PDA

View Full Version : Τι γνώμη εχετε για το 675?



pipis
19/12/2007, 10:08
Τι λετε θα αγοραζατε το Daytona μτχ του 06? Φυσικα αν ολα εδειχναν καλα...
Ξερω για τον τιτλο που πηρε, αλλα αλλο τα τεστ που διαβασαμε και αλλο η καθημερινοτητα που το ζεις... Ποναει καπου αυτο το μοντέλο?

Ας ακουσουμε τους:a024: τι εχουν να πουν

devil's animal
19/12/2007, 10:10
καλο ειναι μωρε το παρταλι....:smokin: :smokin:


απλα το δικο μου ειναι καλυτερο...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Ζεύκας
19/12/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Τι λετε θα αγοραζατε το Daytona μτχ του 06? Φυσικα αν ολα εδειχναν καλα...
Ξερω για τον τιτλο που πηρε, αλλα αλλο τα τεστ που διαβασαμε και αλλο η καθημερινοτητα που το ζεις... Ποναει καπου αυτο το μοντέλο?

Ας ακουσουμε τους:a024: τι εχουν να πουν

πονάει φίλε πονάει πάρα πολύ...

zephyr1
19/12/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πονάει φίλε πονάει πάρα πολύ...


:confused: :confused: :confused:

gixxerpap
19/12/2007, 16:10
τραβα κοιτα το σε ενα μηχανικο, και αν ειναι καλο, παρτο με κλειστα τα ματια!!!!

θα μπορουσα να γραψω ενα κατεβατο, μιας και αυτον τον καιρο το εχω στα χερια μου και ζω μαζι του καθημερινα, αλλα δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη!!!!

zephyr1
19/12/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τραβα κοιτα το σε ενα μηχανικο, και αν ειναι καλο, παρτο με κλειστα τα ματια!!!!

θα μπορουσα να γραψω ενα κατεβατο, μιας και αυτον τον καιρο το εχω στα χερια μου και ζω μαζι του καθημερινα, αλλα δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη!!!!

Εγω ειδα το βλεμμα σου στα ΠΙΣΤΟΝΙΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50281) και καταλαβα πολλα.:winka:

Καποια στιγμη το θελω για δευτερο χωρις πινακιδα και ασφαλειες μονο για πιστα.:p

Ζεύκας
19/12/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:confused: :confused: :confused:

μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά Πάνο.

στα μυαλά..άσε...

Εχετλαίος
20/12/2007, 10:34
Πονάει στη μεταπώληση. Δε θα βρίσκεις να το δώσεις... και θα πρεπει να το σκοτώσεις. Αμαρτία...

675
20/12/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τραβα κοιτα το σε ενα μηχανικο, και αν ειναι καλο, παρτο με κλειστα τα ματια!!!!

θα μπορουσα να γραψω ενα κατεβατο, μιας και αυτον τον καιρο το εχω στα χερια μου και ζω μαζι του καθημερινα, αλλα δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη!!!!


αμα στο λεει ο παπ φιλε που εχει αλλαξει 40 μηχανακια τοτε να το παρεις σιγουρα!!:D :D


:beer: :wave2: :winka:

m1ke
20/12/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πονάει στη μεταπώληση. Δε θα βρίσκεις να το δώσεις... και θα πρεπει να το σκοτώσεις. Αμαρτία...

Πως το συμπεραίνεις αυτό. Το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο και δεν το βρήκα "σκοτωμένο". Ποιό φτηνά θα αγόραζα ένα Japan SS. Άσε που δεν το βρίσκεις και εύκολα.

Cpt. Haddock
20/12/2007, 13:33
υπάρχουν διάφοροι μύθοι ανα τον κόσμο και ένας απο αυτούς ειναι η χαμηλή μεταπώληση ορισμένων μοντέλων

κάτι που, όσο ο έλληνας οδηγός/αναβάτης αρχίζει και ψάχνεται λίγο περισσότερο, ενημερώνεται, ξεκολάει απο μάρκες και στερεότυπα κι ανοιγει τα ματάκια του, όλο και θα φθίνει

:wave2: :wave2: :wave2:

Εχετλαίος
20/12/2007, 13:34
Δυο γνωστοί μου, ένας από Χανιά, ένας από Λάρισσα είδανε και πάθανε να τα δώσουνε. Ο δε ένας εξ αυτών, ο Χανιώτης, μέχρι και Θεσσαλονίκη το πήγε να το δώσει αλλά δεν...Τελικά τα δώσανε και οι δυο σε ξεφτίλα τιμή σε μαγαζιά. Οι υπόλοιποι στην παρέα τους (όλοι ορκισμένοι Τραιουμφίστες) υποστηρίζουν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στη μεταπώληση. Αυτή είναι και η δική μου άποψη από τα λίγα που περιγράφω παραπάνω. Για αυτό και εγώ μόνο ΥΑΜΑΗΑ!

Cpt. Haddock
20/12/2007, 13:37
Λες και τό 'ξερα !


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ξεκολάει απο μάρκες και στερεότυπα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για αυτό και εγώ μόνο ΥΑΜΑΗΑ!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

urban
20/12/2007, 13:38
Αλλα το μηχανακι ειναι υπεροχο. Αν χωρας πανω του (δηλαδη αν δεν εισαι πανω απο 1,90) να το παρεις με κλειστα ματια.

Δεν το εχω οδηγησει ποτε σε δημοσιο δρομο για να ξερω τι κανει στην καθημερινη χρηση, αλλα ετσι κι αλλιως, στη χωρα που ζουμε ολα τα ss ειναι τραγωδια εξω απο την πιστα. Μπορει βεβαια καποιο να ειναι λιγοτερο τραγικο απο καποιο αλλο, αλλα τι να το κανεις? Η τραγωδια, λιγοτερη ή περισσότερη, παλι τραγωδια ειναι!

Τελος παντων, εγω μειονεκτημα δεν μπορω να του βρω. Μονο το μεγεθος γιατι ειμαι διμετρος και μου πεφτει μικρο οπως ολα.

gixxerpap
20/12/2007, 13:43
εγω παλι ξερω εναν απο θεσσαλονικη που κατεβηκε αθηνα για να βρει 675....

για το δικο μου ειχα 2-3 προσφορες να το δωσω ενω δεν σκοπευα καν να το πουλησω!

η ζητηση ειναι οντως μικρη σε σχεση με καποια γιαπωνεζικα, η προσφορα ομως ειναι ακομα μικροτερη!!!

m1ke
20/12/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δυο γνωστοί μου, ένας από Χανιά, ένας από Λάρισσα είδανε και πάθανε να τα δώσουνε. Ο δε ένας εξ αυτών, ο Χανιώτης, μέχρι και Θεσσαλονίκη το πήγε να το δώσει αλλά δεν...Τελικά τα δώσανε και οι δυο σε ξεφτίλα τιμή σε μαγαζιά. Οι υπόλοιποι στην παρέα τους (όλοι ορκισμένοι Τραιουμφίστες) υποστηρίζουν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στη μεταπώληση. Αυτή είναι και η δική μου άποψη από τα λίγα που περιγράφω παραπάνω. Για αυτό και εγώ μόνο ΥΑΜΑΗΑ!

Από επαρχία δεν ξέρω αλλά στην Αθήνα αυτό που λες δεν παίζει εκτός αν είναι μπουρδέλο το μηχανάκι ή θες να το πουλήσεις μέσα σε μία εβδομάδα. Γενικώς τα SS 600 πονάνε στην μεταπώληση.
Θεωρείς ότι πουλάς εύκολα ένα R6 του 06 ή ένα GSXR-600 K6 κλπ. χωρίς να χάσεις μεγάλο ποσοστό από τα λεφτά που έδωσες στην αγορά?

Εχετλαίος
20/12/2007, 13:53
Φυσικά όχι φίλε μου και έχεις εν μέρη δίκιο. Αλλά και 5000-5500 € που τα σκοτώσανε τα μηχανάκια ήτανε ξεφτίλα. Τα μαγαζιά που τα πήρανε και τα δυο είναι Αθήνα. Δεν έχει να κάνει με περιφέρεια, έχει να κάνει με το μερίδιο αγοράς της εν λόγω εταιρείας σε πωλήσεις. Αυτός ο παράγοντας, εν πολοίς, επηρεάζει και ρυθμίζει και το κοστολόγιο. Και προφανώς ένα R6 θα έφευγε ποιο γρήγορα απ τη βιτρίνα από ένα 675.

m1ke
20/12/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικά όχι φίλε μου και έχεις εν μέρη δίκιο. Αλλά και 5000-5500 € που τα σκοτώσανε τα μηχανάκια ήτανε ξεφτίλα. Τα μαγαζιά που τα πήρανε και τα δυο είναι Αθήνα. Δεν έχει να κάνει με περιφέρεια, έχει να κάνει με το μερίδιο αγοράς της εν λόγω εταιρείας σε πωλήσεις. Αυτός ο παράγοντας, εν πολοίς, επηρεάζει και ρυθμίζει και το κοστολόγιο. Και προφανώς ένα R6 θα έφευγε ποιο γρήγορα απ τη βιτρίνα από ένα 675.

Η τιμή που τα δώσανε είναι φυσιολογική, διότι το μαγαζί θα βάλει ελάχιστο καπέλο 1500? για να βάλει το μηχανάκι σου στη βιτρίνα. Αυτά πρέπει να φύγανε από το μαγαζί 7500 με 8000.

catmaster
20/12/2007, 15:01
Ότι μηχανάκι και να πάρεις χάνεις μεγάλο μέρος της αξίας του με το που θα πατήσει έξω από τη ράμπα του μαγαζιού .... δεν νομίζω όμως ότι στη συγκεκριμένη κατηγορία αποτελεί κριτήριο αγοράς ...

τώρα για το Triumph ...

το 675 είναι καταπληκτικό μηχανάκι ... έχει πολύ πιο ζωντανό κινητήρα από ένα 600 IL4 από χαμηλά και αυτό σε βοηθάει στις εξόδους των στροφών να ανοίξεις το γκάζι ακόμα και αν έχεις "μία πάνω" που λέμε ...το μηχανάκι θα ακούσει και θα βάλει δύναμη κάτω ... σκορτσαρίσματα και κομπιάσματα ο ψεκασμός του δεν έχει και ο ήχος του είναι καταπληκτικός από το ρελαντί μέχρι τέρμα στο ταβάνι ...

η θέση οδήγησης είναι (σχετικά) βολική -λίγο πολύ όπως όλα τα 600άρια - με τα clip on χαμηλά τοποθετημένα πιο κατάλληλα για συνθήκες πίστας , και με πολύ χώρο στη σέλα που με βοηθάει να τραβηχτώ πίσω και να μετακινούμαι επάνω της αντίθετα με άλλα της κατηγορίας ... τουλάχιστον εμένα που είμαι κοντά 1,90 δεν με χάλασε η θέση οδήγησης ... αν θέλω κάτι άνετο και για πόλη και ταξίδι θα πρέπει να δω άλλη μηχανή..


φρένα με ακρίβεια και αίσθηση... βάρος - πούπουλο και το μηχανάκι βουτάει με ακρίβεια και χωρίς ασάφεια στις εισόδους εκεί που σημαδεύεις..... παρόλο που ο συμπλέκτης δεν είναι μονόδρομος στα απότομα κατεβάσματα δεν κάνει κουνήματα ... τουλάχιστον στο 675 του gixxerpap με το setup αναρτήσεων που ήταν για πολύ ελαφρύτερο αναβάτη δεν είχε ψεγάδι ... φαντάσου να το ρυθμίσεις και στα μέτρα σου ... και ένα που βούτηξα σε πίστα ακριβώς τα ίδια .. μάλιστα στην πίστα είναι σαν να μπαίνει ακριβώς στο στοιχείο του ...

κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας δεν έχει προκύψει από το 675 αν κάνεις την προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή συντήρηση... στα CSS που τα έχουν οι εκπαιδευτές τα σκίζουν όλη μέρα στην πίστα και έξω μετά στο δρόμο και δεν έχουν κάνει κιχ ... (και του Ευθυμίου το αγωνιστικό που ουσιαστικά ο κινητήρας δεν έχει αλλαγές μηδέν βλάβες του έβγαλε) ... δεν πήρε τον τίτλο του master bike δύο συνεχόμενες χρονιές τυχαία αυτό είναι σίγουρο ...


επίσης αν σκεφτείς ότι η αντιπροσωπεία σου έχει έτοιμο κοστούμι για αγώνα με τέσσερα κατοστάρικα που κουμπώνει κούτα επάνω δεν θέλεις και πολλά άλλα ...

:wave2: :beer: :wave2:

Ζεύκας
20/12/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(και του Ευθυμίου το αγωνιστικό που ουσιαστικά ο κινητήρας δεν έχει αλλαγές μηδέν βλάβες του έβγαλε)

Ο Βασίλης έχει ρίξει γύρω στα 8 χιλιάρικα στο 675 για μηχανικές βελτιώσεις.



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
επίσης αν σκεφτείς ότι η αντιπροσωπεία σου έχει έτοιμο κοστούμι για αγώνα με τέσσερα κατοστάρικα που κουμπώνει κούτα επάνω δεν θέλεις και πολλά άλλα ...

:wave2: :beer: :wave2:

μπας κ ήθελες να πεις 4 χιλιάρικα? :rolleyes:

:beer: :beer:

catmaster
20/12/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ο Βασίλης έχει ρίξει γύρω στα 8 χιλιάρικα στο 675 για μηχανικές βελτιώσεις.



όταν εννοείς μηχανικές βελτιώσεις μιλάς για κινητήρα (πιστόνια , βαλβίδες , ροϊκή , εκκεντροφόρους , μπιέλες ) η εννοείς φίλτρα , power commander, εξατμίσεις και τέτοια πράγματα;;

Γιατί εγώ άλλα ήξερα πριν καιρό που τον ρώτησα..



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μπας κ ήθελες να πεις 4 χιλιάρικα? :rolleyes:

:beer: :beer:


όχι ρε .. δεν μιλάω για το μαμά κοστούμι ...


:wave2:

Ζεύκας
20/12/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όταν εννοείς μηχανικές βελτιώσεις μιλάς για κινητήρα (πιστόνια , βαλβίδες , ροϊκή , εκκεντροφόρους , μπιέλες ) η εννοείς φίλτρα , power commander, εξατμίσεις και τέτοια πράγματα;;

Γιατί εγώ άλλα ήξερα πριν καιρό που τον ρώτησα..





όχι ρε .. δεν μιλάω για το μαμά κοστούμι ...


:wave2:

πάνω στο μοτερ απ'ότι μου είπε έχει ριξει συνολο 8 χιλιαρικα
μονο η εξατμιση (φουλ) παει 2500 χιλιαρικα
1600 το πισω αμορτισερ...



για λεγε για το οχι-μαμα-κουστουμι με 400 κατοσταρικα

γιατι εγω δεν έχω πάρει πρεφα τπτ? :confused:

ΜΟΖΑΡΤ
20/12/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικά όχι φίλε μου και έχεις εν μέρη δίκιο. Αλλά και 5000-5500 € που τα σκοτώσανε τα μηχανάκια ήτανε ξεφτίλα. Τα μαγαζιά που τα πήρανε και τα δυο είναι Αθήνα. Δεν έχει να κάνει με περιφέρεια, έχει να κάνει με το μερίδιο αγοράς της εν λόγω εταιρείας σε πωλήσεις. Αυτός ο παράγοντας, εν πολοίς, επηρεάζει και ρυθμίζει και το κοστολόγιο. Και προφανώς ένα R6 θα έφευγε ποιο γρήγορα απ τη βιτρίνα από ένα 675.
στην λάρισα δεν ειδα ποτε 675 παντως

ΜΟΖΑΡΤ
20/12/2007, 17:10
α και το Λαρισα γραφεται με ενα σ :lol:
α και τα 675 ειναι κοριτσια για γαμο
α και τα triumph ειναι σουτιεν :rotflmao:

Εχετλαίος
21/12/2007, 07:19
στην λάρισα δεν ειδα ποτε 675 παντως

Ο Μιχάλης Αθήνα μένει μόνιμα αλλά ανεβαίνει συχνά λόγω πατρικού. Απλά δε θα τον πέτυχες.

Τώρα για το Λάρισα έχεις δίκιο. Γράφεται με ένα σίγμα πλέον. Γνωρίζεις (ετυμολογικά) από που προέρχεται η λέξη; Ίσως εκπλαγείς αν σου πω ότι Λάρισα υπάρχει και στην Πελοππόνησο και στην Κρήτη. Αλλά αυτό -προφανώς- είναι μια άλλη ιστορία...

ΜΟΖΑΡΤ
21/12/2007, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
στην λάρισα δεν ειδα ποτε 675 παντως

Ο Μιχάλης Αθήνα μένει μόνιμα αλλά ανεβαίνει συχνά λόγω πατρικού. Απλά δε θα τον πέτυχες.

Τώρα για το Λάρισα έχεις δίκιο. Γράφεται με ένα σίγμα πλέον. Γνωρίζεις (ετυμολογικά) από που προέρχεται η λέξη; Ίσως εκπλαγείς αν σου πω ότι Λάρισα υπάρχει και στην Πελοππόνησο και στην Κρήτη. Αλλά αυτό -προφανώς- είναι μια άλλη ιστορία...
γνωριζω οτι στα Λατινικα το Λαρισα εχει δυο σσ γιατι αλλιως θα προφεροταν Λαριζα αν ειχε ενα s.δεν ξερω αν υπαρχει αλλου Λαρισα αλλα Λαρσα ειναι μονο μια :lol:

Cpt. Haddock
21/12/2007, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
α και τα triumph ειναι σουτιεν :rotflmao:

:mad:

Και το Λάρισα γράφεται πλέον με ένα "σ" γιατί είναι ξένη (σλάβικη) λέξη, όνομα για την ακρίβεια (Λαρίσσα)

παλιοβούλγαροι :lol: :lol: :lol: :lol:

:evil:

ΜΟΖΑΡΤ
21/12/2007, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:mad:

Και το Λάρισα γράφεται πλέον με ένα "σ" γιατί είναι ξένη (σλάβικη) λέξη, όνομα για την ακρίβεια (Λαρίσσα)

παλιοβούλγαροι :lol: :lol: :lol: :lol:

:evil:
πως να μην καψεις μιας και αγορασες ενα σοβρακο γυναικειο αξιας 10,000 ευρω.
εσυ και καρλοτα τετοια εξοδα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mako
23/12/2007, 16:39
Να πω λοιπον και εγω τη γνωμη μου. Τον Ιουνιο του '06 αγορασα το 675 σε χρωμα γραφιτη (avatar). Τον Σεπτεμβριο που μας περασε το εδωσα και πηρα το μοντελο του '08 σε μπλε. Προβλημα κανενα και δεν το εδωσα στα λεφτα που αναφερεις (Εχτελεος) Στελιο (?). Σκεψου οτι το εκανα ανταλλαγη στην αντιπροσωπεια. Μηπως τα φιλαρακια σου ειχανε αλλο (650)? Το 675 εχει δειξει οτι δεν βγαζει προβληματα ηδη, αλλα φετος που θα τρεχει και στο πρωταθλημα με τον Mc Coy και τον Young, θα τρελλανει κοσμο πιστευω. Στην ελλαδα υπαρχει προκαταλυψη (την ειχα και εγω μεχρι που το αγορασα) για την εταιρια εξ'αιτιας των προβληματων σε παλαιοτερα μοντελα, αλλα 2 φορες μηχανακι της χρονιας ('06-'07) σε παγκοσμιο επιπεδο δεν ειναι τυχαιο! Αξιζει τα λεφτα του και η εταιρια δεν βγαζει νεο μοντελο καθε 1 με 2 χρονια σαν τους ιαπωνες. Το χρησιμοποιω σε δρομο και πιστα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Τα καλυτερα φρενα στην κατηγορια και γκαζι απο χαμηλα.:wave2:

Ζεύκας
23/12/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
αλλα φετος που θα τρεχει και στο πρωταθλημα με τον Mc Coy και τον Young, θα τρελλανει κοσμο πιστευω.

Μαζί με τον Paul Young θα τρέχει κ ο Mc Coy?

Ο γνωστός Gary Mc Coy?

Τρελανέ μας Triumph! Τρελανέ μας! :a23: :a30:

mako
23/12/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μαζί με τον Paul Young θα τρέχει κ ο Mc Coy?

Ο γνωστός Gary Mc Coy?

Τρελανέ μας Triumph! Τρελανέ μας! :a23: :a30:

Μπαμπη "The Slide King" is back και μαλιστα πανω σε 675!!!! Που να δεις και το video στο You Tube.-:wave2:

Ζεύκας
23/12/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Μπαμπη "The Slide King" is back και μαλιστα πανω σε 675!!!! Που να δεις και το video στο You Tube.-:wave2:

το βρήκα! :a25:



http://www.youtube.com/watch?v=DQqUbg-6ww4




δεν το πιστεύω! ο McCoy θα τρέξει με 675! :a2: :a016: