PDA

View Full Version : "Κατανάλωση" σκληρού στα Vista ???



THEOD
22/12/2007, 14:57
'Ασχετο με το φόρουμ αλλά επειδή εδώ έχουμε κάποια ξεφτέρια της πληροφορικής φαντάζομαι ότι όλο και κάτι σωστό θ' ακούσω...

Προ εβδομάδας λοιπόν άλλαξα το παλιό μου pc και πλέον το καινούργιο έχει προεγκατεστημένα τα vista premium....Παρ' όλο που ο νέος σκληρός δίσκος έχει την 2πλάσια+ χωριτικότητα από τον παλιό (320gb αντί 120gb), εχω παρατηρήσει μια τρομερή "σπατάλη" της χωριτικότητας του σκληρού στα Vista...
Συγκεκριμένα ενώ στα ΧΡ τα προγράμματα και τα αρχεία καταλάμβαναν έναν χώρο της τάξης των 40GΒ, στα Vista τα ίδια πράγματα καταλαμβάνουν τον 2πλάσιο χώρο !!!
Και το πρόβλημα δεν είναι εκεί...Άιντε να δεχθώ ότι τα Vista καταλαμβάνουν πολύ μεγαλύτερο χώρο για την εγκατάσταση και τις λειτουργίες τους...
Το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ε'ιναι ότι σε καθημερινές απλές εργασίες που μπορεί (όχι πάντα) να περιλαμβάνουν και ένα νέο downloaded προγραμματάκι των 2-3ΜΒ άιντε και μια προσθήκη 2-3ΜΒ αρχείων, η ελεύθερη χωριτικότητα του δίσκου υποχωρεί κατά 1-2 GB ...!!!! :eyepop:
Έτσι σε μια εβδομάδα έχω καταλήξει από τα 320GB να έχω ελεύθερα μόνο τα 200 φορτώνοντας ουσιαστικά κατά 95% τα ίδια πράγματα που στα ΧΡ με τα βίας έφθαναν τα 40GB !!! Και κάθε μέρα "χάνω" σχεδόν από 1 GB... :cry: έτσι όπως πάει κάθε 6 μήνες θα θέλω και έναν 500άρι SATA... :sad:
Και μάλιστα "ψάχνοντας" στον σκληρό δεν μπορώ να βρώ γιατί στον φούστη συμβαίνει αυτό μιας και τόσο ο φάκελλος των WIN όσο και οι φακέλλοι των Εφαρμογών και των Αρχείων παραμένουν αρκετά χαμηλά σε όγκο...Φαντάζομαι ότι κάπου αποθηκεύονται πολλά άλλα πράγματα (αντίγραφα ίσως ???) αλλά δεν τα βλέπω πουθενά....Υπ΄οψιν ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν άλλοι λογαριασμοί χρηστών πλήν του διαχειριστή...

Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο φαινόμενο ??? Καμμιά συμβουλή για την αντιμετώπισή του ???

odt
22/12/2007, 15:29
Δεν έχω βίστα στο πισί μου (ευτυχώς) αλλά ξέρω πως τα βίστα παίρνουν μπακ απ σχεδόν όλα τα αρχεία που έχεις στο δίσκο ή στους δίσκους σου...με αποτέλεσμα να τρώνε τον διπλάσιο χώρο...

Από κει και πέρα...αν έχεις κανα 2 γίγα ραμ, υπολόγισε άλλο τόσο και παραπάνω να σου τρώει για εικονική μνήμη, επίσης πολύ τρώει η επαναφορά συστήματος....

perastikos
22/12/2007, 15:52
Τι θα έκανα αν το pc ήταν δικό μου:
Αν είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν drivers για XP για όλα τα μέρη του υπολογιστή σου, κάνε format και βάλε WinXP Pro SP2. Σε λίγο που θα βγει και SP3 τα Vista δεν ξέρω αν θα έχουν λόγο ύπαρξης.

Αν κατάλαβα σωστά μιλάμε για desktop, άρα είσαι ΟΚ. Την πουστιά "δεν δίνω drivers για ΧP" στα laptop την κάνουν συνήθως που όλο το μηχάνημα έρχεται από τη μαμά εταιρία.

Ότι και να σου προτείνουν οι άλλοι.... στα @@ μου! :lol:
Εγώ αυτό θα έκανα, αλλά ως γνωστό όλοι έχουν μία γνώμη και μια κωλ......δα :p

---------
Μετά από 6 ώρες μπροστά στην οθόνη Σαββατιάτικα (άτιμη διπλωματική) ήρθε η ώρα για μια βόλτα με το μοτόρι μου!!! :D
Ο καιρός (για χειμώνα) είναι τέλειος! :wave2:

saratoga
22/12/2007, 16:02
Καλημερες σε ολους...:wave2:

Αν και δεν εινε ο σωστος χωρος για pc-προβληματα (ετσι για να βοηθησουμε και συναδελφα forum που ασχολουντε με pc...!:alien: )

1/απενεργοποιησε το system restore
2/κανε clean στο partition του λειτουργικου
3/διεγραψε (σε safe mode) ολα στο c:\windows\temp και C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Temp... (οπου "user" το ονομα του account που εχης δωση)
4/καθαρισε επισης ie-mozilla-opera απο temp-history
5/ορισε στη registry να κανη "clear page file at shutdown" (μη μου πης πως...!:a13: )
6/defragment... τελειωνουμε.
7/κατεβασε το "acronis true image" (warezz...:smokin: ) και κανε image το partition που θες,η ολοκληρο το δισκο...

αυτα... και καλες γιορτες σε ολους...!!! :a15:

THEOD
22/12/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
1/απενεργοποιησε το system restore
2/κανε clean στο partition του λειτουργικου
3/διεγραψε (σε safe mode) ολα στο c:\windows\temp και C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Temp... (οπου "user" το ονομα του account που εχης δωση)
4/καθαρισε επισης ie-mozilla-opera απο temp-history
5/ορισε στη registry να κανη "clear page file at shutdown" (μη μου πης πως...!:a13: )
6/defragment... τελειωνουμε.
7/κατεβασε το "acronis true image" (warezz...:smokin: ) και κανε image το partition που θες,η ολοκληρο το δισκο...



Ανάθεμα και αν κατάλαβα τίποτα... :look: Ειδικά τα 2,3,6,7, ουτε καν ξέρω τι είναι... Ρε παιδιά καμμιά οδηγία σε απλά Ελληνικά δεν παίζει ???

Και please...μην μου λέτε να ξαναβάλω ΧΡ...Αυτό το ήξερα μέχρι και εγώ πριν μου το πείτε... :lol:

THEOD
22/12/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ανάθεμα και αν κατάλαβα τίποτα... :look: Ειδικά τα 2,3,6,7, ουτε καν ξέρω τι είναι... Ρε παιδιά καμμιά οδηγία σε απλά Ελληνικά δεν παίζει ???

Και please...μην μου λέτε να ξαναβάλω ΧΡ...Αυτό το ήξερα μέχρι και εγώ πριν μου το πείτε... :lol:


Υ.Γ. Μόλις "έχασα" αλλο 1 GB....:mad: Τι στον φούστη γίνεται.... :sick:

cityfly
22/12/2007, 21:27
δεν ξέρω για αυτό με το σκληρό
αλλά το πρώτο που πρέπει να κάνες με τα σβήστα (αν δεν το χεις κάνει ήδη) είναι να πας


control panel / security center
και στο τελευταίο το
other security settings

να βγάλεις off το user account control

και θα σταματήσει να σε ρωτάει συνέχεια για ό,τι κάνεις

perastikos
22/12/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και please...μην μου λέτε να ξαναβάλω ΧΡ...Αυτό το ήξερα μέχρι και εγώ πριν μου το πείτε...



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ανάθεμα και αν κατάλαβα τίποτα... Ειδικά τα 2,3,6,7, ουτε καν ξέρω τι είναι... Ρε παιδιά καμμιά οδηγία σε απλά Ελληνικά δεν παίζει ???



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Υ.Γ. Μόλις "έχασα" αλλο 1 GB....:mad: Τι στον φούστη γίνεται.... :sick:

Sorry κιόλας αλλά τα θέλει ο κ...ς σου :p

Αμά δεν θες XP, βάλε linux :smokin:
:lol:

------

Ειλικρινά, ασχολούμε με PC από το '94... Πάνω από μισή ώρα στα Vista δεν έχω διαθέσει καθώς δεν ΑΞΙΖΕΙ! :wave2:

Ζεύκας
22/12/2007, 23:13
άσχετο:

πως βάζω τo www.google.gr σαν αρχική σελίδα του firefox? :confused: :lol:
για κάποιο λόγο έχει το live search ενώ πριν είχα τον γουγλη
κ τώρα δεν ξέρω πως να τα ξαναρυθμίσω...


Επίσης (τώρα που βρήκα θρεντ για πληροφορική)
για προτείνετε κανά καλό antivirus να κατεβάσω τσαμπέ κ από που! :lol:

:beer:

Vstrommer71
22/12/2007, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άσχετο:

πως βάζω τo www.google.gr σαν αρχική σελίδα του firefox? :confused: :lol:
για κάποιο λόγο έχει το live search ενώ πριν είχα τον γουγλη
κ τώρα δεν ξέρω πως να τα ξαναρυθμίσω...


Επίσης (τώρα που βρήκα θρεντ για πληροφορική)
για προτείνετε κανά καλό antivirus να κατεβάσω τσαμπέ κ από που! :lol:

:beer:
Πας στο www.google.gr
Μετα:
Εργαλεια>Επιλογες...
εκει που λεει "Τοποθεσια">πατας το tab πολυ λεει ''Χρηση τρεχουσας σελιδας'' και τελειωσες!

Καλο και τζαμπε ΔΕΝ υπαρχει,απλα επαρκες δωρεαν ειναι το Avast... (http://www.avast.com/eng/download.html)
Σωστοτερη λυση το Kaspersky (http://www.kaspersky.com/anti-virus_trial) ,δοκιμασε το

Ζεύκας
22/12/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Πας στο www.google.gr
Μετα:
Εργαλεια>Επιλογες...
εκει που λεει "Τοποθεσια">πατας το tab πολυ λεει ''Χρηση τρεχουσας σελιδας'' και τελειωσες!

Καλο και τζαμπε ΔΕΝ υπαρχει,απλα επαρκες δωρεαν ειναι το Avast... (http://www.avast.com/eng/download.html)
Σωστοτερη λυση το Kaspersky (http://www.kaspersky.com/anti-virus_trial) ,δοκιμασε το

το nod32 τι λέει?

:beer: :beer:

Vstrommer71
22/12/2007, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το nod32 τι λέει?

:beer: :beer:
Mακρια κι αγαπημενοι....

cityfly
23/12/2007, 00:10
και το AVG μια χαρά είναι

Ζεύκας
23/12/2007, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mακρια κι αγαπημενοι....

γιατί καλέ?

Respect
23/12/2007, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
γιατί καλέ? Διότι δε ζήτησες φθηνό και της πλάκας.

(θα βάλεις τώρα το kaspersky να τελειώνουμε; )

Ζεύκας
23/12/2007, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Διότι δε ζήτησες φθηνό και της πλάκας.

(θα βάλεις τώρα το kaspersky να τελειώνουμε; )

ΟΧΙ ! :lol:

ένας φίλος μου μου έστειλε το Nod32

άμα θες να μου στείλεις το kaspersky ευχαρίστως να το κάνω install! :lol:

Respect
23/12/2007, 02:57
THEOD κατέβασε αν δεν έχεις το TuneUp Utilities και κάνε ένα σκανάρισμα για σκουπίδια. Υπάρχει πιθανότητα να αποθηκεύει οτιδήποτε βλέπεις στο inernet.

(έχει συμβεί στο παρελθόν)

fasma
23/12/2007, 07:16
Μιας και μιλάτε για πι-σια...
τώρα τελευταία δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το dc++ και κάθε φορά που ανοίγω το πρόγραμμα πρέπει να καταχωρίσω την ip μου άντε και να κάνει μια αναζήτηση και αν βρει αποτελέσματα μετά δεν μου κατεβάζει τίποτα σαν να μην παίρνει εντολή!
Καμιά βοήθεια?:sad:

Ζεύκας
23/12/2007, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Μιας και μιλάτε για πι-σια...
τώρα τελευταία δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το dc++ και κάθε φορά που ανοίγω το πρόγραμμα πρέπει να καταχωρίσω την ip μου άντε και να κάνει μια αναζήτηση και αν βρει αποτελέσματα μετά δεν μου κατεβάζει τίποτα σαν να μην παίρνει εντολή!
Καμιά βοήθεια?:sad:

:a27:

fasma
23/12/2007, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:a27:

Για δες ποιος μιλάει!!!!

:lol: :rotflmao: :bawl:

THEOD
23/12/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
THEOD κατέβασε αν δεν έχεις το TuneUp Utilities και κάνε ένα σκανάρισμα για σκουπίδια. Υπάρχει πιθανότητα να αποθηκεύει οτιδήποτε βλέπεις στο inernet.

(έχει συμβεί στο παρελθόν)

To έκανα και με την ενσωματωμένη εκκαθαριση δίσκων μου επιστρέψανε πάνω από 50 GB...!!!! Ο σκληρός τώρα μου δείχνει ελεύθερα 263GB ενώ πριν ήταν στα 207GB....και με μια γρήγορη ματιά όλες οι εφαρμογές και τα αρχεία είναι στην θέση τους και τρέχουν κανονικότατα... :)

Από ότι είδα στην ανάλυση το συντριπτικό ποσοστό όγκου το κατανάλωνε η Επαναφορά συστήματος και τα Temporary files του Explorer...Το μόνο κακό είναι ότι το προγραμματάκι είναι trial και θα κλειδώσει σε 30 μέρες....Thanks a lot :wave2:

Vstrommer71
23/12/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Μιας και μιλάτε για πι-σια...
τώρα τελευταία δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το dc++ και κάθε φορά που ανοίγω το πρόγραμμα πρέπει να καταχωρίσω την ip μου άντε και να κάνει μια αναζήτηση και αν βρει αποτελέσματα μετά δεν μου κατεβάζει τίποτα σαν να μην παίρνει εντολή!
Καμιά βοήθεια?:sad:
Να δουμε λιγο το firewall σου?
Δεν ανοιγει τα port σου ή σου κλεινει μετα απο καποια ωρα το bandwidth οταν πας να κατεβασεις.
Τσεκαρισε το
Παντως το dc++ το αφησα γιατι και μενα μου σερνοταν απελπιστικα

Vstrommer71
23/12/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
To έκανα και με την ενσωματωμένη εκκαθαριση δίσκων μου επιστρέψανε πάνω από 50 GB...!!!! Ο σκληρός τώρα μου δείχνει ελεύθερα 263GB ενώ πριν ήταν στα 207GB....και με μια γρήγορη ματιά όλες οι εφαρμογές και τα αρχεία είναι στην θέση τους και τρέχουν κανονικότατα... :)

Από ότι είδα στην ανάλυση το συντριπτικό ποσοστό όγκου το κατανάλωνε η Επαναφορά συστήματος και τα Temporary files του Explorer...Το μόνο κακό είναι ότι το προγραμματάκι είναι trial και θα κλειδώσει σε 30 μέρες....Thanks a lot :wave2:
Οποτε:
Ο Υπολογιστης μου>(δεξι κλικ)>Ιδιοτητες
Πας στην καρτελλα "Επαναφορα Συστηματος" και κλικαρεις το κουτακι που λεει ''Απενεργοποιηση επαναφορας συστηματος για ολες τις μοναδες δισκου'' και τελειωσες
Εννοειται βεβαια απο οτι ειπες οτι τραβας συχνα και backup των σκληρων δισκων σου.Συχνα πυκνα κανεις και μια ανασυγκροτηση(defragment) στους δισκους για να εξοικονομεις και λιγο ακομα χωρο

Ζεύκας
23/12/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Για δες ποιος μιλάει!!!!

:lol: :rotflmao: :bawl:

:a22: :a22:

tifoefs
27/12/2007, 14:37
Βαλε LINUX και πεταξε τα τα παραθυρα !

:evil: :evil: :evil: :evil:

TokTok
27/12/2007, 23:43
Πριν μπω στο θέμα να πω χρόνια πολλά σε όλους και ευτυχισμένο το νέο έτος..

Όσοι έχετε XP (και εγώ μαζί) το Q2/2008 σταματά επίσημα η υποστήριξή τους από τη MICROSOFT. Οπότε SP3 για XP μάλλον αδύνατο να βγει.

Επίσης όλοι γνωρίζουμε ότι τα XP δεν υποστηρίζουνε DX10+ οπότε σε κανα χρόνο που τα πιο πολλά games θα είναι DX10.1+ όποιος δεν έχει VISTA θα παίζει τάβλι στο ιντερνετ.

Ακόμα όλοι είμαστε ενάντια στη Microsoft και κατακρίνουμε τον ΙΕ και λέμε MOZILLA και OPERA
αλλά σε συγκριτικό σε θέματα ασφαλείας που έγινε ο ΙΕ βγήκε με διαφορά πιο safe από όλους.

perastikos
28/12/2007, 10:01
SP3 θα βγει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα σωρό links, αλλά φαντάζομαι αυτό από τη Microsoft αρκεί.
http://www.microsoft.com/windows/lifecycle/servicepacks.mspx

Επίσης το 2008 δεν σταματά η υποστήριξη των XP!? :look:
Που το είδες αυτό? Εδώ δεν έχει σταματήσει ακόμη η υποστήριξη των ΝΤ4! Αυτό που προγραμματίζεται για το 2008 είναι να σταματήσει η Microsoft να πουλά XP ως ΟΕΜ, δηλαδή θα αναγκάσει όσους κατασκευαστές προσωπικών υπολογιστών θέλουν να δίνουν προεγκατεστημένα windows, αυτά να είναι τα Vista.
H υποστήριξη των XP (security updates κλπ) σταματά κάπου το 2014!

Όσο για τα γραφικά και τα παιχνίδια (αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα) το πρώτο βήμα είναι το DirectX 9.L. Επίσης όσες εταιρίες σκέφτονταν να βγάλουν VISTA only games, πλέον το σκέφτονται πολύ σοβαρότερα! (Δες περίπτωση Halo2 και ShadowRun...)

Για το συγκριτικό που αφορά τους browsers? Κάποιο link παίζει?

---------

Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις κάποιος vista αυτή τη στιγμή και να χάσει σε απόδοση κερδίζοντας μόνο σε προβλήματα! Όταν βγει το SP1 για Vista όπου θα λύνει κάποια νηπιακά προβλήματα, το ξαναβλέπουμε :)

siakattackj
28/12/2007, 10:25
τα έχουμε ξαναπεί............


ας τα ξαναπούμε..............

ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ???????????


βάλτε λίνουξ...κατά προτήμηση για τους αρχάριους ubuntu 7.10 που έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ!!!!

είναι τζάμπα και τελειώνεις με το θέμα αντιβιωτικά και μαλακίες....αποκτάς ξανά την ψυχική σου ηρεμία...

siakattackj
28/12/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
SP3 θα βγει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα σωρό links, αλλά φαντάζομαι αυτό από τη Microsoft αρκεί.
[url] Αυτό που προγραμματίζεται για το 2008 είναι να σταματήσει η Microsoft να πουλά XP ως ΟΕΜ, δηλαδή θα αναγκάσει όσους κατασκευαστές προσωπικών υπολογιστών θέλουν να δίνουν προεγκατεστημένα windows, αυτά να είναι τα Vista.





ΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΟΥΣΤΟ WINDOWS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


TA ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ........


ΠΥΣΤΑΡΑΔΕΣ ΓΑΜΙΩΛΗΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!


((((((ΜΗ ΣΒΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ!!!!))))))


Πήρα και εγώ ένα κωλολάπτοπ και ειχε πριεγκατεσημένα βίστα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 50ευρώ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΠΟΥΣΤΑΡΑΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΛΙΝΟΥΧ ΡΕ ΑΡΧΙΔΙ ΜΠΙΛΙ ΓΚΕΥ..........................

perastikos
28/12/2007, 10:37
+1 ψήφος στο Ubuntu 7.1 και από εμένα :)

Το βάλαμε στη δουλειά σε ένα laptop Sony και έπαιξαν ΟΛΑ αμέσως! Wireless, κάρτες ήχου, τα πάντα! Πολύ καλή επιλογή με κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με linux ;)

Επίσης, αυτό που λένε ότι αν κάνεις format το laptop χάνεις την εγγύηση ΠΟΛΥ μούφα μου ακούγεται, αν και δεν το έχω ψάξει ώστε να είμαι σίγουρος 100%

siakattackj
28/12/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
+1 ψήφος στο Ubuntu 7.1 και από εμένα :)

Το βάλαμε στη δουλειά σε ένα laptop Sony και έπαιξαν ΟΛΑ αμέσως! Wireless, κάρτες ήχου, τα πάντα! Πολύ καλή επιλογή με κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με linux ;)

Επίσης, αυτό που λένε ότι αν κάνεις format το laptop χάνεις την εγγύηση ΠΟΛΥ μούφα μου ακούγεται, αν και δεν το έχω ψάξει ώστε να είμαι σίγουρος 100%


εεεε ναι τι σχέση έχει το hardware με το software??

πάντως πρώτη φορά το ακούω, και άν ισχύει είναι μεγάλο φιάσκο....



πάντως για μούφα μου ακούγεται και μένα..

παρεπιπτώντος εγώ ντέμπιαν παίζω...πολύ ευχαριστημένος...έχω και ένα φίλο γκουρού που με μαθαίνει...

πάντως είναι το ίδιο εύκολα με τα κωλοπαράθυρα...

TokTok
28/12/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
SP3 θα βγει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα σωρό links, αλλά φαντάζομαι αυτό από τη Microsoft αρκεί.
http://www.microsoft.com/windows/lifecycle/servicepacks.mspx

Επίσης το 2008 δεν σταματά η υποστήριξη των XP!? :look:
Που το είδες αυτό? Εδώ δεν έχει σταματήσει ακόμη η υποστήριξη των ΝΤ4! Αυτό που προγραμματίζεται για το 2008 είναι να σταματήσει η Microsoft να πουλά XP ως ΟΕΜ, δηλαδή θα αναγκάσει όσους κατασκευαστές προσωπικών υπολογιστών θέλουν να δίνουν προεγκατεστημένα windows, αυτά να είναι τα Vista.
H υποστήριξη των XP (security updates κλπ) σταματά κάπου το 2014!

Όσο για τα γραφικά και τα παιχνίδια (αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα) το πρώτο βήμα είναι το DirectX 9.L. Επίσης όσες εταιρίες σκέφτονταν να βγάλουν VISTA only games, πλέον το σκέφτονται πολύ σοβαρότερα! (Δες περίπτωση Halo2 και ShadowRun...)

Για το συγκριτικό που αφορά τους browsers? Κάποιο link παίζει?

---------

Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις κάποιος vista αυτή τη στιγμή και να χάσει σε απόδοση κερδίζοντας μόνο σε προβλήματα! Όταν βγει το SP1 για Vista όπου θα λύνει κάποια νηπιακά προβλήματα, το ξαναβλέπουμε :)

Το συγκριτικό με τους browser το είχα δει σε κάποιο περιοδικό πληροφορικής κάποιους μήνες πριν, θα προσπαθήσω να ρίξω ματιά και θα σου πω.

Επειδή η προηγούμενη δουλειά μου ήταν ''Buyer'' πληροφορικής για λογαριασμό μεγάλης εταιρίας Ηλεκτρονικών-Ηλεκτρικών συσκευών στο Λιανικό εμπόριο,οι συζητήσεις που είχα κάνει με προμηθευτές software εδώ και 1 χρόνο περίπου έλεγαν τα παραπάνω που είπα. Το τελευταίο καιρό δεν έχω παρακολουθήσει εξελίξεις.

Επίσης δεν είπα πως είμαι υπέρ του VISTA, όπως ανάφερα και στην αρχή και εγώ XP έχω στο PC μου.

Σημασία έχει πως ότι θέλουν οι ''μεγάλοι'' θα γίνει, έτσι γίνεται πάντα.

perastikos
28/12/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Επειδή η προηγούμενη δουλειά μου ήταν ''Buyer'' πληροφορικής για λογαριασμό μεγάλης εταιρίας Ηλεκτρονικών-Ηλεκτρικών συσκευών στο Λιανικό εμπόριο,οι συζητήσεις που είχα κάνει με προμηθευτές software εδώ και 1 χρόνο περίπου έλεγαν τα παραπάνω που είπα. Το τελευταίο καιρό δεν έχω παρακολουθήσει εξελίξεις.


Επομένως αν καταλαβαίνω σωστά, θα πρότεινες στην εταιρία που δούλευες να ξηλώσει τα XP και να πληρώσει ώστε να μπούνε παντού Vista? Μάλλον όχι ;)

Όσον αφορά τους "μεγάλους" το θέμα είναι μεγάλο :p
Οι μεγάλοι επηρεάζουν τους home users που κάπου άκουσαν, κάποιος τους είπε.... Οι οποίοι είναι και ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς.
Οι εταιρίες και οι οργανισμοί, επειδή και τα μεγέθη είναι διαφορετικά, έχουν ειδικό τμήμα ΙΤ που τους συμβουλεύει....

Στη δουλειά έχουμε δύο mail sevrers... Ένας τρέχει SunOS 5.7 και ο άλλος NT4!
Και τα δύο μηχανήματα λειτουργούν απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια... Με τη λογική των μεγάλων το ένα θα έπρεπε να τρέχει solaris 10 και το άλλο Windows 2003 server enterpise super duper :p
Κατάλαβες τι θέλω να πω.....

:wave2:

-----

Όσον αφορά τους browser αν είναι περιοδικό μην το ψάχνεις καθόλου... Είναι ανάξια λόγου, ειδικά αν μιλάμε για Ελληνικό τύπο.
Firefox και IE7 είναι σαν να συγκρίνουμε την βούρτσα με την π...α... Άσχετα πράγματα! Να μου πεις opera και firefox να πω R1 και GSXR (για να επιστρέψουμε στο κλίμα του forum :p )

Respect
28/12/2007, 20:27
Αvant Browser.

perastikos
28/12/2007, 20:37
Αν και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει δύο σημεία που δεν μου αρέσουν....

- Χρησιμοποιεί το engine του ΙΕ με ότι αυτό συνεπάγεται
- Online Profile Storage, αυτό ελπίζω να απενεργοποιείται

Άσχετο: Θα μαζευτούμε για κανένα κρασί (και μεζέ φυσικά) μετά τις γιορτές?!

:wave2:

Respect
28/12/2007, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Αν και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει δύο σημεία που δεν μου αρέσουν....

- Χρησιμοποιεί το engine του ΙΕ με ότι αυτό συνεπάγεται
- Online Profile Storage, αυτό ελπίζω να απενεργοποιείται

Άσχετο: Θα μαζευτούμε για κανένα κρασί (και μεζέ φυσικά) μετά τις γιορτές?!

:wave2: Δε περνά τίποτα τεσταρισμένο και έχεις δυνατότητα να απενεργοποιείς οτιδήποτε δε θες. (και από τις σελ. που επισκέπτεσαι).
Επίσης μεταφραστικά κλπ στο standart εξοπλισμό συν κάποια άλλα πραγματάκια.
Αυτό με το κρασί και εγώ το σκεφτόμουν. Από μεθαύριο έχω άδεια..!!! :a8: :a30: :a01:

Vstrommer71
29/12/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
+1 ψήφος στο Ubuntu 7.1 και από εμένα :)

Το βάλαμε στη δουλειά σε ένα laptop Sony και έπαιξαν ΟΛΑ αμέσως! Wireless, κάρτες ήχου, τα πάντα! Πολύ καλή επιλογή με κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με linux ;)

Επίσης, αυτό που λένε ότι αν κάνεις format το laptop χάνεις την εγγύηση ΠΟΛΥ μούφα μου ακούγεται, αν και δεν το έχω ψάξει ώστε να είμαι σίγουρος 100%
Eμενα παντως στο Acer ΔΕΝ δουλευει με τιποτα το Ubuntu,τσακωνεται με ολο το συστημα και το αφησα για καποια αλλη στιγμη για να το ψαξω.Στο desktop παντως δουλευει αρκετα καλα.Εστω και σαν επιλογη multiboot.
To γνωστο προβλημα με τα νεα notebooks ειναι οτι ολες οι εταιριες παιρνουν σχεδον τζαμπα τα Vista
απο τον Γκεϊτς και ΔΕΝ δινουν drivers για XP,με συνεπεια το γυρισμα απο (S)Vista σε XP να ειναι μπελαδοδουλεια.



Παρεπιπτοντως εχουμε ανοιξει threads για ενα σωρο π@παριες(ακομα και για Triumph! :lol: ) και γιατι να μην ανοιξουμε εναν χωρο για συζητηση περι υπολογιστων?Πολυς κοσμος θα το εβρισκε ενδιαφερον...


Α,και τα Πατρινοπουλα για να μαζευομαστε σιγα σιγα..

CBF - HRC
29/12/2007, 01:28
Εγώ έβαλα για κάποιο διάστημα το Linux OpenSuse 10.2 της Novell στο Dell Inspirion Laptop και δούλευε άψογα , καλύτερα από τα ΧΡ , και με καλύτερες ταχύτητες στο internet , και εφαρμογές πολύ πιο γρήγορα.
τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το Ubuntu ή το Kubuntu , Xubuntu 7.1 να δω τι λένε.
Τα Linux λένε τρελά αλλά πρέπει να ασχοληθείς πολύ μαζί τους στην αρχή για να τα μάθεις , αλλά σε θέματα ασφάλειας δεν τα φτανουν τα παράθυρα. :sun:

banditgr
30/12/2007, 13:16
Den katalaveno ti exete pathei oloi me vista....einai MPOMPA.
VAsika ta exo apo tin mera pou exoun vgei kai mporo na po exoun sxedon entelos eksafanisei ta kolimata (software),douleyoun ta panta sxedon,drivers lipoun gia merikes palies siskeyes.Oso gia ta tsampa linux klp....nai diladi oloi sas exete plirosei gia ta win?
Oson afora tin legomeni "asfaleia" ..exm....den eimai kamia poliethniki pou na fovame tis brute force atacks klp,ena firewall kai ena antivirus einai mia xara.
I taxitita sto interner den katalaveno ti diafora mporei na exei....i moni diafora mporei na yparxei (elaxisti) set rendering ton selidon tou browser an kai ayto me tous neous cpu,gpu einai toulaxiston asteio.
Tha dialega vista apo xp opoiadipote stigmi.Gia linux...ok alla pote den tha mporousa xoria na exo win pano.

perastikos
30/12/2007, 14:50
Δοκίμασες το ίδιο μηχάνημα με ΧΡ? Θα δεις ένα 10-15% πάνω στην απόδοση ;)

Δύο άλλα σημεία:
"nai diladi oloi sas exete plirosei gia ta win". Στο σπίτι όχι, αλλά αν μιλάμε για εταιρία ναι. Δεν μπορείς να πεις στον άλλο "σκάσε τόσα" χωρίς να του εξηγήσεις το λόγο! Και σοβαρούς λόγους για να πω στο άλλον να τα σκάσει εγώ δεν έχω.

"den eimai kamia poliethniki". ούτε εγώ δουλεύω σε πολυεθνική αλλά αν γίνει καμιά λαλακία στο γραφείο και χάσω 2-3 μέρες να στήνω μηχανήματα από την αρχή και να ψάχνω backups την φουτσησα!!! Επίσης το θέμα της ασφάλειας αφορούσε IE και Firefox, όχι XP VS Vista... Στο θέμα της ασφάλειας τα Vista για windows πάνε μια χαρά :)

----

Γενικότερα το θέμα είναι το εξής: Από την Microsoft, μετά από 4-5 χρόνια ανάπτυξης, περίμεναν όλοι κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο και όχι μόνο κάποιες (καλές είναι η αλήθεια) βελτιώσεις που αφορούν το δίκτυο (TCP/IP stack κ.λπ.) και το interface!
Πως ήταν το πέρασμα από τα 98 στα XP για τους home users ένα πράγμα....(τα Μe είναι ντροπή να αναφέρονται στη λίστα με τα λειτουργικά :lol: Τα 2000 είναι άλλη φάση/κατηγορία)

Νομίζω πως όχι άδικα κατέλαβαν την πρώτη θέση στη λίστα με τα "15 biggest tech disappointments of 2007" του αμερικάνικου PC World...

Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο ανάλογο από το χώρο της μοτοσυκλέτας... Φαντάσου ότι η εταιρία έλεγε ότι το νέο CBR το δουλεύαμε 5 χρόνια, έχει σχεδιαστεί από το 0, μαμει και δέρνει και μετά ξαναμαμεί και το τελικό μηχανάκι να είχε μόνο διαφορετικά χρώματα και φανάρια... :p

siakattackj
30/12/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Den katalaveno ti exete pathei oloi me vista....einai MPOMPA.
VAsika ta exo apo tin mera pou exoun vgei kai mporo na po exoun sxedon entelos eksafanisei ta kolimata (software),douleyoun ta panta sxedon,drivers lipoun gia merikes palies siskeyes.Oso gia ta tsampa linux klp....nai diladi oloi sas exete plirosei gia ta win?
Oson afora tin legomeni "asfaleia" ..exm....den eimai kamia poliethniki pou na fovame tis brute force atacks klp,ena firewall kai ena antivirus einai mia xara.
I taxitita sto interner den katalaveno ti diafora mporei na exei....i moni diafora mporei na yparxei (elaxisti) set rendering ton selidon tou browser an kai ayto me tous neous cpu,gpu einai toulaxiston asteio.
Tha dialega vista apo xp opoiadipote stigmi.Gia linux...ok alla pote den tha mporousa xoria na exo win pano.



καλά άστο, είσαι μικρός ακόμα γι'αυτό τα λες αυτά.....:wave2:

πιθανότατα (από τα λόγια σου υποθέτω) πως δεν έχεις δει ποτέ σου λίνουξ.....

αλλά δεν πειράζει, όταν χρειαστεί να ψάχνεις για σπαστίρια και για key generators για οποιαδήποτε μαλακία σκατοπρόγραμμα (που σου ζητάνε λεφτά) να ξέρεις ότι κάποια πιτσιρίκια υποστηρικτές του λίνουξ σου τα έχουν έτοιμα..

επίσης (αφού ξεκίνησα) η ασφάλεια στο γουίντοους είναι καθαρά εμπορική εκμετάλλευση της βιομηχανίας των αντιβιωτικών και τίποτε παραπάνω....


διάβασε στο ίντερνετ απλά και μόνο την "ιδεολογία" του λίνουξ (υπάρχει παντού) και πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αρχήσεις να αλλάζεις γνώμη...

:beer: :beer:

banditgr
30/12/2007, 20:02
Thelete na to peksete kseroles i kai kala "ideologoi" ton ypologiston ok...alla to "eisai mikros" asta....ypotheto oti san ideologos den xrisimopoieis oute exeis win stimena ston ypologisti sou e?Edo grafeis apo linux?
Oso kai an den sas aresei (den leo oti einai teleia) ta WIN einai o logos ekseliksis tis texnologias kai tis dramatikis miosis ton timon ton ypologiston klp...
Anyway :wave2:

gdevelek
30/12/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ypotheto oti san ideologos den xrisimopoieis oute exeis win stimena ston ypologisti sou e?Edo grafeis apo linux?
Oso kai an den sas aresei (den leo oti einai teleia) ta WIN einai o logos ekseliksis tis texnologias kai tis dramatikis miosis ton timon ton ypologiston klp...
Anyway :wave2:

εύστοχη η ερώτησή σου

δεν απάντησες όμως σε μία άλλη εξίσου εύστοχη ερώτηση

τα windows (+ Office!) που χρησιμοποιείς, τα έχεις πληρωμένα;;;




και κάτι άλλο

βάλτε VMware workstation και δουλέψτε ταυτόχρονα windowsXP + suse-linux + redhat-linux + solaris + win2003server + ό,τι θέλετε

perastikos
30/12/2007, 20:55
"Thelete na to peksete kseroles"

Ο πληθυντικός νιώθω ότι πιάνει και εμένα μέσα χωρίς να υπάρχει λόγος... :confused:

Όσον αφορά αυτά που έγραψα ούτε ξερόλας το παίζω, ούτε τα windows ρίχνω στον Καιάδα αν διαβάσεις προσεκτικά το post μου.
Κουβέντα με επιχειρήματα κάνω :)

:wave2:

banditgr
30/12/2007, 20:55
sto desktop kai vevea oxi!
sto laptop mou itan pro-egkatestimena
outa ta cd mousikis ta agorazo....ta katevazo
akoma kamia fora forao maimoudes pantelonia kai papoutsia!

siakattackj
30/12/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Thelete na to peksete kseroles i kai kala "ideologoi" ton ypologiston ok...alla to "eisai mikros" asta....ypotheto oti san ideologos den xrisimopoieis oute exeis win stimena ston ypologisti sou e?Edo grafeis apo linux?


ναι... γραφω από λίνουχ και συγκεκριμένα από ubuntu 7.10 με πυρίνα 2.6.23 σε λάπτοπ toshiba satellite A210, το οποίο είχε προεγκατεστημένα βίστα που τα πλήρωσα παρά την θέλησή μου.....

στο σταθερό pc έχω διανομή Debian εδώ και δύο χρόνια....

:rolleyes: :wave2: