PDA

View Full Version : Problimata mesis



Spike
11/11/2004, 11:15
Re paidia , eixate pote enoxliseis stin mesi apo yperboliki xrisi (kathimerini) tis mixanis ???? Mipos i zoni einai lysi sto problima??

sniper
11/11/2004, 11:53
Όχι ποτέ.... το ακούω όμως από πολλούς..... ίσως η όρθια θέση οδήγησης σε κουράζει μαζί με τα κιλά της μηχανής σου ...

afrotwin
11/11/2004, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
Re paidia , eixate pote enoxliseis stin mesi apo yperboliki xrisi (kathimerini) tis mixanis ???? Mipos i zoni einai lysi sto problima??

file mou an i mesi sou ine ekso ston aera esto ke ligo otan odigas pou simeni oti exis konto mpoufan ine oti xirotero aftos o aeras se sindiasmo me tin igrasia ine 8anatos gia tin mesi sou ke i zoni sigoura voi8ai giati den pezi ton rolo zonis gimnastiriou na se sfigki gia na kratai ton spondilo stin 8esi tou ala se prostatevi apo to krio ke apo tin ptosi ine poli xrisimi na agorasis mia amesos ke ine ke ftines
an exis enoxlisis stin mesi kitakse to se ena giatro ke kane kati prin ekselix8i se flegmoni ke tros enesis ke pe8enis apo ton pono

sta prota stadia tou provlimatos voi8ai i gimnastiki kiliakous ke raxieous
giati i mis tis mesis ine san tis aktines tis rodas an den ine sfigmenoi ke apo tis dio meries fevgi apo to kentro tou o spondilos
stin pio xalari periptosi
giati iparxoun ke ala spoudeotera provlimata opos na fago8i o xondros anamesa stous spondilous ala afto den exi kamia sxesi me mia apli flegmoni


ala na ise eves8itos me tin mesi sou
an exi mikro provlima mporis na tin giatrepsis tora gia panta ama to afisis 8a ekselix8i se efialti

den ksero giati akrivos rotas se sxesi me tin mesi ala pistevo na se kalipsa pliros

profilakse tin oso mporis

ke i zoni voi8ai akoma ke an den exis provlima sto na min apoktisis

tai
14/11/2004, 10:13
Εγκρίνω και επαυξάνω.
Έχω προβληματική μέση εδώ και 20 χρόνια. Με σώζει η συχνή και βαριά γύμναση της,
και η διάτρηση πολλής ζέστης στην περιοχή. Ακόμα και το καλοκαίρι.



Αν δεν διορθωθεί με αυτά, έχω και το τηλέφωνο του Αμπτούλ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
14/11/2004, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai ..................
Αν δεν διορθωθεί με αυτά, έχω και το τηλέφωνο του Αμπτούλ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:


k.Afreeeeeeeeeeee ????

Εδωσες το τηλεφωνο ρεεεεεεεεεεε ????

:lol: :rotflmao: :lol:

milaber
14/11/2004, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Όχι ποτέ.... το ακούω όμως από πολλούς..... ίσως η όρθια θέση οδήγησης σε κουράζει μαζί με τα κιλά της μηχανής σου ...


Μα νομίζω πως λένε πως η καλύτερη θέση για το σώμα μας είναι ακριβώς η θέση οδήγησης ορθιά.

:confused: :confused: :confused:

tai
14/11/2004, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:


k.Afreeeeeeeeeeee ????

Εδωσες το τηλεφωνο ρεεεεεεεεεεε ????

:lol: :rotflmao: :lol:

Ναι ρε μονοφαγά! Άλλος άνθρωπος δεν έχει δικαίωμα στην θεραπεία?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
14/11/2004, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ναι ρε μονοφαγά! Άλλος άνθρωπος δεν έχει δικαίωμα στην θεραπεία?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μας τον κουραζετε ρεεεεε .... :mad:

Θάνος
14/11/2004, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Μα νομίζω πως λένε πως η καλύτερη θέση για το σώμα μας είναι ακριβώς η θέση οδήγησης ορθιά.

:confused: :confused: :confused:

Μπααα... Η χειρότερη είναι γιατί όλες τις ανωμαλίες τις τρώει κάθετα η μέση. Οι on-off θα πρέπει να έχουν πολύ μαλακές αναρτήσεις για να μη σου σκίσουν τη μέση.

Η καλύτερη θέση είναι η ελαφρώς σκυφτή.

Αν και θεωρώ τη μέση μου αρκετά γυμνασμένη, όσο είχα το TDM αισθανόμουνα έντονα το πρόβλημα της όρθιας θέσης κυρίως στα ταξίδια. Η ζώνη ψιλοβοηθούσε την κατάσταση κρατώντας τη μέση μου ζεστή, αλλά το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν άλλαξα μηχανή και θέση οδήγησης.

periklisk
15/11/2004, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Μπααα... Η χειρότερη είναι γιατί όλες τις ανωμαλίες τις τρώει κάθετα η μέση.

Η καλύτερη θέση είναι η ελαφρώς σκυφτή.


Η ζώνη βοηθάει γιατί εκτός από ζεστή κρατάει και τη μέση σε πιό σωστή θέση....

Δοκίμασέ τη.....

milaber
15/11/2004, 03:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Η καλύτερη θέση είναι η ελαφρώς σκυφτή.

Δηλαδή σαν να λέμε αυτή των street γυμνών;

idi
15/11/2004, 11:06
http://www.tsu.ox.ac.uk/seminars/festschrift/festschrift11.ppt#1

sp71
15/11/2004, 14:38
Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ " Η ΜΕΣΗ " ANΤΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΣΚΥΦΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ) ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΝΔΥΛΩΝ-ΔΙΣΚΩΝ. ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΥΦΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΙΑΙΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ(ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ) ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ. ΑΑΑ... ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ. ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΤΟ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΛΙΓΟ ΣΚΥΦΤΟΣ,ΚΕΦΑΛΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΛΥΓΙΣΜΕΝΟΙ ΑΓΚΩΝΕΣ) ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΒΟΗΘΑΕΙ...ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΑ...:wave2:

Gandalf dr685sm
15/11/2004, 22:03
το μόνο σωστό το άκουσες απο τον sp71...ή μάλλον το διάβασες...

Η μηχανή γενικά δεν ευννοεί την μέση , μιας και την καταπονεί σε όποια στάση και αν είσαι , μιας και η μέση λειτουργεί σαν ανάρτηση , σε όρθια θέση , κάτι που κάνουν τα χέρια , καρποί αλλά και μηροί σε σκυφτή θέση όσον οδηγείς..

Η καλύτερη λύση είναι , η σωστή άσκηση και γυμναστική, η διατήρηση του βάρους σου σε χαμηλά επίπεδα , καθώς αυτό δεν επιβαρρύνει την όλη κατάσταση αν δεν γυμνάζεσαι...
Επίσης το να διατηρείς ζεστό το σημείο της μέσης , ΟΧΙ ΜΕ ΖΩΝΗ, αλλά με κάποιο σωστό μπουφάν 3/4 , μιας και η ζώνη είναι υπεύθυνη για χειρότερους πόνους , αφού με την υποβοήθηση της σε πολλές και συχνές ώρες οδήγησης , ουσιαστικά αποδυναμώνει τους ραχιαίους σου , και μακροπρόθεσμα επιδεινώνει την κατάσταση....

Μια καλή λύση επίσης είναι να αλλάξεις και το κρεβάτι (στρώμα) που κοιμάσαι , μιας και ενα ανατομικό είναι σίγουρο οτι θα σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο....Εννοείται οτι καρέκλα γραφείου και τα λοιπά , πρέπει και αυτή με την σειρά της να προσφέρει ανατομικό σχήμα και προδιάθεση...


Μπορεί να ακούγονται περίεργα τα περισσότερα και άσχετα με τις μηχανές, εντούτοις όμως έχουν να κάνουν άμεσα με το σώμα σου και για αυτό πρέπει να τα λάβεις σοβαρά υπόψιν σου

Gandalf

Θάνος
15/11/2004, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το μόνο σωστό το άκουσες απο τον sp71...ή μάλλον το διάβασες...

Μπαααά...; :mad:

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 09:20
ελα...ελα....μην μου τσαντίζεσαι.....

την επόμενη φορά , θα πω οτι εσύ έχεις δίκιο....χεχεχεχεχεχε:D

Gandalf

periklisk
16/11/2004, 10:07
Καλά εσύ οδήγα χωρίς ζώνη.....

Αλλά δεν έχεις δίκιο να λες ότι αποδυναμώνει τους μυς.....

Δε θα τη φοράς και κανα δυό μέρες σερί.......

Η γυμναστική και τα υπόλοιπα χρειάζονται και διαμορφώνουν μια διαφορετική στάση ζωής αν θες..... όμως δεν τα κάνουν όλοι....

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 12:27
το να φοράς ζώνη , πολλές ώρες στην μηχανή ...και δεν μιλάω για 1-2 ώρες την ημέρα αλλά πάνω απο 4-5 , είναι αφορμή των όσων είπα που με την σειρά του , μου τα είπε ορθοπεδικός , όταν είχα πάει για την δική μου μέση...

Μάλιστα μου είχε πεί να ξαναξεκινήσω γυμναστική όποιας μορφής , μιας και είχα κάνει αρκετά έντονα στα "νιάτα" μου (κωλόγερος ,γαρ τώρα)και το σώμα είχε γενικώς αποδυναμωθεί απο την καθιστικής μορφής εργασία αλλά και την απουσία γυμναστικής , έστω και περπατήματος...

Η ζώνη πάντα σύμφωνα σου λέω με αυτά που μου είπε, καθώς δεν είμαι εγώ ειδικός....ουσιαστικά στηρίζεις τους μυς πρώτα και μετά τα οστά , απο δυναμόνωντας ουσιαστικά την όποια φυσική στήριξη τους καθώς λαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος υποβοήθησης αλλά και απορρόφησης κραδασμών....


Αυτά.... και για την ιστορία , όλα αυτά σε συνδιασμό , εδώ και 2-3 μήνες με έχουν βοηθήσει και είναι ενας λόγος παραπάνω για την υγεία μου να το συνεχίσω , μπορώ - δεν μπορώ.....


Gandalf

Θάνος
16/11/2004, 12:47
Μιλάμε για τις ελαστικές ζώνες μέσης. Ούτε για τους κροκόδειλους (που κάνουν άλλη δουλειά) και ούτε αυτές που φοράς στο γυμναστήριο για να σηκώσεις τη μπάρα.

Οι ελαστικές ζώνες νομίζω ότι δεν μπορούν να κρατήσουν τίποτα. Είναι πολύ χαλαρές και το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε τη μέση ζεστή κάτι που δεν είναι κακό.

Η γυμναστική μπορεί να βοηθάει, αλλά όσο γυμνασμένη μέση και να έχεις, η κακή στάση την κάνει τη ζημιά της. Νομίζω ότι μιλάω εκ πείρας...

Ένας συνδυασμός γυμναστικής και καλής στάσης είναι το καλύτερο, αλλά επειδή λίγοι θα το κάνουν αυτό (πολλοί δεν έχουν καν τη δυνατότητα αν η μοτοσυκλέτα τους δεν το επιτρέπει), μία ζώνη για να κρατάνε τη μέση ζεστή δεν νομίζω ότι βλάπτει σε καμμία περίπτωση.

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 13:26
δεν είμαι σε θέση να σε διαψεύσω , ούτε όμως και να σε επιβεβαίωσω , καθώς όπως είπα δεν είμαι ορθοπεδικός...
Για την ιστορία πάντως , προσωπικά φορούσα ελαστική ζώνη και μου την απαγόρεψε... τι να σου πω'απο εκεί και πέρα... νομίζω πάντως οτι το καλύτερο είναι να επισκεφτείς ειδικό και να πάρεις απάντηση , αποκλειστικά για την περίπτωση σου ή του καθενός....



Gandalf

Θάνος
16/11/2004, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
δεν είμαι σε θέση να σε διαψεύσω , ούτε όμως και να σε επιβεβαίωσω , καθώς όπως είπα δεν είμαι ορθοπεδικός...
Για την ιστορία πάντως , προσωπικά φορούσα ελαστική ζώνη και μου την απαγόρεψε... τι να σου πω'απο εκεί και πέρα... νομίζω πάντως οτι το καλύτερο είναι να επισκεφτείς ειδικό και να πάρεις απάντηση

Ε το βρίσκω πολύ φυσιολογικό να σου προτείνει ο γιατρός τη γυμναστική σαν λύση, ειδικά στην ηλικία που βρίσκεσαι. Ο πατέρας μου για παράδειγμα δεν μπορεί να πέσει στο πάτωμα και να βαράει ραχιαίους... ζώνη θα φορέσει για τον πόνο.

Τις ζώνες τις πουλάνε και σε καταστήματα με ορθοπεδικά. Δεν μπορεί να είναι και για πέταμα. Αυτά μέχρι εκεί που μπορεί να δει η λογική μου γιατί ούτε κι εγώ είμαι ειδικός.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως η αρχική απορία αφορούσε σε απλή ενόχληση της μέσης και όχι σε πρόβλημα που θέλει γιατρό και μέχρι εκεί το συζητάω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αποκλειστικά για την περίπτωση σου ή του καθενός....



Gandalf

Περίπτωση μου; :confused: Μα δεν έχω τίποτα... Όταν λέω "μιλάω εκ πείρας", εννοώ ότι αν και την περίοδο που είχα το TDM ήμουνα σε άψογη φυσική κατάσταση, ειδικά η μέση μου, η κακή θέση της μηχανής μου την επιβάρυνε αισθητά.

Τώρα αν και έχω γίνει λαπάς από το καθισιό, με το Fazer δεν έχω καμμία ενόχληση.

zireous
17/09/2006, 01:33
:a27:
Η βαρύτητα είναι ίδια για όλους...

Είτε χάρλει με τριπλό μαξιλάρι στη πλάτη, ή ss. Όλα τα άλλα μοτοσακά κάνουνε κακό στη πλάτη.

Βοηθάει να κάνεις κάνα αυτοσχέδιο κόλπο για να στηρίζεσαι ανάποδα για κάμποση ώρα από τα πόδια (παίζουν και κάτι πανάκριβα όργανα γυμναστικής) -χαλαρώνει η πίεση στους δίσκους -παίζουν πάρα πολλές καλές ασκήσεις σε ένα βιβλιαράκι που λέγεται Wa-Do οι στιγμιαίες κινήσεις της ευεξίας -σε όποιον το δάνεισα (πριν κάτι χρόνια) να το επιστρέψει γιατί θα γίνει της Τατιάνας.:cool: