PDA

View Full Version : Ωρα για καινούρια.....



domiemic65
16/12/2007, 16:09
Γειά σας παιδιά.... νέος στο φόρουμ!

Πιθανές υποψήφιες:

1) XTZ 660 tenere
2) Transalp 700
3) V-strom 650

Η πρώτη μου επιλογή θα ήταν σαφώς το HONDA αλλά κάτι δεν μου κολάει.... δεν το έφτιαξαν και πολύ ανταγωνιστικό... εντάξει παραμένει HONDA (αν και σαν τα παλία honda δεν θα είναι) αλλά βάλε ένα ψαλιδάκι της προκοπής, καμιά αναρτησούλα, ένα νέο πλαίσιο... κλπ γνωστά.... απο φάτσα χμ έτσι κι έτσι.... Ασε που το θεωρώ και ακριβό... με ABS ενοείται!

Το tenere άλλη κατιγορία θα μου πείτε... μονοκύλινδρο. ΟΚ αλλά είναι κούκλα.... και ότι πρέπει για χωματάκι. Αλλωστε μετά τον Domie μου θα μου κακοφανει αν περιορισω το χώμα.... αν ήταν και V90:p ...

Ε το v-strom μόνο και μόνο για τον κινητήρα του....

Ευρωπαικό δεν....:nono:

Απόψεις;;;

Ευχαριστώ....

apav
16/12/2007, 18:05
XT660 2005 5780? LINK (http://www.motodynamics-accessories.gr/motor/01_models_2005_06_07/downloads/afisa_models_2005_06.pdf) :wave2:

domiemic65
16/12/2007, 18:20
Μπάα.... όχι!!!

Δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα χτ μόνο το tenere....

Ξέρεις πότε θα ρθεί Ελλάδα;;

xampos
16/12/2007, 18:22
και τι ειναι το ΧΟΝΤΑ ρε παλικαρ και το γραφεις και με κεφαλαια :yuck: :yuck:

ακου εκει σαφως παραμενει ΧΟΝΤΑ :rotflmao: :rotflmao:

παρε το DL να γουσταρεις και ας τις μ@λακιες, , (τα ΧΟΝΤΑ δηλαδη :lol: ) :yuck:

η νουμερο ενα εταιρια απο κατω προς τα πανω ομως :lol:

Tpap
16/12/2007, 18:33
ειπες, το βεστρωμ μονο και μονο για τιιιι...????

road spirit
16/12/2007, 18:58
bmw f 800 GS

mixalakis
16/12/2007, 19:31
Kawasaki Versys

epp1640
16/12/2007, 19:55
Εγώ ψηφίζω χαλαρά το yamahaκι, εναλλακτικά το V strom το οποίο τώρα το έβγαλαν σε μία πιο χωμάτινη έκδοση με άλλα λάστιχα και μία εξατμισούλα.. :beer:

EVI
16/12/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Γειά σας παιδιά.... νέος στο φόρουμ!


Η πρώτη μου επιλογή θα ήταν σαφώς το HONDA αλλά κάτι δεν μου κολάει.... δεν το έφτιαξαν και πολύ ανταγωνιστικό... εντάξει παραμένει HONDA (αν και σαν τα παλία honda δεν θα είναι) αλλά βάλε ένα ψαλιδάκι της προκοπής, καμιά αναρτησούλα, ένα νέο πλαίσιο... κλπ γνωστά.... απο φάτσα χμ έτσι κι έτσι.... Ασε που το θεωρώ και ακριβό... με ABS ενοείται!




:look:

:rotflmao: :rotflmao: :lol:


το χοντα παρε :p

:beer:

trigger
16/12/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:look:

:rotflmao: :rotflmao: :lol:


το χοντα παρε :p

:beer:
:rolleyes:
και γιατί γελάς παρακαλώ; :confused:

























Honda είπες;
:bigcry: :bigcry: :bigcry:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
16/12/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
:rolleyes:
και γιατί γελάς παρακαλώ; :confused:

























Honda είπες;
:bigcry: :bigcry:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



το νου σου γλαστρααααααααααααααααααα :rotflmao: :rotflmao: :lol:

trigger
16/12/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το νου σου γλαστρααααααααααααααααααα :rotflmao: :rotflmao: :lol:
Δεν πετάς καλύτερα κανένα Honda να συμβάλεις για ένα καθαρό περιβάλλον... :winka:

domiemic65
16/12/2007, 23:11
Το Dominator μου (μοντ.92 Japan) μόλις έκλεισε τα 160.000 χλμ. Μόνο και μόνο για αυτό θα μου επιτρέψετε να είμαι θετικά προδιατεθιμένος για την Honda (άντε και με μικρά... μην πάθει τίποτα ο φίλος):D
Δεν κατάλαβα γιατί βαράτε... και έγω δεν είπα οτι το Transalp δεν με φτιάχνει και τόσο έως καθόλου;;;

Το v-strom το ξέρω αρκετά καλά (το έχει ο αδερφός μου. Το έχει σκίσει στα χιλιόμετρα και είναι υπερευχαριστημένος).... Ωραίο γενικά αλλά λίγο η φάτσα του λίγο το οτι είναι ΟΟΟΟOOOΝ-off. Ξέρω γω... Σίγουρα είναι ότι καλύτερο για ταξίδι (σωωωωωπα!!) στην πόλη όμως;

Τι ξέρετε για τα προβλήματα στην τροφοδοσία που είχε ο κινητήρας της Yamaha; Ακούω οτι τα λύσανε ισχύει;;

domiemic65
18/12/2007, 17:01
Τίποτα;;;;

el_hymador
18/12/2007, 17:20
Θα συμφωνησω BMW F800GS

MikeG
18/12/2007, 17:25
Μεταξύ αυτών που λες TENERE! Τέλος:smokin:

domiemic65
18/12/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μεταξύ αυτών που λες TENERE! Τέλος:smokin:

Ποτε θα ρθεί ξέρει να μου πεί κανείς;:confused: :confused:



BMW δεν παίρνω. Οχι οτι το μηχανάκι δεν θα είναι καλό αλλά θα παίζει λογικά κοντα στο 10.000Ε τα οποία δεν θέλω να διαθέσω... συν το υψιλό κόστος συντήρησης των BMW.....



Αν τελικά δεν ξαναπάρω μονοκύλινδρο μου φαίνεται οτι πάω δαγκωτο για βστρωμιον.....:beer:

zubitos
19/12/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μεταξύ αυτών που λες TENERE! Τέλος:smokin:




+1

mixalakis
19/12/2007, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Ποτε θα ρθεί ξέρει να μου πεί κανείς;:confused: :confused:



BMW δεν παίρνω. Οχι οτι το μηχανάκι δεν θα είναι καλό αλλά θα παίζει λογικά κοντα στο 10.000Ε τα οποία δεν θέλω να διαθέσω... συν το υψιλό κόστος συντήρησης των BMW.....



Αν τελικά δεν ξαναπάρω μονοκύλινδρο μου φαίνεται οτι πάω δαγκωτο για βστρωμιον.....:beer:

Πες 11.000 να'σαι μέσα!

domiemic65
19/12/2007, 15:56
Aν το τενερε βγεί στα 8.000Ε θα είναι ακριβό όμως...... πολύ!!!!!!!:mad:

gixxerpap
19/12/2007, 16:51
παιρνεις ενα v strom, του σεταρεις και το μπροστινο με ενα σετ ελατηρια- λαδια, και εισαι ετοιμος!

και αν θελεις και αλλη δυναμη, εκκεντροφορους απο sv 650, φιλτρο-εξατμιση-commander και εχεις αλλα 13 αλογατα στον τροχο!


κοιτα και λιγο το versys...αξιζει πραγματικα!

και για να κανω και τις παρατηρησεις μου:

- τα bmw δεν εχουν ακριβο service, ουτε ακριβα ανταλλακτικα!!!!
(μονο στα αξεσουαρ σου τον πιανουν λιγουλακι)

- το tenere δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα δυο, και δε θα σου το συνιστουσα με τιποτα να σκοπευεις να βγαινεις και εξω απο την αθηνα!!!!μιλαμε για μονοκυλινδρο μοτερ που κινει και το MT-03:yuck:

Ζεύκας
19/12/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
παιρνεις ενα v strom, του σεταρεις και το μπροστινο με ενα σετ ελατηρια- λαδια, και εισαι ετοιμος!

και αν θελεις και αλλη δυναμη, εκκεντροφορους απο sv 650, φιλτρο-εξατμιση-commander και εχεις αλλα 13 αλογατα στον τροχο!

τι του λες μωρέ του ανθρώπου? :hypnotize

καινούριο μηχανάκι θα πάρει!

σιγά μη βάλει κ racing kit! :lol:

marios8
19/12/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μεταξύ αυτών που λες TENERE! Τέλος:smokin:



+2 :wave2:

panagiotispapa
19/12/2007, 18:29
Η λύση είναι μια....
Transalp 650.......
θα βρείς εύκολα φτηνό μετ/νο και θα σε βγάλει μέχρι τα 150000 χλμ άνετα.... και μετά δοκιμάζεις και το καινούριο 700......
:smokin:

vthn
19/12/2007, 19:03
Aν όπως λες έκανες 160.000 χλμ χωρίς πρόβλημα, τότε ψήφο στο honda.
Το tenere φαίνεται όμορφο (στις φωτογραφίες) και προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκετά.

gixxerpap
19/12/2007, 19:15
εννοειται ρε παιδια οτι αφρικανες και transalp βγαζουν τοσα και πολυ περισσοτερα, με ελαχιστα εως καθολου προβληματα!

για το v strom φανταζομαι οτι ισχυουν περιπου τα ιδια, αλλα δεν εχω παραδειγματα να το υποστηριξω....


....και ξαναλεω το τενερε, μπορει να ειναι ομορφο ή εντυπωσιακο ή πρωτοτυπο, ή οπως θελετε πειτε το, αλλα ειναι μονοκυλινδρο και οι δυνατοτητες του θα ειναι περιορισμενες!

MikeG
19/12/2007, 19:20
Τα μονοκίλυνδρα είναι κ@βλ@ & πλέον ταξιδεύεις άνετα με αυτά. Τέλος.:winka:

domiemic65
19/12/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Aν όπως λες έκανες 160.000 χλμ χωρίς πρόβλημα, τότε ψήφο στο honda.
Το tenere φαίνεται όμορφο (στις φωτογραφίες) και προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκετά.

Πραγματικά αν δεν είχε αρχίσει να δείχνει την ηλικία του ο παπούλης (Domie) δεν θα πήγαινα για μηχανάκι..... βέβαια τέτοια μοτέρ τουλάχιστον απο θέμα αξιοπιστίας δεν είμαι σίγουρος οτι ξαναβγαίνουν.... και μιλάμε για κατασκευη Japan έτσι.. γιατί λίγο μετά το δικό μου μοντέλο και τα Domie άρχισε να τα φτιάχνει Ευρώπη.

Ασε που σκεφτομαι και το άλλο: μια καλή επισκευούλα (1500Ε πανω κάτω... αντε 2000) και ο Domie κάνει άλλα τόσα....:lol: :lol:
Βέβαια θα μου πείς με τόσα βρίσκεις μτχ σε καλή κατάσταση..... εγώ όμως δεν θέλω άλλο θέλω αυτό ή κάτι καινούριο!!!

devil's animal
19/12/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Πραγματικά αν δεν είχε αρχίσει να δείχνει την ηλικία του ο παπούλης (Domie) δεν θα πήγαινα για μηχανάκι..... βέβαια τέτοια μοτέρ τουλάχιστον απο θέμα αξιοπιστίας δεν είμαι σίγουρος οτι ξαναβγαίνουν.... και μιλάμε για κατασκευη Japan έτσι.. γιατί λίγο μετά το δικό μου μοντέλο και τα Domie άρχισε να τα φτιάχνει Ευρώπη.

Ασε που σκεφτομαι και το άλλο: μια καλή επισκευούλα (1500Ε πανω κάτω... αντε 2000) και ο Domie κάνει άλλα τόσα....:lol: :lol:
Βέβαια θα μου πείς με τόσα βρίσκεις μτχ σε καλή κατάσταση..... εγώ όμως δεν θέλω άλλο θέλω αυτό ή κάτι καινούριο!!!



μηπως μενεις Βολο?
καταγωγη ισως?
κανενα ξαδελφο μακρυνο?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κοιτα σε versys και v-strom και οτι γουσταρεις παρε.
στην τελικη δεν θα το παντρευτεις.
το πουλας και περνεις αλλο.
κανεις μια ανταλλαγη βρε αδερφε μου...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gousgoun_69
19/12/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Ποτε θα ρθεί ξέρει να μου πεί κανείς;:confused: :confused:



BMW δεν παίρνω. Οχι οτι το μηχανάκι δεν θα είναι καλό αλλά θα παίζει λογικά κοντα στο 10.000Ε τα οποία δεν θέλω να διαθέσω... συν το υψιλό κόστος συντήρησης των BMW.....



Αν τελικά δεν ξαναπάρω μονοκύλινδρο μου φαίνεται οτι πάω δαγκωτο για βστρωμιον.....:beer:




Το Μάρτιο έρχεται το TENERE...κι εγώ το περιμένω.Το BMW χαλαρά θα φτάνει τα 12 χιλιάρικα με τα παραφερνάλια μαζί οπότε το βλέπω απο χλωμό ως καθόλου αν και είναι ωραίο.:beer:

domiemic65
20/12/2007, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μηπως μενεις Βολο?
καταγωγη ισως?
κανενα ξαδελφο μακρυνο?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κοιτα σε versys και v-strom και οτι γουσταρεις παρε.
στην τελικη δεν θα το παντρευτεις.
το πουλας και περνεις αλλο.
κανεις μια ανταλλαγη βρε αδερφε μου...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οχι... ούτε καταγωγή.... γιατι ξέρεις κανέναν πυροβολημένο με το Domie απο Βόλο;;;:rotflmao:

Το versys δεν με πολυαρέσει.... αλλά ένα test drive μπορεί και να το κάνω....
Το βστρωμακι το ξέρω καλά.... το έχω οδηγήσει αρκετά!

domiemic65
20/12/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Το Μάρτιο έρχεται το TENERE...κι εγώ το περιμένω.Το BMW χαλαρά θα φτάνει τα 12 χιλιάρικα με τα παραφερνάλια μαζί οπότε το βλέπω απο χλωμό ως καθόλου αν και είναι ωραίο.:beer:

Καλά BMW με τίποτα..... στο κάτω κάτω οτι κάνεις με το BMW μπορείς να το κάνεις παααρα πολύ άνετα και με το v-strom κατα 95% άντε να πάς λίγο πιο αργά και προσεχτικά στο χωμα.... και με την διαφορά στα φράγκα πάς κανα δύο ταξιδάκια γ@μ@τα... τουλάχιστον!

Σίγουρα αναμονή μέχρι τον Μάρτη.... άλλωστε κάτι άκουσα οτι μπορεί το strom να έχει μια μείωση στην τιμή μέχρι τότε....:D :D

iannis
20/12/2007, 12:42
εγω στη θεση σου αν ηταν να παρω καινουργιο μαλλον για τενερε θα πηγαινα που εισαι και μονοκυλινδρος τωρα, για πιο προσιτη λυση μεταχειρο τρανσ αλπ 650 (αθραυστο μοτερ αλλα για χοντα δεν εχει καλη ποιοτητα βαφης ,ψιλοσκουριαζει, made in spain) , η αμα βρεις κανενα απο τα τελευταια αφρικα που ειναι και made in japan

sapila racing
20/12/2007, 13:25
Εγω δεν πιστευω οτι μπορεί το V Strom να πάει 150.000 χλμ χωρίς επισκευή, ούτε και το Tenere θα το κάνει αυτό.

Eχεις καλομάθει με το Honda και δεν το εχεις καταλάβει ακόμα ;)

Εγω στην θέση σου θα το εφτιαχνα, αλλά ισως εχω άλλα κριτήρια.

domiemic65
20/12/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω δεν πιστευω οτι μπορεί το V Strom να πάει 150.000 χλμ χωρίς επισκευή, ούτε και το Tenere θα το κάνει αυτό.

Eχεις καλομάθει με το Honda και δεν το εχεις καταλάβει ακόμα ;)

Εγω στην θέση σου θα το εφτιαχνα, αλλά ισως εχω άλλα κριτήρια.

Αγαπητέ δεν έχουμε άλλα κρητήρια και εγώ το σκεύτομαι αυτό όπως είπα παραπάνω αλλά θέλω να μπορώ να πηγαίνω κανένα ταξιδάκι πιο άνετα ή και δικάβαλος.... με τον Domie πεφτει πολύ κούραση.
Αλλωστέ ο Domie δεν προκειται να πουληθεί. Αντίθετα σε βάθος χρόνου έχω στον νου μου να τον αναπαλαιώσω πλήρως.... κάτι σαν την μπεμπα που έχεις στην φωτό:)

Οσο για 150.000χλμ σίγουρα κανένα σημερινό μηχανάκι δεν πάει χωρίς επισκευή...

domiemic65
20/12/2007, 18:54
Σημερα έκανα test drive το transalp.

Eντάξει δεν ήταν κακό. Κάθε άλλο... Αρπαγε όμορφα απο χαμηλά... δεν το πηγα και στα κόκκινα....
Είχα τη αίσθηση οτι ήμουν πάνω και απο χθές... καλή σέλα... πολύ ευκολοδήγητο...
σίγουρα το βστρομ υστερεί σ' αυτόν τον τομέα... θέλει μια συνήθεια... έχει πιο βαριά αίσθηση... ίσως και λόγω πολύ πλατιάς σέλας που ενω δεν είσαι σε ψηλό μηχανάκι κάποιες φορές δυσκολεύεσαι να το κουμαντάρεις... βέβαια μπορεί στα πολλά να είναι πιο σταθερό δεν ξέρω.
Ακουγόταν ένα κουδούνισμα αλλά μάλον ήταν απο το προστατευτικό των λαιμών της εξάτμησης που συντόνιζε... μετά ξέχασα να το ρωτήσω!
Αυτό το maid in Spain πολύ με χαλάει όμως.... :sad:

domiemic65
20/12/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
αμα βρεις κανενα απο τα τελευταια αφρικα που ειναι και made in japan

Σκεύτομαι να μην πάω σε μτχ... αλλά αυτό δεν είναι και κακή άποψη.

Μόνο όμως αν βρεθεί κάτι σε πραγματικά εξαιρετική κατάσταση....!!!

domiemic65
29/12/2007, 10:14
http://moto.honda.fr/fichetechnique.aspx?modeleid=14

Πολύ ωραία παρουσίαση!! Δείτε το E-BROCHURE...

Με την ψιλή ζελατίνα είναι πιο ωραία...

Vstrommer71
29/12/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Το Dominator μου (μοντ.92 Japan) μόλις έκλεισε τα 160.000 χλμ. Μόνο και μόνο για αυτό θα μου επιτρέψετε να είμαι θετικά προδιατεθιμένος για την Honda (άντε και με μικρά... μην πάθει τίποτα ο φίλος):D
Δεν κατάλαβα γιατί βαράτε... και έγω δεν είπα οτι το Transalp δεν με φτιάχνει και τόσο έως καθόλου;;;

Το v-strom το ξέρω αρκετά καλά (το έχει ο αδερφός μου. Το έχει σκίσει στα χιλιόμετρα και είναι υπερευχαριστημένος).... Ωραίο γενικά αλλά λίγο η φάτσα του λίγο το οτι είναι ΟΟΟΟOOOΝ-off. Ξέρω γω... Σίγουρα είναι ότι καλύτερο για ταξίδι (σωωωωωπα!!) στην πόλη όμως;

Τι ξέρετε για τα προβλήματα στην τροφοδοσία που είχε ο κινητήρας της Yamaha; Ακούω οτι τα λύσανε ισχύει;;
Αν σε ενδιαφερει το τριπτυχο (χαλαρο) ταξιδι ασφαλτο και ταξιδιωτικο εντουρο τοτε πραγματικα κρατα το Dominator,σοβαρα!Ειναι πολυ καλο μηχανακι και το οποιο δεν καλυπτεται σαν ποικιλια χρησεων απο κανενα μηχανακι αυτης της κατηγοριας σημερα.Το πολυ πολυ βρες ενα μοτερακι ή κι ενα πιο καινουργιο μηχανακι(τα 98αρια παιζουν στα 3000€ )
Αν εχεις σκοπο να μην πατας σοβαρο χωμα,τοτε κατευθυνσου σε καποιο απο τα μοντελα που ανεφερες.Πιαστε μια:beer:

p@nos
29/12/2007, 14:07
F800GS

Ο πρωτος αληθινος απογονος του Αfrica και του ΤΕΝΕRE(του παλιου)...

domiemic65
29/12/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
F800GS

Ο πρωτος αληθινος απογονος του Αfrica και του ΤΕΝΕRE(του παλιου)...

Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πέραν του ότι θα είναι σίγουρα κοντά και πάνω απο τα 10000Ε..... δεν το εμπιστεύομαι.... αν και BMW!!!

road spirit
29/12/2007, 19:34
πάντως αφου λες οτι θα κρατήσεις το domie και με λίγα χρήματα γίνεται/ παραμένει αξιόμαχο τότε στη θέση σου δεν θα έπερνα (και εχοντας απορρίψει το bmw) πάλι μονοκύλινδρο. Αν και το νεο τενερε ειναι μούρλια, μάλλον δε θα ήθελα να έχω δυο μονοκίλιυνδρα στη συλλογή μου.
Αν αυτό που σου λείπει ειναι το πιο άνετο ταξίδι, τοτε θες 2κιλυνδρο, και το domie παραμένει να σε πηγαίνει σε χωμάτινο ταξιδιωτικό

:wave2:


ΥΓ αλλά μεταξύ νέου τρανσαλπ ή βεστρωμα, δεν μπορω να διαλέξω...

domiemic65
29/12/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν σε ενδιαφερει το τριπτυχο (χαλαρο) ταξιδι ασφαλτο και ταξιδιωτικο εντουρο τοτε πραγματικα κρατα το Dominator,σοβαρα!Ειναι πολυ καλο μηχανακι και το οποιο δεν καλυπτεται σαν ποικιλια χρησεων απο κανενα μηχανακι αυτης της κατηγοριας σημερα.Το πολυ πολυ βρες ενα μοτερακι ή κι ενα πιο καινουργιο μηχανακι(τα 98αρια παιζουν στα 3000€ )
Αν εχεις σκοπο να μην πατας σοβαρο χωμα,τοτε κατευθυνσου σε καποιο απο τα μοντελα που ανεφερες.Πιαστε μια:beer:

Εντάξει ο Domie όχι οτι δεν πάει ταξίδι (έχω πάει αρκετά) αλλά πρέπει να το θες παααρα΄πολύ.... με πιάνεις; Για δευτερο άτομο.... χμ σκούρα τα πράγματα! Βέβαια θα μου πείς η μοτοσυκλέτα είναι μοναχική απόλαυση!!!!
Στο χώμα σκίζει.... για την κατηγορία του πάντα.... αν του βάλεις και λάστιχα δε το απολαμβάνεις!!!
Το θέμα είναι οτι δεν θέλω άλλο Domie θέλω αυτό που έχω.... οπότε η λύση της αλλάγής μοτέρ είναι μια άποψη....

Μπορείς αραγε να πάρεις ολόκληρο μοτέρ καινούριο;; Ξέρει κανείς κάτι;;

:beer: :beer: Γειά μας!!!!

domiemic65
29/12/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πάντως αφου λες οτι θα κρατήσεις το domie και με λίγα χρήματα γίνεται/ παραμένει αξιόμαχο τότε στη θέση σου δεν θα έπερνα (και εχοντας απορρίψει το bmw) πάλι μονοκύλινδρο. Αν και το νεο τενερε ειναι μούρλια, μάλλον δε θα ήθελα να έχω δυο μονοκίλιυνδρα στη συλλογή μου.
Αν αυτό που σου λείπει ειναι το πιο άνετο ταξίδι, τοτε θες 2κιλυνδρο, και το domie παραμένει να σε πηγαίνει σε χωμάτινο ταξιδιωτικό

:wave2:


ΥΓ αλλά μεταξύ νέου τρανσαλπ ή βεστρωμα, δεν μπορω να διαλέξω...

