PDA

View Full Version : BC 558



OldMan
17/12/2007, 12:25
Ποιο καλό παληκάρι ξέρει (επιβεβαιωμένα) σε πoιο ρεύμα βάσης άρχίζει και "άγει" το ανωτέρω PNP transistor (σε ΤΟ-92), γιατί αφενός όλα τα datasheets λένε μ@λ@κίες και αφετέρου έχω κάψει το αμπερόμετρο στο FLUKE (και η μέτρηση τάσης με αντίσταση σε τόσο χαμηλά ρεύματα βγάζει παπάδες...) μπας και καταφέρω να ρυθμίσω αυτόν τον σκατοφορτιστή που είχα φτιάξει κάποτε (και δεν θυμάμαι τίποτε από το κύκλωμα...) και καταφέρει να γλυτώσει το γόνατο από τις μανιβελιές ...??? :blush:


Άντε λεβέντες μου και είναι για καλό σκοπό ...!!!
:beer: :beer: :beer:

dynogix
17/12/2007, 12:42
Μια παγωμένη τι?:D

dynogix
17/12/2007, 12:48
Κουμπάρεεεεεε... (http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/BC558.pdf)

OldMan
17/12/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Κουμπάρεεεεεε... (http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/BC558.pdf)
Φχαριστώ κουμπάρε, αλλά όπως προείπα ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
όλα τα datasheets λένε μ@λ@κίες

lamoun
17/12/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
σε πoιο ρεύμα βάσης άρχίζει και "άγει" το ανωτέρο PNP transistor

Old έχω την εντύπωση πως άν απλά Vbe=-0.65V το τρανζίστορ θα άγει δίνοντας Ie=β*Iβ εκτός και άν το Ιe, Ic καθορίζεται απο αλλού (π.χ. καθρέπτη ρεύματος) όπου το Ιβ αυτορρυθμίζεται μόνο του.

Προφανώς αυτά τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα, αλλά δε μπορώ να καταλάβω το "αρχίζει και "άγει" "

Υ.Γ. άν δε τα καταφέρεις έχω φορτιστή που κάθεται σπίτι μου.. :beer:

johnpan
17/12/2007, 16:42
1,2 mA

gixxerpap
17/12/2007, 17:03
τωρα φταιω γω να τον παρω τηλ να του πω για την καινουργια μου ιδεα?

οχι πειτε μου....

...ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!

OldMan
17/12/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
δε μπορώ να καταλάβω το "αρχίζει και "άγει"
Αν έγραφα "σκανδαλίζεται" θα πετιόταν διάφορα γλυκά αγόρια να κανουν σχόλια...:blush:

Η βάση του "οδηγείται" από έναν διπλό τελεστικό (σαν LM1458 μΕ μοιάζει, αλλά είναι στο βάθος του κουτιού και δεν βλέπω καλά...) που δουλεύει σαν συγκριτής τάσης και η έξοδός του "μπλοκάρει" το transistor όσο είναι high.
Ψάχνω να βρω το minimum ρεύμα που χρειάζεται η βάση του BC, ώστε όταν η έξοδος του τελεστικού γίνει low, να άγει και να ανάβει το Led που βρίσκεται σε σειρά με τον εκπομπό του...
(για να καταλαβαίνω ότι μπαίνει σε float charging, γιατί στο βολτόμετρο πρόσοψης ΔΕΝ φαίνεται η διαφορά μεταξύ 14.1 και 13.6 Volts...).

(η - πιθανόν προτεινόμενη - λύση να βάλω τριμεράκι αντί για αντίσταση απορίπτεται εν τη γεννέσει της ...)

:wave2: :beer:

OldMan
17/12/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
1,2 mA
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Εσύ δεν με άκουσες για το Husaberg, εγώ γιατί να σε πιστέψω τώρα ??? :smokin:

gixxerpap
17/12/2007, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έγραφα "σκανδαλίζεται" θα πετιόταν διάφορα γλυκά αγόρια να κανουν σχόλια...:blush:

Η βάση του "οδηγείται" από έναν διπλό τελεστικό (σαν LM1458 μΕ μοιάζει, αλλά είναι στο βάθος του κουτιού και δεν βλέπω καλά...) που δουλεύει σαν συγκριτής τάσης και η έξοδός του "μπλοκάρει" το transistor όσο είναι high.
Ψάχνω να βρω το minimum ρεύμα που χρειάζεται η βάση του BC, ώστε όταν η έξοδος του τελεστικού γίνει low, να άγει και να ανάβει το Led που βρίσκεται σε σειρά τον εκπομπό του...
(για να καταλαβαίνω ότι μπαίνει σε float charging, γιατί στο βολτόμετρο πρόσοψης ΔΕΝ φαίνεται η διαφορά μεταξύ 14.1 και 13.6 Volts...).

(η - πιθανόν προτεινόμενη - λύση να βάλω τριμεράκι αντί για αντίσταση απορίπτεται εν τη γεννέσει της ...)

:wave2: :beer:

εμ δεν το λεγες απο την αρχη με απλα λογια....τωρα μαλιστα, σε καταλαβαμε:wacko:

οπως τα ειπε ο johnpan ειναι τα πραγματα, 1,2 mA, εγω τον εμπιστευομαι παντως!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
17/12/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εμ δεν το λεγες απο την αρχη με απλα λογια....τωρα μαλιστα, σε καταλαβαμε:wacko:
Εσένα θα σε σιγυρίσω στο πρώτο τηλεφώνημα ....!!!

(Enfield θα σε βάλω να αγοράσεις ρε καρ(γ)ιόλη άντρα ...!!!) :D

johnpan
17/12/2007, 17:31
Se akousa, kai poly sobara malista. Esy den ennoeis na to katalabeis.

giati de bazeis mia 'nand' me to ena akro monima sto low? kai sthn e3odo ths bale typika R=1,2k kai meta ena typiko BC547 gia na mhn asxoleisai me mA

OldMan
17/12/2007, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
kai meta ena typiko BC547 gia na mhn asxoleisai me mA
giati to typiko BC547 einai n-p-n Giannaki ...

kai ego exo p-n-p sto kykloma ...

kai den exo kamia oreksi gia kolla-xekolla ...

kai giati ama arxisoume na vazoume logikes pyles stous fortistes tha gelane kai ta radikia mazi mas ...



Υ.Γ.
Ευχαριστώ πάντως και σε συγχωρώ για τον Bergo ....:winka: :beer:

johnpan
17/12/2007, 18:46
E bale to antistoixo pnp. H pylh den einai tipota re, kai ston aera paei to chipaki, aplo ttl einai, den pa8ainei.

lamoun
17/12/2007, 18:57
Δηλαδή, άν κατάλαβα καλά, έχεις κάτι τέτοιο και θές να ξέρεις ποιό είναι το ελάχιστο ρεύμα βάσης για να φτάσει το τρανζίστορ στον κόρο..

Τότε Iβ_sat_min = (Vs-Vd-Vce sat )/(RL*β)


κάτι ξέχασα.. :rolleyes:

lamoun
17/12/2007, 18:57
Ούπςςς...


114734

lamoun
17/12/2007, 19:00
Και βλέπω ότι:


114735

Χωμάτινος
18/12/2007, 13:22
:eyepop:


τελικά είμαστε σοβαρό forum . .


και δε μας φαινόταν . .

hector
18/12/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποιο καλό παληκάρι ξέρει (επιβεβαιωμένα) σε πoιο ρεύμα βάσης άρχίζει και "άγει" το ανωτέρω PNP transistor (σε ΤΟ-92),



Άντε λεβέντες μου και είναι για καλό σκοπό ...!!!
:beer: :beer: :beer:

....νομιζω οτι ειναι στο ρευμα της ανοδου της Κηφισιας μετα τα Αηδονακια!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

....σορρυ δεν κρατηθηκα.....:rotflmao: :rotflmao:

.....Α! ειναι και επιβεβεωμενο!!!!:lol: :lol: :lol: .....ρε θα μας πεθανεται.....:beer:

costas81
18/12/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
:eyepop:


τελικά είμαστε σοβαρό forum . .


και δε μας φαινόταν . .



γιατι είχες τέτοια απορεία???

OldMan
18/12/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ούπςςς...
Κάπως έτσι είναι, μόνο που η αντίσταση στην έξοδο του τελεστικού είναι σε διακλάδωση με την βάση του transistor και την δεύτερη έξοδο του ενισχυτή (είναι διπλός) και ουσιαστικά ρυθμίζει το ρεύμα αντιστάθμισης σε φάση floating (μαζί με ένα διαιρέτη τάσης...)
(είναι τριμεράκι και είναι καμμένο το γ@μήδι και έχω την σκατοσυνήθεια να ΜΗΝ κρατάω σχέδια από τα κυκλώματα που φτιάχνω...):smokin:


Anyway, θα το παλέψω με μια υποθετική τιμή γύρω στα 47Κ (κάπου εκεί μου βγαίνει με τους υπολογισμούς...) και αν πιάσω 2.78 V μεταξύ συλλέκτη και βάσης, μάλλον είμαι καλά ...

(υπάρχει και η λύση να αλλάξω ασφάλεια για να δουλέψει το αμπερόμετρο, αλλά δεν έχει πλάκα !!!) :wave2: :beer:

Cpt. Haddock
18/12/2007, 17:41
κι όμως κάποτε τα σπούδασα αυτά ρε γμτ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

OldMan
18/12/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κι όμως κάποτε τα σπούδασα αυτά ρε γμτ :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Και γιατί γ@μώ το φελέκι μου δεν τα θυμάσαι να τα πεις και σε μας που ΔΕΝ τα σπουδάσαμε ??? :mad:

sakisvolos
18/12/2007, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποιο καλό παληκάρι ξέρει (επιβεβαιωμένα) σε πoιο ρεύμα βάσης άρχίζει και "άγει" το ανωτέρω PNP transistor (σε ΤΟ-92), γιατί αφενός όλα τα datasheets λένε μ@λ@κίες και αφετέρου έχω κάψει το αμπερόμετρο στο FLUKE (και η μέτρηση τάσης με αντίσταση σε τόσο χαμηλά ρεύματα βγάζει παπάδες...) μπας και καταφέρω να ρυθμίσω αυτόν τον σκατοφορτιστή που είχα φτιάξει κάποτε (και δεν θυμάμαι τίποτε από το κύκλωμα...) και καταφέρει να γλυτώσει το γόνατο από τις μανιβελιές ...??? :blush:


Άντε λεβέντες μου και είναι για καλό σκοπό ...!!!
:beer: :beer: :beer:


Καλησπέρα! Ρίξε μια ματιά εδώ! (http://www.datasheetcatalog.net/)

Πάντα όταν θέλω κάποια πληροφορία για κάποιο ημιαγωγό το ψάχνω σ' αυτό το site!
Έχει συνήθως τα πάντα!
Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι το BC 558 είναι κατά βάσην ευρωπαϊκός
ημιαγωγός ΑΛΛΑ τον βγάζει ακόμα και η KEC (κορέα) συνεπώς για να βρείς το datasheet το
σωστό! Ξέρεις της εταιρίας που το βγάζει για να έχεις σωστό αποτέλσμα!

Σε μια σύντομη ματιά πού έριξα τώρα είδα ότι για το συγκεκριμένο τρανζίστορ άλλα στοιχειά
δίνει η Philips και άλλα η Fairchild semiconductors!

Οπότε νομίζω πως αν κατεβάσεις το datasheet για τη συγκεκριμένη μάρκα ημιαγωγού που
θα βάλεις θα τη βρείς την άκρη!
Σκέψου λίγο τι θα τράβαγες αν είχες να κάνεις με FET ή IGBT κόλαση λέμε!

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο καληνύχτα!:wave2:

P.S. στην αναζήτηση στο site που έβαλα το χαρακτηριστικό του όποιου ημιαγωγού να είναι
γραμμένο μονοκόμματο δηλαδή BC558 και όχι BC 558 ! :wave2:

p@nos
19/12/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κι όμως κάποτε τα σπούδασα αυτά ρε γμτ :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Εγω που τα σπουδαζω τωρα μηπως σου περισσευουν τιποτα σημιωσεις???

:D :D :D

johnpan
19/12/2007, 11:35
TO THREAD NA KLEIDW8EI KAI O ANOHTOS NA BALEI MIA ASFALEIA STO GAMW POLYMETROOO

OldMan
19/12/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σε μια σύντομη ματιά πού έριξα τώρα είδα ότι για το συγκεκριμένο τρανζίστορ άλλα στοιχειά
δίνει η Philips και άλλα η Fairchild semiconductors!
Όταν λέω από την αρχή ότι τα data sheets μ@λακίζονται ...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Οπότε νομίζω πως αν κατεβάσεις το datasheet για τη συγκεκριμένη μάρκα ημιαγωγού που
θα βάλεις θα τη βρείς την άκρη!
Αρκεί να βρεις την μάρκα ...


Thanks anyway ...!!!
(θα βάλω ένα BC559B που έχω πρόχειρο και ότι γίνει, έγινε ...) :beer:

OldMan
19/12/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
TO THREAD NA KLEIDW8EI KAI O ANOHTOS NA BALEI MIA ASFALEIA STO GAMW POLYMETROOO

Done ...!!! :smokin: