PDA

View Full Version : ΧΤ 600 E, πρόβλημα στη μίζα



notakos600
17/12/2007, 00:20
Έχω ένα XT 600 E του 2002 και σήμερα το πρωί που πήγα να το βάλω μπροστά κόλλησε η μίζα και γυρνούσε συνεχώς.
Το τρελλό της υπόθεσης είναι πως συνέχισε να γυρίζει ακόμη κι όταν έκλεισα τον κεντρικό διακόπτη από το κλειδί. Αναγκάστηκα να ξεκουμπώσω το πλα'ι'νό καπάκι και να βγάλω τον έναν πόλο της μπαταρίας η οποία είχε σχεδόν ψοφήσει.
Βέβαια εδώ και αρκετό καιρο είχα παρατηρήσει πως κάποιες φορές έκανε επαφή το μπουτόν της μίζας και κάποιες άλλες όχι.
Αύριο θα κοιτάξω : μπουτόν, ρελλέ, κεντρικό διακόπτη και για το τέλος θα αφήσω τη μίζα.
Μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το ΧΤ του έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω τι φταίει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mai_tai
17/12/2007, 00:34
κατα πρωτα ελενξε τον διακοτη της μηχανης φιλε μου

notakos600
17/12/2007, 01:13
Το κακό Νο1 είναι πως δεν έχω ηλεκτρικό διάγραμμα για να δω τι παίζει με θέμα ρελέ που υποθετικά πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στο μπουτόν της μίζας στο τιμόνι και στη μίζα.
Κάτι μου λέει πως αυτό είναι βραχυκυκλωμένο.
Το κακό Νο2 είναι πως πρέπει να βγάλω τους λαιμούς της εξάτμισης για να μπορέσω να δουλέψω άνετα στη δεξιά μεριά.
Με μία πρώτη ματιά πάντως το καλώδιο του + , μια και το σώμα είναι η γείωση, πριν τη μίζα φεύγει από ένα μαύρο κουτάκι που νομίζω πως είναι το ρελέ.
Όλα αυτά βέβαια είναι σκόρπιες σκέψεις και υποθέσεις μέχρι να γίνει η αυτοψία.


Διακόπτης παίζει πολύ και αυτός σαν σενάριο και πολύ περισσότερο γιατι με δυσκόλευε στο γύρισμα, σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

trigger
17/12/2007, 01:43
notako έχω ξανακούσει για κολλημένο ρελέ μίζας σε 600.
Θα ψάξω μήπως έχω πουθενά το διάγραμμα της καλωδίωσης και αν το βρώ θα σου το στείλω.

trigger
17/12/2007, 01:47
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=913&highlight=%F1%E5%EB%E5+%EC%DF%E6%E1%F2)
:wave2:

notakos600
17/12/2007, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=913&highlight=%F1%E5%EB%E5+%EC%DF%E6%E1%F2)
:wave2:


Φιλαράκι trigger, με κάλυψες 100% και σε ευχαριστώ πολύ.
Κάτι με έτρωγε για το ρελέ από την αρχή πάντως .

trigger
17/12/2007, 01:53
Και εμένα κάτι με έτρωγε οτι το έχω ξαναδεί το "έργο"! Πάντως για 36 ευρώ που είπε ο φίλος δεν εξίζει να παιδευτείς πήγαινε να το αλλάξεις.

notakos600
17/12/2007, 01:57
Ξέχασες κάτι.....


36 ευρά το 2004 :lol: :lol:


Σοβαρά τώρα, εννοείται πως πάω για άλλο.
Thanks trigger :)

trigger
17/12/2007, 01:59
Σωστά Yamaha είναι αυτή κάπως πρέπει να ζήσει!
Δεν πιστεύω πάντως να ξεπεράσει το πενηντάρικο, όταν το αλλάξεις ενημέρωσε.
:wave2:

notakos600
17/12/2007, 02:12
Ενημέρωση για τα πάντα, φυσικά και πρέπει να ζήσει η YAMAHA.
Πάντως είναι η φθηνότερη στα ανταλλακτικά κατά τη γνώμη μου σε σχέση με HONDA.
Ένα NS 125 που είχα, μεταξύ άλλων ( MONTESA COTA , BETA κλπ) με είχε ξεβρακώσει για κάποια πλαστικά ο Σαρακάκης αν και όποτε τα είχε.
Πριν από κανα τρίμηνο που είχε σκάσει η τσιμούχα του μπροστινού στο ΧΤ , το έλυσα μόνος μου και όταν χρειάστηκα δυο καινούργιες από YAMAHA , o Δρούλιας από Ελευσίνα, μου τις έφερε σε τρεις (ναι 3 ) ώρες με κόστος 13 ευρώ έκαστη.
Σόρυ για την διαφήμιση αλλά τα καλά πρέπει να τα λέμε.

Daemon
17/12/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Έχω ένα XT 600 E του 2002 και σήμερα το πρωί που πήγα να το βάλω μπροστά κόλλησε η μίζα και γυρνούσε συνεχώς.
....
Μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το ΧΤ του έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω τι φταίει?
...

Καθε μερα για μερικα χρονια.. :rolleyes: :sick:
Ρελε μιζας ειναι, δες εκει που το πας μπας και μπορει να σου κανει πατεντα να σου βαλει το ρελε (στρογγυλο) απο παλιο ΧΤ. Απο τι λενε δεν χαλαει τοσο ευκολα οπως τα καινουργια (τετραγωνα)

:wave2:

babis italo
19/12/2007, 20:00
το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?

:)

notakos600
19/12/2007, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis italo
το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?

:)

Σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντηση.Δεν έχω κάνει τπτ μέχρι στιγμής γιατί βάζοντας επάνω τη μπαταρία που φόρτισα δουλεύει μια χαρά ο πονηρούλης ο ρελές.
Το επόμενο στάδιο ξέρω πως είναι το κόλλημα σε πορεία όπως ανέφερες.
Για πληροφορίες θα σε ενημερώσω αν χρειαστεί.
thanks.

Daemon
20/12/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis italo
το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?

:)

Εσυ να υποθεσω οτι δουλευεις σε καποιο Yamaha? :lol: :lol:

babis italo
20/12/2007, 13:18
οχι απλα ειμαι πολυ YAMAHAkias και πιο πoλυ XTakias :a09:

Daemon
20/12/2007, 13:27
:beer: :wave2:

MadMar
05/10/2014, 12:53
Καλησπέρα σε όλους, ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί σήμερα το πρωί έπαθα ακριβώς το ίδιο. Λοιπόν, ας πάρω τα πράγματα απ την αρχή. Βάζω μπροστά τη μηχανή όλα καλά. Αφου κάνω μια απόσταση 2 χιλιομέτρων περίπου παρατηρώ ότι ακούγεται ένας θόρυβος απ την περιοχή της μίζας. Καθότι μη γνώστης των πραγμάτων και τί μπορεί να συμβαίνει γυρίζω σπίτι, άλλα 2 χιλιομετρα, και πάω να σβήσω τη μηχανή να δω τί γίνεται. Γυρνάω το κλειδί για να σβήσει, και η μίζα γυρναγε συνεχώς. Με το που άνοιγα το κλειδί έπαιρνε μπροστά η μηχανή. Βγάζω την μπαταρία και έρχομαι αμέσως να ψάξω μήπως έχει συμβεί και σε άλλον αυτό. Είδα λοιπόν ότι μάλλον είναι το ρελέ της μίζας.
Ερώτηση: Με παίρνει να την βάλω αυριο το πρωί μπροστά και να κάνω μια απόσταση γύρω στα 7-8km να την πάω στον μάστορα μου, ή θα δημιουργήσω άλλα προβλήματα? Να πάρω ένα ρελέ (από που?, Περιστέρι μένω) και να τον αλλάξω μόνος μου? Κάποιος που έχει κάνει την αλλαγή μπορεί να μου πει έναν τρόπο για να τον βγάλουμε από εκει που είναι (xt600 2002) γιατί είναι κρυμμένος δίπλα στην μπαταρία, πίσω από κολόνα του πλαισίου και δεν μπορώ να καταλάβω πώς πιάνει αφου δεν βλέπω βίδες παρά μόνο κάτι κλιψάκια που φοβάμαι να τα τραβήξω μην τα σπάσω..?

toyar
05/10/2014, 13:20
οταν πας να την ξαναβαλεις μπρος παρε ενα σφυρακι κι αν κολησει το ρελε ριχτου να ξεκολησει και πηγαινε στον μαστορα να τον αλλαξει
η μιζα υποφερει αν δουλευει συνεχεια ειναι κριμα να την καψεις

MadMar
05/10/2014, 14:02
Ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση. Αν δεν ξεκολλήσει με το χτύπημα τί κάνω?

catmaster
05/10/2014, 14:25
Ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση. Αν δεν ξεκολλήσει με το χτύπημα τί κάνω?

βγάζεις πόλο μπαταρίας και την πας στο μηχανικό σου

MadMar
05/10/2014, 14:41
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Θα δω μήπως ξεκολλήσει γιατι μου φαίνεται μ@λ@κι@ να πληρώσω οδική για ένα ρελέ

toyar
05/10/2014, 18:06
για να μην ξανακολλησει για να μην πληρωσεις οδικη και για να μην την πας με τα ποδια βαλτη μπρος σε μια κατηφορα και πηγαινε τη στο μαστορα

MadMar
05/10/2014, 18:11
Κατ' αρχας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια. Μόλις τωρα κι ενώ είχα βγάλει την μπαταρία, πήγα και έριξα λίγο καθαριστικο κυκλωμάτων στον ρελέ και στα καλώδια που συνδέονται με την μίζα και το μπουτον. Ξαναβαζω την μπαταρία κι ειναι σαν να μην συνέβη τίποτα. Να πάω αυριο να αλλάξω ρελέ ή απλά είχαν πιάσει μακα τα καλώδια μέσα και με το καθαριστικο ειναι όλα οκ?

toyar
05/10/2014, 19:41
τυχαια εφτιαξε και θα στο ξανακανει γιατι το καθαριστικο δεν φτανει εκει που ειναι το προβλημα
δεν εχω δει το συγκεκριμενο ρελε αλλα επειδη συνηθως ειναι φιξ καλυτερα να το αλλαξεις
αν ομως ανοιγει (που δεν νομιζω) πες στον μαστορα να το καθαρισει

MadMar
05/10/2014, 20:11
Να σαι καλα φίλε, ευχαριστω για τις συμβουλές. Θα πάω αυριο να το αλλάξω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...:)

notakos600
05/10/2014, 20:21
10 ευρώ και καθάρισες, το περνάς και μόνος σου.

http://www.nkmoto.gr/rele-xt-600-mizas

324290

MadMar
05/10/2014, 20:53
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να το βγάλω αυριο το πρωί, κι αν τα καταφέρω θα το αλλάξω μόνος μου γιατι μου φαίνεται εύκολο. Η μόνη δυσκολία ειναι ότι ειναι κρυμμένο πίσω απ το σκελετό και δεν χωράνε καλα τα χέρια μου:)

babis italo
05/10/2014, 22:41
γεια χαρα...
αν θελεις να ησυχασεις παρε γνησιο..
αλλαξε το συντομα γιατι υπαρχει περιπτωση να κολλησει
καποια στιγμη που θα εχεις να κανεις μεγαλη αποσταση δε θα το καταλαβεις
μεχρι που θα σου μεινει απο μπαταρια...
θα λιωσουν και τα καρβουνακια
και μπορει να καει και η περιελιξη της μιζας...
τωρα αυτο με το 10ρικο μπορει να κρατησει απο 1 ωρα εως 1 χρονο...
δεν ειναι αξιοπιστο...
παρε ενα τηλ στο Σπηλιωτη στο περιστερι να μαθεις τιμη original...
:)

notakos600
06/10/2014, 09:13
γεια χαρα...
αν θελεις να ησυχασεις παρε γνησιο..
αλλαξε το συντομα γιατι υπαρχει περιπτωση να κολλησει
καποια στιγμη που θα εχεις να κανεις μεγαλη αποσταση δε θα το καταλαβεις
μεχρι που θα σου μεινει απο μπαταρια...
θα λιωσουν και τα καρβουνακια
και μπορει να καει και η περιελιξη της μιζας...
τωρα αυτο με το 10ρικο μπορει να κρατησει απο 1 ωρα εως 1 χρονο...
δεν ειναι αξιοπιστο...
παρε ενα τηλ στο Σπηλιωτη στο περιστερι να μαθεις τιμη original...
:)

Εγώ το έχω πάνω στο μηχανάκι από τον Δεκέμβριο του 2007 και δεν έχει πάθει τίποτα.
Είχες εσύ κάποιο στο ΧΤ σου και κράτησε από μία ώρα έως ένα χρόνο ή απλά από συζήτηση της καφετέριας έβγαλες το συμπέρασμα;

MadMar
06/10/2014, 10:54
Καλημέρα, τελικά αγόρασα το ημιτασιον καθώς η διάφορα στα χρήματα ήταν μεγαλη και τα οικονομικά δεν μου επέτρεπαν να πάω σε καινούργιο. Βέβαια η γκαντεμια μου δεν εχει τέλος αφού το πρωί πήγα να την ανεβασω σβησμενη στο πεζοδρόμιο και ούτε κατάλαβα πως μου έφυγε απ τα χέρια κι έπεσε. Ευτυχώς μόνο στραβωσε λίγο το τιμόνι κι η μανετα του φρενου... Οπότε καινούργια μανετα στα έξοδα!!!

babis italo
06/10/2014, 11:01
Εγώ το έχω πάνω στο μηχανάκι από τον Δεκέμβριο του 2007 και δεν έχει πάθει τίποτα.
Είχες εσύ κάποιο στο ΧΤ σου και κράτησε από μία ώρα έως ένα χρόνο ή απλά από συζήτηση της καφετέριας έβγαλες το συμπέρασμα;

αχ αυτος ο ελληνας δε παιζεται τελικα....

notakos600
07/10/2014, 09:44
αχ αυτος ο ελληνας δε παιζεται τελικα....

Έλληνας κι εσύ;

babis italo
07/10/2014, 09:55
Έλληνας κι εσύ;

ναι φιλε ελληνας μεχρι κοκαλο
30 χρονια στο επαγγελμα και γι αυτο μιλαω αλλιως
θα εκανα τουμπεκι... :)
και γιαμαχακιας οσο δε παιρνει...
καποια στιγμη θα μετρησω τα ΧΤ που εχουν περασει απο τα
χερια μου και θα σου πω
το αποτελεσμα...

notakos600
07/10/2014, 10:01
ναι φιλε ελληνας μεχρι κοκαλο
30 χρονια στο επαγγελμα και γι αυτο μιλαω αλλιως
θα εκανα τουμπεκι... :)
και γιαμαχακιας οσο δε παιρνει...
καποια στιγμη θα μετρησω τα ΧΤ που εχουν περασει απο τα
χερια μου και θα σου πω
το αποτελεσμα...

Επαγγελματίας ε;
Πολλά ΧΤ από τα χέρια σου;
Μπράβο ρε συ Μπάμπη, σωραίος ναούμ...

apsogos
09/10/2014, 18:06
καλησπερα φιλοι μου....εδω και καιρο το πρωι ειδικα μου εκανε το εξης :ανοιγω choke μιζαρω γυρναει η μιζα αλλα δεν σκαει.Κλεινω choke μιζαρω ,σκαει ,κραταω γκαζι ..σηκωνω choke για λιγο και μετα ολα καλα.Βαλβιδες ρυθμισμενες,νεα μπαταρια.Δεν με πειραζε αυτο το οποιο το εχω ενα διαστημα Χ.Γυρναω πριν λιγο απο τη δουλεια ..σπιτι το ανεβαζω παντα σε 3 σκαλοπατια μεσα στην αυλη.Δεν πατησα πολυ γκαζι σημερα και μου εσβησε...ε αυτο ηταν...δεν μιζαρε ξανα...ακουγοταν καποιες φορες τικ απο το ρελε τις μιζας αλλα μεχρι εκει..επισης η πρασινη ενδειξη της νεκρας καποιες φορες ανεβε ή εσβηνε απο μονη...τι λετε να ειναι?ευχαριστω!

toyar
09/10/2014, 18:43
καποια επαφη.......
τσεκαρε πολους μπαταριας, κεντρικο διακοπτη, πλεξουδα στον λαιμο
συχνη περιπτωση το δευτερο

apsogos
09/10/2014, 20:25
324534

καλωδιο ηταν.....!!

notakos600
10/10/2014, 06:22
Έλα ρε συ Γιάννη, πάλι τα ίδια θα λέμε;
Τα ΧΤ δεν είναι ιταλικά...:lol: :beer:

apsogos
10/10/2014, 06:54
Έλα ρε συ Γιάννη, πάλι τα ίδια θα λέμε;
Τα ΧΤ δεν είναι ιταλικά...:lol: :beer:

καλημερα!!παλι τι γλυτωσαμε τζαμπα!!!

apsogos
03/11/2014, 12:11
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους παιδιά.
Παρότι λύθηκε το πρόβλημα που είχα ,δεν το είχα διευκρινίσει αλλά εδώ και καιρό μου έκανε το εξής.Ιδιαίτερα όταν το μηχανάκι είναι κρύο.Αρχικά με ανοιχτό τον αέρα (choke) το πρωί δεν έπαιρνε... έκλεινα τον αέρα,μίζαρα και πιθανότατα μετά από κάποιες φορές ,"έσκαγε" εννοώ ότι έπαιρνε μπροστά και γρήγορα πάταγα λίγο γκάζι για να το κρατήσω μην σβήσει.Ύστερα άνοιγα το choke και το άφηνα μισό λεπτό.Μετά απο αυτά όλα όκ.
Σήμερα και γενικός τώρα τελευταία που έχει κρύο ,σε κάποια φάση λέω τώρα θα κλατάρει η μπαταρία και άντε σπρώξε μετά.
Απο τι πιστεύετε ότι είναι αυτό, μπας και το φτιάξω...;

MadMar
03/11/2014, 12:41
Αρχικά, από τις λίγες γνώσεις που έχω, όταν ανοίγεις το τσοκ, κλείνεις τον αέρα ώστε να γίνει πιο πλούσιο το μείγμα σε βενζίνη(ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), άρα ίσως θέλει ρύθμισμα το καρμπυρατερ σου για να φτιάξεις το μείγμα σου.

apsogos
03/11/2014, 12:53
Αρχικά, από τις λίγες γνώσεις που έχω, όταν ανοίγεις το τσοκ, κλείνεις τον αέρα ώστε να γίνει πιο πλούσιο το μείγμα σε βενζίνη(ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), άρα ίσως θέλει ρύθμισμα το καρμπυρατερ σου για να φτιάξεις το μείγμα σου.

χωρίς να είμαι σίγουρος, αν ίσχυει αυτο που λες ,δηλαδή θέλει ρύθμιση το μείγμα μου, τότε δεν θα είχα και θέμα σε κάποιο φάσμα των στροφών ή στο ρελαντί;γιατί εκτός το πρόβλημα του πέρνω μπροστά δεν έχω άλλο.

toyar
03/11/2014, 12:56
ρυθμισε βαλβιδες και κοιτα και το μπουζι

apsogos
03/11/2014, 12:57
ρυθμισε βαλβιδες και κοιτα και το μπουζι

τα εχω κανει ,είναι και τα 2 οκ

zannisvel
03/11/2014, 15:09
Εχω την εντυπωση πως οταν τραβας το choke, κλεινεις τον αερα. Στο δικο μου το ΧΤ αν το μοτερ δεν ειναι εντελως κρυο, πνιγεται οταν τραβαω ολο το choke και πρεπει να το τραβηξω μεχρι τη μεση για να ξεκινησει. Αν ειναι κρυο τοτε ειναι που πρεπει να το τραβηξω ολο.

apsogos
03/11/2014, 15:11
Εχω την εντυπωση πως οταν τραβας το choke, κλεινεις τον αερα. Στο δικο μου το ΧΤ αν το μοτερ δεν ειναι εντελως κρυο, πνιγεται οταν τραβαω ολο το choke και πρεπει να το τραβηξω μεχρι τη μεση για να ξεκινησει. Αν ειναι κρυο τοτε ειναι που πρεπει να το τραβηξω ολο.

Νομιζω ανοιγεις τον αερα το αντιθετο απ αυτο που λες....ας μας επιβεβαιωσουν και οι αλλοι.

McGyver
03/11/2014, 15:13
Νομιζω ανοιγεις τον αερα το αντιθετο απ αυτο που λες....ας μας επιβεβαιωσουν και οι αλλοι.

Τσοκ = Choke = Πνίγω = Κλείνω τον αέρα.

zannisvel
03/11/2014, 15:29
Εμπειρικα κανω ακριβως αυτο :

http://faq.ninja250.org/wiki/What_is_the_correct_way_to_apply_choke_at_startup%3F

sapila racing
03/11/2014, 17:24
Τσοκ = Choke = Πνίγω = Κλείνω τον αέρα.

Ακριβώς οπως τα λέει ο McGyver.

toyar
03/11/2014, 19:11
πληροφοριακα υπαρχει και συστημα με τραβηχτο μπουτον πανω στο καρμπυρατερ το οποιο δεν κοβει τον αερα με πεταλουδα αλλα εμπλουτιζει το μιγμα με προσθετο καυσιμο απο δευτερευοντα αυλο (Mikuni BS)

ypapadio
03/11/2014, 19:21
Είχα και εγω παρόμοιο πρόβλημα με το ΧΤακι μου και είχα αλλάξει λαιμούς (κολάρα) στα καρμπυρατέρ.

Αν θυμάμαι καλά μου είχε πάει 100-120€ το ανταλλακτικό + καθάρισμα καρμπυρατέρ + ρύθμισμα βαλβίδες.

Ο μηχανικός, μου είχε πει πως ειναι σύνηθες προβλημα στα ΧΤ το ελαστικό μέρος να κάνει σπασίματα και να παίρνει αέρα με αποτέλεσμα όταν ειναι κρύο να μην δουλεύει το τσοκ!

Αααααα,
Αν σου κάνει πότε πότε και απο κανένα σκάσιμο τότε σίγουρα ειναι οι λαιμοί!!!

notakos600
03/11/2014, 20:03
Υπάρχουν και ιμιτασιόν κολλάρα, πολύ φθηνότερα από τα αυθεντικά.
Ψέκασέ τα με σπρευ σιλικόνης για μακροζωία.

virus
03/11/2014, 20:44
Εχω την εντυπωση πως οταν τραβας το choke, κλεινεις τον αερα. Στο δικο μου το ΧΤ αν το μοτερ δεν ειναι εντελως κρυο, πνιγεται οταν τραβαω ολο το choke και πρεπει να το τραβηξω μεχρι τη μεση για να ξεκινησει. Αν ειναι κρυο τοτε ειναι που πρεπει να το τραβηξω ολο.


επισης μπορεις να κανεις και το αλλο οταν κλεινης το το τσοκ. τερμα ανοιχτο το γκαζι. θα μπει περισσοτερος αερας και θα μετριασει το πλουσιο μιγμα βενζινης λογω τσοκ.

notakos600
03/11/2014, 21:20
Εγώ θα πρότεινα να αφήσει τις αλχημείες και τα μπακαλίστικα του αλμπάνη και να το φτιάξει όπως δούλευε πριν.
Κάπως έτσι καταλήγουν τα μηχανάκια rat-bikes.

apsogos
24/11/2014, 09:11
παιδες καλη εβδομαδα,
επειδη μου χει σπασει τα νευρα οταν κανει πολυ κρυο σημερα το πηγα στο μηχανικο μου.Θεωρω οτι το προβλημα ειναι το εξης:
το καλωδιο που δινει (εντολη) , έχουμε το θετικό ,το αρνητικο και ενα λεπτο τρίτο που παει και ενωνεται με το αρνητικο το οποιο δινει εντολη δεν ξερω πως λεγεται , αυτο κοντεψαι να παρει φωτια σημερα απο τις μιζιες....τεσπα στο σημειο που βγαινει απο την πλεξουδα ειχε λιωσει λιγο το περιβλημα ....του ειπα να λυσει εκει και να μου βαλει ενα αλλο καλο με σωστες ενωσεις κτλ....

αυτο το καλωδιο δεν ξερω αν το ξερου ολοι...αν δεν κανει σωστη επαφη τα ρευματα απο το μηχανακι δεν λειτουργουν σωστα...και σε καποια αλλη φαση πριν απο λιγο καιρο που δεν το ειχα συνδεσει καλα, εκανε κοψιματα το μηχανακι.Το συνδεσα σωστα και ηταν οκ.
Επισης οταν δεν κανει καλη επαφη ,σβήνει και το πρασινο της νεκρας...
νεοτερα συντομα...

notakos600
24/11/2014, 09:14
Καλωδίωση ρελέ μίζας και πόλων μπαταρίας.
Εκεί εστιάζεται το θέμα που έχεις.
Κακές επαφές το πιθανότερο.

apsogos
24/11/2014, 09:43
Καλωδίωση ρελέ μίζας και πόλων μπαταρίας.
Εκεί εστιάζεται το θέμα που έχεις.
Κακές επαφές το πιθανότερο.

το θεμα ειναι οτι οσο ειναι εκει δοκιμαζεται σχετικα ζεστο....οταν ειναι καταπαγωμενο δεν....

apsogos
24/11/2014, 11:47
το θεμα ειναι οτι οσο ειναι εκει δοκιμαζεται σχετικα ζεστο....οταν ειναι καταπαγωμενο δεν....

ρελε δεν ειναι , θα αντικαταστησει το καλωδιο και παρασκευη το αφηνω για επισκευη μιζας ,καρβουνακια και καθαρισμα.

apsogos
25/11/2014, 14:23
λοιπον χτες πηρα το μηχανακι....αντικατασταθηκε το καλωδιο της γειωσης γιατι ηταν τεραστιο.....50 εκατοστα περιπου ,επισης αντικατασταθηκε το προβληματικο καλωδιο που δινει εντολη απο την πλεξουδα κτλ.
Σημερα το πρωι το μηχανακι πηρε μπροστα με τη σκεψη με το choke ανοιχτο

notakos600
25/11/2014, 22:05
λοιπον χτες πηρα το μηχανακι....αντικατασταθηκε το καλωδιο της γειωσης γιατι ηταν τεραστιο.....50 εκατοστα περιπου ,επισης αντικατασταθηκε το προβληματικο καλωδιο που δινει εντολη απο την πλεξουδα κτλ.
Σημερα το πρωι το μηχανακι πηρε μπροστα με τη σκεψη με το choke ανοιχτο

Καλά χιλιόμετρα. :beer:

kaps
30/11/2014, 19:30
κανε και κανενα καθαρισμα στο καρμπ καθως δες και την βελονα

apsogos
03/12/2014, 15:40
κανε και κανενα καθαρισμα στο καρμπ καθως δες και την βελονα

το προβλημα εχει φτιαχτει κατα 90 % ,καθαρισμα θα κανω...βελονα κτλ φοραω απο παλια της dynojet!

apsogos
03/12/2014, 15:41
Καλά χιλιόμετρα. :beer:

Α ρε αυτά τα Xt τι ειναι !Πραγματικος θρυλος!ειδικα στις μερες ειναι το κατι αλλο :)

notakos600
03/12/2014, 15:53
το προβλημα εχει φτιαχτει κατα 90 % ,καθαρισμα θα κανω...βελονα κτλ φοραω απο παλια της dynojet!

Και στο δικό μου ο προηγούμενος είχε βάλει dynojet.
Ποιά η διαφορά από την εργοστασιακή;
Μήπως ευθύνεται αυτή για την τρύπα που έχω μεταξύ 3.000-4.000 στροφές;

apsogos
03/12/2014, 16:18
Και στο δικό μου ο προηγούμενος είχε βάλει dynojet.
Ποιά η διαφορά από την εργοστασιακή;
Μήπως ευθύνεται αυτή για την τρύπα που έχω μεταξύ 3.000-4.000 στροφές;

φιλε μου, εμενα το μηχανακι δεν εχει τρυπες ...το dynojet το ειχαμε βαλει διοτι το δικο μου ειναι σφυρηλατο απο πιο παλια ,με εκκεντρο και ροικη στη κεφαλι.Επισης εχει ρυθμιστει στο δυναμομετρο για μην εχει ουτε τρυπες ,ουτε τρυπακια :)

apsogos
24/03/2015, 10:40
καλησπέρα παιδιά ,έχει αρχίσει πάλι τις Μ@λ@κιες το πρωί.....

notakos600
24/03/2015, 15:57
καλησπέρα παιδιά ,έχει αρχίσει πάλι τις Μ@λ@κιες το πρωί.....

Πες της πως θα την πουλήσεις και θα πάρεις άλλη.
Από φόβο μην σε χάσει θα λογικευτεί.

apsogos
27/03/2015, 10:54
Πες της πως θα την πουλήσεις και θα πάρεις άλλη.
Από φόβο μην σε χάσει θα λογικευτεί.

τελος απριλιου παιζει και να γινει αυτο...

χτες με τη βροχη και τις λιμνες που περασα...τελος ...
σημερα το πρωι ,δεν εσκαγε....

μαλλον κανει τα εξης:

το πρασινο της νεκρα αναβει οποτε γουσταρει...αλλα εχω καταλαβει και σβηστο να ειναι δεν παει να πει οτι δεν θα μιζαρει απαραιτητος....
τελος παντων μου σπασε τα νευρα...
με βραχυκυκλωμα του ρελε γυρναει μιζα αλλα δεν σκαει...αλλαξα και μια ηλεκτρονικη το πρωι μπας και αλλα τιποτα...

notakos600
27/03/2015, 11:51
τελος απριλιου παιζει και να γινει αυτο...

χτες με τη βροχη και τις λιμνες που περασα...τελος ...
σημερα το πρωι ,δεν εσκαγε....

μαλλον κανει τα εξης:

το πρασινο της νεκρα αναβει οποτε γουσταρει...αλλα εχω καταλαβει και σβηστο να ειναι δεν παει να πει οτι δεν θα μιζαρει απαραιτητος....
τελος παντων μου σπασε τα νευρα...
με βραχυκυκλωμα του ρελε γυρναει μιζα αλλα δεν σκαει...αλλαξα και μια ηλεκτρονικη το πρωι μπας και αλλα τιποτα...

Για το φωτάκι της νεκράς μπορεί να φταίει η επαφή της λυχνίας στο καντράν ή η βαλβίδα της νεκράς που βιδώνει στο κιβώτιο στην αριστερή (όπως κάθεσαι) πλευρά.
Βγάλε ρεζερβουάρ-σέλα και στέγνωσε/έλεγξε/μόνωσε τα καλώδια που θεωρείς πως δεν είναι αρκούντως μονωμένα. Την ηλεκτρονική μην την πειράζεις, δεν παθαίνει τίποτα. Έχεις θέμα υγρασίας στα ηλεκτρικά.

zannisvel
27/03/2015, 11:54
Αφου οπως λες το προβλημα εγινε χειροτερο μετα τη βροχη, τοτε το προβλημα σου ειναι σιγουρα ηλεκτρικο. Ξεκινα με αυτα που προτινει ο Νοτακος και συνεχισε σε οτι βλεπεις.

apsogos
27/03/2015, 12:10
Αφου οπως λες το προβλημα εγινε χειροτερο μετα τη βροχη, τοτε το προβλημα σου ειναι σιγουρα ηλεκτρικο. Ξεκινα με αυτα που προτινει ο Νοτακος και συνεχισε σε οτι βλεπεις.

μου το κανει καιρο ....απλα τωρα μετα τη βροχη δεν εσκαγε με τιποτα

zannisvel
27/03/2015, 12:16
Απο μπουζι πως εισαι? Δε δοκιμαζεις ενα καινουριο?

apsogos
27/03/2015, 12:20
Απο μπουζι πως εισαι? Δε δοκιμαζεις ενα καινουριο?

θα βαλω κανα καινουριο αλλα δεν εχει πανω απο 4000 χλμ

zannisvel
27/03/2015, 12:23
Δες μπας και εχει παρει νερο εκει και στο εχει βραχυκηκλωσει. Πριν το βγαλεις στεγνωσε το με χαρτι και φυσηξε το λιγο, μην πεσει και τιποτα μεσα. Αν δεν εχεις κομπρεσερακι, μπορεις να χρεισιμοποιησεις και το σπρει αερα για τις ηλεκτρονικες συσκευες.

apsogos
27/03/2015, 12:30
Δες μπας και εχει παρει νερο εκει και στο εχει βραχυκηκλωσει. Πριν το βγαλεις στεγνωσε το με χαρτι και φυσηξε το λιγο, μην πεσει και τιποτα μεσα. Αν δεν εχεις κομπρεσερακι, μπορεις να χρεισιμοποιησεις και το σπρει αερα για τις ηλεκτρονικες συσκευες.

και επισης υπαρχει και το θεμα οτι πατας μιζα και σε γραφει κανονικα.....μετα απο λιγο μπορει και να γυρισει..παντως με βραχυκυκλωμα ρελε γυρναει...

notakos600
27/03/2015, 12:32
και επισης υπαρχει και το θεμα οτι πατας μιζα και σε γραφει κανονικα.....μετα απο λιγο μπορει και να γυρισει..παντως με βραχυκυκλωμα ρελε γυρναει...

Χειριστήρια τιμονιού...
Πάρε σπρέυ επαφών και ψέκασε αλύπητα.

zannisvel
27/03/2015, 12:35
Χειριστήρια τιμονιού...
Πάρε σπρέυ επαφών και ψέκασε αλύπητα.

+1000

apsogos
27/03/2015, 12:47
+1000

333102

apsogos
28/03/2015, 06:08
Ανοιξα τα παντα και τα καθαρισα με το σπρει,αλλαξα και μπαταρια....το εβαλα μπροστα...θυμιστε μου λιγο πηνια πως μετραω...και ποσο εναλλασομενο ρευμα πρεπει να μου δειχνει το πολυμετρο?

apsogos
06/04/2015, 18:10
Ανοιξα τα παντα και τα καθαρισα με το σπρει,αλλαξα και μπαταρια....το εβαλα μπροστα...θυμιστε μου λιγο πηνια πως μετραω...και ποσο εναλλασομενο ρευμα πρεπει να μου δειχνει το πολυμετρο?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν φορτίζει,

το έχω πάει 2 φορές στο μηχανικό μου,λέει ότι δεν είναι πηνία ,ανορθωτές έχουμε αλλάξει αλλά δεν φορτίζει και ούτε ανεβάζει βολτ όταν ανοίγεις το γκάζι.Αυτός λέει ότι μάλλον είναι καλώδια πλεξούδας πιθανότατα στο κύκλωμα του ανορθωτή,4 αν δεν κάνω λάθος και αύριο θέλει να σφάξει...τι κάνω ρε παιδια;

sapila racing
07/04/2015, 10:40
Το πρόβλημα είναι ότι δεν φορτίζει,

το έχω πάει 2 φορές στο μηχανικό μου,λέει ότι δεν είναι πηνία ,ανορθωτές έχουμε αλλάξει αλλά δεν φορτίζει και ούτε ανεβάζει βολτ όταν ανοίγεις το γκάζι.Αυτός λέει ότι μάλλον είναι καλώδια πλεξούδας πιθανότατα στο κύκλωμα του ανορθωτή,4 αν δεν κάνω λάθος και αύριο θέλει να σφάξει...τι κάνω ρε παιδια;

Θα το πας σε ηλεκτρολόγο μοροσυκλετών, οχι σε μηχανικό.

apsogos
07/04/2015, 17:18
Βρηκα κομπλε πλεξουδα με τα παντα πανω και σε καλη τιμη την περνω για να τελειωνουμε!?

sapila racing
07/04/2015, 17:45
Βρηκα κομπλε πλεξουδα με τα παντα πανω και σε καλη τιμη την περνω για να τελειωνουμε!?

Kαι που το ξέρεις οτι φταίει σιγουρα η πλεξούδα?

toyar
07/04/2015, 17:47
αντε και πες οτι ειναι πλεξουδα.......
θα αλλαξεις πλεξουδα για ενα κομμενο καλωδιο ή μια καμμενη-χαλαρη-βρωμικη φισα;
και να στη χαρισουν το ξερεις οτι πρεπει να λυθει ολο το μηχανακι για να περαστει;
ενας ηλεκτρολογος δεν θελει πανω απο 15 λεπτα να εντοπισει και να διορθωσει τη βλαβη

apsogos
07/04/2015, 18:54
Λοιπον παιδες το θεμα εχει ως εξης.Δουλευω καθημερινα 8 με 4 και ... η δουλεια μου ειναι στο μοσχατο και ο μηχανικος μου εξισου.Δυστηχως λογο οικογενειας και παιδιων δεν εχω το χρονο να παω πιο μακρια για ηλεκτρολογο.Δεν γνωριζω και καποιον δηλαδη..την αλλη εβδομαδα τη μηχανη τη πουλαω στον κολλητο και θελω να ειμαστε ενταξει.Γι αυτο ειπα να παρω τη πλεξουδα και επισης ο μηχανικος μου λεει οτι ειναι ειναι πλεξουδα στο κομματι του ανορθωτη και περα προς το τιμονι.

Επισης φυσσες ανορθωτης,διακοπτες,ηλεκτρονικη εχουν καθαριστει με σπρει ηλεκτρικων επαφων.Εχει απομονωθει και εντολη stand.Το μηχανακι παντως φαινεται να εχει διαρροη εφοσον πολλες φορες την ωρα που παω να ξεκινησω παταω μιζα ,το πρασινο φωτακι της νεκρας ελλατωνεται στιγμιαια αλλα με γραφει..αν σηκωσω σταντ μετα απο λιγο συνηθως περνει..

notakos600
07/04/2015, 20:01
Θα το φτιάξεις μην ανησυχείς. Ιταλικό ή αυστριακο είναι; :bawl:

apsogos
07/04/2015, 20:02
Θα το φτιάξεις μην ανησυχείς. Ιταλικό ή αυστριακο είναι; :bawl:

Ναι μωρε αλλα μου χουν τυχει ολο στραβες το τελευταιο καιρο...αντε να τελειωνουμε...ευχομαι 14volt ρελαντι!χεχε

apsogos
14/04/2015, 15:12
το xt πουλήθηκε σήμερα σε φίλο και του έδωσα και πλεξούδα μαζί με όλα τα ανταλλακτικά.Παρόλα αυτά τις επόμενες μέρες θα ενημερώσω τι και πως...