Εχεις δίκιο.... όσον αφορά το ΥΓ δεν με βοηθάς και πολύ:smilea:

road spirit
29/12/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Εχεις δίκιο.... όσον αφορά το ΥΓ δεν με βοηθάς και πολύ:smilea: δεν εχω οδηγήσει κανένα οπότε δεν έχω άποψη.... :)

αντε, το βεστρώμα είναι κακάσχημο :lol: ,
το τρανσαλπ οχι οτι διεκδικεί δάφνες ομορφιάς, αλλά μου αρέσει πιο πολύ...

αν με το ζορι τωρα με έβαζες να πάρω ενα απο τα δυο, μαλλον το διαλπικό θα έπαιρνα
λόγο οτι εχει αξιόπιστο και πολυδοκιμασμένο κινητήρα (το ότι πήραν τον παλιό και άλλαξαν κεφαλή βάζοντας 4βαλβίδες απο 3, δεν τον κάνει νέο :lol: ) , και ας υπολείπεται σημαντικά σε γκάζι έναντι του στρώματος...

ε, προτιμώ και χόνδα γενικώς από σουτζουκι
νταξ'? βοήθησα ? :rotflmao:

domiemic65
29/12/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν εχω οδηγήσει κανένα οπότε δεν έχω άποψη.... :)

αντε, το βεστρώμα είναι κακάσχημο :lol: ,
το τρανσαλπ οχι οτι διεκδικεί δάφνες ομορφιάς, αλλά μου αρέσει πιο πολύ...

αν με το ζορι τωρα με έβαζες να πάρω ενα απο τα δυο, μαλλον το διαλπικό θα έπαιρνα
λόγο οτι εχει αξιόπιστο και πολυδοκιμασμένο κινητήρα (το ότι πήραν τον παλιό και άλλαξαν κεφαλή βάζοντας 4βαλβίδες απο 3, δεν τον κάνει νέο :lol: ) , και ας υπολείπεται σημαντικά σε γκάζι έναντι του στρώματος...

ε, προτιμώ και χόνδα γενικώς από σουτζουκι
νταξ'? βοήθησα ? :rotflmao:

Ντάαααααξ:beer:

Ναι βρε παιδάκι μου και εγω χοντάκιας είμαι (φαίνεται;;:rotflmao: ) αλλά όταν βλέπω αυτό το ψαλίδι και το πιρούνι απο το 1988.... έ κάτι παθαίνω!
Συν το οτι όπως ειπώθηκε πολές φορές παραπάνω η Χοντα δεν είναι αυτή που ήταν... για ποιότητα και αξιοπιστία μιλάω!!

tifoefs
06/01/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πέραν του ότι θα είναι σίγουρα κοντά και πάνω απο τα 10000Ε..... δεν το εμπιστεύομαι.... αν και BMW!!!

http://www.motorcycle-usa.com/Photos/2008_BMW_F800GS_7.jpg


116253

gixxerpap
06/01/2008, 17:18
ειναι πολυ ομορφο ρε γμτ.....και φαντασου και μια εκδοση adventure...:sun: :sun: :sun:

tifoefs
07/01/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ειναι πολυ ομορφο ρε γμτ.....και φαντασου και μια εκδοση adventure...:sun: :sun: :sun:

Koita to link !!


:beer:

domiemic65
08/01/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
http://www.motorcycle-usa.com/Photos/2008_BMW_F800GS_7.jpg

Έμαθα τιμή απο ανθρωπο πλύ μέσα στα πράγματα.... 12500Ε......!!!!!!!!!
Αν είναι έτσι..... :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

gixxerpap
08/01/2008, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Έμαθα τιμή απο ανθρωπο πλύ μέσα στα πράγματα.... 12500Ε......!!!!!!!!!
Αν είναι έτσι..... :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

?12500 για απλη εκδοση η για adventure?

Tpap
08/01/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ειναι πολυ ομορφο ρε γμτ.....και φαντασου και μια εκδοση adventure...:sun: :sun: :sun:

ΟΜΟΡΦΟ???....με τιποτε.

domiemic65
09/01/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
?12500 για απλη εκδοση η για adventure?

Δεν ξέρω! Θα το ρωτήσω.... απο βδομάδα όμως που θα ξαναδώ τον φίλο!!!

road spirit
09/01/2008, 16:07
δεν υπάρχει βρε παιδιά έκδοση adventure... ακομα τουλάχιστον. Η φωτό στο λινκ του τίφο ειναι το ιδιο μηχανάκι, απλά με χωματερά λάστιχα

εγω το υπολόγιζα γύρω στα 11 και με τα έξτρα που δίνει η bmw (γκριπ, abs, trip computer κλπ) να πήγαινε κάπου εκεί στα 12...

epp1640
09/01/2008, 19:19
http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=80&NEWS_DATA_ID=67014

Τέλος.. :smokin:

domiemic65
09/01/2008, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=80&NEWS_DATA_ID=67014

Τέλος.. :smokin:

Η Yoshimura δεν βγάζει εξάτμηση για το v-strom.... Το τι αλχημείες κάνει ο Σφακιανάκης ειναι άλλο θέμα... Εγω δεν θα διακυνδύνευα να πάρω το Desert.... Δεν λέω ωραιο είναι αλλά προτιμώ να πάρω οτι χρειάζομαι απο τα έξτρα σιγά σιγά...

haniotis
14/01/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ειναι πολυ ομορφο ρε γμτ.....και φαντασου και μια εκδοση adventure...:sun: :sun: :sun:

Θυμάται κανείς το Suzuki το DR 800 BIG; Τον επιλεγόμενο Μπίγκουλα;


116983

haniotis
14/01/2008, 21:25
E, δεν μπορεί να πει η BMW οτι έκανε καμιά επαναστατική σχεδίαση......;)

haniotis
14/01/2008, 21:28
Γιά κάντε μια σύγκριση....


116985

MikeG
15/01/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από haniotis
E, δεν μπορεί να πει η BMW οτι έκανε καμιά επαναστατική σχεδίαση......;)

Δηλαδή.....?:confused: :confused: :confused:

domiemic65
15/01/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από haniotis
Γιά κάντε μια σύγκριση....

Ομολογουμένως μοιάζουν.........

Το BMW είναι σαφώς πιο ωραίο αλλά την ομοιότητα δεν γίναεται να μην την δει κανεις.....:p

Λες το πρότυπο της BMW να ήταν ο μπίγκουλας; Δεν νομίζω μάλλον τους προέκυψε....

haniotis
16/01/2008, 14:59
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Το DR ήταν ένα καταπληκτικό μηχανάκι για την εποχή του.Ισως ήταν λίγο πιο μπροστά σχεδιαστικά απο όσο έπρεπε...Και αυτό το λέω εγώ που καβαλάω Transalp και λοξοκυτάω το BMW....:winka:

nelson
16/01/2008, 15:13
για χαρά,

πριν μερικές βδομάδες πόσταρα την παρακάτω εικόνα σε ένα topic για το νέο F800GS και πέσανε να με φάνε...


117127

domiemic65
16/01/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
για χαρά,

πριν μερικές βδομάδες πόσταρα την παρακάτω εικόνα σε ένα topic για το νέο F800GS και πέσανε να με φάνε...

Ε καλά τα ξέρεις αυτά! Ορισμένοι είναι παραπάνω θερμόαιμοι σ' αυτά τα θέματα....:)

domiemic65
16/01/2008, 19:32
Συν τοις άλλοις εμείς μέχρι τώρα συγκρίνουμε φωτογραφίες..... μπορεί όταν το δούμε απο κοντά το μηχανάκι να μην έχει καμία σχέση!!

haniotis
16/01/2008, 19:41
Εεεε ναί βέβαια, μπορεί, όλα γίνονται.. μπορεί και να μοιάζει με TZR απο κοντά..:D :D

Παιδιά, δεν ειρωνεύομαι, πλάκα κάνω!

domiemic65
16/01/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από haniotis
Εεεε ναί βέβαια, μπορεί, όλα γίνονται.. μπορεί και να μοιάζει με TZR απο κοντά..:D :D

Παιδιά, δεν ειρωνεύομαι, πλάκα κάνω!

Ή και με ZZR...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: