PDA

View Full Version : Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ660Χ .



kaps
17/12/2007, 08:20
Πήγα σε συνεργείο προκειμένου να μου ρυθμίσει βαλβίδες στο ΧΤΧ μιας και ψιλιακούγονταν. Σημειωτέον πως το μοτό έχει ρυθμιστεί άλλη μια φορά πριν 15.000χμ Ωστόσο τότε είχε ο μάστορας ασχοληθεί με αυτές που ήταν στο πίσω μέρος (βλακέια μου που δεν ρώτησα γιατί όχι και τις μπροστά) Οταν πήγα να πάρω τη μηχανή πέτυχα τον συνεργειά στη φάση που τοποθετούσε τα πλαινά πλαστικά . Οταν τον ρώτησα γιατί αυτός ο σαματάς μου έδειξε στο κινητό του φωτό της μηχανής μου όπου φαίνεται να έχει λύσει ψυγείο , δοχείο παραφλού και πλαινά πλαστικά προκειμένου να μου αποδείξει πως ρύθμισε όλες τις βαλβίδες . Μάλιστα μου τόνισε πως οι μπροστινές δεν είχαν ποτέ ρυθμιστεί ακόμη δε δεν είχαν ανοιχτεί και τα πλαινά βιδάκια στο αριστερό καπάκι του κινητήρα από τα οποία ρυθμίζει τις βαλβίδες . Τέλος πάντων την έβαλα μπροστά ,πράγματι ο ήχος της έγινε υπέροχος ( μου άλλαξε και το μπουζί ) και το κόστος του λέω ;:eyepop: 70 ευρώ μου απαντά και μένω σύξυλος . Ερωτώ δε τους υπόλοιπους Χτακηδες ... είναι σωστή η τιμή ή απλά μου έπιασε λίγο το ποπάκι μου :rotflmao:

mai_tai
17/12/2007, 19:09
φιλε μου και εγω μηχανικος ειμαι αλλα στα αμαξια απλα εχω να σου πω 2 πραγματακια-το μηχανακι αποσο ξερω εχει 4 βαλβιδες ωραια?-2 εισαγωγης απο την μια και 2 εξαγωγης απο την αλλη....-δεν γινεται να το πας σε συνεργειο γιαυτη την δουλεια και να σου ρυθμισει μονο την μια πλευρα....ειναι μιση δουλεια-τα 70 ευροπουλακια στα πηρε μονο γιαυτη την δουλεια...και που σου συμπληρωσε λιγο αντιψυκτικο....???-μαλλον σου εβαλε στην τιμη και το δωρο χριστουγγεννων..του-οπως και να χει -αν σου εχει κανει σωστη δουλεια-θα δεις διαφορα στο ανοιγμα κ στην καταναλωση σε σχεση με πριν!!! και στο κατω -κατω...εμεις οι μηχανικοι.....κλεφτες θα γινουμε???:nono: ((πλακα κανω))

mai_tai
17/12/2007, 19:11
πιστευω να σε βοηθησα λιγο...οχι οπως εσυ με το στροφομετρο μας ταβγαζες με το τσιγγελι...:rotflmao:

kaps
17/12/2007, 20:42
Οχι δεν μου συμπλήρωση αντιψυκτικό αλλά μόνο μπουζί άλλαξε και φυσικά ρύθμισε βαλβίδες . Πάντως 70 ευρώ για βαλβίδες είναι πολλά διότι άντε και ξήλωσε ψυγείο δοχείο παραφλού πλαινά πλαστικά , Σίγουρα μου έχωσε και το δώρο του ...Δεν θα με ξαναδεί και θα ησυχάσω που δεν τον έκανα κλέφτη αλλά αρπαχτικό . :mad:

jpag
17/12/2007, 22:02
δυστοιχως οι περισοτεροι μοτομηχανικοι χρεωνουν και την ωρα που ασχολιουνται με το εργαλειο σου και οχι μονο με βαση το τι φτιαχνουν.αν πχ εχει να βγαλει ολοκληρο φερινγκ ποδιες βασεις κερατα απο το να ανοιξει ενα καπακι απλα θα χρεωσει περισοτερο για την ιδια δουλεια!!!!

mourgakos
19/12/2007, 00:02
ενω στο 600.....προσβασιμοτητα....και μονοι ,μας.
αλλα το 660...αλλη μηχανη.......
εφυγε η γιαμαχα απο τα αεροψυκτα και μπηκε η χοντα με το φμξ..
τι να πει κανεις..
δεν βγαζανε και ενα μοντελο 600 μαμα με ψυγειο λαδιου και βεντιλατερι
πριν πανε στο 660..........

gkmaggas
19/12/2007, 15:07
ξερεις μηπως ποσο ειναι το περιθωριο ρυθμισης εισαγωγης και εξαγωγης???

SUPERMARIO
31/12/2007, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
δυστοιχως οι περισοτεροι μοτομηχανικοι χρεωνουν και την ωρα που ασχολιουνται με το εργαλειο σου και οχι μονο με βαση το τι φτιαχνουν.αν πχ εχει να βγαλει ολοκληρο φερινγκ ποδιες βασεις κερατα απο το να ανοιξει ενα καπακι απλα θα χρεωσει περισοτερο για την ιδια δουλεια!!!!






λογικο το βλεπω αυτο.δουλεια δεν σημαινει να φτιαξει μονο την βλαβη αλλα και την ωρα που θα κανει να φτασει σε αυτη....λυσε-δεσε.
φαντασου το κοστος της βλαβης να ειναι 5? (τσιμουχα π.χ) και να χρειαστει να κατεβασει κινητηρα:lol: