PDA

View Full Version : Format



George-3-
16/12/2007, 23:13
Γεια, θα κανω format τον υπολογιστη και θελω να μου πειτε οσοι ξερετε πως θα φροντισω να κατεβασω τους drivers που θα χρειαστω καθως επισης και αν γινεται να βρω Windows XP και να τα περασω με το δικο μου σειριακο κωδικο δεν ξερω τι....

Akatanomastos
16/12/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Γεια, θα κανω format τον υπολογιστη και θελω να μου πειτε οσοι ξερετε πως θα φροντισω να κατεβασω τους drivers που θα χρειαστω καθως επισης και αν γινεται να βρω Windows XP και να τα περασω με το δικο μου σειριακο κωδικο δεν ξερω τι....

tha deis ti siskeves exeis, kai tha pas stis episimes istoselides tous na katevaseis drivers.

George-3-
16/12/2007, 23:17
Ευχαριστω ομως εννοω πως θα δω ποιες συσκευες εχω ακριβως? Πλεον δεν εχω τα χαρτια αγορας.

Akatanomastos
16/12/2007, 23:23
start
setting
control panel
system
ekei anoigei ena parathiropou exei pano karteles, patas afti pou leei hardoware kai emfanizei device manager.
pata to
sou emfanizei meta ta panta pou exei to pc pano, patas sto + kai vlepeis ti siskevi einai kai ti etairia klp klp, min peirakseis tipota rithmiseis.
katevase ta vasika, karta grafikon karta ixou, ,gia modem , drivers gia motherboard tetoia pramata, ta alla later

shatz
16/12/2007, 23:36
Τις συσκευές μπορείς να τις δεις από το Control Panel -> System->Hardware-> Device Manager.

Συνήθως τα κυριότερα είναι motherboard, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου και τίποτα

για SATA δίσκους αν δεν τους βλέπει το BIOS ή τα Windows.

Τα άλλα τα βρίσκεις και μετά (εκτυπωτές, scanners).

Αν δεν εμφανίζονται ακριβώς στο Control Panel μπορείς να ανοίξεις το κουτί και να δεις περίπου τι

έχεις μέσα.

Δες το motherboard για την μάρκα και το version για το BIOS.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

George-3-
16/12/2007, 23:38
OK, και με τα windows τι μπορω να κανω ?

vangelis 64
17/12/2007, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
OK, και με τα windows τι μπορω να κανω ? Αν έχεις γνήσια,βάζεις το CD και πάει μόνο του το πράμα.Αν χρησιμοποιείς σπασμένα και δεν έχεις κρατήσει αντίγραφο,μπες σε κάποιο site όπως το emule ή το torrent και κατέβασέ τα.

Κατά τη γνώμη μου πάντως,αξίζει τον κόπο να δώσεις 100? και να πάρεις γνήσια.:wave2:

paramedic
17/12/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Κατά τη γνώμη μου πάντως,αξίζει τον κόπο να δώσεις 100? και να πάρεις γνήσια.:wave2:
Γιατί???

zephyr1
17/12/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Γιατί???

Γιατι με την κοπια δεν μπορεις να κανεις update ,στο κλειδωνουν.
Ακομα ειναι ενα λειτουργικο που πλεον εχει πατησει τοσο καλα που αξιζει τα λεφτα του.
Win xp home gr-engl 80 ευρα.
Win xp pro gr-engl 120 ευρα.

:wave2:

project.breeze
17/12/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
[B]Γιατι με την κοπια δεν μπορεις να κανεις update ,στο κλειδωνουν



Κάνεις λάθος :smilea: Αν έχεις φροντίσει να κατεβάσεις τα corporate edition μια χαρά κάνεις update:beer:

hotcarver
17/12/2007, 21:42
Θεας vista free και να κανεις και update??

tansap
17/12/2007, 22:05
δεν ειπε για vista το παιδι....

για xp μιλησε και οσο για update στα xp (οχι τα original) γινεται κανονικα

:wave2:

hotcarver
17/12/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tansap
δεν ειπε για vista το παιδι....

για xp μιλησε και οσο για update στα xp (οχι τα original) γινεται κανονικα

:wave2:

Ρωτησε και που θα τα βρει νομιζω,εχεις??..anyway και xp αν θελεις πμ..

ΜΟΖΑΡΤ
18/12/2007, 11:17
ψαξε τα xp black edition.
παιρνει ενημερωσεις.
εχει ολους τους drivers(σε τρια pc που τα περασα αναγνωρησε τα παντα κατευθειαν)
εχεις γαματα γραφικα και εχει τα πιο κλασικα προγραματα μεσα και ολα με τα κλειδια τους σπασμενα.

la_villa
18/12/2007, 14:07
xp black edition?
είναι καλά αυτά μιας και ψήνεται καιρό ένα format

ποια η διαφορά τους απο τα xp pro?

George-3-
18/12/2007, 15:02
Eυχαριστω παρα πολυ και αναμενω να διαβασω για τα black edition αν και παιζει να βρω τους κωδικους απο τα αυθεντικα.

ΜΟΖΑΡΤ
18/12/2007, 17:48
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΔΗΓΙΕΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΚΑΝΕΤΕ ΒΟΟΤ ΑΠΟ ΤΟ CD KAI FRESH INSTALL (FORMAT-INSTALL)
Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ C: KAI OXI ΣΕ ΑΛΛΟ PARTITION ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ SERIAL ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ UPDATES KANONIKA!!
EINAI ENGLISH.
ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ VERSION BLACK XP ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ Η ΝΕΟΤΕΡΗ !!!
ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΤΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
ΑΠΟ 'ΤΙ ΞΕΡΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.
ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΑΚΕΛΟΣ "KEYS" ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ KEYS,
CRACKS ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: MHN ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ANTIVIRUS ΠΟΥ ΕΧΕΙ, ΔΙΑΛΕΞΤΕ 1-2,
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ !!!

HAVE FUN !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ POST INSTALLER
ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΑ OPTIONAL ,ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ KAI WINDOWS TWEAKS,
ΜΗΝ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ
"TWEAK SECURITY HARDEN WINDOWS XP".
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΕΧΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΠΟΥ ΟΜΩΣ
ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ CONTROL PANEL, TASK MANAGER, MY DOCUMENTS KAI ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ,
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ C:
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΝ "ΔΕΙΤΕ" ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΙΝ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ TWEAK SERVICE
ΑΠΟ ΤΟ "TWEAK SECURITY HARDEN WINDOWS XP" KAI KATΩ ΑΝ ΔΕΝ
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΟΠΩΣ Π.Χ.
SYSTEM RESTORE SERVICE, REMOTE DESKTOP ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.


Αυτα......happy downloading

George-3-
18/12/2007, 18:39
Δηλαδη Mozart αν βρω (που θα βρουμε?) Black XP τοτε βαζω μεσα το CD και δεν καω τιποτα αλλο εκτος απο Fresh Install .
Φυσικα πρωτα θα εχω ηδη κανει back up τα αρχεια μου και τα εξτρα προγραμματα που θελω.

zephyr1
18/12/2007, 19:06
Αντε πεστε λιγο ακομα και...............μας δεσανε.:rotflmao:

ΜΟΖΑΡΤ
18/12/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Δηλαδη Mozart αν βρω (που θα βρουμε?) Black XP τοτε βαζω μεσα το CD και δεν καω τιποτα αλλο εκτος απο Fresh Install .
Φυσικα πρωτα θα εχω ηδη κανει back up τα αρχεια μου και τα εξτρα προγραμματα που θελω.
ολα μονο του τα κανει και μολις τελειωσει θα βγαλει ακομα ενα μενου που μπορεις να επιλεξεις τι προγραμματα θελεις.εκει τα επιλεγεις ολα γιατι ειναι διαφορα γκατζετ.μετα θα σου βγαλει ακομα ενα μενου με σκινς,προγραμματα εγγραφης,επεξεργασια εικονας,ηχου κτλ.
γραψε στο youtube black xp και θα δεις

paramedic
19/12/2007, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι με την κοπια δεν μπορεις να κανεις update ,στο κλειδωνουν
Μια χαρά update κάνεις στα πειρατικά ΧΡ και χωρίς να έιναι black Edition. Απλά όταν θα κάνεις update πρώτη φορά θα προσέξεις να μην καταβάσεις το update :Windows Genuine Notification ή κάπως έτσι. Το ξεκλικάρεις απο την λίστα, του λές οτι δεν θέλω νε με ενημερώσεις ποτέ ξανά για αυτό to update και όλα μέλι γαλά...

zephyr1
19/12/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Μια χαρά update κάνεις στα πειρατικά ΧΡ και χωρίς να έιναι black Edition. Απλά όταν θα κάνεις update πρώτη φορά θα προσέξεις να μην καταβάσεις το update :Windows Genuine Notification ή κάπως έτσι. Το ξεκλικάρεις απο την λίστα, του λές οτι δεν θέλω νε με ενημερώσεις ποτέ ξανά για αυτό to update και όλα μέλι γαλά...

Thx .:beer:

la_villa
20/12/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Μια χαρά update κάνεις στα πειρατικά ΧΡ και χωρίς να έιναι black Edition. Απλά όταν θα κάνεις update πρώτη φορά θα προσέξεις να μην καταβάσεις το update :Windows Genuine Notification ή κάπως έτσι. Το ξεκλικάρεις απο την λίστα, του λές οτι δεν θέλω νε με ενημερώσεις ποτέ ξανά για αυτό to update και όλα μέλι γαλά...

για ποιο λόγο όχι αυτό?
απότι είδα εγώ το έχω και δεν μπορεί λέει να σβηστεί

cityfly
20/12/2007, 00:43
εγώ πάλι δεν βρίσκω το λόγο για update στα ΧΡ
όσο είχα τα δικά μου τα σπασμένα δεν έκανα ποτέ update και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τίποτα

ΜΟΖΑΡΤ
20/12/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ πάλι δεν βρίσκω το λόγο για update στα ΧΡ
όσο είχα τα δικά μου τα σπασμένα δεν έκανα ποτέ update και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τίποτα
αν καποιος εχει μονο το service pack1 ομως στα xp χωρις update ειναι για κλαμματα

deus_cide
20/12/2007, 13:47
a

paramedic
20/12/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
για ποιο λόγο όχι αυτό?
απότι είδα εγώ το έχω και δεν μπορεί λέει να σβηστεί
Γιατί αυτό είναι ο ρουφιάνος που λεέι στην microsoft οτι έχεις πειρατική κόπια. Δεν μπορείς να κάνεις update(χέστηκες σιγά το πράγμα εφόσον έχεις SP2). Το μόνο που μου την σπάει προσωπικά έιναι το γεγονός οτι εμφανίζτεαι συχνά-πυκνά μια ειδοποιηση οτι έχεις πέσει προφανώς θύμα πειρατείας χεχε!! Ασε με ρε φίλε να έχω πέσει τι σε νοιάζ???

marios8
20/12/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
για ποιο λόγο όχι αυτό?
απότι είδα εγώ το έχω και δεν μπορεί λέει να σβηστεί

Kαι εγώ την ίδια μ@λ@κια έκανα :a018: :a018: :wave2:

cityfly
21/12/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
αν καποιος εχει μονο το service pack1 ομως στα xp χωρις update ειναι για κλαμματα


όντως

διευκρινίζω λοιπόν

μετά το σέρβις πακ 2

όλα ήταν άψογα