PDA

View Full Version : Μεγάλη Ανάγκη Μανιβέλας..



epp1640
18/12/2007, 19:59
Παιδιά, παρακαλώ όποιος έχει μανιβέλα από mtx50, ή mbx50, ή nsr50 γιατί με χάνετε..έχω μείνει από μανιβέλα στο mtx εδώ και δυο βδομάδες καθώς ράγισε το καρεδάκι και πληγώθηκαν τα δοντάκια επίσης στο καρεδάκι..επί δύο βδομάδες έχω φάει τον κόσμο και τπτ. Βλέπετε εδώ είναι Ηράκλειο και δεν υπάρχουν μάντρες..πήγα σε ότι συνεργείο υπήρχε αλλά τπτ..πήγα σήμερα πάλι στα ανταλλακτικά εδώ στο Ηράκλειο, για τέταρτη φορά γιατί βέβαια αν δεν έχεις κανένα hornet σε γράφουν στα @@ κανονικά. Συγνώμη που μιλάω έτσι αλλά έχω συγχιστεί, και σε λίγο θα καταλάβετε και εσείς γιατί..μόνο που δεν της κάθομαι για να πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει..τελικά τα καταφέρνω και σηκώνει το ακουστικό..και μετά από δύο λεπτά έρχεται η απάντηση που με έστειλε..μπορώ να στην παραγκείλω αλλά κοστίζει 88 ευρώ..τι είπατε?8? όχι όχι 88..παύση..ένα νερό ρε παιδιά..ένα νερό..εμένα γιατί μου φαίνεται ότι η μανιβέλα είναι ένα κομμάτι σίδερο? εκτός και αν παίζει μόνη της μανιβελιές ή είναι σβαρόφσκι και εγώ παρανόησα..εγώ φταίω να πάρω το καράβι και να ανέβω σαν Τζακ Νίκολσον στην λάμψη στο γραφείο του ΣΑΡΑΚΑΚΗ? Θα έπρεπε να του κάνω μήνυση για ψυχική οδύνη..:a016: :a018: :a015: :a38: :a37: :a45: :a06: :a31: :a02: :a29: :a26: :a28: :a24: :a21: :a57:

McTalas
18/12/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
,,, :

εγω για το ΧΤ του '89 που εχω ηθελε 70Ε για ολο το θεμα (μανιβελα-αφαλοσ)και για τον αφαλο 35!!!:eyepop: γαμισετα!!
μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω :(

epp1640
19/12/2007, 04:26
Άσε McTalas, πολύ πίκρα, και δεν ξέρω και τι να κάνω γιατί ήθελα να κρατήσω το μηχανάκι μέχρι την άνοιξη που θα πάρω καινούριο και από εκεί και πέρα θα του έκανα που και που καμιά βόλτα...Να τα δώσω τα 100 ευρώ από το κεφάλαιο του καινούριου?πολλά..να μην τα δώσω?θα τα φάω στην αναμονή πληρώνοντας βενζίνη στο αυτοκίνητο..τι να πω..και στο εξωτερικό που κοίταξα οι τιμές είναι υποπολλαπλάσιες..αυτός ο ακατανόμαστος ο Σαρακάκης φταίει και έχουμε γίνει όλοι εν δυνάμοι ληστές..πάντως μην ανησυχείτε..εγώ μόνο την μανιβέλα θα κλέψω..χάρισμα σας το μηχανάκι..:lol:

OldMan
19/12/2007, 08:57
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ρε φιλαράκι...

Δίχρονο 50άρι είναι !!

Σήκωσε τον πίσω τροχό στον αέρα και γύρνα τον με το χέρι (σαν να λαδώνεις την αλυσίδα..) και την ώρα που γυρίζει βάλε δεύτερη και αποσύμπλεξε απότομα ...:winka:


τι τεμπελόσκυλα υπάρχουν, my god ...!!! :D

Daemon
19/12/2007, 09:41
Μια μανιβελα που βλεπω εδω απο NSR50 του '89 ειναι 36? (αν κανει βεβαια..) Τα 88? που τα ειδες? Μηπως δεν φταιει ο Σαρακακης αλλα ο "εμπορας".. :confused:

epp1640
19/12/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ρε φιλαράκι...

Δίχρονο 50άρι είναι !!

Σήκωσε τον πίσω τροχό στον αέρα και γύρνα τον με το χέρι (σαν να λαδώνεις την αλυσίδα..) και την ώρα που γυρίζει βάλε δεύτερη και αποσύμπλεξε απότομα ...:winka:


τι τεμπελόσκυλα υπάρχουν, my god ...!!! :D

:lol: Είσαι απίστευτος..σε περίμενα να περάσεις από εδώ..το βάζω σπρωχτό γιατί δεν αντέχω να μην το βγάζω βόλτα αλλά δεν γίνεται να το κυκλοφορώ μονίμως σπρωχτό..άσε που πάω στο βενζινάδικο και μετά φεύγω σπρώχνοντας..το άλλο που φοβάμαι είναι μην κάνω ζημιά στο σασμάν..μην τρέχω μετά με μεγαλύτερη ζημιά..

KeLeYTiS
19/12/2007, 13:43
epp επειδη μας επρηξες με την μανιβελα σου κανε μου 2 χαρες

1)Απαντησε μου το καρε του αξονα που βιδωνει πανω η μανιβελα εχει χαλασει η η μανιβελα ?
2)Δωσε ακριβεις διαστασεις μανιβελας (υψος,διαμετρο τρυπας που κουμπωνει πανω στον αξονα κτλ κτλ ) να ψαξω μηπως εχω τποτα στην αποθηκη που να κανει η να ρωτησω σε κανα μαντρα ...

epp1640
19/12/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Μια μανιβελα που βλεπω εδω απο NSR50 του '89 ειναι 36? (αν κανει βεβαια..) Τα 88? που τα ειδες? Μηπως δεν φταιει ο Σαρακακης αλλα ο "εμπορας".. :confused:

Καινούρια? Τι να σου πω, μακάρι να ήξερα. Στο Ηράκλειο υπάρχουν δύο αντιπροσωπείες. Μία που έχει εδώ μία δεκατία και μία που φέρνει honda 30 χρόνια τώρα. Από την πρώτη επειδή δεν είχαν τα βιβλία αλλά σε εξυπηρετούν μόνο με pc και ο αριθμός πλαισίου μου δεν έβγαζε κάτι με έστειλαν στην δεύτερη. Ποιο παλιά μου λέει θα μπορεί να σε βοηθήσει με τα βιβλία. Τους παρακάλεσα να το ψάξουν βάσει μοντέλου μήπως μου βρουν από τα άλλα αλλά τπτ.

http://www.bikepics.com/pictures/1032256/

http://www.bikepics.com/pictures/190702/

αυτή η photo είναι από nsr. το μοτέρ είναι το ίδιο με το δικό μου και η μανιβέλα όπως την βλέπω ίδια είναι. Μπορείς να με βοηθήσεις να φτάσει στα χέρια μου αυτή η μανιβέλα των 36 ευρώ?γιατί εδώ δεν με βοηθάνε. Θα σου είμαι υπόχρεος.

epp1640
19/12/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
epp επειδη μας επρηξες με την μανιβελα σου κανε μου 2 χαρες

1)Απαντησε μου το καρε του αξονα που βιδωνει πανω η μανιβελα εχει χαλασει η η μανιβελα ?
2)Δωσε ακριβεις διαστασεις μανιβελας (υψος,διαμετρο τρυπας που κουμπωνει πανω στον αξονα κτλ κτλ ) να ψαξω μηπως εχω τποτα στην αποθηκη που να κανει η να ρωτησω σε κανα μαντρα ...

:a011:

Και τα δύο αλλά το ουσιαστικό πρόβλημα είναι το καρεδάκι που έχει ραγίσει και έχει πληγωθεί οπότε έχει χάσει τα δοντάκια του.. δεν είμαι σπίτι. Μόλις γυρίσω θα πιάσω να το μετρήσω..

Daemon
19/12/2007, 13:56
Για στειλε μου το πλαισιο με ενα ΠΜ να δουμε τι θα δουμε..

banditgr
19/12/2007, 15:12
sto finale an einai mono i manivela psakse ena mixanourgio me torno na sou ftiaksei mia me vasi tin palia...poso diksolo na einai
opos kai na exei ta 80€ DEN mou akougontai kai ypervolika...isos ligo akrivo alla tha ta edina.

epp1640
19/12/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
sto finale an einai mono i manivela psakse ena mixanourgio me torno na sou ftiaksei mia me vasi tin palia...poso diksolo na einai
opos kai na exei ta 80€ DEN mou akougontai kai ypervolika...isos ligo akrivo alla tha ta edina.

Δεν νομίζω ότι στον Τόρνο μπορεί να μου φτιάξει ένα ίδιο καρεδάκι..δεν είναι το θέμα τόσο τα λεφτά όσο ότι δεν τα αξίζει..200 γρμ σίδερο είναι και τπτ άλλο..καμία πολυπλοκότητα, καμία πατέντα, τπτ.. ίσως να είμαι και παράλογος, αλλά εμένα έτσι μου φαίνεται..και αν ήταν άλλη μηχανή θα τα έδινα με τη μία, αλλά σε ένα παρταλοεντουράκι 20 χρονών το σκέφτομαι..ειδικά την στιγμή που σε 2-3 μήνες πάω για άλλη..

epp1640
21/12/2007, 18:35
Σήμερα παρότι σε όλα τα συνεργεία μου έλεγαν όχι δεν κάνει από πάπια πήγα και αγόρασα μία μανιβέλα από πάπια, για innoviτικη μου κάνει..14 ευρώ.. μια χαρά έκατσε πάνω και δουλεύει χωρίς να βρίσκει στο αξονάκι του φρένου.. βέβαια υπάρχει λίγο το πρόβλημα ότι δεν διπλώνει όπως η κανονική και βρίσκεις με το πόδι αλλά αφού μπορώ και πατάω το φρένο δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα..σας ευχαριστώ όλους και συγνώμη που σας ζάλισα..Παρόλα αυτά αν ποτέ πέσει κάποιος από σας πάνω σε καμιά μανιβέλα από mtx, mbx, nsr την θέλω.. :beer:

KLE
19/01/2008, 11:44
Παρολο που ειναι παλια η αγγελια....εγω τωρα την ειδα.!!!!

Εχω εδω και εναμισι χρονο ενα MBX50(αεροψυκτο) στην αποθηκη και δεν ξερω τι να το κανω.

Αν εισαι σιγουρος οτι σου κανει η μανιβελα του, γιατι στις φωτο που εβαλες βλεπω οτι το δικο σου ειναι υδροψυκτο, σου την στελνω.

Μονο πες που εισαι , πως και σε ποιον να τη στειλω.

35 ευρα μανιβελα+αξονας ειναι καλα; :smokin:

αααα......και τα εξοδα αποστολης δικα σου :wave2:

epp1640
19/01/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
Παρολο που ειναι παλια η αγγελια....εγω τωρα την ειδα.!!!!

Εχω εδω και εναμισι χρονο ενα MBX50(αεροψυκτο) στην αποθηκη και δεν ξερω τι να το κανω.

Αν εισαι σιγουρος οτι σου κανει η μανιβελα του, γιατι στις φωτο που εβαλες βλεπω οτι το δικο σου ειναι υδροψυκτο, σου την στελνω.

Μονο πες που εισαι , πως και σε ποιον να τη στειλω.

35 ευρα μανιβελα+αξονας ειναι καλα; :smokin:

αααα......και τα εξοδα αποστολης δικα σου :wave2:

μαζί με τον άξονα? να σου πω..για τον άλλο μήνα αν μου την κρατήσεις την θέλω..αλλά αυτόν τον μήνα επειδή αγόρασα και καινούρια μηχανή, αγόρασα και κάποια ανταλλακτικά για το mtx δεν μου περισσεύουν.. 100% σίγουρος δεν είμαι αν έβγαζες μία foto θα το εξακριβώναμε :beer: