PDA

View Full Version : Πρόβλημα με την Εφορία.



jtoros
17/12/2007, 22:31
Καλησπέρα παίδες και κορασίδες.

Ξαναγράφω μετά από καιρό, μιας και στο μεσοδιάστημα μετακόμισα στην Αθήνα και έπιασα δουλειά, και γενικά έτρεχα. Δυστυχώς, η επανεμφάνιση δεν είναι για καλό... :mad:

Θα το έβαζα στα στραβά κι ανάποδα, αλλά σκοπός μου δεν είναι να χώσω (το έχω κάνει πολλές φορές τον τελευταίο καιρό). Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε παρόμοια εμπειρία και ποιο mode αντίδρασης δούλεψε τελικά.

Πριν 1,5 μήνα πήγα στην Εφορία της Νέας Σμύρνης για τα κάνω έναρξη επαγγέλματος. Επέλεξα τον κωδικό Κ.Α.Δ 72.20.22 και η υπάλληλος μου έκανε μισή έναρξη. Εννοώ ότι με πέρασε στο σύστημα, αλλά στο μεταξύ θυμήθηκε ότι χρειάζομαι και μια "άδεια εγκατάστασης", και δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία (δεν τρύπησα ββλία). Την οποία άδεια θα έπαιρνα (κατά τα λεγόμενά της) από το κατάστημα της Νομαρχίας στην Καλλιθέα. Μου έδωσε μάλιστα και διεύθυνση. Να σημειώσω ότι μόλις μου αναφέρει περί αδείας, της είπα να ξανακάνω τη διαδικασία με άλλο κωδικό που δεν χρειάζεται άδεια, αλλά αρνήθηκε.
Πάω στη Νομαρχία αλλά αυτή δεν μου δίνει άδεια, παρά μόνο ένα χαρτί που λέει ότι δίνει τέτοια άδεια σε Πολιτικούς Μηχανικούς, Μηχανολόγους Μηχανικούς, Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και κάτι ακόμα, αλλά σε Μηχανικούς Η/Υ και Πληροφορικής όπως εγώ, δεν δίνει. Και μάλιστα έγραφε (σωστά κατά τη γνώμη μου) ότι αυτό το χαρτί δεν με απαλλάσσει από την υποχρέωση να προσκομίσω άδεια, αν μου τη δίνει άλλος φορέας.
Γυρίζω στην Εφορία και μου λένε ότι δεν μπορούν να μου κάνουν έναρξη. Μάλιστα η ίδια υπάλληλος που την ξεκίνησε μου είπε ότι "Δικό μου λάθος ήταν που την ξεκίνησα". Όταν τους ζήτησα την λύση, μιας και εκεί που με έστειλαν, άδεια δεν μου έδωσαν, μου απάντησαν όλο χαρά ότι "θα σου διακόψουμε αυτή την έναρξη, και θα κάνουμε άλλη με άλλο κωδικό!". Ό,τι είχα ζητήσει από την αρχή δηλαδή.
To cut along story short, αποφάσισα να κάνω έναρξη στην ιδιαίτερη πατρίδα μου για πολλούς και διάφορους λόγους. Πήγα λοιπόν σήμερα το πρωί να μου κάνουν διακοπή και (αν έχουν το Θεό τους) μου ζητάνε να πληρώσω πρόστιμο (δεν ξέρω πόσο) για την διακοπή μιας (μισής) έναρξης που την ξεκίνησε από λάθος (με δική της ομολογία) η υπάλληλος. Μπορούσε κάλλιστα να μην με περάσει στο σύστημα, και να μην έχω όλα αυτά τώρα. Το πάγωσα προς στιγμήν, αλλά αύριο θα πάω και δεν θα φύγω αν δεν πάρω την διακοπή.

1. Το να πληρώσω για τη μαλακία αυτής, δεν το δέχομαι με τίποτα. Έχετε καμιά πρόταση πώς να το χειριστώ αυτό;
2. Γενικά να πάω με τσαμπουκά ή με γλύκες;
3. Αν στραβώσει, σε ποιον φορέα μπορώ να απευθυνθώ;

Thnx in advance.

crewdriver
17/12/2007, 23:00
δε θα πληρωσεις τιποτα και θα σου πω γιατι!η κοπελια επρεπε πρωτα να εχει στα χερια της ΟΛΑ τα διακιολογητικα κλπ χαρτια και μετα να προχωρησει σε οποιαδηποτε ενεργεια!οποτε δεν φταις εσυ αλλα αυτη που βιαστηκε να γραψει στον υπολιγιστη!αυτη φταιει που δε ζητησε να δει ολα τα χαρτια σου πρωτα...δηλαδη αν εσυ εισαι λαθρομεταναστης θα εκανε εναρξη και μετα θα στην εκοβε και θα ζηταγε απο το κρατος σου(καθως εσυ δεν "υπαρχεις" σαν φυσικο προσωπο ωστε να πληρωσεις) να δωσει τα χρηματα προκαλωντας ετσι μεχρι και πολεμο???(λεμε τωρα....)???θα πας ηρεμα και αν δει πως δεν εξυπηρετησαι σωστα τοτε μπορεις να τσαμπουκαλευτεις λιγο!

lamoun
17/12/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crewdriver
θα πας ηρεμα και αν δει πως δεν εξυπηρετηαι σωστα τοτε μπορεις να τσαμπουκαλευτεις λιγο!

Ή να φύγεις και να γυρίσεις με τα κανάλια...

johnpan
17/12/2007, 23:22
APLA MILAS ME TON PROISTAMENO THS

the who
18/12/2007, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
APLA MILAS ME TON PROISTAMENO THS

Σωστα.Απλα εξαντλησε πρωτα το θεμα με την ιδια και μετα στον προισταμενο της.Αν κι αυτος δεν κανει κατι τοτε απλα πας ιεραρχικα ανεβαζοντας και τους τονους.Συνηθως ο εφορος δινει "λογικες" λυσεις.
Καλα ξεμπερδεματα


:wave2: :wave2: :wave2:

mourgakos
18/12/2007, 09:43
ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΡΑ,ΠΑΛΕΥΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΤΥΧΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΑΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ,ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΑΧΤΥΛΟ Η ΕΦΟΡΙΑ.ΚΑΙ ΣΥ
ΔΕΝ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΡΑΒΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΑΡΧΙΖΕΙ?
ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΗΣ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ Η ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.

pelargos1
18/12/2007, 13:05
Για να καταλαβω.Τι προστιμο σου ειπαν θα σου κοψουν?Για ποιο λογο?Μηπως επειδη δεν εχεις καταθεσει περιοδικη δηλωση?Ποτε φαινεται να εγινε η εναρξη?Αν δεν ειναι για αυτο ισως επειδη δεν εχεις θεωρησει βιβλια.Αλλα και παλι αν δεν εχεις κοψει η δεν σου εχουν κοψει παραστατικο δεν ειχες υποχρεωση να τα ειχες ηδη θεωρησει (εχουν μια ταση να ριχνουν προστιμο 200 ευρω ετσι για πλακα) οποτε ισως χρειαστει να θεωρησεις και καπακια να ακυρωσεις βιβλια.




Οπως και να εχει θα χρειαστει να κανεις περιοδικη δηλωση του τριμηνου μεσα στο οποιο εγινε η εναρξη,εκκαθαριστικη και Ε5 Ε3 στη δηλωση σου του χρονου ολα αυτα μηδενικα βεβαια αφου δεν εχεις κοψεις ουτε σου εχουν κοψει αποδειξεις και τιμολογια.

Σε καθε περιπτωση δεν θα πληρωσεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν απαιτησεις να σου δωσουν αντιγραφο του νομου η της ΠΟΛ που οριζει το προστιμο και εννοειαι οτι θα πιεζεις το θεμα σε ολο και υψυλοτερο κλιμακιο (απο προισταμενο σε προισταμενο)

Οτι θες ρωτα.Τρελαινομαι οταν το παιζουν μαγκες τα γουδια.

jtoros
18/12/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Για να καταλαβω.Τι προστιμο σου ειπαν θα σου κοψουν?Για ποιο λογο?Μηπως επειδη δεν εχεις καταθεσει περιοδικη δηλωση?Ποτε φαινεται να εγινε η εναρξη?Αν δεν ειναι για αυτο ισως επειδη δεν εχεις θεωρησει βιβλια.Αλλα και παλι αν δεν εχεις κοψει η δεν σου εχουν κοψει παραστατικο δεν ειχες υποχρεωση να τα ειχες ηδη θεωρησει (εχουν μια ταση να ριχνουν προστιμο 200 ευρω ετσι για πλακα) οποτε ισως χρειαστει να θεωρησεις και καπακια να ακυρωσεις βιβλια.




Οπως και να εχει θα χρειαστει να κανεις περιοδικη δηλωση του τριμηνου μεσα στο οποιο εγινε η εναρξη,εκκαθαριστικη και Ε5 Ε3 στη δηλωση σου του χρονου ολα αυτα μηδενικα βεβαια αφου δεν εχεις κοψεις ουτε σου εχουν κοψει αποδειξεις και τιμολογια.

Σε καθε περιπτωση δεν θα πληρωσεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν απαιτησεις να σου δωσουν αντιγραφο του νομου η της ΠΟΛ που οριζει το προστιμο και εννοειαι οτι θα πιεζεις το θεμα σε ολο και υψυλοτερο κλιμακιο (απο προισταμενο σε προισταμενο)

Οτι θες ρωτα.Τρελαινομαι οταν το παιζουν μαγκες τα γουδια.

Λοιπόν. Η υπόθεση έκλεισε.
Πρόστιμο έφαγα 100? (ξεκίνησε απο 200?) για "εκπρόθεσμη διακοπή". Έπρεπε λέει να την έχω κάνει σε 10 μέρες από την έναρξη.
Βιβλία δεν είχα θεωρήσει γιατί δεν επιτρεπόταν μιας και κατά αυτούς "Δεν έχω κάνει έναρξη"!
Να σημειώσω ότι ημερομηνία έναρξης και διακοπής συμπίπτουν, άρα πρακτικά, δεν έχω δουλέψει καθόλου, δεν έχω κόψει κανένα παραστατικό (πώς άλλωστε, αφού δεν τα τρύπησα ποτέ μου).
Τέλος πάντων, δεν με έπαιρνε χρονικά, για αυτό δεν το κυνήγησα.

PS: What is "ΠΟΛ"?

zzr2005
18/12/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Λοιπόν. Η υπόθεση έκλεισε.
Πρόστιμο έφαγα 100? (ξεκίνησε απο 200?) για "εκπρόθεσμη διακοπή". Έπρεπε λέει να την έχω κάνει σε 10 μέρες από την έναρξη.
Βιβλία δεν είχα θεωρήσει γιατί δεν επιτρεπόταν μιας και κατά αυτούς "Δεν έχω κάνει έναρξη"!
Να σημειώσω ότι ημερομηνία έναρξης και διακοπής συμπίπτουν, άρα πρακτικά, δεν έχω δουλέψει καθόλου, δεν έχω κόψει κανένα παραστατικό (πώς άλλωστε, αφού δεν τα τρύπησα ποτέ μου).
Τέλος πάντων, δεν με έπαιρνε χρονικά, για αυτό δεν το κυνήγησα.

PS: What is "ΠΟΛ"?

κατσε μας μπέρδεψες....
αφου η ημερομηνία έναρξης και διακοπής συμπίπτουν πως εφαγες πρόστιμο για εκπρόθεσμη διακοπή???
η αλήθεια ειναι οτι δεν βγαζεις ευκολα ακρη με τους ασχετους της εφορίας αλλα αυτο ειναι απο τα πιο τρελά που έχω ακούσει....

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΒΕ, ΕΦΟΡΙΕΣ ΚΤΛ, ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΩ???
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ....ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ συνταξιούχος, με άπλετο χρονο, ο οποίος μπορει ξεκινώντας απο ένα λαθος εφοριακού να φτάσει στον ρόλο που έπαιξαν οι Κυβερνήσεις την εποχή του μεσοπολέμου στην κατάντια του ελληνικού κράτους.......:bigcry:

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.....ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ....:lol: :lol:

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΠΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΆ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...:lol:

jtoros
18/12/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
κατσε μας μπέρδεψες....
αφου η ημερομηνία έναρξης και διακοπής συμπίπτουν πως εφαγες πρόστιμο για εκπρόθεσμη διακοπή???

Γιατί έπρεπε να έχω κάνει διακοπή μέσα σε 10 μέρες (κατά αυτούς).
Δεν το έψαξα παραπάνω, ξεμπέρδεψα γιατί καιγόμουν, και τώρα έχουν άπλετες τις κατάρες μου.

zzr2005
18/12/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
[B
Να σημειώσω ότι ημερομηνία έναρξης και διακοπής συμπίπτουν
[/B]

και αυτό που κολάει???
σου βάλανε εικονική ημερομηνια διακοπής???

H.A.Balafoutre
18/12/2007, 14:04
Αγαπητέ, με την μια θα μπορούσες να είχες τελειώσει αν δεν το άφηνες να πάει τόσο καιρό. Στην ουσία έφαγες διοικητικό πρόστιμο καθαρά γραφειοκρατικό λόγω μη τήρησης της προθεσμίας. Διότι τελικά δεν πήγες την άδεια εγκατάστασης....που φυσικά μπορεί να είναι και λάθος της υπαλλήλου να ξεκινήσει ημιτελώς μια έναρξη.

Άρα μάθημα 1ο ότι κάνουμε με την εφορία κοιτάζουμε να ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ακόμη κι ας μην ξέρουμε που πάνε τα 4. Είναι βασικό.

Με υπομονή θα σου κάνανε τη δουλειά ή θα έβρισκες άκρη 1000%. Δεν θα σε άφηναν έτσι. Αλλά τα περισσότερα λάθη γίνονται από βιασύνη και η ιδέα στον κόσμο του τέρατος της γραφειοκρατίας. Στο λέω είναι μύθος.

Στην τελική, πάνε σε έναν γνωστό σου λογιστή ή επικοινώνησε με το ΤΕΕ να σου πούνε λεπτομέριες για την περίπτωσή σου.

jtoros
18/12/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αγαπητέ, με την μια θα μπορούσες να είχες τελειώσει αν δεν το άφηνες να πάει τόσο καιρό. Στην ουσία έφαγες διοικητικό πρόστιμο καθαρά γραφειοκρατικό λόγω μη τήρησης της προθεσμίας. Διότι τελικά δεν πήγες την άδεια εγκατάστασης....

Άρα μάθημα 1ο ότι κάνουμε με την εφορία κοιτάζουμε να ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ακόμη κι ας μην ξέρουμε που πάνε τα 4. Είναι βασικό.

Με υπομονή θα σου κάνανε τη δουλειά ή θα έβρισκες άκρη 1000%. Δεν θα σε άφηναν έτσι. Αλλά τα περισσότερα λάθη γίνονται από βιασύνη και η ιδέα στον κόσμο του τέρατος της γραφειοκρατίας. Στο λέω είναι μύθος.

Στην τελική, πάνε σε έναν γνωστό σου λογιστή ή επικοινώνησε με το ΤΕΕ να σου πούνε λεπτομέριες για την περίπτωσή σου.

Πήγα να ζητήσω την άδεια εκεί που με στείλανε. Και δεν μου την έδωσαν.
Λογιστής και ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι άδεια εγκατάστασης.
Αλλά στην Εφορία πήραν στο Υπουργείο Οικονομικών, και είπαν ότι χρειάζομαι. Δεκτό. Αλλά από πού ρε παιδιά; Μου ζήτησαν κάτι αλλά εκεί που ήταν σίγουροι ότι θα μου το δώσουν, δεν μου το έδωσαν.
ΜΕΤΑ από όλη αυτή τη διαδικασία, και όταν πλέον απαίτησα μια λύση, τέθηκε θέμα διακοπής κτλ. Άρα οι μέρες είχαν περάσει.
Να σου τονίσω ότι στο 10ήμερο που λένε αυτοί δεν είχα καν την απάντηση της Νομαρχίας ότι δεν μου δίνουν άδεια.
Και στην τελική, γιατί αυτή ξεκίνησε μια έναρξη με ελλειπή δικαιολογιτικά, που δεν μπορούσε να ολοκληρώσει, και έτρεχαν οι μέρες;

Πήγα 7/11 πρώτη φορά. Είχα μπροστά μου 7 εβδομάδες. Και πήγα 5 φορές σύνολο εκεί. Θέλω να πω ότι δεν βιάστηκα.

Τέσπα, θα μπλεχτούμε με το τι έπρεπε να κάνω και τι έκανα και τι να κάνω αν ξαναχρειαστεί.

H.A.Balafoutre
18/12/2007, 14:48
Άδειες εγκατάστασης δίνουν στη Διεύθυνση Ανάπτηξης στις νομαρχίες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αναγκαίο για την περίπτωσή σου...τέσπα.

Αλλά σύμφωνα με τον ΚΑΔ που δήλωσες υπάρχει έλλειμμα έτσι κι αλλιώς για το που και πως θα ενταχθείς-ταξινομηθείς φορολογικά ή ως εικόνα στο μητρώο.

Εμπάση περιπτώση έχω στα χέρια μου μια "Ειδική δήλωση για απαλαγή από την υποχρέωση εφοδιασμού με άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας, σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.3325/2005 (Φ.Ε.Κ. 68/τ.Α./11.03.2005)".

Αφορά τεχνικές προδιαγραφές για το επάγγελμά σου. Πραγματικά απορώ πως δεν έβγαλες άκρη, πλήρωσες και πρόστιμο.

edit: δεν την χρειάζεσαι διότι αν ανοίξεις ένα μαγαζί και τα μηχανήματα που θα έχεις μέσα ή δεν θα έχεις, δεν έχουν ισχύ μεγαλύτερη από 15KW τότε απαλάσεσαι, γι'αυτό.

jtoros
18/12/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Άδειες εγκατάστασης δίνουν στη Διεύθυνση Ανάπτηξης στις νομαρχίες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αναγκαίο για την περίπτωσή σου...τέσπα.

Αλλά σύμφωνα με τον ΚΑΔ που δήλωσες υπάρχει έλλειμμα έτσι κι αλλιώς για το που και πως θα ενταχθείς-ταξινομηθείς φορολογικά ή ως εικόνα στο μητρώο.

Εμπάση περιπτώση έχω στα χέρια μου μια "Ειδική δήλωση για απαλαγή από την υποχρέωση εφοδιασμού με άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας, σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.3325/2005 (Φ.Ε.Κ. 68/τ.Α./11.03.2005)".

Αφορά τεχνικές προδιαγραφές για το επάγγελμά σου. Πραγματικά απορώ πως δεν έβγαλες άκρη, πλήρωσες και πρόστιμο.

edit: δεν την χρειάζεσαι διότι αν ανοίξεις ένα μαγαζί και τα μηχανήματα που θα έχεις μέσα ή δεν θα έχεις, δεν έχουν ισχύ μεγαλύτερη από 15KW τότε απαλάσεσαι, γι'αυτό.

Τι είπες τώρα... Κοίτα να δεις! Πού μπορώ να πάρω ένα τέτοιο;

Thnx πάντως που κάθεσαι και το ψάχνεις ακόμα. :wave2:

chris1980
18/12/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
και αυτό που κολάει???
σου βάλανε εικονική ημερομηνια διακοπής???

Αλλο η "ημερομηνια διακοπης της επιχειρησης"(εστω Α) και αλλο η ημερομηνια που θα κανεις αυτη την διακοπη(εστω Β).



Η Α ειναι στην ουσια η μερα που η επιχειρηση εκλεισε ή θα επρεπε να ειχε κλεισει.Επειτα ακολουθει μια διαδικασια στην εφορια η οποια σπανια γινεται σε μια μερα και ετσι οδηγουμαστε στην Β.

Η Β μπορει να ειναι το πολυ 10 μερες μετα την Α.

Αν περασουν οι 10 μερες προβλεπεται προστιμο.

jtoros
18/12/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
Αλλο η "ημερομηνια διακοπης της επιχειρησης"(εστω Α) και αλλο η ημερομηνια που θα κανεις αυτη την διακοπη(εστω Β).



Η Α ειναι στην ουσια η μερα που η επιχειρηση εκλεισε ή θα επρεπε να ειχε κλεισει.Επειτα ακολουθει μια διαδικασια στην εφορια η οποια σπανια γινεται σε μια μερα και ετσι οδηγουμαστε στην Β.

Η Β μπορει να ειναι το πολυ 10 μερες μετα την Α.

Αν περασουν οι 10 μερες προβλεπεται προστιμο.

Το οποίο ξέρουμε πόσο είναι, βάσει νόμου;