PDA

View Full Version : Νταλικες



monarxis
17/12/2007, 07:18
Εχουν τρελλαθει οι νταλικιερηδες (http://www.greektube.org/content/view/15881/2/)

:eyepop:

τι πρεπει να γινει ρε μπουστη μπας και αλλαξει κατι...επαγγελματιες οδηγοι σου λεει μετα!

@ρχιδ@@ επαγγελματιες ειναι!

Δολοφονοι...


:evil:

filipp0s
17/12/2007, 07:32
:eek: :eyepop: :sick: :mad:

alex14
17/12/2007, 08:10
:a53: :a53: :a53:

:a31:

BUSA MAKIS
17/12/2007, 08:27
Καλά κι αυτός που παρακολουθεί το μονιτορ τι κάνει ;;;;;;;

miraze
17/12/2007, 08:31
:a023: :eyepop: :a023::eyepop: :a023: :eyepop:

monarxis
17/12/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Καλά κι αυτός που παρακολουθεί το μονιτορ τι κάνει ;;;;;;;


:a31: αυτος που παρακολουθει...τοχει γυρισει στον αυτοματο πιλοτο

Stergios69
17/12/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Εχουν τρελλαθει οι οι νταλικιερηδες (http://www.greektube.org/content/view/15881/2/)@ρχιδ@@ επαγγελματιες ειναι!

Δολοφονοι...


:evil:
Επαγγελματίες μαλάκες είναι...
Ειλικρινά, δεν μπορώ να το πιστέψω...
Ρε μπας κι είναι κανα μονταζ;

dimokritos
17/12/2007, 08:39
καλά το βίντεο είναι απίστευτο έτσι..

τουφεκισμό με συνοπτικες διαδικασίες μάλιστα..

σίγουρα ότι λεμε γι αυτούς στο βίντεο είναι και λίγα αλλά μην το γενικεύμε για όλους τους νταλικέριδες. δεν είναι όλοι σαν αυτα τα καθίκια που είδαμε..

MikeG
17/12/2007, 08:51
Στην Ελλάδα υπάρχει η κλασική μαλ@κισμένη εκδοχή που λέει ότι όποιος οδηγάει μεγάλο όχημα (νταλίκες, μπολντόζες, λεφωρεία..) δε φοβάται κάτι. Νόμος της ζούγκλας δηλαδή κανονικά. Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι άλλοι τρόμπες που παρότι οδηγάνε κάτι μικρό (σε όγκο αναφέρομαι πάντα) κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Βασικά εκεί έπρεπε να κατέβουν όσοι είχαν σταματήσει, να τους κάνουν τόπι στο ξύλο, να τους γδύσουν & να τους πετάξουν τα κλειδιά από τις νταλίκες στα φρεάτια, & στη συνέχεια να φύγουν.
:yuck: :mad:

siakattackj
17/12/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
καλά το βίντεο είναι απίστευτο έτσι..

τουφεκισμό με συνοπτικες διαδικασίες μάλιστα..

σίγουρα ότι λεμε γι αυτούς στο βίντεο είναι και λίγα αλλά μην το γενικεύμε για όλους τους νταλικέριδες. δεν είναι όλοι σαν αυτα τα καθίκια που είδαμε..


ναι δεν είναι όλοι ετσι.....

ΑΛΛΑ ΤΟ 95% ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.............

και δεν είναι δικό τους το φταίξιμο 100%....
αλλά και των εταιριών (ηθικών αυτουργών) όπου τους απειλούν ότι αν δεν παραδώσουν την παραγγελία σε κάποιο χρόνο δε θα τους πληρώσουν...έτσι αναγκάζοντε σε τέτοιου είδους μαλακίες και καφρίλες..

el_hymador
17/12/2007, 08:54
Το συγκεκριμενο βιντεο δεν ειναι απο Ελλαδα.

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι μ@λακιες δεν συμβαινουν.

dimokritos
17/12/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ναι δεν είναι όλοι ετσι.....

ΑΛΛΑ ΤΟ 95% ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.............

και δεν είναι δικό τους το φταίξιμο 100%....
αλλά και των εταιριών (ηθικών αυτουργών) όπου τους απειλούν ότι αν δεν παραδώσουν την παραγγελία σε κάποιο χρόνο δε θα τους πληρώσουν...έτσι αναγκάζοντε σε τέτοιου είδους μαλακίες και καφρίλες..

και οι εταιρίες φταίνε, και οι φορτηγατζήδες φταίνε, και η κοινωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει φταίει.. σύμφωνοι.

αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί οι κάφροι. ή τουλάχιστον έγω δεν έχω πέσει σε πολλούς... :sick:

siakattackj
17/12/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
και οι εταιρίες φταίνε, και οι φορτηγατζήδες φταίνε, και η κοινωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει φταίει.. σύμφωνοι.

αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί οι κάφροι. ή τουλάχιστον έγω δεν έχω πέσει σε πολλούς... :sick:

αυτή η άποψή που έχω, διαμορφόθηκε από κάποια ταξίδια που έχω κάνει με καράβι βενετία-ηγουμενίτσα και έχω ακούσει συζητήσεις νταλικιέριδων....:eyepop:

μιλάμε είναι ΚΑΦΡΟΙ!!!!!!!!!!!!!!:eyepop:
και αυτές τις καφρίλες που κάνουν τις συζητάνε με μία απάθεια.......
λες και είναι καθημερινό φαινόμενο........(μάλλον γι'αυτούς είναι):rolleyes:

monarxis
17/12/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

"Βασικά εκεί έπρεπε να κατέβουν όσοι είχαν σταματήσει, να τους κάνουν τόπι στο ξύλο, να τους γδύσουν & να τους πετάξουν τα κλειδιά από τις νταλίκες στα φρεάτια, & στη συνέχεια να φύγουν. "


εισαι ωραιος...και λιγα λες




Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj



"ναι δεν είναι όλοι ετσι.....

και δεν είναι δικό τους το φταίξιμο 100%....
αλλά και των εταιριών (ηθικών αυτουργών) όπου τους απειλούν ότι αν δεν παραδώσουν την παραγγελία σε κάποιο χρόνο δε θα τους πληρώσουν...έτσι αναγκάζοντε σε τέτοιου είδους μαλακίες και καφρίλες.."


δολοφονια απο προθεση δηλαδη...για να παραδωσουν στο σωστο χρονο.

και καλα οι εταιριες απαιτουν,αυτοι που πρωτα ειναι "ανθρωποι" και μετα "οδηγοι" γιατι το δεχονται?

γιατι δεν αντιδρουν?ακουσατε εσεις να γινεται καμμια καταγγελια απο το σωματειο των επαγγελματιων οδηγων?

Μονο αν γινει κανα δυστυχημα ασχολουνται ολοι και καταγγελουν(εκ των υστερων παντα).





:sad:

Anty12
17/12/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
...έτσι αναγκάζοντε σε τέτοιου είδους μαλακίες και καφρίλες..


Ε και ....??????

'Ολοι τους δεν περνούν από τα Τέμπη?
Δεν το βλέπουν το μνήμα με τα 21 παιδιά?
Τι θα πεί βιάζομαι για το μεροκάματο?
Μαζί το παίρνουμε ή είναι δικός τους ο δρόμος , όπως λέμε "είναι το δικό μου γραφείο, είναι το δικό μου μαγαζί..?

'Αξεστοι και τσαμπουκαλεμένοι πίσω από 40 τόνους σίδερο, με νοοτροπία αυτομεταφερόμενου κατσαπλιά.....

alfa156
18/12/2007, 00:07
o τελευταιος ομως εκανε το λιγοτερο παρανομο απο ολους....χαχαχα

zubitos
18/12/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Επαγγελματίες μαλάκες είναι...
Ειλικρινά, δεν μπορώ να το πιστέψω...
Ρε μπας κι είναι κανα μονταζ;


+1 Δεν παίζει να είναι αληθινό ρε μάγκες.:eek: :eek:

κοιτάξτε την Νταλίκα που ακολούθει την κίτρινη,οταν κάνει την αναστροφή πάει μεχρι την
επόμενη διασταύρωση στην αριστερή λωρίδα :eek: :eek:

εάν είναι αληθινό θα έπρεπε να τους είχαν μαζέψει ήδη μετά απο το video.ισόβια :a015:

monarxis
18/12/2007, 07:02
Οσοι πιστευετε, οτι επειδη το βιντεο ειναι απο αλλη χωρα η ισως ειναι προιον μονταρισματος και κατα συνεπεια δεν μας αγγιζει,σκεπτεστε λαθος...

Δεν εχετε παρα να βγειτε μια βολτα στην ε.ο σε οποια κατευθυνση θελετε για να διαπιστωσετε με τα ματια σας το πως συμπεριφερονται οι οδηγοι βαρεων οχηματων (οι περισσοτεροι δυστυχως).

Για τους κατοικους του λεκανοπεδιου,περαστε απο Αγ.Αννης,Θηβων,Λαχαναγορα Ρεντη,Καβαλας και Κηφισου (ενδεικτικα) και τραβηξτε βιντεο εσεις...καθημερινα" truck days".

Καλο ειναι και πρεπον τις ημερες αυτες και για διαφορους λογους οπως αυξηση των χερσαιων μεταφορων (λογω εορτων),κακων συνθηκων οδοστρωματος (Ελλαδα γαρ),κακων καιρικων συνθηκων,κακοσυντηρημενων οχηματων κλπ...

Να εντατικοποιηθουν απο τους αρμοδιους φορεις οι ελεγχοι στις νταλικες ... ΠΡΟΤΟΥ ΘΡΗΝΗΣΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ


:wave2:

Respect
18/12/2007, 08:01
Δε συμφωνώ καθόλου!

Πιστεύω πως καλό και πρέπον είναι, οι αρμόδιοι φορείς να ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ τη κυκλοφορία κάθε οχήματος πλην των βαρέων!!
Επίσης θεωρώ, πως ο αρμόδιος υπουργός επιβάλεται να επιτρέψει τη κατάργηση του κόφτη των 90km από αρμόδια εξουσιοδοτημένα συνεργεία, καθώς και του ορίου ανώτερου επιτρεπτού μικτού βάρους των 40Τ. (τι αθλιότητα και αυτή..!) προκειμένου οι οδηγοί των οχημάτων αυτών να μπορούν να έχουν απόλυτη συνέπεια στις παραδόσεις των εμπορευμάτων!
Ασφαλώς σε κάθε περίπτωση, κρίνω απαραίτητη και επιβεβλημένη την εξαίρεση των deliverάδων από τη τροποποίηση αυτή!!


:)

mourgakos
18/12/2007, 09:30
ας μπουνε μερικοι που το παιζουν μαγκες,να τα οδηγησσουν,να τα παρκαρουν,
και να τα βγαλουν περα με τις χιλιες δυο μαλακιες.απο το παππου,απο το τσογλανι
με το καραφτιαγμενο 50ρι,τα χιονια,τα πλοια,τις απαγορευσεις,τους δρομους που επιτρεπεται
να μπεις αλλα απο τα παρκαρισμενα παιρνεις το πουλισταν,απο την ωρα παραδοσης
που εχεις για 32 παραγγελιες λες και κυκλοφορεις εναερια,για τα τηλ.που σε παιρνουν
και απο την εταιρια και οι πελατες γιατι ο μαλακας στο γραφειο εχει βαρεθει και δινει το κινητο σου,και που αν δεν παραδοσεις ον ταιμ παιρνεισ τα παπαρια σου.
μην τους βαζετε ολους στο ιδιο τσουβαλι,(95% και παπαριτζες)γιατι και μενα μου την παιζουν
συνεχεια καθε μερα κατι μοτοσυκλενιες .πρεπει να τα βαλω με τους μοτοσυκλετιστες
η να βαλω κατω απο τις ροδες τουσ μοτοσυκλανιαριδες και καρο-καφριλες
ελεος πια/.
και μοτο οδηγω ,και καρο,και τροκι.
εχω πιο σφαιρικη αντιληψη πιστευω.
ο καλος οδηγος ειναι ο σκεπτομενος -ηρεμος.
απο κει και περα,σκεψου ποσο σκεπτεσαι οταν οδηγεις η απλα υπολογιζεις
πιθανοτητες + ενστικτο.
για να μαζευομαστε και λιγο.

mourgakos
18/12/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δε συμφωνώ καθόλου!

Πιστεύω πως καλό και πρέπον είναι, οι αρμόδιοι φορείς να ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ τη κυκλοφορία κάθε οχήματος πλην των βαρέων!!
Επίσης θεωρώ, πως ο αρμόδιος υπουργός επιβάλεται να επιτρέψει τη κατάργηση του κόφτη των 90km από αρμόδια εξουσιοδοτημένα συνεργεία, καθώς και του ορίου ανώτερου επιτρεπτού μικτού βάρους των 40Τ. (τι αθλιότητα και αυτή..!) προκειμένου οι οδηγοί των οχημάτων αυτών να μπορούν να έχουν απόλυτη συνέπεια στις παραδόσεις των εμπορευμάτων!
Ασφαλώς σε κάθε περίπτωση, κρίνω απαραίτητη και επιβεβλημένη την εξαίρεση των deliverάδων από τη τροποποίηση αυτή!!


:)
+1

ετσι και αλλιως αμα κυκλοφορεις με 40τ αδειος εισαι!
ασε δε τα 110...εε,,90 ηθελα να πω.
κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
λες και γω αν πω στοπ η φορτωση,η δεν οδηγω,θα δουλεψω την επομενη ΩΡΑ!

TROOPER
18/12/2007, 11:51
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Stergios69
18/12/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
λες και γω αν πω στοπ η φορτωση,η δεν οδηγω,θα δουλεψω την επομενη ΩΡΑ!
Δε θα το πεις εσυ, αλλά το σωματείο-συνδικάτο-ομοσπονδία σου...
Επίσης, ο τσαμπουκάς ενος καραφτιαγμενου 50ριου το πολύ πολύ να σκοτώσει τον οδηγό...
Ο τσαμπουκάς μιας νταλίκας 100 τόνων θα σκοτώσει 21 παιδιά στα Τεμπη...

zephyr1
18/12/2007, 12:37
Το θεμα εχει συζητηθει 100 φορες.Παντου υπαρχουν μαλακ@ς και Μ2λακες.

Μια απορια μπορειτε να μου λυσετε?Τα φορτηγα επιτρεποντε ή τσου το σαββατοκυριακο.:confused:

nakedorange
18/12/2007, 14:04
"Στα μέτρα που προωθεί το Υπουργείο Μεταφορών με σκοπό τον περιορισμό των ατυχημάτων περιλαμβάνεται και ο περιορισμός της κυκλοφορίας των φορτηγών και άλλων βαρέων οχημάτων στις εθνικές οδούς τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες καθ’ όλη την διάρκεια του έτους.

Τα νέα μέτρα αναμένεται να τεθούν σε ισχύ πριν από τις εορτές των Χριστουγέννων και θα ισχύουν ορισμένες ώρες που αναμένεται να ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες. Παράλληλα θα καθιερωθούν νέοι αυστηρότεροι έλεγχοι για την κατάσταση των οχημάτων και για την ικανότητα των οδηγών."


ΡΕΠΟΡΤΑΖ: mototriti.gr


:wave2:

mats8282
18/12/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ας μπουνε μερικοι που το παιζουν μαγκες,να τα οδηγησσουν,να τα παρκαρουν,
και να τα βγαλουν περα με τις χιλιες δυο μαλακιες.απο το παππου,απο το τσογλανι
με το καραφτιαγμενο 50ρι,τα χιονια,τα πλοια,τις απαγορευσεις,τους δρομους που επιτρεπεται
να μπεις αλλα απο τα παρκαρισμενα παιρνεις το πουλισταν,απο την ωρα παραδοσης
που εχεις για 32 παραγγελιες λες και κυκλοφορεις εναερια,για τα τηλ.που σε παιρνουν
και απο την εταιρια και οι πελατες γιατι ο μαλακας στο γραφειο εχει βαρεθει και δινει το κινητο σου,και που αν δεν παραδοσεις ον ταιμ παιρνεισ τα παπαρια σου.
μην τους βαζετε ολους στο ιδιο τσουβαλι,(95% και παπαριτζες)γιατι και μενα μου την παιζουν
συνεχεια καθε μερα κατι μοτοσυκλενιες .πρεπει να τα βαλω με τους μοτοσυκλετιστες
η να βαλω κατω απο τις ροδες τουσ μοτοσυκλανιαριδες και καρο-καφριλες
ελεος πια/.
και μοτο οδηγω ,και καρο,και τροκι.
εχω πιο σφαιρικη αντιληψη πιστευω.
ο καλος οδηγος ειναι ο σκεπτομενος -ηρεμος.
απο κει και περα,σκεψου ποσο σκεπτεσαι οταν οδηγεις η απλα υπολογιζεις
πιθανοτητες + ενστικτο.
για να μαζευομαστε και λιγο.



Φιλε δεν εχεις αδικο για τις δυσκολιες του επαγγελματος αλλα μην τσουβαλιαζεις τα παντα με βαση αυτο.Δεν ειναι το ιδιο να οδηγας 40 τοννους πολυκατοικια και φτιαγμενο 50αρι.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειδαμε 100 μελλοθανατους να περνανε ξυστα απο νταλικες που βγηκανε αναποδα σε δρομο με 3ς λωριδες και αλλουυς τοσους που περναγανε διπλα τους για να βγουνε στον κεντρικο.

Εχω προσωπικα 3 εμπειριες με νταλικιερηδες στην ΕΟ,με αυτο/το εγω,που παραλιγο να εχουμε πολυνεκρο.Και 100 ακομα που ελεγα κοιτα τι κανει ο φονιας αν ειναι δυνατον....


Με λιγα λογια ειναι σαν τους μπατσους.


Οχι ολοι αλλα.....

el_hymador
18/12/2007, 14:59
Δεν ειναι ολοι οι οδηγοι βαρεων φορτηγων καφροι και η καφριλα δεν ειναι αποκλειστικο ''προνομοιο'' των ελληνων οδηγων.

Οι γενικευσεις δεν βοηθουν σε τιποτα.

Προσωπικα εχω δει το χαρο να μου γνεφει εξαιτιας γερμανων, αυστριακων και λοιπων ''πολιτισμενων'' οδηγων φορτηγων και επισης με εχουν καθοδηγησει και μου εχουν αφησει χωρο για να προσπερασω σε κλειστο στροφιλικι πολλοι ελληνες οδηγοι.

Μνημονευουμε -και καλα κανουμε- τα νεκρα παιδα στα Τεμπη, αλλα εχουμε ξεχασει οτι ο φορος αιματος των τροχαιων σε εβδομαδιαια βαση στην χωρα μας αριθμει πολυ περισσοτερους νεκρους.

Δεν συγκρινω καταστασεις σε καμια περιπτωση, απλα δεν εμπλεκονται σε ολα τα ατυχηματα νταλικες...ειναι πολυ ευκολο για ολους μας να βρουμε εξιλαστηριο θυμα για την κατασταση αυτη και οι επαγγελματιες οδηγοι (οποιουδηποτε κλαδου) ειναι η πρωτη μας επιλογη.

melenia
18/12/2007, 21:20
το 50ρι ομως θα σε τρεχει μια ζωη....αν χτυπησει,ακομα και απο δικο του λαθος.
γενικως αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
δυστυχως το ποσο επαγγελματιας ειναι ο καθεις ,δεν παει μεσω νομου και ικανοτητων
αλλα μεσω χαρακτηρα.
ξερω ατομα που εχουν χασει αυτοστιγμη την δουλεια τους επειδη δεν δεχτηκαν
υπερβαρο ,η να ορισουν αυτοι μαζι με τον αποθηκαριο τον τροπο φορτωσης.
αλλοι κυκλοφορουν και με αλλους 12 και νιωθουν πουπουλα την καρδια τους.
παντου υπαρχουν εξαιρεσεις.
δυστυχως και για τις μηχανες,αυτοκινητα,φορτηγα,ο κανονας ειναι
ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΤΕΣ.(κοσμια,μην παρεξηγηθουμε).

tifoefs
19/12/2007, 00:34
Μη το γενικευεται το θεμα για κανα 2 χαζοχαρουμενους !

Οι περισσοτεροι νταλικιερηδες (ειδικα αυτοι που εχουν εμπειρια εξωτερικου) ειναι οδηγοι με τρομερη πειρα και οδικη συμπεριφορα που πολλοι μηχανοβιοι ουτε στα γενοφασκια τους δεν ειχαν.

:smokin:

stefanos
19/12/2007, 01:13
Ο κανόνας είναι οτι το φορτηγό έχει καλύτερο οδηγό απο το τουτού και απο τις μοτό.
Οι στατιστικές των ατυχημάτων το λένε.
Και βέβαια στις εθνικές δεν το συζητάμε πώς οδηγάμε αυτοκίνητα και μηχανές αλλά δεν μας φαίνεται περίεργο, και θέλουμε και δρόμους.
Πρόσφατα βρέθηκα σε χώρο ατυχήματος με ιδιοκτήτη νταλίκας που κοίταγε το αυτοκίνητό του στη κολώνα και έβριζε τον οδηγό, που την είχε κάνει.
Μάστορα του λέω τι έγινε?
Α τον πρεζάκια θα ήταν μαστουρωμένος ο αλήτης και τέτοια.
Και καλά ρε φίλε του λέω τι γύρευε το αυτοκίνητο μεσάνυχτα στην παραλιακή?
Μα έκανε δρομολόγιο μου λέει.
Καλά ρε μάστορα του λέω αμμο μεσανυχτα ποιός παραγγέλνει?
Ε έχει πέσει δουλειά μου λέει.
Δεν του είπα καλά να πάθει που τον είχε τον "μαστούρη" 16 ώρες στο τιμόνι ,γιατι είχε πάθει χοντή ζημειά και είχε κάνει και χοντρή ζημιά και ήταν και κούτα η νταλίκα.
Αλλά είναι δυνατόν να μην γίνονται στραβές έτσι?
Να το ξαναπώ?
Αστυνόμευση δεν υπάρχει και θα σκοτωθούμε όλοι στο τέλος.

Anty12
19/12/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ας μπουνε μερικοι που το παιζουν μαγκες,να τα οδηγησσουν,να τα παρκαρουν,
και να τα βγαλουν περα με τις χιλιες δυο μαλακιες.απο το παππου,απο το τσογλανι
με το καραφτιαγμενο 50ρι,τα χιονια,τα πλοια,τις απαγορευσεις,τους δρομους που επιτρεπεται
να μπεις αλλα απο τα παρκαρισμενα παιρνεις το πουλισταν,απο την ωρα παραδοσης
που εχεις για 32 παραγγελιες λες και κυκλοφορεις εναερια,για τα τηλ.που σε παιρνουν
και απο την εταιρια και οι πελατες γιατι ο μαλακας στο γραφειο εχει βαρεθει και δινει το κινητο σου,και που αν δεν παραδοσεις ον ταιμ παιρνεισ τα παπαρια σου.
μην τους βαζετε ολους στο ιδιο τσουβαλι,(95% και παπαριτζες)γιατι και μενα μου την παιζουν
συνεχεια καθε μερα κατι μοτοσυκλενιες .πρεπει να τα βαλω με τους μοτοσυκλετιστες
η να βαλω κατω απο τις ροδες τουσ μοτοσυκλανιαριδες και καρο-καφριλες
ελεος πια/.
και μοτο οδηγω ,και καρο,και τροκι.
εχω πιο σφαιρικη αντιληψη πιστευω.
ο καλος οδηγος ειναι ο σκεπτομενος -ηρεμος.
απο κει και περα,σκεψου ποσο σκεπτεσαι οταν οδηγεις η απλα υπολογιζεις
πιθανοτητες + ενστικτο.
για να μαζευομαστε και λιγο.



Ίσα μεγάλε…….. γιατί έχω την αίσθηση ότι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε τίποτε αγοράκια με ζακετάκια Lacoste ριγμένα ανέμελα στους ώμους τους, και χαλιέσαι και τζάμπα....

Δεν είναι μαγκιά να παρκάρεις τον Godzilla , μαγκιά είναι να ξέρεις ότι δεν μπορείς φρενάρεις όπως στα άλλα οχήματα, ότι δεν ξεκινάς όπως στα άλλα , ότι δεν μανουβράρεις όπως στα άλλα, και γι΄ αυτό ονομάζεσαι , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός δηλαδή, τρέφεις τα παιδιά σου από το να είσαι αναγκασμένος να προβλέπεις ότι θα σου την κάνει την παπαριά ο Ι.Χ.ης και θα πρέπει να έχεις πάρει από πριν τα μέτρα σου.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός, και δεν μπαίνεις με χιόνια στα Τέμπη γιατί ξέρεις ότι θα διπλώσεις .

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και δεν πας στην καντίνα απέναντι για πανσέτες όταν φορτώνει ο Ρωσσοπόντιος με το κλαρκ το συρόμενο , αλλά είσαι πάνω απ΄ το κεφάλι του.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός , εργάζεσαι σε ένα από τα χειρότερα περιβάλλοντα που μπορεί να εργαστεί άνθρωπος – τους Ελληνικούς δρόμους- και γιαυτό πρέπει να είσαι πιο ήρεμος , πιο ανεκτικός , με πιο ελαστικά νεύρα και αντοχές.
.
Αλλιώς και τα δικά σου νεύρα θα σπάσουν και επικίνδυνος γίνεσαι για τους γύρω σου.

Βγάζεις τον άρτο τον επιούσιο από το δρόμο , αν δε το αντέχεις άλλαξε δουλειά..

Μην έρχεσαι όμως με ύφος “ξέρεις ποίος είμαι γω ρε ….??? Εγώ σε περνάω από πάνω γιατί έχω 14 ρόδες , και είμαι και δυνατός , και έχω και 18 ώρες στο τιμόνι, και τ΄ αφεντικό θα με διώξει άμα δεν παραδώσω , και όταν ήμουν μικρός τα άλλα παιδιά δεν με παίζανε στο σχολείο , και τώρα θα σ΄ εκδικηθώ ριμάδα κοινωνία , και θα τον πατήσω τον @ούστη το παππού που δεν έμαθε ποτέ να οδηγάει.

Το ότι έχεις ένα τόσο μεγάλο όχημα να χειριστείς θα έπρεπε να σε κάνει πιο συντηρητικό και ανεκτικό με τους άλλους οδηγούς……

Είδες ποτέ κανένα Jumbo 747 να κάνει touch and go , ή τον χειριστή του να λέει ανοίξτε τον διάδρομο να προσγειωθώ , γιατί έχω μεγάλο μοτόρι κάτω απ΄ τα σκέλια μου??????
:beer:

Respect
19/12/2007, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
μαγκιά είναι να ξέρεις ότι δεν μπορείς φρενάρεις όπως στα άλλα οχήματα, ότι δεν ξεκινάς όπως στα άλλα , ότι δεν μανουβράρεις όπως στα άλλα, και γι΄ αυτό ονομάζεσαι , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός δηλαδή, τρέφεις τα παιδιά σου από το να είσαι αναγκασμένος να προβλέπεις ότι θα σου την κάνει την παπαριά ο Ι.Χ.ης και θα πρέπει να έχεις πάρει από πριν τα μέτρα σου.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός, και δεν μπαίνεις με χιόνια στα Τέμπη γιατί ξέρεις ότι θα διπλώσεις .

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και δεν πας στην καντίνα απέναντι για πανσέτες όταν φορτώνει ο Ρωσσοπόντιος με το κλαρκ το συρόμενο , αλλά είσαι πάνω απ΄ το κεφάλι του.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός , εργάζεσαι σε ένα από τα χειρότερα περιβάλλοντα που μπορεί να εργαστεί άνθρωπος – τους Ελληνικούς δρόμους- και γιαυτό πρέπει να είσαι πιο ήρεμος , πιο ανεκτικός , με πιο ελαστικά νεύρα και αντοχές.
.
Αλλιώς και τα δικά σου νεύρα θα σπάσουν και επικίνδυνος γίνεσαι για τους γύρω σου.

Βγάζεις τον άρτο τον επιούσιο από το δρόμο , αν δε το αντέχεις άλλαξε δουλειά..

Μην έρχεσαι όμως με ύφος “ξέρεις ποίος είμαι γω ρε ….??? Εγώ σε περνάω από πάνω γιατί έχω 14 ρόδες , και είμαι και δυνατός , και έχω και 18 ώρες στο τιμόνι, και τ΄ αφεντικό θα με διώξει άμα δεν παραδώσω , και όταν ήμουν μικρός τα άλλα παιδιά δεν με παίζανε στο σχολείο , και τώρα θα σ΄ εκδικηθώ ριμάδα κοινωνία , και θα τον πατήσω τον @ούστη το παππού που δεν έμαθε ποτέ να οδηγάει.

Το ότι έχεις ένα τόσο μεγάλο όχημα να χειριστείς θα έπρεπε να σε κάνει πιο συντηρητικό και ανεκτικό με τους άλλους οδηγούς……

Δε μπορώ παρά μόνο να συμφωνήσω!! :a013:

Respect
19/12/2007, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο κανόνας είναι οτι το φορτηγό έχει καλύτερο οδηγό απο το τουτού και απο τις μοτό.
Οι στατιστικές των ατυχημάτων το λένε.
Και βέβαια στις εθνικές δεν το συζητάμε πώς οδηγάμε αυτοκίνητα και μηχανές αλλά δεν μας φαίνεται περίεργο, και θέλουμε και δρόμους.
Πρόσφατα βρέθηκα σε χώρο ατυχήματος με ιδιοκτήτη νταλίκας που κοίταγε το αυτοκίνητό του στη κολώνα και έβριζε τον οδηγό, που την είχε κάνει.
Μάστορα του λέω τι έγινε?
Α τον πρεζάκια θα ήταν μαστουρωμένος ο αλήτης και τέτοια.
Και καλά ρε φίλε του λέω τι γύρευε το αυτοκίνητο μεσάνυχτα στην παραλιακή?
Μα έκανε δρομολόγιο μου λέει.
Καλά ρε μάστορα του λέω αμμο μεσανυχτα ποιός παραγγέλνει?
Ε έχει πέσει δουλειά μου λέει.
Δεν του είπα καλά να πάθει που τον είχε τον "μαστούρη" 16 ώρες στο τιμόνι ,γιατι είχε πάθει χοντή ζημειά και είχε κάνει και χοντρή ζημιά και ήταν και κούτα η νταλίκα.
Αλλά είναι δυνατόν να μην γίνονται στραβές έτσι?
Να το ξαναπώ?
Αστυνόμευση δεν υπάρχει και θα σκοτωθούμε όλοι στο τέλος. Άμμο τα μεσάνυχτα = παράνομο φορτίο.

Respect
19/12/2007, 05:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δε θα το πεις εσυ, αλλά το σωματείο-συνδικάτο-ομοσπονδία σου...
Επίσης, ο τσαμπουκάς ενος καραφτιαγμενου 50ριου το πολύ πολύ να σκοτώσει τον οδηγό...
Ο τσαμπουκάς μιας νταλίκας 100 τόνων θα σκοτώσει 21 παιδιά στα Τεμπη... Την επόμενη φορά που θα θυμηθούμε όλοι τα παιδιά των Τεμπών και τις νταλίκες θέλω να ρίξουμε μια ματιά στο τρόπο που κινούνται τα πούλμαν στις εθνικές. Θα εκπλαγείτε.. πιθανόν και να τρομάξετε από τη ποσότητα καφρίλας που εμπεριέχει για παράδειγμα ένα express(του τρόμου) ή μη δρομολόγιο..

Respect
19/12/2007, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Φιλε δεν εχεις αδικο για τις δυσκολιες του επαγγελματος αλλα μην τσουβαλιαζεις τα παντα με βαση αυτο.Δεν ειναι το ιδιο να οδηγας 40 τοννους πολυκατοικια και φτιαγμενο 50αρι.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειδαμε 100 μελλοθανατους να περνανε ξυστα απο νταλικες που βγηκανε αναποδα σε δρομο με 3ς λωριδες και αλλουυς τοσους που περναγανε διπλα τους για να βγουνε στον κεντρικο.

Εχω προσωπικα 3 εμπειριες με νταλικιερηδες στην ΕΟ,με αυτο/το εγω,που παραλιγο να εχουμε πολυνεκρο.Και 100 ακομα που ελεγα κοιτα τι κανει ο φονιας αν ειναι δυνατον....


Με λιγα λογια ειναι σαν τους μπατσους.


Οχι ολοι αλλα..... Εγώ από την άλλη, μόνο στο χθεσινό μου ταξίδι είχα πάνω από τρεις εμπειρίες με ΙΧ που 'κάναν προσπεράσεις και σφήνες με βροχή πάνω σε τυφλές στροφές. Και κάθε φορά αναρωτιόμουν τι θα είχε συμβεί, αν ερχόμουν εγώ από την άλλη μεριά με τη μοτοσικλέτα..

mourgakos
19/12/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ίσα μεγάλε…….. γιατί έχω την αίσθηση ότι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε τίποτε αγοράκια με ζακετάκια Lacoste ριγμένα ανέμελα στους ώμους τους, και χαλιέσαι και τζάμπα....

Δεν είναι μαγκιά να παρκάρεις τον Godzilla , μαγκιά είναι να ξέρεις ότι δεν μπορείς φρενάρεις όπως στα άλλα οχήματα, ότι δεν ξεκινάς όπως στα άλλα , ότι δεν μανουβράρεις όπως στα άλλα, και γι΄ αυτό ονομάζεσαι , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός δηλαδή, τρέφεις τα παιδιά σου από το να είσαι αναγκασμένος να προβλέπεις ότι θα σου την κάνει την παπαριά ο Ι.Χ.ης και θα πρέπει να έχεις πάρει από πριν τα μέτρα σου.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός, και δεν μπαίνεις με χιόνια στα Τέμπη γιατί ξέρεις ότι θα διπλώσεις .

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και δεν πας στην καντίνα απέναντι για πανσέτες όταν φορτώνει ο Ρωσσοπόντιος με το κλαρκ το συρόμενο , αλλά είσαι πάνω απ΄ το κεφάλι του.

Είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγός , εργάζεσαι σε ένα από τα χειρότερα περιβάλλοντα που μπορεί να εργαστεί άνθρωπος – τους Ελληνικούς δρόμους- και γιαυτό πρέπει να είσαι πιο ήρεμος , πιο ανεκτικός , με πιο ελαστικά νεύρα και αντοχές.
.
Αλλιώς και τα δικά σου νεύρα θα σπάσουν και επικίνδυνος γίνεσαι για τους γύρω σου.

Βγάζεις τον άρτο τον επιούσιο από το δρόμο , αν δε το αντέχεις άλλαξε δουλειά..

Μην έρχεσαι όμως με ύφος “ξέρεις ποίος είμαι γω ρε ….??? Εγώ σε περνάω από πάνω γιατί έχω 14 ρόδες , και είμαι και δυνατός , και έχω και 18 ώρες στο τιμόνι, και τ΄ αφεντικό θα με διώξει άμα δεν παραδώσω , και όταν ήμουν μικρός τα άλλα παιδιά δεν με παίζανε στο σχολείο , και τώρα θα σ΄ εκδικηθώ ριμάδα κοινωνία , και θα τον πατήσω τον @ούστη το παππού που δεν έμαθε ποτέ να οδηγάει.

Το ότι έχεις ένα τόσο μεγάλο όχημα να χειριστείς θα έπρεπε να σε κάνει πιο συντηρητικό και ανεκτικό με τους άλλους οδηγούς……

Είδες ποτέ κανένα Jumbo 747 να κάνει touch and go , ή τον χειριστή του να λέει ανοίξτε τον διάδρομο να προσγειωθώ , γιατί έχω μεγάλο μοτόρι κάτω απ΄ τα σκέλια μου??????
:beer:
φιλε,
.σε παρακαλω να διαβαζεις ολο το ποστ
.και οχι δεν ειναι λακοστ τα μπλουζακια,αλλα μοτο.τζι αρ.
δεν εχω το υφος το καρδιναλιων.
και να εισαι σιγουρος οτι δεν χαλιεμαι μια.
ουτε ειμαι ο καραγαμικος.
και το μονο που με νοιαζει να εχω αναμεσα στα σκελια μου,δεν ειναι μεγαλο μοτορι,αλλα
τη γυναικα μου,(συγγνωμη στις οποιες κυριες του φορουμ)
ειπα για αντικειμενικες δυσκολιες .(οι περισσοτερες ειναι κοινες για ολους)
απο κατω γραφω ποιος ειναι ο σωστος οδηγος.........ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ κλπ.
Η ΣΚΕΨΗ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΟΛΩΝ.
μπορεις να προσπαθησεις.

monarxis
19/12/2007, 09:08
Λοιπον,επειδη το θρεντ ξεκινησε απο μενα θα ηθελα να παρακαλεσω να σταματησει εδω...

αφου διευκρινησω καποια πραγματα.

1.Για τους "πρωταγωνιστες" του βιντεο:

ειναι αχαρακτηριστοι,οτι και αν ειπωθηκε επικριτικα για τους συγκεκριμενους ειναι δικαιο και ειναι επιεικες!

2.Για τους επαγγελματιες οδηγους βαρεων οχηματων:

...υπαρχουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στον κλαδο σας,οι οποιοι ειναι η μειονοτητα (ακομη!) στον χωρο αυτο.

3.Δεν υπηρχε καμμια προθεση να μειωσω η να προσβαλλω καποιους με τα γραφομενα μου,τιποτε επι προσωπικου δηλαδη καθοτι δεν γνωριζω κανενα για να εχω και αποψη για τις οδηγικες του ικανοτητες η την συμπεριφορα του στο δρομο. (αφορα Respect και mourgakos).

Τεσπα ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του...


:a3:


:wave2:

mats8282
19/12/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ από την άλλη, μόνο στο χθεσινό μου ταξίδι είχα πάνω από τρεις εμπειρίες με ΙΧ που 'κάναν προσπεράσεις και σφήνες με βροχή πάνω σε τυφλές στροφές. Και κάθε φορά αναρωτιόμουν τι θα είχε συμβεί, αν ερχόμουν εγώ από την άλλη μεριά με τη μοτοσικλέτα..



Εδω μιλαμε για τους επαγγελματιες οδηγους οχι για τους ΙΧηδες.


Αλλα αφου θελεις να το αναφερουμε


Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το 90% των οδηγων,ερασιτεχνες,που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι απο αδιαφοροι,ελα μωρε εγω την δουλεια μου θελω να κανω,μεχρι επικινδυνοι.Ενα 10% να νιωθει πισω απο το τιμονι και ισως λεω πολυ.

Στους επαγγελματιες το ποσοστο πιστευω οτι ειναι μικροτερο αλλα οχι οσο θα επρεπε.Πιεση απο το <<αφεντικο>>,φυση του επαγγελματος,τα χαλια των ελληνικων δρομων,ελλιπης εκπαιδευση κτλ κτλ.

Οπως και να το κανουμε ομως ο μεσος ερασιτεχνης και ο μεσος επαγγελματιας οδηγος στην Ελλαδα ειναι ενα κινουμενο εν δυναμη <<προβλημα>> για τους γυρω του.Το οποιο το κρατος μας συντηρει και οι πολιτες επαυξανουν.


Αυτα βεβαια ειναι προσωπικη αποψη χωρις στοιχεια πλην των χιλιαδων νεκρων και των εκατομμυριων τραυματιων τα τελευταια 40 χρονια :sad:

stefanos
19/12/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282

Αυτα βεβαια ειναι προσωπικη αποψη χωρις στοιχεια πλην των χιλιαδων νεκρων και των εκατομμυριων τραυματιων τα τελευταια 40 χρονια :sad:

Για τους οποίους φταίνε τα φορτηγά?
Που στο κάτω κάτω γι αυτά γίνονται οι δρόμοι?
Θα περίμενα άλλη προσωπική άποψη, όπως ας πούμε να φτιάξουμε καλύτερο σιδηροδρομικό δίκτυο για εμπορεύματα,
περισσότερους ελέγχους στο δρόμο των οχημάτων, κάτι εκτός απο αφορισμούς τέλος πάντων.

el_hymador
19/12/2007, 11:37
To ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οδηγος οριζει απλως την ιδιοτητα ενος ανθρωπου που κανει χρηση ενος οχηματος.

Απο την στιγμη που βγαινεις στον δρομο -ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ- οφειλεις να σεβαστεις τους κανονες που διεπουν την κινηση σε αυτους.

Η οδηγας η απλως ρισκαρεις καθημερινα την ζωη σου (και πολυ περισσοτερο των αλλων).

Πολυ σωστα ολα αυτα που γραφονται για τους ''νταλικιερηδες'' αλλα αν ξεκινησουμε αναφερουμε τι οφειλει να πραττει ενας καθημερινος οδηγος Ι.Χ. η μοτοσικλετας και τι τελικα κανει θα ξεπερασουμε τις 200 σελιδες...

Η σοβαροτητα και η μ@λ@κι@ δεν γνωριζουν απο επαγγελματα.

dynogix
19/12/2007, 13:15
Πιστεύω μόλις εφαρμοστεί το μέτρο που αφορά την εφαρμογή του ηλεκτρονικού ταχογράφου και την ταυτόχρονη εγγραφή των χιλιομέτρων στο δίπλωμα οδήγησης (σε μορφή ηλ. κάρτας πλέον) θα στρώσουν πολλά άταχτα και αφράτα κολαράκια...

mats8282
19/12/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για τους οποίους φταίνε τα φορτηγά?
Που στο κάτω κάτω γι αυτά γίνονται οι δρόμοι?
Θα περίμενα άλλη προσωπική άποψη, όπως ας πούμε να φτιάξουμε καλύτερο σιδηροδρομικό δίκτυο για εμπορεύματα,
περισσότερους ελέγχους στο δρόμο των οχημάτων, κάτι εκτός απο αφορισμούς τέλος πάντων.



Οπως ειπα και πριν εξεφρασα την προσωπικη μου γνωμη για το γενικο προβλημα απο την στιγμη που καποιοι φιλοι το γενικευσαμε.Πιστευω οτι οι νταλικιερηδες ειναι καλυτεροι σαν μεσος ορος απο τους ερασιτεχνες αλλα οχι οσο θα επρεπε για πολλους και διαφορους λογους που εχουν ηδη ειπωθει.

FZMAN
19/12/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οπως ειπα και πριν εξεφρασα την προσωπικη μου γνωμη για το γενικο προβλημα απο την στιγμη που καποιοι φιλοι το γενικευσαμε.Πιστευω οτι οι νταλικιερηδες ειναι καλυτεροι σαν μεσος ορος απο τους ερασιτεχνες αλλα οχι οσο θα επρεπε για πολλους και διαφορους λογους που εχουν ηδη ειπωθει.
:nono: :nono: :nono: :nono:

devil's animal
19/12/2007, 20:01
:eek: :eek: :a53: :a53: :a53:

Greg61
19/12/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Επίσης, ο τσαμπουκάς ενος καραφτιαγμενου 50ριου το πολύ πολύ να σκοτώσει τον οδηγό...


... ή... θα στείλει προφυλακιστέο (δια νόμου) τον επαγγελματία οδηγό, μέχρις ότου αποδειχθεί "κατόπιν σύμφωνης γνώμης ανακριτού και εισαγγελέως..." οτι ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟΧΡΩΣΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ οτι φταίει ο επαγγελματίας, οπότε ο τελευταίος παραπέμπεται σε Τακτική Δικάσιμο κι αφήνεται ελεύθερος... μέχρι να δικασθεί!

gousgoun_69
19/12/2007, 21:35
Δεν θα πώ τίποτα γιατί είμαι ήδη αρνητικά προκατειλειμένος με τους "επαγγελματίες οδηγούς".Ο Βασίλης Παπαδόπουλος ένα από τα θύματα στα Τέμπη ήταν πρώτος μου εξάδελφος και απλά ο πόνος δεν έχει σβήσει ακόμα και δεν νομίζω να σβήσει ποτέ.:(



http://www.seasyp.gr/lightacandle/



:( :( :(

mats8282
21/12/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
:nono: :nono: :nono: :nono:


Αποψεις ειναι αυτες φιλε,μακαρι να ειμαι λαθος.

:wave2:

nakedorange
23/12/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Δεν θα πώ τίποτα γιατί είμαι ήδη αρνητικά προκατειλειμένος με τους "επαγγελματίες οδηγούς".Ο Βασίλης Παπαδόπουλος ένα από τα θύματα στα Τέμπη ήταν πρώτος μου εξάδελφος και απλά ο πόνος δεν έχει σβήσει ακόμα και δεν νομίζω να σβήσει ποτέ.:(



http://www.seasyp.gr/lightacandle/



:( :( :(


το λινκ που παραθετεις ειναι ανατριχιαστικα συγκινητικο...

λυπαμαι πολυ φιλε και δεν ξερω αν αυτο αρκει.



:sad: