινης, αλλα οταν ακουω τετοια περιστατικα που εχουν ως θυματα μικρα / απροστατευτα παιδια, τρελαινομαι.

H.A.Balafoutre
16/12/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πραγματικά το πιστεύεις ότι ζεις σε κράτος δικαίου? Χωρίς παρεξήγηση. :wave2: :wave2:

Ναί. Πιστεύω πως ζω σε ένα κράτος δικαίου. Πιστεύω επίσης πως προσπαθώ αυτό να εφαρμόζεται.

Πιστεύω επίσης πως θα έπρεπε όλοι να πιστεύουμε και να προσπαθούμε για ένα κράτος δικαίου. Διότι τότε θα είμασταν ένα βήμα κοντήτερα στο να μην υπάρχουν φαινόμενα ανάλογης κακοποίησης ή οποιασδήποτε άλλης.

Αγαπητέ κι εσύ ζεις σε ένα κράτος δικαίου. Μην το ξεχνάς αυτό.

alximistis
16/12/2007, 23:25
Για αφήστε στην 'ακρη λίγο τα κράτη δικαίου κλπ.
Για σκεφτείτε λίγο. Όλοι εσείς που είστε υπέρ της θανατικής ποινής...
οι "άνθρωποι" αυτοί ξέσκισαν σωματικά και ψυχικά ένα παιδάκι. Το οποίο ουδέποτε θα είναι όπως τα άλλα παιδιά και οι υπόλοιπου πολίτες που είχαν μία "φυσιολογική" πορεία.
Αυτά τα κτήνη... θέλετε να τη γλιτώσουν με μια απλή εκτέλεση?
Θέλετε να τους δώσετε την ευκαιρία να μην πονέσουν; Να μην δουν μπροστά τους να μην αισθανθούν τι έκαναν;
Να μην νιώσουν ποτέ για ποιο ατόπημα τιμωρούνται;
Τότε... σκοτώστε τους!
Η θανατική ποινή ας γίνει η εξιλέωσή τους...

alex14
16/12/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ζούμε σε ένα κράτος δικαίου οπότε και θα πρέπει να ακολουθηθούν οι κανόνες που διέπουν τέτοια φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας.

Διότι αφού συμφωνούμε στους κανόνες τότε είμαστε καλύτεροι άνθρωποι. Κι αυτό πρέπει να το προσπαθούμε κάθε μέρα της ζωής μας όσο μάταια κι αν είναι αυτή.

Αλλιώς δεν διαφέρουμε από αυτούς που διέπραξαν ή διαπράτουν ανάλογες ενέργειες.

Είναι κάτι πολύ δύσκολο. Μα πάρα πολύ. Αλλά παρόλες τις αδικίες γύρο μας, πρέπει να πιστεύουμε σε ένα κράτος δικαίου διότι διαφορετικά είμαστε όλοι εναντίων όλων. Κι αυτό δεν μας προάγει ώς είδος. Δεν προάγει πολιτισμό. Αξίες για τις οποίες είναι απλύτως αναγκαίο πέρα της υπάρξεώς μας να κοπιάζουμε και να ζούμε με αυτές για να διαιωνιζόμαστε.

Πολλά ανάλογα περιστατικά συμβαίνουν γύρο μας που δεν τα ξέρουμε. Άλλα τα ξέρουμε και κάνουμε τα στραβά μάτια. Οπότε ας τηρήσουμε μια κάποια απόσταση. Δεν κοστίζει. Όσο δεν κοστίζει να δίχνουμε και τον θυμό μας με μεγαλοψυχία.

Αυτο το "κρατος δικαιου" φιλε Γιωργο θα τους στειλει σε δικη με τα γνωστα αποτελεσματα. Θα τους "βγαλουν" ψυχικα αρωστους / καθυστερημενους κτλ , θα φανε 2-3 χρονια φυλακη και θα βγουν να συνεχισουν να σακατευουν παιδικες ψυχες.

H.A.Balafoutre
17/12/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αυτο το "κρατος δικαιου" φιλε Γιωργο θα τους στειλει σε δικη με τα γνωστα αποτελεσματα. Θα τους "βγαλουν" ψυχικα αρωστους / καθυστερημενους κτλ , θα φανε 2-3 χρονια φυλακη και θα βγουν να συνεχισουν να σακατευουν παιδικες ψυχες.

Αγαπητέ πιστεύω πως αφού αυτό συνέβη κατ'εξακολούθησην κι επί μακρόν......πολύ δύσκολα 2-3 χρόνια (δεν το ξέρω, πιστεύω ότι η ποινή είναι πολύ μεγαλήτερη).

Αλλά μην βλέπετε τόσο στενά την έννοια αυτή. Πιστεύω γίνομαι κατανοητός έτσι?

alex14
17/12/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αγαπητέ πιστεύω πως αφού αυτό συνέβη κατ'εξακολούθησην κι επί μακρόν......πολύ δύσκολα 2-3 χρόνια (δεν το ξέρω, πιστεύω ότι η ποινή είναι πολύ μεγαλήτερη).

Αλλά μην βλέπετε τόσο στενά την έννοια αυτή. Πιστεύω γίνομαι κατανοητός έτσι?

Εισαι απολυτα κατανοητος φιλε μου. Οπως προανεφερα, δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης γενικα.
Δεν ξερω τι να πω, δεν θα ελεγα τα ιδια εαν προκειται για εγκλημα μεταξυ ενηλικων, μιλαμε για μικρα παιδια γαμωτο μου.:(

H.A.Balafoutre
17/12/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εισαι απολυτα κατανοητος φιλε μου. Οπως προανεφερα, δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης γενικα.
Δεν ξερω τι να πω, δεν θα ελεγα τα ιδια εαν προκειται για εγκλημα μεταξυ ενηλικων, μιλαμε για μικρα παιδια γαμωτο μου.:(


Δυστυχώς, πάντα οι αδύναμοι υποφέρουν περισσότερο.

Τραγικό περιστατικό....τι να λέμε.....

Gandalf dr685sm
17/12/2007, 12:25
Φυλακή με καταναγκαστικά έργα...

Να σπάνε πέτρες , να φτιάχνουν δρόμους, να χτίζουν υπό την απειλή όπλου και μετά πίσω στο κλουβί τους..

Μια μορφή ιδιόμορφης σκλαβιάς , χωρίς καμία απολύτως ελευθερία... Μια συνεχή πίεση στο να προσφέρουν σε μια κοινωνία που πόνεσαν , χωρίς όμως να έχουν το δικαίωμα απαλλαγής.

Δίς και τρείς ισόβια , τους αφαιρεί ακόμα και αυτό το δικαίωμα της έφεσης.

Άδεια;... ποιά άδεια;.. τι το περάσαμε;

Αυτό θέλουν τέτοιου είδους καθάρματα... με 35-40 βαθμούς... με -5 βαθμούς.... εκεί... να σπάνε πέτρες και να φτιάχνουν δρόμους, σαν σκλάβοι χωρίς δικαιώματα ελευθερίας. Και μετά πίσω στο κλουβί τους.

Δεν θανατώνεις έτσι το κορμί τους. Αλλά σίγουρα θανατώνεις το σκατο-μυαλό και την σκατο-ψυχή τους, αν τους βάλεις να περάσουν την κόλαση του Δάντη επί Γης.


Gandalf

mako
17/12/2007, 12:28
Αν ζουσαμε σε ενα κρατος δικαιου, θα ειχαν ασχοληθει με τις καταγγελιες, που καποιοι γειτονες εκαναν (τους αλλους που εκαναν την παπια, μην τους σχολιασω καλυτερα). Ειμαι κατα της θανατικης ποινης, αλλα ειμαι και κατα των γνωστων "ισοβιων" που διαρκουν το πολυ 5-10 χρονια, και μαλιστα με αδειες. Με ενοχλει αφανταστα να πληρωνω για τετοια καθηκια, αλλα επειδη σε καποιες περιπτωσεις γινονται και λαθη (δεν αναφερομαι βεβαια στην συγκεκριμενη περιπτωση), δεν θεωρω σωστο το θανατο ενος ανθρωπου με συνοπτικες διαδικασιες.:sad: :mad:

sniper
17/12/2007, 12:41
Βλέπω να δίνουν πολύ εύκολα απαντήσεις κάποιοι που δεν έχουν παιδιά....

Κι επειδή εγώ έχω δύο (ένα κι ένα), εάν γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο στο δικό μου παιδί, κανένα δικαστήριο και καμμία ποινή δεν θα ήταν αρκετή για τον σωφρονισμό ή την τιμωρία του δράστη.

Η μόνη τιμωρία που μπορώ να σεκφτώ είναι να τον καρφώσεις σε έναν τοίχο και αφού τον γδάρεις ζωντανό να τον αφήσεις εκεί να σαπίσει μέχρι να σκορπίσουν τα κόκκαλά του....

Αποτρόπαια η παραπάνω σκηνή;

Όταν αυτός γαμάει ένα 11χρονο κοριτσάκι (και σωματικά και ψυχολογικά) είναι πιο όμορφη η εικόνα;

CIRUS
17/12/2007, 12:44
1) ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΘΑΝΑΤΙΚΗΣ ΠΟΙΝΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ
2) ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΟΙΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΘΑΝΑΤΟ (ΙΣΟΒΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ ΣΟΦΡΩΝΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ)

Akatanomastos
17/12/2007, 12:47
na doso mia ligo diaforetiki diastasi,

edo kai mia vdomada paizei stis eidiseis epeidi den exoun kati allo na paiksoun,
den leo oti den einai simasias alla exoun ksanasimvei tetoia kai exoun ksexastei poli grigora.

ggs
17/12/2007, 12:51
Για το θέμα της θανατικής ποινής έχει «χυθεί» πολύ μελάνι…
Προσωπικά , είμαι αντίθετος ,αλλά άμα πειράξει κάποιος το παιδί μου μπορεί και να αυτοδικήσω…

Τα εγκλήματα κατά των παιδιών σίγουρα είναι τα πιο φρικιαστικά…
Δυστυχώς όμως , στις περσότερες περιπτώσεις κύριοι αυτουργοί και υπεύθυνοι είναι οι γονείς τους ….
Ηθικοί αυτουργοί , είναι οι γείτονες ,οι δάσκαλοι ,η πολιτεία , οι «πελάτες» …
Σίγουρα πρέπει να τιμωρηθούν αυστηρά οι γονείς των παιδιών…ίσως και με θάνατο…

Αλλά το ΙΔΙΟ αυστηρά , πρέπει να τιμωρηθούν οι πορνογεροι που πήγαιναν με τα παιδάκια , οι γείτονες που έβλεπαν και δεν μίλαγαν , οι δάσκαλοι που σίγουρα θα έβλεπαν το χάλι των παιδιών αυτών και δεν μίλαγαν ,και ,βέβαια , τα @ρχιδι@ που εκπροσωπούν το κράτος …ο Δήμαρχος ο οποίος «παρέπεμψε» την καταγγελία , η «πρόνοια» του ΙΚΑ η οποία «θα» το έβλεπε…

:mad: :mad:

nickmonstro
17/12/2007, 13:33
Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για θανατικη ποινη ή οχι.Δεν ξερω εαν ειναι σωστο να αφαιρεις ζωη για να τιμωρησεις καποιον η οχι.Δεν εχω κατασταλαξει καπου και ουτε προκειτε.Σιγουρα η πρωτη σκεψη που κανεις οταν ακους τετοιου ειδους νεα ειναι η θανατικη ποινη και δεν κρυβω οτι το σκεφτηκα και εγω οταν ακουσα τη ειδηση.Αλλα πιστευω οτι οπως αυτοι οι γονεις(εαν μπορει καποιος να τους πει ετσι)κατεστρεψαν την ζωη ενος ανθρωπου και στην προκειμενη περιπτωση του ιδιου του παιδιου τους ετσι και αυτων πρεπει να καταστραφει δειχνοντας τις φωτογραφιες τους και ανακοινονωντας τα ονοματα τους.Ειναι το λιγοτερο....

mako
17/12/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βλέπω να δίνουν πολύ εύκολα απαντήσεις κάποιοι που δεν έχουν παιδιά....

Κι επειδή εγώ έχω δύο (ένα κι ένα), εάν γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο στο δικό μου παιδί, κανένα δικαστήριο και καμμία ποινή δεν θα ήταν αρκετή για τον σωφρονισμό ή την τιμωρία του δράστη.

Η μόνη τιμωρία που μπορώ να σεκφτώ είναι να τον καρφώσεις σε έναν τοίχο και αφού τον γδάρεις ζωντανό να τον αφήσεις εκεί να σαπίσει μέχρι να σκορπίσουν τα κόκκαλά του....

Αποτρόπαια η παραπάνω σκηνή;

Όταν αυτός γαμάει ένα 11χρονο κοριτσάκι (και σωματικά και ψυχολογικά) είναι πιο όμορφη η εικόνα;


Δεν ανεφερες οτι του το πηγαινε η μανα (;;;;;;), στην συγκεκριμενη περιπτωση!!!!:( Σε αυτην τι πρεπει να κανουν;;;;:mad:

sniper
17/12/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Δεν ανεφερες οτι του το πηγαινε η μανα (;;;;;;), στην συγκεκριμενη περιπτωση!!!!:( Σε αυτην τι πρεπει να κανουν;;;;:mad: ]


Τα ίδια....

Ζεύκας
17/12/2007, 14:05
Όταν κάνεις παιδιά το μοναδικό πράγμα που σκέφτεσαι είναι να τα προστατεύσεις,από ένστικτο.
Κ όταν κάποιος απειλήσει την ακεραιότητα των παιδιών σου θα του επιτεθείς,από ένστικτο.
Κ άν κάποιος κάνει κακό στα παιδιά σου,θα τον εκδικηθείς,πάλι από ένστικτο.

Θα τον σπάσεις στο ξύλο,θα τον κάνεις να ουρλιάξει,να πονέσει,
να μαρτυρήσει την ώρα κ την στιγμή που γεννήθηκε.

Αλλά θα θέλα να δώ αν θα είχατε τ'αρχίδια φιλήσυχοι οικογενειάρχες να σκοτώσετε
τον άνθρωπο που βίασε ή σκότωσε το παιδί σας.

Κ πείτε μου ειλικρινά:
θ'αλλάξει κάτι? θα φέρει το παιδί σας πίσω?
ή μήπως απλά θα νιώσετε καλύτερα?
θα πείτε στον εαυτό σας:πήρα εκδίκηση για το σπλάχνο μου,θα ξαλαφρώσει η ψυχή μου, έτσι?

sniper
17/12/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
....

Αλλά θα θέλα να δώ αν θα είχατε τ'αρχίδια φιλήσυχοι οικογενειάρχες να σκοτώσετε
τον άνθρωπο που βίασε ή σκότωσε το παιδί σας.

Κ πείτε μου ειλικρινά:
θ'αλλάξει κάτι? θα φέρει το παιδί σας πίσω?
ή μήπως απλά θα νιώσετε καλύτερα?
θα πείτε στον εαυτό σας:πήρα εκδίκηση για το σπλάχνο μου,θα ξαλαφρώσει η ψυχή μου, έτσι?

1. Μην βάζεις στοίχημα την ζωή σου για το τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος

2. Προφανώς δεν έχεις παιδί, που ακόμα και στο απλό πέσιμο απο το ποδήλατο τρέχεις σαν τρελλός να δεις αν χτύπησε.... φαντάσου να το βρεις όπως το κοριτσάκι.....

CIRUS
17/12/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Όταν κάνεις παιδιά το μοναδικό πράγμα που σκέφτεσαι είναι να τα προστατεύσεις,από ένστικτο.
Κ όταν κάποιος απειλήσει την ακεραιότητα των παιδιών σου θα του επιτεθείς,από ένστικτο.
Κ άν κάποιος κάνει κακό στα παιδιά σου,θα τον εκδικηθείς,πάλι από ένστικτο.

Θα τον σπάσεις στο ξύλο,θα τον κάνεις να ουρλιάξει,να πονέσει,
να μαρτυρήσει την ώρα κ την στιγμή που γεννήθηκε.

Αλλά θα θέλα να δώ αν θα είχατε τ'αρχίδια φιλήσυχοι οικογενειάρχες να σκοτώσετε
τον άνθρωπο που βίασε ή σκότωσε το παιδί σας.

Κ πείτε μου ειλικρινά:
θ'αλλάξει κάτι? θα φέρει το παιδί σας πίσω?
ή μήπως απλά θα νιώσετε καλύτερα?
θα πείτε στον εαυτό σας:πήρα εκδίκηση για το σπλάχνο μου,θα ξαλαφρώσει η ψυχή μου, έτσι?

ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΝΕΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΝ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΓΟΝΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΒΡΑΣΜΟ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!

ggs
17/12/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

Αλλά θα θέλα να δώ αν θα είχατε τ'αρχίδια φιλήσυχοι οικογενειάρχες να σκοτώσετε
τον άνθρωπο που βίασε ή σκότωσε το παιδί σας.

Κ πείτε μου ειλικρινά:
θ'αλλάξει κάτι? θα φέρει το παιδί σας πίσω?
ή μήπως απλά θα νιώσετε καλύτερα?
θα πείτε στον εαυτό σας:πήρα εκδίκηση για το σπλάχνο μου,θα ξαλαφρώσει η ψυχή μου, έτσι?

ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Όταν κάνεις παιδιά το μοναδικό πράγμα που σκέφτεσαι είναι να τα προστατεύσεις,από ένστικτο.
Κ όταν κάποιος απειλήσει την ακεραιότητα των παιδιών σου θα του επιτεθείς,από ένστικτο.
Κ άν κάποιος κάνει κακό στα παιδιά σου,θα τον εκδικηθείς,πάλι από ένστικτο.

Θα τον σπάσεις στο ξύλο,θα τον κάνεις να ουρλιάξει,να πονέσει,
να μαρτυρήσει την ώρα κ την στιγμή που γεννήθηκε.



ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...

Ζεύκας
17/12/2007, 14:12
Κ ας αφήσουμε τη λογική για λίγο στην άκρη....

Τραβάτε στον καθρέφτη κ αναρωτηθήτε:

-Είμαι φονιάς?
-Έχω μέσα μου αυτό το ζωώδες ένστικτο?
-Ανατράφηκα με αυτή την αντίληψη?
-Συμπεριφέρομαι σαν φονιάς?


Αν δεν το έχετε μέσα σας μη λέτε πράγματα φέρνοντας στο μυαλό σας σκηνές βιάς που εμπλέκονται παιδιά.

Κ θλίβομαι που φαίνεται ότι υπερασπίζομαι καθίκια,παράσιτα και εκτρώματα της κοινωνίας...

Αν θα έκαναν ποτέ κακό στο παιδί μου?
Θα το λιώνα στο ξύλο το κάθαρμα,θα του έσπαγα κάθε κόκκαλό μέχρι να κουραστεί όλο μου το είναι.


Αλλά φονιάς? :rolleyes:

mako
17/12/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Όταν κάνεις παιδιά το μοναδικό πράγμα που σκέφτεσαι είναι να τα προστατεύσεις,από ένστικτο.
Κ όταν κάποιος απειλήσει την ακεραιότητα των παιδιών σου θα του επιτεθείς,από ένστικτο.
Κ άν κάποιος κάνει κακό στα παιδιά σου,θα τον εκδικηθείς,πάλι από ένστικτο.

Θα τον σπάσεις στο ξύλο,θα τον κάνεις να ουρλιάξει,να πονέσει,
να μαρτυρήσει την ώρα κ την στιγμή που γεννήθηκε.

Αλλά θα θέλα να δώ αν θα είχατε τ'αρχίδια φιλήσυχοι οικογενειάρχες να σκοτώσετε
τον άνθρωπο που βίασε ή σκότωσε το παιδί σας.

Κ πείτε μου ειλικρινά:
θ'αλλάξει κάτι? θα φέρει το παιδί σας πίσω?
ή μήπως απλά θα νιώσετε καλύτερα?
θα πείτε στον εαυτό σας:πήρα εκδίκηση για το σπλάχνο μου,θα ξαλαφρώσει η ψυχή μου, έτσι?

Ρε Μπαμπη, μη φρικαρεις αγορι μου!!!! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου!!!!;)

sniper
17/12/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κ ας αφήσουμε τη λογική για λίγο στην άκρη....

Τραβάτε στον καθρέφτη κ αναρωτηθήτε:

-Είμαι φονιάς?
-Έχω μέσα μου αυτό το ζωώδες ένστικτο?
-Ανατράφηκα με αυτή την αντίληψη?
-Συμπεριφέρομαι σαν φονιάς?


Αν δεν το έχετε μέσα σας μη λέτε πράγματα φέρνοντας στο μυαλό σας σκηνές βιάς που εμπλέκονται παιδιά.

Κ θλίβομαι που φαίνεται ότι υπερασπίζομαι καθίκια,παράσιτα και εκτρώματα της κοινωνίας...

Αν θα έκαναν ποτέ κακό στο παιδί μου?
Θα το λιώνα στο ξύλο το κάθαρμα,θα του έσπαγα κάθε κόκκαλό μέχρι να κουραστεί όλο μου το είναι.


Αλλά φονιάς? :rolleyes:


Καλά.... κάνε παιδιά και μιλάμε....


Αυτά που λές μου θυμίζουν κάτι εφοπλιστές που αναρωτιούνται για το πως είναι δυνατόν και πεινάνε κάποιοι στον κόσμο....

Σκέψου το λιγάκι.... (αν και είμαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να μπεις στην ψυχολογία του γονιού αν δεν έχεις δικά σου παιδιά)

Ζεύκας
17/12/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ....



ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...


Είπαμε φίλε μου, δεν είμαι κατά της τιμωρίας (κ δεν εννοώ της φυλάκισης)

Είμαι κατά της θανατικής ποινής από τον οποιονδήποτε κ με οποιαδήποτε μέσα.

Ζεύκας
17/12/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά.... κάνε παιδιά και μιλάμε....


Αυτά που λές μου θυμίζουν κάτι εφοπλιστές που αναρωτιούνται για το πως είναι δυνατόν και πεινάνε κάποιοι στον κόσμο....

Σκέψου το λιγάκι.... (αν και είμαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να μπεις στην ψυχολογία του γονιού αν δεν έχεις δικά σου παιδιά)

Ναι είμαι νέος.
Ναι δεν έχω παιδιά.
Ναι δεν μπορώ να μπώ στην ψυχολογία του γονιού.

Αλλά ξέρω ότι φονιάς εκ προμελέτης ή εν βρασμώ δεν πρόκειται να γίνω...
Δεν είναι στη φύση μου.

Είναι στη δικιά σου?

sniper
17/12/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ναι είμαι νέος.
Ναι δεν έχω παιδιά.
Ναι δεν μπορώ να μπώ στην ψυχολογία του γονιού.

Αλλά ξέρω ότι φονιάς εκ προμελέτης ή εν βρασμώ δεν πρόκειται να γίνω...
Δεν είναι στη φύση μου.

Είναι στη δικιά σου?

και στην δική σου και στην δική μου και σε όλων....

Αν δεν ζήσεις την εμπειρία να πάρεις έαν πλασματάκι 3-4 κιλά στα χέρια σου για 1η φορά στη ζωή σου δεν έχουμε λόγο να διαφωνούμε...

ggs
17/12/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Είπαμε φίλε μου, δεν είμαι κατά της τιμωρίας (κ δεν εννοώ της φυλάκισης)

Είμαι κατά της θανατικής ποινής από τον οποιονδήποτε κ με οποιαδήποτε μέσα.



Φίλε μου ΒΑΣΙΚΑ συμφωνούμε…
Και εγώ είμαι ΑΝΤΘΕΤΟΣ με την θανατική ποινή ως ΘΕΣΜΟΘΕΤΙΜΕΝΗ ποινή ενός ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ κράτους ….
Από την άλλη ,όμως , σαν γονιός ,θα καταλάβω ΑΠΟΛΥΤΑ (και θα αθώωνα ) τον γονιό που θα σκότωνε αυτόν που πείραξε το παιδί του…

Ζεύκας
17/12/2007, 14:27
Οκ τότε από εγώ από την πλευρά μου πάω πάσο.

Δεν είμαι γονιός κ δεν μπορώ να αισθανθώ σαν γονιός...

Την γνώμη μου περί της θανατικής ποινής την κρατώ
και επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

:wave2:

sniper
17/12/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε μου ΒΑΣΙΚΑ συμφωνούμε…
Και εγώ είμαι ΑΝΤΘΕΤΟΣ με την θανατική ποινή ως ΘΕΣΜΟΘΕΤΙΜΕΝΗ ποινή ενός ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ κράτους ….
Από την άλλη ,όμως , σαν γονιός ,θα καταλάβω ΑΠΟΛΥΤΑ (και θα αθώωνα ) τον γονιό που θα σκότωνε αυτόν που πείραξε το παιδί του…


+954

ggs
17/12/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Οκ τότε από εγώ από την πλευρά μου πάω πάσο.

Δεν είμαι γονιός κ δεν μπορώ να αισθανθώ σαν γονιός...

Την γνώμη μου περί της θανατικής ποινής την κρατώ
και επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

:wave2:

Σωστός ….

Εγώ σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά , και σου εγγυώμαι όταν θα έλθει εκείνη η ώρα που θα σφίξεις το ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ στην αγκαλιά σου , ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ γύρω σου θα αλλάξει ….γιατί θα έχεις στα χέρια σου την ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΗ,ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗκαι ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ αξια της ζωής σου…
:wave2:

marulis
17/12/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ναι είμαι νέος.
Ναι δεν έχω παιδιά.
Ναι δεν μπορώ να μπώ στην ψυχολογία του γονιού.

Αλλά ξέρω ότι φονιάς εκ προμελέτης ή εν βρασμώ δεν πρόκειται να γίνω...
Δεν είναι στη φύση μου.

Είναι στη δικιά σου? Μια χαρά στην φύση μας είναι, όσο και να την καταπιέζουμε είναι μέσα μας βαθιά ριζωμένο το ένστικτο.

Ο μόνος λόγος που επιφυλάσσαμε είναι ότι θα είναι σύντομη και ανώδυνη η τιμωρία .

Μήπως ο πολιτισμός μας θεωρεί την φυλάκιση ηπιότερη μορφή τιμωρίας από τον θάνατο? Είναι έτσι όμως ?

Ο μάγος είπε μια ωραία ιδέα αλλά φοβάμαι πως είναι αδύνατη η εφαρμογή της. Βλέπεις είναι και τα ανθρώπινα δικαιώματα των φυλακισμένων . αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση αφαιρείται ο Όρος άνθρωπος από αυτά τα έμβια όντα :yuck:

Aggelos_SV
17/12/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Φυλακή με καταναγκαστικά έργα...

Να σπάνε πέτρες , να φτιάχνουν δρόμους, να χτίζουν υπό την απειλή όπλου και μετά πίσω στο κλουβί τους..

Μια μορφή ιδιόμορφης σκλαβιάς , χωρίς καμία απολύτως ελευθερία... Μια συνεχή πίεση στο να προσφέρουν σε μια κοινωνία που πόνεσαν , χωρίς όμως να έχουν το δικαίωμα απαλλαγής.

Δίς και τρείς ισόβια , τους αφαιρεί ακόμα και αυτό το δικαίωμα της έφεσης.

Άδεια;... ποιά άδεια;.. τι το περάσαμε;

Αυτό θέλουν τέτοιου είδους καθάρματα... με 35-40 βαθμούς... με -5 βαθμούς.... εκεί... να σπάνε πέτρες και να φτιάχνουν δρόμους, σαν σκλάβοι χωρίς δικαιώματα ελευθερίας. Και μετά πίσω στο κλουβί τους.

Δεν θανατώνεις έτσι το κορμί τους. Αλλά σίγουρα θανατώνεις το σκατο-μυαλό και την σκατο-ψυχή τους, αν τους βάλεις να περάσουν την κόλαση του Δάντη επί Γης.


Gandalf




+10000000000000000000000000000000000

Και επί πλεον θα μπορούσαν να διατελούν και χρέη οθωμανικής φύσεως για τους υπόλοιπους φυλακισμένους.

mako
17/12/2007, 19:56
Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι, εγω ειμαι γονιος και ο γιος μου ειναι πλεον στην ηλικια του Μπαμπη (Zefkas). Snipper οταν νοιαζεσαι για το παιδι σου, μαλλον δυσκολα θα βρεθεις σε τετοια θεση νομιζω. Κινδυνευουν αυτοι που τα παραμελουν και βρισκουν ευκαιρια να τα "αρπαζουν οι λυκοι", που καραδοκουν.-:wave2:

Ζεύκας
18/12/2007, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι, εγω ειμαι γονιος και ο γιος μου ειναι πλεον στην ηλικια του Μπαμπη (Zefkas). Snipper οταν νοιαζεσαι για το παιδι σου, μαλλον δυσκολα θα βρεθεις σε τετοια θεση νομιζω. Κινδυνευουν αυτοι που τα παραμελουν και βρισκουν ευκαιρια να τα "αρπαζουν οι λυκοι", που καραδοκουν.-:wave2:

:beer: :beer:

DrBig
18/12/2007, 16:11
Opoios einai etoimos na skotwsei gia to paidi tou, den einai etoimos na exei paidi.

Einai poly eukolo na pernoume tin thesi tou adikithentos kai na brazoume apo aisthima dikaiosynis, alla olloi emeis oi 'kyrioi' pou tha skotwname, poso exoume symbalei wste na zoume se ena kallitero kosmo?

Prepei na katanoisoume epitelous, oti zoume se dyo epipeda tautoxrona, to ena einai to atomiko kai to allo to syllogiko-koinwniko. Ws ek toutou, gia oti frikaleotites viwnoume, exoume syllogiki euthuni.

Sto perasma twn aiwnwn, exoun kata kairous emfanistei kai exafanistei polles diaforetikes nootropies peri 'ithikis'. Yparxei nomizw enas monadikos paronomastis basei tou opoiou mporoume telika na krinoume tin poiotita enos politismou. O sevasmos sti fysi.

Emeis oi ellines, eimaste stin eurwpi makran oi poio apolitistoi. Exoume istorika ilithies kyverniseis (pou mas aksizoun). Zoume se poleis kai xwria axouria (pou mas aksizoune), ena tetragwno apo to spiti mas (alla dipla sto spiti kapoiou allounou) yparxoun skoupidolofoi kai den xanoume eukairia na dilwnoume poso kalliteroi eimaste apo tous geitones tous 'egklimaties'.

'Kyrioi' pou tha skotwname gia to paidi mas, zoume sto skotadi gaiti den exoume parei xamperi, oti eimaste kai meis meros tis vrwmas kai tou egklimatos dioti:

1) anexomaste mia katastasi pou adikei oxi mono allous alla kai ton eauto mas ton idio

2) nomizoume oti o,ti pernaei apo to xeri mas to kanoume, alla paparia kanoume, arkei na mi blaptetai i tsepi mas, kata t'alla filosophia kai agios isxyros

3) Mas endiaferei mono i parti mas kai katanalwnoume xrono gia na kataskeuazoume 'eysxhmes' (paparia) pseudo-logikes wste na dikaiologoume tin akaliergiti fusi mesa mas, anti na tin ekselisoume, me oti pono kai thysies kati tetoio tha apaitouse.

Proteinw, anti na leme poso aparadekti einai i mana auti, na skeftoume ti exoume kanei emeis kai ti tha mporousame na kanoume, wste na min emfanizontai tetoia phenomena.

I thanatiki poini sigoura den einai lysi, dioti den apeuthynetai sti riza tou kakou mia kai I riza tou kakou vrisketai mesa se olous mas, tetoioi papares pou eimaste.

Mexris otou loipon, kataferoume etsi wste kathe praxi mas na exei ws gnwmwna to veltisto ofelos gia to eyrytero koinwniko synolo kai oxi mono gia ton eayto mas, as eimaste pio sygkratimenoi ososwn afora tis ekdhlwseis mas gia aponomi dikaiosynis kai as afisoume tis kaoumpoikes dilwseis kata meros.

kawasaki ZX-12
18/12/2007, 17:06
εγω αυτο που ειδα τις προαλλες ηταν οτι ενας βουλευτης εκανε προταση στη βουλη να αλλαξουν οι ποινες για τους παιδεραστες και αντι για φυλακιση να τους κανουν αφαιρεση τον γεννητικων οργανων!!!!!

και βγηκαν ολοι οι μαλακες βουλευτες και ειπαν οτι αυτα δεν αρμοζουν σε ενα πολιτισμενο κρατος και οτι αυτες δεν ειναι σωστες τακτικες!!!!!!!

και θα συμφωνησω λοιπον με τον αλχημιστη που ειπε παραπανω οτι η θανατικη ποινη θα ειναι η εξιλεωση τους να τους αφαιρουν τα γενητικα τους οργανα και να τους αφηνουν να ζουν ετσι τους πουσταραδες !!!!!

συν οτι πρεπει να δημοσιοποιουνται τα ονοματα τους για να τους γνωριζει ο κοσμος!!!!!!

οποτε οχι θανατικη ποινη αλλα ευνουχισμος!!!!!!!!

DrBig
18/12/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
εγω αυτο που ειδα τις προαλλες ηταν οτι ενας βουλευτης εκανε προταση στη βουλη να αλλαξουν οι ποινες για τους παιδεραστες και αντι για φυλακιση να τους κανουν αφαιρεση τον γεννητικων οργανων!!!!!

και βγηκαν ολοι οι μαλακες βουλευτες και ειπαν οτι αυτα δεν αρμοζουν σε ενα πολιτισμενο κρατος και οτι αυτες δεν ειναι σωστες τακτικες!!!!!!!

και θα συμφωνησω λοιπον με τον αλχημιστη που ειπε παραπανω οτι η θανατικη ποινη θα ειναι η εξιλεωση τους να τους αφαιρουν τα γενητικα τους οργανα και να τους αφηνουν να ζουν ετσι τους πουσταραδες !!!!!

συν οτι πρεπει να δημοσιοποιουνται τα ονοματα τους για να τους γνωριζει ο κοσμος!!!!!!

οποτε οχι θανατικη ποινη αλλα ευνουχισμος!!!!!!!!


Stou kung-fu ti porta, oso theleis vronta

kawasaki ZX-12
18/12/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Stou kung-fu ti porta, oso theleis vronta

δεν καταλαβα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου η αυτα που λες επειδη τα λες και ειναι η αποψη ειναι και σωστα????

οι παιδεραστες ειναι τα μονα οντα στον κοσμο που δεν προκειται να λυπηθω και να νοιαστω ποτε !!!!!!

αλλα μαλλον εσυ πρεπεινα εισαι υπερανω αν αυτα τα παιδακια ειταν ειτε ανιψακια σου ειτε παιδια σου να δω αν θα ελεγες τα ιδια !!!!!!

ε ναι λοιπον στου κουφου και του κομπλεξικου την πορτα παρτην πορτα και φυγε!!!!!

project.breeze
18/12/2007, 17:23
Τα άλλα τα ζώα που κάνανε ολονυχτία για να στηρίξουν τον παπά και μετά πήγανε έξω από το δικαστήριο και φώναζαν συνθήματα υπέρ του δεν θέλουν σκότωμα;Δηλαδή τί κάνουν;Εναντιώνονται στο κοριτσάκι;Είχε κανένα συμφέρον μωρό παιδί να κατηγόρήσει τον παπά τους;Αίσχος,τα ζώα.Κάτι τέτοιοι είναι που κάνουν τους μεγαλόσταυρους ενώ κατά τα άλλα είναι πιο σάπιοι και από τους σάπιους.Έτσι όπως κάνατε την θρησκεία,την εκκλησία και τους παπάδες σας να τους βάλετε στον **** σας

rsp
12/02/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Opoios einai etoimos na skotwsei gia to paidi tou, den einai etoimos na exei paidi.

E



1ον γραφε Ελληνικα, οσο λαθος και αν ειναι!

και ελα στη θεση φιλου που ενω κρατουσε το παιδι του απο το χερι, την κορη του ετων 8..Του την πεσανε 3 ατομα, τον εδειραν τοσο ωστε να μεινει κατω.... και του πηραν το παιδι του..15 μερες μετα τον πηραν τηλεφωνο και του ζητησαν 350 χιλιαδες ευρο για να παρει πισω το παιδι του...Κανονιστηκε συναντηση και το παιδι επιστραφηκε μολις τα λεφτα πηγαν εκει που ειχαν ζητησει...Το παιδι γυρισε τυφλο..του ειχαν αφαιρεσει με επεμβαση το κερατοηδη απο τα ματια...κανοντας μη αναστρεψιμη ζημια....Δεν ειναι σεναριο...εγινε στην Ελλαδα, στην Αθηνα, σε καλοφημη γειτονια...Ο φιλος δεν ειναι κανας γνωστος, ουτε πλουσιος...Πες μου μαγκα αν αυτος σκοτωσει δεν αξιζει να ειναι γονεας?

Εχω μια κορη 5 μηνων, δοξα το Θεο ακομα δεν εχει συμβει κατι..αλλα να εισαι σιγουρος οτι για εσενα δεν αξιζω να ειμαι γονεας....

Ιδεαλιστες του δηθεν και στα λογια ολα καλα......:wave2:

notakos600
12/02/2008, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
1ον γραφε Ελληνικα, οσο λαθος και αν ειναι!

και ελα στη θεση φιλου που ενω κρατουσε το παιδι του απο το χερι, την κορη του ετων 8..Του την πεσανε 3 ατομα, τον εδειραν τοσο ωστε να μεινει κατω.... και του πηραν το παιδι του..15 μερες μετα τον πηραν τηλεφωνο και του ζητησαν 350 χιλιαδες ευρο για να παρει πισω το παιδι του...Κανονιστηκε συναντηση και το παιδι επιστραφηκε μολις τα λεφτα πηγαν εκει που ειχαν ζητησει...Το παιδι γυρισε τυφλο..του ειχαν αφαιρεσει με επεμβαση το κερατοηδη απο τα ματια...κανοντας μη αναστρεψιμη ζημια....Δεν ειναι σεναριο...εγινε στην Ελλαδα, στην Αθηνα, σε καλοφημη γειτονια...Ο φιλος δεν ειναι κανας γνωστος, ουτε πλουσιος...Πες μου μαγκα αν αυτος σκοτωσει δεν αξιζει να ειναι γονεας?

Εχω μια κορη 5 μηνων, δοξα το Θεο ακομα δεν εχει συμβει κατι..αλλα να εισαι σιγουρος οτι για εσενα δεν αξιζω να ειμαι γονεας....

Ιδεαλιστες του δηθεν και στα λογια ολα καλα......:wave2:

Μήπως έγινε στην Ελευσίνα αυτό το περιστατικό με το κοριτσάκι?
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ο δικός μου είναι 18 μηνών και σίγουρα ούτε εγώ κάνω για γονέας.

byron
12/02/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
ούτε εγώ κάνω για γονέας.

Βαλε και μένα στη λίστα

marulis
12/02/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βαλε και μένα στη λίστα +1

Ίσως μάλιστα να μπω και στο ΔΣ μιας και θα το έκανα με λύσσα