PDA

View Full Version : XTZ 660 tenere...



domiemic65
16/12/2007, 15:33
Γειά σας.... νέος στο φορουμ!

Μετά απο πολλά χρόνια συμβίωσης και μετά απο ακόοοοοοομα πιο πολλάαααα χιλιόμετρα με το αγαπημένο Dominator μου φαίνεται οτι ήρθε η ώρα του αποχωρισμού :bawl:...... όχι οτι θα το πουλήσω δηλαδή!!!!

Μια απο τις υποψήφιες (μάλον η πρώτη) είναι το νέο tenere....

Ξέρει κανείς πότε έρχεται στην Ελλάδα;;

Οι άλλες δύο είναι το νέο transalp (το οποίο δεν με άφησε και πολύ ικανοποιημένο σαν σχεδίαση αν και θα προτιμούσα να πάρω Honda.... Νο offence για την YAMAHA) και το ήδη καταξιωμένο v-strom.....
Άλλη κατηγορία θα μου πείτε.... συμφωνώ αλλά αυτή τη στιγμή δεν θεωρώ οτι υπάρχει κάποιο άλλο μηχανάκι που να παίζει στην ευρεία on-off κατηγορία....
Εκτός αν μου βρείτε KTM αξιόπιστο.....:p

Γιά να ακούσω κανένα σχόλιο.....

Ευχαριστώ.

mourgakos
18/12/2007, 22:52
μια χαρα ειναι το δομινειτορ.650 πιστευω....η το μικρο?αν ειναι το μεγαλο
τι παραπανω θα παρεις που θα το πλερωσεις κανα οκταχιλιαρο?

domiemic65
18/12/2007, 23:13
Eνοείται οτι είναι μια χαρά αλλά μετά απο 160.000 χλμ έχει πλέον αρχίσει να βγάζει συνέχεια μικροπροβλήματα τα οποία πλέον σιγά σιγά αρχίζουν να σοβαρευουν... π.χ. τώρα πάω για καδένα εκεντροφόρου και δεν ξέρω αν θα προκύψει και τίποτα άλλο στην πορεία..... σημειωτέον οτι κάθε μέρα συνεχώς μετακινούμαι στην Αθήνα και κάνω πάνω κάτω 60χλμ...

Όπως είπα και πριν δεν θα το πουλήσω...

el_hymador
18/12/2007, 23:18
Μαρτιο το νεο Tenere στην Ελλαδα

Τιμη ~ 8000 γιουροζ....

:wave2:


υ.γ. αντε και στα δικα μας (δεν το βλεπω ομως...στο ραφι θα μεινω :sad: )

domiemic65
18/12/2007, 23:40
Θα το πιάσει το οχτάρι έ.... ;;;

gousgoun_69
18/12/2007, 23:52
Κάπου εκεί θα παίζει το ΤΕΝΕRE γύρω στο οχτάρι.Το μούτρο του λίγο με χαλάει κατά τα αλλα μ' αρέσει αρκετά :wave2:

jasondakar
18/12/2007, 23:59
to 800gs το σκεφτηκες??

notakos600
19/12/2007, 00:32
8000 για ποιό πράγμα?
Για το μοτέρ του 660 με κάτι ψιλοσάλτσες τύπου ψευτοντακάρ?


Αν όντως έχει τόσο, τότε πάω στην δεύτερη επιλογή μου... ER-6N με 6250 και με τα ρέστα κτυπάω και ένα CRYPTON X 135 και όλα οκ.

kaps
19/12/2007, 07:06
Μια ενδιαφέρουσα πρόταση αν και δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης μάρκας είναι όμως αρκατά καλό μηχανολογικά είναι αυτό


114980

kaps
19/12/2007, 07:09
Και αυτή η φωτό Aprilia shiver 750cc 95 hp 7999 euros


114981

mourgakos
19/12/2007, 08:31
μιας και κρατας τα μηχανηματα σου-εργαλεια σου,αρκετα,θα προτεινα να πας σε κατι
που να εχει πουλησει αρκετα.εγω π.χ ακομα εχω τη μανιβελα το χτ,πολλα ανταλλακτικα που η γιαμα τα εχει στο θεο,τα βρισκω μεταχειρο.
σταντ ....γιαμα 40 ευρα
μεταχειρο 5 ευρα
κλπ......
το λεω γιατι το εχεις σαν εργαλειο.
αλλιως χτυπα οτι θες!

Zid
19/12/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
8000 για ποιό πράγμα?
Για το μοτέρ του 660 με κάτι ψιλοσάλτσες τύπου ψευτοντακάρ?


Αν όντως έχει τόσο, τότε πάω στην δεύτερη επιλογή μου... ER-6N με 6250 και με τα ρέστα κτυπάω και ένα CRYPTON X 135 και όλα οκ. Βασικά τις σάλτσες θα πληρώσεις... !!Το moter μπορεί να είναι ίδιο αλλά βάλε διπλό δισκόφρενο μπροστά... διαφορετικά τελικά... πλαστικά διαφορετικά φώτα ,ζελατίνα σέλες κτλ.... όσοι έχουν κάνει ταξίδι με xt καταλαβαίνουν πόσο σημαντικά είναι αυτά....:smilea:
Και σκέψου ότι είναι το μοναδικό καινούριο on - off που κυκλοφορεί στην αγορά... σε αυτά τα χρήματα... (το bmw gs 800 θα είναι τουλάχιστον 2-2μησι χιλιάρικα πιο ακριβό..)
Τώρα αν θεωρείται το v-strom οn - off και το καινούριο transalp... ε τότε το tenere είναι enduro....
:wave2:

notakos600
19/12/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Βασικά τις σάλτσες θα πληρώσεις... !!Το moter μπορεί να είναι ίδιο αλλά βάλε διπλό δισκόφρενο μπροστά... διαφορετικά τελικά... πλαστικά διαφορετικά φώτα ,ζελατίνα σέλες κτλ.... όσοι έχουν κάνει ταξίδι με xt καταλαβαίνουν πόσο σημαντικά είναι αυτά....:smilea:
Και σκέψου ότι είναι το μοναδικό καινούριο on - off που κυκλοφορεί στην αγορά... σε αυτά τα χρήματα... (το bmw gs 800 θα είναι τουλάχιστον 2-2μησι χιλιάρικα πιο ακριβό..)
Τώρα αν θεωρείται το v-strom οn - off και το καινούριο transalp... ε τότε το tenere είναι enduro....
:wave2:



Δηλαδή αν αφαιρέσεις τους 2 δίσκους μπροστά και τα διαφορετικά τελικά τα υπόλοιπα είναι πλαστικούρα ακριβοπληρωμένη.
Συμφωνώ πως πρόκειται για εντελώς καινούργιο μοντέλο και φυσικά καμιά σχέση με στρώμα και τρανς.... αλλά βρε παιδί μου πολλά τα λεφτά για ότι θα προσφέρει αν όντως γλυκοκοιτάζει το οκτάρι.
Παρεπιπτόντως και το χρώμα το ντεζερτί πολύ του πάει. ;)


115007

el_hymador
19/12/2007, 15:05
σε οποιον αρεσει λεμε!!! :mad:

οι υπολοιποι να πατε να παρετε transalp και V strom αν δεν γουσταρετε...

ο μοναδικος αμεσος ανταγωνιστης του ειναι το ΒΜW F650 dakar και τολμω να πω (καθαρα λογω κατηγοριας - ουχι δυνατοτητων) το KTM 690 adventure οοοοοοταν βγει.

εγω που ειμαι θυμα του marketing θα τα αγραζα χθες αν ειχα τα λεφτα :D

marios8
19/12/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Τώρα αν θεωρείται το v-strom οn - off και το καινούριο transalp... ε τότε το tenere είναι enduro....
:wave2:


Σωστός ο Zid :a013:

Zid
19/12/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δηλαδή αν αφαιρέσεις τους 2 δίσκους μπροστά και τα διαφορετικά τελικά τα υπόλοιπα είναι πλαστικούρα ακριβοπληρωμένη.
Συμφωνώ πως πρόκειται για εντελώς καινούργιο μοντέλο και φυσικά καμιά σχέση με στρώμα και τρανς.... αλλά βρε παιδί μου πολλά τα λεφτά για ότι θα προσφέρει αν όντως γλυκοκοιτάζει το οκτάρι.
Παρεπιπτόντως και το χρώμα το ντεζερτί πολύ του πάει. ;) Ρε αμα τρακάρεις... τότε μόνο καταλαβαίνεις πόσο κάνουν τα πλαστικά και τα υπόλοιπα ψιψιψώνια ..... χεχεχε Μακριά απο εμάς...!!!:lol:

domiemic65
19/12/2007, 15:54
Εμένα απο φάτσα μου αρέσει πααααρα πολύ.... μακράν απο ότιδήποτε άλλο.... Japan λεμε.

Αν έχει όντως 8.000 θα είναι αρκετά ακριβό κατα τη γνώμη μου....

Οντως είναι το μοναδικό -Γιαπωνεζικο- on(50%)-off(50%) της κατηγορίας το οποίο μπορείς να φορτώσεις για ταξίδι και το οποίο θα σε προστατευει απο αέρα κλπ....

Με δεδομένο οτι ο Domie δεν θα φύγει μπορεί τελικά να πάω για βστρωμακι.... Domie για χωματάκι vstrom για ταξίδια..... θα εξαρτηθεί και απο την τιμή του tenere....

Σε ένα Γερμανικό site απο μαγαζί έδινε τιμή 6995Ε καλό;;; :D

Εδώ όμως είναι Griechenland:bigcry:

hotcarver
19/12/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ρε αμα τρακάρεις... τότε μόνο καταλαβαίνεις πόσο κάνουν τα πλαστικά και τα υπόλοιπα ψιψιψώνια ..... χεχεχε Μακριά απο εμάς...!!!:lol:

+1000 πολυ πλαστικο ρε παιδια...

SUPERMARIO
31/12/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Εμένα απο φάτσα μου αρέσει πααααρα πολύ.... μακράν απο ότιδήποτε άλλο.... Japan λεμε.

Αν έχει όντως 8.000 θα είναι αρκετά ακριβό κατα τη γνώμη μου....

Οντως είναι το μοναδικό -Γιαπωνεζικο- on(50%)-off(50%) της κατηγορίας το οποίο μπορείς να φορτώσεις για ταξίδι και το οποίο θα σε προστατευει απο αέρα κλπ....

Με δεδομένο οτι ο Domie δεν θα φύγει μπορεί τελικά να πάω για βστρωμακι.... Domie για χωματάκι vstrom για ταξίδια..... θα εξαρτηθεί και απο την τιμή του tenere....

Σε ένα Γερμανικό site απο μαγαζί έδινε τιμή 6995Ε καλό;;; :D

Εδώ όμως είναι Griechenland:bigcry:









μπορεις να το παρεις εισαγωγης τοτε περιπου στα ιδια λεφτα.

ο κινητηρας του ΧΤ ειναι, δεν σπαει δεν χαλαει, αρα να παει να γ@μηθει και η εγγυηση.

domiemic65
31/12/2007, 00:47
Εντάξει αλλά και απο την άλλη σκεύτομαι... συλογή απο μονοκύλινδρα θα κάνω;

Αντε να ρθεί και βλέπουμε....

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ:beer: :beer: