PDA

View Full Version : rieju



epp1640
17/12/2007, 03:13
Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να έχει ή να έχει περάσει από τα χέρια του κάποιο ισπανικό rieju? Στην Ευρώπη κάνουν θραύση τα μικρά της μοντέλα (50cc) enduro και sm.. Οι ισπανοί γενικότερα τι λένε σαν κατασκευαστές? Το μικρό που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον είναι το rrx spike x, ως μία πιθανότητα αντικατάστασης του honda mtx 50 που έχω, αν και δεν νομίζω να ξαναπάρω 50cc.. Το έχω βρει μετρητοίς με έκπτωση γύρω στα 1950 ευρώπουλα.. Αντεστραμένο πιρούνι paioli μπροστά, δισκόφρενα μπρος πίσω (260 + 220), το μιναρέλι ΑΜ6 μοτέρ με τα 8,5 άλογα,υδρόψυκτο, 6 τάχυτο..Μην μου πείτε μακριά είναι κακό και τέλος. Περιμένω αν ξέρει κάποιος κάτι συγκεκριμένο για την ποιότητα τους.. Είμαι σε μεγάλη σύγχηση. Το MTX50 που ακουμπάει τα 70 σχεδόν με ικανοποιεί από πλευράς απόδοσης καθώς κινούμαι κυρίως μέσα στην πόλη, και πάω που και που κοντινές βόλτες μέχρι 30 χλμ.. Από την άλλη τα καινούρια δίχρονα 50 άρια βγάζουν δύο άλογα παραπάνω και από περιοδικό έχω δει ότι έχουν τελική 88 χλμ (ικανοποιητική για μένα), άρα υποθέτω πως μπορεί να ταξιδεύει με 70 χλμ σταθερά.. Από την άλλη πιο λογικό είναι να πάω πλέον σε 125 αλλά αυτό θα μου στοιχίσει 1000 ευρώ παραπάνω χωρίς το δίπλωμα που δεν έχω..δλδ 1500.. με μεγαλύτερη συντήρηση (καθότι τετράχρονο), πιο ακριβά τέλη, ασφάλεια κτλπ.. Φυσικά υπάρχει πάντα η λύση αντί να επιμείνω σε ενδουράκι / sm να πάρω ένα απλό streetάκι όπως είναι ας πούμε το ybr 125 και να βγάλω δίπλωμα αλλά δεν ξέρω, τα περιφερειακά ενός derbi, aprilia, gilera, rieju κτλπ μικρού είναι καλύτερα από αυτά του YBR.. ελπίζω μέχρι την άνοιξη να έχω αποφασίσει..